Трускавецький вісник № 23 (1164) від 8 лютого 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 23 (1164) від 8 лютого 2016 р.

08.02.2016У номері: Казимир Пельчар; Короткі новини; Спортивні новини.

Короткі новини

Трускавчанки взяли участь у Форумі громадських організацій

У суботу, 6 лютого, у Львові пройшов VII Форум громадських організацій «Два роки після Євромайдану: підсумки і перспективи». Проходив захід у Будинку вчених. На порядку денному Форуму розглядалося питання суспільно-політичної ситуації в Україні та ролі громадськості у формуванні національної єдності. Доповідь з цього питання виголосив народний депутат України Ігор Васюник.

Слід зазначити, що в роботі VII Форуму громадських організацій взяли участь і представники Трускавця – Катерина Ківацька та Стефанія Лисик із Ліги українських жінок.

Нарешті встановлять межі курортного парку

Минулого тижня відбулося засідання робочої групи по встановленні меж курортного парку у Трускавці. Про це 8 лютого на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді повідомив заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький. За словами п. Олексія, потрібно виявити всі розходження між документальними даними, які є в розпорядженні Трускавецької міської ради та Львівської ОДА, та встановити межі парку в натурі, тобто чітко та без двозначних трактувань.

«Трускавецьтепло» перевіряють

8 лютого на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький поінформував, що продовжує працювати робоча група з перевірки діяльності КП «Трускавецьтепло». Активну участь в ній окрім посадовців міськвиконкому беруть представники «Народного контролю» та ГО «Розвиток громади». Члени робочої групи намагалися поспілкуватися з тими мешканцями Трускавця, які буцімто ініціювали дану перевірку (лист-звернення зі сфальсифікованими підписами було опубліковано на одному з місцевих сайтів). Вже відбулося кілька засідань робочої групи з перевірки фактів, викладених у кляузі.

У Трускавці перевізників заслухають на сесії міськради

На сесії Трускавецької міської ради 4 лютого було піднято питання незадовільного стану перевезень на внутрішньоміських маршрутах у Трускавці. Є порушення як в дотриманні графіку руху, так і по інших пунктах договору, зазначав депутат ТМР Тарас Матолич.

Як повідомив 8 лютого на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький, прийнято рішення заслухати інформацію про пасажирські перевезення у Трускавці на сесії.

Також Олексій Балицький поінформував, що всі оператори-перевізники на території області і надалі возитимуть пільгові категорії пасажирів. З Держбюджету на покриття цих витрат надійде близько 87 млн. грн.

У Трускавці готуються до вшанування 2-ї річниці Революції Гідності

У Трускавці створено оргкомітет щодо належного вшанування другої річниці Революції Гідності. В двадцятих числах лютого пригадаємо ті події, які вивели історію України на новий цивілізаційний виток. Як зазначив на понеділковій апаратній нараді 8 лютого заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький, «якщо б не ті події, то напевно і нас зараз тут не було б». Він зазначив, що потрібно зібрати тих трускавчан, хто був на Майдані у ті гарячі та трагічні лютневі дні, та відзначити їхній подвиг.

Детальніше про програму вшанування річниці Революції Гідності повідомимо після її остаточного затвердження.

Питання надання субсидій власникам електричного опалення зрушило з мертвої точки

Як повідомив 8 лютого на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький, влада Трускавця першою у Львівській області ініціювала вирішення питання надання субсидій тим громадянам, які встановили електричне індивідуальне опалення. За словами Олексія Михайловича, Бориславським РЕМом напрацьовано та узгоджено юридично правильний механізм обстеження зовнішніх електричних мереж. До пропозицій, які подав Трускавець, дослуховуються і влада сусідніх територій, і обласна влада, і в ПАТ «Львівобленерго». Тож є надія, що власники електричного опалення зможуть розраховувати на отримання субсидій, а не сплачувати астрономічні суми за спожиту електроенергію.

Нагадаємо, що мешканці, котрі встановили індивідуальне електричне опалення, мали проблему із його узаконенням. Це в свою чергу призвело до патової ситуації, коли неможливо було отримати субсидію. Виник парадокс – люди вносять свій вклад у енергетичну незалежність міста та держави, відмовившись від енергоносія сусіда-агресора, натомість не можуть ввійти у правове русло із узаконенням цього виду опалення та відповідно оформити субсидію. Численні звернення громадян змусили владу Трускавця взятися за реальне вирішення цього питання.

Є проблема – вирішуємо

Під час щотижневої апаратної наради, яка пройшла у Трускавецькій міській раді 8 лютого під керівництвом заступника міського голови з комунальних питань Олексія Балицького, було обговорено ті проблеми, які минулого тижня порушили мешканці міста під час прямого ефіру на трускавецькому проводовому радіо. Відносно звернення щодо потреби встановити на вул. Бориславській (біля буд. № 38) пісочниці та лавочки було дано доручення зробити це представнику КП «Трускавецьжитло» (пісок надасть трускавецький водоканал). Під час наради начальник управління земельних ресурсів та містобудування Оксана Плахтій доповіла про зонування міста (це питання в прямому ефірі задав мешканець Трускавця Петро Євстахович). Керівник КП «Парк курортний» Назар Веретко отримав доручення активізувати роботи щодо прибирання прибудинкових територій. «В місті має бути чисто», - категорично заявив Олексій Балицький.

Окремо було піднято тему якості ефіру трускавецького проводового радіо, особливо в IV мікрорайоні (вулиці Стуса, Стебницька, Скоропадського, Данилишиних). Як покращити якість сигналу, думатимуть спільно з представниками «Укртелекому».

Епідемії грипу у Трускавці немає

У Трускавці школи на карантин не закривалися і, швидше за все, не закриються, адже до епідпорогу ще далеко. Про це в один голос на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді 8 лютого говорили начальник відділу освіти ТМР Андрій Юрків та головний лікар міської лікарні Ігор Стасик. Минулого тижня кількість відсутніх учнів в трускавецьких школах коливалася від 13% до 18%, хоча, звісно, це не означає, що всі відсутні хворі на грип, каже Андрій Юрків. Не спостерігається збільшення кількості викликів дільничних лікарів та педіатрів, що свідчить про відсутність епідемії грипу у Трускавці, зазначив головний лікар ТМЛ Ігор Стасик.

В сусідніх містах Дрогобичі та Бориславі, де було оголошено карантин у школах, учні теж скоро повернуться за шкільні парти. Від вівторка, 9 лютого, відновлять навчання і в школах Стрия, де хоча епідпоріг і не було перевищено, та карантин впровадили в зв’язку з трьома смертями від грипу.

Тарас Кривко – кращий боксер у своїй ваговій категорії

Як інформує адміністрація трускавецького ДЮСК «Спортовець»,у суботу, 6 лютого, у Бориславі проводився юнацький турнір з боксу «Кубок Гладіатора» серед учнів 2002 – 2007 р.н. спортивних шкіл Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей (всього 130 учасників). У ваговій категорії 38 кг перемогу та І місце виборов вихованець відділення боксу Трускавецького ДЮСК «Спортовець» Тарас Кривко.

Власна інформація

Казимир Пельчар (1894-1943)

У попередній статті ми говорили про відомого трускавецького курортного лікаря, доктора Зенона Пельчара.

Нагадаємо, що лікар Зенон Пельчар приїхав до Трускавця влітку 1893 року разом з дружиною Марією з Краснодебських. 2 серпня 1894 року у них народився син, якому дали ім'я Казимир. 18 січня 1866 року народилася у Пельчарів дочка, яку назвали Софією, а згодом її ім'ям названо новозбудовану у 1899 році віллу (тепер чомусь «Моцарт»). Незабаром сім'я Пельчарів поповнилась ще одним сином, якого назвали Мечиславом, що став гірничим інженером. Дитячі роки усіх пройшли у Трускавці.

Казимир Пельчар після закінчення Дрогобицької гімназії у 1912-1914 роках студіював медицину у Ягелонському університеті. В 1914-1915 роках воював в рядах австрійської армії. З 1915 до 1918 року перебував у російському полоні, однак працював у шпиталях Червоного Хреста в Києві, Москві та Саратові. У 1918-1920 роках працює у санітарній колоні 5 Сибірської дивізії, а після її евакуації через Китай та Японію повертається до Польщі і в 1920-1923 роках продовжує студії Ягелонського університету. В 1925 році Казимир Пельчар захистив докторську дисертацію. Під час навчання в університеті Казимир студіював загальну та експериментальну патології, в 1921-1930 роках був асистентом на кафедрі загальної патології Ягелонського університету. В 1927 році проходив спеціалізацію в Берліні, а в 1928 році в Інституті Пастера і паралельно в Інституті Радовім в Парижі. В 1929 році був габілітований в Ягелонському університеті.

В 1930 році К. Пельчара запрошують до університету ім. Стефана Баторія у Вільні (Вільнюсі), де в 1937-1938 роках він був деканом лікарського факультету. Поза власною кафедрою і закладом в 1935-1938 роках він здійснював керівництво бактеріологічною установою, швидко піднявши її науковий рівень так, що скоро йому запропонували кафедру загальної патології в Ягелонському університеті.

В 1931 році К. Пельчар разом з Казимиром Опочинським та Корнелієм Міхейдою відновив діяльність Віленського Комітету із боротьби з раком, зорганізував при ньому цикл лекцій, в яких переконував слухачів, що злоякісні новоутворення можна ліквідувати (виліковувати), а згодом практикою підтверджував свою теорію, розбудувавши свою клініку до 100 ліжкомісць. Дякуючи співпраці із Інститутом Радовим у Варшаві в 1935 році, перетворив свою установу в філію даного інституту імені Марії Складовської-Кюрі у Варшаві. В 1936 році зорганізував у Вільні IV Загальнопольський з'їзд із боротьби з новоутвореннями і запросив учених з Німеччини, Литви та Латвії. 11 листопада 1937 року сталася катастрофа літака, у якому летів Казимир Пельчар, та він залишився живим, легкопораненим із небагатьох уцілілих в авіакатастрофі.

Знання англійської, французької, німецької та російської мов давало йому можливість мати широкі наукові контакти з друзями-науковцями та щорічно виїжджати на конференції до Франції, Німеччини, Англії, Іспанії та Росії для орієнтації наукового поступу і наступу на рак. Він брав участь у багатьох міжнародних з'їздах онкологів (Париж 1931, Мадрид 1934, Брюссель 1936, Оксфорд 1937, Лондон 1938, Москва 1940), і виголошував по дві-три доповіді як на крайових з'їздах онкологів.

Казимир Пельчар виголосив 85 праць польською, французькою та німецькою мовами. Багато друкував, але частина з його праць була втрачена під час II світової війни. Часто виступав на радіо та друкувався в періодичній пресі. К. Пельчар застосовував також народну медицину у лікуванні онкології.

Можна було б ще багато говорити про його досягнення і в фармакології та, на жаль, розміри газетних статей мають певні межі.

Попри працю теоретичну та наукову роботу, проф. Казимир Пельчар активно займався також лікарською практикою. Розривався між Вільно і Трускавцем. Після смерті батька, відомого лікаря трускавецького курорту, він часто при'їжджає до родичів у Трускавець і замість відпочинку працює як лікар у віллі "Софія". У довіднику-інформаторі за 1937-1938 роки прізвище проф. Казимира Пельчара вписане серед інших лікарів курорту. Професор нікому не відмовляв, приймаючи хворих, наче компенсував, сповняючи лікарський обов'язок, власне кількаразово врятоване життя. Його пацієнтами були як бідні і невідомі, так і досить багаті й знамениті відпочивальники, такі як Тадеуш Голувко та інші. Він використовував кожну ситуацію для надання допомоги хворим і для цього організовував Комітет допомоги на територіях окупованих радянським режимом. Сприяв влаштуванню на роботу, опікувався тими, хто залишився без житла та куска хліба. У час німецької окупації працював лише у Вільно. В лікувальному закладі на вул. Полоцькій, №6 утримував родичів, литовців, білорусів, євреїв – усіх, кому загрожував арешт гестапо.

Раптово, з 16 на 17 вересня 1943 року, пізно ввечері професора Пельчара забрали з дому як заручника за зліквідованого надзвичайно важливого агента гестапо.

На світанку 17 вересня 1943 року професора Казимира Пельчара розстріляли в Понарицькому лісі, а вже через кілька годин після розстрілу надійшла до Вільна телеграма з Берліна про його звільнення. Та було пізно. Так безглуздо й трагічно обірвалося життя цієї надзвичайної людини, яка за своїх 49 років зробила стільки, що вистачило б на життя кількох осіб.

Іван Скибак, Наталія Скибак

Море задоволення від футбольних баталій

6 лютого 2016 р. футбольний клуб «Зоря-Трускавець» у складі учасників 2005 р.н. взяв участь в турнірі «Кубок Здорове Місто-2016».

В турнірі взяли участь десять команд. В групу з трускавецькими футболістами потрапили ФК "Янів" (Івано-Франкове), ФК "Прайд-1" (Львів), ФК "Запитів".

В перший день змагань ФК «Зоря-Трускавець» зіграв три матчі. які закінчились з такими рахунками:

- ФК «Запитів» - ФК «Зоря» (Трускавець): 0:3,

- ФК «Прайд-1» (Львів) – ФК «Зоря» (Трускавець): 2:1,

- ФК «Зоря» (Трускавець) – ФК «Янів» (Івано-Франкове): 3:1.

Наші юні футболісти зайняли друге місце в групі і продовжили змагання 7 лютого, де зіграли з командами ФК "Рух" (Винники) і ФК "Галич-Лицар" (Львів), які закінчились з рахунками:

- ФК "Рух" (Винники) – ФК «Зоря» (Трускавець): 4:0,

- ФК "Галич-Лицар" (Львів) – ФК «Зоря» (Трускавець): 0:0.

В підсумку ФК «Зоря» (Трускавець) зайняв п'яте місце на цьому турнірі. Діти отримали море емоцій і велике задоволення.

Керівництво клубу ФК «Зоря» (Трускавець) і батьки юних футболістів щиро вдячні за підтримку міському голові Трускавця Кульчинському Андрію Богдановичу, секретарю Трускавецької міської ради Пономаренко Наталії Анатоліївні, голові партії «Батьківщина» міста Трускавця Крамару Руслану Ярославовичу.

Вл. інф.

Оголошення

До уваги відпочивальників! Унікальна послуга – авіаційні польоти!

Готельно-курортний комплекс «Карпати» (м. Трускавець) пропонує авіаційні послуги вертольотом МІ-2:

- чартерні рейси;

- екскурсії Прикарпаттям;

- оглядові польоти.

Телефон для замовлень: (03247) 62-133, 067-690-75-35.Создан 08 фев 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником