Трускавецький вісник № 154 (1295) від 13 вересня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 154 (1295) від 13 вересня 2016 р.

13.09.2016У номері: Осіння мандрівка Трускавцем; Спростування брехні від «Джерел Трускавця»; Борислав запрошує на святкування Дня міста; Короткі новини регіону.

Короткі новини

У Дрогобичі шукають прес-секретаря мера

Як інформує наше власне джерело, у Дрогобичі шукають гідного кандидата на посаду прес-секретаря Дрогобицького міського голови. Проблема стала актуальною після ряду публікацій з розряду антикорупційних розслідувань відомої журналістки Марії Кульчицької, редактора газети «Медіа Дрогобиччина». Як інформує наше власне джерело, вчора, 12 вересня, двоє відомих в регіоні журналістів відмовилися від посади прес-секретаря міського голови Дрогобича. Ще раніше цю ж посаду пропонували самій Марії Кульчицькій, але і вона відмовилася в зв’язку з незгодою працювати в одній обоймі з певними людьми з оточення мера Дрогобича.

Львівська обласна рада з ініціативи «батьківщинівців» підтримала мораторій про підвищення тарифів

Депутати Львівської обласної ради сьогодні, 13 вересня, прийняли рішень про мораторій на підвищення тарифів на газ та житлово-комунальні послуги від 1 жовтня. За відповідне рішення проголосувало 63 депутати. Про це повідомляє прес-служба Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина».

Також депутати облради звернулися до Верховної Ради, Кабінету Міністрів України з вимогою своєчасно проводити індексацію зарплат, пенсій та інших соціальних виплат, а також встановити прозорий механізм ціноутворення на тарифи на житлово-комунальні послуги.

«Важлива також вимога того, щоб заборонити з 1 жовтня арешт майна боржників за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг, оскільки це може негативно вплинути на суспільні настрої серед українців. Очевидно, що більшість українців не зможуть своєчасно сплачувати компослуги, а відтак вони опиняться під загрозою того, що опиняться без даху над головою», - зазначив керівник фракції ВО «Батьківщина» у Львівській облраді Юрій Гудима.

Нагадаємо, що «батьківщинівці» Львівщини ще в липні звернулися до голови Львівської обласної ради з вимогою скликання позачергової сесії з вимогою встановити мораторій на підвищення цін та тарифів на ЖКГ. Також влітку усі фракції Львівської облради  з ініціативи «батьківщинівців» підписали звернення до столичних чиновників не піднімати тарифів на газ та житлово-комунальні послуги.

Власна інформація

У Трускавці пройде відкритий всеукраїнський турнір з вільної боротьби

14-16 жовтня у Трускавці відбудеться 13 відкритий всеукраїнський турнір з вільної боротьби «Трускавецькі джерела» серед юнаків та дівчат 2002-2004 рр.н.

Турнір проходитиме в на базі санаторію «Кришталевий палац» (вул. Суховоля, 35, лікувальний корпус), передає власкор ІА ZIK.

Турнір організований Трускавецькою міською радою (відділ у справах сім’ї молоді та спорту) , Трускавецькою міською організацією ФСТ «Спартак», Львівською обласною організацією ФСТ «Спартак» , СДЮШОР «Спартаківець».

ЗІК

Трускавець (Truskavets). Цікаві розповіді. Осіння мандрівка

Осінь – золота пора для подорожей та відпочинку. Змініть звичний ритм свого життя, забудьте про роботу та буденні проблеми, приїжджайте в Трускавець та пориньте у казковий світ відпочинку.

Трускавець. Невелике курортне поселення, що загубилося на карті Львівської області. Унікальний сучасний лікувальний курорт з розвинутою інфраструктурою та високим рівнем медичного обслуговування. Це місто не можна не любити. Здається, тут сама природа лікує тіло та душу...

Хоча Трускавцю не вистачає інфраструктури розваг для туристів, цікавих подій та креативного просування як всередині країни, так і за кордоном, проте минулого року на Міжнародній виставці UITT-2015 «Україна – подорожі та туризм» стенд невеликого містечка Трускавець зібрав найбільшу кількість відвідувачів. Що ж так манить туристів до Трускавця? Що за таємниці зберігає місто протягом 189 років? Хочете про це дізнатися? Запрошуємо на осінній відпочинок в Трускавець.

Отож, читайте і запам’ятовуйте.

Старе місто

Якщо прогулятися головною вулицею міста, що носить назву Майдан Кобзаря, то праворуч навпроти костелу можна побачити дві дерев`яні вілли. Тепер одна з них носить назву готель «Парк», а інша вілла «Моцарт». Проте колись ці будинки носили іншу назву: «Під Божою Матір`ю» (1895 р.) та «Софія» (1898 р.). Вони були спорудженні відповідно до тогочасних вимог, в архітектурному стилі модерн з ознаками садиби (галереї на дерев`яних колонах з балконами та слуховими вікнами на даху) за проектом архітектора Яна Кошица Віткевіча в «закопанському» стилі з європейським комфортом, як відпочинкові будинки з утриманням відпочиваючих на повному забезпеченні (для власника цих будинків Зенона Пельчара).

Зенон Пельчар та його дружина Марія з Краснодебських мали двох дітей: сина Казимира та дочку Софію.

Зенон Пельчар (1866-1934) – головний лікар курорту, батько реклами та промоції, який розпочав фундаментальні зміни розвитку курорту, створив матеріальну базу оздоровниці. Завдяки йому в місті було створено Товариство лікарів, що займалося популяризацією мінеральних вод курорту Трускавець. Його дочка Софія народилася в Трускавці та прожила 97 років (в її честь було названо віллу «Софія»).

Дочка у лікаря була вродлива та харизматична. З нею пов’язана цікава сторінка історії курорту. Що тільки не робив Зенон Пельчар, щоб до міста їхали відпочивальники (приймав гостей, організовував виставки, видавав статті в популярних медичних журналах про користь Нафтусі), як міг популяризував курорт. Проте на початку ХХ ст. в старій Європі таких курортів як Трускавець було багато.

Софія, дочка Пельчара, бачила, що одного бажання батька та публікацій про курорт мало, щоб курортники полюбили місто. Одного вечора вона награвала на роялі свою улюблену мелодію «Маленьку нічну серенаду» Моцарта для австрійських офіцерів, що завітали до неї в гості. Велика кількість присутніх молодих військових як магнітом притягувала гарних жінок, що прибули на відпочинок в Трускавець. В голові молодої Софії зародилась ідея: військові дадуть поштовх розвитку курорту. Софія підмовила молодого капітана австрійської армії, який в неї був безтямно закоханий, що в черговий його приїзд в місто він отримає все, що попросить. Але за однієї умови: в місті повинно з`явитись багато військових, бо молодим дівчатам на курорті сумно...

Чого не зробиш заради дівчини. Капітан служив при штабі австрійської армії. І на наступну весну в Трускавець потягом прибув взвод військових, які біля Трускавця на горі Цюхів Діл організували маневри (вчились літати на дельтопланах). Чутка про це швидко поширилась теренами старої Європи. Всі жінки люблять високих, краcивих та здорових військових. Курорт, молоді офіцери, романтика… Маневри залишили всі сторони задоволеними.

Армія, маневри та любов зробили свою справу: в Трускавець поїхали курортники. Кращого годі придумати. Цікаво, а чи дочекається сьогоднішній Трускавець військових та нових маневрів?

Можливо, нові власники вілли знали про Софію та її любов до творів Моцарта, тому і назвали віллу «Моцарт».

 До слова, колись, за Польщі, в приміщенні вілли в підвалі був склеп Юзефа Садовського з готичним склепінням, а за радянських часів «Пиріжкова» та кафе «Морозиво», тепер ресторація, що носить назву «Шухляда».

Віллу «Софія» гарно відреставрували, зараз це вілла на 20 номерів.

Ще одна вілла «Едем», тепер «Старий Відень», також збудована наприкінці ХIХ cт. В радянський час всі три вілли – корпуси санаторію «Берізка».

Лікувальні фактори курорту

Трускавець – бальнеологічний курорт. А що означає бальнеологічний?

Бальнеум - по латинськи ванни, купання; бальнеологія – розділ науки про курорти, що вивчає мінеральні води та їх лікувальні властивості. Основними природними лікувальними факторами курорту є мінеральні води. Мінеральні води використовують для питного лікування та зовнішнього застосування у вигляді ванн, інгаляцій та зрошення.

Що таке мінеральна вода? Мінеральними водами (підземними, рідше поверхневими) називають води, що мають так звані біологічні активні мінеральні (зрідка органічні) речовини. Ці речовини і зумовлюють дію води на організм людини та визначають її лікувальні властивості. Основою формування та поповнення запасів мінеральних вод є атмосферні опади: дощ, град, сніг, туман. На поверхню мінеральні води виходять у вигляді джерел, або їх виводять свердловинами. У Трускавці для пиття використовують води різного хімічного складу: «Нафтуся», «Марія», «Софія», «Юзя».

Джерело «Барбара», з якого виморожують мінеральну сіль «Барбару», відкрили в 1912 році. Свята Барбара згідно переказів загинула молодою за утвердження віри Христової.

Мінеральна сіль «Барбара» (джерело № 4) – це джерело високої мінералізації (до 260 г солі в літрі води) натрієво-магнієво-калієвої солі і соляної та сірчаної кислоти. Сіль «Барбару» використовують як жовчогінний засіб. Cіль «Барбара» - одна з найкращих і дивовижних лікувальних солей, що здатна підняти на ноги недужу людину.

Джерело молодості та краси

Мінеральну воду «Юзя» (джерело №11) можна віднести до питних вод курорту. Як смачну чисту питну воду її широко використовує місцеве населення як для пиття і нерідко вмивання нею. Мінеральну воду «Юзя» використовують як джерело краси. Жінки вмиваються нею, і при цьому стверджують, що вода робить шкіру рук та обличчя м’якою, гладкою та ніжною. Не дивно, що жінки на курорті так спішать до цього джерела. А чоловіки свої та чужі, що супроводжують жінок під час прогулянок, стверджують: а я всі 24 дні вмивався, але яким був, таким і зостався.

Трішки дизайну та лірики в камені

Курорт Трускавець потопає в зелені садів. Особливо красивий він восени. На захід від центру міста, на схилах балки розташований старий парк з віковими деревами. Висаджений наприкінці позаминулого століття в англійському стилі на терасах, парк займає більше 50 гектарів. Коли прогулятися алеями та стежками парку, можна побачити велику кількість різних дерев та скульптур.

Сосна Веймутова – дерево родини соснових з зеленувато-сірою корою та 5 пагінцями хвої на гілках. Походить з Північної Америки. Може досягати 75 метрів висоти. Назване на честь лорда Веймута, що займався її вирощуванням наприкінці ХIХ ст. в Англії. З деревини виробляють олівці, сірники та меблі. Використовують для озеленення в ландшафтному дизайні. В Трускавецькому парку велика кількість сосен Веймута. До речі, ця сосна виділяє фітонциди, які дуже добре впливають на органи дихання, тому відпочивальники так люблять гуляти парком і називають Трускавецький парк «легенями Карпат».

У Трускавці в 1995 році проходив Міжнародний симпозіум скульптури в камені «Камінь Stone», учасниками якого були скульптори з України, Польщі, США, Естонії та Австрії. В основі задумів організаторів – дати панораму сучасної скульптури в одному з чудових місць відпочинку, в Трускавці. Робота на пленері мала визначені терміни 18 днів; усі твори планувалося встановити в певному середовищі.

Твори Я. Мотики та С. Олешка засвідчують бажання вирватись з культурної ізоляції та приєднатись до загальноєвропейського діалогу.

У творі американського художника Дж. Вейдмена чітко підкреслено бажання допомогти людям, навчитися бачити красу в буденному та звичному світі.

В композиції «Єдність» (початковий задум – об’єднана нація) прочитується ідея перемоги над страхом перед руйнацією світу…

Твори учасників пленеру «Камінь-95» не тільки визначили один зі шляхів розвитку української скульптури, але зробили спробу діалогу з інтелектуальною атмосферою світу. Вашій увазі – кілька скульптурних композицій з Трускавецького парку.

Сергій Кузьменко (м. Краматорськ), «Мінотавр».

Владислав Жуковський (народився в Литві, живе в м. Люблін, Польща), «Родина».

Ярослав Мотика (м. Тернопіль), «Легенда гір».

Сергій Олешко (м. Львів), «Іштван і Юзя».

Мирослав Ридзак (м. Люблін, Польща), «Три жінки».

Петро Романюк (м. Київ), «Та, що чекає».

Левко Сенькевич (м. Київ), «Птах кохання».

Птах кохання – один одному потрібні, поки разом. Непотрібні – розходяться.

З цього приводу хочемо розказати одну східну притчу про дружбу двох жінок. Дружба двох жінок – це дружба змії та черепахи. Поки черепаха тягне змію, та гріється в неї на панцирі. Як тільки черепаха зупиняється, змія тут же її кусає. Так і в житті дві жінки – як змія та черепаха.

На згадку про пленер по дорозі на верхній бювет неподалік біля спаленого Дептаку можна знайти велику брилу. Цей камінь залишили скульптори з надією, що до Трускавця ще повернеться Міжнародний симпозіум скульптури в камені. Народ каже: серце – не камінь. Цікаво, хто напише на цьому камені «Камінь-2017» чи «Трускавцю – 190»? Нагадаємо, що наступного року Трускавець святкуватиме свій ювілей – 190 років курорту…

Ще відпочиваючі часто запитують, стоячи біля скульптури «Мислитель»: що було раніше, яйце чи курка? Насправді, скульптура Григорія Кудлаєнка (м. Вінниця) – це не яйце і навіть не долоні, що тримають чиюсь голову. Це наша з вами нирка, людський орган, який ми зобов’язані шанувати, інакше вона нагадуватиме про себе і тоді без «Нафтусі» ніяк.

 Всі, хто їде до Трускавця, їдуть пити «Нафтусю». Хто зрозумів смак цієї води, той зрозумів ціну свого здоров`я.

Ласкаво просимо в Трускавець.

Віктор Пиців

Підприємці спростовують брехню «Джерел Трускавця»

У свіжому номері газети екс-мера Трускавця Р. Козира «Джерела Трускавця» вміщено статтю за підписом аноніма під назвою «Трускавець чи базаробювет». Стаття надзвичайно обурила місцевих підприємців, яких у анонімній публікації виставлено хабарниками (мова про звинувачення у дачі хабара в розмірі 200 гривень «трускавецьким владоможцям»).

Оскільки в суд подавати на «жовту пресу» за анонімну статтю підприємцям немає сенсу, то вони вирішили спростувати брехню за допомогою найпопулярнішого у Трускавці сайту «Трускавецький вісник».

- Брехня на брехні, - коментує писання «козирних» «акул пера» підприємець Ірина. – Перша брехня – буцімто хтось щось дає владі, я маю на увазі згадку про 200 гривень. Друга брехня – що теперішні охоронці не справляються зі своїми обов’язками, бо нібито тільки «Дельта» справлялася, а АТОвці і теперішні фахові охоронці не бачать стихійної торгівлі. Люди торгували, торгують і будуть торгувати, бо до цього їх спонукають важкі життєві обставини. Я можу аналізувати всю статтю і не бачу там жодного правдивого слова. Ми, підприємці, подумували подавати в суд, бо знаємо, хто криється за псевдонімом «Галина Улинець» - всім відома Оля. Але попробуй це доводити в судах, тільки час і нерви витрачати. Тому вирішили відреагувати таким чином – висловити свою позицію через «Трускавецький вісник» і сказати, що абсолютна більшість публікацій в «Джерелах» є з розряду чуток. І вірити цьому немає сенсу.

- А що лишається козирним писакам? – розмірковує пан Олександр. - Хіба що паскудити нову владу. Бо якби мали хоч трохи розуму і писаки, і так звані «дописувачі», то задумалися б: і чого це людям треба йти торгувати на вулицях міста? А відповідь проста – люди виживають як можуть, бо роботи немає ні молодим, ні старим. А якщо й мають, то на жебрацькі зарплати та пенсії вижити неможливо! Не кажучи про те, щоб заплатити за комуналку... І я торгую теж, бо за 949 грн. пенсії жити не можу! Я ще не зустрічав жодного незадоволеного відпочивальника, який по дорозі до та з бювету може купити собі фруктів та овочів, трав`яні чаї... Це їм економить багато часу, бо процедури з`їдають той час, коли б можна потинятися базарами та магазинами. Так що борзописці виконують наказ "фас" і вся громада чудово знає замовників...

Позиції мешканців Трускавця стосовно стихійної торгівлі є різними. Так, дехто виступає категорично проти того, щоб в парку торгували, проте є й такі, які не вбачають у цьому нічого поганого.

- Хіба ця торгівля шкодить «Нафтусі»? – запитує трускавчанин Олег. – А, можливо, більшої шкоди завдають новобудови в центральній частині міста і невирішена проблема з вигрібними ямами на вулиці Франка? Чому старенька бабуся, яка продає ягоди чи молочну продукцію, викликає таку злість? Чи може назвати хтось хоча б один випадок, щоб купівля сільськогосподарської продукції з рук призвела до харчового отруєння? Ні, такого не було. Так що нема чого ганяти людей, які і так виживають…

- На європейському курорті, яким себе позиціонує Трускавець, торгівля має бути впорядкована, - має іншу думку з цього приводу трускавчанин Іван. – Є спеціально відведені місця, де є контроль за продукцією, котра продається – і все. Ніяких жіночок у парку з їхніми шоколадом, сиром, сметаною та одягом з Китаю.

 А якої думки про стихійну торгівлю в парку відпочивальники? Гадаємо, позиція відпочивальниці Алли Ковальової з Сум є яскравим прикладом того, що для гостей курорту головне – це зручність, а все решта – інсинуації, які їх не цікавлять. Цією заміткою Алли Ковальовою, розміщеної в мережі Фейсбук 5 вересня 2016 р., і завершимо спростування публікації з-під пера аноніма.

«Шановні депутати, звертаюсь до вас від імені громадян, які відпочивають у місті-курорті Трускавець. Протягом останніх двох тижнів ми спостерігаємо грубі дії представників місцевої влади та поліції відносно місцевих жителів, котрі продають залишки сільгосппродукції з власного господарства, тобто: малину, ожину, полуницю, горіхи, бринзу тощо. Продають вони свою продукцію відпочиваючим недалеко від бювету або в лісопарку. Це дуже зручно для нас, відпочиваючих, а для деяких хворих це єдина можливість придбати свіжі ягоди чи молочну продукцію, тому що не мають змоги фізично дістатись до ринку. Між іншим, запропонована продукція має відмінну якість, свіжа, охайно пофасована.

Персонально я була свідком такої події біля джерела Юзі, коли молодик ногами позбивав з лавочки пофасовані пластикові кухлики з ягодами малини, котрі хотіла продати старенька бабуся. На наше зауваження про його хуліганські дії молодий чоловік відповів, що є розпорядження адміністрації про заборону торгівлі в парку.

Виникає запитання: кому заважають ці бабусі і з ким воює місцева влада? Ми вважаємо, що замість покращення умов для відпочиваючих, які наповнюють місцевий бюджет, такими розпорядженнями адміністрація умови тільки погіршує. Адже можна обладнати естетичні місця для торгівлі в лісопарку.

Просимо звернути на це увагу і застосувати якісь дії на вирішення цієї проблеми».

Підготував Володимир Ключак

На День міста Борислав сміятиметься

Цікаво та весело відзначить Борислав День міста. Окрім традиційних заходів родзинкою цьогорічних святкувань стане Всеукраїнський конкурс вокалу та гумору «Борислав сміється».

Передуватиме відзначенню Дня міста Борислава науково-практична конференція «Концепти України у візіях Івана Франка та Михайла Грушевського», яка проходитиме в четвер і п’ятницю, 15-16 вересня, у центральному бориславському храмі св. Анни (колишній костел св. Барбари). Конференцію присвячено 160-річчю від дня народження Івана Франка та 150-річчю від дня народження Михайла Грушевського. Організатори конференції: храм святої Анни м. Борислава, Львівський національний університет імені Івана франка, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львівський національний університет фізичної культури, Львівський національний університет ветеринарної медицини і біотехнологій, кафедра германських мов та перекладознавства Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Бориславський медичний коледж. Конференція розпочне свою роботу 15 вересня 2016 року о 11.00 у церкві святої Анни. Вхід вільний.

Започаткує відзначення Дня Борислава міський дитячий фестиваль «Єднаймося в танці», який пройде в Будинку дитячої та юнацької творчості у п’ятницю, 16 вересня.

У суботу, 17 вересня, стартує Всеукраїнський конкурс вокалу та гумору «Борислав сміється» (в Палаці культури міста). Програма конкурсу є такою:

17 вересня

9.00-10.00 – реєстрація учасників конкурсу (Бориславський міський Палац культури, вул. Д.Галицького, 34),

10.00-13.00, 14.00-18.00 – конкурсна програма (концертний зал),

18.00-19.00 – нагородження,

20.00 – вечір знайомств.

18 вересня

09.00-12.00 – піша екскурсія по місті Бориславі,

13.00-16.30 – автограф-фотосесія з журі фестивалю (Бориславський міський Палац культури, вул. Д.Галицького, 34, концертний зал),

19.00 – Гала-концерт, присвячений Дню міста (Бориславський міський Палац культури, вул. Д.Галицького, 34, літня сцена) – участь беруть переможці та лауреати фестивалю-конкурсу.

До речі, гостем вечора буде знаменитий Вася Мельникович – «гуцул-хуліган».

Окрім конкурсу вокалу та гумору «Борислав сміється» бориславців на День міста (неділя, 18 вересня) очікують ще футбольний турнір на місцевому стадіоні (10.00), шаховий турнір та турнір з тенісу, велопробіги, виступи спортивних та творчих колективів на площі Франка (14.00), караоке, вікторина та інші цікаві заходи.

А відгомоном відзначення Дня міста стане показ вистави «Дівка на виданні» у постановці бориславського Народного драматичного театру імені Петра Телюка (на численні прохання бориславців). Вистава пройде у вівторок, 21 вересня, о 17.00 на сцені Палацу культури.

Організатори святкувань щиро запрошують бориславців та гостей міста на святкування Дня міста Борислава.

Вл. інф.Создан 13 сен 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником