Трускавецький вісник № 193 (1114) від 21 листопада 2015 р.

 

Трускавецький вісник № 193 (1114) від 21 листопада 2015 р.

21.11.2015У номері: Не забудь Майдан; Презентація фільму «Спацер по старому Трускавці»; Знаменний для українців день; Мешканці Стебницької, 70 надіються на підтримку мера.

Новини Трускавця та регіону

Мешканці Стебницької, 70 надіються на підтримку міського голови

Сьогодні, 21 листопада, в приміщенні залу засідань Трускавецької міської ради відбулася зустріч міського голови Трускавця Андрія Кульчинського з мешканцями будинку № 70 на вул. Стебницькій. Причина, по якій у вихідний день відбувалася ця зустріч – неврегульоване питання забудови переходу, конфлікт забудівника з мешканцями.

Як повідомив Андрій Кульчинський, він мав розмову з забудівником Вальчуком, зятем п. Бедевельського, і попередив його, що потрібно домовлятися з людьми, заручитися підтримкою більше половини жителів будинку.

Але забудівник веде себе по-хамськи, кажуть мешканці, не зважає на думку людей. Присутні на зустрічі мешканці поінформували, що одному з жителів будинку були нанесені тілесні ушкодження, через суд мешканців лякають штрафами в розмірі 48 тисяч гривень, а будівництво ведеться швидкими темпами. Тому вони просять міського голову вплинути на директора КП «Трускавецьжитло» Богдана Стасишина, щоб роботи були призупинені.

Адвокат Анатолій Мацей, який представляє в цій справі мешканців будинку, розповів, що оскаржено ухвали Трускавецького міського суду (які прийняв суддя Марчук за клопотанням адвоката Вальчука п. Василя Качмара), надіслано звернення до голови профільного антикорупційного комітету ВРУ нардепа Єгора Соболєва, а також до народних депутатів Добродомова, Матківського, Парасюка. Адвокат Мацей переконаний, що вся справа із забудовою переходу побудована на корупційних схемах і розкривати їх потрібно в законному руслі, без домовлянь із порушниками закону.

Власна інформація

Владо, пам`ятай про Майдан!

Коктейль Молотова, шина та бруківка з Майдану – поряд з написом «Не забудь Майдан!». Таку композицію в приміщенні Трускавецької міської ради виклали в річницю Майдану активні його учасники.

- Цим ми хочемо показати, що Майдан – не одноразове явище, яке відбулося і стало історією. Влада повинна пам’ятати, що є народ, і цей народ може знову повстати, якщо влада діятиме не так, як треба. Це стосується влади як загальноукраїнської, так і місцевої, - каже активний учасник Майдану та воїн АТО Леонід Федевич.

- Скільки наших побратимів загинуло і продовжує гинути, а в країні нічого не змінюється. І далі процвітає корупція, простим людям жити стає щораз важче, а олігархи збагачуються на всьому, навіть на війні. Але вони повинні пам’ятати, що Майдан – це сила і з нами, людьми, треба рахуватися, - доповнює бойового побратима Іван Курій, легендарний трускавчанин, якого злочинна влада Януковича намагалася запроторити за грати за участь у Революції Гідності.

Бруківка з Майдану, шина та справжній, а не бутафорський, коктейль Молотова. Поруч з написом «Не забудь Майдан!» вони стоятимуть в холі міської ради Трускавця до кінця понеділка, 23 листопада. Стоятимуть і нагадуватимуть всім, що Майдан – це не те, що пройшло, проминуло і його вже нема. Майдан – це те, що змінило нас, ввійшло в нашу кров і незримо присутнє серед волелюбної української нації.

Хлопці-майданівці, які пройшли пекло війни на Сході, принесли це символічне нагадування владі в суботній день, 21 листопада. Одинадцять років тому в цей день країна прокинулася, щоб захистити результат виборів від маніпуляцій «підрахуя». А два роки тому повстала, щоб захистити європейський вибір, європейське майбутнє. Не був осторонь цих подій і Трускавець.

Нагадування «Не забудь Майдан!» адресоване владі – місцевій (старій та новій, у Трускавці і не тільки), обласній, київській. Але воно адресоване також всім нам…

Пом`янути Героїв Небесної Сотні та загиблих воїнів АТО учасники акції пішли до Стели пам`яті біля церкви св. Миколая. Тут вони спільно з іншими громадськими активістами запалили лампадки та помолилися. «Вічна пам`ять Героям…» - шепотіли вуста та серця. «Не забудь про Майдан!» - линуло холодного листопадового вечора…

Володимир Ключак

Прогуляємося по Трускавці?

Німецьке слово «spazieren» (шпацірен) через польські слова «spacerować» і «spacer» вже давно перейшло в нашу українську мову і збагатило її словами «спацер» та «спацерувати». Означає воно те ж, що і «прогулянка», «прогулюватися», але оскільки виглядає витонченішим та милозвучнішим, то цей термін значно частіше використовує інтелігенція, ніж простолюдини.

«Спацер по старому Трускавці» - така назва фільму, знятого з ініціативи невтомного трускавецького дослідника-краєзнавця Миколи Іваника. Після завершення написання книги про історію знаних трускавецьких родин, після виходу в світ ряду публікацій про трускавецьку минувшину, настала черга й на фільм.

Фільм «Спацер по старому Трускавці» знімався в липні 2015 року. До зйомок були залучені працівники трускавецьких бібліотек. 35-хвилинна стрічка розповідає про старі вілли Трускавця. Крок за кроком Микола Іваник з чарівними дівчатами та жінками з бібліотек Трускавця йдуть маршрутом «минуле – сучасне». З 320 вілл старого Трускавця залишилося близько 40, та й вони – під загрозою. «Рука новітнього Герострата із запаленим сірником знищила нашу пам`ятку, нашу гордість – наш трускавецький Дептак», - розповідає Микола Іваник і закликає відновити цю окрасу Трускавця. А ті, які ще «живі», стоять – зберегти для нащадків.

Прапрем`єра фільму відбувалася ще напередодні виборів, а от для ширшої публіки прем`єру провели у п’ятницю, 20 листопада. В затишному залі ресторану «Оскар» всі бажаючі могли переглянути цю стрічку. В подальшому плануються комерційні покази, щоб хоча б повернулися кошти, витрачені на створення «Спацера…». Завдяки меценатам Сергієві Розорі та Галині Шиманській-Карп`юк, а також особистим коштам Миколи Іваника фільм побачив світ, але є ще певні боргові зобов`язання, тож до вирішення цих справ фільм переглянути у вільному доступі в Інтернеті не можна буде.

Бібліотекарі-актриси (такі ж чарівні, як і на зйомках фільму), настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці у Трускавці о. Володимир Бондарчук, волонтер та меценат Сергій Розора, депутат Трускавецької міської ради та президент міжнародного кінофестивалю «Корона Карпат» Олег Карпин, журналісти Тетяна Вінницька та Ольга Грищенко, керівники гуртків та вихованці Будинку учнівської творчості, а також гості готелю «Оскар» з насолодою переглянули «Спацер по старому Трускавці». Після перегляду з коротким словом виступили автор ідеї та режисер Микола Іваник, а також директор готелю-ресторану «Оскар» Олег Блажівський. Останній нагадав, що виставою Театру в дорозі «Аґрада» з Польщі започатковано в «Оскарі» такі мистецькі зустрічі і ще в цьому році планується провести тут два перегляди фільмів – один ретро-фільм про Трускавець і ще один про жінок воїнів АТО (відзнятий львівськими митцями). Всі присутні висловили подяку адміністрації «Оскару» за наданий зал, а також за частування. Торт з нагоди презентації фільму спекли господині-бібліотекарки, смачні чаї на вибір презентував «Оскар», не обійшлося на такому святі фільму і без шампанського.

Zapraszamy do Truskawca! Herzlich wilkommen! Welcome! – лунало різними мовами при завершенні фільму. Окрім пізнавальної цінності фільм можна назвати промоційним, адже він пропагує відпочинок у нашому місті. Так, окрім опису давніх вілл тут звучать легенди, є розповідь про омолоджуючу воду «Юзя», показані і цілком сучасні об’єкти, в тому числі сакральні, для прикладу, церква Покрови, по-мистецьки оформлена і зовні, і всередині. Українські та польські акценти в культурі та архітектурі показують Трускавець як місто двох культур, де відпочивальник перебуває в гармонії з природою, в безпеці, і може бути впевненим, що перебування тут, у Трускавці, йому піде тільки на користь. Але навряд чи варто переповідати про все побачене в фільмі – фільм все-таки варто побачити особисто. Хочеться надіятися, що трускавчани гідно оцінять працю Миколи Іваника і він, подолавши фінансові підводні камені кіноіндустрії, не опустить руки і візьметься за творення наступних фільмів.

А ті, хто побачив «Спацер по старому Трускавці», напевно що захочуть поспацерувати нашим курортним парком, нашими вулицями, присісти на лавочку і зважити на повільний, розмірений ритм життя нашого тихого курортного містечка з двохсотлітньою історією.

Володимир Ключак

Знаменний день для українців

21 листопада Україна відзначає День гідності і свободи. «Гідність» і «Свобода» – два слова, які тісно між собою пов’язані, бо не буває вільної держави без гідних громадян, які в ній живуть. Однак поки ще не здобута свобода, за яку так боролась активна і свідома частина українців.

На календарі ця дата ознаменована як державне свято, однак це свято зі сльозами на очах, бо тільки зі сльозами згадуєш Небесну Сотню та каліцтва тих людей, які, маючи гідність, стояли на Майдані за свободу.

Символічним є те, що 21 листопада церква вшановує Архистратига Михаїла. Згідно з прийнятою у християнстві небесною ієрархією, Михайло – верховний воєначальник у війні з ворогами Бога.

Архистратига Михаїла здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн. У народній уяві архангел Михаїл змальовується мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. А ще кажуть: де б не заховався нечестивий – стріла архангела знайде його скрізь.

Вважаю, що 21 листопада – знаковий день для української нації. Немов самі Небеса нам підказують, що шлях до свободи лежить через Бога, тому вся Україна повинна впасти на коліна перед Всевишнім, повернутись до християнських чеснот . І тоді Архистратиг Михаїл допоможе нам українцям у боротьбі за нашу свободу, поведе за собою військо і народ до Святої Перемоги над внутрішніми і зовнішніми ворогами України.

Слава Україні!

Щиро Ваш Ігор КісакОбновлен 23 ноя 2015. Создан 21 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником