Трускавецький вісник № 99 (478) від 29 серпня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 99 (478) від 29 серпня 2012 р.

29.08.2012 

У номері: Занепокоєння станом пам’ятника Франка у Трускавці; Микола Томенко зустрівся з виборцями; Врятувати Борислав; Онук Франка – довірена особа Ігоря Куруса.

Новини Трускавця та регіону

Створено ініціативну групу «За відродження пам’ятника Івана Франка»

29 серпня до виконавчого комітету Трускавецької міської ради надійшло повідомлення про створення у Трускавці ініціативної групи «За відродження пам’ятника Івана Франка». Метою її створення є відновлення пам’ятника І. Франка у м. Трускавці на розі вулиць Франка та Бандери. Керівником ініціативної групи обрано Лева Грицака, ввійшли до групи Михайло Янковський, Володимир Кушнір, Євген Бродзінський, Василь Кирилич та пан Яворський. Скинене у ніч на 20 серпня погруддя члени ініціативної групи вимагають негайно забрати зі смітника, реставрувати й передати у музей міста Трускавця. Також розпочато збір підписів громадян міста за те, щоб виготовити погруддя за кошти громадян та меценатів і встановити його в історичному місці на стику вулиць Івана Франка та Степана Бандери.

До дня народження Івана Франка

27 серпня минуло 156 років від дня народження видатного українського діяча, письменника, вченого, провідника національного відродження України - Івана Франка. З цієї нагоди у Дрогобичі біля пам’ятника Каменяреві відбулись урочисті заходи, інформує прес-служба ДМР. Слово про відомого поета, прозаїка, драматурга, фольклориста, літературознавця, мовознавця, філософа, історика, економіста, журналіста, публіциста, перекладача - Івана Франка виголосили: ректор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Надія Скотна, доцент Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, франкознавець Євген Пшеничний. Відтак міський голова Олексій Радзієвський та представники влади взяли участь у покладанні квітів до пам’ятника Іванові Франкові. У програмі урочистого заходу прозвучала композиція «Вічний революціонер». У вшануванні пам’яті Каменяра взяли участь представники місцевої влади, громадські діячі, освітяни, учні навчальних закладів.

Власна інформація

Депутати занепокоєні станом пам’ятника Іванові Франку в Трускавці

28 серпня, під час засідання постійної комісії Львівської обласної ради з питань законності, дотримання прав людини та військових проблем, депутати розглянули звернення громадянина Богдана Гуцила з приводу пошкодження пам’ятника Іванові Франку в місті Трускавці.

За словами заявника, обезголовлений бюст Каменяра – наслідок навмисного руйнування пам’ятника невідомими особами, а не саморуйнації, як це стверджують міліціонери, які прибули на виклик пана Богдана.

Взявши до уваги інформацію громадянина Б. Гуцила, депутати вирішили звернутися до Трускавецької міської ради за детальною інформацією про стан пам’ятника Іванові Франку в місті, причини його пошкодження і чи планується відновлення пошкодженого бюста.

На завершення роботи комісії депутати розглянули низку відповідей на попередні звернення.

Прес-служба Львівської обласної ради

Онук Івана Франка Роланд став довіреною особою Ігоря Куруса

Напередодні святкування дня народження Великого Каменяра Роланд Франко перебував у Нагуєвичах, де і отримав посвідчення довіреної особи кандидата у народні депутати Ігоря Куруса, який балотується на Дрогобиччині по 121 виборчому окрузі.  "Ігор Курус – справжній патріот України. Він не словом, а ділом захищає українську культуру. Поки горе-політики крок за кроком здавали Україну п’ятій російській колоні, Ігор Курус власними силами розвивав культуру й захищав мову. Я знаю його за діями у Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, тому я довіряють йому. Я з радістю дав згоду бути довіреною особою і бажаю йому перемоги у цих перегонах", - заявив Роланд Франко.

 Роланд Франко і Ігор Курус дали старт літературному конкурсу "Стежками Каменяра", в якому беруть участь школярі Дрогобиччини. Минулого року у конкурсі взяло участь більше 200 школярів.

Прес-служба Ігоря Куруса

Миколі Томенку заборонили виступити у Нагуєвичах

Віце-спікеру Верховної Ради України Миколі Томенку заборонили виступити перед учасниками урочистостей з нагоди 156-річчя Івана Франка у селі Нагуєвичі на Дрогобиччині. Вказівку не допускати опозиційного політика до публічного виступу дали “згори”. Так пояснив заборону заступник голови Дрогобицької РДА, один з організаторів святкування.

“Сумніваюсь, що Янукович знайомий з творчістю Івана Франка, але це не заважає йому боятись не тільки Франкового слова, але й тих, хто його шанує. Саме тому під час святкувань вони не допускають до виступів своїх політичних опонентів”, - сказав представникам ЗМІ Микола Томенко.

Під час відвідин Нагуєвич Микола Томенко оглянув садибу Великого Каменяра, ознайомився з творчими роботами дрогобицьких школярів – учасників районного конкурсу, присвяченого творчості Івана Франка та поспілкувався з мешканцями Дрогобиччини. Як відомо, Микола Томенко один з активних пропагандистів творчості Івана Франка, працював над виданням багатотомника його праць.

28 серпня Микола Томенко перебував із візитом на Дрогобиччині, де разом з єдиним кандидатом від Об’єднаної опозиції “Батьківщина” та “Свободи” у Дрогобицькому окрузі Романом Іликом проводили зустрічі з громадськістю.

Прес-центр Львівського регіонального виборчого штабу Об’єднаної опозиції “Батьківщина”

Микола Томенко зустрівся з виборцями

У вівторок, 28 серпня, віце-спікер Верховної Ради України та № 10 у партійному списку ОО «Батьківщина» Микола Томенко відвідав с. Нагуєвичі, а також Дрогобич, Стебник, Трускавець та Борислав. У Трускавці зустріч з виборцями проходила в «Златі», тривала вона півтора години. У президії поруч з Миколою Томенком сиділи голова ЛОО «Фронт змін», № 23 у списку кандидатів у депутати ВРУ від ОО «Батьківщина» Степан Кубів, а також голова ЛОО партії «Батьківщина», кандидат по мажоритарному округу № 121 з центром в м. Дрогобич Роман Ілик.

Кожен з них не лише виступив перед трускавчанами з промовою, але і відповів на деякі запитання, котрі надходили і в формі записок, і озвучувалися безпосередньо з залу. В своїх виступах всі троє кандидатів зосередили увагу присутніх на тому, що ці вибори – надзвичайно важливі, бо прийдеться обирати між чорним та білим, між ворогами та своїми. Ворогів в об’єднаній опозиції розділяють на дві категорії – це так звані «явні» вороги («ідентифіковані», як сказав Микола Томенко) і до них зараховують регіоналів, комуністів, всілякі руські блоки і так далі. Натомість підступнішим є другий ворог – самовисуванці, яких кандидати називали «самозванцями». Тож присутнім втовкмачували, що голосувати потрібно власне за єдиного кандидата від ОО «Батьківщина» та «ВО «Свобода», а таким на окрузі Дрогобиччини є Роман Ілик.

Через обговорення загальнодержавних справ досить мало часу було приділено справам місцевим. В принципі один лише Степан Кубів досить чітко розповів про те, що владні команди Трускавця та Борислава, де працюють його партійні соратники, справляються з роботою, а не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Якось одразу пригадалися слова Михайла Янковського, іншого кандидата на Дрогобиччині, котрий в інтерв’ю для «ТВ» зазначив: «Дуже зручно стояти збоку і критикувати того, хто щось робить». Збігаються ініціативи панів Ілика та Янковського і в деяких програмних засадах, виборчих обіцянках – так, і один, і другий обіцяють допомогти у вирішенні проблеми водопостачання в Бориславі, лобіювати питання відновлення поїздів до Трускавця, сприяти промоції курортів Трускавець та Східниця, ініціювати прийняття закону про обов’язкове працевлаштування випускників. Та між провладним та опозиційним кандидатами є і величезна прірва, котра полягає у ставленні до діючого Президента. Якщо прихильники Партії регіонів підтримують його політику, то опозиція готова у разі здобуття більшості навіть до проголошення імпічменту главі держави.

Незручним запитанням для кандидатів виявилося запитання стосовно політичної сили Віталія Кличка. «Я поважаю Кличка як боксера, який піднімає імідж України, я сиджу до першої години ночі, як і багато інших українців, переживаю за нього і радію разом з ним», - сказав Степан Кубів. Проте в опозиції невдоволені тим, що «УДАР» не приєднався до їхніх лав, а пішов окремою колоною на вибори.

Микола Томенко визнав, що стався «прокол» з формуванням окружних виборчих комісій, в які ввійшли багато партій, до котрих у нас в Галичині дуже неоднозначне ставлення («Руська єдність», «Русь єдина», «Руський блок» та деякі інші). Проте нейтралізувати маніпуляції віце-спікер обіцяє шляхом негайного внесення змін до закону України про вибори, зокрема посиленням кримінальної відповідальності за порушення закону членами чи керівництвом виборчих комісій. Будуть і інші зміни до інших законів. Так, на думку Миколи Томенка, пенсійний вік не варто було піднімати для всіх, а тільки для окремих категорій, як наприклад міліціонерів. Микола Володимирович пожартував, що в міліціонерів нервова робота, бо завжди нервуються, коли їм дають хабарі. Колишній афганець висловив жаль, що афганську організацію використовують у політичних іграх, тому він не належить до таких об’єднань, але намагається допомагати при лікуванні та іншими способами – це була відповідь М. Томенка на запитання голови організації трускавецьких афганців. Розповів Микола Томенко і про свої телевізійні проекти з промоції України, одним із першочергових завдань в новому парламенті назвав звільнення Юлії Тимошенко з в’язниці. А на останнє запитання, що в його рідному селі є мухи цеце та малярійні комарі, Микола Томенко навіть не став відповідати – наскільки абсурдним воно було.

Поряд із милозвучною мовою полтавця Томенка приємно лунав галицький діалект Степана Кубіва. Колишній працівник банківської сфери не приховував свого задоволення від того, що він був розробником закону «Про банки та банківську діяльність», котрий успішно працює. З тривогою та чуттєвістю слухали старші люди і про вболівання сина за долю 82-літньої матері. Степан Кубів різко спростував заяви тих, хто звинувачує опозицію у намаганні йти до парламенту, щоб заробити, або що «всі депутати однакові». «Я вже є багатою людиною, хоча ніколи не був депутатом Верховної Ради», - зазначив пан Кубів. Він закликав не вірити тим, хто раптом згадав про своє дрогобицьке коріння і починає займатися меценатством, а про Романа Ілика сказав, що той є чесна та порядна людина.

Чи не найважчі запитання попалися Роману Ілику – і про нібито незаконне стажування студентів Львівського медичного університету у його приватних клініках (тепер ними керує донька кандидата), і про якісь незгоди з сусідами, котрі ті пробують вирішувати в суді, і такі, котрі просто не личить озвучувати. Роман Романович зазначив, що через вибори не може отримати звання професора, адже є представником опозиції. Він теж різко розкритикував «парашутистів» з Києва, Харкова чи Донецька, котрі балотуються по наших округах.

Родзинкою зустрічі стало зауваження Степана Кубіва, що серед трускавчан він бачить багато інтелігенції і так було насправді. Свято Успення Пресвятої Богородиці та чудесна погода в поєднанні із зручним на відміну від Дрогобича та Стебника часом зустрічі зробили свою справу – спілкування відбувалося у приємній та невимушеній атмосфері. Отже, кожен, хто підтримує політику партії «Батьківщина» та «Фронту змін», хто щиро радіє діяльності Руслана Козира у Трускавці та його прагненням змін у комунальних тарифах та комунальній сфері взагалі, у намаганні допомогти підприємцям, туроператорам, пенсіонерам, іншим категоріям населення, той просто не має іншого вибору, як голосувати за № 11 або № 19 («Свобода» та ОО «Батьківщина») і відповідно за Романа Ілика на мажоритарному окрузі. Хто ж підтримує Партію регіонів, той проголосує за № 20. А якщо серйозно, то видно, що ОО «Батьківщина» та Партія регіонів змагаються власне за здобуття першого місця в цих перегонах-2012. Та навіть здобуття його за пропорційною системою не означатиме цілковитої перемоги, бо ж є ще й мажоритарка. І підтримка таких знакових постатей як Микола Томенко для не дуже знаного (бо в «Батьківщині» тільки з 2006, а в активній політиці – з 2009) Романа Ілика ой як потрібна. Тим більше, що головний його ворог, як визнають самі «батьківщинівці» - самовисуванці, котрі відбирають голоси зовсім не в прихильників ПР, а в прихильників опозиції. Такий ось своєрідний парадокс…

Володимир Ключак

Врятувати Борислав

/Газопереробні заводи і датчики загазованості покращать ситуацію в місті/

Мешканці міста Борислава жартують, що вони найбагатші люди, адже в їх домівках з крану тече нафта,.. Напевно лише ці крихти оптимізму і надії на краще рятують людей від відчаю. Адже без перебільшень, місто в передгір'ї Карпат живе як на «пороховій діжці»,

Нещадна експлуатація Бориславського нафтового родовища у XIX та XX століттях не пройшла безслідно. Сьогодні Борислав стоїть на тисячах так званих шурфів і копанок, щороку в місті зростає рівень загазованості, а отже ймовірність вибухів та провалів під землю досить висока. Бориславці частіше, ніж інші жителі Львівщини, хворіють на бронхіальну астму та онкологічні захворювання. Показник захворюваності на астму у Бориславі - 8.2, тоді коли середній показник в області - 5.1. Місцева влада просить визнати місто зоною екологічного лиха. Зрозуміло, що самотужки подолати стільки проблем Борислав просто не в змозі. Це могла б зробити центральна влада, якій зараз, на жаль, зовсім не має діла до маленьких містечок і їх мешканців.

Вода як в пустелі - двічі на тиждень

Водогін - ахіллесова п'ята Борислава. Увесь в дірках, він на 80% потребує заміни. На його ремонт потрібно 28 млн. грн.! Зараз воду для міста качають із сусіднього села Рибник, що дуже дорого і не дуже результативно. Мало того, що тарифи на воду у Бориславі одні з найвищих в Україні (9,12 грн за кубометр; у Львові - 5,72 грн.), так ще й вода до мешканців останніх поверхів багатоквартирних будинків доходить як до жителів пустель - два-три рази в тиждень.

Бориславець Едвард Антонишин веде спеціальний календарик подачі води: «Вода в нас реально буває двічі-тричі на тиждень по 30-40 хвилин. В середньому втрати води по місту сягають 90% при нормі ЗО з лишком. А ще вода брудна, псує побутову техніку. Я рятуюсь двома фільтрами і баком».

Коли прийшла нафта

16 липня вже вдруге за рік у Бориславі стався викид нафти. Подібний трапився минулої зими. Проте останній відрізняється тим, що нафта потрапила у водопровідну мережу, адже якраз у тому місці був пошкоджений водогін. За свідченням очевидців, нафтовий фонтан сягав десяти метрів.

«Того дня, коли пішла нафта, нам, можна сказати, пощастило, - говорить пан Антонишин. - А ось в багатьох квартирах в районі вулиць Коваліва – Володимира Великого зіпсувалась побутова техніка - водонагрівні котли, пральні машини, бо замість води по трубах текла нафта».

Як не вибухи, то просідання ґрунту

Озокеритна шахта міста Борислав призупинила видобуток озокериту у 1996 році через нерентабельність. До 2003 року її підтримували у безпечному стані, а потім покинули. Сьогодні у ній постійно накопичуються гази, копальня часто наповнюється водою. Науковці застерігають, що така ситуація загрожує просіданням ґрунту, а поруч розташовано чимало житлових будинків.

Проте чи не найбільшою екологічною проблемою бориславців є загазованість, адже газ є неодмінним супутником нафти. За 160 років видобутку нафти у Бориславі зараз ситуація найгірша. Нині відбувається збільшення концентрації газу, що загрожує вибухами ... Якщо не вирішувати цієї проблеми нині, то у будь-який момент може повторитися катастрофа 1972 року. (Тоді вибух газу у Бориславі зруйнував двоповерховий будинок, загинуло дев'ятеро людей).

Вихід є!

Врятувати місто у передгір'ї Карпат можливо, запевняють фахівці. Звісно, для цього потрібні сотні мільйонів гривень, а також постійна увага з боку влади і контроль за виконанням рішень. На думку фахівців, аби не сталося непоправного з озокеритовою шахтою, потрібно провести її суху консервацію. А щоб виправити ситуацію із загазованістю, потрібно оновити техніку для відбирання газу та облаштувати свердловини.

Доцент кафедри нафти і газу хіміко-технологічного інституту Львівського політехнічного університету Петро Топільницький запевняє, що в першу чергу потрібні датчики загазованості. «У 80-х роках для виправлення ситуації із загазованістю Борислава була створена державна програма, - розповідає науковець. - Зараз, аби покращити ситуацію в Бориславі, треба реалізовувати цю програму. Найпершим кроком має стати встановлення спеціальних датчиків загазованості, це була частина програми, і її не виконали. Датчики потрібно розміщувати в підвалах житлових будинків для запобігання можливих вибухів. Якщо рівень загазованості вище норми, датчики повідомлять про небезпеку мешканців звуковою і світловою сигналізацією».

Ярослав Мирко, кандидат наук, інженер з видобутку нафти із нафтогазових родовищ, після вибуху 1972-ого року був членом спеціально створеної комісії з дегазації Борислава. Про екологічні проблем міста і шляхи їх вирішення пан Ярослав знає з власної практики: «Свого часу тільки у Бориславі було десять спеціальних заводів, які відбирали супутній газ із нафтових родовищ, а потім транспортували його для використання у побуті або виробляли з нього газолін чи бензин. А тепер ці заводи не працюють, загазованість ніхто не контролює, ось тому й маємо таку небезпечну ситуацію. Потрібно відновити роботу цих заводів і тоді дегазація міста стане реальністю».

Ірина Юзик, газета «Об’єднана опозиція «Батьківщина». Дрогобиччина»

 Создан 29 авг 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником