Трускавецький вісник № 146 (1287) від 30 серпня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 146 (1287) від 30 серпня 2016 р.

30.08.2016У номері: Іван Франко; У Дрогобичі вручили Міжнародну премію імені Франка; Короткі новини.

Короткі новини

Міський голова Трускавця взяв участь в урочистостях в Уличному

У неділю, 28 серпня, в день релігійного свята Успення Пресвятої Богородиці, в селі Уличне Дрогобицького району пройшли урочистості з нагоди 25-річчя Незалежності України. В урочистостях взяв участь і міський голова Трускавця Андрій Кульчинський. В рамках заходу було посвячено герб Уличного. Під час святкувань пройшов благодійний ярмарок, кошти від реалізації продукції на якому будуть скеровані на будівництво приміщення для потреб футбольного клубу.

Участь у святкових заходах в Уличному взяв і депутат Львівської обласної ради від Дрогобицького району Михайло Задорожний. Тут він улюблений гість, адже завдяки його наполегливій та принциповій позиції минулого року вдалося відремонтувати дорогу в селі, яка була в катастрофічному стані.

Уличне – село в Дрогобицькому районі, яке згідно перспективного плану адміністративно-територіальної реформи стане складовою частиною великої об’єднаної територіальної громади з центром у Трускавці. Окрім Уличного та Трускавця до цієї громади ввійдуть Модричі, Станеля, Доброгостів, Орів та Зимівки.

На місце Модрицького провалля виїжджали експерти-геологи

У понеділок, 29 серпня, на місце Модрицького провалля виїжджали експерти-геологи. Про це інформує прес-служба Дрогобицької РДА. Комісія у складі начальника відділу з питань цивільного захисту райдержадміністрації Андрія Ванівського, інженера-землеміра Модрицької сільської ради Володимира Гука, фахівців ДП «Західукргеологія» та Львівської геолого-розвідувальної експедиції обстежила зону проваль на території Модрицької сільської ради.

Члени комісії також зустрілися з головою райдержадміністрації Володимиром Шутком та інформували його про висновки, зроблені за результатами обстеження. Геологи подали керівництву низку рекомендацій, які викладені в акті комісії:

1. Вжити невідкладних заходів для ліквідації активного карстового провалу шляхом заповнення нижнього частини воронки цементно-піщаним розчином, з подальшою засипкою глиною.

2. Провести геофізичні вишукування на площі розповсюдження карсту та прилеглій території.

3. Провести очистку потічка від побутових відходів, лісових завалів і рослинності. Днопоглиблювальні роботи не проводити.

4. Вжити заходів для встановлення або переоблаштування діючих септиків житлових будинків згідно санітарних норм.

Фахівці-геологи також рекомендують зробити геофізичні дослідження території.

Власна інформація

У Трускавці санаторій скидав стоки в санітарну зону міста

У Трускавці матеріали справи щодо забруднення території водойм санітарної зони міста скерують в поліцію СБУ та прокуратуру області.

Відповідні рішення прийняли на комісії з надзвичайних ситуацій (постійна комісія з питань ТЕБ і НС) Трускавецької міської ради, де розглянули питання витоку стоків в санітарній зоні.

Під час засідання комісії заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький повідомив учасникам про висновки експертів, які були надані як відповіді на запити міської ради.

Зокрема, свої висновки надала Держспоживслужба (колишня санепідемстанція): на момент обстеження насосної станції з викачування стоків готелю Женева в міську каналізаційну мережу виявлено, що станція знаходиться в неналежному стані: зруйновані споруди, обірвані кабелі електропостачання; відбувається скид ймовірно неочищених каналізаційних стоків у потічок парку. Державна екологічна інспекція повідомила, що (лист від 22 серпня) відносно ТОВ «Трускавецьінвест» (санаторій «Женева») розпочата процедура банкрутства. Як зазначив Олексій Балицький, інспекція не надає оцінки чи роз’яснення по самій справі забруднення навколишнього середовища, пояснюючи, що підприємство визнане банкротом.

ТзОВ «Трускавецький водоканал» повідомляє, що після проведення обстеження виявили, що у парковій зоні суворого санітарного режиму відбувається витік стічних вод з двох каналізаційних труб з боку ТОВ «Трускавецьінвест» (санаторій «Женева»). На даний момент поводиться докладніше дослідження ситуації для встановлення порушників.

«Технічні умови, за інформацією водоканалу, не містять схем підключення. Ця інформація є у нових містобудівних умовах з точками підключень. Маємо містобудівні умови від 3.06.2002 року, тут чітко зазначено, що підключення каналізаційних стоків виконане до діючого колектору санаторію «Женева». По наявній схемі водоканалу – всі каналізаційні стоки, які є по території «Женеви», зводяться в один магістральний трубопровід напроти Гранд-Готелю і далі йде по вулиці Роксолани», – наголосив  заступник міського голови Олексій Балицький.

Представник ТОВ «Трускавецьінвест» зазначив, що на сьогодні, каналізаційні стоки відкачуються нормально, система відремонтована. Однак, ще один насос знаходиться в ремонті. Запевнив, що з їхнього боку проблем не повинно бути.

«Витоки несуть серйозну загрозу родовищу, мешканцям та навколишньому середовищу. Ми маємо повне право вживати всіх заходів, щоб ліквідувати загрозу. Рішення комісії сумніву чи обговоренню не підлягає», – підсумував засідання Олексій Балицький.

Комісія вирішила, скерувати всі наявні матеріали до Національної поліції м. Львова та СБУ та прокуратури області, щоб встановити, хто ж таки, насправді порушив закон і так нашкодив місту.

Ліквідувати джерело забруднення в парковій зоні Трускавця буде «ТЗОВ «Трускавецький водоканал» спільно з КП «Парк Курортний», інспекція з благоустрою та представники Національної поліції м. Трускавця мають вжити заходів щодо ліквідації витоків шляхом заварювання, тампонування, якщо потрібно демонтажу трубопроводів. Ліквідація витоків буде зафіксована на світлинах, про роботу служб будуть попереджені власники «Женеви», – йдеться в рішенні

ЗІК

Іван Франко

Українське суспільство ще не доросло до Франка. Воно боїться його правди про себе. Воно безсило гупає кулачками по цій скелі, щось цитує, а потім відходить від гріха подалі й молиться на інші постаті, які вдалося одягти у тоги й поставити на котурни. У рідному селі Франка Нагуєвичах його не люблять, називають »вошивим дідом».Бо пам’ятають, я його вели в кайданках до Дрогобича, як він босий ходив по гриби і ловив рибу. Бо не їздив у фіакрі, а ходив з жінкою й розпитував про опирів. Записував пісні. Серед них є одна:

Не йди, дітино, горою,

Бо стрінешся із бідою.

А йди, дітино, долинов,

Будеш добров дитинов.

Це про нього. Бо він бачив гори, що називають Діл, і хотів злетіти на сам верх,хоч там нічого немає, крім суворих ялиць,повзучої ожини і грубого шару сухої хвої. Він так любив своє село,що простив їм спалену церкву,де його хрестили, де тепер стоїть потворна споруда в стилі московського патріархату. Я певна, що простив. Всі ці дефіляди на Війтівській горі, що проводить кожна влада, не мають нічого спільного з цим чоловіком, який ніколи не продавався за кусень сала. Від’їдуть кортежі, вмовкнуть співи – і якась моторошна тиша залягає у лісі. Франко добре відчував демонічність цього місця. Він простив своїм землякам і дуб, який так багато для нього значив, який отруїли і тепер стоїть лише сухий обрубок. Думаю,що простив.

Усі ці речі не стали загальновідомими. Я все це дізналася від своєї колишньої однокласниці, яка відмовилась від блискучої кар’єри, щоб стати вчителькою у рідному селі. Вона розповіла про Ганну Гром, яку я теж добре знала, яка жебрала по копійці, щоб видати книгу про Нагуєвичі, а з неї в селі сміялись і не хотіли купувати книжку своїм дітям. Вона писала іншу, але не встигла – впала в лікарняному коридорі і померла.

Все це дуже сумно, і стосується тих людей, що кровно і некровно пов’язані з родом Франка.

Щодо українського суспільства, скажу лише одне. Якби раптом знищили усю культуру під корінь, нашу і світову, ми могли б відновити її лише з текстів самого Івана Франка, настільки він був універсальним. Він як той персонаж з роману Бредбері. Тільки їх там був гурт, а Іван Франко – один тримав у своїй пам’яті все, що спалювали тирани. Він вписав українську літературу в реєстр світових літератур ще до того, як почались розмови про це серед українських інтелектуалів. А ті думають, що це їхні дискурси допомогли.

Він бачив цей світ очима сільської дитини і очима Того,що знає все. Як Гільгамеш він подався шукати зілля, щоб зцілити світ, але те зілля, задля якого він пірнув аж на морське дно, вкрала у нього змія.

Книги – морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хто хоч труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

З Днем народження, земляче!

Галина Пагутяк

Міжнародну премію ім. Івана Франка вручили на батьківщині Великого Каменяра

27 серпня в м. Дрогобичі в приміщенні Народного дому відбулось вручення Міжнародної премії імені Івана Франка, першим лауреатом якої в номінації "За визначний особистий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук" став Блаженніший Любомир, архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви. Колишній предстоятель УГКЦ отримав високу відзнаку за монографію "Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму".

Роланд Франко, голова правління Міжнародного фонду Івана Франка, у своєму виступі зазначив, що коли задумували створення премії, то сподівалися не лише піднести наукові здобутки Івана Франка, які забуті, не вивчені і лежать в музейних і архівних запасниках, але й продемонструвати світові, що Україна не terra incognita; що Україна має геніїв, якими може пишатися.

"Премію імені Івана Франка було названо міжнародною, бо він це заслужив. Мрію, щоб премія стала відомою у всьому світі і, поряд з премією Альфреда Нобеля, стала достойною і бажаною винагородою вченим з різних країн світу за дослідження в соціально-гуманітарних науках та україністиці", - наголосив Роланд Франко.

Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що організатори зробили все, щоб забезпечити високий рівень конкуренції і мати безсумнівного переможця Премії.

На церемонії нагородження були присутніми й члени міжнародного журі з Німеччини та Словаччини, представники влади та громадськість.

Відтак члени міжнародного журі - професор Микола Мушинка і професор Альфред Шпрьоде - розповіли про критерії, згідно яких оцінювались наукові праці. До складу ради увійшли науковці з 4 країн. На номінацію премії були подані 14 монографій з богослов'я, історії, філософії, культурознавства, літературознавства, етнології і україністики.

"Хочу зазначити, що цьогорічний Лауреат премії зробив вагомий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук, зокрема богослов’я, тому заслуговує на таке визнання", - сказав Микола Мушинка, професор Прешівського університету в Словаччині, даючи оцінку науковій праці Блаженнішого Любомира.

За словами Альфреда Шпрьоде, професора Університету Мюнстера в Німеччині, монографія "Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму" була захищена Блаженнішим Любомиром як докторська дисертація в 1972 році в Папському Урбаніанському університеті в Римі. Наукова праця була написана англійською мовою, а в 2015 році за сприяння Львівського національного університету імені Івана Франка була перекладена української мовою. Перекладачі актуалізували текст праці таким чином, що впровадили у неї найновішу бібліографію.

Відтак відбулась церемонія вручення нагороди Лауреату. Оскільки з об’єктивних причин Блаженніший Любомир Гузар не зміг прибути на захід, він уповноважив прийняти нагороду, а відтак в його імені зачитати подячне слово, владику Ярослава, єпископа Самбірсько-Дрогобицького УГКЦ.

У своєму слові Блаженніший Любомир подякував членам журі за те, що головну нагороду вирішили вручити за працю про митрополита Андрея Шептицького. "Митрополит Андрей - це постать, яка заслуговує на особливу увагу. Я вважаю, що нам важливо не тільки знати про Митрополита. Далеко важливішим є, щоб, пізнавши його багатосторонні діяння, ми старались його наслідувати", - наголосив лауреат. Блаженніший Любомир висловив подяку також ректорату й науковим працівникам Львівського національного університету, завдяки ініціативі і праці яких ця книга вийшла у світ.

З вітальним словом до присутніх також звернувся голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, мер міста Дрогобич Тарас Кучма та ректор Дрогобицького державного університету ім. І.Франка Надія Скотна.

Завершилась перша частина церемонії вручення міжнародної премії покладенням квітів до пам'ятника Івана Франка.

Міжнародна премія імені Івана Франка започаткована Міжнародним фондом Івана Франка у 2015 році. Її заснував онук українського письменника Роланд Франко. У цьому році на здобуття премії було подано 14 наукових робіт з трьох країн Європи у восьми наукових дисциплінах. Міжнародна премія вручається у двох номінаціях: “ за вагомий особистий внесок у розвиток україністики” та “ за вагомий особистий внесок у розвиток соціально-гуманітарних наук”. У 2016 році премію було присуджено лише у одній номінації. Лауреат премії визначався на трьох етапах, де наукові роботи оцінювалися номінацій ними комітетами, потім Радою експертів і Міжнародним журі.

Ольга Нижник

Волонтери зі Львова продовжують соціальну ініціативу Dog-Friendly City

Зробити Львів комфортним для людей і тварин – таку мету поставила собі активістка Ольга Кирилович. Її проект «Dog-Friendly City» переміг на конкурсі в рамках національної програми «Будуймо ЕКО Україну разом!». У місті в рамках соціального експерименту встановили станції прибирання за собаками. За словами Ольги, здійснити екопроект нескладно, головне, подати хорошу ідею і зібрати команду однодумці. Проект ініціювала компанія САН ІнБев Україна за підтримки Української Біржі Благодійності.

- Ольго, чому ваш проект був присвячений саме такій темі?

- Я координатор громадської ініціативи Dog-Friendly City. Наша діяльність спрямована на розвиток міської інфраструктури для собак – майданчики для тренування і вигулу собак, встановлення станцій для прибирання за собаками, а також на популяризацію культурного вигулу і відповідального володіння вихованцем, проведення розважально-інформаційних і спортивних заходів для власників собак.

- Це ваш перший волонтерський еко-проект?

- Так, це мій перший досвід громадської діяльності, який вважаю дуже успішним. І він дав поштовх для подальших волонтерських проектів!

Крім перемоги в проекті «Будуймо Еко-Україну разом», нам вдалося в минулому році подати проект для облаштування перших повноцінних  майданчиків для вигулу собак в міську раду і отримати підтримку у вигляді фінансування. 10 липня ми офіційно відкрили цей майданчик в центрі міста, і працюємо над втіленням аналогічних проектів в інших районах міста.

А 20 серпня ми провели виставку безпородних собак «ПростоПес – не просто друг», з метою популяризації адопції собак з притулків, і заохочення власників собак, які прихистили безпородних вихованців. Плануємо проводити таке свято щорічно.

- Розкажіть у двох словах про проект «Dog-Friendly City»?

- На конкурс «Будуймо Еко-Україну разом» ми подали пропозицію по установці станцій для прибирання за собаками в якості соціального експерименту. Ми вважаємо, що питання прибирання за собаками на прогулянках є дуже гострим для соціуму, і саме через нього взаємини між власниками собак та іншими городянами дуже напружені. Невдоволення мешканців також переноситься на самих собак, що відбивається на загальному ставленні до собак. Також, дуже хвилює санітарно-гігієнічна сторона питання, про яку суспільство практично нічого не знає.

- Як виникла ідея такого проекту?

- Ідея з установки станцій прибирання за собакам  виникла до того, як ми дізналися про «Будуймо Еко-Україну разом». Тому ми дуже зраділи, побачивши, що є конкурс з явною екологічною спрямованістю.

- Чи плануєте реалізовувати волонтерські проекти далі?

- На даний момент ми і далі опрацьовуємо всі можливості, які можуть посприяти в облаштуванні ще кількох повноцінних майданчиків для вигулу собак в наступному році. Також ми активно займаємося соціальною рекламою: прибирання за собаками, реєстрація собак в міській базі даних (для отримання адекватної статистики по собако-населенню міста), адопції собак з притулків.

Ми відкриті до спілкування і пропозицій, тому запрошуємо всіх зацікавлених приєднуватися до наших груп в соцмережах!

Марина КуріннаСоздан 30 авг 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником