Трускавецький вісник № 40 (419) від 3 квітня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 40 (419) від 3 квітня 2012 р.

03.04.2012 

У номері: Відкриють «Міротель», Інтерв’ю з Русланом Козиром, Репортаж із сесії Східницької селищної ради та засідання трускавецького виконкому, Роз`яснює управління юстиції, Спортивні новини.

Новини Трускавця та регіону

Новий об’єкт ЗАТ «Трускавецькурорт» готовий до відкриття

Під час засідання виконавчого комітету ТМР 3 квітня першим в порядку денному розглядалося питання головного об’єкту ЗАТ «Трускавецькурорт» - санаторію «Каштан». Дозвіл на отримання права власності на спальний           комплекс № 1 виконком надав – за це проголосували всі присутні за винятком секретаря ради Петра Шумина, котрий, між іншим, задав запитання відносно неузгодженої загорожі зі сторони вулиці Шевченка, нав’язуючи до приказки євреїв у передвоєнному польському Львові, котрі казали полякам «Wasze ulicenasze kamienice». «Скоро й вулиці будуть не наші», - гірко резюмував Петро Євстахович. А нам щось здається, що й вода «!Нафтуся» не буде для трускавчан, бо під час розгляду цього питання мер Руслан Козир щось там говорив про облік «Нафтусі», чіп-карточки, що може означати що завгодно – аж до платного користування цілющими водами.

Розглядаючи питання «Міротелю», який включено до переліку об’єктів, щ приймають гостей Єврочемпіонату, виникло питання скверика, де ЗАТ «Трускавецькурорт» хотів облаштувати погруддя Івана Франка та назвати цей сквер іменем Великого Каменяра. Руслан Козир висловив свою думку, що цього робити не слід, а варто кошти використати на облаштування скверу, де пам’ятник Франку є тепер. А заодно і подбати про благоустрій навколо музею Біласа, який сусідує з новим об’єктом.

Присутній при розгляді цього питання генеральний директор ЗАТ ЛОЗ «Трускавецькурорт» Віктор Жданов повідомив, що орієнтовно відкриття «Міротелю» заплановано на третю декаду квітня, але дата ще неузгоджена. Також стало відомо, що на фінальній стадії перебуває документ щодо співпраці ЗАТу із Трускавецькою міською радою – наразі його вивчають у Києві власники ЗАТу і якщо вони не матимуть претензій до документу, то угода про співпрацю буде підписана. В ній ідеться про співпрацю між двома сторонами, про зобов’язання сторін. Нагадаємо, що подібна угода між ЗАТом та владою Трускавця була укладена за часів Лева Грицака, проте її порушували обидві сторони.

Створено ще одне ОСББ

Під час засідання виконкому ТМР 3 квітня на баланс ОСББ було передано будинок по вулиці Юрія Дрогобича, 4. ОСББ носитиме назву «Добра оселя-2». Чому така назва – пояснював член виконкому Ігор Паньків.

Бут: 60-річчя святкують, а далі закривають?

Як інформує наше джерело, у Трускавці в жовтні відзначать 60-річч Будинку учнівської творчості. Невідомо, чи з теперішнім директором, бо є версія, що місце Тимофія Бойка планує зайняти один із колишніх заступників міського голови. В БУТі побоюються, що після відзначення 60-річчя існування закладу Будинок творчості розформують. Для таких побоювань є певні підстави.

Кримінальної справи по Руслану Козиру відкрито не було?

Під час засідання виконкому ТМР 3 квітня Руслан Козир спростував інформацію, що проти нього було відкрито кримінальну справу, назвавши це вигадкою. «Як людина може ділитися з тобою облатком, а потім писати такі речі», - висловив своє обурення мер. Нагадаємо, що в суді минулого тижня розглядали справу по перевірці мера обласним УБОЗом. Цю новину подаємо виключно заради стимулювання до дії медійників, підконтрольних пану Козиру, щоб вони не приховували інформацію та всю правду про суд над п. Козиром та п. Татомир, а подали позицію влади із питання перевірки чиновників Трускавецької міської ради обласним Управлінням по боротьбі з організованою злочинністю. Також очікуємо підтвердження чи спростування інформації, яка поширюється по місту, про обшук убозівцями у станильському помешканні чинного трускавецького мера.

Великодній вернісаж

У четвер, 5 квітня, в музеї історії міста Трускавця відкриється виставка «Великодній вернісаж». Початок – о 16.00, повідомили нас в музеї. До Великодня буде підготовлена і нова виставка в Єпархіальному музеї, поінформував його директор Тарас Шафран. А вже вчора, 2 квітня, в Будинку учнівської творчості відбувся захід із писанкарства.

Власна інформація

Толока триває

У суботу, 31 березня 2012 року, на прилеглій території дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» в рамках проведення місячника озеленення, прибирання та благоустрою і Дня довкілля, колективом закладу організовано весняну толоку.

Ініціатором та організатором даного заходу виступила Трускавецька міська рада. Відділ освіти Трускавецької міської ради (завідувач Михайло Шубак) забезпечив учасників заходу зеленими саджанцями.

Незважаючи на негоду (накрапував дощ та дув холодний вітер), всі учасники активно працювали і отримали від своєї роботи не тільки фізичне, а й моральне задоволення від особистого вкладу у справу поліпшення довкілля, озеленення, благоустрою, санітарного стану та естетичного вигляду рідного міста.

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець»

Переможець турніру - ФК «Трускавецькурорт»

Нещодавно за спільної ініціативи федерації футболу міста Трускавця (голова В. Стецько) та профспілкового комітету ЗАТ «Трускавецькурорт» (голова І. Терещук) було проведено дитячий футбольний турнір, присвячений Міжнародному жіночому Дню восьмого березня. Воістину справжній подарунок матерям від своїх синів-спортсменів. На жаль у Трускавці так і не вдалося зорганізувати це дійство, а тому турнір пройшов за обопільної згоди в сусідньому курортному містечку Моршині, де створено належні умови для дітей, збудовано сучасні спортивні споруди різного ґатунку, на всі пори року.

Серед учасників були команди ФК «Трускавецькурорт» м. Трускавець, ДЮСШ м. Дрогобич, ДЮСШ м. Борислав, ФК «Спартак» м. Самбір, ФК «Скала» м. Стрий та ФК «Моршин» м. Моршин.

Змагання проходили за круговою системою серед однолітків 1998-99 р. н. Футболісти не по-дитячому боролися за кожен клаптик поля, за кожен м'яч, за - перемогу.

Дісталася ця сама перемога спортсменам з Трускавця. Команда ЗАТ «Трускавецькурорт» почергово перемогла однолітків з міста нафтовиків та ДЮСШ з міста Дрогобича відповідно - 2:1 і 1:0. Також ми були кращими за ФК «Самбір» (м. Самбір) - 2:0. Двічі трускавчани зіграли в нічию. З ФК «Скала» (м. Стрий) - 1:1 та місцевим ФК «Моршин» (м. Моршин) - 0:0.

Друге і третє місця в підсумку розділили господарі змагань моршинці та ДЮСШ м. Дрогобича.

Усі три переможці отримали кубки, медалі та грамоти від федерації футболу м. Трускавця і профспілкового комітету ЗАТ «Трускавецькурорт», а переможені - цінні подарунки.

Треба сказати, що все це стало можливим завдяки підтримці ідеї проведення подібного турніру з боку генерального директора ПрАТ СГК «Дніпро-Бескид» Олександра Чебаненка, головного лікаря санаторію «Молдова» Валерія Бабелюка та директора санаторію «Парк Здоров'я» Тетяни Рибачук.

Окрім цього в роботу щодо розвитку дитячого футболу та спорту в цілому в місті-курорті активно включився начальник місцевої ДПІ, член Ради засновників ФФТ Роман Гладій. Завдяки його безпосередній участі в підготовці турніру й вдалося створити свято футболу для юних талантів гри мільйонів. За що ми йому й вдячні. Сподіватимемося, що це лише добрий початок.

П. Степовий, газета «Трускавецькурорт»

Фінішував шаховий марафон у Трускавці

Традиційно кожні два роки у нашому місті-курорті проводиться Чемпіонат міста Трускавця з шахів серед чоловіків, який одночасно має статус кваліфікаційного турніру. Позитивним підсумком останніх чемпіонатів (2010 – 2012 років) є зростання кількості шахістів, які виконали або підтвердили кваліфікаційну вимогу першого розряду. Аналіз показав, що у Чемпіонаті 2010 року 4 шахісти виконали І розряд і 1 підтвердив, а в 2012 році 4 шахісти підтвердили і виконали норматив І розряду (Лев Ванчак, Любомир Поливка, Михайло Дрозд, Юрій Коробко).

Чемпіонські регалії у напруженій боротьбі здобув Іван Летнянчин, кандидат в майстри спорту України (9 очок з 11). Срібним призером став Владислав Салабун, теж кандидат у майстри спорту, – 8,5 очок. Третє-четверте місця з 7,5 очками розділили Лев Ванчак та Любомир Поливка. Але за коефіцієнтом Бергера третю сходинку присуджено Леву Ванчаку.

П’яте місце посів Михайло Дрозд – 6,5, шосте – Юрій Коробко- 6, сьоме - Роман Маленький – 5 очок, восьме – Іван Тарканій - 4, дев’яте і десяте місця розділили Ігор Сенів та Іван Пристай – по 3,5 очка, одинадцяте-дванадцяте – Володимир Андрущак та Володимир Шиманський – по 2,5 очка.

Переможці змагань нагороджені кубками і грамотами міської ради, які вручив провідний спеціаліст відділу у справах молоді, сім’ї і спорту міської ради Роман Коваль, а також цінними призами за І – VIII місця від меценатів. Відзначено призами за найкрасивішу партію – Романа Маленького, котрий виграв у срібного призера Владислава Салабуна, за волю до перемоги – Івана Тарканія, найкращого шахіста серед ветеранів – Ігоря Сеніва.

Суддівська колегія висловлює глибоку вдячність меценатам турніру: генеральному директору ТзОВ «Готельно-курортний комплекс «Карпати» Леву Грицаку, генеральному директору ТзОВ «Будівельні технології ХХІ століття» Володимиру Наконечному, директору торгової фірми «Світ сувенірів» Олександру Суркову, головному лікарю санаторію «Арніка» Миколу Мацькові, директору МП «Сяйво» Ігорю Зубрицькому, директору готелю «Оскар» Олегу Блажівському, голові депутатської групи «За зміни» Сергію Мицику, депутатові Львівської обласної ради Олексію Балицькому, головному редактору газети «Джерела Трускавця» Любомиру Поливці, директору ТзОВ «Зодіак» Наталії Петрівській, Трускавецькій міській федерації шахів і шашок, Будинку учнівської творчості (Любов Гривняк), а також за підтримку і сприяння в організації змагань заступнику міського голови Трускавецької міської ради Валентині Бодак, завідувачу відділу у справах сім’ї, молоді та спорту ТМР Вірі Ільницькій, завідувачу відділу освіти ТМР Михайлу Шубаку та іншим.

Шахістів і шашкістів міста Трускавця найближчим часом очікують такі цікаві баталії: Чемпіонат міста Трускавця з шахів серед ветеранів (26-27.05.2012), Чемпіонат міста Трускавця з шашок серед дорослих (16-17.06.2012); обласні командні змагання з шашок (07-08.07.2012, м. Дрогобич), обласні командні змагання з шахів (14-15.07.2012, м. Новояворівськ), бліц-турніри, присвячені Дню медика, Дню Конституції, Незалежності України і Дню міста-курорту Трускавець, кваліфікаційний турнір «ІІІ Меморіал Михайла Галя» (третя декада жовтня 2012 р.).

Василь Петранівський, головний суддя змагань

Борислав спортивний

Штанга. Три чемпіони України - майстри спорту міжнародного класу та два рекорди України в жимі штанги лежачи - з таким результатом повернулися до Борислава спортсмени з чемпіонату України із пауерліфтингу в окремих вправах, що пройшов у Черкасах 17-18 березня. Команду Борислава представляли чотири спортсмени: Назар Головко, Михайло Гопшта, його син Володимир, Юрій Хайнацький. Назар Головко у ваговій категорії до 75 кілограмів посів перше місце в розряді юнаків. Володимир Гопшта в категорії до 82,5 кілограмів, у першому підході виконав норматив кандидата в майстри спорту, другим підходом 140 кг, а в третій спробі на 145 кілограмів намагався виконати норматив майстра спорту України, та спроба була невдалою. Юрій Хайнацький у ваговій категорії до 110 кг, вижавши штангу вагою 157 кг, посів перше місце серед юнаків до 23-х років. Це всього на 5 кг менше норми майстра спорту України. Михайло Гопшта виступав у ваговій категорії до 90 кілограмів. У цій категорії брали участь 26 спортсменів. Одним із суперників був чемпіон України 2011 року, рекордсмен України 2011 року в жимі штанги лежачи, одесит Віктор Нагачевський. У першому ж підході Михайло Гопшта встановив рекорд України, виконавши при цьому норму майстра спорту міжнародного класу, а в другому – покращив свій же рекорд на 5 кг, чим забезпечив собі переконливу перемогу у своїй ваговій категорії.

Шахи. Відділ з питань фізкультури і спорту спільно з федерацією шахів м. Борислава на базі благодійної організації «Карітас» провели особисту першість міста з шахів. До змагань допущені як діти до 18 років, так і дорослі. Участь у змаганнях узяли 10 учасників, які змагалися за «швейцарською системою» із семи турів. Із результатом 7 балів чемпіоном міста став Андрій Тустанівський із сумою 5,5 бала, а срібним призером - Микола Зарицький. Бронзову нагороду виборов Євстахій Лях. Серед учасників віком до 18 років перемогу святкувала Соломія Якимчук, яка була четвертою у загальному заліку. Переможці змагань нагороджені призами і грамотами відділу з питань фізичної культури та спорту і федерації шахів міста. На базі четвертої школи відділ з питань фізичної культури і спорту спільно із федерацією першість міста з шахів серед школярів. Участь у змаганнях взяли 35 шахістів з восьми навчальних закладів. Спортсмени змагались у семи турах за «швейцарською системою» проведення поєдинків. У особистому заліку переможцями стали Соломія Якимчук - перше місце (гімназія), Василь Мізик здобув срібло, Роман Андрушко посів третє місце (обидва із ЗОШ № 5). У командному заліку, до якого зараховувались три результати юнаків і дівчат, котрі набрали найбільшу суму балів, перше місце виборола гімназія, друге – ЗОШ № 5, третє – ЗОШ № 8.

Шашки. Відділ з питань фізичної культури і спорту організував і провів першість міста з шашок серед команд навчальних закладів на базі ЗОШ № 4. У змаганнях узяли участь 10 команд і 40 учасників. Команди змагалися у двох підгрупах зі стиковими іграми. У групі «А» явним лідером з 11,5 очка стала команда медичного коледжу. Гра між командами ЗОШ № 4 і ЗОШ № 3 визначила другу і третю сходинку в групі. Перемогли шашкісти із ЗОШ № 3.У групі «Б», з перевагою у 0,5 очка, переможцем стала команда ЗОШ № 5. На другій сходинці - гімназисти, бронза - у ЗОШ № 8. У боротьбі за срібні й бронзові нагороди зустрілись шашкісти гімназії та ЗОШ № 3, з рахунком 1,5 : 2,5 перемогу святкували гімназисти. У фіналі змагань боролись команди із ЗОШ № 5 і медичного коледжу, з рахунком 1,5: 2,5 чемпіоном міста з шашок стала команда медичного коледжу. Кращими гравцями змагань визнано Соломію Якимчук (гімназія) і Володимира Литвина (мед коледж).

Дзюдо. На початку березня у Бориславі проходили змагання з боротьби дзюдо. У них взяли участь спортсмени, зі Стрия, Трускавця, Стебника, Борислава, де виборювали перші, другі, треті місця у відкритій першості ДЮСШ «Атлант». За честь нашого міста виступали юні вихованці ДЮСШ «Атлант», наймолодшому з них виповнилось 6 років. Кращі кидки відзначені грамотами. У загальнокомандній боротьбі наші земляки посіли перше місце. Відмінну боротьбу показали у своїх вагових категоріях Олег Сенюта, Христина Іванів, Богдан Волчек, Олег Войтович, Сергій Пелешок, Володимир Кузьмин. Добре боролись Назар Петрів, Максим Антропов, Михайло Цапів. Хорошу боротьбу показали і святкували перемогу Марта Шиманська, Юля Муренка, Михайло Головецький. 17 березня збірна команда нашого міста взяла участь в обласних змаганнях, де було понад 100 учасників із Львівської області, а також збірна команда міста Рівного. Ці поєдинки довели, що наші бориславці вміють боротись і на обласному рівні. Перемогами відзначились Максим Антропов, Назар Петрів, Ігор Вихованець. Та найкраще виступили наші дівчата Аня Янків та Христина Іванів, які посіли другі місця у цих змаганнях. Вітаємо наших дзюдоїстів та бажаємо їм подальших успішних виступів на татамі.

За матеріалами газети «Нафтовик Борислава»

Зупинимо свавілля влади!

Дана стаття автором була написана ще напередодні виборів до місцевих рад у 2010 р., але щоб читачі не сприймали її як передвиборну агітацію Партії Зелених - не публікувалася. Крім цього, за її публікацію місцеві ЗМІ вимагали чималі кошти.

Кожна людина за своє життя повинна посадити дерево, збудувати будинок і народити дитину. Керуючись цими незаперечними істинами, дрогобичани у минулому столітті розпочали святу справу – при народженні дитини саджали дерево, в результаті чого з’явився парк «Новонароджених». Але, як завжди буває, ложка дьогтю псує цілу бочку меду. І такою першою «ложкою дьогтю» було рішення далеких 70-х років минулог сторіччя, тоді ще «чужої радянської влади», про вирубку частини парку під житлову забудову. На місці зелених насаджень по вул. В.Великого (колишня – Космонавтів) були збудовані багатоквартирні будинки №20, 22, 24, 26 і 28, торгівельний комплекс «Океан» тощо. Від подальшого знищення парк врятували батьки дітей, що висаджували дерева та активна позиція громадськості й ЗМІ. В справу навіть втрутився кореспондент газети «Известия». Минали роки й на зміну чужій «неукраїнській» владі прийшла «наша» найрідніша та найдемократичніша. І взялися рішуче відновлювати «справедливість», додаючи все більше дьогтю. Спочатку, з мовчазної згоди (ймовірно не безкоштовно), вирубали частину парку під автостоянку (фото 1), потім з’явилися базарні «чагарі» (фото 2, 3) і ще більша частина парку зникла та перетворилася на «барахолку» Сьогодні. вже на місці автостоянки зводиться монстр «торгівельно-будівельного» бізнесу невідомого призначення, оскільки паспорт будови відсутній (фото 4, 5). Далі, на замовлення певних фінансових кіл, за сумнівними заявами підставних осіб, у 2007 році біля зупинки маршруток (навпроти магазину «Океан»), під виглядом боротьби за безпеку пасажирів вирубується ще 57 живих дерев, хоч у розпорядженні міського голови №116-р від 06.03.2007 р. дозволено знести лише 10 дерев! (фото 6, 7, 8). Тепер на цьому місці завезено гравій і йде підготовка до нового будівництва (фото 9, 10), мабуть з метою безпеки громадян тут за кошти «меценатів» зведуть шатро, що захищатиме голови пасажирів від ймовірного падіння гілок з дерев парку? Згідно чуток, одним з таких «меценатів» є один із колишніх «демократичних» заступників міського голови, який на місці зелених насаджень збудував двохповерхову будівлю (фото 11). У 2008 році навпроти гаражного кооперативу «Двигун» розчищається ще один майданчик під базар, викорчовуються фруктові дерева і залишається для захаращення сміттям та бур’янами (фото 12, 13), замість зелених насаджень в глибині парку виростає ще одна ошатна будівля невідомого призначення (фото 14). В цьому році, на звільнену паркову територію, влада, спільно з власниками базару, через газету «Вільне слово» № 13 від 29.03.2012 р. закликає звозити будівельне сміття (фото 15, 16), створюючи нову шанхайську зону. У парк тепер перенесено торгівлю вживаними речами, продають тут також і «базарники-металісти». А на території базару височіє довгобуд, примара «двадцятилітнього монстра», який мав називатись Ринком. Ймовірно, владні мужі вкрали кошти, а тепер не можуть поділити кому належить цей витвір злочинної безгосподарності (фото 17).

На цьому знущання над зеленими насадженнями у нашому місті не завершилися! У парку біля Будинку культури хтось комусь за щось надав дозвіл на вирубку дерев і будівництво «хатинки» (фото 18), таке саме відносно недавно діялося в колишньому саду біля бальнеологічного відділення міської лікарні (фото 19, 20), у скверику по вул. П.Орлика, 14 (поблизу магазину «Ельф») зрізано 7 здорових дерев, бо вони своєю кроною закривали рекламу торгових точок наших «патріотів» (фото 21, 22), скверик на розі вулиць В.Великого та П.Орлика (навпроти автостанції і біля магазину Океан) перетворився на ще один базар (фото 23, 24) і т.д.

Нами, Дрогобицькою організацією Партії Зелених України ще у 2007 р., спільно з громадськістю міста проведено розслідування цих фактів. В результаті чого було зібрано підписи понад 500 осіб і разом з матеріалами розслідування направлено у відповідні інстанції (фото 25). У більшості випадків ми відповіді не отримали, або ці відповіді були лишень формальними відписками. (Для скептиків хочемо сказати, що ця робота проводилася в 2007-2008 роках і явно не під вибори). До цього часу земельними органами м. Дрогобича межі парку не винесені в натуру.

Ніхто навіть не задумується, що для того щоб виростити дерево, створити парк чи сквер необхідна, в першу чергу, земельна ділянка і бажання, великі зусилля громади та тривалий період часу - десятки років, а щоб знищити та встановити малі архітектурні форми (МАФ-кіоски) необхідна злочинна мовчазна згода влади та наша байдужість і всього – на всього декілька хвилин (годин). Чому ми перетворюємо наше місто у кам’яну пустелю «шанхайського» типу з МАФами та сміттєзвалищами (фото 26) і кому потрібно буде таке місто? Нам, як платникам податків, цікаво дізнатися, чому коли твориться таке беззаконня, правоохоронні і природоохоронні органи мовчать? Чому байдужими є мешканці та громадськість міста? Чому для «своїх» виділяються земельні ділянки навіть у парках, а для народу, його ж «слуги» вже понад 20 років не можуть розробити квартали під індивідуальну житлову забудову?

Відгриміли вже не одні вибори. До місцевих рад, знову і знову до влади приходять все «новіші» народні обранці, які у своїх програмах й виступах наголошували та сипали обіцянками, що екологічні проблеми міста, життя та здоров’я народу будуть у них визначальними. Не вірилося тоді, не віриться тепер, і не вірю у майбутньому, але поживемо побачимо.

«Ми стали багатшими, товстішими, але не набагато щасливішими» – пишуть науковці вашингтонського центру екологічних досліджень Worldwatch Institute. Глобальне зростання споживання підкоряється ритму, якого планета вже не витримує. Про це свідчить тотальне забруднення довкілля, зникнення лісів, знищення цілих природних систем, деградація ґрунтових вод, урбанізація територій та інше. У світі панує беззаконня, і справедливість посапує солодко, чекаючи радикального пробудження, а навколишнє природне середовище кривдять щоденно і захищають тільки на свята, або під якусь акцію чи вибори, та і то лише по вказівці «зверху». Ні, не кожна дата – свято. Але кожен день, то свято життя, що не потребує „організації проведення”. Життя на землі пов’язане з Сонцем через зелений листочок. Уявіть собі весну без цвіту, літо без розкішної зелені і пишного колосся, осінь без золотаво-багряних шат. А чи можна взагалі уявити життя на Землі без рослин? Катастрофічні повені, неймовірні засухи та буревії, глобальне потепління тощо - це наша з Вами так звана діяльність! Пам’ятаймо, що природа і Господь знущань над собою не потерплять і розплата прийде обов’язково!

Петро Дригулич, голова Дрогобицької міської організації Партії Зелених України

Водопостачання Трускавця: цілоденне, недороге, безперебійне, якісною водою

У вівторок, 3 квітня, відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Трускавецької міської ради. Головним питанням було затвердження нових тарифів на послуги із водопостачання та водовідведення для населення, бюджетників та інших категорій споживачів. Доповідав генеральний директор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк. Фактично мова не йде про підвищення тарифів, не про якісь нові тарифи, а тільки про коригування існуючих. В зв’язку з тим, що для Трускавця ціни підняв монополіст – Дрогобицький водоканал, то у Трускавці терплять збитки. За 20 днів ці збитки для трускавецького водоканалу становлять 100 тисяч гривень. Така збитковість суперечить вимогам ряду чинних законів України, зокрема ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та ЗУ «Про ціни та ціноутворення». Тому й приходиться піднімати тариф на 7,1% - на 7,2% за водопостачання і на 6,9% на водовідведення. Але це ненадовго, бо вже в другому – третьому кварталі цього року триватимуть роботи, щоб подати в Антимонопольний комітет обґрунтування на нові тарифи за послуги водопостачання та водовідведення у Трускавці. Отоді можливе суттєве подорожчання.

Наразі ж водопостачання у Трускавці зросло для населення з 4,20 грн. до 4,50. Для порівняння, на 1 січня 2012 року у Львові ціна 1 куба води 4 гривні, в Стрию 4,20, у Дрогобичі 4,86, у Старому Самборі 7,77, а в Бориславі 7,90. Так що підняття тарифу на водопостачання – нормальна річ, це ж не квартплата, яка зросла у Трускавці подекуди на 200%.

«За» таке рішення одноголосно проголосували всі присутні члени виконкому, а їх з 19 чоловік було аж 18, традиційно був відсутній немешканець Трускавця Володимир Корнат. Проте перш ніж проголосувати це рішення, владні мужі обговорили ряд важливих питань, які ми, згідно пропозиції заступника мера Петра Нестерівського, подаємо правдиво та неупереджено, без жодних домислів чи перекручень, щоб не уподібнюватися деяким ЗМІ, котрі такими речами, на жаль, зловживають.

Отже, питання водопостачання для Трускавця є одним із найважливіших. Та й не лише для Трускавця. Як повідомив голова міста-курорту Р. Я. Козир, у світі трьома найактуальнішими проблемами є вода, продукти харчування та енергоносії і з них вода – на першому місці. Мер Руслан Козир прогнозує, що в недалекому майбутньому у кого в руках будуть водні ресурси, той фактично диктуватиме свої умови дужче навіть, ніж тепер це роблять власники енергоресурсів. Трускавець географічно розташований так, що не маємо біля себе великих водойм типу річок Стрий чи Дністер. Фактично залежимо від Дрогобицького водоканалу. А ситуація така, що Дрогобич принаймні одну добу на місяць ремонтує водогін із Гірного, Дрогобич підвищує нам ціни, не питаючи жодної згоди. І це при тому, що трускавецький водоканал – найбільший споживач води та найсумлінніший платник за отриманий ресурс. Тому влада має намір і це, за словами мера міста, вже не є таємницею, домагатися того, щоб водозабором та водогоном володіти спільно з Дрогобичем, управляти спільно, а не бути у ролі васала, залежного. Руслан Ярославович торкнувся подій 15-літньої давнини, про які і ми не раз писали, коли водогін, побудований фактично за кошти Трускавця, був переданий Дрогобичу і місцеву трускавецьку владу ніхто і не думав запитувати про згоду. Тому якщо пану голові вдасться цю ідею щодо спільного управління водозабором та водогоном реалізувати, то це буде величезний плюс і йому, і всьому Трускавцю, що справедливість все ж восторжествує. У протилежному випадку варто шукати інші, альтернативні шляхи вирішення проблеми забезпечення водою міста, не стоячи в ласку Дрогобичу. І тоді вже Дрогобицький водоканал стоятиме на грані виживання, адже з Трускавцем потрібно все-таки рахуватися.

Інші проблема, яку підняв уже директор водоканалу В. Возняк, є скорочення споживання води у Трускавці. Так, якщо порівнювати перший квартал 2011 та перший квартал 2012 років, то тепер Трускавець спожив на 54 тисячі метрів кубічних води менше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Причини називати тут не будемо, напевно це дається взнаки розумна та продумана політика щодо залучення відпочивальників, які проводить наша влада. Як би там не було, та через цей недобір водоканал Трускавця недоотримав 570 тисяч гривень. Мер міста зауважив, що водоканалу варто пристосовуватися до вимог сьогодення, навіть подумати про повторне використання води після відповідної очистки.

Відсутність опадів та можливе спекотне літо – теж проблема, яка висить над Трускавцем. Глобальне потепління (хоч дехто вже говорить і про глобальне похолодання) навряд чи не зачепить і нас, тому ми повинні бути готовими зустріти ці виклики як місто-курорт – на проблемі можливої посухи зробив наголос член виконкому Юрій Остапчук, генеральний директор санаторію «Шахтар». Юрій Остапчук торкнувся і питання несправедливої різниці щодо оплати за воду (та не лише за воду, а й за землю і значно більше позицій) між категорією «інші споживачі» та бюджетниками, особливо так званими бюджетниками, які ведуть комерційну діяльність, а мають такі преференції. Та питання наразі залишилося відкритим, як відкрите воно щось біля чотирьох – п’яти років.

Про розгляд можливої співпраці з Бориславом щодо задіяння локальних водозаборів (приклад – Тустановичі, 3 км від Трускавця) чи навіть і Рибника говорили члени виконкому Ігор Паньків та Мирослав Мицько. Та керівництво трускавецького водоканалу дещо скептично дивиться на ці пропозиції, адже, як зазначив Володимир Возняк, Борислав має значні проблеми з водопостачанням сам, а «залізти туди ще й нам…». Не так швидко вирішаться проблеми з санстанцією, треба буде з півлісу на Тустановичах обгороджувати, втрати води в бориславських мережах становлять біля 90%, та все ж як якась альтернатива ці варіанти не повинні відкидатися повністю – вважають окремі члени виконкому.

Володимир Возняк порадував присутніх, що орієнтовно через місяць трускавецький водоканал пробуватиме відновити в місті-курорті цілоденне водопостачання, що займуться резервуаром на Колибі, що розпочинається заміна труб водопроводу на вулиці Воробкевича, адже часто саме через прориви страждає дорожнє покриття цієї дороги. У планах задля покращення водопостачання Трускавця – і реконструкція стебницького водоканалу, і задіяння доброгостівського водосховища як резервного джерела водопостачання. Та власних коштів на це навряд чи вистачить, тому варто думати над залученням коштів з державного бюджету. При нагоді називалася цифра 105 мільйонів гривень, які уряд виділив на потреби водопостачання Євпаторії. Там сталося лихо, та потрібно шукати кошти, щоб подібна ситуація із відсутністю води не повторювалася ніде.

Цікавий факт повідомив міський голова Руслан Козир. За його словами, інвестор, котрий купив 132 гектари трускавецької землі і має інвестиційні зобов’язання щодо покращення водопостачання Трускавця, у приватній розмові заявив, що якщо місто забере назад ту землю, яку він купив, то інвестора готовий віддати її за півціни. Дивно, чому мер чинний зробив такий реверанс чи комплімент у сторону мера попереднього, адже такі слова є свідченням, що Лев Грицак та депутати попередньої каденції зробили правильно, що здобули для бюджету міста великі кошти, освоїли їх на совість і тепер інвестор готовий цю землю віддати назад за півціни. Але ці факти є непідтвердженими, адже взяті тільки зі слів міського голови Руслана Козира, а вірити йому на слово ми не можемо.

Підводячи підсумок, скажемо, що надія на те, що в місті буде цілоденне водопостачання, існує. Надія, як відомо, помирає останньою. Тим більше, що цілоденне водопостачання у Трускавці було якийсь час в 2010 році (травень – червень) за Лева Грицака, і в 2011 (жовтень – листопад) за Руслана Козира, не кажучи вже про часи Богдана Матолича. Це водопостачання буде недороге. Адже інвестор обіцяв не піднімати тариф на воду. В принципі, трускавчани й так не платять за воду надто багато, будьмо чесні перед собою. Якщо альтернатива одному водогону буде знайдена, то водопостачання може бути безперебійним, на нього не впливатимуть ні ремонтні роботи на водогоні, ні інші чинники. І є надія, що якість води, яку ми отримуємо з мереж, покращиться – завдяки участі в проекті «Питна вода». Так що підстави для оптимізму є. Будемо з водою.

Володимир Ключак

Сесія Східницької селищної ради: пошук порозуміння триває

Третє пленарне засідання четвертої сесії Східницької селищної ради 22 березня розпочалося обговоренням та внесенням змін до порядку денного. Для розгляду депутати запропонували дев'ять питань. Серед них -«Про розгляд подання прокуратури про усунення вимог земельного законодавства та застосування дисциплінарного стягнення», про скасування деяких пунктів рішення сесії селищної ради від 29. 11. 2011 року «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків у кварталі забудови на вул. Гірській, про скасування рішення сесії Східницької селищної ради № 147 та № 205 «Про укладення договорів щодо встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення малої архітектурної форми», про затвердження нової редакції статуту комунального підприємства «Господарник» та ще деякі інші.

Оскільки порядок денний сесії передбачав за поданням прокурора усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства та застосування дисциплінарного стягнення, селищний голова запропонував депутатам спочатку розглянути питання, що стосуються виявлених прокуратурою порушень земельного законодавства, а вже після цього розглядати питання накладення дисциплінарного стягнення. Після невеликої словесної перепалки депутати внесли зміни у порядок денний, а також затвердили регламент роботи сесії.

У ході обговорення змін до порядку денного та регламенту селищний голова Іван Піляк дав роз'яснення депутатам, чому вхід у сесійний зал відбувається по запрошеннях, а засідання сесії відбувається під охороною дільничного інспектора. Обмеження доступу громадян у сесійну залу зроблено з метою забезпечення депутатам нормальних умов для роботи. Сесія селищної ради, за висловом Івана Піляка, - не загальні збори мешканців, де можна ігнорувати правила спілкування чи просто не давати людям висловитися, звівши дискусію до крику. Окрім того, селищний голова відверто заявив, що не хоче повторення випадку, коли його разом із депутатами окремі мешканці звинувачували у порушенні регламенту роботи сесії, писали з приводу цього заяви та збирали підписи.

Запроваджуючи обмеження в доступі до сесійної зали, селищна влада врахувала інтереси мешканців, які мали бажання відслідковувати перебіг сесії. Трансляція сесії велася безпосередньо на площу перед селищною радою, тож невелика група мешканців Східниці, яка зібралася перед будівлею селищної ради, могла не лише чути, що відбувається у сесійні залі, а й реагувати на почуте.

Дев'ятьма голосами «за» відмінено окремі пункти рішення Східницької селищної ради № 209 про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків у кварталі забудови на вул. Гірській. Не підтримали цього рішення чотири депутати. У ході обговорення з'ясувалося, що під час підготовки цього питання до розгляду цього питання на сесії допущено технічні помилки у визначенні площ. Голова земельної комісії Роман Бобешко пропонував не відміняти опротестовані прокуратурою пункти рішень, а внести відповідні правки. Проте до цієї пропозиції депутати не прислухались. Забракло депутатських голосів при голосуванні питання застосування дисциплінарного стягнення - оголошення догани секретарю селищної ради Юрію Журавчаку.

Усі інші питання порядку денного сесії розглянуті та оформлені відповідними рішеннями. Депутати затвердили нову редакцію статуту КП «Господарник», проекти відведення та передачу у власність земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, ведення садівництва, надали дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва, внесли зміни у селищний бюджет на 2012 рік та скасували рішення сесії Східницької селищної ради № 147 та № 205 «Про укладення договорів про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення малої архітектурної форми».

Дуже гостро проходило у «Різному» обговорення звернення народного депутата України Юрія Карма-зіна до голови Львівської облдержадміністрації Михайла Костюка, прокурора Львівської області Олега Василенка та начальника ГУ МВС України у Львівській області Олександра Рудяка, в основу якого лягла скарга депутата селищної ради та водночас директора КП «Східницькі джерела» Наталії Федьків про блокування селищним головою Східниці Іваном Піляком діяльності очолюваного нею комунального підприємства та намагання селищного голови передати в оренду ТзОВ «Владо» всі мінеральні води Східницького родовища. Цікаво, що на сесії пані Наталія Федьків заперечила будь-яку власну причетність до написання цієї скарги. Проте селищний голова Східниці все ж вирішив дати привселюдно на сесії відповідь заявниці на окремі звинувачення щодо незаконного виділення земельних ділянок та розподілу особливо цінних земель Східниці, які були викладені у скарзі на ім'я народного депутата України.

Жорсткий виступ селищного голови, підкріплений витягами із рішень селищної ради, ксерокопіями державних актів та планами меж окремих земельних ділянок із винесенням в натуру 1-ої санітарної зони охорони мінеральних вод на ділянці «Карпати» став своєрідним шоком як для депутатів селищної ради, так і запрошених. Після ознайомлення із документами у нікого із присутніх у сесійній залі не виникало сумнівів щодо безпідставності висловлених звинувачень, а також непричетності Івана Піляка до незаконного розподілу землі. Східницька земля поділена та роздана у приватну власність селищною владою попередніх каденцій, тож звинувачувати Івана Піляка у причетності до земельних обору док немає підстав.

Далеко складнішим виявилося питання джерел. Дискусія навколо майбутнього Східницького родовища мінеральних джерел набула характеру гострого протистояння. До порозуміння між селищною владою та громадою Східниці далеко, хоча обидві сторони займають принципову позицію, що найбільше багатство курортного селища - джерела мають перебувати у власності громади.

Розбіжності полягають у тому, що селищна влада в особі Івана Піляка бажає віддати східницькі джерела ефективному приватному інвестору, який здатен підійти до вирішення проблем родовища мінеральних вод у Східниці комплексно та вкласти у їх розв'язання значні кошти.

Селищна громада, навчена невдалим господарюванням на джерелах приватного підприємства «Перспектива», дотримується позиції, що опікуватися джерелами мінеральної води має комунальне підприємство, створене при селищній раді «Східницькі джерела».

Говорячи про принципи діяльності орендаря на джерелах, селищний голова, неодноразово наголошував, що права власності на джерела закріплюються за громадою, а порядок користування землею, каптажами, джерелами, а також порядок будівництва має чітко виписуватися угодою.

Ключовим важелем впливу, на думку Івана Піляка, в угоді стане положення, що земля навколо джерел надається в оренду тільки для обслуговування каптажних та надкаптажних споруд, без права викупу її у власність та видачі дозволів будівництва будь-якої нерухомості на ній, що у перспективі дало б можливість орендарю звернутися з проханням викупити землю у власність і тим самим позбавити громаду впливу на джерела в майбутньому.

Поряд із цим, наголосив Іван Піляк, селищна рада має домагатися документального встановлення права власності над каптажними спорудами на всіх джерелах і свердловинах. Це дасть змогу селищній громаді закріпити за собою джерела, а всім бажаючим надається тільки право тимчасового користування каптажами та земельними ділянками для їх обслуговування.

При необхідності зведення нових каптажів будівництво проводиться за рахунок орендаря. Зведення споруд проводиться за згодою селищної громади при обов'язковій передачі завершеного будівництва у власність громади із поверненням витрачених орендарем коштів у вигляді орендної плати.

Будівництво бюветів має проводитися за межами земельних ділянок, необхідних для обслуговування каптажів, і тільки за умови відведення води за межі цих ділянок, що дасть можливість при потребі відключати недобросовісного орендаря від джерела.

Іван Піляк також вважає за необхідне при укладанні угоди про оренду джерел створити, закріпити рішенням сесії і включити у зміст угоди про оренду каптажів та землі навколо них так звану третю сторону, яка мала би повноваження постійно займатись джерелами, контролювати діяльність орендаря та порушувати питання про розірвання угоди. Це необхідно для того, щоб виключити будь-які звинувачення на адресу селищного голови у випадку недобросовісності орендаря, адже ключові рішення щодо джерел прийматиме ця третя сторона, до складу якої увійдуть, окрім вузькопрофільних спеціалістів, найавторитетніші мешканці Східниці.

В інших виступах, що прозвучали під час розгляду «Різного», також лунали заклики до порозуміння. Про порозуміння говорив на сесії мешканець Східниці Михайло Копчак, а голова Агенції розвитку Східниці Олег Дорош запропонував сісти за стіл переговорів та напрацювати механізм, який би забезпечив контроль селищної громади над найбільшим багатством Східниці - джерелами мінеральних вод.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Руслан Козир: «Останні події ще більше утвердили мене в думці – ми на правильному шляху»

Цією публікацією редакція газети «Трускавецькурорт» розпочинає цикл матеріалів, пов'язаних із становленням курорту. Цикл передбачає розмови з особистостями, котрі мають відношення до розбудови, змін та розвитку курорту. Мотивація проста: у нашому прекрасному місті існує ще безліч задавнених і невирішених проблем, море нереалізованих можливостей та ідей. Тож нехай про них нагадають люди, котрі за роки розвитку курорту отримали великий досвід в управлінні курортом, науковій, культурній, медичній, економічній, будівельній галузях. До того ж нині досить символічно, що цей підбір публікацій розпочне людина, котра уособлює водночас дві складові: сьогодення і майбутнє курорту - міський голова Трускавця Руслан Козир.

Розмова з цією людиною ствердила у думці: містові-курорту потрібні вагомі зрушення, великі нововведення та інколи радикальні кроки. Інша справа, чи потрібні вони у скрутні для країни та міста часи, коли збідніле населення просто приречене виживати? Можливо так: вмотивоване хірургічне втручання нерідко дарує шанс на повноцінне життя. Можливо, що ні: тоді протистояння між владою та невдоволення радикальними змінами висушить останні джерела взаємодовіри і спокою. Символічно і те, що якраз напередодні нашої розмови міський голова мав можливість неодноразово відвідати столицю, і одна із причин відвідин - навчання азам державницької політики. Знаємо, що в контексті цих навчань очільникові міста вдалося зустрітися з кількома службовцями високого рангу, обговорити з ними проблеми нашого міста. А ще були тематичні зустрічі, лекції, особисті емоції та враження. Тож ми поспішили запитати у Руслана Ярославовича, чим сьогодні живе держава, якою є державницька політика та як усе це вплине на діяльність міської господарки?

- Насправді я був у Національній академії державного управління, в інституті підвищення кадрів при Президентові України. З міськими головами були проведенні і заняття, що стосувалися актуальних питань, які хвилюють як людей в цілому, так і органи місцевого самоврядування в тому числі. Хоча, були питання, які мало стосувалися нашої роботи, не зовсім відносилися до кола питань, котрі цікавлять людей. Але разом із тим усе було змістовно.

Найбільш яскравою і корисною була зустріч із заступником міністра регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства Григорієм Сенчуком. Оскільки питання комунальної сфери на сьогоднішній день найбільше хвилюють наших людей, то, напевне, вони і є найбільш актуальні. Міська господарка є таким собі індикатором сьогоднішнього рівня життя. Що стосується найближчих планів роботи міністерства, то пов'язані вони із реформуванням ЖКГ України в цілому. Усі ми знаємо, що механізм його функціонування був закладений ще задовго до того, як відродилася незалежна Україна. Ми успадкували радянський спосіб господарювання, і полягав він у першу чергу в централізації господарства, дотаційному способі його існування, плановому характері. На сьогоднішній день завдання абсолютно інші. ЖКГ зараз зруйноване, відсутній алгоритм його розвитку. І органи місцевого самоврядування поставлені в дуже некомфортні і незручні умови роботи. В першу чергу незручності пов'язані з відносинами між місцевою владою та громадянами, оскільки люди дуже незадоволені якістю комунальних послуг. Зрештою, вони не можуть бути якісними тому, що ті підприємства, котрі залишилися, просто не можуть надати якісних послуг. Це стосується і тарифів.

- Тобто вже є чітка позиція держави?

- Так. ЖКГ не має бути збитковим, воно повинно бути самодостатнім і містити інвестиційну складову. Більше того, якщо брати господарський комплекс ЖКГ, то це підприємство повинно функціонувати завжди, тому що люди потребують безперебійного надання послуг, пов'язаних з експлуатацією будинків. Власне в цьому напрямку держава працює, але тут постає надзвичайно багато питань, пов'язаних з низьким рівнем доходів наших громадян. Він занадто низький, щоб забезпечити належний рівень оплати комунальних послуг. І одним із виходів із ситуації є створення ОСББ. Це і є зараз генеральним напрямком роботи міністерства ЖКГ. Це є той шлях, який вже проторували країни східної Європи, котрі узялися у цей спосіб експлуатувати своє господарство. Тобто люди розуміють, що вони беруть на себе відповідальність і контроль над житлово-комунальними проблемами, які виникають під час експлуатації будинків. Вважаю, що цей шлях для нас є прийнятним, тим більше, що є певний досвід. Створення ОСББ - найкраща альтернатива комунальним підприємствам. Чому саме ОСББ? Люди скаржаться: нам повинні надавати якісні послуги і посилаються на те, що влада повинна контролювати ці речі, але окрім влади це повинна здійснювати і сама громада. Не можна, оплачуючи послугу за низьким тарифом, вимагати якості. У нас у місті тариф не переглядався з 2007 року, він був одним із найнижчих у регіоні. То скажіть, будь-ласка, якщо такий тариф не покриває і половини затратного фонду ЖКГ, то для чого існує підприємство? Тим більше, на усіх щаблях державної влади чуємо, що тарифи повинні бути економічно обґрунтованими. Мало того - вони повинні мати інвестиційну складову (5-10 відсотків), яка передбачає модернізацію ЖКГ країни. Ми старалися підійти до розрахунку ціни на послуги оптимально, не перевищуючи показників, а людям усе одно вона здається завеликою.

Якщо узяти досвід Грузії, то там одразу підняли тарифи у кілька разів. Було також серйозне незадоволення, та за дуже короткий термін люди побачили, настільки якісно може змінитися ця сфера. Але основне: треба проводити не косметичні реформи, тут повинні здійснюватися радикальні кроки. Тобто ті кроки, які дозволять людям реально побачити, за що вони платять. Я думаю, що за досить короткий час і наші громадяни зможуть отримати якісні послуги від наших комунальних підприємств. Разом із тим ми пропонуємо людям альтернативу. Саме створення ОСББ дасть можливість мешканцям самостійно формувати тариф, витрачати певну кількість коштів на майно, визначати перелік послуг, які хочуть отримувати. При чому середня вартість тарифу, як показує досвід, складатиме близько 1,6 -1,7 грн. за м кв. У будинках, де створено ОСББ, люди самостійно контролюють процес надання послуг, і це спрощує комунікацію між надавачами послуг і громадянами, між надавачами послуг і владою. Зараз механізм комунального господарства обтяжений податком на додану вартість, а це - плюс 20 відсотків до послуг, які воно надає. ОСББ у цьому плані менш затратні. Тобто, якщо брати стратегію міністерства взагалі, то є однозначним, що переваги надаватимуться ОСББ, і до кінця 2012 року кожен будинок, де ще не створено ОСББ, буде мати принаймні керуючого.

- Це така альтернатива ОСББ?

- Так, це тимчасова альтернатива. Керуючий буде обирати компанію з надання послуг. Це така генеральна лінія, від якої ніхто не буде відхилятися.

- Що таке інвестиційна складова комунального тарифу? Чи закладена вона в наш тариф КП «Трускавецьжитло»?

- Якщо підприємство має можливість закладати у вартість послуг інвестиційну складову, то вона іде на модернізацію. Якщо її немає, то ми усе одно закладаємо її у бюджет міста, виділяючи кошти на житлове господарство. Часто звучить: «Давайте, ми бюджетом міста перекриємо тарифи». Між тим, одна гривня міського бюджету - це утричі більше грошей, ніж закладено у тариф, і в три рази неефективне використання коштів. Також немає відповідної законодавчої бази, котра дозволяла б у той чи інший спосіб з міського бюджету покривати збитки комунального підприємства.

Це є пряме порушення бюджетного кодексу. На жаль, на сьогоднішній день це є така психологічна пересторога для людей. Зрозуміло, це є болісний процес, але від подорожчання нікуди не дітися, бо щокварталу ми спостерігаємо збільшення вартості енергоресурсів, подорожчання інших речей, які на пряму пов'язані з формуванням тарифів.

- Скільки на Вашу думку потрібно часу, аби трускавчани переконалися в якості послуг?

- Кожен міг побачити, що минулого року навіть при старих тарифах були суттєві зрушення в кращий бік. Дуже багато роботи проведено. Вперше за останні 8 років ми чистили підвали, прибирали прибудинкові території, вивезли купу сміття. Але цього все одно не достатньо, тому що є мало коштів у підприємства для радикальних речей. Цього року ми бюджетом передбачили кошти на підтримку ОСББ у сумі 450 тис грн.

- Тож може краще використати їх на капітальний ремонт будинків, аби потім люди могли спокійно господарювати - створивши у вже відремонтованих будівлях об'єднання співвласників?

- Якщо будемо чекати, поки усі будинки відремонтуються, пройде не один десяток років. На сьогоднішній день в бюджеті держави цих коштів не передбачено, я вже не говорю про бюджет міста. Иа жаль, ця норма, на яку люди часто посилаються, не може бути виконана. Цю проблему маємо вирішити самі - влада плюс громада. Сьогодні люди у більшості своїй слухають демагогів, посилаються на викривлену інформацію. Якщо би відбулося підняття тарифів на 3 копійки, люди усе одно були б незадоволені. Ми зараз говоримо правду про те, як функціонує комунальне господарство. Якщо ми зараз його не підтримаємо, то завтра може постати питання про відсутність потреби у функціонуванні господарства, яке є збитковим.

- А яке Ваше загальне враження від поїздки та навчання?

- Семінар, у якому я взяв участь, ще більше утвердив мене в думці: ми на правильному шляху. Більше того, нашим досвідом реформування комунального господарства тепер цікавляться інші регіони країни.

- Ще одне питання, висвітлене в рамках навчання - екологічні інвестиції. Про що йшлося на цих тематичних зустрічах? Які перспективи залучення екологічних інвестицій у Трускавця?

- Питання екології для України надзвичайно актуальне. Ми отримали дуже поважну інформацію, котра прозвучала від Івана Варги, першого заступника голови державного агентства екологічних інвестицій. Вона свідчить про те, що зараз у світі багато коштів направляються на вирішення екологічних проблем. Україна, на жаль, не є в епіцентрі цих екологічних ініціатив. До того ж світ із певною пересторогою дивиться на нас. Наші проблеми світ цікавлять мало. Свого часу першою проблемою став Чорнобиль, але з того часу накопичилось багато інших проблем, пов'язаних із екологічними негараздами, які пройшли повз увагу світової спільноти. Тож у цьому напрямку Україна лише нарощує потенціал, і Трускавець як місто курорт не є винятком. У нас питання екології також стоїть на порядку денному. Сьогодні ми активно займаємося підтримкою екологічних програм і намагаємося слідувати тим екологічним вимогам, які застосовуються до міста такого статусу як наше. Активно працюємо у курортному парку та прилеглих територіях. Разом із ЗАТ «Трускавецькурорт» займаємося збереженням джерел. Є напрацювання щодо вирішення проблем із викидами та стоками, зокрема в програмі «Чиста питна вода».

Щодо пошуку інвесторів, то вважаю, що найкращими інвесторами будь-якого міста є його громадяни. Бо коли вони будуть жити заможно, ми зможемо впевнено піднімати і вирішувати ці питання. Зовнішні інвестиції, як відомо, - це не завжди однозначна користь для громади. Будь-які інвестиції - це завжди певні зобов'язання зі сторони тих, хто їх отримав. Тому варто шукати внутрішні резерви.

- Зустріч із заступником міністра транспорту? Чи дала вона можливість покращити інфраструктуру міста?

- Якщо брати питання розвитку транспортної інфраструктури, воно є не менш актуальним для Трускавця. Транспортне сполучення - це є основний із чинників, який впливає на розвиток курорту і кількість відпочивальників. Цього року проблема дещо зніметься у зв'язку з тим, що будуть курсувати швидкісні потяги з Києва до Львова (час в дорозі скоротиться вдвічі). З'явилася можливість суттєво пришвидшити приїзд громадян зі східних областей: невдовзі будуть курсувати додаткові потяги з Донецька та Харкова до Києва.

Великі надії покладаємо на відкриття Львівського летовища. Знаю, на цей ринок вже зайшли дві бюджетні авіакомпанії, так звані лоу кости, які дадуть змогу збільшити пасажиропотік до Львова і, відповідно, до Трускавця. Вирішується питання централізованої доставки людей у Трускавець. Наше трускавецьке підприємство-перевізник узяло участь у тендері. Також ми працюємо над зручною схемою доїзду до Трускавця, аби точкою відправлення був аеропорт. Є попередня домовленість про зміну руху потягу Київ-Трускавець. З цього приводу мав зустріч із начальником Південно-західної залізниці. Також відбулася зустріч з головою Львівської ОДА Костюком. Я доводив їм необхідність змін, що полягають у відправленні потягу з Трускавця після 18 години. Це дає можливість гостям більш повноцінно ознайомитися з містом, відпочити і лише після цього відправитися до Києва.

- Ще одне питання є досить актуальним для міста і досить болючим. Кілька місяців тому люті морози «повернули» місто до споживання води згідно графіку. Морози минули, а злощасний графік - лишився. Якою тепер є причина відсутності цілоденного водопостачання? В цьому контексті розкажіть про Вашу зустріч та попередні домовленості з інвестором «Альфою плюс»?

- Вода сьогодні надається згідно з розширеним графіком. Причина - природна: було мало опадів, плюс - декілька аварій на Гірнянському водозаборі. Там вийшли з ладу насоси та частина водогону. Сьогодні дебет Гірнянського водозабору не дозволяє у повній мірі забезпечити Трускавець водою, хоча існує багато причин технічного характеру. Вважаю, що сьогодні Трускавецький водоканал не достатньо приділяє уваги модернізації свого господарства. Існує проблема необлікованих втрат води. Хоча минулого року було проведено досить багато роботи у цьому напрямку. В першу чергу маємо на виході гідравлічну модель функціонування міського водогону, котра нам дуже допоможе при виконанні робіт з реконструкції водопостачання. Побудували першу станцію регулювання тиску, яка дозволяє перерозподіляти тиск при подачі води в нагірні мікрорайони. Цього року плануємо здійснити ряд радикальних заходів у плані модернізації мережі водопостачання: реконструкцію 10-тисячного резервуару біля «Колиби» - втрати там не дозволяють забезпечити водою санаторії у верхній частині міста. Плануємо побудувати ще одну станцію регулювання тиску, замінити водогін на вулиці Стебницькій, технічно переоснастити станцію третього підйому, включити в схему водопостачання міста стебницький водозабір, який дозволить збільшити поступлення води. Але наголошую: водоканалові треба попрацювати, в плані підвищення рівня кваліфікації свого персоналу в тому числі.

Що ж до інвестора, він уже узявся фінансувати програму реконструкції та розвитку. За попередніми домовленостями відбудеться фінансування у межах 12-15 млн. грн. на цей рік.

Розмову вела Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

Від редакції «ТВ»: закінчення інтерв’ю з міським головою Русланом Козиром Ви зможете прочитати вже в наступному номері газети «Трускавецькурорт», котра вийде цього тижня.

 

Жартома про містичне

Свого часу на радянській естраді доволі довго утримувала високий рейтинг популярності пісня, що явно потурала капризності людського характеру. Хоч мова в ній велася мовби і від першої особи, проте з натяком на цілковиту прийнятність усім тодішнім суспільством такої-от риси від будь-якого громадянина. Для переконливості наводилися приклади, що взимку людині зазвичай бракує літа, а восени - весни. Очікуваного продовження подальшого переліку сезонних недоліків обачливий поет-пісняр не наводив, адже ж загальноприйнято, що від спеки в цивілізованому світі набагато легше вберегтися, аніж від холоднечі. Перейдімо наразі до часу реального й локалізації конкретної. Якщо вдатися до підрахунку холодних днів на Дрогобиччині лиш за минулий березень, то їх кількість уже виявляється більшою за кількість холодних днів усієї минулорічної календарної осені. На протязі останнього тижня можна було спостерігати навіть справжніх "білих комах".

Особливо рясно пролітали сніжинки 1 квітня. Інколи, уподібнюючись до метеликів, масово наліплялися вони до похнюплених голівок підсніжників, ще дужче прихиляючи їх до землі. Та коли чергова хвиля заметілі вщухала, ніде не можна було виявити і клаптика від суцільно-білої снігової скатерті. До тепла все ж бо справи йдуть, до тепла!

Ось так і насправді можна зробити висновок, що це сама Природа жартує зі слабкою людиною у встановлений нею ж День Гумору.

У своїй статті «Чому ми святкуємо перше квітня» Володимир Рогоза пише: «У 1582 році папа Григорій XVIII замість старого юліанського ввів новий григоріанський календар. Поступово Європа почала також святкувати Новий Рік 1 січня. Одним із перших це запровадив король Франції Карл ІХ. Але багато людей продовжували святкувати Новий рік 1 квітня. Їх просто вважали диваками».

До цього залишається додати, що назва Галичини збігається із назвою древньої Галлії, що свідчить про спорідненість менталітету.

І, виходить, ми вкотре вже "поздоровлені" розсипами урочисто-виграваючого конфетті, адже перший тривкий сніг випав саме надвечір 13 січня (коли галичани традиційно й зустрічають новий календарний цикл, який, до речі мовити, ні при одній державі не набував офіційного статусу) і пролежав тиждень часу; другий - 22 січня (коли дехто з місцевих мешканців долучився до зустрічі Року Водяного Дракона за традиційним китайським календарем на вулицях Княжого Львова) і пролежав понад 2 тижні, тобто мовби зумисно супроводжуючи діамантовими переливами Свято Весни.

Можливо, це так лише просто співпало, а можливо, все на світі не просто так відбувається. Тут я поділився лише деякими зі своїх численних особистих спостережень за витівками погодних явищ. Більше про непостійність прикмет і недостовірність синоптичних прогнозів можна дізнатися, зайшовши на сайт www.epochtimes.com.ua

Віктор Гаврилів

 

Плата за землю під житловим будинком

/Відповідно до листа Державної податкової служби України №7188/7/17-3217 від 13.03.2012 р./

Питання сплати земельного податку є не менш складним й щодо земельних ділянок, які перебувають у власності кількох осіб (спільна часткова чи спільна сумісна власність).

Земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визнання часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Суб’єктами права спільної власності на землю можуть бути громадяни та юридичні особи (ст. 86 Земельного кодексу України).

Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюється за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди – у судовому порядку (ст. 88 Земельного кодексу України).

Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюється за договорами або законом (ст. 89 Земельного кодексу України).

Якщо йдеться про житловий будинок, то у разі набуття права власності на нього кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Оподаткування таких земельних ділянок здійснюється з урахуванням приписів п.286.6 Податкового кодексу України, а саме: за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що перебуває в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

Тому співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний сплачувати земельний податок пропорційно тій частині площі будівлі, що перебуває в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

Роман Корчинський,

начальник Трускавецького міського управління юстиції

 

Процедура погодження/затвердження тарифів/платежів на житлово-комунальні послуги для ОСББ та ЖБК органами місцевого самоврядування

Відповідно до листа Мінрегіонбуду від 15.08.2011 року №7/14-8961 ні законом «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», ні іншими актами не передбачено затвердження чи погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ. Однак на практиці є випадки, коли органи місцевого самоврядування і місцеві органи виконавчої влади вимагають від ОСББ затвердити чи погодити визначений загальними зборами ОСББ розмір внесків і платежів на утримання будинку та прибудинкової території (зокрема, при вирішенні питання про надання споживачам, що мешкають у будинках ОСББ, пільг та субсидій на оплату ЖКП).

У зв’язку з цим, наголошуємо, що ОСББ (див. лист Міністерства №7/15-4687), не є виробником або виконавцем ЖКП відповідно до закону «Про житлово-комунальні послуги», тож воно не надає і не виробляє цих послуг, а отже, і не формує тарифів на послуги, які б підлягали встановленню органами місцевого самоврядування.

Слід враховувати, що утримання будинку і прибудинкової території ОСББ може забезпечуватися (і забезпечується) як самим ОСББ, так і відповідними госпсуб’єктами (виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій). Якщо утримання будинку і прибудинкової території ОСББ здійснюється відповідним підприємством-виконавцем послуг з утримання на підставі договору з об’єднанням, то свої послуги обєднанню таке підприємство має надавати за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування. Провести розрахунок такого тарифу та надати його для встановлення органу місцевого самоврядування повинне відповідне підприємство згідно з Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (постанова КМУ №529 від 20.05.2009 р.).

ОСББ, які самостійно (власними силами та/або з залученням на договірній основі інших юридичних та фізичних осіб) забезпечують утримання будинку і прибудинкової території, при визначенні розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території мають виходити з розміру витрат на утримання будинку і прибудинкової території, передбачених кошторисом ОСББ, який відповідно до ст. 10 Закону про ОСББ затверджується загальними зборами. При визначенні складу витрат на утримання будинку і прибудинкової території, які включаються до кошторису ОСББ, слід керуватися Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій (наказ Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 року №76).

Отже, Мінрегіонбуд вважає, що:   визначений загальними зборами ОСББ розмір внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території не потребує затвердження чи погодження органами держвлади чи місцевого самоврядування; розмір внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території загальними зборами ОСББ має визначатися виходячи з затвердженого в кошторисі об’єднання розміру витрат з цією метою; склад витрат на утримання будинку і прибудинкової території, які включаються до кошторису ОСББ, слід визначати за Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій (наказ Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 р. №76).

Також з огляду на проблемні питання надання споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, пільг і субсидій Мінрегіонбуд зауважує: чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на ЖКП у залежність від того, проживають громадяни у будинку, де створено ОСББ, чи у будинку, де воно не створено, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям ЖКП чи через ОСББ.

За умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об’єднання розміру витрат на такі цілі, що підтверджуються документально (витяг з протоколу загальних зборів, копія кошторису об’єднання), немає правових підстав для відмови споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій, чи об’єднанню – у відшкодуванні цих пільг та субсидій.

Ірина Наконечна, провідний спеціаліст реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції  

 

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 03 апр 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником