Трускавецький вісник № 54 (433) від 11 травня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 54 (433) від 11 травня 2012 р.

11.05.2012 

У номері: Врятуймо Трускавець; Східниця отримає майже 6 мільйонів гривень з держбюджету; «Мусимо того урода усипити»; Плани «Ради Старійшин»; Із засідання земельної комісії.

Новини Трускавця та регіону

Східниці з державного бюджету виділено 5,9 млн. на розвиток інфраструктури

Як поінформували «Трускавецький вісник» у Східницькій селищній раді, з державного бюджету України для вирішення невідкладних питань розвитку інфраструктури Східниці як курорту, що має набути статус державного, та належного забезпечення виконання заходів в рамках Програми підготовки до ЄВРО-2012 було виділено 5,973 млн. грн.

Кошти з держбюджету будуть використані для проведення робіт з будівництва берегоукріплення р. Східничанка загальною кошторисною вартістю 1322,391 тис. грн., дольова участь селищної ради у фінансуванні цього проекту становитиме 107,765 тис. грн.; будівництва моста полегшеної конструкції через р. Східничанка з вул. Шевченка на вул. Зарічну загальною кошторисною вартістю 469,835 тис. грн., дольова участь селищної ради у фінансуванні проекту становитиме 24,835 тис. грн. Також будуть проведені роботи з каналізування району вул. Коновальця в смт. Східниця та будівництва очисних споруд глибокого біологічного очищення стічних вод загальною кошторисною вартістю 4536,888 тис. грн., дольова участь селищної ради у фінансуванні проекту становитиме 232,626 тис. грн.).

Східниця є бальнеологічним курортом з розвинутою санаторно-курортною інфраструктурою, на території якого функціонує кілька чотирьох- і трьохзіркові готелі, завдяки чому селище було включено в Програму підготовки до ЄВРО-2012. Крім того, в жовтні 2011 році Президентом України В. Ф. Януковичем для забезпечення державної підтримки курорту Східниця було дано доручення Прем’єр-міністру Уряду України М. Я. Азарову щодо підготовки законопроекту про надання курорту Східниця статусу державного. Це доручення Президента України кореспондується з постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1999 р. №141 “Про затвердження Програми розвитку курорту Східниця”, якою передбачено створення умов для подальшого розвитку курорту Східниця як Всеукраїнської дитячої оздоровниці.

В 2011 році в смт. Східниця було виконано значний обсяг робіт з реконструкції капітального і поточного ремонту доріг, реконструкції фасадів і покрівель житлових об’єктів та розробки проектно-кошторисної документації для будівництва і реконструкції інших об’єктів інфраструктури селища. Однак, це лише дещиця від того обсягу робіт, який необхідно виконати, щоб курорт Східниця став всеукраїнською оздоровницею з європейськими стандартами сервісу.

Засідала земельна комісія

У вівторок, 8 травня, відбулося засідання земельної комісії. Вів її за відсутності голови комісії Анатолія Стародуба його заступник Михайло Малащак. Серед земельних питань, які розглядатиме сесія – дозволи на виготовлення та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (в тому числі і по зміні цільового призначення) для ЗАТ «Трускавецькурорт», «Укргеокаптажмінвод», фірм «Галицький двір», «ЛЕБЕНСХАУЗ», «ДІФ ІНВЕСТ», відділу культури ТМР, а також громадянам Кульчинській Г. Т., Батьку О. Ф., Іванишину П. К., Кіселичнику М. М. та багатьом іншим. Також депутати на сесії розглянуть питання про поновлення договорів оренди земельних ділянок та про продаж земельних ділянок. Слід зазначити, що робота земельної комісії у вівторок, 8 травня, тривала майже дві години і була досить конструктивною.

Також володіємо інформацією, що збираються підписи депутатів щодо скликання позачергової сесії ТМР відносно тарифів, але деталей подати для публікації не можемо.

«Рада Старійшин»: вечір пам’яті Ореста Мацюка, екскурсії та загальні збори

У п’ятницю, 11 травня, в конференц-залі ГКК «Карпати» відбулося чергове засідання ГО «Рада Старійшин». Участь в ньому взяло 14 чоловік. На запрошення громадської організації прибула начальник управління праці та соцзахисту ТМР Юстина Когут, яка поінформувала про виплати учасникам війни, інвалідам війни, жертвам політичних репресій тощо. Юстина Йосипівна повідомила, що до 1 липня в рамках соціальних ініціатив Президента України інваліди І та ІІ груп та деякі інші пільгові категорії мають можливість безкоштовно отримати телетюнер. Та хоча таким правом могли б скористатися біля 2 тисяч трускавчан, та подано трохи більше 200 заяв. Люди бояться, що в заяві є пункт «даю згоду на обробку моїх персональних даних». А в загальному підвищення пенсій для ветеранів війни, учасників війни, інвалідів тощо в рамках соціальних ініціатив Президента України становить у Трускавці біля 685 тисяч гривень додаткових виплат щомісяця (в середньому по 124 гривні).

Про ситуацію з тарифами об’єктивно розповів член ГО «Рада Старійшин» Віктор Бессарабов, його доповнив п. Василь Петранівський. А голова громадської організації Борис Кривко поінформував, що він разом зі своїм заступником Іваном Скибаком мали зустріч з міським головою Трускавця, який запросив їх відвідувати сесії міської ради, дивитися, що робиться в місті та підказувати владі, пообіцяв надавати безкоштовно Народний дім для потреб ГО, а також висловив попередню згоду на участь в загальних зборах «Ради Старійшин», які заплановано провести 7 червня о 15.00 в Народному домі. Також в Народному домі заплановано провести вечір пам’яті Ореста Мацюка. А на липень старійшини готують ряд екскурсій, зокрема до Жовкви, Крехова та Страдча.

Два дні будемо без води

Як інформує КП «Дрогобичводоканал», протягом 15-16 травня в зв`язку з проведенням планових ремонтних робіт на водогоні «Гірне – Дрогобич» буде призупинено подачу води на Трускавець, Стебник, частину Дрогобича та прилеглих сіл. Воду планують подати 16.05 після обіду (у Трускавці – ввечері). Нагадаємо, що 15-16 травня – це вівторок та середа наступного тижня.

А тим часом у Бориславі ситуація з водопостачанням теж непроста. ПАТ «Львівобленерго» вже в котрий раз відключає об`єкти бориславського водоканалу через заборгованість.

Руслана Козира образили під час прийому громадян

У вівторок, 8 травня, в трускавецькій мерії пройшов черговий прийом громадян. Лунали скарги на якість пасажирських перевезень – цю тему, до речі, постійно піднімає як провладна, так і опозиційна преса в одному дусі, та результати зовсім не обнадіюють. Традиційно люди приходили з важкими житловими чи конфліктними питаннями. Не у всіх був лад з нервами – так, мешканці одного з будинків на Грушевського повелися з мером під час прийому дещо нетактовно, навіть обізвали його. Проте цим разом мер міліцію не викликав, як це мало місце кілька місяців тому.

КОД Дрогобиччини збереться у вівторок

У вівторок, 15 травня, відбудеться засідання Координаційної ради та КОДу Дрогобича. Про це під час засідання Дискусійного клубу 10 травня повідомив депутат Дрогобицької міської ради від партії «Батьківщина» Михайло Ваврин. На 18.00 запрошуються ті партії, які мають своїх представників в міській раді. Михайло Васильович висловив жаль з того приводу, що вже 2 місяці КОД Дрогобича не збирається на свої засідання.

Власна інформація

Вісті з Дрогобича

Відбулось засідання Колегії з питань соціально-економічного розвитку. 11 травня під головуванням першого заступника міського голови Олександра Коростельова відбулось засідання Колегії з питань соціально-економічного розвитку. На порядку денному: про стан заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах та в організаціях міст Дрогобича та Стебника; про стан виконання програми зайнятості населення за 1-й квартал 2012 року; легалізація виплати заробітної плати та зайнятості населення на підприємствах та в організаціях різних форм власності міста Дрогобича; про оцінку результатів соціально-економічної діяльності міст Дрогобича та Стебника у 2011 році на рівні області тощо.

Дитячого міського голову Дрогобича обрано. 10 травня у загальноосвітніх школах Дрогобича відбулись вибори дитячого міського голови. У гострій конкурентній боротьбі, в якій взяли участь 6 претендентів, перемогу виборола Костик Галина, учениця 10-го класу ЗОШ №15. До речі, цього року на посаду дитячого мера претендували одні дівчата. Нагадаємо, це вже шості вибори дитячого міського голови Дрогобича. День перед виборами у сесійному залі Дрогобицької міської ради відбулася зустріч кандидатів з виборцями. Кожен з претендентів на посаду дитячого міського голови мав можливість виступити перед аудиторією зі своєю програмою та відстояти свої ідеї. У день виборів у школах були організовані територіальні виборчі дільниці. Обирали нового дитячого міського голову учні 9, 10, та 11 класів. За словами начальника відділу сім’ї, молоді та туризму Лесі Пашко, вибори дитячого мера сприяють активізації молодіжного середовища та посилюють участь молоді у громадсько-суспільному житті міста.

Відділ забезпечення діяльності виконкому Дрогобицької міської ради

Зіпсоване Свято Перемоги. На жаль, свято Дня Перемоги було зіпсованим для сім’ї Серьожечкіних. 94-річного лікаря-стоматолога Василя Григоровича та його дружину Софію Євстахіївну, яка також багато років пропрацювала у міській стоматполіклініці, добре знають на теренах нашого краю. Ветеран війни Василь Серьожечкін зараз прикутий до ліжка, є інвалідом І групи, його дружина – інвалід ІІ групи. Що поганого могли зробити комусь ці люди похилого віку? Тож дивним і незрозумілим виглядає той факт, що у ніч на 9 травня невідомі зловмисники розписали чорною фарбою у балончиках фасад будиночку, в якому мешкає подружжя пенсіонерів (провулок Зелений). Понаписували політичні гасла. Постраждала і стіна їхніх сусідів. До того ж, хулігани пообливали вікна якоюсь липкою жирною речовиною, схожою на олію. Жінка звернулася до редакції і зі сльозами на очах розповіла про той ганебний факт. Адже лише минулого року подружжя Серьожечкіних, склавши гроші з пенсії, заплатило за ремонт фасаду. «Ні я, ні мій чоловік за життя нікому нічого поганого не робили. Навпаки, дотепер чуємо подяки від пацієнтів, яким доводилося лікувати зуби. До політики ми теж нічого не маємо. До того ж, наш будинок розташований у кінці невеличкого провулку і майже ніхто не побачить цих написів. Наш сусід каже, що то могла бути якась провокація. Я ж не знаю, що думати. Не розумію, за що нам так нашкодили», - розповіла жінка. У Дрогобицькій міській раді, куди звернулася Софія Євстахіївна, пообіцяли допомогти відновити фасад. Сподіваємося, що цим фактом зацікавляться і дрогобицькі правоохоронці.

Дрогобичан поменшає. Дрогобичани житимуть довше, однак їх поменшає. Такий демографічний прогноз для Дрогобича зробили фахівці з Канади у рамках проекту «Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України» (РЕОП). Аналіз демографічної ситуації представив директор проекту Пол Дарбі. Проаналізувавши демографічну ситуацію, вони дійшли висновку, що від 2012 до 2030 рр. кількість населення Дрогобича зменшиться від 97 тис. до 90 тисяч осіб. Це не дуже високий показник зменшення кількості населення. Для прикладу, очікується, що у Нікополі вона зменшиться аж на 30%. Свій прогноз канадці побудували на трьох основних показниках – кількості населення за минулий рік, даних про народжуваність та смертність, а також рівні міграції населення. Щодо тривалості життя дрогобичан, то можемо порадіти за чоловіків – канадські фахівці прогнозують у майбутньому зростання середнього терміну їхнього життя на 5 років. Зараз середня тривалість життя чоловіків у нас становить близько 70 років, жінок – близько 80 років. Спеціалісти передбачають, що ця різниця скоротиться від 10 до 7 років. Такі показники виглядають доволі оптимістичними на тлі багатьох інших міст держави. До прикладу, у Червонограді різниця між тривалістю життя чоловіків та жінок сягає 15 років. Що має тривожити місто, то це тенденція до старіння населення, яка до 2030 року тільки посилюватиметься. За прогнозами, до 2030 року у місті мешкатимуть 32% пенсіонерів, 13% дітей, 55% людей працездатного віку. Зараз ці цифри становлять відповідно 22%, 15% та 63%. Натомість міграційний відтік населення, передбачають спеціалісти, зменшиться.

Ярослав Грицик, газета «Галицька зоря»

У Дрогобичі молодь молитвою подякувала Богові за дар християнського покликання

 6 травня у м. Дрогобичі Божественною Літургією на подвір'ї старовинного храму св. Юрія Переможця розпочався Єпархіальний день молоді. Цього дня владика Ярослав (Приріз), єпископ Самбірсько-Дрогобицький, звернувся з пастирським листом до молоді єпархії: "Молодь покликана стати тією силою, що додає нового імпульсу в житті нашої Церкви і народу" (Див. повний текст звернення). Архиєрей зазначив, що зустрічаючись з труднощами на своєму життєвому шляху, молодий християнин має пам'ятати, що немає нічого такого, чого б йому не вдалося подолати з Божою допомогою.

На думку єпископа, духовним орієнтиром для молодого християнина є приклад співчуття та милосердя Христа, які Він виявляв до тих, хто потребував зцілення або допомоги: "Ісус прийшов, щоб принести Добру Новину убогим, терплячим та знедоленим проголошуючи своє післаництво такими словами: „Господній дух на мені, бо він мене помазав. Послав мене нести добру новину бідним, звіщати полоненим визволення, випустити пригноблених на волю...."".

Наприкінці богослужіння зі словами привітання владика звернувся до учасників спільноти "Віра і світло", більшість з яких є неповносправними людьми. Єпископ подякував їм за щиру молитву та дитячу довіру до Господа Бога.

Свято молоді продовжилось концертною програмою у Центрі душпастирства молоді. Дякуючи молоді за участь у єпархіальному святі, архиєрей зазначив: "Ваші ровесники, дорога молоде, потребують не стільки багатьох проповідників Божого Слова, як тих, хто б цим Словом жив і свідчив його своїм життям". Молодь також привітали: секретар міського голови м. Дрогобича Тарас Метик та керівник відділу молоді, туризму та спорту м. Дрогобича Олександра Пашко.

Відтак представники християнської молоді з різних місцевостей єпархії представили свої молодіжні спільноти. Кожна спільнота намагалась зробити це у неповторний спосіб: виконуючи пісні, демонструючи тематичні вистави, показуючи танцювальне мистецтво. Приміщення Центру душпастирства молоді були прикрашені ручними виробами спільноти "Віра і Світло". Своїм досвідом душпастирства молоді поділились священики єпархії, які опікуються підростаючими поколіннями християн.

Наприкінці свята організатори провели для молоді відпочинковий вечір, в часі якого лунали українські пісні та відбувались цікаві забави. Усе це гармонійно поєдналось з вишиваними строями, в яких прибула на свято християнська молодь.

Зазначимо, що Єпархіальний день молоді був організований Єпархіальною комісією у справах молоді, яку очолює о. Олег Кекош. На святі були присутні представники міської та районної рад м. Дрогобичі, а також гості сусідніх міст та областей. Кошти зібрані під час Божественної Літургії з благословення владики Ярослава були передані у фонд музею церкви св. Юрія, у якій провадяться реставраційні робити.

о. Олег Чупа, прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ

Туристично-курортний потенціал Львівщини представлено на туристичних виставках у Києві та Перемишлі

Впродовж останнього тижня Головне управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Львівської обласної державної адміністрації взяло участь та представило туристично-курортний потенціал Львівщини на двох туристичних виставках – про це повідомила заступник начальника головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Львівської ОДА Наталія Гамкало.

Літній промоційний туристичний сезон Головне управління розпочало з участі у IX Підкарпатському Ярмарку Туристичному, який відбувся 5 травня у місті Перемишль, Республіки Польща.

А сьогодні Львівщина туристична активно бере участь та презентується на І Туристичному фестивалі «Київщина туристична-2012», який впродовж 11-12 травня відбувається в м. Києві.

Приємно відзначити, що найбільший інтерес серед учасників та гостей ярмарку викликали виставкові площі Львівської та Чернігівської областей.

Головне управління напередодні розпалу сезону максимально широко представило можливості відпочинку та оздоровлення, культурного та туристичного дозвілля, які пропонує гостям наш регіон.

На виставці представлені промоційні матеріали для вітчизняних та іноземних туристів, пропозиції від туристичних компаній регіону, можливості оздоровлення та реабілітації у санаторно-курортних закладах Східниці, Трускавця, Моршина, Немирова та ін. Особливий наголос працівники головного управління роблять на промоції відпочинку у туристичних територіях, які мають статус гірських населених пунктів – приватних «зелених» садибах, екологічно чистих територіях нашого регіону.

Прес-служба Львівської ОДА

Врятуймо Трускавець!

Чергове засідання Дискусійного клубу в Дрогобичі 10 травня було присвячено проблемам Трускавця. Та їх настільки багато, особливо в останній час, що далеко не всім з них вдалося присвятити достатньо уваги, а деякі навіть не згадали. Символічно було і те, що незважаючи на запрошення, на дискусію не прибув жоден представник виконавчої влади Трускавця. І це не дивно, адже факт відриву влади від громади, невміння трускавецької влади слухати громаду чи конструктивно вести з нею діалог – це вже беззаперечна істина, яку навіть у владі не спростовують.

Експертами із проблем Трускавця ведучий дискусії запросив львів’янина Теодора Дяківа, трускавчанина Сергія Розору та бориславця Мирона Цайтлера. Перший, зрозуміло, зупинився на темі тарифів у Трускавці, яка на даний момент є найактуальнішою (хоча в цілому далеко не найголовнішою) проблемою, та перебіг дискусії по тарифах переповідати не будемо. «Житлово-комунальні підприємства – це годівниця для місцевої влади» - таким був висновок дискусії, в якій взяли участь депутат облради Михайло Задорожний, голова ГО «Дрогобицька громада» Богдан Юзефів, голова ГМ «Опора» в Трускавці Євген Бродзінський, юрист Микола Пилипів, активіст Святослав Грабовський, представник підприємців, які надають інформаційні послуги, Віктор Пиців та ряд інших осіб. Пан Теодор Дяків закликав захищати інтереси у суді, «Є правовий нігілізм посадових осіб; їх треба «вмонтувати» в рамки законодавства», - підбив підсумок пан Дяків.

Значно цікавішою виявилася тема стосунків влади та підприємців Трускавця, яку окреслив п. Сергій Розора, один із засновників та активістів благодійного клубу Ротарі, власник готелю «Клуб рН», знаменитий автор слогану «Трускавець – місто здоров’я» (цей слоган управління розвитку курорту ТМР фактично безоплатно «запозичило» в пана Розори). «Мене звинувачують у тому, що я захищаю свої шкурні інтереси, - зазначив пан Розора. – А хіба питання тарифів не є шкурним інтересом кожного, хто вийшов на протест? Якщо всі навчаться захищати свої інтереси, тоді буде громадянське суспільство».

Отже, на прикладі будівлі в курортному парку, яку п’ятеро підприємців вирішили відреставрувати, пан Розора окреслив ситуацію, в якій опиняються трускавецькі підприємці. Така ситуація – наслідок того, що «влада маніпулює поняттями», хоча «мають бути відкриті і чесні правила, за якими підприємці мають чесно працювати та сплачувати податки». Та «люди не розуміють, в якому правовому полі працюють». Торкаючись питання першої санітарної зони, пан Сергій порівняв її з бермудським трикутником, яким всіх лякають. Та дізнатися, де ж проходить ця санітарна зона, пан Сергій не зміг, бо отримав відповідь з трускавецької міської ради, що це «інформація для службового користування». Якщо йти за логікою, то в першій зоні суворої охорони мінеральних джерел не повинні навіть люди перебувати, вона повинна бути огороджена (як хтось пожартував, «з вишками та собаками» - до речі, собак там не бракує). Натомість влада маніпулює цим поняттям, приховує інформацію, неоднаково ставиться до різних зацікавлених суб’єктів. Як підкреслив голова товариства «Юрій Дрогобич» Володимир Кондзьолка, питання лежить зовсім не в екологічній площині, а в економічній, адже «це зона пріоритетних економічних інтересів, там найкраще робити бізнес». А депутат обласної ради Олексій Балицький запитав, яким же чином проводилося в зоні суворої охорони буріння свердловини, якщо це робити заборонено і чому тоді міська влада Трускавця дала можливість ЗАТ «Трускавецькурорту» порушувати закон, на сторожі якого так нібито стоїть у випадку об’єкту, про який розповідав Сергій Розора. Тут доречно буде згадати і факт, що через «першу санітарну зону» тягнули кабель до «Міротеля» і це теж нікому не шкодило – ні «Нафтусі», ні пану Козиру особисто. А в законі про першу санітарну зону згадується, між іншим, і про кабелі.

Загострення проблеми з санітарною зоною, а відтак і маніпуляції навколо «Нафтусі», є вислідом вкрай непрозорої політики трускавецької влади. А де каламутна водичка, там можна гарно рибку ловити. Від мисливця до браконьєра – один крок.

Трускавець. Що це? Державний курорт, місцевий курорт, спеціальна економічна зона «Курортополіс Трускавець» чи всесоюзна оздоровниця? – так запитував п. Віктор Пиців, який розповів і про те, як людей, які надають інформаційні послуги, влада намагається загнати до МАФів. Яким чином наша інформаційна діяльність впливає на якість «Нафтусі»? - риторично запитував пан Пиців та навів факти, що якщо раніше вони платили по 412 гривень в рік, то тепер від них вимагають проплати наперед (!) у сумі 9,5 тисяч (!) і ще й мер єхидно запитує: «Що, в тебе нема 9 тисяч? Може тобі позичити?». А може би меру відкрити в Трускавці «Козирбанк», якщо він має вільні кошти для позики – запитаємо ми пана Козира…

Пан Розора назвав це «перешкоджанням бізнесу, щоб очистити парк від підприємців – а потім там постануть структури, які проводитимуть ту ж діяльність». Тут важко з паном Сергієм не погодитися, адже на прикладі нищення рекламного бізнесу бачимо аналогічну ситуацію в нашому місті-курорті.

Третій блок проблемних питань Трускавця (і найбільш об’ємний та з науковим обґрунтуванням) підняв п. Мирон Цайтлер, представник кафедри екології, яка діє на біологічному факультеті ДДПУ. У вступному слові він зазначив, що Трускавець, Стебник та Борислав об’єднує те, що від використання ресурсів (мінеральні води, рекреація, нафта, калійна сіль тощо) ні територія, ні довкілля, ні місцеве населення не отримують адекватної компенсації. Ті ж, хто збагачується на цих ресурсах, не живуть в регіоні і навіть не є представниками титульної нації. Та визиск ресурсів Трускавця проходить у більш вишуканий, «цивілізованіший» спосіб, ніж у Стебнику чи Бориславі, адже цьому сприяє сама специфіка курорту. Визискувачі ресурсів живуть принципами сьогоднішнього дня, думають виключно про вигоду, що поступово призводить до вичерпування ресурсу. Хоча туристи, відпочивальники і привозять гроші, та ці гроші не потрапляють до місцевих, які часто змушені задовольнятися мінімальними зарплатами. В той же час статус курорту певним чином сприяє деморалізації місцевого населення, яке в більшій мірі характеризується лінощами, розпустою та іншими негативними речами.  Це помітно навіть на студентах, зазначив пан Цайтлер. Та проблема стосується не тільки Трускавця, а, для прикладу, і Шацьку, і інших відпочинкових місць. В принципі, і в Лас-Вегасі повій більше, ніж будь-де в Америці…

Багато екологічних проблем неможливо вирішити і через відсутність координації адміністративних утворень, які тут функціонують, а це і Дрогобич зі Стебником, і Борислав зі Східницею, і Трускавець, і Дрогобицький район. Якщо дотепер негативним фактором регіону був промисловий, то тепер на перше місце виходить так званий «рекреаційний» - і це при тому, що часто рекреацію нам хочуть подати як панацею.

Пан Цайтлер зупинився і на таких проблемах Трускавця як інтенсивна забудова, втрата привабливості та самобутності міста-курорту, автомобільне забруднення, невирішення проблеми водопостачання, каналізації (чого вартує потрапляння величезної кількості неочищених стоків у річку Солоницю), сміттєзвалища, засмічення лісів, винищення червонокнижних видів рослин. Також пан Цайтлер пригадав про проект «Тролейбус», який розроблявся ще в радянські часи. Про проблему водопостачання, ситуацію навколо озера та про те, що теперішня влада Трускавця намагається узаконити беззаконня статусом рекреаційного курорту, говорив пан Володимир Шиманський, представник греко-католицької інтелігенції Трускавця. Та ведучий змушений був зупинити його промову, коли пан Шиманський назвав мера «людиною-невігласом».

«Трускавець як курорт вмер. Ще в 90-х роках йшла війна, чи це має бути бальнеологічний курорт чи рекреаційна зона. І жодна команда не захотіла їхати на Єврочемпіонат до Трускавця, бо він перестав бути курортом. Якщо не прийняти рішення про консервацію Трускавця, то він перетвориться в такий собі Донецьк», - зауважив Хосе Турчик, громадський активіст з Дрогобича.

Крапку в дискусії про проблеми Трускавця поставив громадський діяч, активіст Святослав Грабовський. «Всі вміють гарно констатувати факти, але пропозицій було мало, - зазначив пан Святослав. – Проблема номер один – це відсутність інформації, яка гарантована законом. Якщо все було б чесно та прозоро, то питання Розори сьогодні б не виникало». Оскільки на даний момент є реальна загроза нищення курорту Трускавець, то Святослав Грабовський запропонував розширити проект «Стоп-тариф» та об’єднатися всім навколо нового проекту. Він носитиме назву «Врятуймо Трускавець» і діятиме за принципом славнозвісної польської «Солідарності». Однією з вимог, які ми ставитимемо перед трускавецькою владою – прозорість дій кожного депутата, в тому числі через механізм поіменного голосування та оприлюднення цих даних. Оприлюднення ми готові взяти на себе.

Невідомо, чи влада матиме намір долучитися до проекту, адже по суті врятувати Трускавець – це в тому числі врятувати його від цієї недолугої влади, яку маємо на даний час. Як сказав представник ГО «Нові горизонти» з Дрогобича Олександр Магльона, «того урода мусимо усипити». Але це була вже інша тема Дискусійного клубу.

Володимир Ключак

«Того урода треба усипити!»

Під час засідання Дискусійного клубу в Дрогобичі тема проблем Трускавця була головною, та не єдиною. Якщо про Трускавець говорили дві години, то про Стратегічний план Дрогобича – лише одну. Якщо під час розгляду першого питання невеличкий зал офісу Української партії ледве вміщав всіх присутніх, то під час розгляду другого були присутніми хіба два десятки осіб і то п’ятеро з них – представники преси.

Тим не менше дебати навколо Стратегічного плану розвитку Дрогобича були гарячими, хоча два експерти, які могли бути антиподами, такими не стали – це представник ГО «Небайдужі дрогобичани», координатор Центру громадських ініціатив, член Ротарі-клубу Святослав Сурма та екс-мер Дрогобича, а тепер директор Інституту розвитку міста Михайло Лужецький.

Стратегічний план, який обговорювали учасники Дискусійного клубу, розробляли українські експерти за канадські гроші. Громадськість Дрогобича наче «випала» з обойми, адже ніхто нічого її не питає, ніхто нічого з нею не узгоджує, нікого вона не цікавить. Це влаштовує владу, котра більше переймається розвитком садівництва-будівництва, та це зовсім не влаштовує громадські організації. Тому майже в один голос звертали на це увагу представники різних ГО: Богдан Юзефів, Олександр Магльона, Володимир Кондзьолка, Ярослав Бігуняк, Олег Косик, Хосе Турчик, депутат Михайло Ваврин.

В Стратегічному плані слово «Дрогобич» можна замінити на «Стрий» чи «Самбір» і нічого не зміниться - сказав один з виступаючих, а інший зауважив, що всі стратегічні плани є добрими, якщо вони б реалізувалися. Бо насправді вони залишаються тільки на папері – коли приходиться до грошей, то бюджет поділять без врахувань Стратегічних планів (Володимир Кондзьолка). Інші не погоджувалися, заявляючи, що стратегічні плани, які показує влада – це абсолютна профанація (Хосе Турчик, Сергій Розора). Зверталася увага й на те, що Дрогобич утримує цілий регіон, як це маємо на прикладі лікарні. В обороні проекту Стратегічного плану став Михайло Лужецький, він заявив, що подасть на розгляд меру Олексію Радзієвському побажання громадських організацій, щоб цей план не приймали надто поспішно, а врахували пропозиції громадськості – причому у присутності тієї ж громадськості. «Нинішній кодляк в міській раді все прийме», - зауважив депутат ДМР Михайло Ваврин.

Як наразі реальні пропозиції до Стратегічного плану надав лише Святослав Сурма, узагальнивши побажання багатьох людей (за його словами). Його пропозиції «Трускавецький вісник» опублікував зранку 10 травня, ще до засідання Дискусійного клубу.

Під кінець зустрічі прозвучала і гостра критика діючої влади Дрогобича (Олег Косик, Олександр Магльона). Так, останній заявив: «Влада користується тим, що вона непрозора, необ’єктивна. Кількість чиновників зростає безкарно». Що ж до Стратегічного плану, то пан Магльона заявив: «Як до нонсенсу робити пропозиції? Це ж як себе треба не любити!». Оскільки батьки цього «дітища» не можуть реально його змінити, бо «люблять» свою роботу, то пан Олександр напівжартома, напіврадикально заявив: «Мусимо того урода усипити!».

Останнім на Дискусійному клубі був виступ фермера Ярослава Бігуняка про «Ситу Україну» Дрогобича, після чого дискусія продовжилася за склянкою мінеральної води. Прикметно, що в неформальній обстановці розмова стала навіть цікавішою.

Володимир Ключак

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 11 мая 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником