Трускавецький вісник № 64 (443) від 30 травня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 64 (443) від 30 травня 2012 р.

30.05.2012 

У номері: Де була мавпа на День Героїв; Засіб порозуміння чи спосіб дезінформації; Волейбол як засіб промоції Трускавця; Курус розізлив Сендака; Нарахування за транзитні стояки; Ювілейний том «Франкознавчих студій»; Про історію Трускавця розповідали англійською; Нова вситавка в Єпархіальному музеї; В парку появляться екзотичні птахи та олені; Кому не видають довідок в КП "Трускавецьжитло"; Обрано війта Солонська; Кримінальні новини; Свято Калуша.

Новини Трускавця та регіону

Відбудеться сесія

Друге пленарне засідання XVIII сесії Трускавецької міської ради шостого демократичного скликання розпочнеться завтра, у четвер, 31 травня, о 10.00. Серед питань, які розглянуть депутати – питання можливості обрання з переліку певних видів комунальних послуг, питання дотацій для КП «Трускавецьжитло», питання, пов’язані з водопостачанням міста та інші.

А 5 червня відбудеться XXXVI чергова сесія Бориславської міської ради. В порядку денному сесії – різне; питання щодо врегулювання земельних відносин; фінансово-господарські питання.

 

В «Підгір’ї» появляться екзотичні птахи та благородні олені

На території ландшафтного парку «Підгір’я», який знаходиться між готельно-курортним комплексом «Карпати» та етно-рестораном «Гражда», можуть появитися додаткові вольєри. Про це під час робочої наради у середу, 30 травня, повідомив генеральний директор ГКК  «Карпати» Лев Грицак. «Думаємо втілити в життя ідею розширення вольєрів, щоб наші гості могли милуватися деякими видами екзотичних птахів», - зазначив Лев Ярославович. Також в одному з вольєрів планується розміщення благородних оленів. Нагадаємо, що на даний момент в ландшафтному парку «Підгір’я» є два вольєри, в одному з них проживають дві рисі, а в другому – самка далекосхідного леопарда «Амура».

 

У червні пройде вечір пам’яті Ореста Мацюка

На 24 червня заплановано провести урочисту Академію з нагоди 80-ї річниці видатного трускавчанина, вченого зі світовим іменем, довголітнього директора ЦДІ Архіву України у Львові Ореста-Нестора Мацюка. Захід організовує трускавецька міська громадська організація «Рада Старійшин». За попередніми даними, вечір пам’яті Ореста Мацюка повинен пройти в Народному домі Трускавця, початок – о 15.00.

Кому в КП «Трускавецьжитло» не дають довідок?

 

Наші читачі скаржаться, що в комунальному підприємстві «Трускавецьжитло» не видають довідок про склад сім’ї тим особам, які мають заборгованість по квартплаті, або ж відмовляються підписувати договори з підприємством. Наше джерело в КП підтверджує цю інформацію, мотивуючи відмову у наданні довідок правовими підставами. Нагадаємо, що подібні інциденти мали місце ще кілька років тому в тодішньому комунальному підприємстві «Наше місто», коли особам, які мали велику заборгованість за спожиті послуги, відмовляли у видачі довідок до оплати боргу чи принаймні до укладення угоди про розтермінування цього боргу.

Цілком імовірно, що політика КП «Трускавецьжитло» щодо відмови у видачі довідок окремим категоріям споживачів викликана турботою про фінансовий стан підприємства та узаконення правовідносин КП «Трускавецьжитло» та споживачів комунальних послуг.

Супермаркетів у Трускавці побільшає?

У Трускавці може з’явитися ще один супермаркет, інформують наші джерела. Неподалік діючого торгового комплексу «Інтексмаркет», нижче будинку 1 на вулиці Івасюка, де знаходиться зелена зона та автостоянка, повинна вирости прекрасна багатоповерхова забудова, власниками якої будуть громадяни дружньої нам Республіки Азербайджан. Кажуть, що гості з сонячної закавказької республіки знайшли повне порозуміння у цьому питанні із заступником міського голови Трускавця Валентиною Бодак, котра вирішує в мерії такі питання. Нижче торгового комплексу планується спорудження підземної автостоянки. Дана інформація не отримала підтвердження зі сторони посадових осіб Трускавецької міської ради. Проте аргументом правдивості її може слугувати хоча б факт перекриття в’їзду до Івасюка, 1 зі сторони вулиці Стебницької та підготовчі роботи до цього будівництва.

Михайло Сендак виконав обіцянку

 

25 травня Останній дзвоник пролунав у школах України. Традиційно святкове дійство відвідали представники Дрогобицької райдержадміністрації, інформує прес-служба ДРДА. Голова райдержадміністрації Михайло Сендак побував цього дня у двох школах - в Уличному (директор Ярослав Савчин) та Доброгостові (директор Оксана Герасим'як). Ці навчальні заклади очільник району вибрав не випадково - дві великі середні школи, які поряд з позитивним іміджем і добрими здобутками мають, також, чимало проблемних питань. Михайло Сендак привітав шкільні колективи, громадськість сіл із закінченням навчального року, побажав випускникам щасливої долі та Господнього благословення. Голова райдержадміністрації взяв участь у нагородженні кращих учнів, переможців олімпіад, змагань та конкурсів.

Після святкувань голова РДА зустрівся зі шкільним керівництвом, сільськими головами, священиками, щоб спільно обговорити ті насущні проблеми, які турбують школу та громаду. До їх вирішення долучаться ділові люди Дрогобиччини, яких голова райдержадміністрації запросив до співпраці.

Отримала подарунок на завершення навчального року і переможниця багатьох конкурсів, юна мешканка Вороблевич Оля Паращак. Михайло Сендак, як і було обіцяно, купив для дівчинки комп'ютер. Мати Олі каже, що подарунком дочка дуже задоволена.

У Солонську обрали війта

27 травня у с. Солонське Дрогобицького району відбулися позачергові вибори сільського голови. Із п’яти кандидатів найбільшу кількість голосів (315 із 612) набрав Дуплика Ярослав Григорович, 1976 р. н., ТзОВ «Наталі», директор, позапартійний, інформує прес-служба Дрогобицької РДА.

Власна інформація

 

 

Виставку робіт Вероніки Мосевич відкрито в Єпархіальному музеї

 У Єпархіальному музеї в Трускавці 28 травня 2012 р. відкрилась персональна виставка картин Вероніки Мосевич. Це лише друга персональна виставка художниці, яка не лише малює, а ще й пише вірші та музику, співає і навіть шиє одяг за власним дизайном. Вероніка Мосевич – дрогобичанка, закінчила ЗОШ №2, музичне училище та фізико-математичний факультет дрогобицького вишу. Більше відома загалу як співачка та поетеса.

Картини пані Вероніки надзвичайно різноманітні. Це свідчить про те, що художниця перебуває в пошуку, пробує щось нове і виробляє власний стиль. Різноплановість жанрів: від портрету до пейзажу, від натюрморту до картин у стилі "ню" робить експозицію надзвичайно цікавою. Блукаючи серед цього сплеску кольорів та емоцій можна втратити відчуття часу. Яскравість барв змусили усіх присутніх забути про те, що на вулиці, в цей час, холодно і сіро. Якщо ви хочете побачити, як із середини виглядає жіноча душа, то вам обов`язково слід завітати на цю виставку, яка буде тривати до 27 червня. Адже на картинах зображено жіночий внутрішній світ таким, яким він є насправді, сповнений чуттєвості, ніжності, пристрасті та емоційності... Будемо сподіватись, що ще не одна картина Вероніки Мосевич буде прикрашати стіни нашого музею.

Тарас Шафран, директор Єпархіального музею

Про історію Трускавця розповідали англійською

 

29 травня у Трускавці відбулася перша англомовна екскурсія про місто-курорт в рамках інтегрованого проекту "Стань зрозумілим Європі". Щоправда, цього разу екскурсанти представили її в музеї історії міста Трускавця - ними виступили вихованці гуртка Будинку учнівської творчості.

Соціо-культурний проект реалізований у рамках Євро-2012 з метою популяризації Трускавця серед іноземців, котрі приїжджають до нас на відпочинок, у складі делегацій тощо. Його автором є завідувач методичним відділом Трускавецького Будинку учнівської творчості Тетяна Осійчук, спільно з керівником гуртка "Євротур" Галиною Новік вона являється і його розробником. Втіленню ідеї допомагали також працівники музею, надавши необхідні наукові консультації й методичні поради з проведення екскурсій.

Серед запрошених на захід були вчителі іноземних мов загальноосвітніх шкіл, керівники гуртків позашкільних закладів, представники міського відділу культури, інші особи.

www.tit.net.ua

У Дрогобицькому районі бракує коштів на повноцінне харчування дітей у пришкільних таборах

 

У Дрогобицькому районі виділені 6 грн. на харчування 1 школяра у пришкільному таборі не дадуть змоги забезпечити їх повноцінне харчування. До такого висновку дійшла райсанепідемстанція, аналізуючи меню, які пропонують дітям на період відпочинку, – повідомляє кореспондент ІА ZIK з посиланням на головного державного санітарного лікаря Дрогобицького району Ігоря Ясеницького.

Зі слів очільника райсанепідемстанції, у постанові Кабінету міністрів України, якою затверджено норми харчування в навчально-оздоровчих закладах при нинішніх цінах на продукти, чітко вказано, що у пришкільних таборах харчування має бути збалансованим за білками, жирами і вуглеводами, що в сумі має складати 1 593 кілокалорії на одного школяра. «А 6 грн. – це 2 компоти, – каже Ігор Ясеницький. – Необхідно приблизно 11,5 грн. на день».

Як повідомив головний санітарний лікар, в інших районах уже розрахували калорійність страв у меню-розкладках. Виходить, що потрібно приблизно 11-11,5 грн., щоб вийти на 1 593 кілокалорії.

«Грошей також нема, – наголосив Ігор Ясеницький. – Хтось займається перекиданням коштів з інших статей, хтось просить батьків і ті доплачують 5 грн., тобто по 70 грн. на 14 днів за дитину. Вважаю, що це цілком нормально. І нам, можливо, варто за допомогою батьків дати учням нормальне харчування, нехай дитина при тій бідності, яка є, поїсть в школі нормально фрукти і овочі».

До речі, в районі дивуються, що вищезгадана постанова підписана у 2004 році за прем’єрства В.Януковича, але в минулі роки про неї не згадували, аж тепер взялися за її виконання. Зі слів заступника голови райдержадміністрації Галини Гайдук, у Дрогобицькому районі планується оздоровити 3 680 школярів із 6 690. На це виділено 340 тис. грн. бюджетних коштів, з них 200 тис. грн. на пришкільні табори.

www.zik.ua

 

 

Олег Панькевич провів нараду щодо Міжнародної конференції, присвяченої 70-річчю УПА

30 травня голова Львівської обласної ради Олег Панькевич провів нараду щодо проведення 27-28 вересня у Львові Міжнародної наукової конференції. присвяченої 70-річчю створення УПА під назвою "Українська повстанська армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи".

У нараді взяли участь виконувач обов’язків директора Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України доктор історичних наук, професор Микола Литвин, доцент історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Ярослав Онищук, директор Центру незалежних історичних студій Михайло Романюк, директор комунального підприємства Львівської обласної ради "Доля" Святослав Шеремета, а також працівники Управління з питань соціально-культурної діяльності Львівської обласної ради.

Під час роботи конференції передбачається обговорити теми з історії Української повстанської армії, збройного підпілля ОУН-УПА та національно-визвольних рухів народів Центрально-Східної Європи. Для участі будуть запрошені науковці та громадські діячі з Литви, Естонії, Словаччини, Польщі, Росії та інших держав Європи.

Окремим пунктом на нараді було визначено такі основні проблемно-тематичні напрямки роботи конференції:

- УВО та ОУН у міжвоєнний період;

- суспільно-політичний та історичний контекст боротьби ОУН-УПА;

- військово-політичний та пропагандистський аспект діяльності націоналістичного підпілля;

- історія окремих організаційних та збройних формувань націоналістичного підпілля;

- боротьба народів Центрально-Східної Європи проти тоталітарних режимів;

- протистояння відділів УПА радянському тоталітарному режимові;

- УПА і польсько-український конфлікт;

- морально-правова оцінка боротьби ОУН-УПА;

- джерела до історії визвольного руху.

За матеріалами конференції планується підготувати й видати фаховий науковий збірник "Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність".

Прес-служба Львівської обласної ради

Депутати обласної ради звернуться до Кабінету Міністрів щодо критичної екологічної ситуації в місті Моршині

 

На засіданні комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації депутати заслухали звіт робочої групи, яка була створена з метою вивчення проблемних питань міста Моршина.

Робоча група в складі Ігоря Стефанишина, Всеволода Біласа, Ярослава Хомина, Юрія Зірченка, Миколи Кадикала була створена для вивчення інформації, викладеної у звернені депутатів Моршинської міської ради щодо ситуації, яка склалася в місті-курорті Моршині. Депутати Моршинської міської ради наголошували на фактах незаконного відчуження земель, розпродажу комунального майна, незадовільній роботі каналізаційно-очисних споруд, погіршенні санітарно-епідеміологічного стану міського озера та використанні державних коштів не за призначенням.

Заслухавши звіт робочої групи, комісія вирішила підготувати звернення до Кабінету Міністрів щодо критичної екологічної ситуації, яка склалася в Моршині, та виділити кошти на проблемні питання міста-курорту, зокрема, на очисні споруди.

Прес-служба Львівської області

За скоєння крадіжки неповнолітнього засудили на три роки

 

Слідчі Дрогобицького міського відділу завершили розслідування кримінальної справи, порушеної у березні 2012 року відносно неповнолітнього зловмисника. Як з’ясували дрогобицькі правоохоронці, в ніч проти 21 березня 2012 року 16-річний житель міста з метою скоєння крадіжки чужих речей, переліз через огорожу подвір’я приватного будинку у місті Стебнику.

Юнак, скориставшись відсутністю власника та уваги сторонніх осіб, викрав каналізаційний люк вартістю 245 гривень. Проте цього йому було недостатньо, тому злодій, зламавши вікно, проник у гараж та виніс звідти візок з котушкою та шлангом для поливу вартістю 340 гривень.

Розуміючи, що ноша досить тяжка, неповнолітній зловмисник все ж не полишив награбоване. Можливо йому б вдалось завершити свій злочинний умисел до кінця, якби йому не завадили правоохоронці.

Завершивши розслідування кримінальної справи, порушеної за ознаками ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України, слідчі скерували її на розгляд до Дрогобицького міськрайонного суду, який виніс вирок – 3 роки позбавлення волі зі встановленням іспитового строку 1 рік.

Відділ зв’язків з громадськістю ГУ МВС України у Львівській області, www.milicia.lviv.ua

 

 

Свіжі новини з Борислава

Анонси

1 червня з нагоди Міжнародного дня захисту дітей відбудеться міський дитячий фестиваль «У світі танцю». Початок о 12.00 в будинку дитячої та юнацької творчості. О 14.00 – конкурс дитячого малюнку на асфальті, на алеях парку культури. О 14.00 на спортивному майданчику Парку культури – атракціони, катання на квадроциклі за підтримки депутата обласної ради Володимира Голобутовського.

1 – 2 червня на базі ЗОШ № 7 відбудеться стрілецький турнір, присвячений 100-річчю стрілецького спорту в Галичині. Змагання відбудуться у двох вікових групах. Організатори змагань: ССК «Галицький стрілець» та МГО «Сокіл».

3 червня у місті Бориславі відбудуться Губицькі фестини. Початок о 16.00 на території школи № 9, що по вул. Дрогобицькій. Організатори святкового дійства: міський Палац культури, депутат Львівської обласної ради Володимир Голобутовський, депутат Бориславської міської ради Ігор Михаць.

До Свята Героїв

27 травня в кінотеатрі «Каменяр» м. Борислава з ініціативи міської організації ВО «Свобода» відбулось Свято Героїв. В програмі свята пройшов перегляд фільму «Служба безпеки ОУН-УПА» та частування ветеранів визвольних змагань. Перед початком сеансу зі спогадами виступив почесний громадянин м. Борислава, багатолітній політв’язень Володимир Копись.

До дня роковин смерті Івана Франка

28 травня в читальній залі міської центральної бібліотеки Бориславської ЦБС відбувся поетичний монолог «Світло слова Івана Франка», приурочений дню пам’яті І.Франка. Для присутніх також було проведено презентацію книжково-ілюстративної експозиції матеріалів «Велетень думки, духу і праці». На завершення від присутніх були покладені квіти до пам’ятника Каменяру.

Нагородження краян

Директора Бориславського медичного коледжу Гната Пітулу нагороджено іменним орденом «Іван Сірко» ІІ ступеня. Це козацька нагорода. Нагороду вручає Міжнародна громадська організація українське козацтво. Гнату Пітулі орден вручено за особистий внесок у відродження та розбудову українського козацтва та за зміцнення українського національно-патріотичного духу серед молоді.

Відповідний універсал про нагородження орденом «Іван Сірко» директора Бориславського медичного коледжу Гната Пітули підписав генеральний осавул Міжнародної громадської організації українське козацтво Юрій Добровольський. А вручив нагороду орденоносцю духівник МГО українське козацтво у Хмельницькій області, митрофорний протоієрей о. Михайло Ільницький. Сердечно вітаємо.

Здобутки освітян міста

Редакція журналу «Фокус» сформувала рейтинг навчальних закладів України. Майже з 20 тисяч українських шкіл Бориславська державна гімназія на 20 місці у рейтингу навчальних закладів України. Рейтинг складали за результатами зовнішнього незалежного оцінювання випускників 2011 року. Перш за все редакція робила ставку на якість освіти старшокласників, а критерієм, визначила відсоток учнів кожної окремо взятої школи, які набрали високі бали на тестуванні. Приємно відзначити, що сусідами Бориславської гімназії у рейтингу результатів зовнішнього незалежного оцінювання є школа-гімназія «Сихівська», Тальківський економічно-математичний ліцей та гімназія «Києво-Могилянська колегія».

Надзвичайні події

За інформацією начальника відділу житлово-комунального господарства та капбудівництва Бориславської міської ради Олега Левицького станом на 28 травня розпочато підготовчі роботи з аварійно-відновлюваних робіт (поточного ремонту) бетонного трубопроводу побутової каналізації по вулиці Шкільній від перехрестя вулиць Данила Галицького та Грушевського.

Нагадаємо: 10.05.2012 р. 18 год. 00 х.в в центральній частині міста на перехресті вулиць Д. Галицького, Володимира Великого, Шкільної та Грушевського стався провал бетонного каналізаційного колектору ø600мм, в результаті чого на проїзній частині утворився отвір діаметром 1 метр, а під проїзною частиною вимита в ґрунті пустота висотою близько 3 метрів, шириною близько 3метрів.

Міський голова Володимир Фірман особисто контролює хід відновлювальних робіт. І як коментує міський голова дану ситуацію: «В Бориславі не буває непроблемних аварій, бо місто розташовано на суцільних шурфах, є високий ступінь загазованості. Особливо в даному районі. Вже тривалий час спостерігається високий рівень скупчення вуглеводнів. Без сюрпризів не обійшлось і цього разу. Каналізаційний колектор залягає на глибині 4,5 м, але окрім того, при розкопках виявлено дерев’яне перекриття (глибина від 3,5 до 3,9 метрів). Ймовірно, за припущенням фахівців, це залишки старої - часів Австро-Угорщини, шахти. Окрім того, ми всі пам’ятаємо, що саме в цьому районі в 1972 році зірвався будинок. І сьогодні це питання є проблемним. Бо при розкопках виявлено пустоти, внаслідок яких обвалився колектор. Дані пустоти є потенційними збирачами газу. Зараз ми проводимо детальне обстеження цієї ділянки, бо виявлено ще шість трубопроводів. Думаю, що зможемо ліквідувати цю позаштатну ситуацію, адже нам фінансами допомогла Львівська обласна державна адміністрація, яка з резервного фонду виділила 90 тисяч гривень.»

Ситуація ускладнюється ще й тим фактом, що дана аварія спричинила до порушення роботи транспортних артерій міста, бо з 2008 року це єдине сполучення в нашому місті. Внаслідок повені 2008 року міст по вул. Героїв ОУН-УПА не відновлено і весь важкий технологічний транспорт курсує через єдиний міст – Барабський, що є в центрі міста. До речі, даний міст розрахований на 8 тонний , а курсують по ньому і 20-30 тонний транспорт. Для полегшення ситуації і покращення транспортної розв’язки потрібно принаймні спорудити тимчасовий міст в районі вул. ОУН - УПА. Міська влада вже звернулась по допомогу до ПАТ «УКРНАФТА». Самостійно місто з даними проблемами, які накопичувались десятиліттями, не впорається.

 

 

 

«Засіб порозуміння» чи спосіб дезінформації?

Однією з основних рис демократичного суспільства є можливість громади відстоювати свої інтереси та боротися проти порушень людських прав та свобод.

У кожного народу свої способи щодо відстоювання своїх прав. Нещодавно страйкували польські митники, тим часом французи виходять палити старі автошини на Єлисейські поля, щоб влада дослухалася до їх вимог підняти на якихось 10 відсотків заробітну платню. Українців наполегливості вчить Тарас Шевченко: «Борітеся – поборете". Та, на жаль, наш народ не засвоїв цього уроку. Добре, що є серед нас активні й небайдужі люди, якщо таких було б більше, то Україна не була б зараз в такому скрутному становищі, наші люди не поневірялися б по світах в пошуках кращої долі і влада не дозволила б собі писати пасквілі на громадян, вивішуючи ярлики їм та засобам масової інформації, які дають оцінку подіям, відмінну від провладним ЗМІ.

А тепер допоможемо знайти владі істину, адже «Голос ради» висвітлює її якось однобоко, підбираючи думки зручні, напевно з причин своєї «незалежності», а тому більше представляє собою «Голос ЗРАДИ».

 Оригінальною у цьому виданні є думка Галини Шиманської у її ж статті «Слабке місце влади - це відсутність самореклами міського голови і пропаганди його роботи». Одразу з цього питання дам відповідь. Мабуть, пані Галина ніколи не читала газету «Джерела Трускавця», а тому варто зробити передплату цієї газети на місцеву «Просвіту», яку вона очолює, і зможе донести цікаву інформацію до громади. Я розумію, що вона багато працює в своєму кабінеті, робить професійно діагностику людям, але це не дає їй права ставити такі «діагнози» громаді, як пише в своїй статті: «...І тільки сліпий, глухий або брехливий буде заперечувати», або ж: «Нашій владі хватає здорового глузду прийняти рішення про очищення парку від торгівлі, але деякі депутати (читай деяким депутатам)…».

Не думав я, що лікар УЗД ще й фахівець з духовності, бо ж пані Галина пише у тій же статті, що знизився рівень духовності наших бабусь і що вони не бідні, а просто бездуховні, бо продають свої товари біля церкви. А може у них пенсія мала, а ціни на все високі, в тому числі і на обстеження УЗД в пані Шиманської? І якщо вже так дуже соромно, що ці бабусі не зможуть навчити молодь «отієї глибокої народної культури, яка була в нас, українців, але десь поділася». А куди ж поділася? Нагадаю, що в 30-х роках минулого століття в Західній Україні нараховувалося до півмільйона просвітян, а скільки людей зараз в Трускавецькій «Просвіті», яку пані Шиманська очолює і як вона виховує молодь? А тут я згоджуюся з пані Галиною: «Усе так ганебно, прикро, соромно...».

 Є у мене запитання і до Ігоря Струбіцького, який висловився, що «на ті мітинги приходять люди неадекватні», хоча тут же дає собі відповідь: «Людей на вибори приходить 50% (цікаво, адекватних чи неадекватних), бо думають: однак змінити нічого не можна, а потім обурюються, коли бачать такі суми у платіжках. То хто ж їм винен?». Люди ж і винні, бо вибрали собі таких представників, які не вийшли з ними на мітинги боротися з великим підвищенням комунальних тарифів. Володимиру Попику скажу ж, що «дешева популярність» - коли кандидати в депутати перед виборами йдуть «в народ», а змагаються в популізмі, а «щоб разом шукати можливості для зниження тарифу, іти до людей, пояснювати їм», то їх нема. Дійсно треба зустрічатися з народом, відвідувати збори громади, навіть коли вони мають форму пікетів та мітингів, які я не би рекомендував називати «абсурдом і екстремізмом», бо це, таки, волевиявлення народу.

 А тепер поговоримо про одну анонімну статтю в «Голосі (з)ради», під якою напевно соромно було підписатися, але зараз модно бути причетним до групи «анонімус». Бо так може чинити хіба «жовта» преса, але воно не личить бюлетеню Трускавецької міської ради, якщо вона поважає себе та громаду. А може це сталося, як анонімник написав про мене, «через власну необачність і безрозсудство»? Я так розумію, що ці слова відносяться не до мене, відкритої, заможної і порядної людини, а до писаки-анонімника, якого з певною метою тримають у «Голосі ради» і з податків, які я плачу ще й зарплатню видають. Ай-я-яй!!!

А тепер, вибачайте за тон, дам відповідь анонімнику на його пасквіль.

Ну, що ж, пережитку сталінського режиму, спеціалісте з оборудок, слухай мене далі. Проблемність споруди в парку, яку придбала група підприємців, серед яких і моя дружина, дійсно стала несподіванкою, бо у нас був генплан за 2009 рік, де чорним по білому межа першої санітарної зони взагалі не проходила через будівлю, що було підтверджено підписами головного архітектора та керівником «Трускавецькурорту». Більше того, був розроблений і затверджений проект реконструкції і виданий дозвіл на початок будівельних робіт, який дійсний до закінчення реконструкції. Як ви думаєте, чи можна це було б зробити, якби будівля, якій вже більше ста років, знаходилася в санітарній зоні? Звичайно, що ні, бо проти закону ніхто б не пішов, не за хабар же це було зроблено. Крім того, на всіх юридичних документах, завірених нотаріусом, яка брала витяги з відповідних реєстрів, а також керівництвом Трускавецькурорту, було підтверджено, що жодних обмежень у використанні земельної ділянки НЕМАЄ.

Ось ти, анонімнику нещасний, дуже грамотний, бо вживаєш якісь незрозумілі слова, наприклад «рейвах», «хватопеком». Моя тобі порада: «Будь простішим і до тебе потягнуться люди». А ще мені дуже цікаво: невже всі інші засоби масової інформації, крім тебе, анонімника, міського радіовузла та «Джерел Трускавця», є «сумнівними засобами гласності»? Мабуть, тому їх і не запросили на круглий стіл, оскільки ти, анонімнику, думаєш, що вони неправильно висвітлять круглий стіл і він стане квадратним, бо таким був насправді. Тут, до слова, фраза з анонімки, що це «неетично і зовсім непатріотично...» (чи так за нього, «незалежного» анонімника, вирішили). З кимось, таки, цей анонімник радився, оскільки публікується в «Голосі (з)ради». Якщо тобі, анонімнику, важко зрозуміти, що за останній рік у першій санітарній зоні щось намутили, як кажуть: «напевно, помилилися при переносі з паперових носіїв на електронні», то це не зрозумілим є хіба оленям та тобі, шановний. А якщо вже написав таку, як ти пишеш про мене, «дурню» про «процес прискореного виведення сечі», який би тобі, до речі, згодився, бо сеча би в голову не била, то дурниці не писав би. І ти маєш знати, що нижче туалету знаходиться наше приміщення і тому дійсно ще більший абсурд, як ти пишеш, є твердження, що наше приміщення знаходиться в першій санітарній зоні. Адже її межі позначені офіційними табличками на паркані позаду бювету. Нема ж у нас трьох перших санітарних зон, чи не так?

 І хто дійсно «знає про надмірно емоційну натуру цієї людини, може дуже легко його використати. Що, власне, і було зроблено». Легко використати хіба такого «незалежного» анонімника як ти, а не мене. Спитайте пані Валентину Гук, їй чоловік, напевно, розказував, як зі мною «легко» домовитися, та й інші знають. Але бачу, що чимось я вам допік, якщо «кричите і розмахуєте руками». А тому я та й інші підприємці вимагаємо припинити маніпуляції з першою санітарною зоною і не перешкоджати працювати. І тут вже не смішно, бо підприємці та жителі Трускавця зрозуміли, що свої права треба відстоювати гуртом.

А тепер тобі, анонімнику недолугий, від мене порада. Краще ніж аналізувати мої дії, прийди до мене, я тебе навчу, як стати порядною, заможною і дійсно незалежною людиною, яка зможе відкрито висловлювати та відстоювати свою думку, а ще навчу «технології досягнення мети від ... підприємця Розори», як ти написав. Вибач, що майже весь час тобі «тикав», бо може це робот писав, а я ж не буду до купи металу на «ви» звертатися.

Я висловився адекватно до тону статті і хочу надоумити, що нікому не дозволю писати про себе безкарно різні бездарні бздури. Це моє вам попередження, замість звернення до суду, бо як написано на титульній сторінці вашого видання «НЕУПЕРЕДЖЕНО», то вже старайтеся, щоб так воно й було, або виберіть інше гасло.

Сергій Розора

Волейбол – дієвий засіб промоції курорту

 

Чоловічий волейбол у Трускавці має доволі давні традиції. На майданчику у парку роками опановувало ази цієї гри не одне покоління сильної половини міста. Неодноразово команда волейболістів-ентузіастів захищала честь Трускавця. І тому не випадково сьогодні постало питання створення трускавецького волейбольного клубу: обставини склалися так, що визріло коло однодумців та сформувався доволі потужний тренерський ресурс. Окрім того, місто-курорт може похвалитися і однією з кращих в області базою для тренувань та проведення змагань – дитячо-юнацьким спортивним клубом «Спортовець».

Самі цими перевагами скористалися ініціатор проведення I Всеукраїнського турніру з волейболу трускавчанин Володимир Куц та Андрій Нороєнко, який вже кілька місяців поспіль виключно на ентузіазмі тренує дорослу чоловічу команду у Трускавці. Вони заручилися підтримкою міської ради, допомогою оздоровниць «Дніпро-Бескид», «Шахтар», «PH-клуб» та «Алексик». Окрему подяку організатори турніру висловлюють Ігорю Курусу, редактору тижневика «Каменярі», без меценатства якого було б неможливим проведення цих змагань.

Турнір відбувся 25-26 травня, до участі у ньому були запрошені команди зі Львова, Луцька, Ужгорода, Мукачевого. Трускавецька команда посіла четверте місце, перше та третє вибороли львівські команди «Барком» (Вища ліга України) та «Булава», друге – волейбольний клуб «Олюртранс» з Луцька.

- Приємно, що на перший трускавецький турнір Володимир Куц запросив команди високого рівня, - ділиться враженнями Юрій Мальчицький, президент і тренер львівської «Булави», яка з 2010 року виступає у Вищій аматорській лізі України. – Тобто трускавчани не бояться чесної боротьби. Могли ж запросити слабкі команди, виграти у всіх і сказати – а ми найкращі.

- З Трускавцем у мене пов’язані приємні спогади, - говорить головний суддя змагань Леонід Францишко, суддя міжнародної категорії у послужному списку якого суддівство у Олімпіаді-80 та Сеулі-88. – Приїжджаючи сюди на відпочинок, я грав у волейбол на майданчику парку, пам’ятаю усю «стару гвардію». Тому мені хочеться, щоб цей регіон, і зокрема Трускавець, маючи таку чудову спортивну базу як «Спортовець», відродив волейбольні традиції.

- Я мрію через 1-2 роки , коли ми сягнемо фахового рівня закликати до Трускавця професійні команди не тільки з України, а й з Росії, Європи, - ділиться планами на майбутнє Володимир Куц. - Такі турніри без сумніву будуть гарною рекламою для курорту. І взагалі – це інша грань існування Трускавця, який славитиметься не лише «Нафтусею», а потужною волейбольною школою.

Іван Маркула

Де була мавпа на День Героїв?

Про те, що у Трускавці 23 травня вшанували День Героїв, написали вже всі газети. Урочистості пройшли напрочуд гарно, хтось побіг в бар «Річки», щоб там вимкнули гучну російську попсу, яка заглушувала не лише музику духового оркестру, але й виступи на площі і більше ніби жодних ексцесів не було. Бандера з пам’ятника навпроти санаторію СБУ маленькою головою поглядав на свою непропорційно велику руку і наче над чимось задумався. Можливо, він думав про те, чому забрали його сусідку – мавпу з надувного атракціону? Адже вона була тут з початку травня, була день перед тим і день після того, є вона й тепер обабіч Великого Провідника. А в День Героїв її чомусь не стало. Може, мавпа пішла чи поїхала кудись на екскурсію? Може вона зайняла місце в кабінетах тих, хто 23 травня перед Бандерою так розпинався про героїзм, аж захрип? Може, ця мавпа зрозуміла, що їй тут не місце і і забралася геть, але потім все ж передумала, бо жити якось треба, гроші заробляти треба? Не знаємо. Та бачимо далі в комплексі біля кінотеатру «Злата» постать Великого Українця, Героя України, Провідника ОУН, незламного Степана Бандеру і разом з цією постаттю бачимо цю величезну надувну ґумову мавпу, яка сміється на весь рот. А з кого вона сміється? Може з тих, хто приносить квіти під цей недороблений постамент і кладе ці квіти під ноги Бандері? Але під які ноги, про що я говорю, нема в того Бандери з пам’ятника ніяких ніг. А може ця мавпа сміється, що настали часи, коли їй виділили таке почесне місце, бо в курортному парку вона, напевно, шкодила «Нафтусі»?

Хтось може здивуватися – а про яку мавпу йде мова? Я маю на увазі мавпу не на чотирьох і не на двох ногах, а ту, що своєю головою височіє над дитячим атракціоном одразу ж біля пам’ятника Бандери. Кому ця мавпа платить гроші? В міський бюджет? Якщо так, то скільки? І чому можна на цьому місці заробляти гроші мавпою, а не продажем полуниці чи черешень, наприклад? Чому б тут не поставити платний біотуалет чи просто туалет (все одно ж Бандера стоїть на каналізаційному колекторі), або якусь будку (малу архітектурну форму) і можуть тоді бути більші надходження до бюджету? А більші надходження – це можливість більшої надбавки, додаткових премій та матеріальних допомог для наших рідних трускавецьких чиновників, які рятують Трускавець від імбрідінгу і інших ворожих нашому менталітету речей.

Культура в Трускавці аж зашкалює. Від пам’ятника Франку (ЗАТ «Трускавецькурорт» пропонував встановити погруддя у скверику навпроти міської ради) міська влада в особі пана Козира категорично відмовилася – нащо ж бо їм той якийсь Франко? Бібліотека (причому центральна) перетворюється в денс-клуб завдяки діючій у робочі години школі танців, а незадовго там взагалі лунатимуть еротичні зітхання, бо ж облаштовується масажний кабінет. Гарно буде читати книжки в читальному залі в такій атмосфері, чи не так? Під музеєм історії мала б бути криївка, де могли б «критися» після виборів та вигнання з мерії ті, хто допроваджує наш курорт до справжньої катастрофи. Тільки от не буде цієї криївки як першої такої в Україні, бо нещодавно в Сприні вже відкрили справжній музей-криївку, а не якусь «скриту козирну»…

Наближається місяць червень. Свято футболу у Трускавці буде напрочуд веселе – з повними вщерть готелями, з улюбленими європейськими футбольними командами, з новісіньким стадіоном біля залізничного вокзалу, з натовпом фанів із всіх країн Європи, які обирають виключно Трускавець. Душа болить тільки за мавпу біля Бандери – чи знайдеться їй якесь нормальне місце в ці дні футбольного психозу? І чи не заставлять її кудись втекти на цей час, як заставили покинути насиджене місце на День Героїв?

Леопольд Каліновський

 

P.S. А ось сьогоднішні фото біля пам’ятника Бандері у Трускавці. Як бачимо, сміття біля Провідника нема кому прибрати…

Ігор Курус розізлив Михайла Сендака?

 

У понеділок в Дрогобицькій райдержадміністрації її очільник кидав громи і блискавки в бік голови Федерації футболу Дрогобиччини Василя Кобільника. Причиною наради з питань розвитку футболу став не стан цього виду спорту в районі, а Ігор Курус. Керівник району звинувачував пана Кобільника у тому, що Василь Михайлович, за словами Сендака, не запитавши його, «господаря району», привів на Дрогобиччину Куруса. «Де був Курус три роки тому?" - запитував Сендак Василя Кобільника.

Очевидно голову райдержадміністрації розлютив факт обрання Куруса почесним президентом ФФ Дрогобиччини й ріст його популярності в селах району. І не дивно. Адже Ігор Курус за рік зробив більше для районного футболу, ніж пан Сендак за усі роки владарювання. А ініціатива Куруса щодо преміювання переможця районної прем’єр-ліги 50 тисячами гривень для виходу на обласну першість, здійснила справжній бум у футбольному середовищі району. Рівень самовіддачі футболістів значно зріс, а сам футбол став набагато видовищнішим.

На те, що Михайло Сендак розхвилювався за ріст популярності Куруса, також вказує і той факт, що у п’ятницю 25 травня Михайло Дмитрович в «пожежному» порядку відвідав село Доброгостів, де вже довгенько не бував. Його приїзд у село пов’язують з тим фактом, що напередодні, у четвер, тут відбувся фінал футбольного кубка на призи ФК «Оболонь», який був проведений за сприянням Ігоря Куруса.

Також слід згадати, що кілька місяців тому автора розробки Стратегії розвитку краю Ігоря Куруса не впустили у народний дім с. Ясениця Сільна для спілкування з мешканцями села. Вже тоді у такому ставленні сільської ради до суто економічної ініціативи Куруса підозрювали закулісні ігри Сендака чи Задорожного. Тепер, вочевидь, Михайло Дмитрович не втримався і дав волю емоціям.

«Як на мене, ця ситуація абсолютно дурна. По перше, не Василь Кобільник мене привів у район, а я тут народився і виріс на відміну від пана Сендака. Друге - федерація футболу району є громадською організацією, а тому голова районної адміністрації не має права втручатися у її діяльність і це протизаконно. Третє - якщо б у районному футбольному господарстві було все гаразд, то команди не потребували би найменших коштів для виживання, а голова федерації не шукав би фінансової підтримки. Четверте - якщо пана Сендака непокоять мої ініціативи, то нехай хоча б повторить їх. Якщо для нього не зрозумілою є економіка, то нехай хоч для розвитку футболу знайде гроші. І п’яте - три роки тому я просував українську мову і культуру на телебачення і радіо, а що робив пан Сендак?» - відреагував Ігор Курус.

Іван Білан

Щодо законності нарахувань за транзитні стояки

Виникає багато суперечок навколо питання законності чи незаконності нарахувань за транзитні стояки теплопостачання у помешканнях, обладнаних індивідуальним опаленням. На звернення КП «Трускавецьтепло» з приводу цього питання, міністерство регіонального розвитку і будівництва дало відповідь, що законодавством не заборонено здійснювати такі нарахування, але й не прописано, яким чином це робити. У законі зазначено, що стояки мають бути ізольовані, але у який спосіб, яким матеріалом, і що робити, якщо стояки не ізольовані – про це у законі не йдеться. Тобто процедура нарахувань за транзитні стояки наразі є в процесі опрацювання і визначення.

КП «Трускавецьтепло» при нарахуванні за транзитні стояки виходили з бажання зробити таке нарахування справедливим для кожного споживача. Адже, уявімо собі середньостатистичну квартиру, облаштовану індивідуальним опаленням, у кожній кімнаті якої є стояк теплопостачання (так званий транзитний стояк), тобто труба від підлоги до стелі, яка обігріває кімнату. І часто (у весняно-осінній період) цього додаткового тепла від транзитного стояка вистачає для обігріву цілого помешкання – і це засвідчують багато власників квартир з індивідуальним опаленням. Тобто йде відбір тепла – і за нього хтось має платити. Хто саме? Очевидно, справедливим було би, якби платив той, хто споживає.

Раніше, ще за існування КП «Наше місто», споживач централізованого опалення платив за спожите тепло за показом лічильника плюс втрати на транзитних стояках, тобто за те, чого не споживає. Значний елемент несправедливості у таких нарахуванням, безперечно, був. КП «Трускавецьтепло» зробило першу спробу виправити ситуацію, нарахувавши за транзитні стояки власникам індивідуального опалення. Але якщо буде доведено, що комунальне підприємство робило ці нарахування незаконно, то буде здійснено перерахунок.

Як прокоментував директор КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар, закон від 2007 року заборонив встановлювати індивідуальне опалення. Відключатися від централізованого теплопостачання можна було тільки цілим будинком. Міська влада в ті роки пішла цікавим шляхом: офіційно заборонила встановлення індивідуального опалення, але за відповідну винагороду дозволи надавалися – заднім числом. Таким чином частині мешканців, попри заборону, вдалося встановити індивідуальне опалення. Факти видачі дозволів заднім числом стали відомі депутатам, ці факти розглядалися на депутатській комісії, були названі зловживаннями і озвучені на сесії. Ще частина мешканців встановила собі індивідуальне опалення зовсім без дозволу, але претендувала на узаконення такої своєї дії за фактом. Щоб зняти напругу, на сесії було прийняте рішення про легалізацію індивідуального опалення для всіх.

Отже, встановлення індивідуального опалення розпочалося у Трускавці дуже хаотично. Від’єднувалися від централізованого хто як міг і хто як хотів. КП «Наше місто» проконтролювати ситуацію було неспроможне. При здачі і прийнятті в експлуатацію системи індивідуального опалення ніхто не контролював, у який спосіб і наскільки професійно здійснено від’єднання, ніхто не вимагав ізоляції транзитних стояків і, відповідно, люди не дотримувалися жодних вимог. Зрештою усе фінансове навантаження від такої непрофесійності лягло на споживачів централізованого опалення, адже усе тепло, яке отримував будинок, розподілялося на квартири, які послуговувалися централізованим опаленням.

2008 року піднялася нова хвиля невдоволення серед бажаючих встановити або узаконити індивідуальне опалення. Адже ще залишалися законослухняні громадяни, які терпляче чекали на дозволи, і закономірним було їхнє обурення: чому одним можна, а іншим – ні? Рух за справедливість тоді очолив депутат Крамар. І під тиском людей, якраз незадовго до виборів, міська рада приймає рішення про безперешкодну видачу дозволів на встановлення індивідуального опалення, знову не прописавши жодних технічних умов, що ще більш посилило елемент хаосу у від’єднанні.

У КП «Трускавецьтепло» не самі вигадали процедуру нарахувань власникам індивідуального опалення за втрати тепла на транзитних стояках. Подібна практика вже давно існує у Стебнику, і ніхто її не опротестовує. Суть нарахувань в тому, що власники індивідуального опалення, у кого транзитний стояк не ізольований, або ізоляція не відповідає державно-будівельним стандартам, платять за втрати тепла. І очевидно, що саме така схема нарахувань несе в собі соціальну справедливість – ніхто ні за кого не платить, і кожен споживач індивідуального опалення платить за спожите ним тепло, тим самим зменшуючи фінансове навантаження на того, хто залишається на центральному опаленні.

І той факт, що «Трускавецьтепло» бере на себе обов’язок здійснювати від’єднання від централізованого опалення, є абсолютно виправданим, адже разом з цим обов’язком підприємство бере відповідальність за технічну сторону усіх виконаних робіт і якість ізоляції транзитних стояків, що дозволить уникнути втрат тепла і, відповідно, зняти нарахування.

www.truskavets-city.gov.ua

Вийшов ювілейний том «Франкознавчих студій»

У Дрогобичі презентували п’ятий том «Франкознавчих студій». Презентація фоліанту пройшла 28 травня в Інституті франкознавства, що при Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. І. Франка. Непересічна подія зібрала в актовій залі університету науковців, поціновувачів Франкової творчості та педагогів району. Однак головними гостями того дня без сумніву були внук Івана Франка Роланд Франко та головний меценат видання, головний редактор тижневика «Каменярі» Ігор Курус.

Роланд Франко, який цього року Дрогобич відвідує далеко не вперше, зауважив присутнім: «Таким виданням Дрогобич робить крок до збереження українських традицій, культури та мови. Я нещодавно побував на Донбасі та Донеччині і хочу зауважити, що люди починають розуміти, хто такий Франко. Відбувається своєрідне прозріння нації, на яке ми так довго чекали» .

Почесну місію презентації п’ятого тому «Франкознавчих студій» здійснив не хто інший, як директор Інституту франкознавства Євген Пшеничний. Пан Пшеничний розповів присутнім, як ювілейному тому судилося з’явитись на світ.

- Не так давно відвідав наш університет Роланд Франко, я ознайомив його із новими публікаціями про Франка, він все оглянув, похвалив та й питає, чи маємо ще щось до друку. Я наважився і показав набраний в електронному варіанті п’ятий том «Франкознавчих студій» і зізнався, що не маємо коштів на його друк. Однак пан Роланд цю проблему вирішив миттєво – зателефонував пану Ігорю Курусу, а той без вагань погодився підтримати друк книги, - щиро зізнався Євген Пшеничний.

За словами мецената видання, головного редактора тижневика «Каменярі» Ігоря Куруса, підтримувати та долучатись до таких справ – одне задоволення, бо це вклад не тільки у розвиток франкознавства, але й корисний подарунок нашим нащадкам про славетних та шанованих особистостей рідного краю. Окрім того, пан Курус зауважив, що за даними соціологічного опитування, в якому людей просили назвати трьох найвидатніших українців всіх часів, Івана Франка називають четвертим. Однак, не це головне. Люди мало знають про Франка, його творчість, є й такі, які сприймають його дуже вузько, виключно як поета. «Такі речі мусимо змінювати!», - констатував Ігор Федорович. Гарною промоцією творчості Івана Франка є не лишень з’ява на світ таких видань, але й конкурс дитячих творів «Стежками Каменяра», який цьогоріч вдруге проходитиме на наших теренах. Про новий етап літературного конкурсу Ігор Курус оголосив присутнім вчителям та закликав заохочувати дітей до творчості. Розкрити в собі таланти, учням шкіл міста та району пропонують через написання творів у жанрі прози, поезії, драматургії, або ж ілюстрації до творів Франка. Конкурсні роботи приймають з 1 червня до 31 жовтня.

Діана Кузьмич

Święto Kałusza

Kilka orkiestr dętych, setki kolorowych haftów, smacznych potraw, dziesiątki dziecięcych zespołów w strojach ludowych i estradowych, uśmiechy, powitania. W cerkwiach – nabożeństwa o pomyślność rodzinnego miasta, Kałusza. W ostatnich dniach jedno z większych przemysłowych miast Przykarpacia obchodziło 575. rocznicę pierwszego zapisu kronikarskiego. Na obchody przybyła delegacja miasta partnerskiego – Gorlic. Z polskimi partnerami miasto współpracuje już od 13 lat. „Mieliśmy liczne wyjazdy, ale było i ochłodzenie naszych stosunków, – opowiada „Kurierowi” Witold Kochan, burmistrz Gorlic. – Naturalnie, chciałbym, abyśmy znajdowali jak najwięcej wspólnego w różnych dziedzinach.

Niedawno przebywała u nas delegacja władz miasta i przedsiębiorców. Dla tych ostatnich poszukujemy partnerów w Gorlicach. Szczególne nadzieje pokładamy w wymianie młodzieży i udziale kałuskich sportowców w naszych imprezach sportowych. Zapraszamy deputowanych lokalnych władz do zaprezentowania swych umiejętności nie tylko w podejmowaniu decyzji, ale i na arenach sportowych w czasie zawodów samorządowców. W Gorlicach jest duża gmina ukraińska i co roku w Zdyni odbywa się „Łemkowska watra”, którą odwiedza wielu turystów z Ukrainy”.

Z siedziby rady miasta, gdzie odbywało się spotkanie z delegacjami z Polski, Niemiec oraz innych miast z Ukrainy: Mikołajowa, Stryja, Drohobycza, marynarzy z dalekiego Oczakowa, goście przemieścili się do Domu kultury „Minerał”, gdzie odbywała się uroczysta sesja Rady Miasta, pełna powinszowań, śmiechu i żartów.

Mer miasta, Igor Nasalik, charakteryzując osiągnięcia miasta, sfery komunalnej, oświaty, medycyny, zaznaczył, że w jednym aspekcie mieszkańcy… nie mają osiągnięć. To przyrost naturalny mieszkańców. Dlatego wydał decyzję, żeby do kolejnego dnia miasta ilość jego mieszkańców wzrosła. „Kontrolę” tej sprawy doręczył… deputowanym.

Na jednej z centralnych ulic miasta ustawiono udekorowane namioty. Gościńce kałuszanom przynieśli i mieszkańcy okolicznych wiosek. Czego tu tylko nie było – rozdawano pieczone prosiaki, polewano wódkę na pokrzywie, częstowano kiełbasami, szynką, zawijańcami i kozacką kaszą. Nęcił zapach dziesiątek różnorodnych pączków, bo co to za dzień bez tego słodkiego smakołyku. Każda wioska specjalizowała się w pączkach z powidłem, mięsem, rodzynkami, serem, do tego z różnymi polewami – i ze słodką, i z czosnkową.

Goście z Polski byli zdziwieni, że tak wiele osób zna język polski. Wielu z nich bywało w Polsce, przeważnie pracowało. A kałuska wioska Nowica ma partnera o tej samej nazwie w Polsce. Wiejscy muzycy, z różnych zakątków rejonu grali gorlickiemu burmistrzowi polskie piosenki i chętnie rozmawiali.

„Bardzo się cieszę, że przyjechałem do Kałusza, – mówi Eugeniusz Liana, przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji miasta Gorlice. – Ludzie są tu tak szczodrzy i rozmowni, że nie potrzebni są tłumacze. Przypuszczam, że to oziębienie stosunków pomiędzy Europą i Ukrainą, które wynikło ostatnio, dawno by zanikło, gdyby przedstawiciele Unii częściej bywali na takich świętach, pomiędzy zwyczajnymi, prostymi i szczerymi ludźmi, którzy umieją smucić się i cieszyć razem z sąsiadami i wspólnie rozwiązywać swe problemy. Możliwie, że żyje się im nielekko, ale wierzę, że pokonają wszystkie trudności”.

Sabina Różycka, www.kuriergalicyjski.com

Небезпека пасивного куріння

31 травня відзначаємо Всесвітній день без тютюну. За матеріалами Коаліції громадських організацій «За Україну, вільну від тютюнового диму» в Україні сьогодні активно курить 41% працездатного населення – це більше, ніж 10 млн. чоловік. При цьому 43% чоловіків та 36% жінок щодня підпадають під вплив тютюнового диму, так зване пасивне куріння, від наслідків якого в державі щорічно помирає 17 тис. чоловік, або 2 людини на годину. Куріння, як відомо, призводить до забруднення оточення курця так званим «навколишнім тютюновим димом», який складається з диму, що видихається курцем, та бічного, що випускається з кінця сигарети, чи сигари, яка горить. Бічний дим містить ті ж сполуки, що і основний (який вдихається курцем з сигаретами), у тому числі канцерогенні і токсичні, але у більшій кількості, оскільки більша частина сигарети згорає між затяжками. Велику кількість токсичних сполук видихає курець. Навколишній тютюновий дим розповсюджується на тих, хто знаходиться поруч з курцем, примушуючи їх вдихати цей дим, тобто пасивно курити. Пасивне куріння у закритих приміщеннях є особливо небезпечним, адже у приміщеннях люди проводять майже 90% часу.

Від контакту з димом у багатьох некурців можуть виникати негативні явища - подразнення очей, головний біль, кашель, нудота тощо. І хоча це не завжди являє пряму загрозу життю, воно створює дискомфорт. Крім того, клінічними дослідженнями доведено, що при курінні у приміщенні в організмі людей, які знаходяться поруч з курцями, але не курять, токсичних сполук більше ніж у самих курців. Але більш небезпечними для некурців є сполуки навколишнього тютюнового диму, які не мають запаху і не викликають ніяких зовнішніх симптомів - це канцерогени, вплив яких може призводити до розвитку онкологічних захворювань.

Дослідженнями встановлено, що в тих квартирах чи громадських приміщеннях, де курять, існує постійний підвищений канцерогенний фон, концентрації досліджуваних канцерогенних речовин у 2-5 разів перевищують аналогічні показники у квартирах чи офісах, де не курять. При курінні ці сполуки надходять у повітря приміщень та адсорбуються на поверхнях стін, меблів, на підлозі, килимах тощо і повторно виділяються всередину приміщень протягом тривалого періоду. Такий високий фон постійно підтримується, і якщо курить 1-2 особи, то всі інші мешканці приміщення весь час знаходяться в стані пасивного куріння. Що стосується самих курців, вони практично постійно знаходяться під впливом канцерогенного тютюнового диму: для них одна загроза (активне куріння) змінюється іншою (пасивне куріння), зумовлюючи більш високі дози впливу канцерогенних сполук.

Розрахунки показали, що людина, яка не курить, але знаходиться у накуреній кімнаті навіть 1-2 години на добу, може отримати таку дозу канцерогенних і токсичних речовин, ніби вона сама викурила за цей час 2/3 сигарет і це підвищує ризик розвитку раку легень на 10-12% порівняно з тими, хто не підпадає під вплив тютюнового диму. Якщо наприклад, жінка сама не курить, але проживає з курцем, вона має на 15-20% вищу ймовірність захворіти на рак порівняно з тими, хто проживає у вільних від тютюнового диму помешканнях.

Найбільш небезпечним тютюновий дим є для дітей. Якщо батьки курять в присутності дітей, дитячий організм щоденно отримує значне хімічне навантаження, що відбивається на його розвитку, а у подальшому зумовлює: нижчі успіхи у навчанні, низьку витривалість, нижче якісне життя, більшу ситуаційну тривожність тощо. Експериментально доведено, що провітрювання приміщень при курінні не вирішує проблеми пасивного куріння. Експертами «Міжнародного агентства з вивчення раку» пасивне куріння віднесене до першої групи - групи сполук, продуктів і процесів, безумовно канцерогенних для людини.

Не будьте байдужими до свого здоров’я та бережіть здоров’я оточуючих.

Наталія Когут, головний державний санітарний лікар м. Трускавця

 

Кримінальна хроніка Трускавця

Підступний виконавець

Такого виконавця робіт як п. Андрій П. треба всіляко уникати. Ще в березні мешканець Стебника С. замовив йому реконструкцію балкону. За виконання цих робіт заплатив виконавцеві 2500 гривень.

Уже закінчується травень, а на об’єкті нічого не зроблено. Більше того, виконавець не дає жодної гарантії, що виконає їх коли-небудь, до того ж і грошей не хоче повертати.

Забули про пильність

Кожна людина, яка користується маршруткою, повинна би пам’ятати про пильність, бо пліч-о-пліч з вами може знаходитися злодій, який зазіхає на ваше добро. Так сталося, наприклад, із пенсіонеркою Стефанією І. Їхала вона автобусом Борислав – Стебник. У Трускавці, перебуваючи ще у салоні машини, заглянула у свій поліетиленовий пакет і мало не зомліла – хтось вкрав її пенсійне посвідчення і гаманець, де було 880 гривень. Справою крадіжки займається СОГ та ВКР.

Подібна ситуація сталася і з Миколою В. із Дніпропетровська. Нещодавно, біля 9 години на бульварі Торосевича він виявив пропажу свого гаманця, де було 2 тисячі гривень, паспорт, пенсійне і єпархіальне посвідчення.

У подібну ситуацію потрапила пенсіонерка, трускавчанка П. У маршрутному таксі №2 невідома особа чоловічої статі таємно вкрала у неї гаманець з грішми.

Пес, що кусає без попередження

Мешканець Трускавця К. не очікував, що на нього накинеться сторожовий пес знайомого йому пана Б. Очевидно, пан Б. вигулював свого вірного друга без намордника. Коли повз нього проходив громадянин К., він скористався своєю ситуацією і без попередження вхопив його за руку і вкусив.

Виявили наркотики

Працівники Трускавецького МВ М. Середницький та В. Літовчук на площі Чорновола біля магазину «Барвінок» затримали громадянина М., мешканця Борислава. У присутності двох понятих у нього було виявлено речовину, схожу на наркотичну. Виявилося, це був амфетамін. Речовину вилучено, а громадянина М. опитано і відпущено.

Невідомий добродійник

У Трускавецький МВ з письмовою заявою звернулася громадянка Трускавця Р. Вона повідомляє про те, що на її домашню адресу з ТЗОВ «Укрфінанси» надходять письмові повідомлення про погашення кредиту на відповідний номер, укладеного громадянином Р., хоча останній за даною адресою не зареєстрований, тож заявниці не відомо, хто б міг бути цим добродійником.

Фальшива горілка

У рапорті капітана міліції С. Коваля Трускавецького МВ йдеться про те, що в ході проведення заходів, спрямованих на встановлення осіб, які займаються реалізацією та зберіганням фальсифікованих алкогольних напоїв було виявлено порушника. Ним виявилася жінка, дрогобичанка Н., яка продавала мешканцям Трускавця фальсифікат з підробленими марками акцизного збору. З місця події було вилучено 14 підроблених марок акцизного збору. Перевірку по даному факту проводить СДСБЕЗ Трускавецького МВ.

Помста

У молодої трускавчанки Оксани Д. був хлопець Юрій С. Стосунки у них не склалися і віднедавна став він для дівчини «колишнім». Він з цим не хотів змиритися і вирішив не дипломатичним шляхом налагодити минулі відносини, а грубою силою. Якось на вул. Стебницькій він перестрів свою колишню кохану і вирвав з її рук мобільний телефон. Дівчина поскаржилася на кривдника в міліцію. Тут його опитали, а речовий доказ грабунку – мобілку – вилучено.

Крадіїв затримали

У курортному парку виявили пропажу металевої рейки, що кріпила місток. Розшуком крадіїв зайнялися працівники Трускавецького МВ та працівники ДАІ. В результаті оперативно-розшукових заходів було затримано громадян Трускавця Г. та Х. У скоєному злочині вони зізналися, речові докази вилучено.

Роман Хромяк, лейтенант міліції,

Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір’я»

 

 

 Обновлен 10 июл 2012. Создан 30 мая 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником