Трускавецький вісник № 39 (418) від 2 квітня 2012 р.

 
 

Трускавецький вісник № 39 (418) від 2 квітня 2012 р.

02.04.2012 

У номері: Привид корупції у Трускавці, Толока, Нова символіка Борислава, Смертна кара в Україні.

Новини Трускавця та регіону

У Трускавці пройшла толока

Під час понеділкової наради 2 квітня мер Трускавця Руслан Козир висловив занепокоєння з того приводу, що місцеві ЗМІ недостатньо висвітлюють подію проведення передвеликодніх толок у місті, зокрема, ніхто з преси не був присутній на толоці 31 березня. Проте згодом виявилося, і це підтвердила керівник інформаційно-аналітичного відділу ТМР, що фактично всі трускавецькі видання висвітлюють цю тему, закликаючи мешканців міста до участі у весняному прибиранні територій. Нагадаємо, що до Великодня залишилося менше двох тижнів, а наступної суботи працювати гріх, бо 7 квітня – Благовіщення, одне з найбільших християнських свят. До речі, вже 8 квітня Великдень святкуватимуть християни латинського обряду. Навряд чи хтось працюватиме і в суботу, 14 квітня, безпосередньо перед Великоднем. Тому владі та громаді варто не очікувати на суботники, а працювати над доведенням міста до порядку і в будні дні.

Державні службовці беруть участь у місячнику благоустрою не лише у Трускавці, але і в Дрогобицькому районі. Так, 31 березня, у суботу, в рамках проведення на Львівщині місячника озеленення, прибирання та благоустрою, а також Дня довкілля керівництво, працівники апарату і структурних підрозділів районної державної адміністрації та територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади взяли участь у проведенні до належного стану території району. Організовано прибирання та вивезення сміття; впорядкування клумб; висадку, обрізку, обкопування та побілку дерев; висадку квітів та кущів;очищення придорожніх смуг; впорядкування території заповідника "Нагуєвичі". Загалом, у прибиранні взяло участь понад 300 осіб.

Наводять лад і в Дрогобичі, та тут не обійшлося без прикрощів. Так, в Дрогобичі після спалювання зібраного сміття загорівся гараж, а в ньому згоріло авто, про що поінформувала ТРК «Алсет».

Час посту - час миру

Круглий стіл під такою назвою відбудеться в четвер, 5 квітня, в приміщенні Центру душпастирства молоді СДЄ УГКЦ, що в Дрогобичі, на вулиці Шевченка, 29/1. Науковці, священики та представники громадських організацій розпочнуть свою зустріч о 16.00.

Трускавець «засвітився» у Львові

У суботу, 31 березня, у Львові пройшов марш протесту проти вбивств безпритульних тварин. Незважаючи на негоду, зібралося чимало людей, інформує наш кореспондент. У всіх виступах стосовно вбивств безпритульних тварин найчастіше звучали назви двох міст Львівщини – Львова та Трускавця. Тому не виключено, що наступним місцем проведення акції на захист безпритульних тварин стане саме Трускавець.

Акція у Львові проходила в рамках міжнародного маршу «Fair Play», що означає «Чесна гра». Захід має на меті привернути увагу громадськості до теми жорстокого поводження з тваринами. Протестанти висловили ряд вимог до державної та місцевої влади, а також до правоохоронних органів. Нагадаємо, що через вбивства безпритульних тварин в Україні в Європі певні кола закликали до бойкоту Євро-2012 в нашій державі.

Трускавецька влада поки що жодним чином не довела, що у місті-курорті відбуваються якісь зміни, покликані полегшити життя безпритульним тваринам чи контролювати їхню чисельність у місті-курорті. До цього часу до вирішення проблеми чиновники ще не залучали місцевих зоозахисників..

Завершуються роботи над проектом Стратегічного плану економічного розвитку Дрогобича

Як інформує відділ забезпечення діяльності виконкому Дрогобицької міської ради, 29 березня у Ратуші під головуванням першого заступника міського голови Олександра Коростельова відбулося засідання учасників робочої групи зі стратегічного планування, створеної у рамках канадсько-українського проекту «Місцевий економічний розвиток міст України» (МЕРМ).

Відкриваючи засідання, О. Коростельов нагадав, що перша зустріч учасників робочої групи з підготовки стратегічного плану була проведена ще 21 листопада 2010 року, у той час, коли прийшла до влади нова команда міського голови Олексія Радзієвського. Відтоді відбулось 8 засідань робочої групи, проведена масштабна робота. У рамках програми здійснювалось експертне опитування керівників підприємств, роботодавців та підприємців стосовно їхнього ставлення до міста як до бізнес-середовища, визначення слабких та сильних сторін міста. Опрацювавши дані опитування та статистичні дані була розроблена ціла програма стратегічного плану економічного розвитку м. Дрогобича.

Як зазначив консультант зі стратегічного планування Проекту МЕРМ Ігор Гірчак, процес роботи над даним проектом тривав від травня 2011 року до березня 2012 року. Головна мета стратегічного плану полягає у вирішенні проблем місцевого економічного розвитку та реалізації завдань щодо економічного зростання, залучення інвестицій та підвищення якості життя мешканців Дрогобича. Аналіз економічного потенціалу нашого міста показав, що у Дрогобичі є достатньо переваг, які дозволяють розвивати промислові підприємства та створювати нові. Крім того, у Дрогобичі з кожним роком зростає частка малого та середнього бізнесу, а це вагомий сектор у структурі економіки міста.

Тому основу стратегії економічного розвитку Дрогобича становлять два напрямки: «Дрогобич – місто з розвиненими профільними галузями промисловості» та «Дрогобич – місто з високим рівнем підприємництва». Саме це стане базою розвитку соціально-культурної та житлово-комунальної інфраструктури міста, а головне підвищення якості життя громади Дрогобича.

Підсумовуючи зустріч, О Коростельов зазначив, що Стратегічний план є відкритим документом і може коригуватися у міру зміни обставин. Протягом місяця згаданий документ буде виставлений на обговорення громадськості. О. Коростельов закликав, представників бізнесу, органів місцевого самоврядування, освітніх установ нашого міста, а також усі громадські організації долучитися до процесу доопрацювання стратегічного плану економічного розвитку м. Дрогобича.

Слід зазначити, що цього року планується отримати 100 тис. канадських доларів у рамках Проекту МЕРМ, які будуть використані у двох напрямках: створення промислово-логістичного кластеру в зоні проходження кільцевої дороги по вул. Наливайка та на інвентаризацію вільних земельних ділянок, придатних для ведення бізнесу.

Нагадаємо, що у рамках проекту МЕРМ, з 3 по 17 березня з метою отримати нові знання та запозичити досвід канадських муніципалітетів відбулась навчальна поїздка до Канади. Серед 12 українських спеціалістів з місцевого економічного розвитку був і директор Інституту розвитку міста Дрогобича Михайло Лужецький.

Власна інформація

Ігоря Куруса обрано президентом ФК «Стебник»

31 березня у Народному домі м. Стебника відбулися загальні збори спортивного клубу «Стебник». Голова федерації футболу міста Йосип Бандура запропонував розглянути на зборах кілька питань, які потребують рішення колегіального органу. Зокрема, про участь ФК «Стебник» в обласній першості, про затвердження керівництва ФК «Стебник» та про стан підготовки стадіону.

По першому питанню було прийнято рішення обрати президентом ФК «Стебник» Ігоря Куруса. Тренерами команди: головний тренер – Сергій Лукач, тренер – Іван Бішко. Юнаками керуватиме Олег Оринич.

Щодо стадіону, то присутній на зборах міський голова Стебника Василь Пецюх обіцяв ФК «Стебник» повне сприяння і подякував Ігорю Курусу за надання допомоги та організацію робіт по будівництву стадіону.

У своєму виступі новообраний президент клубу І.Курус, звертаючись до футболістів клубу, висловив сподівання, що футбольні змагання у місті піднімуть настрій стебничан і будуть відбуватися у святковій атмосфері. Через те, просив, під час матчу не вживати лайливих слів і вести себе достойно, оскільки вони мають бути взірцем для дітей, яких на стадіоні чекатимуть як бажаних гостей.

 «На жаль, Стебник, як і Дрогобиччина в цілому, вже тривалий час перебуває у депресії. Тому, сподіваюсь, футбол, який у нас люблять, зуміє відновити у мешканців міста і району оптимізм і об’єднає усіх довкола шляхів вирішення проблем, які накопилися. Щодо спортивних досягнень, то я свідомий, що за тиждень нереально сформувати команду. Тому прошу не провалювати сезон і радувати шанувальників футболу цікавою грою. Юнаки мають награний склад, тому вигравайте і готуйтесь до ігор в наступному сезоні в основному складі. Для нас важливо, щоб команда формувалася з місцевих виконавців. Дрогобиччина має представляти себе у всіх лігах, в тому числі і в ПФЛ, як це було ще кілька десятків років тому. А для цього треба виховувати футболістів і знаходити фінансові можливості. Мені соромно, коли набагато менші міста як Турка, чи Старий Самбір можуть утримувати команди в першості області, а Дрогобич, Борислав і Трускавець ні!» - заявив Ігор Курус.

Василь Коваль

Бориславські депутати за відставку Табачника

Депутати Бориславської міської ради прийняли звернення до Президента та Прем’єр-міністра України з вимогою відставки з посади міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника. Текст звернення розглянули на засіданні 32 сесії, що відбулася минулого четверга. Ініціатором розгляду цього питання був голова міської організації ВО «Свобода» Юрій Химин.

У зверненні йдеться, що за час міністерської діяльності Дмитра Табачника в Україні знівельовано зовнішнє незалежне оцінювання, закрито низку україномовних шкіл, відкликано законопроект «Про вищу освіту», ведуться експерименти з мовою викладання у школах та дитячих садках, які спрямовані на витіснення української мови із навчально-виховного процесу, здійснюється тиск на університети, які напрацьовують альтернативні стандарти освіти, ігноруються студентські протести, відбувається консервація зарплат наукових та педагогічних працівників.

Таке звернення з вимогою відставки Дмитра Табачника з міністерської посади бориславські депутати підтримали одноголосно.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Борислав має новий герб та прапор

Нову символіку міста затверджено у Бориславі. Депутати одноголосно підтримали рішення про затвердження нового герба та прапора. Відтепер герб міста-нафтовиків складається з трьох полів блакитного, зеленого та чорного кольорів, що символізують небо, передгір’я Карпат та нафту. На гербі зображено хрест, що символізує монастир, зі згадки про який і ведуть літочислення міста, та австрійський варіант нафтової вежі, бо саме такими вежами добували нафту найдавніше, тоді коли у Бориславі «чорне золото» фонтанувало. Щодо прапора, то на ньому, як і раніше будуть чотири рівновеликі поля, які символізуються чотири різні поселення, з яких і утворилося місто, а також срібний хрест у центрі хоругви.

Стару символіку міста, як пояснив нам начальник відділу гуманітарної політики Бориславської міської ради, історик-краєзнавець Роман Тарнавський, передадуть у музей, а нову виготовлять за спонсорські кошти.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Куди йдуть бориславські каналізаційні стоки?

За повідомленням сайту «Гал-інфо», КП «Дрогобичводоканал» припинило надавати сусідньому Бориславу послуги з очищення каналізаційних стоків і перекрило місту доступ до очисних споруд. За очищення стоків Борислав заборгував дрогобицькому водоканалу 4,1 млн. грн. Зараз здійснюється очищення стічних вод лише частково, відповідно до укладених угод з комерційними споживачами (тобто окремими юридичними особами). Принаймні так повідомляють регіональні ЗМІ.

Що й до чого? – у Бориславі вирішили розібратися. На сесії Бориславської міської ради, яка відбулася 29 березня, місцеві обранці попросили в.о начальника КП «Бориславводоканал» Ореста Винара пояснити, куди ж йдуть каналізаційні води з міста нафтовиків? Посадовець каже, комерційні споживачі сплачують за очищення стоків напряму КП «Дрогобичводоканал», а мешканці сплачують кошти через КП «Бориславводоканал», але всі каналізаційні стоки і від юридичних осіб, і від населення йдуть у Дрогобич по одній трубі. Засувка на цій трубі знаходиться за межами міста нафтовиків, і регулюють її дрогобицькі спеціалісти. Тож питання, як регулюють засувку, треба адресувати дрогобичанам. Ще однією проблемою бориславський каналізаційних стоків є те, що крім фекальних каналізацій, у ту ж трубу, за словами Ореста Винара, потрапляє і ливнева каналізація, тобто тане сніг чи паде дощ, і вся вода опиняється у загальній трубі. Тож з Борислава у Дрогобич по каналізаційній мережі потрапляє велика кількість стоків, які не мали б очищуватися, і за які ні мешканці, ні юридичні особи не платять.

Також в.о. начальника КП «Бориславводоканал» розповів депутатам, що борг, який зараз складає понад 4 мільйони, сформувався не за один день, і навіть не за один рік. Дивно, що керівництво КП «Дрогобичводоканал» не висувало претензій з приводу погашення заборгованості ще кілька років тому. У результаті – заборгованість зросла до такого розміру, що погасити її бориславське комунальне підприємство просто неспроможне. Орест Винар навіть припустив, що ситуація схожа на події навколо утворення Дрогобицького шпитального округу. «Складається враження, що і бориславський водоканал хочуть приєднати до Дрогобича» - сказав під час сесії посадовець.

Репліка ця викликала різну реакцію у залі. Хоча загалом, стан справ такий, що не до сміху. Борги страшенні, коштів на їх погашення у бориславського водоканалу немає, та й у міській скарбниці розжитися нема з чого.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Органами прокуратури Львівської області за фактами пошкодження автомобіля та помешкання міського голови Борислава порушено кримінальну справу

Вказану кримінальну справу прокурором м. Борислава порушено 27 березня за ч. 1 ст.296 (хуліганство), яку цього ж дня з письмовими вказівками скеровано в слідчий відділ Бориславського МВ ГУ МВС України у Львівській області для подальшого проведення досудового слідства.

Хід розслідування слідства перебуває на контролі прокуратури Львівської області.

Зокрема, 26.03.2012 в чергову частину Бориславського МВ ГУ МВС України у Львівській області надійшло повідомлення від міського голови Борислава про те, що невідомі особи камінням пошкодили його автомобіль, який знаходився на подвір’ї приватного будинку. Наступного дня в чергову частину міліції надійшло інше телефонне повідомлення від останнього про те, що невідомі особи камінням розбили три вікна в його будинку.

Прес-служба прокуратури Львівської області

Трускавцем бродить привид корупції

Навряд чи сенсацією для когось у Трускавці була новина, що проти міського голови Руслана Козира порушено кримінальну справу. Цього можна було сподіватися. Перевірка обласного УБОЗу (Управління по боротьбі з організованою злочинністю) виявила такі зловживання, що сумнівів не залишалося – кримінальна справа мусить бути порушена. «За компанію» відповідала в суді і начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир, екс-редактор однієї з трускавецьких газет. Як інформує наше джерело, котре повідомило цю новину, суд вершив суддя Володимир Марчук.

Чому пишемо в минулому часі? Та тому, що суд виявив незвичну оперативність. Минулого тижня, майже одразу після порушення кримінальної справи, цю справу було розглянуто. Пані Татомир виправдано – повідомили нас у суді сьогодні, 2 квітня. По пану Козиру теж все нормально…

І на цьому можна було б поставити крапку. Та ми не можемо обійтися без певного моралізаторства. А дійсно, як тішилися в команді Козира, як злорадствувала козирна газета, що за наслідками перевірки КРУ за кілька років діяльності порушено кримінальну справу проти екс-начальника відділу освіти ТМР Ореста Лобика. Бо якісь кілька тисяч сум не сходилося в видатках на «Спортовець» та на нові металопластикові вікна в школах та садочках. Та не пройшло і двох років від приходу пана Козира і вже УБОЗ знаходить порушення. Як влучно тут пасують прислів’я «Не бажай іншому те, що тобі не миле» та «Хто кому яму копає, сам в неї впаде».

Очевидно, що ні п. Козира, ні п. Татомир ніхто не має права назвати злочинцями чи корупціонерами до вироку суду. Та й не потрібно. Та нехай ця історія буде для міського голови та його соратниці наукою, як не потрібно робити. Адже давне прислів’я гласить, що від тюрми та від суми не зарікайся. А то складалося враження, що вони вже такі всесильні, що були б готові засадити в тюрягу всіх колишніх працівників міськради та й тішитися цим як найбільшим досягненням «чесної» влади.

Але історія із паном Козирем та панею Татомир є лише прологом, вступом до розгляду тематики корупції у Трускавці. А суть варто шукати не в дрібницях, на яких «приловили» двох вищезазначених осіб. Суть – в землі. Неодноразово ми піднімали цю тему, неодноразово багато в місті чекали справедливості – та й дочекалися. За нашими даними, на пленарному засіданні сесії Трускавецької міської ради 3 квітня будуть особисто присутніми представники, які досі обмежувалися прослуховуванням аудіозапису сесії чи переглядом відео. І причина цього – власне земельні питання.

Можна б багато говорити про схеми – як вирішуються ті чи інші питання. Можна б пояснювати домисли, чому одні депутати за свій голос не отримують майже нічого, а інші – від 300 до 500 доларів. Мається на увазі за одне проголосоване питання – «так, як треба». Земельна ділянка в Трускавці щось та й вартує, щоб за неї поборотися та витратитися. Адже не підмажеш – не поїдеш.

Візьмімо хоча б один приклад. Десь ніби на околиці, якісь там вулиці Бойківська, Пристая, Помірецька. Закуток міста. Кого це цікавить? Що тут депутат може заробити? А виявляється, що може. Може, коли власниця закладу харчування в самому центрі міста (хоча й совдепівського зовні) хоче «долучити» земельну ділянку до своїх володінь. І нічого, що міський голова особисто обіцяв мешканцям цих територій, що ця ділянка – для них, для їх спільного користування, де вони бажали своїми силами спорудити дитячий майданчик. І нічого, що дорога з 9 метрів шириною звузиться до 3,8 метрів – так, що двом автівкам не роз’їхатися. Треба, то треба. Треба було одній людині ділянку біля залізничного вокзалу – автобус на Дрогобич «виперли» аж до податкової. Треба «вирішити» справу по Карпатській чи Франка – а які проблеми? Депутати проголосують. Так і тут. Не має значення приналежність до політичних сил, не має значення думка мешканців цього мікрорайону чи міста в цілому, ніхто не зважатиме на аргументовані виступи чи навіть протести окремих депутатів. Голова сказав – депутати підтримали. Земельна ділянка, котра мала б іти суто через аукціон та принести дохід в міську скарбницю, буде долучена «під садівництво та городництво». Щоб потім розпочалося там будівництво чергового готелю чи іншого об’єкту.

Наведене вище – один із багатьох прикладів. Їх можна б наводити безліч. Куди не ткнися – Мазепи, Сагайдачного, Івасюка, Стуса, Данилишиних, Бориславська, Городище, Річки, Дрогобицька. Ці вулиці названі не просто так, пройдіться і знайдете і земельні ділянки, і об’єкти з кричущими порушеннями, поза всіма «червоними лініями». Це якщо ви хоч трохи орієнтуєтеся в справі. А не орієнтуєтеся – подивіться на відео, як тремтіли руки в секретаря ТМР Петра Шумина 29 березня, коли один з депутатів публічно розповів те, чого не слід було озвучувати.

«Чесна» влада полюбляла критикувати владу попередню, звинувачувати в нечесності, а може й корупції. Чого вартувала тріскотня навколо перевірки КРУ, з якої вийшов великий пшик. Не було порушень – нема корупції. Хоча заради справедливості варто зазначити, що якісь дрібні порушення, напевно, були і за попередньої влади.

Що маємо тепер? В 2011 році на ремонт кількох новесеньких вже відремонтованих доріг Трускавця витрачено біля 18 мільйонів гривень. У 2012 році «Альфа Плюс» вкладе 16 – 18 мільйонів у розвиток водопостачання Трускавця – чи всі ці гроші підуть за призначенням? Міський голова підписав таємний (конфіденційний) договір із забудівником «Лісової пісні». На черзі – договір із ЗАТ «Трускавецькурорт», коли влада сприятиме ЗАТу у всьому, а фактично прогинатиметься перед приватною структурою. Не вірите? Проект угоди – на офіційному сайті ТМР, час – грудень 2011.

Міський голова та його соратники «протягнули» не одне рішення по землі – з цинічною насмішкою над тими, хто пробував наводити докази, що так діяти не слід.

Сесія 3 квітня могла б стати крапкою – тут теж розглядають земельні питання. Ми не маємо бажання коментувати, чому саме таким, а не іншим, було рішення суду у справі звинувачення в корупційних діяннях Руслана Козира та Тетяни Татомир. Ми не маємо бажання прогнозувати, які висновки зроблять вищі органи після побаченого та почутого на сесії 3 квітня. Ми не вправі чесати всіх депутатів під один гребінь, адже десяток дійсно чесних та нормальних людей там набереться, а може й більше. Ми не вправі засуджувати всіх чиновників із команди Р. Козира – навіть з-поміж нових людей міг проскочити хтось порядний. Але ми вправі погодитися з тим, що хтось має сказати «Корупції – СТОП!» і маємо бажання підтримати таку акцію. Можна погоджуватися чи не погоджуватися із економічною, соціальною чи культурною політикою Президента України та Уряду. Та цілком очевидно, що боротьба з корупцією саме тепер перестала бути полюванням на відьом чи війною з вітряками, перестала бути фікцією, а стає реальністю.

Тільки коли починають «брати за яйця» не лише дрібних клерків, а колишніх міністрів, голів ОДА, РДА, міських голів, то зразу піднімається лемент про політичні переслідування, одразу виникають ініціативи «імпічмент президента», розпочинається істерика, що хтось розпочинає «політичну зачистку». Неважливо, звідки почнуть брати за шкірку корупціонерів – з Нетішина, Винник чи Трускавця. Важливо, щоб кожну справу було доведено до кінця. І щоб корупціонери не обійшлися легким переляком чи одним «офірним цапом» чи однією «жертовною козою». Клубок потрібно розплутувати до самої основи. Хто за вирішення потрібних справ вимагав, хто просив, хто брав, хто давав, скільки кому, через кого, під які гарантії, з якою знижкою, скільки це триває, якої шкоди завдано конкретним особам, містам, державі, яка роль у цьому всьому найвищих посадових осіб органів місцевого самоврядування, яку позицію займали судді, хто був скривджений, чи можна кривду направити, які заходи варто вжити ітд. ітп.

3 квітня – сесія Трускавецької міської ради. Боротьбу з корупцією варто починати. Може все-таки з Трускавця? На прикладі того, як «протягуватимуться» питання одних земельних ділянок і «завалюватимуться» питання інших, побачити можна багато. Як і зробити відповідні висновки. Корумпована влада – принижена громада. Трускавець, вставай із колін! Весна прийшла! Скоро загримить перший грім, гулким рокотом рознесеться вістка – ПОРА! Привид боротьби з корупцією бродить Трускавцем? Якщо ця боротьба з корупцією буде примарною, то чи варто її починати? Напевно, варто, адже хтось мусить від слів перейти до діла.

Володимир Ключак

Прозорість, відкритість, підзвітність

Саме таким критеріям повинна відповідати обрана нами влада. Чи є вона такою? На жаль, ні. Про це минулого четверга, 22 березня, на своїй прес-конференції говорили представники Клубу “Соціс”, дрогобицьких міських осередків Національної Спілки журналістів України, Громадського руху “Відсіч” і Спілки Української Молоді.

З листопада 2011-го до лютого 2012 року вони проводили кампанію громадського контролю “Публічна влада - активна громада”. За результатами моніторингу підготовлено публічний звіт і випущено спеціальний номер газети “Точка опори”.

Представниця Громадянської мережі “ОПОРА” Ірина Швець познайомила присутніх із засадами громадського контролю. Це порівняно нова для України форма громадської активності , яка передбачає спостереження громадянами за тими, хто від нашого імені і за рахунок наших податків управляє містом. В основу спостереження покладено три принципи - прозорості, відкритості і підзвітності

Голова Дрогобицької організації Національної Спілки журналістів України Наталія Микитяк охарактеризувала з цих позицій діяльність міського голови. Попри те, що він щомісяця проводить прес-конференції, нема відкритості в доступі до публічної інформації. За півтора року каденції Олексія Радзієвського не було проведено жодних громадських слухань, хоча це передбачено законодавством.

Олег Дукас говорив про діяльність депутатів. Народні обранці не звітують перед своїми виборцями, не здійснюють прийоми громадян у визначених місцях. Нема інформації, як вони відвідують сесії та як голосують. Анна Ленчук говорила про роботу виконкому. Нема інформації про питання, які виносяться на розгляд. Іван Тихий, Святослав Сурма, Тарас Кучма, Михайло Ваврин, Сергій Гориславський, Богдан Николаїшин та автор цих рядків внесли конкретні пропозиції щодо того, як публічність влади може активізувати громаду. Звичайно, сама влада повинна бути зацікавлена в тому, щоби громада мала вільний доступ до публічної інформації.

Анатолій Власюк, часопис «Тустань»

Смертна кара в Україні: білоруський варіант?

У часі збіглися дві події: в Білорусі стратили “терористів”, а лідер Компартії України Петро Симоненко вкотре запропонував відновити смертну кару.

Релігійні чи моральні аспекти цих справ залишимо за рамками статті, хоча саме вони повинні бути визначальними в цивілізованому суспільстві. Навіть неозброєним оком видно політичну доцільність з боку тих, хто знехтував класичним принципом “Богу – Боже, кесарю – кесарове”.

Лукашенко, який і раніше грав роль диктатора Білорусі, вже й не приховує того, що є таким за своєю суттю. Маска зрослася з обличчям, і жодна пластична операція вже не допоможе, хіба що гільйотина. Білоруський президент не помилував тих, кого вважають винними у теракті в мінському метро, коли 11 квітня минулого року загинуло 15 й понад 200 осіб було поранено. Багато хто сумнівається в ефективності роботи білоруських спецслужб, які миттєво вийшли на “терористів”, заодно списавши на них і вибух у Вітебську кількарічної давності. Лукашенко підіграв смакам середньостатистичного білоруса, хоча з боку думаючих людей і правозахисників це викликало спротив.

Що стосується Петра Симоненка, то він і його політична сила фактично розпочали передвиборчу кампанію. Кращого приводу, ніж знаходження між життям і смертю Оксани Макар, яку миколаївські нелюди спочатку згвалтували, а потім намагалися задушити й живцем спалити, годі й придумати. В суспільстві завжди знаходиться певна частина людей, яка не може жити без “сильної руки”. Комуністи підігрують смакам середньостатистичного українця, бо не можуть похвалитись економічними та соціальними реформами вкупі з регіоналами, будучи в парламентській коаліції з ними.

Білорусь за нинішньої лукашенківської влади втратила будь-яку перспективу інтеграції в Європу. За нинішнього режиму Януковича Україна цю можливість ще зберігає – принаймні чисто теоретично. Вкидування ідеї про смертну кару з боку комуністів є не просто небезпечними ігрищами, а свідомим підштовхуванням України в обійми Росії, від чого може і голова запаморочитись, і держава опинитись на грані між життям і смертю.

Нинішня політична ситуація й усвідомлення найближчої перспективи України дозволяють думати, що білоруський варіант, в тім числі й зі смертною карою, нам не загрожує. З іншого боку, навіть попри неминучий дрейф у бік Росії в зв’язку з поверненням Путіна в найвище керівне крісло, хоча фактично він його і не полишав, - важко з юридичної точки зору відновити смертну кару в Україні, адже для цього необхідно порушити міжнародні зобов’язання.

Практичне застосування смертної кари в Білорусі й розмови про це в Україні насправді переслідують іншу мету з боку цинічних політиканів. Таким чином намагаються відволікти увагу середньостатистичного громадянина від розв’язання насущних проблем. Мовляв, треба бути законослухняним, не виступати проти влади, вкалувати зранку до ночі – а про твою безпеку подбає “сильна рука” диктатора.

Ось тільки щось не сходиться в цьому трафаретному сценарії, розрахованому на обивателя. “Всесильні” білоруські спецслужби доволі швидко знайшли “терористів”, однак не змогли вберегти середньостатистичних громадян від самого терористичного акту. Нинішня українська влада також не здатна захистити своїх середньостатистичних громадян від свавілля мажорів, віру в безкарність яких ця ж влада й породила. І ще далеко не факт, що з введенням смертної кари ці та подібні проблеми будуть розв’язані.

З нинішньою системою правосуддя в Білорусі та Україні дуже легко знайти винного і стратити його. А потім з’ясовується, що справжні убивці гуляють на волі. Допоки диктатори та цинічні політикани не увірують в Бога, смертну кару не слід запроваджувати…

Анатолій Власюк, часопис «Тустань»

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 02 апр 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником