Трускавецький вісник № 82(461) від 23 липня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 82(461) від 23 липня 2012 р.

23.07.2012 

У номері: Будемо мати безногого Франка; «Нафтуся» - найбільш досліджена вода; З понеділкової наради в Трускавці; Інтерв’ю з Сергієм Оленичем; Стартує танцювальний майстер-клас; Чорна біда від «чорного» золота; Подбайте про тепло у власних оселях; Чиновник; Кримінальні новини. 

Новини Трускавця та регіону

 

Будемо мати безногого Франка?

На офіційному сайті ТМР оприлюднено інформацію, що скульптор Іван Самотос та архітектор Василь Каменщик, котрі вже «прославилися» своїм пам’ятником Бандері біля «Злати» у Трускавці, збираються нас «порадувати» ще одним «шедевром» – пам’ятником Франку. І хоча цей пам’ятник ніби має бути у повний ріст, та ми вже маємо Бандеру у повний ріст на колінах. Проект макету авторства цих двох людей обговорили нещодавно на містобудівній раді, причому представники преси не були попереджені про її проведення, а це означає, що справу хочуть «замутити» тихцем. Те, що виставлять макет у фойє мерії не означає, що громадськість буде поінформована про наміри знести скульптуру Івана Франка на розі вулиць Бандери та Франка і встановити натомість новий «пам’ятник» на розі Бандери та Шевченка, неподалік міськради. Вибори на носі, що комусь так забаглося пам’ятників? Громада Трускавця повинна рішуче стати на захист пам’ятника Франка та не допустити знущання над нашими національними світочами творенням недолугих безногих покручів!

Трускавець – восьмий

 

Як повідомив 23 липня на понеділковій нараді в Трускавецькій міській раді міський голова Руслан Козир, цьогоріч Трускавець зайняв восьму позицію у списку найбільш комфортних для життя міст України. Рейтинг вкотре складав журнал «Фокус». Трускавець випередив такі міста як Ужгород, Івано-Франківськ, Мукачево, Львів та Рівне, а перше місце в рейтингу займають Чернівці. Руслан Козир висловив подив, що за даними рейтингу «Трускавець не має супермаркетів», а середні школи в нас перенасичені. А от по спорткомплексах, по дитячому вихованні, співвідношенням між населенням та кількістю зелених територій Трускавець займає провідні позиції.

Натомість у списку культурних міст України Трускавець зайняв лише 18 місце, отже, ще є над чим працювати. Перше місце в списку культурних міст посіла Ялта.

До речі, Трускавець вже не вперше потрапляє у список найкомфортніших для життя міст України. І те, що чинна влада зберігає та примножує здобутки влади попередньої – добре.

«Нафтуся» – найбільш досліджена вода

Як повідомив 23 липня на понеділковій нараді в Трускавецькій міській раді міський голова Руслан Козир, цілюща вода «Нафтуся» є найбільш дослідженою водою в Україні та Європі. «Бальнеологія в нас розвивається добре і має хороші перспективи, - додав мер міста-курорту, - а ми доповнюємо ці напрацювання новими напрямками, які дуже популярні на заході – це медичне оздоровлення та медичний туризм». Руслан Козир зазначив, що не у всіх столичних клініках якість послуг є на такому високому рівні, як у Трускавці. Потужна в наших оздоровницях діагностична база, та інформація про це часто не поширюється належним чином ні серед місцевого населення, ні серед відпочивальників явних та потенційних. Тож журналістам є ще над чим працювати, а не тільки шукати скалку в оці ближнього, чим займається одна козирівська газетка, котра не бачить колоди у власних очах.

Піднімаючи тему розвитку курорту, мер висловив надію, що частка іноземних відпочивальників могла б збільшитися в нашому місті з 18% до 25-30%, а цьому могли б сприяти туристичні агенції та компанії, в тому числі шляхом здійснення чартерних авіарейсів до Львова.

З недобросовісними власниками треба поводитися жорстко

Перед понеділковою нарадою 23 липня перед трускавецькою мерією зібралося понад півтора десятка людей з Бориславської, 36, які вимагали сприяння міської влади у вирішенні справи із забудовою, котра маячить на їхньому подвір’ї. Ситуацію під час понеділкової наради мер міста Руслан Козир коротко прокоментував так: «Треба виробити більш жорстку схему поведінки з недобросовісними власниками, на яких ми не маємо достатньо важелів впливу». До речі, в місті є немало таких об’єктів, які виглядають дуже непривабливо, але власники мають документи і добитися від них ремонту чи знесення споруд фактично неможливо. Люди з Бориславської, 36 прийшли до мерії, щоб їм дали «папери», а вони самі готові розтягнути залишки цієї будівлі, яка, до речі, вже й горіла. Одразу після понеділкової наради в залі засідань міської ради у закритому режимі (тобто без участі журналістів) розпочалося засідання профільної комісії суто з питання цієї будівлі.

На нараді мер порушив питання і обвалу в будинку 23 на Дрогобицькій і дорікнув пресі, що та подала неправильно дату обвалу, хоча, в принципі, це суті явища не змінює. Руслан Козир уточнив, що обвал стався 13 липня і на місце події одразу ж виїхали представники влади. Обвалилася внутрішня стіна в квартирі, де власники не живуть вже кілька років. Інвестиційний проект, який міг би реалізовуватися на цій території, ускладнюється тим, що земельна ділянка, яка прилягає до будинку, належить сусідам, а вони тепер займаються шантажем. Мер пообіцяв, що наступного року в місті реалізовуватимуть програму соціального, доступного та комерційного житла.

Також під час наради мер дорікнув ПАТ «Львівгаз» та ПАТ «Львівобленерго» за розкопки, коли вони нищать дорожнє полотно і не заробляють його відповідним та належним чином, чим завдають місту непоправної шкоди. «Кожне пошкодження дорожнього полотна – це надзвичайна ситуація для міста», - так образно висловився міський голова.

Не випробовуйте терпіння Руслана Козира

Під час понеділкової наради 23 липня в Трускавецькій міській раді мер Руслан Козир висловив незадоволення роботою компанії з вивозу сміття «Ком-Еко-Борислав». Часто переповнені та неприбрані контейнери – цього бути не повинно. Мер повідомив, що його маршрут по місті – це об’їзд смітників. Виправдання представника фірми Геннадія Корконішка, якого пан Козир помилково обізвав Коркішком (бо таке прізвище у його сусіда), що сміття розтягають собаки та птахи, не задовольнило мера. Також мер попросив прискорити процес встановлення майданчиків, на що пан Геннадій відповів, що ще не погоджено всю необхідну для цього документацію, а до цього часу власники підприємства забороняють вчиняти якісь дії. «Власникам я можу інше заборонити, - розлютився Руслан Козир, - не випробовуйте моє терпіння. Я вас поки що прошу – через дві години вже не буду просити». У відповідь представник фірми «Ком-Еко» запевнив, що сміття вже прибирається.

До теми Руслан Козир розповів історію, як дільничний міліціонер спіймав на вулиці Довженка жіночку, котра викидала сміття у невстановленому місці і … відпустив її. Присутній на нараді заступник начальника Трускавецького МВ ГУМВСУ Віталій Малицький пообіцяв розібратися, в чому там річ.

До хуліганів треба електропастуха, або «Ніщо так не збільшує довіру до влади, як великий штраф»

Під час понеділкової наради 23 липня мер Трускавця Руслан Козир закликав правоохоронців посилити роботу по боротьбі зі стихійною торгівлею та хуліганами. Так, за словами мера, минулого тижня на стихійних торгівців не було складено жодного протоколу, а стихійники залишаються після себе робоче місце в неналежному стані. Тож тепер через них страждатимуть і власники прилеглих територій, яких зобов’яжуть слідкувати за тротуарами біля будинків. Люди не хочуть йти зі своїм крамом продавати під продуктовий ринок, а воліють стояти на тротуарі по Стебницькій.

Мер сьогодні ранком прогулювався від «Юзі» до «Дептаку» і по дорозі йому прийшлося підняти п’ять смітників (досить важких), які чиясь вандально-варварська рука поперекидала. Масла у вогонь підлив керівник фірми «Сяйво» Ігор Зубрицький, зауваживши, що в місті є «каратисти», які силу своїх рук випробовують на світлових опорах. За це пан Ігор і поплатився, бо йому зробили зауваження, що тих опор, особливо недіючих, надто багато, а до освітлення Трускавця взимку готуватися потрібно вже.

Що ж до хуліганів, то мер Трускавця висловився так: «Є технологія електропастуха – щоб худоба не виходила за призначені їй межі». Так що, худобо, чекай на електрошок. Мер продовжив: «Ніщо так не збільшує довіру до влади, як великий штраф за порушення благоустрою». Отже, начальник УЖКГіБ Юрій Терлецький отримав доручення більш жорстко здійснювати контроль за порушеннями благоустрою в місті Трускавці.

Люди категорично відмовляються встановлювати автономне опалення

Як повідомив керівник КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар, ним було проведено дві зустрічі з мешканцями п’яти будинків, які планувалося відключити цього року від централізованого опалення. 20 – 25% мешканців цих будинків, а отже, четверта чи п’ята частина жителів, КАТЕГОРИЧНО відмовляються встановлювати автономне опалення, що підтвердив на понеділковій нараді і присутній на цих зустрічах заступник мера Трускавця Петро Нестерівський. Більша ж частина людей очікує роз’яснень щодо компенсації, адже облаштування автономного – дуже недешеве задоволення.

Також Руслан Крамар повідомив, що тривають роботи по реалізації програми забезпечення якісним теплом освітніх установ Трускавця і конкретно розповів, що ж робиться в цьому напрямку по кожному об’єкту. Завтра, 24 липня, мер міста зі своїм заступником П. Нестерівським здійснять об’їзд пускових об’єктів. Також керівник теплопостачального підприємства повідомив, що заборгованість по газу різко знизилася і до кінця поточного року буде повністю погашена.

В трускавецькій освіті потрібні радикальні зміни

Значну частину часу на понеділковій нараді 23 липня зайняла тема трускавецької освіти. Поряд із темою облаштування автономних котелень для шкіл та садочків, міський голова підняв тему якості освіти. Його обурює той факт, що наші діти не знають англійської мови на побутовому рівні, що було дуже видно під час Євро-2012. Також мер дивується, що в місто не приходять нові молоді спеціалісти і відбувається застій кадрів. Масла у вогонь підлив начальник відділу освіти ТМР Михайло Шубак, який відмітив, що на обласних олімпіадах кращі місця від Трускавця займають представники Сколівського, Турківського та Старосамбірського районів. Михайло Іванович висловив думку, що НВК СШ № 2-гімназія могла б реорганізуватися у НВК «початкова школа-гімназія», а відбір до закладу кращих учнів мав би бути зі всіх шкіл міста. За приклад він навів факт, що в гімназійний клас потрапив тільки один учень із СШ № 1, а решта – ті ж учні СШ № 2. «Тому наша гімназія ніколи не виконає ролі класичної гімназії в чистому вигляді», - підрезюмував Михайло Шубак.

Критично висловився очільник освіти про кількість гуртків у БУТ, де англійську вивчають тільки учні молодших класів. Натомість міський голова зауважив, що в державних органах потрібно проводити селекцію, як її роблять приватні роботодавці. Дійсно, деякі вчителі чекають, що їх винесуть зі школи прямо на цвинтар. Міський голова Руслан Козир легко та делікатно покритикував і попередників, зауваживши, що за освоєні на «Спортовець» кошти можна було відкрити ще одну спортивну школу в Трускавці.

Стартує танцювальний майстер-клас

Як поінформувала на понеділковій нараді 23 липня в трускавецькій мерії начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир, цього тижня відбудеться засідання оргкомітету із підготовки до Дня Незалежності України. Відділ культури планує ще в цьому році реалізувати два міні-проекти, один з них – майстер-клас із танцю біля центральної сцени. Ідея дуже хороша, тим більше, що зацікавлення танцями зростає. В Трускавці майстер-клас із танців цього року був проведений безкоштовно при відкритті літньої сцени готельно-курортного комплексу «Карпати», він мав шалений успіх. Тому приємно, що культура Трускавця не лиє бруд на своїх попередників, а запозичує в них хороші промоційні для курорту ідеї (нагадаємо, що ідею танцювального майстер-класу в ландшафтному парку «Підгір’я» запропонувала завідувач клубу «Карпат» і колишній головний спеціаліст відділу культури ТМР Зоряна Петрас).

Також Тетяна Татомир повідомила, що інший міні-проект буде проводитися на майданчику біля нижнього бювету. Натомість вже наступного року будуть реалізовуватися проекти більш масштабні. Також до теми пролунала інформація, що вчора пройшов вечір зустрічі з поетом, а керівник музею історії міста Галина Коваль вийшла на роботу після відпустки і береться за втілення в життя ідеї кімнати-криївки в музеї.

За досвідом до Трускавця їдуть Донецьк, Дніпропетровськ та Львів

Як повідомив 23 липня на понеділковій нараді в Трускавецькій міській раді мер міста Руслан Козир, завершується встановлення камер відеоспостереження, частина з них (в центрі міста) вже пройшла тестове випробовування, решта (на околицях) ще очікує тестових випробувань. Міський голова похвалився, що за досвідом до Трускавця в плані встановлення камер відеоспостереження звернуться представники Донецька, Львова та Дніпропетровська.

Підпірна стінка – як новенька

Сьогодні, 23 липня, продовжується ремонт підпірної стінки біля Палацу культури імені Тараса Шевченка у Трускавці. Від часу її встановлення пройшло не одне десятиліття, тож з часом підпірна стінка похилилася і почала становити загрозу для пішоходів, тим паче що почалися обвали її частини. Тож щоб не трапилося якихось прикрощів, ЗАТ «Трускавецькурорт», на балансі якого є і Палац культури, і територія навколо нього, взявся за ремонт. Тож тепер підпірна стінка виглядає як новенька. Гадаємо, міська влада Трускавця могла б взяти приклад із ЗАТ «Трускавецькурорту» та розпочати ремонт підпірних стінок у житлових мікрорайонах міста, де вони теж можуть становити загрозу. Дві найбільш небезпечні – між вулицею Івасюка та Данилишиних та нижче «Спортовця».

В той же час міська влада не сидить склавши руки і активно ремонтує вулиці та ще активніше хоче ремонтувати внутрішньобудинкові проїзди. Так, триває ремонт вулиці Річки, цього тижня теж ремонтуються вулиці Данилишиних та Роксолани, про це поінформував начальник УЖКГіБ ТМР Юрій Терлецький. А наступного року візьмуться за облаштування Стебницької та проїздів від Данилишиних на Івасюка та від Бориславської на Сагайдачного. Також варто належним чином облаштувати водоприймальні решітки, які, за словами мера, зараз знаходяться під контруклоном, тобто якось не так, як мало б бути.

На сесії – 18 питань

Як поінформував на понеділковій нараді 23 липня секретар ТМР Петро Шумин, чергова сесія Трускавецької міської ради відбудеться у четвер, 26 липня. На ній розглянуть 18 питань, з них половина – земельні. А міський голова нагадав, що на сесії обов’язково повинні бути присутніми керівники відділів та управлінь міської ради.

Крадіжки – бич Борислава

Як інформує газета «Нафтовик Борислава» з посиланням на Бориславський МВ ГУМВСУ, у період із першого по десяте липня у місті скоєно вісім крадіжок. Так, десять декоративних ялинок викрали невідомі зловмисники із приватного подвір'я гр. С. по вул. С. Стрільців у ніч із 9 на 10 липня. За фактом крадіжки проводяться оперативно-розшукові заходи.

Залишені на короткий час відчинені вхідні двері виявилися згубними для мешканки вул. Т. Шевченка. Невідомий зловмисник викрав із сумки, яку необачна громадянка залишила у коридорі власної квартири, жіночий гаманець, у якому знаходились 3 700 грн., 150 доларів США та 150 євро, чим завдав власниці помешкання матеріальної шкоди на загальну суму 7800 грн.

Незважаючи на заходи, що їх проводять правоохоронні органи у плані боротьби із побутовими крадіжками металевих виробів, крадіжки металу не припиняються. Позаяк вільного металу у місті немає, місцеві злодії крадуть його із території приватних будинковолодінь чи промислових підприємств. Посеред білого дня 4 липня невідомі зловмисники із подвір'я гр. Б. викрали близько 70 кг металобрухту, чим завдали власнику обійстя матеріальної шкоди на суму 140 гривень. А 5 липня мешканець вул. Т. Шевченка гр. К. виявив у господарській будівлі відсутність лебідки із редуктором, сокири, двох ломів і лопат та десяти труб діаметром 50 мм довжиною 2 м кожна. Невідомі зловмисники відкрили двері господарської будівлі, підібравши ключ до навісного замка, звідки здійснили крадіжку. Шостого липня по вул. М. Лисенка близько 10 год. ЗО хв. невідома особа викрала два металеві стовпці із огорожі діаметром 50 мм довжиною 1,5 м кожен. За фактами крадіжок проводяться оперативні розшукові заходи. Працівники міліції звертаються до громадян із проханням вжити заходів, які б унеможливили крадіжки металевих виробів із територій приватних будинковолодінь. Не залишайте без догляду на тривалий час металевий посуд чи інші металеві вироби господарського призначення на подвір'ї, а металеві елементи огорожі зв'яжіть між собою електро- чи газозваркою, попередньо забетонувавши стовпці. Пам'ятайте: предметом крадіжок здебільшого стають речі, залишені господарями на декілька хвилин на видному місці. При появі поблизу вашої садиби невідомих осіб, які поводяться підозріло і щось розшукують, спробуйте зав'язати з ними розмову, під час якої намагайтеся встановити особи та з'ясувати причину появи поблизу вашої оселі. У випадку виникнення підозр щодо намірів цих осіб телефонуйте у чергову частину міського відділу міліції на тел. 102, 5-09-02 або на мобільний телефон безперебійного зв'язку 0673402610.

Вечір пам’яті Євгена Титикайла

Як інформує наше власне джерело, у середу, 25 липня, в читальному залі центральної міської бібліотеки Борислава пройде вечір пам’яті бориславського поета Євгена Титикайла, котрий нещодавно відійшов у Вічність. Вечір розпочнеться о 16.00 і носитиме назву «Час і слово у творчості Євгена Титикайла». Воістину, Людей взагалі і Поетів зокрема визнають тільки після їхньої смерті.

Власна інформація

На лікування хребта у Борислав

Сучасний нетрадиційний остеопатичний підхід у мануальному лікуванні хворіб хребта і суглобів, проявів остеохондрозу, артрозів та сколіозів, безопераційну методику лікування кил хребта пропонують тепер у Бориславі. Це у Бориславській міській поліклініці запрацював кабінет вертеброортопедії. Серед методик лікування, які будуть застосовуватися у цьому кабінеті, аутомобілізаційні техніки; корпоральна, аурікулярна та су-джок голкорефлексотерапія, тракційне лікування, гірудорефлексотерапія та всі види масажу, а також займатимуться профілактикою рецидивів, яка базуватиметься на закріпленні відновленої біомеханіки хребта на психосоматичному рівні та допомагатимуть всі бажаючим скинути зайві кілограми.

Про такі нетрадиційні методи лікування мешканці нашого регіону чули вже не раз. Адже зараз працює чимало різноманітних кабінетів, в яких застосовують напрацювання нетрадиційної медицини. Проте кабінет вертеброортопедії при Бориславській міській поліклініці є першим державним таким кабінетом на Львівщині, а отже лікування хворих нетрадиційними методами там буде проводитися безоплатно і під наглядом професійного лікаря, за плечима якого тривалий досвід роботи та гарантії якості державної медицини. Завідувачем кабінету є лікар ортопед-травматолог Павло Овсянніков. Перед тим, як братися за відкриття кабінету вертеброортопедії у Бориславі він пройшов фахову підготовку з вертеобрології на курсах підвищення кваліфікації при Львівському медичному університеті ім. Д. Галицького.

До речі, дуже схвально відкриття кабінету вертеброортопадії у Бориславські поліклініці сприйняв обласний ортопед-травматолог Теофіл Підлісецький. Виявляється, у ортопедичному відділі Львівського обласного госпіталю інвалідів війни і репресованих ім. Ю.Липи, який очолює пан Теофіл, нетрадиційні методи лікування захворювань хребта застосовуються давно і приносять плідні результати. Тож львівські медики готові консультувати бориславських колег. Так кабінет розпочав свою роботу, вже прийнято перших пацієнтів. Тож тепер із захворюваннями хребта не обов’язково їхати аж у Львів, найсучаснішу допомогу можна отримати у Бориславі.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Борислав чекає на найвище духовенство

Цього року у Борислав прийматимуть найвище духовенство України і світу. Релігійні лідери приїдуть у місто нафтовиків з нагоди 625-річного ювілею Борислава. Ми вже повідомляли Вас, що 2 вересня святкування з нагоди Дня міста розпочнуть великою Божественною Літургією під відкритим небом. Тепер стало відомо, що очолить цю відправу Папський нунцій у справах Східних церков та одразу п’ять єпископів, в тому числі і наш Владика Ярослав (Приріз). Інформація про це до нас надійшла одразу з двох джерел: від міського голови Борислава Володимира Фірмана та від декана Бориславського, о. Романа Василіва.

Крім цього 22 грудня у Борислав планує приїхати Глава Української Греко-католицької церкви Святослав (Шевчук). За попередньою інформацією, у рамках візиту митрополит Києво-Галицький має побувати у храмі святої Анни, де зібрано найбільшу в Україні колекцію мощей, відвідати Бориславський медичний коледж, де Глава УГКЦ колись навчався та взяти участь у величному концерті - Свята Духовності та Відродження в міському Палаці культури.

Зараз у місті нафтовиків триває активна підготовка до прийому поважних гостей. У храмі святої Анни замінюють вітражі та роблять косметичний ремонт, по вул. Володимира Великого (поблизу банку «Аваль») споруджують пам’ятник покровитель ниці нафтовиків святій Варварі, а також почали ремонт фасаду міського Палацу культури і благоустрій території міського парку культури та відпочинку.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Громовиць не витримали побутові прилади

Потужні блискавки стали бідою для мешканців будинку № 46 по вулиці Коваліва. Як повідомив, на нараді у міського голови начальник ЖЕКу №2 Петро Стефанишин, під час однієї з гроз у цьому будинку виник перепад напруги і в людей погоріли побутові прилади.

Люди пишуть листи на ім’я міського голови про те, що проблем можна було б уникнути, якби на будинку був встановлений громовідвід. За інформацією мешканців його демонтували під час ремонту даху. Проте начальник ЖЕКу № 2 Петро Стефанишин пояснює, що громовідводу на цьому будинку ніколи не було. А встановити його зараз нема можливості, бо мешканці заборгували житлово-експлуатаційній конторі 76 тисяч гривень квартирної плати – це восьмимісячна заборгованість цього будинку. Беручи до уваги таку ситуацію, витрачати додаткові кошти на цей будинок працівники ЖЕКу не можуть, бо експлуатацію будинку і так проводять фактично за рахунок інших платників. Тож усе залишиться як є.

Такі реалії ХХІ сторіччя: нема грошей – нема послуги. Несправедливість лише в тому, що далеко не всі мешканці згаданого будинку є злісними неплатниками комунальних послуг, а розплачуються за загальну заборгованість і винні, і невинні.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

 

У Другому Міжнародному шаховому турнірі "Східницьке літо 2012" взяло участь 77 шахістів

У Другому Міжнародному шаховому турнірі "Східницьке літо 2012", який проходив у Східниці в приміщенні народного дому "Просвіта", взяло участь 77 шахістів.

Турнір проходив за правилами швидких шахів по швейцарській системі у 7 турів; контроль часу – 15 хв. на партію кожному учаснику. За неофіційними даними турнір з шахів у Східниці став третім у Західній Україні по кількості учасників.

У турнірі взяли участь шахісти різного класу: 2 майстри спорту міжнародного класу та 28 кандидатів у майстри спорту. Географія турніру дуже широка – Київ, Львів, Херсон, Дніпропетровськ, Чернівці, Долина, Стрий, Пустомити, Борислав, Трускавець, Східниця. На турнір у Східницю приїхало 5 шахістів з Республіки Польща (м. Леско) та два шахісти з Російської Федерації (м. Москва та м. Воронеж).

Переможцями турнірі в основній категорії стали: 1 місце зайняв Голубка Петро (Долина), який отримав кубок турніру та грошову нагороду у сумі 500 грн.; 2 місце – Ярмистий Михайло (Чернівці); 3 місце – Плекан Мирослав (Дрогобич); 4 місце – Бутурин Володимир (Львів); 5 місце – Яцишин Іван (Львів). В категорії шахісти 1996 року народження і молодші 1 місце зайняв шахіст із Пустомит Воробець Дмитро, на 2 місці – Козак Дмитро (Львів), на 3 місці – Воробець Микола (Пустомити). В категорії 1998 р. н. і молодші: 1 місце – Полуліг Богдан (Львів), 2 місце – Якимчук Соломія (Борислав), 3 місце – Блюсюк Лев (Львів). В категорії 2000 р. н. і молодші: 1 місце – Оріховський Дмитро (Київ), 2 місце – Штука Мар'яна (Дрогобич), 3 місце – Соловйов Константин (Стрий). В категорії ветеранів шахів перемогу отримав Сипливий Петро з Борислава.

Прес-служба Східницької селищної ради

Чиновник

 

Нелегка доля чиновника. Призначений часто не за заслуги, а за хороші очка, по блату чи за хабар, він тяжко живе, бо від нього дуже багато вимагають. Вимагають виконувати роботу, бути на своєму місці, давати результат, поводитися з людьми ввічливо, по закону, по справедливості. Ось це останнє – найбільша заковика, скалка в душі чиновника. Бо як це, він, пуп землі, повинен терпіти різних прохачів, різношерстних громадян, котрі не дають спокійно помилуватися милим краєвидом із-за вікна.

Проблема чиновництва – це проблема не одного якогось конкретно взятого міста. Про винятки говорять, їх знають – Гройсман у Вінниці, Насалик у Калуші. Там чиновника змусили працювати прозоро та відкрито, звітуватися про свою роботу. В інших містах теж  звітують, може аж занадто – перед начальниками вищого рангу на рівні міста чи району, на рівні області, перед начальством столичним. Паперова держава, бюрократична система – і купа всіляких звітів, за якими часто стоять вагомі показники роботи. Насправді ж реально – нуль віддачі, абсолютна відсутність корисної дії від протирання штанів.

Головне для чиновника – бути на роботі вранці о 8 (чи 9) і після обіду о 17 (чи 18). Що ж він робить за вісім годин робочого дня, залишається загадкою. Прийти, ввімкнути електрочайник та комп’ютер, а взимку ще й обігрівач. Випити кави. Перевірити електронну пошту, видалити спам. Пограти в «Косинку», «Солітер» чи «Павука» або ж у щось серйозніше, «Танки», наприклад. Поспілкуватися з колегами по офісу, якщо такі є, обмити кісточки знайомим з інших відділів та взагалі спільним знайомим. Переглянути звичайну пошту і відкласти першочергові папери на «після обіду». Почитати новини в Інтернеті. Вийти на коридор розім’яти м’язи. Порахувати, скільки цього місяця повинно бути премій та надбавок, якщо не виходить – то спитати в бухгалтерії. Заповнити звіт про виконану сьогодні роботу – провели стільки-то інспектувань, підготували такі-то розпорядження, зробили такі-то виїзні засідання. Можливо, прийняти якогось відвідувача і навіть уділити йому милостиво кілька хвилин часу, щоб вислухати і потім м’яко відшити в іншу інстанцію. Глянути на годинник, чи скоро обід. Перед обідом ще заглянути в магазин, до перукарні чи перекинутися кількома сотнями слів зі знайомим на вулиці. Передзвонити додому та спитати, хто що робить, чи все гаразд.

Звичайно, що описана вище половина робочого дня – це не якийсь стандарт, якого повинні невпинно дотримуватися всі чиновники. Інколи випадає нагода привітати співробітників із днем народження і тоді є велика гостина зі справжнім вірменським коньячком чи грузинським вином, які колись приніс хтось із вдячних за надану послугу відвідувачів. А отже, якісь послуги комусь та й надаються.

Та повернемося до наших баранів. Після обіду працювати легше, бо часу менше, ніж до обіду. Адже рідко хто виходить на роботу рівно після години відпочинку. Зануритися з головою в папери, перескладати папки у книжковій шафі, звірити, чи сходяться цифри, знову переглянути новини та знову перевірити електронну пошту, пограти в ті ж ігри, зателефонувати із службового телефону у особистих справах, прикинути оком, які позапланові доходи може принести цей робочий тиждень.

Цокотіння туфель на високих каблуках, ароматний запах кави, нові меблі та оргтехніка, приклеєні посмішки «білих комірців», невловимий дух корупції – ось приблизні штрихи чиновницьких кабінетів. Утримання одного чиновника платникам податків обходиться не просто дорого, а дуже дорого. Та замість реальної віддачі – зашморг на шию простої людини. Адже кожен стикається із нашими бюрократами, коли вирішити питання надзвичайно важко, адже «не підмажеш – не поїдеш». Окрім заробітної плати (до речі, не надто великої) чиновник має багато доходів, яким позаздрить будь-який трудяга. Це і різноманітні надбавки та премії, які ОБОВ’ЯЗКОВО виплачуються, чи заробив він їх чи ні. Чим вищий ранг – тим більше коштів додається. Адже хто має – тому й додасться. До офіційних джерел доходів належать і відрядження, коли навіть за відпочинок повертають гроші, бо це була службова поїздка, де трудяга-чиновник страшно перетрудився. Неофіційні доходи прямо пропорційно залежать від важливості займаної посади. Звичайно, що в освіті чи культурі скільки, як в архітектурі чи земельному не заробиш, але не всі хабарники і не всі чесні. Хтось бере тільки по крупному, а хтось живиться дрібною рибкою і всім догоджає. З корупцією борються, час від часу когось ловлять, всі знають про те, хто бере і по скільки, але ніхто відкрито заяву не напише. А тим часом чиновник нудьгує та зітхає, нарікаючи, що в нього нелегка робота – і при цьому за цю ж нудну та «неоплачувану» роботу тримається руками, ногами та зубами.

Замість покори слуги народу – пиха та гордість, возвеличення над ближніми, які для нього є просто сірою масою. Замість служити рідному народові та розбудовувати державі – служіння виключно собі та своїй сім’ї. Непотизм в Україні – кращий непотизм у світі! Бо окрім братів та дітей у наших чиновників є ще племінники, зяті, троюрідні сестри, безліч кумів. Чого лише вартують Порошенко, Павленко, Білозір. І ми ще хочемо щось змінювати на нижчому рівні?

Чиновник – не людина, а явище. В українському суспільстві це слово однозначно носить негативний відтінок, а в деяких випадках асоціюється з поняттями «ракова пухлина», «дармоїд», «трутень», «спрут», «кровосос». Кожне нове скорочення приводить до збільшення штату і має на меті тільки усунути чиїхось ставлеників і призначити своїх ставлеників. Структурні реформи зовсім не структурні, адже вони не змінюють системи. Ми – гвинтики та раби системи, котра стискає наші шиї зашморгом, доводячи в то же час, що дихати стало вільніше, жити легше, а ми йдемо правильним шляхом, з якого не звернемо. І оберемо тих, кого треба нам та їм, а хто з цим не згідний – той ворог та шкідник і громади, і народу, і держави. Бо так хоче чиновник.

Бути чиновником – не гріх. Але й бути чиновником і залишитися Людиною – нелегко. Легше верблюдові перейти через вушко голки, ніж чиновникові щиро та безкорисливо служити громадянам. Хоча не всіх варто міряти одною міркою…

Володимир Ключак

Сергій Оленич: «Ювілей Борислава – не кількаденна акція. Це свято на цілий рік»

Вже зовсім небагато часу залишилося до ювілею Борислава та Міжнародного форуму нафтовиків. Що вже вдалося зробити, що робиться і що ще належить дотягнути - про це ми і попросили детальніше розповісти заступника міського голови Сергія Оленича. Тож йому слово.

- Ювілей міста - це не одноразова акція на два-три дні у вересні. Святкування розпочалися від початку року. Мабуть, і ви пам'ятаєте отой турнір з кік-боксингу між збірними командами Польщі та України. А потім була урочиста академія з приводу першої писемної згадки про Борислав. Та є багато інших заходів, по суті - увесь цей рік проходить під знаком 625-річного ювілею нашого міста.

А власне апогей святкування, звичайно ж, відбудеться із сьомого по дев’яте вересня. Власне, у ці дні пройде Міжнародний форум нафтовиків, у програмі якого - науково-практична конференція «Стан, проблеми та перспективи нафтової промисловості України». У рамках конференції будуть презентовані інвестиційні проекти у нашому місті, наш музей-скансен, де у реальних експонатах постане вся історія нафтового Борислава, який свого часу називали «українською Каліфорнією».

- Встигнемо підготувати до ювілею міста цей музей просто неба? Адже коштів у міському бюджеті обмаль, через те, що за попередні два десятки років умудрилися «прикрити» найбільш прибуткові підприємства міста - «Галлак», завод штучних алмазів, НДІ «Хлорпроект». Ба, навіть хлібокомбінат, що був найсучаснішим у реґіоні...

- Звичайно, з тими коштами, що є у міському бюджеті, - складно. Але переконаний, буде зроблено все, щоб відзначення ювілею міста і Міжнародний форум нафтовиків пройшли належно, нас розуміють і допомагають. Ми звернулися за допомогою і до голови фракції «Фронту змін» у Верховній Раді, до нашої фракції в обласній раді. Розраховуємо і на допомогу ПАТ «Укрнафта». Думаємо, усе вдасться, хоча, зробити належить ще багато. Адже і керівництво «Укрнафти» добре розуміє, що Міжнародний форум нафтовиків - це престиж компанії. Гості завітають і з Польщі, і з Італії, і з Росії, з Ізраїлю, з Азербайджану. З тих країн, що бодай трохи дотичні дсг нафтовидобутку в Бориславі. Як розуміють і те, що, відновивши глибинне буріння у нашому регіоні, зможуть відновити славу Борислава як нафтової скарбниці. Рано чи пізно так станеться і Борислав знову посяде належне місце поміж найбільш багатих на «чорне золото» регіонів. А отих людей, що допоможуть належно відсвяткувати ювілей, допоможуть фінансове, ми звичайно ж, назвемо поіменно і їхні прізвища залишаться назавжди в історичній біографії міста.

- Пане Сергію, наскільки знаю, знаковою пам'яткою для гостей міста у дні ювілею має стати подарунковий фотоальбом, що його підготував відділ гуманітарної політики...

- Так, він уже друкується і зроблений дуже добре. Гарні світлини, дуже багато історичного матеріалу. До речі, тексти окрім української – англійською і польською мовами. Він достатньо об'ємний - понад 150 сторінок, дуже якісні світлини. Думаю, кожен із гостей ювілейних святкувань зможе його придбати. А, окрім того, готуємо й інші друковані сувенірні видання. Це і дипломи з осучасненим гербом міста, і марковані конверти. На згадку про відвідини Борислава наші гості зможуть щось вибрати. Підкреслити хочу, що організатором цих святкувань є міська рада, а співорганізаторами – Львівська облдержадміністрація, ПАТ «Укрнафта», НАК «Нафтогаз», Об'єднання профспілок працівників нафтової промисловості. А до організації Міжнародного форуму нафтовиків безпосередньо причетні Українська нафтогазова академія, Інститут геології і геохімії горючих копалин АН України, кафедра екології та кафедра машинознавства і матеріалознавства Дрогобицького педагогічного університету. Тобто, наукова складова дасть можливість не просто обговорити стан справ, але й визначити шляхи вирішення наших бориславських проблем і окреслити перспективи у нафтогазовидобувній справі міста і реґіону. Отже, це ще один потужній поштовх для вирішення економічних і екологічних проблем Борислава.

- Що ж, дякую, пане Сергію, за справді предметне інтерв'ю. Будемо й надалі спільно працювати на майбутнє ювілейне свято міста.

Розмову вів Ігор Юринець, газета «Нафтовик Борислава»

Кримінальні новини регіону

Мешканець Трускавця намагався викрасти виручку з маршрутки

Заробити легкі гроші 36-річному мешканцю Трускавця завадили перехожі, які затримали останнього, коли той намагався викрасти виручку водія маршрутного таксі.

20 липня у Дрогобицький МВ звернувся із заявою 31-річний водій маршрутного таксі  «Дрогобич - Грушів». Чоловік повідомив правоохоронців про те, що 19 липня до салону маршрутки через двері проникла  невідома особа, і, скориставшись його відсутністю, намагалась викрасти зароблену на той час виручку в сумі 600 гривень. Свідомий громадянин, який на той момент проходив повз, затримав нахабу та повідомив про інцидент водієві. У процесі перевірки встановлено, що замах на крадіжку скоїв 36-річний житель м.Трускавець, раніше відбував покарання за крадіжки та злочини у сфері незаконного обігу наркотиками. Наразі за цим фактом вирішується питання про порушення кримінальної справи.

На Дрогобиччині батько убив сина

У Дрогобицький міський відділ міліції 20 липня о 07.10 год. із Стебницької ЦМЛ надійшло повідомлення про те, що 38-річний житель району, якого до них доставили з численними  ножовими пораненнями черевної порожнини, помер від отриманих травм.

Виїхавши на місце події, у село Уличне Дрогобицького району, правоохоронці з’ясували, що того вечора між 71-річним господарем будинку та його 38-річним сином виник конфлікт через право користування побутовим майном. Син не працював, проте постійно вимагав гроші.   Згодом словесна перепалка переросла у бійку. Зопалу схопивши ножа, батько наніс множинні поранення своєму синові.

Наразі підозрюваний перебуває у Дрогобицькому МВ. За цим фактом слідчі міського відділу міліції порушили кримінальну справу за ч.1 ст. 115 КК України (умисне вбивство).

У Бориславі «бнонівці» затримали продавців дурман-зілля

У м. Борислав ввечері 19 липня співробітники міського відділу міліції  затримали двох 18-річних місцевих жителів. При огляді особистих речей правоохоронці вилучили 17 паперових згортків із вмістом подрібненої речовини зеленого кольору рослинного походження, загальною вагою 75 грамів.

Наразі вилучену речовину скеровано в НДЕКЦ при ГУМВС для проведення дослідження. У ході оперативних заходів міліціонери з’ясували, що хлопці мали намір продати розфасований «продукт», і планували заробити по 20 гривень на одному пакетику. Того ж дня близько 18.20 год. в Бориславі правоохоронці затримали 27-річного місцевого мешканця. При огляді особистих речей правоохоронці вилучили  одну пластикову пляшку ємкістю 1,5 літрів, частково наповнену рідиною світло-коричневого кольору з різким запахом, та рослинні стебла та головки маку загальною вагою майже 2 кілограми.

Як зазначив начальник Бориславського МВ Назар Кос, 27-річний затриманий вже раніше мав справу з Законом. Зокрема, два роки тому чоловік відбував покарання за скоєний злочин у сфері незаконного обігу наркотиків.

− По завершенню проведення експертиз вилучених речових доказів, прийматиметься рішення про порушення кримінальних справ статтями 307 та 309  КК України, − додав він.

Відділ зв’язків з громадськістю ГУ МВС України у Львівській області

Чорна біда від «чорного золота»

Минулого тижня бориславці жахнулися. З водопровідних кранів потекла нафта. Сталося це у найбільш густонаселеному мікрорайоні міста нафтовиків – Коваліва - Вододимира Великого та на прилеглих вулицях. Тобто з проблемою стикнулася приблизно третина мешканців Борислава.

Люди, котрі ніколи не стикалися з цієї бідою, просто не можуть зрозуміти масштаб катастрофи. Я сама мешкаю у цьому мікрорайоні. З крана тече смердюча суміш, масляниста на дотик. Якщо набрати таку воду у будь-яку ємність, то на воді утворюється масляниста плівка, а на посуді залишається жирний коричневий слід. Відмити нафту вкрай важко, а очистити воду у побутових умовах просто неможливо. Крім того, нафто-водяна суміш потрапила у бойлери, баки запаси води, туалетні бачки, на фільтри та всі інші прилади, пов’язані з водою. У квартирі, попри постійне провітрювання, стоїть вкрай неприємний запах. Перекрити водогін на вході у квартиру теж не можна, бо води (вибачте за пікантну подробицю) хоча б для того, щоб злити у туалет треба набрати. Водовозками воду розвозять, але за чотири дні мені особисто таку водовозку вдалося побачити на своєму подвір’ї вперше лише у п’ятницю, 20 липня, близько 9 години 30хвилин. В той час я якраз йшла на роботу. Тож хоча б двох відер чистої води набрати так і не вдалося. Та й тягати воду відрами на четвертий поверх не так вже й просто. Добре, що ця ж водовозка підвозила питну воду у наш мікрорайон і у вихідні. Ми з’ясували, що машина ця не місцева, а рятують бориславців від нафто-водяної суміші сусіди – дрогобиччани. І за це їм окреме: «Дякую!».

Нафта у водогоні

 «У понеділок, 16 липня, по вулиці Дорошенка в районі житлового будинку № 8 при проведенні працівниками НГВУ «Бориславнафтогаз» ремонтних робіт на нафтовій свердловині № 494 стався черговий вилив нафти на поверхню. В результаті виливу забруднено асфальтно-бетонне покриття та земельну ділянку. Внаслідок сильної зливи нафтопродукти потрапили в р. Понерлянку. При обстеженні магістрального водопрововоду, діаметром 300 мм по вулиці Нафтова виявлено витік питної води, через який нафтопродукти потрапили у водопровід. Працівниками Бориславської СЕС відібрано проби питної води для аналізу та встановлено перевищення вмісту нафтопродуктів в питній воді в 2,2 рази». Такою є офіційна версія подій, викладена у зверненні Бориславської міської ради до Президента, Голови ВРУ та прем’єр-міністра.

А тепер кілька уточнень до цього. Викид нафти на поверхню стався минулого понеділка під кінець робочого дня, близько 17 години. Сталося це неподалік магістрального водогону, яким вода з водозабору «Рибник» і очисних споруд «Бухів» подається у найбільш густонаселений район Борислава. Одразу відзначимо, що практично вся центральна частина Борислава – це нафтовоозокеритне родовище, а тому, якби водяні труби не лежали, через небезпечну зону їм все одно доведеться проходити. Цікаво інше, стан магістрального водогону по вулиці Нафтовій давно був вже поганеньким. Ще 5-6 років тому на цій вулиці проклали новий пластиковий водогін, але до мережі його так і не під’єднали, грубо кажучи нові пластикові труби просто закопали в землю, а воду подавали по старій і дірявій мережі. Про цей факт знають усі мешканці міста, і звісно, не можуть не знати працівники водоканалу. Безумовно, не можна було точно сказати, що на глибині 2-ох метрів під землею в трубі є дірка. Але, знаючи про загальний незадовільний стан водогону, можна було припустити таку можливість. І хтось це мав зробити. Тим більше, що у понеділок ввечері воду у мікрорайон Коваліва - Володимира Великого за графіком не подають взагалі. А до ранку вівторка було чимало часу і для оцінки ситуації, і для припущень, і для прийняття рішень. Тим не менше у вівторок вранці воду цим водогоном подали, нафта потрапила в трубу і потекла з кранів бориславців. У Бориславі - паніка.

Страшніше за нафту

Потрапляння нафти у водогін – це лише наслідок величезної, можна сказати глобальної біди. Вдруге за рік у Бориславі стається викид нафти на поверхню землі. (Перший такий викид стався у тому самому мікрорайоні – по вулиці Дорошенка у лютому цього року. Про це ми теж Вас тоді інформували). Такі викиди, як розповів на позачерговій сесії міськради міський голова Борислава Володимир Фірман стаються тоді, коли під землею відбувається величезна міграції природного газу, який є супутнім продуктом нафтовидобутку. Отож , ситуація у місті є ще більш загрозлива. Бо викиди нафти свідчать про те, що рівень загазованості у Бориславі є надзвичайно високий. За повідомленням міського голови Володимира Фірмана, у каналізаційних мережах Борислава рівень загазованості понад 6%. Сумний результат підвищеного рівня загазованості у місті вже є. Сорок років тому, 29 квітня 1972 року, через скуплення вуглеводнів у підвалі житлового будинку по тодішній вулиці Щорса (нині – вул. В.Великого) стався вибух, у результаті якого загинуло 9 осіб, а будинок був повністю зруйнований. Тож два поспіль викиди нафти на поверхню землі – це тривожний сигнал про те, що екологічна ситуація в Бориславі вкрай загрозлива, більше того, небезпечна для мешканців.

Про те саме на сесії міськради говорив і член екологічної комісії, депутат Львівської обласної ради Осип Магур. Він навів шокуючі дані рідних екологічних служб про те, що стан довкілля у Бориславі загрозливий. За інформацією оприлюдненою Осипом Магуром, територію Борислава через несприятливий стан довкілля покинуло 18 видів птахів, у ріці Тисмениця вже близько 40 років екологи не можуть виявити живих організмів, а рівень онкологічних захворювань у Бориславі – найвищий в області. Такий стан справ, на думку депутата облради Осипа Магура, зумовлений якраз тим, що на території Борислава налічується понад 2 тисячі свердловин та близько 20 000 шурфів та копанок. Населення у Бориславі 32 тисячі. Тож виходить, що на 1,5 мешканця припадає по одній великій проблемі у вигляді шурфа чи свердловини. Впоратися з цим без допомоги держави місто звісно не може.

З огляду на такий стан справ депутати Бориславської міської ради прийняли на сесії «Звернення щодо подолання екологічних та соціальних наслідків довготривалого видобутку нафти та озокериту на території м. Борислава Львівської області та у зв’язку з аварію на нафтовій свердловині № 494 16.07.2012р. в місті Бориславі». У цьому документі депутати просять у Президента України Віктора Януковича, голови ВРУ Володимира Литвина та прем’єр-міністра України Миколи Азарова сприяння щодо розроблення та впровадження «Державної цільової програми подолання екологічних та соціальних наслідків довготривалого видобутку нафти та озокериту на території м. Борислава Львівської області» з визначенням реальних джерел її фінансування.

Окрім того, на сесії міської ради міський голова Борислава Володимир Фірман повідомив, що вже надіслано відповідні документи й у Міністерство надзвичайних ситуацій. Міністерство не заперечує проти оголошення у Бориславі надзвичайної ситуації у зв’язку з аварією, що сталася у понеділок, 16 липня, на нафтовій свердловині № 494. Відповідно у МНС вже звернулися із проханням про виділення коштів на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації. За словами Володимира Фірмана, йдеться про суму 56 мільйонів гривень. Як зреагують на такий стан справ у місті нафтовиків державні мужі наразі невідомо. Але зрозуміло одне без державної підтримки вирішити екологічні проблеми Борислав не зможе. Більше того, з часом біда стає все більш явною. Вже зараз значна частина мешканців міста на собі відчула, що таке нафта у водогоні. Це біда, яка безпосередньо торкнулася кожного третього. І що з цим робити невідомо.

Рятуємося, як можемо

Коштів з Міністерства надзвичайних ситуацій треба дочекатися. А проблему вже є і цим щось треба робити. Як повідомляється у зверненні Бориславської міської ради зараз працівники КП «Бориславводоканал» здійснюють промивання водогону, забрудненого нафтою. Проте хімреактиви, за словами Бориславського міського голови Володимира Фірмана, для цього застосовувати не будуть, бо буде тільки гірше. Витік на вопроводі, як повідомив на нараді у міського голови в.о. директора водоканалу Орест Винар, ліквідовано. Працівники НГВУ «Бориславнафтогаз» місце розливу нафти засипали шутром та піском, але і після того (принаймні станом на п’ятницю, 20 липня) нафта подекуди проступала на поверхню. Потічок, по якому нафта потрапила у ріку Понерлянка, за повідомленням працівників НГВУ, оброблено хімікатами, проте обидва береги потічка так і залишилися чорними від нафти. На додачу до всього вихідні у Бориславі знову були дощовими, тож ще не відомо, як такі погодні умови вплинуть на стан довкілля на місці аварії.

Додамо також, що поступово вода у кранах мешканців мікрорайону Коваліва та Володимира Великого очищається. Але їдкий запах нафти не зникає і робить воду непридатною до використання. Також мешканці міста звертаються до міської ради із заявами щодо відшкодування збитків, завданих у наслідок потрапляння нафти у водопровід. Тож розмір збитків наразі встановлюється.

Коментарі до теми

Степан, мешканець вул. Коваліва: «Це якийсь жах. У мене все в нафті: бойлер, бак запасу води, всі імпортні фільтри. Це все тепер доведеться міняти. Його ж тепер не відмиєш. Хто мені за це заплатить?»

Олена, мешканка вул. Володимира Великого: «У мене двоє маленьких дітей: три роки і сім місяців. Уявляєте скільки прання. Я боюся прати дитячі речі в нафті. Але скільки води з водовозки мені треба наноситися, щоб і на їду мати, і на прання дитячих речей. А ще уявіть: приїхала якось водовозка, а я з дітьми в хаті сама. І води набрати треба, і дітей самих не лишиш».

Галя, продавець магазину по вул. Коваліва: «Хто не зайде в магазин, то скаржиться. Воду мінеральну купляти частіше стали, бо кажуть, що водовозками возять рідко і то не завжди чисту. А ще соду купують, бо чимось нафту треба відмивати. Лимонну кислоту і оцет у воду додають, щоб так нафтою не смерділо. Не знаю чи це помагає, але таке покупці нам розказують».

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Подбайте про тепло у власних оселях

Схоже на те, що із наближенням опалювального сезону на адресі міської влади все частіше почнуть надходити звернення громадян із клопотанням не виводити із експлуатації котельню по вул. Д. Галицького. Нещодавно подібне звернення на адресу міського голови надійшло від мешканців будинку № 2 по вул. Д. Галицького. Ще раніше із проханням не виводити вказану котельню із експлуатації на урядову «гарячу» лінію звернулася мешканка будинку № 1 по вул. Шевченка. Основним аргументом у цих зверненнях виступає факт, що більшість власників квартир у названих будинках є пенсіонери, рівень доходів яких не дає змогу встановити у приватизованих квартирах автономне опалення. В основному це люди, яким левову частку витрат на опалення квартир покривають за рахунок субсидій.

Зрозуміло, сьогодні пенсіонеру, який отримує близько однієї тисячі гривень пенсії, викласти одноразово 10-15 тисяч для облаштування автономного опалення в квартирі складно. Проте для обігрівання помешкання можна скористатися дещо дешевшим та простішим варіантом: встановити в квартирі газовий конвектор, а для підігрівання води і надалі використовувати газову колонку. Для встановлення в квартирі автономного опалення мешканці можуть скористатися пільговим кредитом, який надає за обласною програмою енергозбереження міське відділення Ощадбанку.

Начальник ДКП «ЖЕК № 1» Богдан Хомин, із яким ми обговорювали проблему переходу житлового фонду центральної частини міста на індивідуальне опалення, зазначив, що серед мешканців, які найчастіше говорять про фінансову неспроможність встановити індивідуальне опалення, одиноких та перестарілих немає, а більшість квартир, у яких вони проживають, мають спадкоємців. Коли йде мова про встановлення індивідуального опалення, слід розуміти, що кожна квартира у центральній частині міста має реальну ринкову вартість, яка у жодному випадку не співставляється із вартістю облаштування індивідуального опалення.

Тож усі клопоти зі встановленням індивідуального опалення у квартирах пенсіонерів мали б взяти на себе майбутні спадкоємці. Якщо спадкоємців житла немає, то проблему встановлення у помешканні індивідуального опалення можна вирішити шляхом укладення договору довічного утримання, в якому власник квартири вправі закласти для свого утримувача вимогу не лише встановити у помешканні індивідуальне опалення, але й щомісячно виділяти певні кошти для фінансової підтримки пенсіонера.

У свій час міська влада планувала розробити механізм надання допомоги малозабезпеченим власникам квартир для встановлення індивідуального опалення із подальшою передачею їх у власність міста. Такі механізми напрацьовані й успішно діють у східних регіонах України. Але оскільки звернень від мешканців, які реально потребують допомоги не надходило, то вивчати досвід надання допомоги малоімущим громадянам із наступною передачею приватизованої квартири у житловий фонд міста та розробляти подібний механізм не було потреби.

Очевидним у нинішній ситуації є те, :що після п'яти років розмов котельню по вул. Д. Галицького, яка обігрівала центральну частину міста, експлуатувати більше не будуть. Будинок по вул. Шкільній, 4 під'єднають до котельні по вул. П. Дорошенка. Усі інші будівлі центральної частини міста перейдуть на індивідуальні автономні системи опалення.

Історія із виведенням котельні по вул. Д. Галицького із експлуатації не нова. Рішення про її ліквідацію прийняте на сесії Бориславської міської ради у серпні 2007 року. Це рішення депутати міської ради підтвердили у березні 2011 року під час затвердження перспективної схеми теплопостачання м. Борислава на 2011 - 2015 роки. Центральна частина міста, згідно затвердженої сесією перспективної схеми теплопостачання, переводиться на індивідуальні автономні системи опалення квартир, а приміщення в будівлях міської ради, центральної бібліотеки, Палацу культури, «Укртелекому», ТЦ «Барвінок» та пошти обігріватимуться блоковими міні-котельнями. Станом на перше червня із 895 квартир центральної частини міста у 534 встановлено автономне опалення, а це 59,6 % від загальної кількості квартир, які отримували централізовано теплопостачання від котельні по вул. Д. Галицького. Змонтована міні-котельня для обігрівання приміщення «Укртелекому», міська влада зробила конкретні кроки щодо обігрівання міні-котельнями будівель міської ради, центральної бібліотеки, Палацу культури та пошти. Таким чином, реального підґрунтя для експлуатації застарілої котельні по вул. Д. Галицького немає. Більше того, на черговій сесії міської ради депутатам для розгляду підготовлено проект рішення, яким комунальному підприємству «Бориславтеплоенерго» надається дозвіл вивести з експлуатації котельню по вул. Д. Галицького, 4-6.

Другим пунктом цього рішення Бориславська міська рада зобов'язує керівника комунального підприємства «Бориславтеплоенерго» Богдана Дубаса до 20 серпня 2012 року надати письмові повідомлення всім абонентам, які отримують теплопостачання від мережі котельні на вул. Д. Галицького, про виведення котельні з експлуатації та припинення подачі теплоносія споживачам.

Котельня по вул. Д. Галицького експлуатується з 1962 року. Технологічне обладнання її та теплові мережі вкрай зношені. Модернізація котельні та теплових мереж, враховуючи високий ступінь їх замортизованості, вважається недоцільною.

Минулий опалювальний сезон 2011 - 2012 років котельня відпрацювала в аварійному режимі зі збитками понад 1 млн. грн. За попередніми підрахунками Богдана Дубаса, прогнозовані збитки КП «Бориславтеплоенерго» у випадку подальшої експлуатації котельні складатимуть близько 2 млн. грн. Згідно прогнозів, до початку опалювального сезону кількість квартир, що від'єдналися від централізованого та встановили автономне опалення, у центральній частині міста складатиме більше 80 відсотків, якщо не більше. Люди у центральній частині міста, за висловом пана Богдана, не марнують час, а інтенсивно встановлюють індивідуальні системи опалення. «Скільки власників квартир відмовиться від централізованого теплопостачання, — наголошує директор « Бориславтеплоенерго», - стане відомо на початку опалювального сезону. Не виключено, що власники однієї чи двох квартир, які не перейшли на автономне опалення, можуть потрапити у ситуацію, що не зможуть розрахуватися за отримане тепло. Адже «індивідуали» платять лише за обігрівання власного помешкання, а централізована система, окрім квартир, обігріває підвали та місця загального користування. Певні затрати треба також понести, щоб подати теплоносій до будинку. А це все затрати, які покриває споживач».

Другою серйозною проблемою, пов'язаною із подальшою експлуатацією котельні по вул. Д. Галицького, є зношеність обладнання як самої котельні, так і теплових мереж. Котельня працює без резерву, і будь-яка, навіть незначна, аварія під час холодів створює загрозу замерзання усієї мережі. Це дуже серйозна проблема не лише для міста, а у першу чергу для людей.

Тепло є життєвою необхідністю людини. Особливо його потреба відчувається із настанням холодів, і для того, щоб не замерзати серед зими, мешканцям центральної частини слід продуктивно використати час, що залишився до початку опалювального сезону, та зробити все, щоб посеред зими не мерзнути у власній оселі. Часу для цього більше, ніж достатньо.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Підприємці шукають захисту від монополістів на ринку енергоносіїв

У п'ятницю, 13 липня, Рада підприємців Львівщини провела у Бориславі виїзне засідання.

Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України - постійно діючий консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України. Основне її завдання - забезпечення взаємодії уряду із бізнесом.

Рада підприємців Львівщини створена при Львівській обласній державній адміністрації згідно Постанови Кабінету Міністрів України 2011 року. Асоціація роботодавців м. Борислава є асоційованим членом цієї організації. Рада підприємців займається питаннями створення дієвого механізму взаємодії суб'єктів господарювання, громадських організацій та об'єднань підприємців із органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на засадах партнерства і відкритості, а також бере участь у формуванні та реалізації державної регуляторної політики і державної політики у сфері підприємництва в регіоні. Рада підприємців здійснює підготовку пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів у сфері підприємництва, розглядає проекти регіональних програм розвитку підприємництва та бере безпосередню участь в аналізі виконання цих програм, а також здійснює підготовку та подає на розгляд органам виконавчої влади і місцевого самоврядування пропозиції щодо створення правових, економічних та організаційних умов для забезпечення розвитку підприємництва в регіоні, формування та реалізацію в регіоні спрямованої на забезпечення захисту інтересів суб'єктів господарювання державної регуляторної політики та державної політики у сфері підприємництва. У нинішніх непростих умовах, за висловом голови ради та водночас віце-президента Конфедерації ділових кіл Львівщини Ростислава Сороки, діяльність Ради підприємців зосереджена навколо розв'язання спірних питань у сфері підприємництва та розвитку підприємницької ініціативи, яку члени ради намагаються всіляко підтримувати й популяризувати.

Безпосередньо перед засіданням члени ради відвідали діючі підприємства міста - ПАТ «Бориславський завод РЕМА», ознайомилися зі швейним виробництвом на «Бориславській швейній фабриці «Спецодяг», оглянули виробничі площі «Першої Бориславської приватної броварні» та скуштували квас, виготовлений на цьому новому в місті виробництві. Незважаючи на обмежений час, виділений для знайомства із бориславськими виробництвами, представників ділових кіл Львівщини вразили смаковими якостями не лише хлібний квас під назвою «Ковалівський» бориславського виробництва, а в першу чергу технічна оснащеність та реальні виробничі можливості бориславських підприємств.

Високу оцінку рівня розвитку бізнесу в Бориславі дала також аспірантка Кентерберійського університету (Нова Зеландія) пані Фішер-Сміт, яка в Україні здійснює наукове дослідження діяльності та розвитку підприємництва.

Предметом розгляду на розширеному засіданні членів ради з участю міського голови Борислава та представників місцевого бізнесу стало питання боротьби підприємців із незаконними діями природних монополістів в Україні. Йдеться в першу чергу про взаємостосунки бізнесу із такими монопольними структурами на ринку енергоносіїв, як ПАТ «Львівгаз» та «Львівообленерго».

Підприємців не влаштовує ситуація, коли виробництва чи просто звичайних споживачів позбавляють доступу до енергоносіїв не за рішенням суду, за звичайним розпорядженням посадової особи цієї структури.

Після ознайомлення із проблемою, що виникла на одній із львівських друкарень, яку служба безпеки газовиків звинуватила у несанкціонованому відборі газу із мережі через трубку манометра і донарахувала за непідтвердженими звинуваченнями технічної служби того ж таки «Львівгазу», для оплати борг на суму більше мільйона гривень, члени ради поділилися думками щодо можливого врегулювання проблеми. За домовленістю учасників розширеного засідання пошук вирішення проблеми щодо обмеження прав монополістів на відключення споживачів від джерел енергії продовжиться на другому етапі засідання, що відбудеться за участю представників «Львівгазу», «Львівобленерго», відповідальних працівників Львівської облдержадміністрації та регіонального відділення Антимонопольного комітету України у Львівській області.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

Михайло Сендак прагне перетворити Східницю у курорт державного значення

Неоправленою перлиною бойківського краю є Східниця. Свого часу владоможці не йняли віри, що поруч зі знаменитим на весь Союз Трускавцем б'ють джерела ще багатші за своїми властивостями. І лише науковець Омелян Стоцький, першовідкривач мінеральних вод Східниці, вірив у природні багатства цього гірського селища. Та встиг описати лише 18 джерел, а 25 досі очікують уваги вчених мужів.

І хоча Східниця була визнана курортом ще у 70-х роках минулого століття, чимало бюветів досі не облаштовано. І тече цілюща водичка у річечку Східничанку тоді як могла б зцілювати хворих людей. У декого з місцевих жителів мінеральне джерело б’є прямо у дворі.

Ані селищна влада, ані окремі інвестори не можуть вирішити комплексно усіх проблем Східниці. А це не лише під’їзні дороги, вуличне освітлення, врешті, встановлення селищних меж, а насамперед питання наукового дослідження джерел, розширення мережі лікувально-оздоровчих бальнеологічних закладів, водопостачання та водовідведення. Це потребує вирішення на державному рівні. Голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Сендак робить все для того, аби Східниця стала одним з найкращих курортів України. Він переконаний, що лише через надання статусу державного курорту можна забезпечити належні умови для збереження та охорони природних лікувальних ресурсів Східниці, "отримати пряме фінансування з Державного бюджету на поліпшення комунальної інфраструктури селища. Окрім того, питання продажу чи надання в оренду земельних ділянок стане можливе лише за погодженням центральних органів виконавчої влади, буде неможливою безконтрольна забудова території".

Не без старань Михайла Дмитровича, ще у жовтні 2011 році Президент для забезпечення державної підтримки курорту Східниця доручив прем’єр-міністру підготувати законопроект про надання курорту Східниця статусу державного. Відтак, минулоріч у Східниці було виконано значний обсяг робіт з реконструкції капітального і поточного ремонту доріг, реконструкції фасадів і покрівель житлових об’єктів та розробки проектно-кошторисної документації для будівництва і реконструкції інших об’єктів інфраструктури селища. Однак, каже пан Сендак, "це лише маленька частинка від того обсягу робіт, який необхідно виконати, щоб курорт Східниця став всеукраїнською оздоровницею з європейськими стандартами сервісу".

Михайло Сендак переконаний, що у Східницю прийдуть державні інвестиції, бо робить все, що можна у цій ситуації, "Питання Східниці я обговорював з Президентом. Влада у Києві на найвищому рівні розуміє унікальність Дрогобиччини і Східниця стане курортом того рівня, на який вона заслуговує, – говорить Михайло Сендак. – Рекреація на Дрогобиччині — то є цілий комплекс проблем, тож і вирішення вони потребують комплексного, на найвищому рівні, з державницьким і патріотичним підходом до справи".

Ксенія Гірна, www.droginfo.com.ua

 Обновлен 24 июл 2012. Создан 23 июл 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником