Трускавецький вісник № 101 (480) від 3 вересня 2012 р.

 

Трускавецький вісник № 101 (480) від 3 вересня 2012 р.

03.09.2012 

У номері: Місто нафтовиків – під опікою святої Варвари; 60% довіряють трускавецькій владі; Перший раз до школи; Людина собаці ворог чи друг; Кандидат Віктор Конц активізував діяльність; Програма Міжнародного форуму нафтовиків у Бориславі та науково-практичної урологічної конференції у Трускавці; Анонімні алкоголіки та наркомани святкують ювілей.

Новини Трускавця та регіону

Кандидат Віктор Конц активізував свою діяльність

Уродженець Борислава, а тепер мешканець Києва, працівник Державного управління справами, Віктор Конц активізував свою діяльність в рідному місті. Про це інформує наш кореспондент. Так, тільки за останні два тижні пан Віктор провів ряд зустрічей з бориславською громадою, виступив на кількох великих зібраннях людей. І це не тільки відзначення Дня державного прапора, Дня незалежності чи Дня знань, але й допомога у вирішенні ряду важливих для міста проблем. Між іншим, Віктор Конц разом з міським головою оглянув пішохідний міст біля заводу РЕМА, по якому в серпні вже пройшли перші пішоходи, побував кандидат і на водозаборі «Ріпне», де також посприяв у вирішенні ряду питань. Останній за часом виступ перед бориславською громадою Віктор Конц здійснив під час освячення фігури святої Варвари 2 вересня. Кандидат був одним із меценатів у справі встановлення цієї фігури в місті нафтовиків.

Програма науково-практичної урологічної конференції у Трускавці

«Трускавецький вісник» вже повідомляв про те, що 7-8 вересня у готельно-курортному комплексі «Карпати» відбудеться науково-практична конференція з урології. Зараз подаємо програму конференції на перший день, 7 вересня.

17.00. Наукова частина.

1. Порівняльна характеристика результатів лікування локалізованого раку нирки із застосуванням нефректомії та резекції нирки. Строй О.О., Cобчинский С.А.

2. Діагностична цінність визначення експресії мікро-РНК у діагностиці раку нирки. Строй О.О., Банира О.Б.

3. PADUA класифікація. Банира О.Б., Строй О.О., Шуляк О.В.

4. ГРРПЗ. Шуляк О.В.

5. Класифікація і тактика лікування гострого орхоепідидиміту. Банира О.Б.

6. Механізми дії мінеральної води «Нафтуся» Попович І.Л.

Сателітарний симпозіум «Санофі-Авентіс»:

1.Комбінована терапія ДГПЗ. Банира О.Б.

2. Емпірична антибактеріальна терапія. Банира О.Б.

Публічна лекція: Актуальні проблеми в урології. проф. Шуляк О.В. (20 хв.).

Прес-конференція.

Вечеря.

Натомість 8 вересня у програмі – наукова частина, тематичні круглі столи, екскурсія по місту.

Міжнародний форум – тепер у Бориславі!

«Трускавецький вісник» вже інформував про те, що в Бориславі у вересні проходитиме Міжнародний форум нафтовиків. Для нас, регіональних ЗМІ, це хоча б якась компенсація за втрату Міжнародного економічного форуму у Трускавці. Бачимо, що в одному місті «Фронт змін» може працювати і досягати результатів, а в іншому – втрачати здобутки попередників.

Отже, публікуємо програму Міжнародного форуму нафтовиків у Бориславі, котрий пройде 7-8 вересня 2012 р., люб’язно надану нам відділом внутрішньої політики Бориславської міської ради.

7 вересня 2012 року (п’ятниця)

09.00-10.00 – реєстрація учасників Форуму (міський Палац культури, вул. Данила Галицького, 34 м. Борислав).

10.00 –12.30 - урочисте відкриття Форуму. Відкриття міжнародної науково-практичної конференції «Стан, проблеми та перспективи нафтогазової промисловості України». Презентація інвестиційних проектів.

14.30-18.00 – продовження роботи міжнародної науково-практичної конференції «Стан, проблеми та перспективи нафтогазової промисловості України».

15.00 – презентація фотоальбому «Наш Борислав».

15.00 – святковий концерт до Дня Нафтовика.

18.00-19.00 – освячення території музею - скансену нафтогазоозокеритовидобутку на території міського парку культури та відпочинку.

8 вересня 2012 року (субота)

09.00-13.00 - продовження роботи міжнародної науково-практичної конференції «Стан, проблеми та перспективи нафтогазової промисловості України».

14.30-15.00 - урочисте завершення роботи міжнародної науково-практичної конференції «Стан, проблеми та перспективи нафтогазової промисловості України». Прийняття резолюції.

15.00-16.30 – подячний молебень біля фігури св.Варвари – покровительки нафтовиків.

16.30-17.00 - погашення ювілейного поштового конверту «625-років Бориславу».

17.00-21.00 – мистецький фестиваль «Борислав сміється».

Акредитація до 17.30 6 вересня 2012 року, e-mail: boryslavrada@ukr.net, тел. 096 84 36 371 Наталія Бараняк.

Плановий виїзд з м. Львова 7 вересня – о 8.00 год. від Порохової вежі. Плановий виїзд з Борислава 7 вересня – о 19.00 год.

Плановий виїзд з м. Львова 8 вересня – о 8.00 год. від Порохової вежі. Плановий виїзд з Борислава 8 вересня – о 19.00 год.

Віче біля Франка

У неділю, 3 вересня, у Трускавці біля постаменту, де раніше було погруддя Івана Франка, відбулося народне віче. Як інформує наше джерело, участь в  ньому взяло понад 70 осіб. Серед тих, хто виступив – кандидат в депутати Святослав Грабовський, представник ініціативної групи за відновлення пам`ятника на його історичному місці Василь Кирилич, представник козацтва Олександр Богуцький. Також маємо інформацію, що найближчим часом у Львові пройде прес-конференція з питання вандалізму над погруддям Франка у Трускавці, його мета – показати на рівні області, що ж насправді твориться в нашому місті-курорті з пам`ятниками.

Ігор Курус завтра проведе прес-конференцію

Завтра, у вівторок, 4 вересня, о 12.00 розпочнеться прес-конференція п. Ігоря Куруса, кандидата в народні депутати по 121 Дрогобицькому виборчому окрузі. Прес-конференція відбудеться в приміщенні редакції тижневика «Каменярі» (м. Дрогобич, вул. Гончарська,11), головним редактором якого є п. Ігор Курус.

Група АА-АН в Дрогобичі святкуватиме ювілей

На вихідні 15-16 вересня в Дрогобичі відбудеться відзначення ювілею груп анонімних алкоголіків та анонімних наркоманів, котрі діють в цьому місті. Перші групи АА та АН були створені в 2007 році, до цього часу «енеївці» їздили на зустрічі до Стрия, Львова та інших міст. Метою груп є подолання алкогольної та наркотичної залежності, повернення до повноцінного здорового та щасливого життя без алкоголю та наркотиків. Окремо діють групи, в яких зустрічаються сім’ї залежних, адже родичів фактично можна назвати «співзалежними». Підтримати своїх однодумців у їхній боротьбі із залежністю та спільно відсвяткувати ювілей прибудуть гості зі Львова, Києва, Полтави, Рівного та інших міст України, а також з-за кордону.

Власна інформація

Роман Ілик: «Дрогобицький педуніверситет має стати Національним»

Студенти Дрогобицького державного педагогічного університету склали свою посвяту разом з Романом Іликом. Святкова атмосфера, першокурсники з квітами та хвилюванням в очах, професорський склад та гості – на сцені. Спочатку студентів привітали педагоги та священики, потім слово надали гостям. Єдиний кандидат від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» у Дрогобицькому окрузі Роман Ілик змусив очі студентів світитися ще яскравіше, адже він має чітку мету – зробити Дрогобицький університет Національним.

 «З року в рік університет досягав нових вершин. Колись це був інститут, сьогодні – університет. А зовсім скоро – вірю в це, Дрогобицький педагогічний університет отримає статус Національного. І це буде особливою гордістю не лише для студентів та науково-викладацького складу, а й для кожного мешканця нашого краю. Докласти усіх зусиль для здобуття статусу Національного для Дрогобицького педагогічного університету – одне з моїх основних завдань», - сказав Роман Ілик під час виступу.

Ідею надання статусу Національного Дрогобицькому університету підтримують усі. «Давно вже настала пора Університет в Дрогобичі скеровувати у тому напрямку, щоб він став Національним, - переконаний Мирон Чернець, професор, доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки України, проректор з наукової роботи Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка. - Для нас такий статус є заслуженим, адже ми маємо і відповідний науковий доробок, і відповідні кваліфіковані кадри. Але ми, на жаль, далеко від Києва, тож підтримка нам дуже потрібна».

Навіть батьки першокурсників ліцею при установі переконані: кандидат свого слова дотримає. «Плани, звичайно, грандіозні, -- каже Мирон Турчин, підприємець, батько студента, який цього дня вперше стояв на святковій лінійці, як ліцеїст. -- Від цього виграє не лише Університет, а й усе місто. Але без підтримки влади в Києві ми цього не здобудемо. Вірю що Роман Ілик свого слова дотримає. Знаю його особисто і поважаю за професіоналізм. Це чоловік, який в своєму житті всього добивався сам».

Прес-центр Львівського регіонального виборчого штабу Об’єднаної опозиції “Батьківщина”

Місто нафтовиків – під опікою святої Варвари

В Бориславі – пік святкувань 625-річного ювілею міста. Урочиста Свята Літургія 2 вересня, котра зібрала тисячі вірних з усіх мікрорайонів Борислава, стала епіцентром святкування духовного, тоді коли більшість розважальних заходів відбудуться наступної неділі, 9 вересня. А фактично Борислав святкує свій ювілей вже від початку року, завершальні ж заходи відбудуться в кінці грудня, коли місто відвідає Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук).

На жаль, в неділю, 2 вересня, Глава Української Греко-Католицької Церкви не зміг відвідати місто, в якому навчався в медичному коледжі – Блаженніший Святослав здійснює цими днями візит серед української діаспори в Канаді. Та все одно святкове Богослужіння було надзвичайно величним та духовно піднесеним, адже окрім Владики Ярослава Приріза, господаря єпархії, Владик Михаїла Колтуна із Сокаля та Тараса Сеньківа зі Стрия, на свято прибув і монсеньйор Томас Едвард Галліксон, Папський нунцій в Україні. Владика Ярослав Приріз радо вітав високого гостя, зазначивши, що присутність папського нунція – наче присутність самого Папи. «Церква – Тіло Христове, а Його Глава – сам Христос», - сказав Владика Ярослав і виголосив надзвичайно патріотичну проповідь, в якій переплелися і заклик до вірності Єдиній Святій Католицькій Апостольській Церкві, до якої належить наша Церква Володимирового Хрещення, і прохання до вірних бути розумними та обачними, щоб не потрапити в облудні тенета конфесійних та політичних викликів нашого часу. Говорячи про ювілей (слово походить з давньоєврейської мови), Владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії торкнувся історії Борислава, багатства якого визискували різні завойовники нашого народу. Оскільки Євангеліє, котре читалося вірним, було про недобросовісних орендарів винограднику, котрі і слуг вбили, і навіть сина господаря винограднику фізично знищили, Владика порівняв Борислав зокрема і Україну в цілому з цим виноградником, в якому довгий час господарювали чужинці.

«Свою Україну любіть! Любіть її во врем’я люте – у тую тяжкую мінуту за неї Господа моліть!», - словами великого Поета завершив Владика Ярослав свою проповідь. Принагідно зазначимо, що захоплюючою була і коротка промова Владики Ярослава під час освячення фігури святої великомучениці Варвари – цю промову він теж завершив поетичними рядками. Цього разу лунало вже Симоненкове: «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину!».

Божественна Літургія у візантійсько-українському обряді зібрала в міському парку культури та відпочинку Борислава (позаду міського Палацу культури) надзвичайно багато народу. Переповнені автобуси та маршрутки їхали з Губич, Бані, Тустанович, Мразниці, Раточина та інших сіл, котрі фактично зараз творять єдиний Великий Борислав. Окрім численного греко-католицького духівництва прибули і священики УПЦ КП та РКЦ в Україні із Трускавця, Стебника та околиць. Не оминули своєю увагою урочистості і кандидати в депутати – автор цих рядків особисто нарахував їх семеро, хоча їх могло бути й більше. Та, на щастя, виборчий слід на духовному святі був майже непомітний, адже головний акцент ставився на тому, що відтепер Борислав може гідно вшанувати свою покровительку – святу великомученицю Варвару, покровительку гірників та нафтовиків. Постамент із її фігурою знаходиться на одному з найбільш помітних місць центральної частини Борислава. Та справжня причина того, що саме це місце обрали для встановлення фігури святої – не якісь містобудівні вимоги чи естетична доречність, а лихо, котре спіткало Борислав сорок років тому. У квітні 1972 році житловий будинок на цьому місці вибухнув, тоді загинуло 19 бориславців. Міський голова Володимир Фірман добре пам’ятає той випадок, адже мешкав неподалік. Малий хлопчина тоді ще не усвідомлював всієї небезпеки, яка чигає на Борислав – небезпеки, котра актуальна і досі. Саме про це говорив Володимир Стахович у своїй промові біля пам’ятника святій Варварі. Адже фігуру в Бориславі спорудили не просто так, а з надією, що свята Варвара візьме місто нафтовиків у свою особливу опіку.

Міський голова зупинився і на тому, як чудесним чином просувалися вперед справи із спорудження постаменту, подякував меценатам, більшість з яких не хотіли, щоб їхні прізвища озвучувалися на святі, адже робили добру справу не заради піару, а заради рідного міста та возвеличення Слави Божої.

Людський потік, котрий ішов від Палацу культури до пам’ятника святій Варварі, перетворився біля постаменту на бурхливе море. А логічним завершенням духовного святкування ювілею в Бориславі стало спільне виконання нашого духовного гімну. «Боже великий, єдиний, нам Україну храни!», - лунало над Бориславом і слова, які рвалися на волю з сердець тисяч бориславців, які співалися так душевно та трепетно, линули ввись, у небеса, щоб милим Богу фіміамом оповити підніжки Його Престолів. Малі та старі, здорові та каліки, бідні та багаті, інтелігенти, робітники, службовці, домогосподині, словом – весь Борислав молив Господа про щастя та долю для рідного міста та рідного народу. І навіть після закінчення святкових заходів чимало людей залишилося біля пам’ятника святій покровительці Борислава, щоб попросити її заступництва у потребах. Як пише псалмопівець, «вислухай, Боже, свойого народу!».

Володимир Ключак

60% довіряють трускавецькій владі?

Чергову понеділкову нараду міський голова Трускавця Руслан Козир розпочав інформацією про те, що в школах міста відзначили День знань. Початок нового навчального року не означає призупинення робіт у школах – як з облаштування спортзалів та санвузлів, чого вимагає санстанція, так і з підготовки до зими. Облаштування автономної котельні міської лікарні, здійснене на 90% за часів Лева Грицака, є позитивним прикладом, щоб його наслідувати і в школах. Міський голова зазначив, що автономні котельні по школах мають три такі переваги: спрощують експлуатацію, економлять бюджетні кошти та забезпечують в освітніх закладах комфортний температурний режим. Голова так відгукнувся про дітей: «Важливо, щоб вони відчували себе під опікою. Коли ми подбаємо про них, то колись вони подбають про нас, про державу». Після цього завідувач ІАЦ ТМР озвучила інформацію про події минулого тижня.

Міський голова привітав із 60-літнім ювілеєм та виходом на пенсію начальника управління комунального майна Трускавецької міської ради Миколу Габшія. Микола Дмитрович трудиться на благо трускавецької громади вже 18 років, починаючи з 1994, про нього та його роботу – тільки позитивні відгуки. Тепер він хоче більше часу приділити для сім’ї, зазначив голова. Микола Дмитрович тепло подякував всім присутнім, котрі вітали ювіляра стоячи та бурхливими оплесками.

Дуже коротко про стан справ доповіли керівники міліції, управління з питань надзвичайних ситуацій, санстанції. Так, головний надзвичайник міста Микола Лучковський поінформував, що сьогодні, 3 вересня, в номері санаторію «Трускавець» сталося загоряння через необережне куріння в ліжку, а в.о. головного  державного санітарного лікаря м. Трускавця Андрій Кістечок повідомив, що за минулий тиждень у Трускавці зареєстровано всього 1 випадок ГРВІ.

Насамкінець мер мста озвучив інформацію, що він два рази на рік робить соціологічні опитування. Згідно останнього, трускавецькій владі довіряє 60% жителів Трускавця. Громаду вже не хвилюють питання доріг, котрі були актуальними два роки тому, зате їх хвилює безробіття та питання освіти дітей. В місті схвально відгукуються про рівень медичних послуг. За словами міського голови, 98% (!) задоволені з того, що робиться в курортному парку. Як кажуть, без коментарів.

Також міський голова зацитував уривок із звернення Ради Трускавецької міської організації Партії регіонів: «Досить терпіти відверте знущання над Вами, знущання з постійним підняттям тарифів, утисками підприємців, розбазарюванням громадських коштів, досить терпіти постійний обман! Ми не є заложниками «чесної влади» від «Фронту змін»!»

Володимир Ключак

Перший раз до школи…

Перше вересня – свято, котре об’єднує всіх. Бо всі ми були дітьми і пам’ятаємо, як трепетно було в душі йти перший раз у перший клас. Строга коричнева форма для хлопчиків і незабутні білі фартушки та великі банти дівчаток радянської епохи – таким було наше дитинство. Це вже потім з нас намагалися робити жовтенят, піонерів, комсомольців. А спочатку був майже випускник, котрий брав на руки чи на плечі маленьке дівча, котре калатало в дзвінок і ці звуки були якимись по особливому хвилюючими, відмежуванням між дитинством безтурботним та дитинством, яке накладало ряд правил та обов’язків.

Від того часу багато води втекло, але День Знань стає нагодою знову і знову пригадати власне дитинство. Дивлячись на своє відображення в очах власних дітей, бачиш дитячу мрію у доброту цього світу, довіру та любов, які ще не зазнали розчарувань, фальші, зради, котрих довелося скуштувати тобі. І просиш Бога, як і твої батьки, дідусі, прадідусі і всі предки, щоб доля нащадків була кращою, ніж вона випала тобі.

Традиційно День Знань в НВК «СШ №2-гімназія» м. Трускавця – це феєричне свято. І початок нового 2012-2013 навчального року не став винятком. Улюбленим моментом стає пуск в небо різнокольорових кульок – здіймаючись у вись небес, вони стають маленькими цяточками, які ще довго намагаються зловити своїм зором найменші учасники дійства, ті, для кого і писався весь сценарій – першокласники. Вони ще не знають, що це не тільки кульки полетіли і не повернуться, а що це їхній дошкільний вік прощається з ними. Але до моменту запуску кульок потрібно вистояти всю офіційну урочистість із виступами представників влади у місті та школі, вітаннями від старших учнів, котрі тепер для них стають колегами, потрібно пройти перед всією школою, щоб всі побачили, які ж вони сьогодні красиві – наші першачки.

Цього року в учнівські лави «другої» школи Трускавця влилося 83 першокласників – вони сформували три класи. Любити рідне місто побажав їм і всім присутнім міський голова Руслан Козир, здоров’я та успіхів у навчанні зичив школярам начальник міського відділу освіти Михайло Шубак, привітав зі святом діточок і голова Батьківської ради школи Андрій Кульчинський. «Я вірю, що з цих маленьких зірочок, котрі появляються на небосхилі нашої школи, виростуть великі світила – я переконаний в цьому!», - так поетично висловився про нових «колег» директор школи-гімназії Роман Гудзеляк. Керівник установи при нагоді подякував всім, хто допоміг школі підготувати її до нового навчального року – і окремим оздоровницям, і фірмам, і підприємцям, і редактору тижневика «Каменярі» Ігореві Курусу за комплект парт, придбаний в рамках проекту «Подай руку першокласнику», і батькам, котрі допомагають, чим можуть. Духовну науку виголосив та до спільної молитви закликав наш отець-декан трускавецький Петро Івасівка, а отець-вікарій Василь Нестер окропив присутніх свяченою водою. А згодом пролунав він, довгожданий перший дзвінок – і діти переступили поріг оновленої школи. Отець-декан та міський голова цього року ще й окремо завітали в кожен з трьох перших класів НВК «СШ №2-гімназії» та поспілкувалися з батьками, вчителями та учнями.

Отже, новий навчальний рік розпочався. Незважаючи на перманентні реформи в українській освіті, незважаючи на одіозні фігури в керівництві освітою на рівні Києва, незважаючи на критику нових підручників а ля Табачнік, трускавецькі батьки можуть бути спокійні – своїх дітей вони віддали у надійні руки. Адже професійність вчителів нашого міста ні в кого не викликає жодного сумніву, а проблеми школи ми повинні долати всі разом – міська влада, адміністрація шкіл, батьки, меценати. Бо діти – наше майбутнє, це ми самі, що залишаємо себе цьому світу, навіть відходячи в інший. Допоможімо їм, нашим дітям, бути кращими, добрішими, заможнішими, справедливішими, ніж ми самі. Подаймо руку першокласнику, і не лише першокласнику, і не лише в прямому значенні. Школа в сьогоднішніх часах потребує нашої підтримки та допомоги, тож згадуймо про неї не лише три рази – на 1 вересня, День Учителя та Останній Дзвінок, а значно частіше.

А всім трускавецьким та українським школярам редакція «Трускавецького вісника» бажає зростати здоровими та розумними громадянами рідної України, бажає плекати любов до рідного краю та до своїх ближніх, бажає бути наполегливими в навчанні і віри в те, що нас чекають великі звершення. Успіхів всім нам!

Володимир Ключак

До теми. День знань ознаменувався теплом і благословенням

Ось і закінчилося літо, і близько 9, 5 тис. дітей у Дрогобичі та Стебнику сіли у перший день осені за парти шкіл, та найбільше серед них за останні роки – першокласників, загальна кількість яких становить 1006 чоловік, і це є гарною ознакою. Перший дзвінок пролунав й під стінами Дрогобицької гімназії, який зібрав на урочистостях 615 учнів, серед яких 93 – першокласники.

Виконанням Гімну України розпочалося урочисте відзначення свята. З вітальним словом до присутніх звернувся о. Юрій та дав своє благословення гімназистам. З найкращими побажаннями надалі звернувся до присутніх директор гімназії Іван Лепкий. Пан директор повідомив про те, що навчальний заклад приймає учнів вже двадцять перший рік. За двадцять років гімназію закінчили 1267 випускників дев’ятих класів і 778 – одинадцятих класів; 81 гімназист закінчив навчання на золоту медаль і 35 отримали срібні медалі. Сто відсотків випускників дрогобицької гімназії у цьому році вступили у вузи, з них вісімдесят відсотків – на безплатну державну форму навчання.

Від імені голови Дрогобицької міської ради та міського відділу освіти привітав дітей, їх батьків та вчителів керівник Дрогобицького міського відділу освіти Петро Сушко. Петро Ярославович повідомив про те, що нещодавно гімназія отримала комп’ютерний клас, а за час літніх канікул було завершено ремонт даху та опалювальної системи. Він також відзначив високий рівень навчання у гімназії, адже чимало гімназистів перемогли у обласних олімпіадах, у зв’язку з чим процитував А. Ейнштейна: "Знайти себе неможливо, себе можна тільки створити". Гарну пісню заспівав для всіх маленький гімназист, а випускниця 2007 року Юліана Лавриш, яка тепер працює журналісткою газети "День" вручила директору гімназії подарунок.

Теплим промінням залило сонце подвір’я гімназії, а на його клумбах спалахнула кетягами червоних ягід калина. Гучним дзвоником ознаменували початок навчального року двоє маленьких гімназистів, пройшовши уздовж шеренг, а випускники гімназії поклали квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Івану Франку. У гарних вишневих костюмах гімназисти ступили перші сходини Дрогобицької гімназії, а згодом на всіх школярів Дрогобича в храмі Пресвятої Трійці чекав папський нунцій, який після спільної молитви дав усім своє благословення.

Юрій Федчак, «ДрогІнфо»

Людина собаці ворог чи друг?

Тему безпритульних собак у Трускавці «Трускавецький вісник» порушував неодноразово. Ця тема не нова, ще на початку ХХ століття гицлі відловлювали безпритульних тварин, вбивали їх, щоб забезпечити спокій та безпеку відпочивальників. За останні сто років майже нічого не змінилося. Хоча цивілізація розвивається, йде поступ вперед, та собаки і надалі залишаються для представників місцевої влади ворогом, з яким треба боротися.

Сказати, що зараз у Трускавці відстрілюють собак, було б неправильно і нечесно. Головний собачий ворог пан Іриней зазнав важкої онкологічної операції на горло і наразі йому не до псів. «Зайвих» собак нищить хто як може – той отрутою для щурів, той палицею по хребті, той відловом та вивезенням за межі міста. Це не просто слова, а конкретні факти, про які нам розповіла зоозахисник із Трускавця пані Ліда. Так, нещодавно в курортний парк повернулася собачка, котру власник однієї з будок на бульварі Ю. Дрогобича силоміць запхав у мішок та й викинув неподалік «Козацького хутора». Собачка повернулася «додому» і це теж проблема, адже в курортному парку, в принципі, собак бути не повинно. А взагалі-то безпритульні собаки як явище – це свідчення нашої безвідповідальності та низької культури. Бо в нас чомусь не відповідають за тих, кого приручили, ставляться до тварин як до живої забавки, котру як непотріб можна викинути на вулицю. І тоді ця «жива іграшка» може стати потенційно небезпечною, особливо коли незнайомі люди чи діти пробують проявляти сентиментальність, гладити чи підходити надто близько.

Пані Ліда повела нас показати собачку на ім’я Пепа, з переламаним хребтом, котру вона прихистила в одній із будок поза територією міста і котру підгодовує. Важко було дивитися, як мучиться бідна істота, як волочить задні ноги та як скавулить. Пані Ліда пере ганчірки та сушить їх, прибирає в будці, словом, дбає про тварину, над якою поглумилися двічі – перший раз її власники, коли викинули на смітник, а другий раз бездушні людці, котрі переламали їй хребет. За словами зоозахисниці, багато собак було винищено на вулиці Сагайдачного на одному з об’єктів, який там будувався, були випадки вбивств тварин в підвалах будинків, де над тваринами часто свідомо просто знущалися. Про цуценят вже нема що й говорити.

Зоозахисників у нас не всі розуміють, дехто ставиться до них вороже. Так, у будинку, де мешкає пані Ліда, одна з жительок свідомо підсипає отруту – не боїться, що її може чекати доля пана Іринея. Дехто звинувачує зоозахисників, що ті «розводять» собак, хоча насправді вони тільки допомагають тим тваринам, які опинилися на вулиці зовсім не з власної вини. В нашому місті, як і в більшості українських міст, ніхто цією проблемою не займається комплексно. Потрібні вольєри, потрібні відлови, потрібні вакцинація, стерилізація, організований волонтерський рух, потрібні кошти, земельні ділянки, покрокове вирішення проблеми, а не «наїзди» гицлів, котрі цю проблему «вирішують» на день-два. Чия в цьому вина? Влади? Власників тварин? Зоозахисників, котрі не можуть об’єднатися і в ряди котрих потрапляють підприємці, яким дужче ніж на долі тварин залежить на земельних ділянках та виділених коштах? Байдужих мешканців міст? Напевно, всіх разом. За кордоном за неналежне утримання собак діють величезні штрафи, а в нас інколи буває важко визначити, чи це тварина безпритульна, чи має господаря. Бо власники вигулюють псів на дитячих майданчиках, без намордників, інколи без нашийників. Натомість на деяких безпритульних зоозахисники одягають нашийники, щоб таким чином їх захистити від гицлів, хоча це часто зовсім не допомагає нещасним тваринам.

Є й позитивні приклади. Так, у Трускавці неподалік стебницького кільця на одному з підприємств в хороших умовах утримують не лише суку, але і її щенят. Але такі випадки – рідкість.

Пані Ліда щодня вирушає з сумкою з кістками на «об’єкти». Вона вже нав’язала контакти з людьми, котрі готові зробити для Пепи інвалідний візочок, щоб знайти для собаки нових господарів. Для цуценят пані Ліда купує молоко. Коли собаки хворіють, тоді вона оплачує ветеринара, купує ліки. Вбитих собак з вулиці Сагайдачного після двох днів зберігання в морозильній камері відправлено на експертизу до Львова, щоб знати точну причину смерті. Вона плаче над долею тих тварин, котрих людська жорстокість заставила важко страждати, але плакати замало, тож вона мобілізує всі сили, щоб тваринам допомогти. Дехто каже, що вона «дурна», але вона мудріша від тих вгодованих панків, котрі відвертаються від проблеми, заплющують очі, щоб не бачити реальність із бродячими собаками. І шкода, що таких, як пані Ліда, мало, недостатньо у Трускавці, в Україні.

Тварин називають братами нашими меншими, але чи задумуємося ми над цим зворотом «брати наші менші»? Боже створіння хоче їсти, пити, розвиватися, хоче жити. Воно не просилося на світ, але якщо вже народилося, то хоче бути щасливим, як і ми, люди. Навряд чи варто вдаватися в дискусію, чи вміє собака мислити, чи має собака душу, або чи гріхом є вбивати безпритульних тварни. Досить того, що ми, люди, маємо душу, всіємо мислити і можемо вимислити інший спосіб для вирішення проблеми безпритульних тварин, ніж їхнє вбивство. Чи може ми теж звірі, хижаки, які помилково називаються Homo sapiens?

Володимир Ключак

 Создан 03 сен 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником