Трускавецький вісник № 6 (385) від 16 січня 2012 р.

 
 

Трускавецький вісник № 6 (385) від 16 січня 2012 р.

16.01.2012 

У номері: В Польщі закликають утриматися від поїздок до Трускавця, Добра книжка для доброї справи, Роздушити пляшку, Соціально-економічний розвиток Борисдава.

Новини Трускавця та регіону

В Польщі закликають утриматися від поїздок до Трускавця

 „Jesteśmy zbulwersowaniu informacjami o truciu zwierząt w Truskawcu. Prosimy o przekazanie odpowiednim władzom tego miasta, że dopóki nie zmieni się ich haniebna polityka względem bezdomnych zwierząt nie przyjedziemy do tego miasta i będziemy z całego serca odradzać to wszystkim znajomym, którzy mieli taki zamiar. Apelujemy również do Państwa o nieoferowanie wyjazdów do Truskawca do tego czasu.”

Повідомлення такого змісту масово почали отримувати провідні туристичні агенції Республіки Польща. Ініціатива такого бойкоту нашого курорту належить Польсько-українській спілці захисту тварин, представниця якої пані Світлана на власні очі побачила 30 грудня 2011 р., яким чином в Трускавці вирішують проблему бездомних собак. Такі результати промоції курорту трускавецькою владою можуть суттєво скоротити потік відпочивальників із цієї сусідньої країни. Більше інформації – на http://www.stopmordowaniu.pl/index.php/2012/01/15/kolejne-zabite-zwierzeta-na-ukrainie-truskawiec

До речі, 13 січня в Польщі перед посольством України відбулася демонстрація власне супроти вбивствам собак. Назва Трускавця неодноразово пролунала під час демонстрації. Проте з посольства до учасників акції протесту ніхто не вийшов. Згодом працівник посольства все ж взяв петицію із понад 20 тисячами підписів. Акції протесту пройшли в грудні 2011 року в німецьких містах Гановер та Гамбург під гаслами «250 000 Strassenhunde in der Ukraine, denen nun das Schicksal des bestialischen Massenmords droht», а 14 січня 2011 року в Цюріху.

Ось як в Польщі оцінюють вбивства собак в нашій країні: «Ukraina zamiast programów zapobiegania bezdomności i propagowania odpowiedzialnego traktowania zwierząt, wdrożyła system masowej eksterminacji bezdomnych psów. Zwierzęta są trute w najtańszy możliwy sposób - lekarstwami na gruźlicę dla ludzi, co powoduje śmierć w niewyobrażalnym cierpieniu a następnie – często jeszcze żywe są palone w przenośnych krematoriach bądź zasypywane w „rowach śmierci”. Beneficjentami tego korupcyjnego układu są prywatne firmy otrzymujące zlecenia na likwidację psów oraz zamawiający je urzędnicy. Przykładem takiego postępowania jest uzdrowiskowy Truskawiec. Ukraina wydaje od lat znaczne środki nie zbliżając się nawet do rozwiązania problemu bezdomności zwierząt. Problemu, który może być rozwiązany jedynie przez program sterylizacji, czipowania i egzekwowania odpowiedniej opieki właścicieli. Dzieje się to przy całkowitej obojętności władz europejskich organizacji sportowych i podmiotów organizujących mistrzostwa Euro 2012. Urzędnicy na Ukrainie doszli do wniosku, że miasta w których odbędą się mecze powinny zostać „wyczyszczone” z bezdomnych psów żeby nie przynosiły ujmy wizerunkowi kraju. Przyjęto metody barbarzyńskie, które okryją ten kraj hańbą na lata i wyrządzą większe szkody wizerunkowi Ukrainy niż wolnobytujące psy, które często są pod opieką lokalnych społeczności».

Новини медицини

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, з 10 січня ц.р. в Трускавці на базі міської лікарні проходять курси тематичного вдосконалення для лікарів-хірургів (тема – судинна хірургія, виклади проводять професори зі Львова). Ситуація із ГРВІ в Трускавці не викликає побоювань, кількість хворих зменшилася порівняно з минулим тижнем. Також зменшилася кількість травмованих, незважаючи на ускладнення погодних умов. Натомість головний державний санітарний лікар Трускавця Наталія Когут звернула увагу на те, що зросла кількість хворих на кір, зокрема, три випадки зареєстровано в організованих колективах. Те, що в місті продовжили канікули для розірвання ланцюгу епідемії, Наталія Миколаївна вважає позитивним фактом протидії поширенню захворювання.

Інша тема, котру порушили на понеділковій нараді – виконання нового спільного наказу МОЗ та МВС щодо нових правил реєстрації смерті. В важкий для близьких час замість спрощення цієї процедури вона ускладнюється. Та цю тему ми будемо досліджувати додатково.

Інформація про культурне життя в Трускавці

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, минулий тиждень був насиченим для Трускавця в культурному плані. Так, було проведено два фестивалі – «Яскрава країна» («ТВ» детально описав цю подію) та обласний фестиваль «Ой радуйся, земле», в якому взяло участь понад 20 колективів з різних куточків Львівщини. Також у філії № 1 (а не № 2, як чомусь обмовився чиновник) міської бібліотеки було проведено "Фольклорні посиденьки від Різдва до Меланки", організатор – відділ культури ТМР. З галаганівським та галицьким вертепами в кількох санаторіях міста виступили вихованці Трускавецької дитячої школи мистецтв. А «Завершальна коляда» до Дня Злуки завершить цикл Новорічно-різдвяних свят, які готували міські посадовці.

Мер міста Руслан Козир звернув увагу присутніх, що для проведення таких загальноміських заходів потрібно координувати зусилля відділів культури, освіти, сім’ї, молоді та спорту та інших, на що заступниця мера Валентина Бодак відповіла, що саме так і робиться.

Відпочивальників не бракує

Як повідомив на понеділковій нараді 16 січня керуючий справами ТМР Олег Ковальчин, минулого тижні до Трускавця на відпочинок та оздоровлення прибуло 1916 відпочивальників. Олег Мирославович одразу ж доповнив, що ця цифра повинна бути більшою, оскільки не враховано тих гостей, котрі приїхали відпочивати до двох потужних санаторіїв – у «Карпати» та «Кришталевий палац». Нагадаємо, що січень – місяць «високого сезону» для Трускавця.

А Ви роздушили пляшку?

Представництво компанії «Ком-Еко», котра займається вивезенням із Трускавця твердих побутових відходів, звернулося через міське радіомовлення до трускавчан із проханням розплющувати пластикові пляшки перед вкиданням їх у спеціальні ємкості для пластику. Пляшки потрібно спочатку розкрутити, потім стиснути щосили, а далі знову закрутити і вкинути в контейнер.

Тема вивезення сміття із міста піднімалася в трускавецькій мерії на понеділковій нараді 16 січня. Як зазначив Геннадій Корконішко, директор філії «Ком-Еко-Борислав» у м. Трускавці, подекуди сміття нагромадилося через неможливість під’їхати до сміттєнакопичувальних пунктів, але цю проблему вже почали вирішувати, під’їзні шляхи розчищаються. Також, за словами пана Геннадія, в передсвяткові дні трускавчани накопичували в контейнерах потрійну норму сміття.

Компанія «Ком-Еко-Борислав» теж звертається до трускавчан із проханням не вкидувати в контейнери будівельного сміття, адже часто такі контейнери неможливо зрушити з місця. В ідеалі люди самостійно мали б вивозити будівельне сміття, але його часто висипають в контейнери. Тому пан Корконішко вважає «меншим злом» висипання такого виду сміття власне біля контейнерів, хоча міський голова налаштований більш рішуче – тих, хто самостійно не вивозить будівельне сміття, потрібно належним чином покарати, щоб інші знали. Також на понеділковій нараді говорилося і про те, що часто контейнери для збору сміття є в неприглядному стані – їх то підпалюють, то коліщатка їм відламують, то іншим способом нищать. Очевидно, хтось робить це через брак культури, тут теж би варто хоча б одного такого шкідника спіймати та відірвати йому руки чи вуха, як він відриває коліщатка від контейнерів…

Соціально економічний розвиток Борислава

За інформацією начальника фінансового управління Бориславської міської ради Юрія Петріва за 11 місяців 2011 року промисловими підприємствами міста Борислава реалізовано продукції  на суму 364460,7 тис. грн.(без ПДВ), що становить 140,8 % у порівнянні до відповідного періоду минулого року. Очікується, що за 2011 рік обсяги реалізації продукції складуть 378063,7 тис. грн. і становитимуть 110% до рівня 2010 року Планується, що у 2012 році обсяги реалізації продукції зростуть на 12 % у порівнянні з фактом 2011 року.

Обсяги реалізованої продукції добувної промисловості складають 314476,7 тис. грн. (НГВУ „Бориславнафтогаз”, СП „Бориславська нафтова компанія” у формі ТзОВ), що становить 152,6 % у порівнянні до січня-листопада 2010 року. За рахунок підняття цін на нафту та газ зросли обсяги реалізації продукції НГВУ „Бориславнафтогаз”, які за 11 місяців 2011 року склали 231214,7 тис. грн., що становить 139,3 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Очікується, що у 2012 році у добувній галузі обсяги реалізації продукції залишаться на рівні 2011 року. За 11 місяців 2011 року обсяги реалізації продукції переробної промисловості склали 49984,0 тис. грн. або 94,8% до січня – листопада минулого року.

Обсяги реалізації продукції легкої промисловості складають 4018,3 тис. грн., що становить 153,9 % у порівнянні з січнем – листопадом 2010 року. За рахунок збільшення замовлень обсяги реалізації продукції ВАТ „Бориславська швейна фабрика „Спецодяг” склали 1283,7 тис. грн. і становлять 136,1 % до відповідного періоду минулого року. Підприємством МПП „Пролісок” за 11 місяців 2011 року було  реалізовано промислової продукції на суму 1721,6 тис. грн., що у 3,8 р. більше, ніж за 11 місяців 2010 року. Обсяги реалізації ТзОВ „Тейлор” склали 155,6 тис. грн. і становлять 140,7 % до відповідного періоду минулого року.

Обсяги реалізації іншої неметалевої продукції склали 8352,5 і становлять 161,5% у порівнянні з січнем-листопадом 2010 року. На ДП „Бетон центр” ТзОВ „ТКС Бетон” обсяги виконання будівельних робіт зросли 175,8% у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Такий ріст пояснюється тим, що у відповідному періоді 2010 року на підприємстві були відсутні замовлення.

У зв’язку із зменшенням замовлень спостерігається значний спад обсягів реалізації продукції у машинобудуванні (75,6 %.). За 11 місяців 2011 року обсяги реалізації продукції ВАТ „БЕЛМЗ”  склали 9504,5 тис. грн. і становлять 53,2 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Підприємством ВАТ „Бориславський завод РЕМА” було реалізовано промислової продукції на суму 15169,1 тис. грн., що становить 101,5 % до січня-листопада 2010  року. Обсяги реалізації харчової промисловості склали 2336,4 тис.грн., що становить 82,0 % у порівнянні до відповідного періоду минулого року. Спад відбувся за рахунок зменшення обсягів реалізації продукції МПП „Кріс”, які за 11 місяців 2011 року склали 1972,7 тис. грн. і становлять 76,0 % у порівнянні з січнем-листопадом 2010 року. Очікується, що у 2012 році у переробній промисловості обсяги зростуть на 10-12% у порівнянні з фактом 2011 року за рахунок таких підприємств: ВАТ „Бориславський завод РЕМА”, ДП „Бетон центр” ТзОВ „ТКС Бетон”, ТзОВ „Український центр енергоремонт”, ВАТ „Бориславська швейна фабрика „Спецодяг”, ТзОВ „Хельтекс”, МПП  „Пролісок”.

Інформацію для «Трускавецького вісника» надав відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради.

Власна інформація

Вісті з Борислава

Доброчинність. За інформацією директора терцентру Наталії Штереб за святковими клопотами, яких так багато у січні, доброчинці не забули про самотніх людей похилого віку, які живуть в нашому місті. З нагоди Різдвяних свят 200 одиноких літніх людей отримали святкові подарунки та вітання від депутата Львівської обласної ради Володимира Голобутовського. Також цю благодійну акцію підтримав і депутат Бориславської міської ради Ігор Михаць. Як зазначила Наталя Штереб: «Безперечно, для самотньої людини це вітання  та увага має неабияке значення, адже, про неї пам’ятають і піклуються. Тож маю приємний обов’язок сердечно подякувати усім, хто своєю працею і порадами причетний до співпраці з Бориславським територіальним центром соціального обслуговування».

Медична галузь. За сприяння депутатів Львівської обласної ради Василя Кочержата та Володимира Голобутовського нещодавно відкритий Центр сімейної медицини в м. Бориславі отримав найновіше медичне обладнання.  Як зазначив головний лікар ЦМЛ, депутат облради Василь Кочержат: «Сімейна медицина – це вимога часу. І ми дякуємо міській владі, особисто мерові міста Володимиру Фірману,  за розуміння і підтримку наших дій. На сьогоднішній день наш Центр отримав портативний кардіограф, бактерицидну лампу, бінокулярний мікроскоп з центрифугою, дитячі та дорослі ваги, медичні меблі. Також Східницький пункт сімейної медицини отримав інгалятор, гінекологічне крісло, УВЧ-апарат, медичні сумки для лікаря та медсестри, інше медичне обладнання. Всього бориславська медицина отримала обладнання на суму понад 109 тисяч грн.».   Як зазначив Бориславський міський голова Володимир Фірман: «За нашу медицину ми будемо боротися. Вона повинна стати конкурентною, відповідати усім вимогам сучасної медицини. У нас хороші фахівці, їм потрібно тільки допомогти з обладнанням. Я тішуся, що нас розуміють працівники галузі, тільки спільними зусиллями ми зможемо відстояти медичну галузь. Ми не маємо права віддати Дрогобичу пріоритетне право на створення госпітального округу. І на це є дуже багато вагомих причин.» Думку міського голови підтримав і завідувач поліклініки Богдан Гуменюк: «Ми орієнтуємо весь медичний персонал на збереження багатопрофільної лікарні. Відкриття  цього Центру та схвальні відгуки мешканців, яких він обслуговує, підтвердили  правильність прийнятих рішень. На сьогоднішній день ми розробляємо Програму відкриття таких центрів в інших мікрорайонах міста.»

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

Львівська залізниця до Євро-2012 призначить додаткові поїзди до Трускавця

У рамках підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012 року Львівська залізниця вивчає питання призначення додаткових поїздів у напрямку Львів – Трускавець – Львів. Враховуючи розвинену готельну інфраструктуру міста-курорту Трускавець, очікується, що тут проживатиме значна кількість футбольних уболівальників, які приїдуть до України на час проведення чемпіонату Європи. Відтак вже сьогодні залізничники працюють над тим, щоб у майбутньому забезпечити транспортування гостей на матчі та зворотно. Нині на дільниці Львів – Трускавець щоденно курсує чотири пари поїздів підвищеного комфорту. Із метою перевезення уболівальників у дні проведення у Львові футбольних матчів Євро-2012 залізниця планує призначити додатково дві пари поїздів за маршрутом Львів – Трускавець – Львів, а у разі необхідності – і ще однієї пари. Ці поїзди курсуватимуть без заїзду на станцію Стрий, лише з технічною зупинкою на станції Дрогобич. Орієнтовний час у дорозі становитиме 1 год. 30 хв.

Прес-служба Львівської ОДА

Dobra książka dla dobrej sprawy

Sprawa – dobre imię Polski na świecie, w tym na Ukrainie. Książka – „Atlantyda” Andrzeja Chciuka. Chodzi tu jednak nie tak o książkę w wersji oryginalnej, a o wydana w ubiegłym 2011 roku wersji w języku ukraińskim (tłum. Natałka Rymśka, wyd. Krytyka, Kijów).

„Atlantyda. Opowieść o Wielkim  Księstwie Bałaku” oraz „Ziemia Księżycowa. Druga opowieść o Wielkim  Księstwie Bałaku” są warte tego, aby po raz kolejny podjąć temat bardzo nieprostych stosunków w przedwojennej Galicji Wschodniej, stosunków między Polakami, Żydami i Ukraińcami. Niestety, ukraiński czytelnik, na ogół nie znający innych języków oprócz ukraińskiego i rosyjskiego, jest bardzo ograniczony co do wyboru pozycji książkowych o tym okresie historycznym. Wspomnień Polaków-wysiedleńców nie czyta, bo po polsku nie umie (chociaż nie zawsze jest to aż tak źle z powodu treści niektórych z książek, przedstawiających Ukraińców tępym, złym i w ogóle wrogim do Polski narodem). Natomiast ukazuje się wiele wspomnień nacjonalistów ukraińskich (szczególnie z Galicji), punkt widzenia których też dość rozchodzi się z prawdą. A dobrej książki polskiej tu brakuje, o czym już pisał KG (wywiad z Iwanem Swarnykiem oraz inne artykuły).

I nagle pośród tego morza ukraińskojęzycznych wspomnień ukazuje się perła, zysk od której może być większy od inicjatyw wielu polityków czy projektów. Szczere słowo drohobyczanina, kresowiaka oraz wielkiego patrioty Polski, przetłumaczone na język ukraiński, może uchylić tę prawdę, której wszyscy poszukuja, lecz biada, że nie razem, a w odrębności. Bo prawda u każdego swoja? Niestety, tak, a tak być nie powinno.

Na przykładzie prowincjonalnego Drohobycza-„półtora miasta” (bo pół polskie, pół żydowskie i pół ukraińskie) Andrzej Chciuk pokazuje, jaka realna sytuacja była w Galicji Wschodniej między I a II wojną światową. W parze idą bohaterstwo i podłość, duma i wstyd, zło i dobro, przepływają wielkie rzeczy przez drobne a nawet drobiazgowe sytuacje, zmuszają do zastanowienia się. Czemu tak, a nie inaczej? Boże, dlaczego to tak si stało? Te pytania nie tylko dla ludzi z tamtych czasów (Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców etc.), ale i dla ich potomków, nas z wami. Jesteśmy spadkobiercami tej spuścizny, która nieuchwytnie upływa hen-hen, do wieczności. Zatrzymywana jest w obrazkach naszych babci i dziadków, w ich pamięci i opowieściach, coraz bardziej sprzecznych ze sobą, w rujnujących się pomnikach materialnych tych czasów, w słowach potocznych z bałaku, którym się posługuje coraz mniej ludzi...

Drohobycz, Borysław, Truskawiec – takie bliskie i tak różniące się miejscowości. Jednoczy ich to, że są przedłużeniem „najlepszego miasta na świecie”, Lwowa. Mały Jędruś Chciuk z rodu Witkowskich przeżywa tu swoje dzieciństwo i młodość. Nie potrafi on zrozumieć chwiejnej wtedy polityki polskiej w stosunku do Ukraińców, nieraz staje w obronie niewinnie obrażanych, chociaż i sam staje się często obiektem wrogości „karaimów” (tak pogardliwie nazywano wtedy Rusinów). Wielka rodzina i wielkie towarzystwo, składające się z przedstawicieli różnych narodowości, cały szereg obrazów i ludzi, od tych bez śladu zapomnianych do znanych jak Szulc, rebe Awigdor, Mściwujewski czy Jarosz. Sportowe wydarzenia i rafineria Polmin, życie harcera, spacery, zabawy, drohobyckie gimnazjum, świątynie, „sklepy cynamonowe”, ulice, okolice, życie na dzień powszedni i na świeta swoje i święta sąsiadów – cały Drohobycz tych czasów postaje w swej piękności, w swej niepowtarzalności, a jednocześnie z takim podobieństwem życia w innych miasteczkach tego typu (Stryj, Brzeżany, Sambor, Przemyśl, Tarnopol, Stanisławów...). Czytając te wspomnienia Chciuka, jakoś zapomina się o tym, że pisze on je na dalekiej ziemi australijskiej, w dalekich jak od tych czasów, tak i od czasów naszych, latach 60-70.

Całkiem inna Polska, calkiem inny Drohobycz, calkiem inni ludzie. Lecz wciąż ten sam problem – być ludżmi, zawsze, w każdej sytuacji pozostawać Człowiekem. Chociaż Chciuk i nie mówi o tym wprost, lecz to jest konkluzja nie tylko z jego twórczości, a także i z jego życia, nieprostego życia nieprostego pokolenia nieprostych czasów.

W Drohobyczu trudno było dostać mi tę książkę. Znalazłem jej z trzeciej próby w jednym tylko sklepie książkowym, „Czas czytaty”. Ona wywołała wielki odgłos, niemal jednoznacznie pozytywny, w kręgach akademickich miejscowego uniwersytetu. Niestety, większość ludzi w Drohobyczu nie przeczyta tej książki z różnych powodów, napewno nie warto tu zastanawiać się nad przyczynami. Ci zaś kto przeczyta, mają szansę na emocyjny wstrząs, który może zmienić nieufność na zrozumienie, wrogość i ból – na przebaczenie. I dotyczy to jak Polaków, tak i Ukraińców, tych ostatnich – szczególnie. Bo jedna taka książka jak „Atlantyda” Andrzeja Chciuka może rozwiać na nic zakorzenioną w głowach wielu mieszkańców tej ziemi sowiecką propagandę, nastawioną wrogo do Polski, Polaków i polskości. A dla kogoś po lekturze może być i wielką dobrą nowiną to, że nie tylko Kijów był „kolebką trzech bratnich narodów – rosyjskiego, ukraińskiego i białorusińskiego”, ale i braćmi byli Rus, Lech i Czech. Bo o tym uczą tylko w polskich szkołach. Niestety...

Włodzimierz Kluczak, dwutygodnik „Kurier Galicyjski”

 

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 14 мар 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником