Трускавецький вісник № 73 (1214) від 26 квітня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 73 (1214) від 26 квітня 2016 р.

26.04.2016У номері: До річниці утворення Руху «Чесно» в Дрогобичі»; Чорнобиль – 30 років; Запрацює новий сайт Дрогобицької міської ради; Подорож трускавецьких дітей до Гошева; Ідея змінює країну.

Короткі новини

Програли по ділу

У неділю, 24 квітня, відбувся другий тур чемпіонату Львівської області з футболу між командами ФК «Зоря» (Трускавець)  та ФК «Новошичі». Трускавчани програли – і юнаки, і дорослі (рахунок в двох іграх однаковий – 1:2). З гравців «Зорі» відзначилися Юрій Романюк (юнацька збірна) та Андрій Шакалець (дорослі).

«Програли по ділу» - так коротко прокоментував результати невдалого поєдинку очільник «Зорі» Михайло Данилишин. Дійсно, на своєму полі хлопці могли краще себе показати, але, напевно, розслабилися після перемоги в Доброгостові.

Наступна гра «Зорі» відбудеться 9 травня.

У Василини Бєлової – срібло

22 квітня у Кіровограді відбулись Всеукраїнські змагання з легкої атлетики серед дорослих, молоді та юніорів. Вихованка Трускавецького ДЮСК «Спортовець», кандидат у майстри спорту України Василина Бєлова, яка зараз продовжує вдосконалювати свою спортивну майстерність в Івано-Франківському коледжі фізичного виховання, на цих змаганнях виборола срібну медаль та друге місце у метанні списа (600 г) серед юніорів. Про це поінформували в адміністрації ДЮСК «Спортовець».

Найкращий результат у цій спортивній дисципліні в Анастасії Іванової з Дніпропетровська (СДЮСШОР СК "Метеор"), а бронзова медаль за третє місце у Яни Северин (Броварське вище училище фізичної культури).

Щиро вітаємо трускавчанку з черговою високою нагородою.

Власна інформація

Новий сайт Дрогобицької міської ради представлять у Чистий четвер

У четвер, 28 квітня, о 10.00, у Мармуровій залі Ратуші відбудеться презентація нового сайту Дрогобицької міської ради. За оцінками експертів та користувачів, новий сайт Дрогобицької міської ради суттєво відрізняється від попереднього. Найперше, що дає можливість відчути різницю — стильний дизайн.

Сайт наповнений електронними новинками, які нададуть зручність користувачам у комунікації з владою міста — розміщені електронні сервіси: «Електронний запис на прийом до посадовця», «Електронне звернення», «Електронні петиції», «Електронний бюджет міста». У структурі сайту передбачено перехід на Інтернет-сторінки Центру надання адміністративних послуг та Туристично-інформаційного центру. Передбачено рубрики, де висвітлюватиметься інформація для особливих верств населення: учасників АТО, переселенців, людей з особливими потребами. У рубриці «Трибуна депутата» виборці матимуть можливість ознайомлюватись з інформацією про діяльність депутатів Дрогобицької міської ради. Загалом сайт побудований на принципах «прозорості», «доступності» та «зручності» у користуванні. Для туристів та гостей міста передбачено рубрики, де розміщена інформація про архітектурні пам’ятки Дрогобича, відомих дрогобичан, культурні заходи та події в місті.

Як очікується, новий сайт, за своєю структурою увійде до п’ятірки кращих сайтів органів місцевого самоврядування Львівщини. Упродовж місяця сайт працюватиме у тестовому режимі, з можливими змінами та доповненнями.

На презентацію сайту запрошуємо депутатів Дрогобицької міської ради, членів виконкому, представників ЗМІ та усіх бажаючих.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

Ідея змінює країну…

Завдяки своїй цілеспрямованості та наполегливості Стів Джобс без сумніву став культовою особистістю. Тільки тому, що він жив своєю роботою, своїми ідеями, на перший погляд, здавалося б, «чудернацькими», нереальними проектами, він зумів реалізувати свій потенціал в кінцевий продукт, в культ компанії, яку ми називаємо магічним словом «Apple». Його відомий вислів: «Ідея – найдорожчий товар на світі». І варто б нам прислухатись до нього…

Давненько вже запущено проект «Ідеї, що змінюють світ», створений Інститутом модернізації змісту освіти при Міністерстві освіти та науки за підтримки «Google Україна».

Наші місцеві організатори, Відділ молодіжної політики департаменту внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА , Спілка Української Молоді в Україні, Львівський обласний молодіжний центр, Український католицький університет теж вирішили «не пасти задніх» та провели 14 квітня цього року в Дрогобицькій ратуші зустріч з молоддю міст Стебника та Дрогобича.

Пропозиції зі своїми ідеями організатори просять надсилати молодих людей протягом місяця, до 18 травня, на електронну адресу molodpol@gmail.com з позначкою в темі листа «На форум ідей».

На цій платформі учні можуть не лише запропонувати власну оригінальну ідею, а й знайти однодумців для її реалізації. Тим самим, творці прагнуть зібрати спільноту українських винахідників, що об’єднуватимуться в роботі над цікавими проектами, їх впровадженням в життя.

Відомий німецький поет Генріх Гейне сказав: «Ми не хапаємо ідею, а ідея схоплює і жене нас на арену, щоб ми, як невільники-гладіатори, билися за неї. Так буває з усяким істинним трибуном або апостолом». Дослухайтесь до його поради, не бійтеся своїх ідей!

Запрошуємо всіх ініціативних і творчих молодих людей долучитися і змінити країну своєю ідеєю.

Підготувала Наталя Мичуда, газета «Воля громади»

День сімейного відпочинку запам’ятається діткам надовго

Хай Ісуса рани ношу у своїм серці і душі

22 квітня 2016 року службою у справах дітей Трускавецької міської ради проведено День сімейного відпочинку, в рамках якого діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та обдаровані діти разом зі своїми батьками та особами, які їх заміняють, відвідали Гошівський монастир та здійснили поїздку на карпатському трамвайчику (с. Вигода, Долинського р-ну). Господь подарував нам чудовий, теплий та сонячний день.

«Ісусе, Спасителю наш, дай нам ласку, щоб ми цю Хресну Дорогу відбули на Твою Славу і на користь наших душ!». Такими словами о. Василь Нестер розпочав Хресну дорогу. Всі мали змогу відчути тягар хреста (цей хрест паломники двічі брали з собою на Хресний хід в Єрусалим), який несли від стації до стації з надією та вірою в те, що достойні пройти той шлях, яким ішов Христос на відпущення наших гріхів.

Дорога Хресна – дорога болю. До неї збіглись наші шляхи,

Щоб на Голготі поруч з любов'ю на Хрест підняти свої гріхи!

Ісусе наш, важкі Твої муки! — Не допусти з Тобою розлуки.

Потім було миропомазання та духовні настанови дітям від о. Василя. А далі обід в трапезній монастиря та екскурсія ретро-потягом «Карпатський трамвайчик» з незабутніми зустрічами та враженнями від чарівності наших Карпат.

В наших планах – благодійна акція «Великодній заєць», екскурсії в зоопарк, по сонячному Закарпаттю, в Кам`янець-Подільський та багато інших цікавих речей.

Леся Дребот, начальник Служби у справах дітей Трускавецької міської ради

Зів`ялий рух чи перспективна ініціатива?

/Рух «Чесно» в Дрогобичі» міг би святкувати четвертий День народження…/

26 квітня – це не лише день Чорнобильської катастрофи. Цього дня у 2012 році народився Рух «Чесно» в Дрогобичі». Ось як про цю подію згадує учасник установчого засідання громадської ініціативи Богдан Гринчишин:

- Перше засідання Руху «Чесно» в Дрогобичі» відбулося 26 квітня 2012 року у приміщенні «Пори» на вулиці Шкільній. Вів засідання Святослав Сурма, були присутні Олег Балог, я (Богдан ГринчишинВ.К.), Тарас Демко, Тарас Кучма, Василь Лепак, Сергій Матійко, Наталія Микитяк, Микола Пилипів та Богдан Юзефів. Окрім дрогобичан були присутні Остап Стахів та Олег Мацех зі Львова. На установчих зборах Олег Мацех переконував, що в «Чесно» не можуть бути керівники штабів та кандидати в депутати, до цього переліку ми додали ще довірених осіб. Пізніше до Руху «Чесно» в Дрогобичі приєдналися інші активісти – Михайло Ваврин, Володимир Кондзьолка, Руслан Солонець, Ольга Єлізарова, Петро Хорт. Пригадую, як 27 липня 2012 року до нас приїжджав Олег Рибачук…

Богдан Гринчишин зауважує, що Рух «Чесно» виник під вибори, які тоді наближалися.

- Було велике бажання пролюструвати кандидатів у депутати, подивитися хто є хто з тих, які балотуються в нас по округу, і донести цю інформацію до широкого загалу, - каже Богдан Гринчишин. – Мова йшла і про моніторинг партійних списків. Вибори закінчилися, але ми не «розбіглися», а продовжували моніторинг…

- Історію «Чесно» в Дрогобичі» можна розбити на декілька етапів, - каже один з перших активістів Руху «Чесно» Володимир Кондзьолка. – Перший розпочався з того, що у Києві була започаткована ініціатива, ідея, і створена команда, щоб пролюструвати кандидатів у депутати, які йдуть по округах. Це був перший крок до прозорості влади, до усунення маніпулятивних технологій, і це був позитив. Рух «Чесно» задумувався як створення 26 обласних осередків. Дрогобич відрізнявся від всіх тим, що це був єдиний потужний осередок «Чесно» в районному центрі. Було 26 обласних осередків і один в Дрогобичі, який дійсно потужно спрацював. Були різні зауваження від кандидатів у депутати щодо нашої діяльності, але не було жодного судового позову. Основний принцип, якого дотримувався Рух «Чесно» в Дрогобичі» – це опиратися на відкриті джерела. У Дрогобичі Рух «Чесно» запровадив співбесіди з кандидатами, щоб вони могли пояснити ті чи інші зауваження, які були в Інтернеті. Бо ж не всім публікаціям в Інтернеті можна довіряти – для прикладу, маємо зараз у Трускавці один Інтернет-ресурс, який висвітлює діяльність теперішньої влади виключно негативно, а попередню владу тільки хвалить. Зрозуміло, що така однобокість дуже далека від об’єктивності…

Ще в 2012 році покинув Рух «Чесно» в Дрогобичі» один з його засновників Святослав Сурма. Богдан Гринчишин стверджує, що саме він вивів пана Святослава на «чисту воду», «впіймавши» того на веденні зустрічі кандидата Ігоря Куруса.

- Я віддаю належне Святославу Сурмі, бо він дуже добре організував «Чесно» в Дрогобичі», - зазначає Богдан Гринчишин, - хоча потім ми з ним і погано розійшлися…

Спочатку Рух «Чесно» у Дрогобичі» діяв дуже активно, проводилися засідання, приймалися певні рішення, рекомендації. Зараз цей рух повністю зів`яв. Богдан Гринчишин підозрює, що платформу Руху «Чесно» окремі діячі використали для власного піару, для «розкрутки» на майбутні вибори. І з цим важко не погодитися.

У 2012 році відбувалися вибори до Верховної ради України і значна частина членів Руху «Чесно» в Дрогобичі» симпатизувала кандидатові Роману Ілику, який зрештою і виграв тоді вибори.

На виборах 2014 року «Чесно» в Дрогобичі» відзначився порушенням законодавства, на яке заплющили очі практично всі. Так, результати аналізу програм та особистостей кандидатів було опубліковано у п’ятницю перед самими виборами, а газету з цими результатами Рух «Чесно» в Дрогобичі» розповсюджував у день тиші, в суботу. Але з цього приводу не було ні протестів, ні якихось судових позовів. Вибори виграв Богдан Матківський, а про Рух «Чесно» на Дрогобиччині від того часу фактично згадки не було.

Цікаві факти, які спонукають до роздумів – активіст «Чесно» в Дрогобичі» Петро Хорт після виборів 2014 р. став помічником нардепа Матківського, подібно як активіст «Чесно» Володимир Кондзьолка два роки перед тим став помічником нардепа Ілика.

Місцеві вибори 2015 року обійшлися без аналізів від Руху «Чесно» в Дрогобичі. Ті, що аналізували програми та особи інших, не могли аналізувати самі себе. Значна частина представників «Чесно» в Дрогобичі» пішли на вибори. Тараса Кучму було обрано міським головою Дрогобича, Олег Балог та Тарас Демко стали депутатами Дрогобицької міської ради від «Громадянської позиції».

Зараз «Чесно» в Дрогобичі» не збирається, каже Богдан Гринчишин. Ті, які відстоювали принципи чесності, відкритості та прозорості, потрапивши у владу, чомусь змінили свої погляди, дивується громадський активіст.

- Другий етап Руху «Чесно» в Дрогобичі» наступив зі зміною людей, які брали в ньому участь, - каже Володимир Кондзьолка. - Коли ми говоримо про загальнодержавні речі, загальнодержавні проблеми, то ми єдині у їх оцінці. Але як тільки переходимо на місцевий рівень, то відразу видно велику різницю в поглядах. В якийсь момент внутрішні дискусії в дрогобицькому осередку «Чесно» почали займати більше часу, ніж конкретна робота. На місцевих виборах 2015 року ми практично не бачили діяльності «Чесно» в Дрогобичі». Рух маргіналізувався, зараз я його не бачу, не бачу жодної діяльності. Натомість на «ДрогІнфо» бачу інформацію, підписану Рухом «Чесно», а це не просто не відповідає критеріям Руху, а суперечить їм.

- Зараз у Дрогобичі офіційно немає нашого представництва, - коментує цей випадок аналітик Руху «Чесно» Остап Кучма (м. Київ). – Мабуть, така публікація є неправильною з етичної точки зору, але з юридичної точки зору проблеми немає, оскільки Рух «Чесно» в Дрогобичі не зареєстрований як громадська організація. Очевидно, ці люди вважають себе продовжувачами справи «Чесно»…

Рух «Чесно» в Дрогобичі» зів`яв. А може й помер – це не надто когось цікавить. В «Чесно» у 2012-2014 роках зібралися небайдужі люди, хоча і з різними поглядами. Ольга Єлізарова й надалі активно займається громадською діяльністю. Богдан Юзефів активно розвиває громадську організацію «Дрогобицька Громада», а також працює як голова Моніторингового комітету з раннього попередження корупції. Невтомно спостерігає за діями влади і дає їй мудрі поради, а також працює на ниві «Просвіти» Михайло Ваврин. До складу комісії, яка вивчає ситуацію у трускавецькому водоканалі, ввійшов учасник «Чесно» у Дрогобичі» Руслан Солонець. Практично всі «чеснюки» з Дрогобича залишилися активними громадськими діячами, але вже поза Рухом «Чесно».

- Тоді «Чесно» в Дрогобичі» був єдиним таким рухом, який здійснював моніторинг, - каже Богдан Гринчишин. – Зараз різні громадські організації намагаються моніторити, хоча й невміло чи з певними інтересами. Часто ці інтереси полягають у тому, щоб «завалити» теперішніх і замість них прийти до влади.

- Рух «Чесно» використали як майданчик, щоб прийти до влади. А влада всіх псує, - робить висновок Богдан Гринчишин. - Потрібно, щоб Рух «Чесно» в Дрогобичі відродився, але це мають бути нові люди. Там нема фіксованого членства, бо це громадська ініціатива, головними критеріями є чесність та однаковий підхід до всіх. На жаль, було так, що дехто своїх «любимчиків» чи друзів намагався «прикривати»…

- Цей Рух у Дрогобичі мав би право на існування, але не в тій формі, в якій він зараз є, - вважає Володимир Кондзьолка. – Він трансформувався в маргінальний рух. Але принцип «Чесно» актуальний і досі – зобов’язати кандидатів бути чесними перед своїми виборцями.

- В загальноукраїнському масштабі Рух «Чесно» діє, - запевняє Остап Кучма. – Скоро буде оприлюднено чотири основні завдання «Чесно». Одним з них є просування рівного доступу до політики в Україні, щоб в українському парламенті та в органах місцевого самоврядування були представлені не лише найбільші партії, наближені до олігархів, а щоб була можливість представництва громадян різних політичних поглядів.

Отже, «Чесно» в Україні існує і має намір в близькому майбутньому в черговий раз заявити про себе. У Дрогобичі «Чесно» де-факто немає. Чи цей рух віджив себе, чи трансформувався у щось інше? Чи можна назвати «Чесно» в Дрогобичі» зів`ялим рухом чи все ж перспективною ініціативою? Невже в дрогобицькому «Чесно» спрацював принцип «сірої піраміди»? Потрібен Рух «Чесно» для Дрогобича чи ні? Якщо потрібен, то хто його воскресить, оновить, внесе свіжий струмінь? Запитання залишаються відкритими…

Володимир Ключак

Чорнобиль… 30 років

Напевне, важко знайти людину, яка б не чула про Чорнобиль. Рівно 30 років назад відбулася найбільша у світі техногенна ядерна катастрофа. Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було забруднено велику кількість населених пунктів. Особливо постраждали терени Поліського регіону. З утворенням 30-ти кілометрової відчуженої зони і переселенням людей приходиться констатувати про незворотну шкоду поліщукам – етнографічній групі українців, де трапилася трагедія.

Відновлюються в пам’яті ті весняні дні 86-го року, коли діти йшли в школу, їхні батьки – на роботу. Влада, яка не була готова до такої катастрофи, не наважилася навіть поінформувати своїх громадян про загрозу, яку несла аварія. Наближався розпад Радянського Союзу і замовчування тої чи іншої події було одним з інструментів тодішньої системи. Пізніше, ці замовчування отримають назву «білі плями в історії». Але трагедію Чорнобиля важко було приховати. Одними з альтернативних джерел інформації були «Голос Америки» і «Свобода». Саме, слухаючи ці радіостанції, чимало людей дізнавалися про цю подію. Але цілеспрямованого захисту від радіації влада так і не спромоглася організувати. Діти в садочках, а учні в школах продовжували дозвілля на відкритому повітрі. Першотравневі демонстрації в містах та містечках України, особливо в Києві, стали верхом цинізму радянської влади. Саме Чорнобильська катастрофа стала однією з причин падіння СРСР.

Кількість жертв цієї трагедії неможливо підрахувати та чи можна сказати, що їх немає в наші дні, дивлячись на статистику захворювань у нашій державі?

Чорнобиль не минув. Він нагадує про себе численними проблемами в різних сферах суспільства, у долі мільйонів людей, у житті кожного з нас.

Чорнобиль став для нас важким уроком. Це примушує нас замислитись, що науково-технічний прогрес дає людині не лише цивілізаційний поступ, а й вимагає знаходити запобіжники, котрі дають гарантії безпеки.

Василь Сорочак, історик та політолог, газета «Воля громади»Создан 26 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником