Трускавецький вісник № 212 (1133) від 18 грудня 2015 р.

 

Трускавецький вісник № 212 (1133) від 18 грудня 2015 р.

18.12.2015У номері: Підписано Меморандум про співпрацю між Дрогобичем, Бориславом, Трускавцем, Стебником та Східницею; Трускавець де-факто визнано бальнеологічною столицею України; Короткі новини регіону; Свято Миколая в дитячій бібліотеці; Рада Старійшин окреслила напрямки роботи.

Новини Трускавця та регіону

Лева Грицака визнано кращим меценатом

Генерального директора ТзОВ «Готельно-курортний комплекс «Карпати» (м. Трускавець) Грицака Лева Ярославовича визнано кращим меценатом. Таке рішення прийняла Трускавецька міська організація ветеранів. 17 грудня голова організації Бессарабов Віктор Андрійович вручив Леву Грицаку подяку за те, що той завжди пам’ятає про потребуючих людей та щедро допомагає їм. Також подяку за сприяння в реабілітації воїнів АТО та надану допомогу для потреб наших захисників вручив Леву Грицаку Микола Кобільник, очільник організації, котра об’єднує воїнів АТО на Дрогобиччині.

Грамоти та відзнаки для Лева Грицака – цілком заслужені. Тільки цими днями, напередодні Дня святого Миколая, ним надано 270 подарункових наборів, зокрема для церковної громади парафії Покрови Пресвятої Богородиці у Трускавці, інвалідів Трускавця, на сільські ради сіл Станиля та Воля Якубова. Воістину, ніколи не збідніє рука того, хто дає потребуючим!

Кандидат в депутати обласної ради виконує свої зобов’язання перед виборцями, навіть не будучи обраною

Дружина генерального директора готельно-курортного комплексу «Карпати» Лева Грицака Мирослава Грицак, котра на місцевих виборах 2015 року балотувалася до Львівської обласної ради від Стебника (у списку БПП «Солідарність»), виконує свої обіцянки перед виборцями. Незважаючи на те, що пані Мирослава не була обраною до Львівської обласної ради, вона пам’ятає про свої обіцянки і, як вона й запевняла під час передвиборчих зустрічей, допомагатиме у вирішенні проблем Стебника та стебничан, чим тільки зможе.

Напередодні Дня святого Миколая для політв’язнів та репресованих м. Стебника родиною Грицаків було надано 29 продуктових наборів. Саме стільки осіб налічують Спілка політв’язнів та репресованих і Братство ОУН-УПА, які діють у Стебнику.

Віряни Трускавця продовжують йти до копії чудотворної ікони

Вчора, 17 грудня, до Трускавця було привезено копію чудотворної ікони Матері Божої Неустанної Помочі, яку однаково шанують православні, греко-католики та римо-католики. Святиня знаходиться в римо-католицькому костелі Успення Пресвятої Діви Марії. Після спільного розарію (вервиці) віряни мали можливість прикластися до копії чудотворної ікони, котра мандрує храмами України з нагоди 150-річчя передачі її орденові отців-редемптористів.

Під час Святої Меси, котра проходила українською мовою, настоятель парафії о. Кшиштоф Щигло CSSR розповів історію чудотворної ікони, намальованої на о. Крит. Вона довший час знаходилася в Римі у костелі святого Матея, а після його пограбування та знищення в непрості часи Середньовіччя була під опікою отців-августинців. 150 років тому Папа Римський на прохання отців-редемптористів (монахи Чину Найсвятішого Ізбавителя) передав ікону їм, щоб вони поширили її вшанування. Детальніше про саму ікону можна почитати за посиланням https://www.150-mbnp.org.ua/. Історія знає численні випадки уздоровлень, отриманих після молитви до Бога перед іконою Страсної Богородиці.

Копія чудотворної ікони Матері Божої Неустанної Помочі (в православній традиції – Страсна Богородиця) перебуватиме у трускавецькому костелі тільки сьогодні. О 10.00 розпочнеться Свята Меса українською мовою, після неї можна буде особисто помолитися перед іконою, попросити у Бога всіх ласк та подякувати Йому за його добродійства. О 15.00 розпочнеться Година Милосердя, а о 16.00 – Свята Меса польською мовою. Після цього копію чудотворної ікони римо-католики Трускавця передадуть греко-католикам. Ікона буде виставлена в катедральному соборі Святої Трійці в Дрогобичі. Нагадаємо, що правлячий архієрей Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, єпископ Ярослав Приріз також є священиком і єпископом Чину Найсвятішого Ізбавителя (тобто, отцем-редемптористом).

Миколай дарує мрію

Сьогодні, 18 грудня, у Трускавці проходить акція «Миколай дарує мрію». Діти з малозабезпечених сімей Трускавця сьогодні матимуть незвичайного гостя – святого Миколая, обіцяють в Трускавецькому міському центрі соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Миколай вирушає в дорогу о 16.00 і ходитиме, поки йому вистачить сил. Мрії дітей з незаможних сімей здійсняться і це є внесок в те, щоб добро перемагало зло, щоб в день свята у всіх на обличчях були тільки сльози радості, а не печалі.

Як повідомили у ТМЦСССДМ, акцію вдалося організувати завдяки добрій волі, сприянню та фінансовій підтримці депутатів Трускавецької міської ради та членів виконавчого комітету. Детальніше про перебіг акції «Миколай дарує мрію» у Трускавці розповімо наступного тижня.

У Бориславі відкриття ялинки відбудеться сьогодні

Борислав готовий до святкування Різдвяно-Новорічних свят. Сьогодні, 18 грудня, напередодні Дня святого Миколая, в місті нафтовиків відбудеться відкриття головної ялинки міста. Захід розпочнеться о 16.00.

Нагадаємо, що у Трускавці відкриття ялинки відбудеться завтра, 19 грудня, о 16.00.

У Трускавці нагороджено кращих працівників поліції

Як інформує в соціальній мережі Фейсбук спільнота «Поліція Трускавець», 16 грудня у Трускавецькому відділенні поліції відбулося нагородження кращих працівників поліції за активний внесок у боротьбі зі злочинністю.

На нараді були присутні начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області полковник поліції Загарія Дмитро Дмитрович, начальник Дрогобицького відділу поліції Карапата Мирон Григорович, начальник Трускавецького відділення підполковник поліції Собко Богдан Анатолійович, начальник Бориславського відділення поліції підполковник поліції Закутний Олександр Борисович, заступник міського голови міста Трускавця Ткаченко Олександр Олександрович, керівництво приватного підприємства «ГАЛ-БЕЗПЕКА» та особовий склад Трускавецького відділення поліції.

За сумлінне виконання службових обов’язків начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області полковник поліції Загарія Дмитро Дмитрович вручив подяки кращим працівникам за зміцнення законності й правопорядку, зразкове виконання службових обов’язків, виявлення особистої відваги, професіоналізмі при затриманні злочинців та сприяння у розбудові партнерських відносин між поліцією та громадськістю.

Забезпечувати правопорядок є одною з основних функцій покладних на правоохоронців, місія, яку виконує кожен працівник впродовж всієї служби в органах внутрішніх справ. Правоохоронці гідно несуть службу з охорони правопорядку, працюють на профілактику попереджують, виявляють та припиняють правопорушення.

Представники громадськості подякували правоохоронцям за відданість, мужність, добросовісне виконання своїх службових обов’язків та вручили правоохоронцям подяки.

Голова державної казначейської служби України дала фінансовий майстер-клас у Дрогобичі

Вчора, 17 грудня, у мармуровій залі Дрогобицької Ратуші голова державної казначейської служби України Тетяна Слюз провела курсову нараду з розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, фінансовими органами та органами місцевого самоврядування Дрогобиччини. Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради. Участь у нараді взяли міський голова Дрогобича Тарас Кучма, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, міський голова Борислава Ігор Яворський, голова Дрогобицької райдержадміністрації Максим Лісогор, заступник голови Дрогобицької райради Володимир Стецівка.

Тетяна Слюз побудувала свою лекцію на висвітленні роботи служби, яку вона очолює, зокрема акцентувала увагу тих, хто працює з коштами, на правилах роботи фінансових установ з казначейськими установами, оповіла про фінансову специфіку місцевих бюджетів. Детально схарактеризувала голова державної казначейської служби методику роботи з фінансовими документами, у яку агітувала впроваджувати новинки електронного документообігу. Тетяна Слюз переконливо доводила, що сучасні інформаційні носії дають переваги і в часі, і у використанні ресурсів. Відтак поспілкуватися з київською гостею у суто професійному колі фінансисти Дрогобиччини і працівники місцевого казначейства мали змогу у світлиці Ратуші.

У Дрогобичі біля скверу Небесної Сотні демонтують торгові ятки

Вчора, 17 грудня, на засіданні Дрогобицького виконавчого комітету було ухвалено рішення про демонтаж чотирьох тимчасових споруд, розташованих поблизу скверу Небесної Сотні. Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради.

Власник однієї із споруд, присутній на виконкомі, спочатку висував претензії щодо короткого терміну, відведеного на демонтаж, відтак закинув членам виконкому несправедливий підхід до цього питання, мовляв одні споруди демонтують, а інші залишають. На цю репліку міський голова Дрогобича дав жорстку відповідь, запевнивши власника ятки, що влада націлена очистити місто від тимчасових споруд і в цьому напрямку діятиме конкретно і послідовно, не роблячи жодних винятків. Сквер Небесної Сотні, за слова Тараса Кучми, у Дрогобичі відкриють до Великодня. Роботи з упорядкування скверу уже розпочалися, тому нагальне завдання влади створити належний фон для цього пам’ятного місця.

У Дрогобичі вивчатимуть можливість виготовляти дорожні знаки

Виконком Дрогобицької міської ради на своєму засіданні 17 грудня доручив директору департаменту міського господарства Івану Лепкому зібрати відомості про можливість виробляти дорожні знаки безпосередньо у Дрогобичі. Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради. Під час розгляду питання про встановлення дорожніх знаків на вул. М. Грушевського та вул. П. Орлика Іван Лепкий поінформував, що вартість замовленого у Львові одного знаку становить 5 тисяч гривень. Секретар міської ради Олег Хрущ зазначив, що значно здешевити видатки на виготовлення дорожніх знаків міг би місцевий виробник. Розшукати підприємство такої спеціалізації у Дрогобичі доручили департаменту міського господарства.

Вихованцям дитячого будинку «Оранта» дрогобицька влада подарувала телевізор

17 грудня секретар Дрогобицької міської ради Олег Хрущ та заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба відвідали обласний центр соціальної реабілітації інвалідів «Сонечко» та дитячий будинок «Оранта». Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради.

Міські урядники привітали дітвору з прийдешнім Днем Святого Миколая, побажали, аби Святий Угодник здійснив усі їхні мрії і подарував своє повсякчасне заступництво. Від гостей діти отримали солодкі пакунки. А вихованці дитячого будинку «Оранта» тепер зможуть проводити вільний час за сучасним телевізором, який їм від імені Святого Миколая вручила влада міста.

У Дрогобичі виконком заслухає звіти керівників усіх комунальних підприємств

Члени виконавчого комітету Дрогобицької міської ради на засіданні 17 грудня підтримали пропозицію секретаря міської ради Олега Хруща щодо почергового заслуховування на своїх засіданнях керівників комунальних підприємств. Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради.

Першим уже наступного тижня перед цим органом місцевого самоврядування прозвітує директор КП «Дрогобицький ринок» Віталій Мойсеєнко. Відтак засідателі виконкому оцінять керівну роботу директора Дрогобицької лазні. Крім цифрових показників та інформації про основні досягнення підприємства, члени виконавчого комітету встановили ще один параметр звітності. Керівники комунальних підприємств Дрогобича мають презентувати план розвитку очолюваних ними структур на найближчі роки.

У Дрогобичі до Дня Святого Миколая 250 дітей вояків АТО отримали подарунки

Вчора, 17 грудня, Дрогобицький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у мармуровій залі Ратуші зібрав дітей вояків АТО. Святкові подарунки 250 дітей отримали з рук Святого Миколая. Про це інформує прес-служба Дрогобицької міської ради.

З імпровізованим Миколаєм на пару мішечки з ласощами роздавав міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Вітаючи дітей зі святом, Тарас Кучма наголосив, що вони по праву можуть пишатися своїми татусями, які захищали чи захищають сьогодні Україну. Також міський очільник вказав на важливості підтримки в тилу, силу якої відчув особисто, перебуваючи на передовій.

Власна інформація

На дорозі Східниця-Верхнє Синьовидне проводять ямковий ремонт за 1 млн грн

На автомобільній дорозі Східниця – Верхнє Синьовидне проводиться ямковий ремонт. В цьому році на поточний ремонт з обласного бюджету виділено Службі автомобільних доріг у Львівській області 1 млн грн.

Заступник голови Сколівськкої РДА Ярослав Лепісевич та керівник відділу розвитку інфраструктури, ЖКГ та капітального будівництва райдержадміністрації Василь Жук здійснили виїзд на територію Крушельницької та Корчинської сільських рад з метою обстеження ходу проведення ямкового ремонту на дорозі Східниця-Верхнє Синьовидне. Про це повідомили у Сколівській РДА.

Так, за сьогодні, як повідомив представник ремонтної дільниці, для ліквідації 350 м кв. ямковості використано 45 тонн асфальту. За умови сприятливих погодних умов завершення ремонтних робіт планується найближчим часом.

ЗІК

Один за всіх, усі за одного!

У четвер, 17 грудня, в Бориславі відбулося підписання Меморандуму про співпрацю. Свої підписи під документом поставили міський голова Дрогобича Тарас Кучма, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, міський голова Борислава Ігор Яворський, міський голова Стебника Петро Старосольський та селищний голова Східниці Іван Піляк. Захід проходив за участі представників засобів масової інформації.

Присутніми на церемонії підписання Меморандуму про співпрацю були голова Асоціації міст Львівщини Василь Абаімов та відомий в нашому краї громадський діяч та меценат, популяризатор Франкового краю та спадщини Великого Каменяра Ігор Курус. До речі, саме Ігор Курус чимало приклався до того, щоб ця зустріч в залі засідань Бориславської міської ради відбулася і Меморандум про співпрацю було підписано.

Очільники міст Дрогобиччини виявили бажання співпрацювати на регіональному рівні і така співпраця вже дає свої плоди. За приклад міський голова Трускавця Андрій Кульчинський навів взаємозаліки між Дрогобичем та Трускавцем, що дозволило зняти напругу у відносинах між двома водоканалами та двома містами. Нагадаємо, що нещодавно було списано боргів на суму біля 11 мільйонів гривень. Проблема у трускавецькому водоканалі виникла безпосередньо в першій половині 2015 року, водоканал свідомо доводили до банкрутства, але, на щастя, у Трускавці змінилася влада і краху підприємства вдалося уникнути.

- Після виборів міські голови нашого регіону одноголосно висловилися за те, щоб посилити співпрацю, - розповідає міський голова Борислава Ігор Яворський. – Ми відкриті до діалогу. Хоча у кожного населеного пункту є свої проблеми, але є і проблеми регіонального характеру. Тож коли ми об’єднаємо наші зусилля, то шанси для вирішення цих проблем в рази збільшуються.

- Перший та головний пункт цього меморандуму – це те, що ми йдемо на кооперацію, а не на конкуренцію, - каже селищний голова Східниці Іван Піляк, якому східничани вдруге довірили пост голови. За приклад того, що можна буде зробити конкретно вже найближчим часом в рамках співпраці, Іван Євгенович назвав ремонт доріг між містами, а також спільну роботу над залученням грантових та інших коштів у розвиток регіону.

Мер Дрогобича Тарас Кучма зупинився детально на спільних для регіону проблемах – це і вивезення твердих побутових відходів, і водопостачання, проблеми освіти та медицини.

- Мета в нас одна – зробити так, щоб наш регіон був не занепадаючий, а процвітаючий – такий як Східниця, що розвивається швидкими темпами. Бо гуртом і батька легше бити! - образно пояснив бажання співпраці між сусідами Тарас Ярославович.

Міський голова Стебника Петро Старосольський доповнив мера Дрогобича, назвавши ще одну болючу для регіону проблему – очисні споруди. На прикладі занечищеної річки Солониці, котра протікає через Стебник, Петро Романович показав, наскільки взаємопов’язані ми є між собою, наскільки проблеми одного міста можуть створювати виклики для міст-сусідів. Він висловив впевненість, що економічно сильніші міста не залишать Стебник напризволяще, бо екологічні проблеми варто долати не поодинці, а спільно.

- В сукупності ми творимо додану вартість регіону, - каже міський голова Трускавця Андрій Кульчинський. Мер міста-курорту зазначив, що в кожного з міст є як позитивний, так і негативний досвід, тож перший потрібно переймати, а щодо другого – не дозволяти повторитися.

Якщо говорити про досвід, то сама ідея спільної праці на благо Дрогобиччини далеко не нова. У свій час планувалося запустити тролейбус між містами Дрогобичем та Трускавцем, до 2006 року така співпраця була реальною. Коли в 2006 до влади в Дрогобичі прийшов мер-популіст (згодом рада позбавила його повноважень), то співпраця припинилася. Аналогічна ситуація з мером сталася тоді і в Стебнику.

Після 2010 року до влади в окремих містах регіону теж прийшли популісти. Ідею кооперувати зусилля міст висунув помічник народного депутата Романа Ілика Володимир Кондзьолка. В 2013 році було підписано Меморандум про співпрацю та створено Асоціацію органів місцевого самоврядування «Франковий край», але проект виявився мертвонародженим дитям. Мери боялися, що хтось у них відбере їхні повноваження, а деякі взагалі говорили: «Я – мер! Мер! Чого я маю кудись їздити, про щось домовлятися? Хай всі їздять до мене». Така деструктивна позиція призводила до накопичення проблем замість спроб їхнього вирішення.

І ось – новий Меморандум. Це знакова подія для регіону – знакова при умові, що проект буде діючий. Як каже Ігор Яворський, консультації між собою міські голова краю розпочали ще до інавгурації, вони часто бачаться, часто спілкуються. І хоча пріоритетним для кожного мера буде розвиток громади, яка його обирала, та без співпраці з сусідами немає майбутнього.

Після урочистого підписання Меморандуму про співпрацю п’ять очільників скріпили свої наміри символічно – келихом шампанського. Сторони домовилися розвивати і зміцнювати співпрацю в галузі туризму, культури, медицини, екології, освіти, правопорядку, транспортного сполучення, водозабезпечення, переробки побутових відходів, інфраструктури та залучення інвестицій.

- Це добрий приклад для всієї України. Я впевнений, що ви досягнете успіху для того, щоб життя ваших територіальних громад стало краще, - каже голова Асоціації міст Львівщини Василь Абаімов.

Після підписання Меморандуму міські голови відповіли на кілька запитань журналістів. Участь в брифінгу взяли начальник відділу внутрішньої політики Бориславської міської ради Наталія Бараняк, начальник інформаційного відділу Трускавецької міської ради Леся Боднар, редактори газет «Нафтовик Борислава» та «Вільне слово», журналісти бориславської радіоредакції «Слово», трускавецького радіо, бориславського телебачення, Інтернет-видань ЗІК, «МедіаДрогобиччина», «Трускавецький вісник» та кількох інших видань. Обговорені теми стосувалися планованої адмінреформи, конфліктів, які можуть виникнути між містами-сусідами, перших кроків співпраці, реабілітації воїнів АТО тощо.

Отже, міські громади Дрогобиччини мають намір співпрацювати. Хочеться вірити, що принцип «Один за всіх, всі за одного» виявиться для них кращим, ніж принцип «Кожен за себе, один Бог за всіх». Оптимізм голів вселяє надію, а надія вмирає останньою…

Володимир Ключак

Рада Старійшин окреслила напрямки роботи

Днями відбулося засідання президії міської громадської організації «Рада Старійшин» міста Трускавця. Пройшло воно під головуванням голови МГО Кривка Бориса Степановича за участі 14 членів президії.

Борис Кривко зробив підсумки роботи за 2015 рік. Підкреслив громадську активність організації, а також відзначив активність членів організації Скибака Івана Михайловича, Кушніра Володимира Миколайовича, Петранича Михайла Петровича, Дуб Марії Михайлівни, Суботяк Ярослави Іванівни, Гуцила Богдана Івановича. Борис Степанович звернувся до президії про необхідність надання пропозицій щодо роботи Ради Старійшин на 2016 рік.

Було обговорено пропозиції щодо вирішення актуальних проблем захисту прав, соціально-побутових та інших проблем пенсіонерів, людей з інвалідністю міста.

З пропозиціями виступили: Пилат Олена Леонідівна, директор Трускавецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг); Петранівський Василь Левкович, директор Будинку учнівської творчості; Скибак Іван Михайлович, заступник голови Ради Старійшин; Умнов В’ячеслав Васильович.

Було піднято такі важливі для міста питання: робота перевізників міста; участь пенсіонерів в Новорічних та Різдвяних святах; створення нових форм соціального обслуговування для пенсіонерів; створення університету III-го віку; робота по відновленню історичної пам’яті учасників війни, національно-визвольних змагань, сучасних героїв – воїнів АТО; співпраця з музеями та бібліотеками міста, терцентром; про перенесення пам’ятного знака отцю Олексі Пристаю у більш гідне місце (він зараз знаходиться на тротуарі); про створення бібліотеки Ради Старійшин; про вибори першого заступника голови МГО Ради Старійшин.

Останнє питання виникло в зв’язку з тим, що Скибак І. М. звернувся з проханням призупинити його членство в раді. Було обрано заступником голови Умнова В’ячеслава Васильовича.

Президія ради свої пропозиції щодо планування та вирішення піднятих питань вирішила надати міському голові п. Андрію Кульчинському для розгляду та практичного вирішення.

Про подальшу роботу президії трускавчанам буде повідомлено додатково

Прес-служба МГО «Рада Старійшин», м. Трускавець

У Бориславі завершився Театральний фестиваль

Сьогодні, 18 грудня, у Бориславі завершився Фестиваль вистав, котрий проходив у місті нафтовиків чотири дні. Відкриття І Всеукраїнського конкурсу-фестивалю театрального мистецтва «Бориславський фестиваль вистав» відбулося фактично 14 грудня, коли в залі засідань Бориславської міської ради пройшов присвячений йому брифінг. Участь в ньому взяли мер Борислава Ігор Яворський, заступниця міського голови з гуманітарних питань Роксоляна Гарасимів, начальник відділу гуманітарної політики Роман Тарнавський, спеціаліст з питань молоді та охорони культурної спадщини відділу гуманітарної політики Віктор Кравцов, студент Київського національного університету культури та мистецтва Назар Панів та актор театру і кіно Іван Шаран. Слід зазначити, що двоє останніх названих театралів доклали всіх зусиль, щоб у рідному місті провести фестиваль вистав.

Чи вдався фестиваль? Судити глядачам. Не все, що було представлено на ньому, мусіло однозначно сподобатися. Як сказала в одному з інтерв`ю «Трускавецькому віснику» акторка з Польщі, режисер Театру в дорозі Аґрада в Устеріках Дольних Ґражина Казновська, театр має заставити мислити, а глядач, вийшовши з зали, повинен «допрацювати» виставу в собі, щоб вона ще довго залишалася в ньому. Бо коли все зрозуміло, коли всі крапки над «і» розставлено до кінця вистави, то глядач хоча й задоволений від перегляду, але він забуває про п’єсу щойно вийшовши за двері театру.

Фестиваль вистав у Бориславі проходив у будні дні, тож, можливо, не всі бажаючі змогли побувати на виставах. Але завдяки редакції бориславського радіо «Слово» кожен міг побувати на цьому фестивалі «на віддалі», бо радіо через мережу Інтернет транслювало і  самі вистави, і інтерв’ю з акторами та режисерами, і відгуки глядачів.

На жаль, автор цієї статті з ряду об’єктивних обставин не зміг побувати на більшості вистав, проте навіть перебування на одній дозволило сформувати власну думку про захід. Дуже хотілося потрапити на «Синдром предків» Єви Якубовської, але планована програма фестивалю дещо зазнала змін через травму львівської акторки. В зв’язку з цим 17 грудня глядачі змогли подивитися не три п’єси, а тільки дві. На «Зачаровані потвори» київського театру «Вавилон» я не встиг, а от на перформенс оффового (альтернативного) театру з Києва «Наш театр» потрапити вдалося.

Вистава «Викрита ластівка» (режисер А. Вербейко) зібрала фактично повний зал глядачів. Переважала молодь, були навіть діти. Навряд чи те дійство, яке проходило на сцені, могло їх сильно зацікавити. Та насправді навіть саме перебування в театрі, на виставі формує певне ставлення до культури, «обтісує» людину і робить її причетною до світу культури. Тому велика кількість глядачів – це показник, що бориславці цікавляться театром і він їм потрібний. Та й будьмо відверті – хіба часто гості з Києва ставлять свої вистави у Бориславі?

На сцені головні герої розмірковували про любов та самотність, про свободу та залежність, про світосприйняття та непорозуміння.

- Я тебе так люблю, що не можу без тебе жити! - То ти хочеш померти?

- Ти – моя дружина! - Але я не пам’ятаю цього!

- Як я тут опинилася? Як ми познайомилися?

- Я тебе запам’ятав, бо в тебе неповторні очі!

Уривки фраз супроводжували світлові ефекти, з-за куліс вилітали паперові літачки, а дивний хлопчина ходив з мильницею між рядами і наче когось шукав. 45-хвилинна вистава творила ілюзію паралельної реальності, в яку може потрапити кожен. «Викрита ластівка» не тільки заставила задуматися над темою взаємостосунків між Ним та Нею (в іпостасях Коханий-Кохана, Тиран-Жертва, Власник-Річ тощо). Вона порушила тему Свободи. Чи існує свобода в принципі, а якщо так, то наскільки вона може бути безмежною?

Сьогодні Фестиваль вистав завершився, та його статус (Перший Всеукраїнський конкурс-фестиваль театрального мистецтва) свідчить, що організатори  планують зробити його традиційним. Приємно, що у Бориславі проходять такі події, які популяризують не тільки це місто, а весь наш регіон. І незважаючи на те, кого ж журі визначило переможцем «Бориславського фестивалю вистав», Борислав точно не залишився в програші.

Володимир Ключак

Трускавець де-факто визнано столицею бальнеологічної науки України

В останньому номері журналу «Медична гідрологія та реабілітація» опубліковано статтю головного редактора журналу, доктора медичних наук Алли Портниченко «Українська бальнеологія: наукові тенденції останнього десятиріччя (наукометричний аналіз)».

Як можна переконатися після прочитання цієї статті, вона засвідчує, що трускавецькі вчені займають провідні позиції у бальнеологічній науці України. З дозволу автора публікації та з дозволу редакції наукового журналу «Медична гідрологія та реабілітація» «Трускавецький вісник» розміщує окремі розділи цієї солідної публікації. Дуже приємно, що Трускавець де-факто визнано столицею бальнеологічної науки України, що навряд чи викликало у когось сумніви.

***

Наукометричні дослідження є одним з напрямків сучасної науки, який стрімко розвивається в XXI сторіччі, в тому числі в Україні. Потреба в таких дослідженнях ґрунтується в необхідності узагальнення інформаційної лавини сучасних наукових знань та виявлення загальних тенденцій розвитку науки і практики, прогнозування інноваційних напрямків, оптимізації науково-економічних підходів до розвитку певних галузей науки і практики. Важливою метою наукометричного аналізу можна також вважати реформування бази періодичних видань для відображення результатів досліджень і їх практичного застосування. Не викликає сумнівів, що публікація результатів науково-практичних досліджень та їх широке обговорення є необхідною ланкою не тільки індивідуального визнання авторів цих робіт, але й одержання загальносвітового доробку знань і економічного ефекту від витрачених коштів.

Журнал «Медична гідрологія та реабілітація» надає унікальний матеріал для проведення наукометричного пошуку через своє спеціалізоване спрямування в період 2003-2013 рр., коли в журналі публікувалися переважно результати бальнеологічних досліджень. Незважаючи на достатньо вузький науковий профіль журналу, у 2014 році видання досягло 36 місця у рейтингу наукових періодичних видань України за результатами міжнародної наукової бази Google Scholar, в тому числі посіло 5 місце серед періодичних наукових видань медико-біологічного профілю.

Нами проведено наукометричний аналіз публікацій журналу «Медична гідрологія та реабілітація» за 2003-2013 рр. та аналіз статей з найвищою кількістю цитувань з метою визначення найбільш актуальних напрямків наукових робіт, переважної структури наукових досліджень, характеристики основних надбань і проблем української бальнеологічної науки в зазначений період.

Цитування статей оцінювали за міжнародними наукометричними базами даних Google Scholar (www.google.com.ua), SciVerse Scopus (www.scopus.com), Harzing`s Publish or Perish (www.harzing.com/pop). Аналіз публікацій журналу здійснювали з використанням архіву електронних версій статей.

За 2003-2013 рр. в журналі «Медична гідрологія та реабілітація» опубліковано та розміщено в мережі Інтернет 540 наукових робіт. З них процитовано 175 робіт (32,4%), в т.ч. 44 роботи (8,15%) процитовано 5 і більше разів, 11 статей (2%) – 10 і більше разів. Всього за міжнародними наукометричними базами даних виявлено 631 цитування публікацій цитувань журналу за 12 останніх років, що складає 52,58 на рік.                

Найбільш цитованими публікаціями нашого журналу є статті А.Я. Бульби (2007), О.В. Козявкіної та Л.Г. Бариляк (2008), на які виявлено 20 і більше посилань. Понад 10-ма цитуваннями відзначено роботи І.Л. Поповича та співавт. (2007-2009), Г.І. Вісьтак і співавт. (2009, 2011), Л.Н. Прокопович і А.Я. Бульби (2003). Крім цього, 5 і більше цитувань своїх публікацій нараховують автори нашого журналу О.В. Козявкіна (2011, 2009), Н.В. Козявкіна (2008, 2011, 2009), А.Я. Бульба і співавт. (2006), Л.М. Радченко (2009), В.І. Козявкін (2003), З.Д. Струк і співавт. (2009), Г.І. Вісьтак, Р.О. Маркевич (2009), А.І. Гоженко, О.А. Гоженко (2007), І.Л. Попович і співавт. (2010), Л.Г. Бариляк і співавт. (2010), О.Л. Фучко (2010), С.В. Ружило і співавт. (2004), Б.В. Грінченко і співавт. (2005), Р.В. Бабилюк, І.Л. Попович (2011), В.В. Стеблюк (2011), М.М. Чапля і співавт. (2004), І.С. Флюнт і співавт. (2010), О.Р. Дацько і співавт. (2008), Л.Н. Прокопович, А.Я. Бульба (2005), В.Є. Бабелюк і співавт. (2010).

При аналізі 55 статей з найвищою кількістю цитувань (4 і більше) виявлено переважання певних напрямків досліджень за розподілом публікацій. Так, 29 статей містять результати клінічних досліджень, 17 – експериментальних, що вказує на істотний сегмент фундаментальних досліджень і достатню обґрунтованість клінічних розробок. В той же час достатньо велика кількість – 7 статей з найбільш цитованих – являли собою теоретичні роботи. Це також є позитивною ознакою постійного узагальнення феноменологічних даних і створення теоретичного підґрунтя бальнеології і бальнеотерапії, яке, в свою чергу, є актуальним і потрібним для наукового загалу. Лише дві роботи з найбільш цитованих опубліковано за результатами гідрологічних досліджень. Треба відзначити, що обмеження цього напрямку досліджень в останні роки потребує особливої уваги в умовах постійних екологічних змін.

Аналіз тематики медико-біологічних досліджень, які представили найбільшу цікавість для наукового загалу, засвідчив, що найбільше цитувалися роботи, присвячені вивченню нервової, ендокринної та імунної систем, переважну більшість з цих статей становили бальнеотерапевтичні дослідження в клініці та експерименті на тваринах. Значний доробок становили також роботи, присвячені дослідження функцій та регуляції серцево-судинної системи, а також органів травлення. Серед інших вагомих напрямків досліджень слід виділити роботи з вивчення пухлинного росту і клітинної регенерації (5 статей) та радіологічних аспектів бальнеології та бальнеотерапії (8 статей).

Причиною такого розподілу значною мірою є формулювання І.Л.Поповичем у 2009 р. концепції «нейро-ендокринно-імунного комплексу», яка привернула значну увагу українських бальнеологів і стала підґрунтям великої кількості робіт в цьому напрямку.

 Незважаючи на дискусії щодо справедливості цієї концепції з точки зору класичної фізіології та патофізіології, бальнеологічна наукова спільнота в своїх дослідженнях демонструє доцільність комплексного розгляду стану і регуляції цих систем в динаміці саногенезу, особливо як ланки бальнеотерапевтичної реабілітації хворих. Однак переважання у структурі цих робіт досить обмеженої кількості методів досліджень, нестача новітніх наукових технологій, молекулярних підходів тощо, поглиблення розриву з сучасними напрямками світової реабілітології свідчить про досить глибоку кризу вітчизняної курортологічної науки і необхідність кардинальних змін в цій галузі, як з боку її фундаментального забезпечення, так і з боку практичного застосування для широких верств населення. Побічно про такий відрив від світової науки свідчить і проведений нами наукометричний аналіз зазначеної групи робіт, які дуже мало ґрунтуються на зарубіжних дослідженнях і, в свою чергу, не є предметом цитування зарубіжних вчених.

За результатами цитування статей найбільш вагомими для науковців і практичних лікарів слід вважати такі досягнення українських бальнеологів, як лікування ендокринної та гінекологічної патології у жінок, нейроендокринних та імунних розладів у дітей і дорослих. Треба відзначити, що розробка бальнеотерапії нейроендокринних та імунних захворювань великою мірою базувалася на експериментальних дослідженнях. Значний доробок представлено у виявленні і характеристиці поліваріантних ефектів бальнеотерапії у клініці та в експерименті, що дозволяє індивідуалізувати схеми бальнеологічної реабілітації хворих. Слід відзначити також значущість досліджень і бальнеотерапевтичних розробок в лікуванні наслідків радіологічних пошкоджень та стресу різного ґенезу. Підтримується науковий інтерес до досліджень впливу мінеральних вод на регуляцію функції серцево-судинної системи.

Разом з тим, публікацій в інших напрямках теоретичної та практичної реабілітології в журналі здійснено порівняно небагато, хоча вони становили безперечну цікавість для наукового загалу.

Це свідчить про необхідність залучення більш широкого кола реабілітологів з числа науковців і практичних лікарів, а також організаторів реабілітайційних закладів до співпраці в нашому профільному виданні.

Позитивним слід вважати розвиток поглибленого статистично-математичного аналізу результатів досліджень. Однак тенденція до переоцінки значимості математичних методів та надання їм окремого від клінічних показників статусу є, на наш погляд, критичною для ряду робіт українських вчених різних медико-біологічних напрямків. З одного боку, на тлі вкрай недостатнього фінансування наукових досліджень і переважання маловартісних і рутинних методик в клінічних розробках це є наслідком спроб вчених підвищити статус своїх результатів за допомогою потужного математичного аналізу. З іншого боку, у медико-біологічних науках не можна погодитися з ситуацією домінування в результатах робіт великих масивів розрахункових (прогнозних) даних над фактичними (виміряними) показниками стану організму; ці сегменти результатів повинні бути збалансованими і правильно оцінюватися. Зокрема, впровадження в медичну практику рекомендацій, основаних на імовірнісних показниках, без точного розуміння сфери застосування таких величин, є загрозою значних помилок в діагностиці та лікуванні хворих.

На жаль, недостатня обізнаність з методологією проведення наукових досліджень і оцінки їх результатів є характерною для медичних фахівців, як і випускників ряду інших навчальних закладів, де цей предмет не викладається на сучасному рівні. Ця ситуація, на наш погляд, варта конкретного обговорення на форумах, присвячених тенденціям розвитку української науки. Правильне застосування наукової методології вкрай важливе також і з точки зору міжнародного визнання розробок українських вчених.

Таким чином, проведення наукометричного аналізу дозволило визначити напрямки переважного розвитку української бальнеології в останнє десятиріччя, основні досягнення цієї наукової галузі, виявити загальні та окремі недоліки наукових розробок та окреслити можливі шляхи їх подолання. Це, в свою чергу, може свідчити про перспективність застосування наукометричних досліджень в організації охорони здоров’я, медичній науці і практиці, в тому числі, реабілітації та санаторно-курортному лікуванні хворих.

Висновки

1. Згідно з аналізом публікацій, розвиток української бальнеології в 2003-2013 роках базувався на значному доробку теоретичних робіт, експериментальних і клінічних досліджень вітчизняних науковців і практичних лікарів, публікації яких мали високий науковий рейтинг в Україні. Однак зв’язок з міжнародними розробками є недостатнім.

2. Основні розробки української бальнеотерапевтичної науки в останньому десятиріччі стосувалися реабілітаційного лікування нейроендокринних та імунних порушень у різних контингентів населення, особливо у жінок репродуктивного віку, що може значно сприяти покращенню здоров’я населення та демографічної ситуації.

3. Методологічний аналіз публікацій свідчить про недостатнє фінансування та застарілість матеріального забезпечення наукових досліджень, що призводить до несприятливих тенденцій в оцінці наукових результатів і міжнародному визнанні реабілітаційних розробок.

4. Аналіз наукових напрямків публікацій свідчить про необхідність      розширення профілю публікацій в різних напрямках         реабілітології та їх широкого оприлюднення, що сприятиме комплексному     підходу спеціалістів до проведення досліджень і терапевтично-відновлювальних заходів, оптимізації протоколів лікування та реабілітації хворих в Україні.

Портниченко А.Г., Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ; МЦ АМЕД НАН України, Київ; port@biph.kiev.ua

Від редакції. До цієї ґрунтовної розвідки вважаємо за необхідне додати, що всі перелічені автори, за єдиним винятком, є трускавчанами, і свої дослідження вони проводили в лікувально-діагностичних закладах нашого курорту. Звідси логічно випливає, чому ми подали саме такий заголовок нашої публікації. Додатковим свідченням є останній рейтинг сайту «Бібліометрика», рубрика Google Scholar Rehabilitation Therapy (Відновлювальне лікування).

Миколай приносить радість

День святого Миколая у східній традиції припадає на 19 грудня. Та ще задовго до цього дня діти очікують святого та його подарунків. У грудні діти зазвичай побожніші, слухняніші та чемніші, ніж в інші місяці року, а причина – щоб Миколай приніс не різку, а подаруночки. Навіть найменші знають слова «Миколай, Миколай, подалуноцки давай…».

Святий, який приносить радість дітям (і не тільки дітям), завітав 17 грудня в бібліотеку для дітей м. Трускавця. Тут відбулося цікаве та радісне свято за участю учнів СШ № 3 та НВК «СЗШ №2-гімназія» м. Трускавця, а також всіх бажаючих, хто знав про цю подію і прийшов зустріти святого Миколая. Адже зустрічі з цим святим завжди цікаві та радісні, повчальні та корисні.

Учні 4-Б класу школи-гімназії (класний керівник Кравець Світлана Богданівна) та 5-А класу СШ № 3 (класний керівник Марія Ярославівна) реалізували цікаву святкову програму за сценарієм Марії Ярославівни та бібліотекаря дитячої бібліотеки, відомої композиторки та виконавиці Олександри Цісінської. Пісні та вірші, гра на скрипці, міні-сценки, очікування святого Миколая тривали трохи більше півгодини. Як і було заплановано, святий Миколай прийшов, традиційно в супроводі ангеликів. Він поспілкувався з дітьми та дав їм невеличкі подарунки-солодощі – чисто символічні, бо справжні подарунки будуть сьогодні вночі.

Організаторам за прекрасне свято, а Миколаєві за подарунки подякувала завідувач трускавецької дитячої бібліотеки Зіновія Мазур.

Свято в дитячій бібліотеці пройшло в надзвичайно милій та дружній атмосфері, чому посприяли як вчителі, так і прекрасний організатор, талановитий музикант Олександра Цісінська. З метою залучити дітей до відвідування бібліотеки вона активно співпрацює з школами міста, що дає добрий виховний ефект. Тож весело і гучно лунало «Ой хто, хто Миколая любить…» в бібліотеці, яка є для дітей і місцем зустрічі з книгою, і осередком дозвілля.

Володимир КлючакСоздан 18 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником