Трускавецький вісник № 36 (415) від 27 березня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 36 (415) від 27 березня 2012 р.

27.03.2012 

У номері: Збори на Сагайдачного, Інтерв’ю з Іваном Піляком та Ігорем Михайлишиним, Новини Борислава та регіону, Спортивні новини, Влада Трускавця хоче поставити на коліна санстанцію, Кримінальні та спортивні новини.

Новини Трускавця та регіону

Хто будує магазинчик біля центральної площі?

Розриті канави неподалік центральної площі Незалежності у Трускавці свідчать не лише про те, що з каналізацією не все в порядку, але і про те, що ця найпривабливіша з бізнесової точки зору частина міста може бути забудована. За свідченнями окремих торгівців, яких постійно витісняють та критикують, в цьому місці постануть магазини окремих чиновників та депутатів. Прізвища називати тут не будемо, адже інформація потребує уточнення. Тим не менше гоніння на «несанкціоновану» торгівлю із одночасним впровадженням так званих «різдвяних» чи великодніх» ярмарків як якоїсь туристичної атракції (!) свідчить, що в мерії щось не гаразд із промоційною політикою, адже ніхто заради базару не буде їхати на курорт. Відпочивальники і так при потребі їздять на закупи до Дрогобича і без всіляких «ярмарків» місто-курорт і так перенасичене пропозиціями товарів та послуг. Очевидно, що «ярмарки», як і будова нових магазинів біля центральної площі Трускавця – це намагання чим побільше урвати за час правління, яке навряд чи буде продовжене громадою і може урватися в будь-який момент.

Водночас інформуємо, що планується і забудова скверика нижче костьолу. Кожен, хто проходив поруч, міг бачити вчора, 26 березня, як одразу ж біля «Корчми» прилаштовується новий «об’єкт».

Не заходьте в підвали з вогнем – ситуація критична!

Під час щотижневої наради у Бориславі начальник міського відділу МНС Олег Кобилецький попросив представників ЗМІ донести до населення інформацію про те, що складається непроста ситуація із міграцією газів. Тому бориславці повинні бути обережними, не закривати підвали, а особливо не заходити у підвали із відкритим вогнем, щоб не сталося вибуху. Ситуація може бути непередбачувана, як зазначають фахівці, подібна небезпека у Бориславі завжди виникає після морозної зими, це пов’язано із рядом природніх процесів. Нагадаємо, що загазованість – одна з найбільших проблем міста Борислава.

Міський голова Борислава Володимир Фірман так прокоментував ситуацію: «Ситуація паскудна, я такої ще в житті не бачив. Не дай Боже, щоб у нас повторився 1972 рік. Викиди нафти, а про показники, які подає газова контора, я вже мовчу». Отже, і влада, і надзвичайними апелюють до свідомості мешканців Борислава. Дотримання елементарної безпеки під час загазованості – це не просто правило, це життєва об’єктивна необхідність заради попередження вибухів чи надзвичайних ситуацій у місті нафтовиків.

Ріпне замість Рибника?

Проблема із водопостачанням у Бориславі гостра та актуальна вже не перший рік. Про це свідчить хоча б факт, що 27 березня на щотижневу нараду до бориславського мера прийшло понад десяток мешканців кількох будинків з вулиці Довженка. «Води в нас нема вже третій місяць», - заявляють вони.

Міський голова Борислава Володимир Фірман одним із шляхів виходу з ситуації вважає потребу переходу до локальних водозаборів. Вода, яку місто отримує із водозабору в Рибнику, стає для міста воістину золотою, адже страшенні кошти витрачаються на електроенергію, щоб робити підкачку, адже воду треба до Борислава подавати через гору. Водночас багато води витрачається по дорозі. Низький тиск спричиняє ситуації, як вище згадувана на вулиці Довженка, коли мешканці четвертих – п’ятих поверхів будинків дійсно не мають води.

Протягом року ціни на електроенергію піднімалися щось зо п’ять разів і зросли фактично вдвічі. Цього місяця за електроенергію водоканал винен 400 тисяч гривень, минулого – 600 тисяч. Тому міський голова Володимир Фірман виступає за те, щоб воду з Рибника качали виключно вночі, коли вартість 1 кіловата світла коштує не 1 гривню 10 копійок, а 37 копійок. Натомість водозабір «Ріпне» може замінити Рибник, значно здешевивши воду для міста. «В нас нема іншого виходу, ніхто з нами бавитись не буде», - зазначив міський голова. Під час наради з керівниками комунальних служб він дав доручення знайти чи купити насос, який би дозволив більш активно експлуатувати локальний водозабір «Ріпне». Мешканці верхніх поверхів будинків можуть поставити насоси для підкачки, інакшого виходу наразі нема. Коштів для встановлення таких механізмів підкачки води нема ні в міському бюджеті , ні в водоканалі. Також мер попросив керівників комунальних служб розглянути можливість акумулювати запаси води в ємкостях, як це мало місце раніше.

Економія і ще раз економія

Під час щотижневої наради 27 березня міський голова Борислава Володимир Фірман звернув увагу всіх присутніх керівників та розпорядників бюджетних коштів на потребу економії, особливо економії енергоресурсів – тепла та електроенергії. Начальник Бориславського відділу освіти Віталій Лесик підтвердив факт, що є навчальні заклади (окремі школи та дитячі садочки), які перебирають ліміт, їхні керівники пишуть пояснювальні записки. Лише за місяць часу освітні заклади зробили заборгованість у 750 тисяч гривень за теплопостачання та 228 тисяч по газу. В той же час виділяються невеликі суми на харчування дітей. Тому міський голова Борислава під час наради змушений був апелювати до високої громадянської свідомості тих керівників шкіл та садочків, які бездумно витрачають дорогоцінне тепло, адже це кошти, викинуті на вітер, а їх можна було б використати на харчування дітей, на зарплату вчителям чи інші незахищені статті.

Протягом квітня місяця в області проходитиме конкурс з енергоефективності, перші навчання з енергоефективності пройдуть вже наступного тижня в Дрогобичі, повідомили в мерії Борислава.

Начальник фінансового управління Бориславської міської ради Юрій Петрів повідомив, що бюджет міста недовиконується. Так, з початку 2012 року місто недоотримало 1 мільйон 700 тисяч гривень, тобто, отримано лише біля 85% надходжень від запланованого. Це означає не що інше, як потребу переглядати бюджет Борислава – звичайно ж, що в сторону зменшення. Пан Петрів продовжив що «деякі розпорядники коштів не розуміють ситуації, про що свідчать виставлені рахунки по енергоносіях». Начальник фінансового управління попросив розпорядників бюджетних коштів не нарощувати кредиторську заборгованість і подумати про економію. Інакше будуть скорочення. За приклад було наведено нафтовиків, яких не питали і скоротили. Ніхто не питав думки бориславців і щодо скорочення в бориславській податковій, яку «порізали по-живому».

Головний фінансист Борислава попросив не сприймати його поради «на сміх», бо «цей сміх вилізе в кінці року моїм плачем і плачем Володимира Стаховича». Отже, в Бориславі влада закликає до економії, відмови від виплати преміальних чи надбавок, навіть щодо ювілеїв чи виходів на пенсію.

Пряма мова мера Борислава Володимира Фірмана: «В листопаді – грудні ми всі будемо плакати. Торік вже так було, цього року буде аналогічна ситуація. Якщо до жовтня, до закінчення виборів ще можна буде на щось сподіватися, то кінець року буде нелегким. В нас нема коштів утримувати таку господарку, бо як оплатимо енергоносії – на зарплату вже не буде. Платити податки нема кому, то за що жити? Тож небажання економити вилізе боком…».

Нагадаємо, що у Трускавці нещодавно міському голові призначено 100% надбавки та премію. В той же час у місті-курорті влада теж закликає до економії в освіті та медицині.

Кожне звернення мешканців – на контролі міської влади

Під час наради із керівниками комунальних служб, котра проходить у Бориславі щовівторка з 10.30 після щотижневої наради, детально розглядалися всі скарги громадян, отримані за попередній тиждень. Відсутність води в ряді будинків та установ, проблема бродячих собак, котрі кидаються на людей, потреба почистити лелече гніздо неподалік СШ № 8, гарячі батареї на вулиці Коваліва, 41 в теплі дні, не засипані ями, не заасфальтовані розкопи, «гірлянди» із кульків та сміття на деревах, борги КП «Бориславтеплоенерго», укріплення берегів річок, догляд за мостами, потреба навести порядок та вивезти сміття із чотирьох цвинтарів міста, відсутність двох доглядачів на цвинтарях на Мражниці та Тустановичах (вільні вакансії),зриви графіку руху на деяких внутрішньоміських маршрутах, підготовка місця під музей-скансен, конкретні звернення мешканців вулиць Шевченка, Грушевського, Палія, Дорошенка, Володимира Великого, Бандери, Тернавки, Трускавецької, Б. Хмельницького та багатьох інших – ці та інші проблеми обговорювали на зустрічі із Володимиром Фірманом керівник КП «Еко-місто» Андрій Куротчин, керівник КП «Бориславтеплоенерго» Богдан Дубас, в. о. керівника водопостачальної організації Орест Винар, керівники кількох бориславських ЖЕКів та керівники інших комунальних підприємств.

Стихійні торгівці ховаються по кущах

Як повідомив 27 березня під час щотижневої наради в Бориславі начальник штабу Бориславського МВ УМВСУ Андрій Радисюк, минулого тижня міліція працювала в звичайному режимі. Хоча зафіксовано збільшення кількості крадіжок. Міліція вносить свою лепту у боротьбу зі стихійною торгівлею, зокрема по вулиці Весняній. «Та люди ховаються по кущах», зазначив правоохоронець. Міський голова Володимир Фірман висловив здивування та обурення тим фактом, що торгівці не бажають платити суму в 2 гривні за нормальне місце на ринку. «2 гривні для них завеликі гроші, а потім вони ж 20 гривень проп’ють, - сказав мер і додав, - несанкціонованої торгівлі не буде!».

Акція «Спортивний майданчик»

У квітні проходитиме всеукраїнська акція «Спортивний майданчик». Про це було повідомлено на щотижневій нараді в Бориславській міській раді 27 березня. В мерії висловлюють прагнення, щоб населення активніше долучилося до цієї акції, привело до порядку майданчики, котрі вже існують на тих чи інших територіях. В фонді розвитку області на реконструкцію старих та спорудження нових майданчиків закладено всього 5 мільйонів гривень, а заявок подано вже не менше 30, тож сподіватися на солідну підтримку з обласного бюджету не доводиться.

Новини з відділу культури

Як повідомив 27 березня під час щотижневої наради начальник відділу культури Бориславської міської ради Андрій Спас, минулого тижня в центральній бібліотечній системі міста було проведено 11 заходів, в яких взяло участь 222 осіб, з яких абсолютна більшість – учні шкіл міста. В Бориславі відділи освіти та культури активно співпрацюють між собою в цьому плані. Так, серед заходів, які проводилися в бібліотеках Борислава – голосне читання казок Івана Франка, читання творів Архипа Тесленка та Василя Симоненка, перегляд відеоматеріалів на тему «Не переступити межу» (про шкідливі звички та людяність), пройшов тиждень дитячого читання, проведено літературну подорож «В гостях у казки», проведено бесіду «Основа життя» до Всеукраїнського дня води. Також в бібліотеках міста проведено ряд заходів до дня народження Миколи Лисенка («Батько української музики») та Леоніда Глібова. Учні 3 – 7 класів СШ № 3 провели «Мандрівку в казку», підтема «Англійські письменники-казкарі». А до Всеукраїнського дня поезії в дитячій бібліотеці було проведено захід «Від серця поета до нашого серця».

Минулої неділі пройшов також вечір пам’яті Петра Телюка, відбувся він у Палаці культури і був присвячений 40 дню від смерті подвижника бориславської культури. В неділю надзвичайно цікавий та захоплюючий захід пройшов і на Тустановичах, в місцевій «Просвіті», підготовлений силами місцевої молоді.

Також Андрій Спас повідомив, що в Бориславі було проведено круглий стіл працівників культури. Тепер день працівників культури перенесено з 23 березня на третю неділю травня, коли відзначається День пам’яті жертв тоталітарних режимів.

Після щотижневої наради пан Спас у розмові із нашим представником висловив здивування, наскільки низьким був рівень заходу в трускавецькому Палаці культури до дня народження Тараса Шевченка. Виступ «Верховини» був блискучим, а от де місцеві таланти? Пан Спас повідомив, що він мав на цю тему розмову з Оленою Білас-Березовою, Ігорем Ничем та рядом інших осіб, які дійсно піклуються про розвиток культури у Трускавці. На жаль, в місті-курорті новий начальник відділу культури встигла показати свої вміння хіба що в скандалі з наклепом на керівника цирку «Каскад» Миколу Добровольського від його колишньої дружини.

До 70-річчя УПА в Бориславі готуються теж серйозно. Впорядковуються могили, вивозяться повалені дерева, будуть посаджені квіти, цього року не лише літні та осінні, але і весняні.

Вечір пам’яті отця Віталія Байрака

У четвер, 29 березня, в приміщенні БФ «Карітас» міста Борислава пройде вечір пам’яті отця Віталія Байрака, мученика за віру, котрий довгий час працював у бориславській церкві на Потоці. Про це на щотижневій нараді у бориславській мерії повідомила 27 березня начальник тер центру БМР Наталія Штереб. Захід на честь вшанування пам’яті закатованого у дрогобицькій катівні священика-ієромонаха Віталія розпочнеться о 14.00. Особи старшого віку, котрі пам’ятають отця Віталія, поділяться своїми спогадами про нього. Нагадаємо, що блаженний Віталій Байрак разом зі священномучениками Северином та Якимом є покровителем Дрогобицької духовної семінарії Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

Ти, робота, нас не бійся!

Саме за таким принципом живуть люди, котрі працюють на громадських роботах чи то в парку культури та відпочинку Борислава, чи то в Палаці культури. Причина – відсутність інвентарю. Натомість на спортивному стадіоні інвентар є, а от охочих попрацювати немає. Щоб змінити цю ситуацію, міський голова Борислава Володимир Фірман дав розпорядження купити інвентар. Адже люди отримують немалу зарплату – по 1200 гривень на місяць. А працюють тільки тоді, коли над ними «висить» хтось із начальства.

Під час щотижневої наради в Бориславі навіть пригадали часи, коли були десятники, котрі самі не працювали, а їхнім обов’язком було наглядати за роботою підлеглих. Натомість тепер часто люди не мають наміру прибрати навіть на власних приватних територіях, очікуючи, що благоустрій зробить чи то міська влада, чи окремі комунальні підприємства. За приклад таких негарних дій було названо деякі приватні садиби неподалік церкви святої Анни.

Зміна назви

Як повідомила 27 березня на щотижневій нараді в Бориславській міській раді державний реєстратор, ВАТ «БЕЛМЗ» змінив назву. Тепер завод називається ТДВ «БЕЛМЗ», що означає «товариство з додатковою відповідальністю».

Також державний реєстратор Борислава повідомила, що в 2012 році було зареєстровано дві нові структури – одне ОСББ і одна громадська організація, натомість було ліквідовано 3 підприємства. Минулого року, за даними реєстратора, в Бориславі було закрито 20 підприємств, в основному банкрути та «висячі». Радує хіба той факт, що Борислав випускає багато програмістів, які активно працюють у Львові. Та з виробництвом ситуація плачевна. Як зазначив мер Володимир Фірман, «сьогодні в Україні найвигідніше не працювати». Мер розповів. Що на понеділковій нараді губернатор Михайло Костюк поінформував, що всі західні області України не є самодостатніми

Борислав опинився серед пріоритетів обласної влади, Трускавець з пріоритетів вилетів

Як повідомив минулого тижня під час зустрічі із представниками органів місцевого самоврядування голова Львівської ОДА Михайло Костюк, Львівщина на 2012 рік має три пріоритети: Євро-2012, Бойківський фестиваль у Турці та Міжнародний форму нафтовиків у Бориславі, який заплановано на вересень. Цілком очевидно, що де пріоритети, там будуть і кошти.

В той же час Міжнародний економічний форум у Трускавці перестав бути для обласної влади пріоритетним. Нагадаємо, що вперше Форум у місті-курорті було проведено в 2009 році, активними лобістами цього були заступник голови ЛОДА Мирон Янків та тодішній мер Трускавця Лев Грицак. В 2010 році Форум проходив на досить високому рівні, та активність місцевих виборів дещо затьмарила цю подію. В 2011 році ходили навіть чутки, що Форум знову відбуватиметься у Львові, та завдяки зусиллям власників «Ріксосу» захід відбувся ще у Трускавці. Яка буде доля Форуму-2012 року, наразі невідомо. Та факт, що цей міжнародний економічний захід перестав бути у списку пріоритетів обласної влади, свідчить про невміння місцевої трускавецької влади утримати планку, поставлену їхніми попередниками.

У Стебнику розпочалася реконструкція стадіону

У четвер, 22 березня, футбольний клуб «Стебник» заявлений на участь у чемпіонаті області серед команд першої ліги. За збігом обставин, саме в цей день розпочалася реконструкція стадіону міста калійників.

Відновлення головної футбольної арени Стебника відбувається за сприяння головного редактора тижневика «Каменярі» Ігоря Куруса. У планах – збудувати п’ятиярусні трибуни, роздягалки та душові. Після першого етапу стадіон вміщатиме 500 уболівальників, а по завершенню всіх робіт – тисячу.

Перед початком реконструкції місце під майбутню футбольну арену освятили отці Михайло Бучинський та Михайло Комарницький. Перший камінь під будову заклав головний редактор тижневика «Каменярі» Ігор Курус. Тепер у футбольному середовищі краю з’явилася інтрига. Всім цікаво, де скоріше відбудеться відкриття стадіонів: у Дрогобичі, чи в Стебнику?

Майбутнє Дрогобицького педуніверситету

Саме такій темі буде присвячено чергове засідання Дискусійного клубу, котре проходить раз на два тижні в офісі ДМО Української партії на вулиці Коновальця, 7. Цього разу тема є особливо актуальною – не так в контексті корупційних скандалів у ДДПУ, як стосовно виборів ректора педуніверситету. Початок засідання Дискусійного клуб – 29 березня о 15.00.

У Трускавці обговорено тарифну проблему

У понеділок, 26 березня, в приміщенні Трускавецької міської ради відбулося обговорення проблеми № 1, яка хвилює жителів міста – підвищення тарифів на обслуговування будинків та прибудинкових територій. Міський голова біля півгодини часу зайняв своїми моралізаторськими повчаннями, як потрібно жити. Цікаві пропозиції для вирішення проблеми подало ряд депутатів. Найбільше пропозицій – 10 та 9 відповідно – подали депутати ТМР Ігор Пілько та Богдан Габшій.

Поряд із цією проблемою не може не турбувати факт мінімальної за останні 10 – 15 років кількості відпочивальників у Трускавці в лютому – березня 2012 року. Та цю тему не порушували, адже остаточно не розв’язано справу із тарифами. Багато депутатів розуміють, що їх певним чином підставили, адже частина мешканців міста, не розуміючи суті справи, звинувачує власне депутатів ТМР у прийнятті рішення, яке насправді прийняв виконком ТМР.

Власна інформація

 «Спортовець» інформує

З 26 березня по 1 квітня 2012 р. у м. Горлівка (Донецька обл.) проводиться Чемпіонат України з боксу серед учнів 1998-99 р.н. Двоє вихованців ДЮСК «Спортовець» Василь Коваль та Микола Білас (тренер ДЮСК Назар Мінів ) у складі збірної команди Львівщини представляють Трускавець на цих престижних офіційних змаганнях, які організовуються Федерацією боксу України спільно з міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. Найкращого результату в особистому заліку добився вихованець ДЮСК «Спортовець».

Вихованець ДЮСК «Спортовець» Роман Гумецький, який минулого тижня став абсолютним чемпіоном Львівщини на обласних змаганнях, у ці ж терміни з 26 по 30 березня у м. Дніпродзержинську у складі збірної команди Львівської області, виступає на ІV Спортивних іграх школярів України з плавання (тренер ДЮСК Богдан Смеречинський).

24 березня 2012 р. у м. Ямпіль (Щирецький р-н) команда борців дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» приймала участь у обласному турнірі з вільної боротьби пам’яті «Героїв Крут» серед учнів 1998-2001 років народження. Всього у змаганнях приймали участь біля 150 юних борців зі Львова (ДЮСШ «Спартаківець», ДЮСШ «Тризуб», ДЮСШ №7 та ДЮСШ «Богатир»), ДЮСШ «Надія» м. Пустомити, ДЮСШ «Сокіл» м. Стрия, а також дитячо-юнацьких спортивних шкіл Щирця, Соснівки, Ямпіля та Трускавця. Призерами змагань у своїх вагових категоріях стали вихованці ДЮСК «Спортовець»: ІІІ місце – Назар Щербанюк; ІІІ місце – Андрій Білинський (тренер ДЮСК Семен Гардій).

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець»

В Бориславі побили вікна в будинку мера та пошкодили авто

У Бориславі дві ночі тривають атаки на міського голову Володимира Фірмана. У ніч на 26 березня невідомі понищили легковий автомобіль міського голови «Міцубісі», який стояв на подвір’ї. Цього їм виявилось замало: минулої ночі вони повибивали вікна в будинку міського голови на першому поверсі і вже бралися за другий. Про це повідомив кореспонденту ЗІКу  заступник Бориславського міського голови з гуманітарних питань Сергій Оленич. За його словами, пошкоджений автомобіль був доставлений на станцію технічного обслуговування, де вартість ремонту визначили у 21 тис. грн.

У Бориславі однією з ймовірних версій розглядають ці хуліганські факти як спробу залякати очільника міста, який взявся за наведення порядку, що багатьом не подобається.

Правоохоронні органи проводять розслідування.

www.zik.ua

Трускавецька влада хоче поставити на коліна санстанцію?

Наша трускавецька влада постійно кудись вляпається. Як не у скандали з необґрунтованими підвищеннями тарифів, то в судові справи з художниками. Як не в боротьбу із стихійною торгівлею, то в перенесення тієї ж торгівлі на центральну площу міста. Як кажуть, хочуть зробити добре, а виходить як завжди.

Та скандал, який може розгорітися вже найближчим часом – досить особливий, якщо не сказати специфічний. Як інформує наше джерело зі Львова, трускавецька влада вирішила знову повоювати – на цей раз із санстанцією. На ім’я головного державного санітарного лікаря Львівської області Романа Павліва надійшов лист із Трускавецької міської ради за підписом Руслана Козира. Лист за вхідним номером № 18/2 – 523/1 датовано 21 лютого 2012 року, йдеться в ньому про те, що Трускавецька міська санітарно-епідеміологічна станція орендує будівлю за адресою м. Трускавець, провулок Тихий, 1, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення і оскільки потрібно провести ремонт будівлі (реставраційно-ремонтні роботи), то міська влада Трускавця хоче … припинити дію договору оренди із санстанцією. Для чого? А для того, щоб після ремонту, який був би зроблений невідомо за які кошти, будівля могла б бути використана органами виконавчої влади.

Якщо простіше, то суть справи зводиться до того, що трускавецька влада хоче вигнати трускавецьку санстанцію з будівлі, яку та займає вже не один десяток років. Привід банальний – санстанція ніби не виконує п.5.5. Договору оренди № 73 від 14 травня 2003 року, тобто не страхує майно, а це якимось чином, на думку влади Трускавця, посилює ризик знищення будівлі. Аж страх збирає – невже міська влада має намір підпалити будівлю чи закласти під неї вибухівку? Та жарти жартами, а справа досить серйозна – з іскри непорозуміння може розгорітися скандал, від якого програє не лише міська влада Трускавця, а й кожен, хто у своїй щоденній роботі стикається із санстанцією. А хто ж із нею не стикається – це вже питання з розряду риторичних.

Отже, Трускавецька міська рада вважає, що будівля знаходиться у комунальній власності і посилається на рішення Львівського облвиконкому № 44 від 28 січня 1986 року, але насправді все далеко не так. 8 жовтня 2002 року (тобто через 16,5 років після прийняття вищезгадуваного рішення облвиконкому) депутати Львівської обласної ради на IV сесії IV демократичного скликання прийняли рішення № 48 під назвою «Про надання згоди на передачу об’єктів спільної власності територіальних громад області до державної власності». В цьому рішення чорним по білому написано, що відповідно до статей 4, 28 та 35 Закону України «Про власність», пункту 32 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 2, 5 та 6 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» та згідно з рядом інших законодавчих та нормативних актів (їх перелік досить великий), Львівська обласна рада вирішила «дати згоду на передачу об’єктів спільної власності територіальних громад Львівської області санітарно-епідеміологічної служби до державної власності і до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України».

28 липня 2004 року виходить у світ розпорядження Кабінету Міністрів України за № 520-р та підписом тодішнього Прем’єр-міністра (а нині діючого Президента України) Віктора Федоровича Януковича. Розпорядження має назву «Про передачу цілісних майнових комплексів санітарно-епідеміологічних станцій із спільної власності територіальних громад областей та комунальної власності територіальної громади м. Севастополя у державну власність». Цим розпорядженням у державну власність передаються комплекси санстанцій – вони до того часу були спільною власністю територіальних громад. Серед інших у списку значиться і будівля трускавецької міської СЕС за адресою провулок Тихий, 1. В переліку до цього розпорядження вона знаходиться між Стрийською та Червоноградською міськими санстанціями.

Здавалося б, остаточна крапка в усій цій історії – акт приймання-передачі по трускавецькій санстанції. Акт підписало як мінімум 10 осіб – починаючи від заступника міністра Міністерства охорони здоров’я України Бережнова Сергія Петровича (голова комісії) та головного бухгалтера МОЗ України Лузан Валнтини Іванівни – аж до тодішнього головного державного санітарного лікаря міста Трускавця Аркатова Леоніда Павловича та головного бухгалтера Трускавецької міської СЕС Махньової Оксани Іванівни. Серед підписантів документу значиться і Павлів Роман Михайлович, головний державний санітарний лікар Львівської області (і тоді, і тепер). Документ засвідчує, що 1 жовтня 2005 року комісія здійснила обстеження будівлі, в якій адмінбудинок – з 1963 року, а корисна площа приміщень якої – 330 квадратних метрів. Будинок у провулку Тихому, 1 у Трускавці, побудований у 1920 році під пансіонат «Вавель», остаточно перейшов у державну власність.

Стосунки трускавецької влади та трускавецької санстанції рідко коли були ясними та безхмарними. І на це є ряд причин. Санітарно-епідеміологічна служба безпосередньо не підпорядковується місцевій владі. А влада хотіла б мати на посаді головного лікаря свою людину, тоді деякі питання могли б вирішуватися значно швидше, навіть якщо і не зовсім законно. Мова йде і про статус питного озера та можливість використовувати воду з нього, і про дозвіл на експлуатацію закладів освіти, культури та інших, і навіть про тиск на неугодних. Та санстанція ніколи не «лягала» під місцеву владу, дотримуючись букви закону, діючи виключно у межах своїх повноважень, виконуючи на совість свої функції – компетентно та неупереджено.

Те, що теперішня трускавецька влада має намір підімнути під себе трускавецьку санстанцію, було видно неозброєним оком вже давно – хоча б із наказової форми звернень міського голови Р. Козира головному державному санітарному лікарю Трускавця Н. Когут (під час понеділкових нарад). Та до цього часу утримувалася позірна рівновага. Міська влада, вимагаючи від санстанції звільнити приміщення у провулку Тихому, 1, цю рівновагу порушує, а образно кажучи, викликає вовка з лісу, викликає вогонь на себе. І не тільки на себе.

По-перше, наведені нами вище докази свідчать, що місцева влада не має жодних аргументів, щоб ставити умови санстанції виселитися з приміщення, яке та займає десятки років і яке знаходиться у власності державній, а не комунальній. По-друге, в час, коли тривають укрупнення та пертурбації і в податковій, і в медицині, і в санстанції, і в МНС, і в інших контролюючих органах, влада Трускавця як мінімум чинить дуже нерозумно. Трускавецький відділ МНС не відстояно, трускавецька лікарня може бути втрачена, ще не відомо, як завершиться реорганізація податкової (для прикладу, минулого тижня було ліквідовано як окрему структурну одиницю податкову у Бориславі – її приєднали до Дрогобича, а в Бориславі залишили тільки відділення). Тому будь-які дії супроти трускавецької санстанції є на руку ліквідації цього органу як окремої структури. А чи легше буде вирішувати і владі, і пересічним трускавчанам (в тому числі підприємцям) справи у регіональній дрогобицькій санстанції чи у випадку приєднання Трускавця як території до санстанції бориславської? Та звісно, що ні.

Як мінімум дивною виглядає і позиція влади, що санстанція повинна віддати будівлю, а влада зробить там якусь реконструкцію, проведе ремонтні роботи. Навіть за влади попередньої, коли коштів у міському бюджеті було набагато більше, утримання будівлі пам’ятки архітектури місцевого значення у провулку Тихому, 1 лежало виключно на плечах міської санстанції. І те, що ця будівля ще не завалилася, а функціонує і має досить непоганий вигляд – заслуга її теперішніх господарів.

Намагання влади жати там, де вона не сіяла і збирати, де не розсипала, може призвести до загострення стосунків із обласною санстанцією. Ми, до речі, висловлюємо вдячність нашим львівським джерелам за те, що попросили нас підняти цю тему – суто як застереження міській трускавецькій владі, щоб вона не робила різких рухів. Адже були випадки у Львівській області, коли органи виконавчої влади подавали в аналогічних справах санстанцію в суд і суд вигравала СЕС, а не місцева влада. Ігри з державною контролюючою організацією – це ігри з вогнем. Замість сприяти поглибленню співпраці різних гілок влади та державних установ трускавецька влада лізе на рожен, ризикуючи викликати адекватну відповідь зі сторони львівської санепідемстанції.

«Трускавецький вісник» готовий розмістити позицію як місцевих органів влади (мера Р. Козира чи начальника управління комунальним майном ТМР М. Габшія, який готував лист до області), так і головного державного санітарного лікаря м. Трускавця Н. Когут. Наталія Миколаївна у телефонному режимі підтвердила нам, що такий лист від влади міста дійсно було надіслано і що у санстанції готові розглянути пропозиції переходу в інше приміщення, яке б відповідало всім стандартам. Та щось нам здається, що навряд чи трускавецька влада може запропонувати санстанції рівноцінне приміщення, хоча вона і зобов’язана це зробити. Наше джерело інформує, що в мерії пропонуватимуть для СЕС закинуті споруди міської лікарні, тим більше, що у трускавецькій лікарні скорочення з початком реформування медичної галузі неминучі, адже лікарню немає кому відстояти. Та ці приміщення не відповідають вимогам навіть для адмінбудинків, не кажучи вже про лабораторії, котрі діють у структурі Трускавецької МСЕС.

Ми відслідковуватиме, як надалі розвиватимуться події навколо цієї справи. А висновок напрошується сам собою – хтось дуже охочий до ласого шматка, яким є триповерхова красива будівля санстанції майже в самому центрі міста, у надзвичайно вигідному районі. Та от тільки щоб цей «хтось» не подавився…

Володимир Ключак

Іван Піляк: «Працюємо в інтересах Східниці і східницької громади»

Час настільки швидкоплинний, що ми, здається, не встигли оглянутися, як минає 500 днів роботи теперішніх команд місцевої влади. З цього приводу наш кореспондент зустрівся зі Східницьким селищним головою Іваном Піляком і попросив відповісти на декілька запитань.

- Іване Євгеновичу, що вдалося, а що не вдалося зробити за цей уже немалий відрізок часу Вам і Вашій команді? Чи задоволені Ви результатами?

- У цілому так, задоволений. Депутатський корпус, виконком селищної ради немало зробили, а є ще низка напрацювань.

Розпочну з бюджету. За минулий рік ми його виконали на 110 відсотків, до того ж, заклали міцну основу для роботи цього року.

Ремонт доріг - їх полагоджено десь шість кілометрів. Прокладено близько двох тисяч квадратних метрів тротуарів, відремонтовано очисні споруди.

Ще одна надія: два наші проекти вже зареєстровано в Євросоюзі: це - ремонт доріг і будівництво амфітеатру. Отже, будемо сподіватися, що наша добра задумка пройде у Брюсселі.

Виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію школи, адмінбудинку селищної ради, на міст, берегоукріплення, встановлення очисних споруд на вулицях Т. Шевченка, Є. Коновальця, І. Котляревського. Затверджено план будівництва двох житлових кварталів...

- За рахунок чого Вам і Вашій команді вдалося перевиконати план наповнення селищного бюджету? Сьогодні це так непросто...

- У першу чергу, за рахунок орендної плати і плати за землю. Власне, зараз готуємо пакет документів для виставлення земельних ділянок на аукціон - під магазини, під спортивні комплекси і готелі, щоб і надалі наповнювати бюджет. Основна стаття доходу - земля, отже, вона може бути продана тільки через аукціон.

- Минула зима була серйозним випробуванням для влади. Особливо оголилася така проблема, як водопостачання. А як було у Східниці в той критичний час нечуваних морозів?

- Коли Рибник не подавав води через вихід із ладу насосів, Східниця справді потерпала. Замерз і водогін локального водозабору «Тама». Але що добре - силами КП «Господарник» ми практично ліквідували всі витоки води.

Якби було водопостачання на такому рівні, як на Різдвяні свята, Східниця мала б цілодобове водопостачання. Але самотужки цього питання ми не вирішимо. Сподіваємося на плідну співпрацю в цьому напрямку з Бориславським міським головою Володимиром Фірманом.

- Іване Євгеновичу, яка проблема найбільше, в'яже руки, якщо така є?

- Повірте, жодна проблема не в'яже мені руки. Просто прикро і неприємно чути від частини громадян Східниці, буцімто все, що зробив Піляк у селищі, пов'язано з його особистими інтересами. Якби це було так, то такого значного обсягу роботи не було б виконано.

«Камінь спотикання» - найбільше східницьке багатство, джерела «Нафтусі». У нас два підприємства причетні до оформлення відповідних документів щодо надання дозволів на експлуатацію джерел - КП «Східницькі джерела» і ТзОВ «Владо». На жаль, розмов багато, а мало конкретної роботи. Ще більше дивує, що деякі наші депутати залучають депутатів вищого рівня, проявляючи ще й необізнаність і некомпетентність. Зрозуміло, тут більше політики, бо до Східниці навідується останнім часом депутат обласної ради із Дрогобиччини, якого раніше в нас ніколи не бачили, але він використовує привід для роздмухування конфлікту в селищі. Дійшло навіть до трибуни Верховної Ради, де один із відомих народних депутатів озвучив «східницьку проблему», якої й немає, бо поставлено все з ніг на голову... Але нісенітниця про буцімто якусь корупцію у Східниці розноситься по всій країні. Комусь це вигідно!

- Як гадаєте, що в такій ситуації варто робити? Може, більше залучити селищну громадськість до обговорення цієї проблеми?

- Та ми неодноразово проводили громадські слухання щодо майбутнього джерел «Нафтусі». Про ніяку приватизацію джерел не може бути й мови. Адже цілюща вода - це багатство надр, а надра в нас належать державі. Мова може йти тільки про отримання ліцензії на використання джерел..

Не один раз це питання обговорювали на сесії селищної ради. Його будемо розглядати й цього четверга. Надіюся, що розум візьме верх над емоціями. До речі, ще два роки тому отримав такий дозвіл підприємець Євген Журавчак, але конкретного він ще нічого не зробив, бо все не так просто.

На минулій сесії селищної ради створено депутатську комісію щодо розвитку комунального підприємства «Східницькі джерела» в напрямку того, аби отримати ліцензію. Я стою на тому, що має бути прописаний договір між громадою і підприємством, яке буде обслуговувати джерела, де чорним по білому має бути виписано «правила гри», як саме громада може впливати і протидіяти, якщо друга сторона не виконує умов договору.

- Іване Євгеновичу, і східничан, і бориславців вельми зацікавить, як готуються влада і громада селища до «Євро-2012». Що чекаєте від цієї події європейського масштабу?

- Хочу нагадати, що при нашій каденції нас включили в зону готелів «Євро-12». Зі свого боку ми у Східниці підремонтували дороги, а от у реґіоні шляхи ще треба серйозно підремонтувати. Яка в нас добра новина: наші готелі ціни утримуватимуть на рівні минулого року. А це привабливо.

Хочу сказати, що якщо в нас будуть зарубіжні туристи, тут вигода для всього реґіону. Але ми всі маємо бути не тільки психологічно готовими прийняти іноземних туристів, але й зробити все, аби на червоніти за той безлад, який поки що є.

- Так співпадає, що із «Євро-12» співпадає проведення фестивалю «Східницьке літо». Які сюрпризи для краян і для гостей Ви підготували цього року?

- У травні в нас має відбутися фестиваль повітряних куль, на травневі свята - плануємо всеукраїнську виставку собаківників, причому сертифіковану. На Зелені свята стартуватиме фестиваль «Східницьке літо-2012». Відбудуться традиційні концерти професійних виконавців зі Львова й реґіону, учасників художньої самодіяльності. У наших планах - триденні змагання джиперів (всюдиходів) пересічною місцевістю. Це буде у перерві перед фіналом європейського футболу. На традиційне святкування храмового свята Петра і Павла дав попередню згоду приїхати блаженніший Святослав, владика УГКЦ. А День Східниці відбудеться на День Незалежності. Цього року надіємося провести цей двомісячний фестиваль на значно вищому рівні, хоча вважаю, й торік його проведено добре.

- Такі святкові дійства не тільки сприяють відпочинкові, а й є стимулом до праці. Наскільки ви сподіваєтеся на добру перспективу Східниці, зокрема, цього року?

- В нас добрий старт і цього року, за половину березня ми значно перевиконали місячний план бюджетних надходжень. Але, зрозуміло, такі святкові заходи благотворно впливають на весь реґіон.

Що хочемо цього року зробити вагоме? Плануємо спорудити коштом селищної ради сучасний спортивний майданчик, зайнятися благоустроєм, пересадити клумби, висадити дерева - все це, на перший погляд рутинна робота на повсякдень. Серйозно хочемо зайнятися проблемами джерел «Нафтусі». Хочу запевнити всіх краян: наша владна команда повсякдень працює в інтересах Східниці і східницької громади.

- Що Ви хотіли б побажати собі і східничанам на цей рік і на наступні п'ятсот днів?

- Так далеко заглядати не будемо, хоча про перспективу не забуваємо ані днини. Планів у нас багато, Східниця наша - це Всеукраїнська оздоровни-ця, яку маємо намір вивести на рівень загальноєвропейської. Це буде не скоро, але в тому напрямку йдемо.

- Дякую за розмову. Хай збудеться все, що Ви задумали для блага Східниці та східничан.

Розмову записав Роман Соловчук, газета «Нафтовик Борислава»

 

Звернення до виконкому Трускавецької міської ради від ПП «Громадянська позиція»

26 березня на адресу виконавчого комітету ТМР надійшло звернення від Трускавецької міської організації політичної партії «Громадянська позиція». Публікуємо повністю текст цього звернення»

«Виконавчому комітету Трускавецької міської ради

82200 Львівська область, м. Трускавець, вул. Бориславська 2

Звернення

15.02.2012 р. Виконавчим комітетом Трускавецької міської ради прийнято рішення № 23 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для житлових будинків м. Трускавець, які обслуговує комунальне підприємство «Трускавецьжитло»» зі змінами та доповненнями.

У відповідності до ст.6 Закону України « Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» Трускавецька міська організація політичної партії «Громадянська позиція» звертається до Виконавчого комітету з вимогою про необхідність перегляду вказаного вище рішення, оскільки:

1. Затверджений перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не відповідає Переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011р.

2. Зазначені у додатку № 2 до рішення № 53 від 24.02.2012р. тарифи з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначені без дотримання вимог Порядку формування тарифів, затвердженого вказаною вище Постановою КМУ.

3. Порядком формування тарифів не передбачено розрахунку витрат на аварійно-диспетчерську службу, тому вартість такої послуги не могла бути визначеною у встановленому КМУ порядку.

4. Не може бути законним рішення Виконавчого комітету Трускавецької міської ради № 53 від 24.02.2012р. в частині визначення за КП «Трускавецьжитло» площ прибудинкових територіях окремих житлових будинків згідно додатку № 1 та, відповідно, тарифів на послуги з прибирання прибудинкової території по кожному окремому будинку з огляду на те, що прийняття рішення про визначення розмірів прибудинкових територій здійснено згідно п. 3.8* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», який містить вимоги до реконструкції житлової забудови, яка склалася, а не на підставі розгляду проектів землеустрою та затвердженого міською радою проекту розподілу територій м. Трускавця.

5. Оскаржувані рішення відповідача призвели до різкого, у рази збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги, що суперечить задекларованій урядом України загальнодержавній політиці недопущення зростання таких тарифів.

ТМО ПП «Громадянська позиція» просить Виконавчий комітет вжити заходів для врегулювання правовідносин між споживачами та виконавцями послуг з обслуговування будинків та прибудинкових територій на законній основі з дотриманням прав та інтересів громадян.

В іншому випадку вказане рішення Виконкому буде оскаржене в судовому порядку.

Голова ТМО ПП «Громадянська позиція» /підпис/ Василь Кіндракевич»

Від «ТВ» хочемо зауважити, що сьогодні, 26 березня, о 15.30 група наближених до міського голови осіб збирається з метою обговорити шляхи виходу із ситуації, що склалася після підвищення тарифів на обслуговування будинків та прибудинкових територій.

Власна інформація

Збори на Сагайдачного. Трускавчани: «проти» нових тарифів, «за» пікетування міськради!

Соціальна напруга, причиною якої є рішення виконкому про суттєве – в три рази - підвищення тарифів на прибирання та утримання житла, в місті не спадає, а навпаки набирає обертів. У суботу, 24 березня, збори мешканців з цього питання відбулися в мікрорайоні Сагайдачного-Бориславська біля магазину «Вишенька». Цього разу на збори трускавчан, організовані громадською мережею «Опора», не прийшов жоден з запрошених представників виконавчої влади – не було ні міського голови, ні заступників, ні жодного керівника комунальних підприємств. І даремно. Така неповага та ігнорування викликали ще більше обурення людей, служити яким ще рік тому щиро обіцяли чиновники. Адже будь-яке спілкування влади з громадою все одно згладжує, ніби амортизує соціальну напругу.

А так люди висловлювали зовсім радикальні рішення: раз так сильно підвищують квартплату, з нами не рахуються, то зовсім не платити! Як і мешканці вулиці Івасюка, жителі Сагайдачного також хочуть бачити результат роботи комунальників: приведені до ладу підвали, труби, фасади, дахи, прибудинкові території. Тоді можна починати розмову про поступове підвищення тарифів та створення ОСББ. Утопія? Складно? А не грубо перекладати з хворої голови на здорову: у міському бюджеті і комунальників немає коштів, КП «Трускавецьжитло» взяло кредит 1 мільйон гривень, то треба перекласти ці тягарі на трускавчан-споживачів? 

Сумно, що коли за міського голови Лева Грицака піднімалися тарифи на 20-25%, то багато опозиційних тоді депутатів, «Наша Україна» бурхливо протестували, організовували пікети міської ради, і спільними зусиллями, тоді, у 2006, до речі, добилися відміни непопулярного рішення. А тепер, за міського голови Руслана Козира, коли квартплату підвищено в три рази, ті ж народні обранці чомусь мовчать, навіть не приходять на зустріч з громадою. Дехто з тодішньої опозиції став нинішньою владою. А місце сидіння визначає точку зору? Здорожчання тарифів втричі не є проблемою, гідною уваги? Люди не потребують підтримки і допомоги?

Єдиний присутній на зборах депутат міської ради Богдан Процишин порадив трускавчанам уважно вчитуватися в договір про надання послуг з прибирання та утримання житла, який з кожним мешканцем-споживачем має підписати «Трускавецьжитло», вносити зміни і лише тоді братися за ручку та гаманець.

А за підсумками зборів трускавчани прийняли рішення про пікетування сесії Трускавецької міської ради, яка відбудеться в четвер, 29 березня, з вимогою скасувати рішення виконкому про підвищення тарифів на квартплату. Прийнято також звернення до міського голови з вимогою відмінити тарифи, інакше розпочнеться процес висловлення йому недовіри, та лист до прокурора з проханням дати правову оцінку діям виконавчої влади щодо підвищення тарифів.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

Ігор Михайлишин: «Ми дорожимо людьми, а люди дорожать нафтовою професією»

Нинішній рік особливий - у вересні відзначатимемо потрійне свято: День нафтовика, День міста, а головне - 625-річчя заснування Борислава. Так склалося, що сьогодні на нафтових підприємствах найбільше тримається наше місто, а «левова» частка коштів у міський бюджет надходить від НГВУ «Бориславнафтогаз». Наша розмова про нинішній день підприємства і як воно готується до ювілею - із начальником управління Ігорем Михайлишиним.

- Ігоре Богдановичу, вже шість років Ви очолюєте підприємство, провідне в Бориславі за кількістю, багате добрими традиціями. Що можете сказати про сьогоднішній день колективу? Як би відтворили його поглядом першого керівника?

- У мене із самого початку не було ніяких проблем із кадрами, і це головне. Бо я прийшов у цілком сформовану команду. В мене були сильні попередники - перші керівники Ігор Копач, Олег Веклюк, головний інженер Олександр Васьків. Мені прийшлося провести незначну ротацію, і то у зв'язку із виходом на пенсію керівників середньої і вищої ланок. Цілковито виправдали мій вибір Руслан Іваницький - начальник центральної інженерно-технологічної служби, Руслан Скверис - заступник начальника управління із фінансів, Володимир Костецький - головний інженер управління. Зараз на зміну заступникові з соціальних питань Валерію Мельникову прийшов його син Віталій, який до цього працював на відповідальній посаді в цеху матеріально-технічного забезпечення.

Міцні в нас і керівники цехів. Шкода, що йде на пенсію начальник прокатно-ремонтного цеху експлуатаційного обладнання Ярослав Кавич, але в нього є чудова заміна - Ярослав Крушко. Кадри в нас - на своєму місці. Це направду «золотий фонд» і управління, й усього Борислава.

Дуже потужний у нас цех підземного і капітального ремонту свердловин - тут працюють відмінні фахівці, знавці своєї справи. Всі ми діємо згуртовано, як єдина команда. До того ж, люди ще дорожать роботою - такі часи...

- І як колектив витримав зиму, що минула? Чи не вплинула вона на виробничі показники?

- За минулий рік ми-спрацювали дуже добре - не було ніяких природних катаклізмів. Цього ж року зима направду стала для всіх нас серйозним випробуванням. Ми навіть гадали, що буде значно гірше. Все позамерзало. А з природою не пожартуєш. «Джин» сидів до пори, до часу тихо у пляшці, а під час морозів він дав поштовх усім тим викидам, нафтопроявам.

- Пане Ігоре, останнім часом у реґіональній пресі, по телебаченню писали й показували про різні нафтові й газові жахи в Бориславі. Як Ви ставитеся до такої інформації?

- В тій інформації багато перебільшено, викривлено. Хочу всіх заспокоїти: ситуацію ми тримаємо під контролем. А оскільки зима була надто суворою, то й підкинула нам сюрпризи.

Я застеріг би в іншому: основна загроза йде від шахти, яка кинута напризволяще, вже тривалий час вона без догляду й нагляду, затоплена водою. Щодо загазованості, такої, яка є в Бориславі, в цивілізованому світі роблять інакше: за державні кошти відселяють цілий населений пункт. У нас же цього не буде - держава таких грошей не дасть.

Але тут є інша обставина: в доброму розумінні ми приречені мінімізувати загазованість, бо поруч -всеукраїнські курорти Трускавець і Східниця. У нас працює цілий підрозділ, який ліквідовує прояви загазованості, займається відповідною профілактикою. Відповідає за це заступник начальника управління з техніки безпеки Михайло Данчишак. Власне, ці люди освоюють щороку мільйони коштів, що їх виділила «Укрнафта». Тільки торік - 14 млн. грн. Діє ціла Програма, але вона одностороння, укрнафтівська. Ми стараємося максимально підключити оті сотні й сотні свердловин до вакуумних ліній і відкачуємо газ разом із киснем. Найбільше спасіння Борислава, що тут — «роза вітрів», і оті газові випари просто видувають перетяги. В іншому випадку тут би ніхто не міг жити.

- Які перспективи нарощення запасів нафти і газу й, відповідно, нафтогазовидобутку? Ми можемо сьогодні говорити про надії на чергове відродження Борислава, чи й надалі буде така невизначена ситуація?

- На жаль, нині така ситуація, що в Бориславі нафти видобуваємо мізер. Головним чином показники нам робить Старосамбірське родовище. В самому нашому місті більше проблем, аніж нафти і газу.

А щодо перспектив - усе залежить від політики в державі щодо нафтової галузі. Якщо уряд і всі інші керівні чиновники визначать нафтову галузь як пріоритетну, зменшать податковий тиск, тоді й можна буде сподіватися. Ми свято віримо, що колись буде краще.

- То ж хотілося б почути конкретніше: скільки цього року заплановано пробурити чи розпочати буріння нафтових свердловин? Бо саме буріння є основою основ нарощення запасів нафтовидобутку...

- Заплановано чотири свердловини. Але, на жаль, реалії такі, що не всі можемо задіяти тільки з однієї причини: нам блокує буріння влада на місцях, зокрема, в деяких районах. Від нас вимагають іноді побудувати в якомусь селі школу, чи в райцентрі лікарню. Аж тоді нададуть дозвіл на буріння. На жаль, люди не розуміють, що таким чином рубають гілляку, на якій сидимо. Нафта і газ — це ж енергетична незалежність держави!

- Ігоре Богдановичу, а як у Вас співпраця з бориславською міською владою? Видаються вони дещо натягнутими?

- У нас нормальні робочі стосунки з міським головою Володимиром Фірманом. Скажу так: мені імпонує стиль роботи першого керівника міста. Всі його рішення - на користь громади. А щодо перспектив нашої співпраці - ПАТ «Укрнафта» планує виділити кошти містові на соціальні потреби й у зв'язку з підготовкою до 625-річчя. Ми живемо в цьому місті й небайдужі до вирішення соціальних проблем.

Але хотілося б водночас, аби влада тісніше співпрацювала з нафтовиками при прийнятті тих чи інших рішень, бо в кінцевому результаті наші інтереси завше мають співпадати.

Наше нафтогазовидобувне управління — одне з найстаріших підприємств України. Тут кожен старається дотримувати багаторічних традицій. Якщо сказати образно, ми дорожимо людьми, а люди дорожать нафтовою професією.

Хотів би згадати добрим словом ще деяких наших ветеранів. Передовсім - колишніх начальника управління Ярослава Мацьківа, начальника УТТ Ярослава Жукевича. Особливо хотів би подякувати за багаторічну самовіддану роботу заступникові начальника Валерію Мельникову, який нещодавно пішов на заслужений відпочинок.

- Декілька слів про Ваші захоплення у хвилини дозвілля...

- На першому плані поза роботою у мене сім'я - дружина, діти. А ще люблю пограти на гітарі. Дружу з музикантами Борислава, Дрогобича, Трускавця, головним чином, із гітаристами...

- Що Ви хотіли б побажати колективові, нафтовикам міста, всім бориславцям на ювілейний рік?

- Колективові - злагодженої роботи і добрих показників, бо це основа нашого життя. Містові — процвітання - до цього ми всі маємо докласти розум і руки. Всім краянам -достатку, гідно жити, як і належить європейцям.

- Дякую Вам, пане Ігорю, за розмову. Від імені редакції «Нафтовика Борислава» прийміть щирі вітання з нагоди Вашого першого п'ятдесятиріччя. З роси Вам і з води!

- Хай і вам щастить!

Бесіду вів Роман Соловчук, газета «Нафтовик Борислава»

Дискусія навколо нової грошової оцінки земель Борислава триває

Більше двох годин тривала у сесійній залі міської ради гостра дискусія навколо питання сплати суб'єктами підприємницької діяльності податку за користування землею. З першого січня 2012 року ставка земельного податку в Бориславі нараховується згідно нової грошової оцінки, проведеної експертною групою ТзОВ «Богдан» зі Львова на замовлення Бориславської міської ради наприкінці минулого року. Вартість землі згідно нової грошової оцінки суттєво зросла, відповідно збільшився розмір земельного податку та орендної плати за користування землею, який зобов'язані платити суб'єкти підприємницької діяльності у міську казну.

Нові ставки обов'язкових платежів до бюджету міста за користування землею, власне, і стали предметом гострої дискусії між представниками бізнесових кіл та міської влади Борислава. Обговорення нових ставок земельного податку проходило у режимі відкритого засідання Асоціації роботодавців, участь у якому взяли в. о. начальника управління земельних ресурсів Стефанія Жигало та начальник Державної податкової інспекції у м. Бориславі Світлана Солоненко. Позицію міської влади відстоювали заступник міського голови Андрій Паскевич, начальник відділу доходів міського фінансового управління Владислав Смірнов та голова постійно діючої депутатської комісії із питань регулювання земельних відносин депутат Бориславської міської ради Ігор Михаць. В. о. начальника відділу земельних ресурсів міста Стефанія Жигало у короткому коментарі після закінчення засідання пояснила, що чинне законодавство України зобов'язує органи місцевого самоврядування проводити процедуру грошової оцінки земель не рідше одного разу на п'ять-сім років. Остання грошова оцінка землі проводилася 2000 року. Цілком зрозуміло, що вартість квадратного метра землі в Бориславі суттєво зросла, адже за десять років ціни на всі товари в Україні значно виросли. Змінилися також коефіцієнти, що їх застосовують для нарахування вартості землі. Розрахунки проводила експертна група, яка володіє усіма необхідними ліцензіями для проведення робіт із грошової оцінки земель. Пані Стефанія не заперечує, що у підприємців можуть виникати запитання щодо методики, але відповідати на них повинні представники ТзОВ «Богдан».

Невмотивованими вважає претензії підприємців начальник відділу доходів міського фінансового управління Владне лав Смірнов. Нова грошова оцінка земель затверджена рішенням сесії міської ради. Рішенням сесії затверджено також «Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі». Суб'єкти підприємницької діяльності, не зареєстровані у виконавчому комітеті Бориславської міської ради, зобов'язані платити за користування землею 12 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки. Орендна ставка для підприємців, зареєстрованих у м. Бориславі, складає 3 % від грошової оцінки землі. Дванадцять відсотків від цієї оцінки необхідно сплачувати також за земельні ділянки, які використовуються для обслуговування свердловин із видобутку нафти і газу, а також об'єктів інфраструктури, що належать до нафтогазової галузі. Рішення пройшло процедуру громадських слухань і з 1 січня 2012 набуло законної сили, тож підстав для його відміни чи невиконання нема. Якщо у підприємців виникали зауваження чи пропозиції, то, на переконання пана Владислава, їх потрібно було відстоювати у процесі підготовки та прийняття нової грошової оцінки землі. Зараз змінити що-небудь складно. Окрім того, не слід забувати, що Борислав не виконує контрольні цифри бюджету. Отже, будь-який крок у бік зменшення податкового навантаження на платників податків та надання їм тих чи інших преференцій у сплаті місцевих податків та зборів може бути потрактованим, як прояв корупції.

Згідно нової грошової оцінки землі ставка орендної плати за користування землею для НГВУ «Бориславнафтогаз» 2012 року зросте у 6 разів. Для здійснення виробничої діяльності нафтогазовидобувне управління використовує майже 25 гектарів землі. 2011 року нафтовики заплатили у бюджет міста земельного податку трохи більше 431 тис. грн. Цього року плата за землю згідно нової грошової оцінки сягне 2 млн. 747 тис. грн., що ставить під загрозу виконання виробничої програми року.

Не у кращій ситуації опинилися інші діючі підприємства міста, проте їх до певної міри рятує те, що вони зареєстровані у Бориславі, а отже ставка орендної плати за користування землею складає 3 %. Проте, як зазначили у виступах на розширеному засіданні Асоціації керівники окремих, ще наразі діючих у місті, підприємств, ці суми є для них критичними. Для ВАТ «БЕЛМЗ» ставка земельного податку зросла наполовину, удвічі більше доведеться платити за землю ДП «Темп» ВАТ «Бориславський озокерит».

У розмові директор «Темпу» Іван Іллюк відверто зізнався, що ставка земельного податку в сумі 1<Ш тис. грн. за рік для його невеликого сезонного виробництва цегли є нереальною. Якщо з боку міської влади та депутатського корпусу для цегельні не буде змінено порядок нарахування ставки земельного податку, то виробництва цегли у Бориславі більше не буде.

Голова Асоціації роботодавців міста Володимир Кришталь не заперечує, що грошову оцінку земель необхідно було проводити. Цього вимагає Закон. Питання у тому, чому для обрахунку вартості бориславських земель застосовували такі ж коефіцієнти, як і для Броварів. Згідно нової грошової оцінки, вартість одного квадратного метра землі в окремих економіко-планувальних зонах міста зросла майже на 400 відсотків. Відповідно це зростання позначилося на ставках обов'язкових платежів за користування землею. Як варіант виходу із ситуації, що може негативно позначитися на виробничій діяльності багатьох підприємств міста, Асоціація роботодавців пропонує використати у Бориславі підходи, що їх використали депутати Львівської міської ради. Для представників місцевого бізнесу депутатський корпус у Львові встановив 70-відсоткову пільгу при сплаті земельного податку. Підприємцям, які здійснюють діяльність та зареєстровані у Львові, ставка земельного податку нараховується від 30-ти відсотків вартості грошової оцінки землі. На думку пана Володимира, пільга у Бориславі для представників місцевого бізнесу може бути встановлена на рівні 50 чи 40 відсотків. Про це треба буде домовлятися, але очевидним є те, що нова грошова оцінка землі не повинна негативно позначитися на розвиткові міського бізнесу.

Начальник ДПІ в м. Бориславі Світлана Солоненко вважає, що земельний податок у місті треба сплачувати, а не обговорювати. Порядок обчислення його ставок та сплати на 2012 рік визначені Податковим кодексом України. Якщо у суб'єктів підприємницької діяльності є зауваження до нової грошової оцінки землі чи розмірів орендної плати, визначених сесією Бориславської міської ради, то вони вправі домагатися їх відміни у встановленому законом порядку - через суд.

Голова постійно діючої депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин Ігор Михаць у виступі на розширеному засіданні Асоціації також не заперечував самої можливості перегляду грошової оцінки землі чи розміру ставок орендної плати за користування землею. Проте, на переконання пана Ігоря, цей процес повинен проходити у рамках чинного законодавства України і обов'язково при безпосередній участі вузькопрофільних спеціалістів - юристів та землевпорядників.

Заступник міського голови Андрій Паскевич намагався переконати учасників дискусії, що реальних можливостей пливу на ситуацію, що склалася у зв'язку із новою грошовою оцінкою Землі, ні влада, ні депутатський корпус не мають. Проте усі намагання заступника переконати підприємців у тому, що в умовах ринку земля також стала товаром, який повинен працювати і давати прибутки, з якого сплачується податок, були безуспішними. Сторони говорили про землю, але кожен промовець відстоював свою позицію і не хотів дослухатися до позиції опонента.

Дискусія завершилася тим, що за спільним рішенням учасників утворено робочу групу, яку зобов'язано напрацювати конкретні пропозиції щодо можливого зменшення податкового навантаження зі сплати обов'язкових платежів за користування землею бюджету м. Борислава. пропозиції будуть розглянуті на наступному розширеному засіданні Асоціації роботодавців за участю усіх зацікавлених сторін - управління земельних ресурсів, ДПІ в м. Бориславі та фінансового управління міської ради при безпосередній участі міського голови Володимира Фірмана, керівників великих підприємств та представників малого і середнього бізнесу.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Через 50 років Дрогобич перетвориться в селище

Завершенню першого етапу реалізації стратегії розвитку краю був присвячений круглий стіл, який пройшов у тижневику «Каменярі». Висновки, озвучені ініціатором розробки документу, головним редактором «Каменярів» Ігорем Курусом, були несподіваними: найсумніша перспектива в Дрогобича та Борислава, найоптимістичніше майбутнє в сіл.

Нагадаємо, що перший етап підготовки стратегії включає аналіз поточного стану й вироблення бачення майбутнього. Аналіз поточного стану вказує на занепад практично в усіх галузях господарювання. Результатом того, що сільське господарство поступово наближається до найнижчої позначки, стало те, що район майже на 95 відсотків є дотаційним. А внаслідок згортання промислового виробництва навіть колись потужні промислові центри Дрогобич і Борислав тепер здатні заробити хіба на третину від потреб міст. Зауважимо – мінімальних потреб.

Чому так сталося? На думку Ігоря Куруса, причина в тому, що керманичі наших міст, сіл, та району – «занадто мудрі». Коли їм пропонують об’єднатися й разом вирішувати інфраструктурні проблеми вони відмовляються, мовляв, і так усе знаємо. Та якщо знаємо, то чому не робимо? – запитує Курус. Наприклад, Дрогобич одним із пріоритетів розвитку визначив для себе туризм. Місто має достатньо пам’яток архітектури, одна із яких – храм св. Юра – претендує на те, щоб потрапити під охорону спадщини ЮНЕСКО. Та що зроблено, щоб привернути увагу туристів?

- Здоровий глузд підказує, - наголосив Ігор Курус, - що в такому випадку влада мала б зробити все можливе, щоб якнайкраще відремонтувати дорогу до храму св. Юра, поруч із яким є найстаріше діюче в Європі підприємство сіль завод, організувати там туристичний сервіс, і принаймні на в’їзді поставити вказівники, а у Львові, Трускавці та Східниці розмістити рекламні щити про ці об’єкти. Цього не зроблено! Чому? Бо дуже мудрі.

Ініціатор розробки стратегії зупинився на ще одному моменті. Більшість із опитаних дрогобичан вважає, що розвиток міста треба пов’язувати з відновленням промисловості. Якби міська влада виражала інтереси громади, то вона всі свої зусилля зосередила б на вивчені ситуації з приватизованими промисловими об’єктами. Натомість реалії протилежні: зусилля влади спрямовані на залучення капіталовкладень у торгівлю. Про це свідчить перетворення в торговий центр колишнього кінотеатру «Прометей», будівництво поруч, на місці Дошки пошани, ще одного торгового центру, добудова критого ринку на вул. Пилипа Орлика й, нарешті, виділення майже сотні місць під будівництво малих архітектурних форм на вул. Малий Ринок.

- Схоже на те, що з великого промислового центру Дрогобич поступово перетворюється на великий базар, - наголосив Ігор Курус.

А позаяк відновлення роботи промислових підприємств пов’язане також і з реприватизацією, то це значно ускладнює його. Якщо до цього до плюсувати також відсутнє ресурсне забезпечення, то стає зрозумілим, чому Дрогобич та Борислав, в якому ситуація з економікою подібна, мають найгірші перспективи.

То що владі робити? Понад 70 відсотків дрогобичан відповіли: «Не красти». Така ж відповідь домінувала навіть серед трускавчан, хоча в курортному місті проблем значно менше. Взагалі, тільки Трускавець та Східниця мають чітко визначений напрямок руху. Та є ще один унікальний випадок, з яким ініціатори зустрілися в Підбужі. Тут і селищна влада й громада мають однакове бачення перспективи розвитку й пов’язують його із розвитком туризму.

Власне кажучи, туризм і рекреація, сільське господарство й переробка сільгосппродукції, згідно з попередніми даними, є найперспективнішими для Дрогобиччини напрямками, однак формування ініціатив і пріоритетів – це вже другий етап розробки стратегії розвитку краю, яка вже розпочалася і завершиться у червні цього року.

Прес-служба Ігоря Куруса

Служба 102 Борислава повідомляє

У період із десятого по двадцяте березня у місті скоєно дев'ять крадіжок. Маємо також вісім випадків погроз фізичною розправою, два шахрайства, дев'ять випадків нанесення громадянам міста тілесних ушкоджень, дві дорожньо-транспортні пригоди, сім випадків настання смерті, один злочин по лінії боротьби з економічною злочинністю, три випадки пошкодження майна та ще шість злочинів, які віднесені до категорії інших порушень закону.

Завдяки проведеним оперативно-розшуковим заходам розкрито дві справи за фактами крадіжок. Працівники міського відділу міліції встановили зловмисників, які погрожували громадянам міста фізичною розправою та нанесли тілесні ушкодження. Розкрито також злочини за фактами вчинення шахрайських дій та по лінії боротьби з економічною злочинністю. Дослідчі перевірки співробітники міліції проводять за фактами семи крадіжок, трьома випадками навмисного пошкодження майна, п'ятьма фактами настання смерті та ще шістьма злочинами, які віднесені до категорії інших порушень закону.

Самогубством покінчив рахунки із життям дев'ятнадцятирічний мешканець вул. Р. Шухевича. Мертве тіло молодого хлопця у петлі виявила сусідка по будинку, яка викликала на місце події правоохоронців. Під час поверхневого огляду трупа видимих ознак насильницької смерті не виявлено. За цим фактом проводиться перевірка.

Чотири металопластикові вікна, три конвектори та троє міжкімнатних дверей, чотири світильники та меблі викрали невідомі зловмисники з будинку гр. К. по вул. М. Залізняка. Злочинці скористалися тимчасовою відсутністю власниці будинку, з якого винесли матеріальних цінностей на загальну суму 20 тис. грн. За фактом крадіжки проводиться перевірка.

Дослідча перевірка проводиться також за фактом крадіжки із приватного будинку по вул. Народної Гвардії. У період часу із 18.00 десятого березня до першої години ночі одинадцятого березня невідомі зловмисники проникли у будинок через вікно цокольного поверху. Скориставшись відсутністю господарів, злочинці викрали гроші у сумі 2000 грн. та 2000 євро, а також золоті вироби - три ланцюжки вагою 10 гр., чотирнадцять каблучок вагою 45 гр. та шість кулонів загальною вагою 20 гр. на суму 3090 грн. Загалом власнику помешкання нанесено збитків на суму 32900 грн. та 2000 євро. На місці крадіжки злодії жодного сліду не залишили.

Шістдесят п'ять метрів мідного телефонного кабелю викрали невідомі зловмисники із діючої телефонної лінії ПАТ «Укртелеком» по вул. С. Банд ери. Кабель був протягнутий між двома дерев'яними опорами, тож злодії вночі просто демонтували частину лінії, залишивши мешканців одного із будинків без зв'язку. Сума матеріальних збитків встановлюється. За фактом крадіжки проводять оперативно-розшукові заходи.

Чотириста кілограмів металобрухту, дві електродрелі, набір слюсарних ключів, шість металевих кутників по 2 м кожен поцупили невідомі зловмисники із господарського приміщення гр. Б. по вул. Сосюри. Шляхом пошкодження навісного замка злодії проникли у господарське приміщення, звідки винесли матеріальних цінностей на суму близько 1000 грн. За фактом крадіжки проводять оперативно-розшукові заходи.

Газета «Нафтовик Борислава»

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 27 мар 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником