Трускавецький вісник № 160 (1301) від 20 вересня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 160 (1301) від 20 вересня 2016 р.

20.09.2016У номері: Осінні спогади Трускавецького кінофестивалю; Сила духу; Сонце Кавказу; Інформує податкова.

Короткі новини

Уряд підготував для українців чергового кота у мішку, - Михайло Цимбалюк

Керівник Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк переконаний, що проект Державного бюджету на 2017 рік – недопрацьований і «написаний на коліні».

Як повідомляє прес-служба «Батьківщини» Львівщини, про це Михайло Цимбалюк написав на своїй сторінці у Фейсбуці.

За словами очільника «батьківщинівців» Львівщини, чиновники живуть в паралельній реальності з українцями і не орієнтуються в тому як насправді розвивається економіка та яку зарплату отримують мешканці України.

«Черговий транш від МВФ, якому так тішаться наші чиновники, не на користь України. Дійсно, ці гроші трохи зміцнили гривню, але ж умови його надання залишися нерозголошеними і переконаний, що вони негативно вплинуть на пересічного українця. Прем’єр-міністр вже натякнув на те, що суттєво буде скорочений штат державних установ, а це призведе до ще більшого рівня безробіття. І це лише один пункт, а про інші ми можемо тільки здогадуватися», - наголошує М. Цимбалюк.

Зазначимо, що «Батьківщина» вимагає негайно провести експертизу урядового проекту держбюджету на 2017 рік і пропонує для цього створити міжфракційну команду, а також залучити до аналізу проекту Рахункову палату.

Власна інформація

Про силу духу, або Дзвіночок з минулого

19 вересня у Дрогобицькій духовній семінарії відбулася цікава зустріч з легендарною особистістю – зв’язковою УПА на псевдо Калина, яка сьогодні проживає у Волинській області. Проте її доля тісно пов’язана з нашим краєм. Народилася вона у Дрогобицькій області, де і боролася за Україну. Вирок та початок заслання також розпочався з Дрогобича.

Сьогодні у нас були гості. Тітка Ольга Сироїд, яка довгі роки проживала на Волині, навідалася з донькою провідати родину. Так спонтанно і неочікувано. День перебування в гостях під час цього візиту відкрив більше таємниць, про які навіть не підозрював. Усі таємниці відкрилися саме 19 вересня у Дрогобицькій духовній семінарії під час зустрічі з семінаристами. Та про все по порядку.

Давно знав, що у Волинській області маю рідню. І ось на початку 1990-х вперше навідався туди ще малюком. Тітка Ольга запам’яталася дуже привітною людиною. Ця асоціація зберігалася протягом років. Згодом довідався, що чоловік пані Ольги Михайло Сироїд служив в УПА і на цьому мабуть були усі пізнання. Та воно і не дивно, бо де підлітку у ті часи вникати у такі труднощі, як історія. І тим паче у родинні історичні події. Десь відлякувала і система освіти у школі, обліпивши усі історичні події надмірним пафосом, від якого аж тхнуло радянським нафталіном, навіть у питанні вивчення історії про УПА.

І ось тендітна жіночка стоїть перед численною аудиторією семінаристів, які, розкривши рот, ловлять кожне слово, адже вони усвідомлюють, що перед ними «першоджерело». Переконаний, ще років п’ять тому усе сприймалося б по інакшому. Проте тепер, коли історія робить черговий кульбіт і минуле накладається на сучасне (мова йде про війну на Донбасі), починаєш розуміти цінність розповідей пані Ольги.

І ось що я довідався про свою рідну тітку. Будучи 16-річною дівчиною, її свідоме виховання аж ніяк не дало їй можливість стояти осторонь подій, які розвивалися у рідному краї. Мова йде про 1946 рік та про події, які розвивалися в віддаленому куточку Дрогобицької області, в околицях теперішнього польського містечка Устшикі Дольне (Устріки Нижні). Ще б пак, адже багато молодих і симпатичних юнаків у цей час перебувають у криївках і потребують харчування та медикаментів. Як розповідає пані Ольга, в той час в села заїхали енкаведисти і поселилися в усіх дворах, слідкуючи за поведінкою місцевих. Тож будь-які контакти з повстанцями були дуже ускладнені. Проте пані Ольга мала обов’язок відвідувати бабцю у селі Яловому за 4 кілометри від її рідного села Ясіня (ще відомого як Ясінь). Там дім стояв поряд з лісом, тож якраз там наша героїня познайомилася з повстанцями і вступила в їхні ряди.

- Вони були усі молоді, і тим паче я їх усіх знала з дитинства, - розповідає Ольга Сироїд.

Переконаний, не один з тих вояків закохався у цю симпатичну дівчину і неспроста вона отримала позивний «Калина». Свій обов’язок вона виконувала відмінно. Влаштувавшись на державну роботу посильною, вона збирала інформацію про те, що відбувається у місті та краю, і таємно передавала її у ліс, мабуть, таким чином вберігаючи не одне життя. Звісно, в її обов’язки також входила передача харчів, ліків та предметів побуту.

І раптом усе обірвалося. Здали. Як не парадоксально, зрадила близька подруга, яка намагалася таким чином визволити батька з тюрем НКВД. В результаті подруга занапастила два життя: Калини та свого батька.

А далі було ще цікавіше. Молода дівчина потрапляє у мордовські табори. Будучи засудженою на 10 років, як не дивно, вона не покладала надій на щасливе вирішення її історії. Але навіть там творилися дива. У сусідньому чоловічому бараці опинився полковник УПА Михайло Сироїд, який познайомився з землячкою за допомогою хлібної пошти, такого собі хитромудрого методу комунікації в таборах. Він передбачав записки, які заліплювалися у хлібні кульки і перекидувалися з жіночої території на чоловічу або навпаки.

Спочатку з паном Михайлом спілкувалася подруга пані Ольги. Але коли вона померла від хвороби, пані Оля так ненароком продовжила цю переписку, і ось тоді спалахнуло палке кохання.

Нижче (після цієї публікації) наведемо один з листів пана Михайла до пані Ольги. Що у ньому вражало, так це піднесеність і сила духу, яка перепліталася з мріями про майбутнє України. Одним словом, кохання творило дива.

Варто зазначити, що у цьому ж таборі перебували такі відомі особистості як Микола Чарнецький та Йосип Сліпий. Дуже теплі спогади у пані Ольги саме про Миколу Чарнецького. Хоча вони і не контактували, проте той завжди поштою повідомляв дівчат про церковні свята, підтримував їх. І ось через 8 років сталося очікуване диво: в СРСР було оголошено амністію, і молодята опинилися на волі. Спочатку випустили Ольгу, а згодом і Михайла. Перші роки вони проживали на поселенні, але душа прагнула рідного краю. Тож згодом упакувавши валізи Михайло та Ольга подалися в Україну.

Але куди ж їхати? На яку батьківщину? На той момент радянська влада подбала навіть про те, щоб позбавити їх рідного краю: у 1951 році село, в якому проживала пані Ольга, разом з Нижніми Устриками та навколишніми селами досі з незрозумілих для істориків причин передали Польщі, виселивши усе населення у різні області східної України. Версій такого кроку є багато. Є правдоподібні, проте справжня причина досі невідома. Так от, наші молодята опинилися перед широким вибором – де осісти і розпочати мирне життя. Єдине табу – Львівська область, на поселення в якій наші герої отримали чітку заборону. Перебування в області – не більше 10 днів! Спочатку потинявшись по родичах, вони обрали те незаборонене місце, яке було якнайближче від батьківщини. Таким місцем виявився Ковель.

Перебуваючи в Ковелі у пошуках житла в один момент у пана Михайла розболілася голова і він подався у найближчу аптеку за таблетками. І ось чергове диво: за прилавком стоїть давній друг, з яким сидів у таборах. Звісно, він одразу протягнув руку допомоги. Таким чином Михайло та Ольга (уже на той час Сироїд) опинилися у смт. Стара Вижівка Волинської області.

Та на цьому поневіряння цієї пари так і не завершилося. У радянські часи було дуже складно з пошуком роботи. Місцеві теж їх не дуже сприйняли, обзиваючи то «бульбашами», то «бандерівцями». А ще бунтівний характер Михайла Сироїда щоразу заставляв здригатися серце Калини, адже завжди у хаті висів тризуб та синьо-жовтий прапор. Навіть з приходом Незалежності України страх перед сусідами не залишав пані Ольгу. Коли до неї звернулися монахи-редемптористи з проханням написати про неї декілька слів, пані Ольга просила цього не робити, бо боялася, що сусіди їй повибивають вікна. Справді, у селі її називали брехункою, мовляв, стара тітка усе вигадала. Уже й не стало пана Михайла. Навіть його похорон виявився боротьбою: місцевий православний отець відмовився його оспівувати. Пані Ольга продовжувала мовчати.

Першою ластівкою стали саме брати-редемптористи – греко-католицькі ієромонахи з Ковеля, які взяли духовну опіку над тіткою Ольгою. Далі у селі з’явився молодий священик, отець Володимир Ульян, який власне продовжив справу братів. Наступною ластівкою стало визнання воїнів УПА героями України. І коли аж у 2016 році вперше сільські очільники прийшли привітати героїню зі святом – тягар страху упав і пані Ольга погодилася на зустріч з семінаристами Дрогобицької духовної семінарії.

У бесіді з отцем Володимиром намагаюся зрозуміти, що його зацікавило у цій історії, адже цим по великій мірі мали б займатися науковці-історики або журналісти. Він розповів, що тут дуже багато цікавого і достойного. Насамперед постать брата Михайла Сироїда – легендарного сотника Соловейка, про якого співається у багатьох повстанських піснях. Тут і знайомство з церковними постатями на кшталт Миколи Чарнецького та Йосипа Сліпого. Та й врешті, цікаво і корисно було почути з перших уст, як тоді усе там відбувалося. Спочатку отця Володимира мабуть теж діймали сумніви у правдивості історії пані Ольги, але документи поставили усе на свої місця.

Зустріч у семінарії відбулася надзвичайно тепло. «Многая літа» у виконанні семінаристів просто таки вразило пані Ольгу до сліз. На її прохання семінаристи також виконали гімн України. Наша героїня навіть стала підспівувати за братами. На прощання пані Ольга побажала братам любити Україну усім серцем і молитися за неї.

- Я, відсидівши табори, Україну стала любити і цінувати ще більше, - сказала Ольга Сироїд на псевдо «Калина». В той же ж день вона відбула до себе на батьківщину.

Що вражає у всій цій історії, так це сила духу того покоління, незламна віра у правильність дій. Здавалося б, перед юною Ольгою усе життя попереду, а у неї не виникало жодних сумнівів у тому, що вона робила і наскільки це небезпечно. Вражає сила духу пана Михайла, який у таборах зумів залишатися романтиком та мрійником.

Мабуть п’ять років тому ця історія викликала б у мене жаль і ностальгію. Та не сьогодні. Події дворічної давнини: Майдан, АТО – це ті моменти, які повертають віру у силу духу, у відданість своїй батьківщині, віру у золоте покоління, яке уже сьогодні творить справжнє диво. Хотів без пафосу, але такі історії мабуть так не переповідають.

Навіть у нашому краю таких забутих історій є чимало. Буквально рік тому почув історію про Романа Кукурудзу, відомого в діаспорі як Роман Борковський. Україні ще доведеться відкрити цю постать, адже навіть сьогодні довкола його імені ще дуже багато таємниць. Але це вже інша історія.

На завершення, як і обіцяв, лист пана Михайла Сироїда до коханої Ольги.

Ярослав Баран

На фото: о. Володимир Ульян та Ольга Сироїд (псевдо Калина).

До теми. Лист полковника УПА Михайла Сироїда (рідного брата сотника Соловейка) своїй нареченій Ользі із Сибірського заслання

Добрий день, кохана Олю!

Надворі тихий осінній вечір. Вгорі на широкому бездонному небі миготять вогнисті зірки і обмінюючись, наче вартові, місцями, перелітають з місця на місце. Чародій-місяць своїм сріблястим промінням огріває людські серця і освічує темряву ночі.

І от, дивлячись на це бездонне небо, місяць і зорі, серед котрих і моя провідна зірка, надія щастя, єдина і вірна подруга сірих днів, я чую себе щасливим! Щасливий тим, що наді мною горить зірка любові, яка поборює смуток і тугу, подесятеряє силу і завзяття та зроджує нові пориви до життя! Щасливий, Кохана, тим, що на мить забувається все пережите мною, і з очей зникають сумні картини повсякденного життя.

Мені зараз на душі легко, приємно, я потрапляю у країну мрій. Боже мій, скільки картин стає зараз в моїй уяві! Україна, багаті і горді сади, покриті білим запашним цвітом, рідні села, де проводив своє буйне дитинство, близькі знайомі, друзі та подруги, з котрими, будучи ще малими, часто бігав за метеликами і ловив коників-стрибунців та часто прислуховувався до безконечної музики жаб – серце наповнює груди радістю, а разом з тим викликає ненависть до тих, хто відірвав нас, чи точніше кажучи, зруйнував наше рідне гніздо, знищив і розігнав славну і так дорогу молодь, розбив багатьом сімейне життя і багатьох позбавив права на любов…

Такі, Кохана, мрії, спогади і бажання розбитої душі і раненого серця! Не можна це називати простою видуманою фантазією! Ох, як дорого все згадати, Кохана.

У хвилину, коли я пишу цього листа, мої думки поневолі покидаючи Україну, прямують до тебе, Кохана Олю! І от як несподівано життя збагатило мене ще одним другом (маю на увазі Тебе, Кохана), причому в Твоїй особі я знаходжу однодумця в загальному розумінні. В нас, Кохана, одні стремління, одні болючі рани, одні прагнення і бажання до майбутнього життя. Ми можемо розуміти без слів.

Кохана, Твою любов, якої я не ожидав, прийняв радо, за що горячо цілую Тебе, Кохана! Скажи мені правду, чим заслужив я на Твою любов? Невже ж Олю, Ти захочеш ділити зі мною дні життя? Слухай, Єдина! Чи не зречешся Ти своїх слів? Чи не лякатимуть Тебе зі мною безодні і кручі непрохідні, які стоятимуть на перешкоді нашим бажанням на нашому життєвому шляху? Кохана, чи Ти віриш в те, що в кого серце б’ється в ім’я любові і загальних інтересів, той душею поборює все? Я вірю! Вірю теж і знаю, що любов не знає насильства і йде за вільним голосом свого серця. Ох, Кохана, як добре любити, а ще краще бути влюбленим!

Так, скажу правду Тобі, що люблю Тебе, бо Ти мені дала право на це. Тільки не подумай, що я лицемірю. Ні! Я тільки покоряюсь своєму серцю і його вільній волі.

І от, Олю у важкі хвилини горя і зневіри, душевних мук і пустоти життя, Твої ніжні очі завжди огрівають мене своїми незгасаючими вогнями. Ти всюди, Кохана, дивишся з жалем на мене і часто будиш мене у сні вогнем любові. Чому це так, Кохана? Олю! А нераз і думаю, - і справді, іноді жінки бувають завойовниками мужських сердець і можуть бути грізними лицарями, які здобувають і руйнують всесвітні трони.

Прийми, Кохана, цього листа – це спомин «Золотої Осені». Здоров’ю Батьків, сестричку Геню і Миколу. Цілую уста твої сотий раз. Твій ніколи незабутий Михась.

9.09.1955

Надруковано в «Людська любов у Божому задумі», упорядник ієромонах Леонід Григоренко ЧНІ, Івано-Франківськ, «Нова Зоря», 2012.

 

Осінні спогади Трускавецького кінофестивалю

Ось і завершився VI Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат». Він залишиться для учасників, гостей, глядачів яскравим, незабутнім осіннім спогадом, фестивалем на межі літа та осені. Так, перший день, відкриття фестивалю – спека, справжнє літо. Наступні дні – похолодання, дощі, справжня осінь.

Про фільми, які були презентовані в перший день «Корони Карпат» (16 вересня), вже написано в публікації «Нотатки з кінофестивалю» (https://protruskavets.org.ua/notatky-z-kinofestyvalyu/). Перший день був найбільш насичений подіями, але кульмінацією став день третій. Саме в похмуру дощову днину неділі, 18 вересня, зал кінотеатру «Злата» зібрав аншлаг. Проходила прапрем`єра (закритий показ) художнього фільму «Осінні спогади».

«Осінні спогади» вийдуть на широкі екрани 6 жовтня. Тому неетично було б коментувати сам фільм, хвалити його чи вказувати на якісь недоліки. Тим більше неетично переповідати сюжет. Але, гадаємо, факт, що кожен був під сильним враженням від фільму, ніхто не піддаватиме сумніву. Війна, кохання, любовний трикутник, рідні краєвиди, блискуча гра акторів, теми біженців, вірності, вдячності зробили цей фільм просто неповторним. Ну а кращу назву годі було й придумати.

Але не єдиними «Осінніми спогадами» жив фестиваль. І не одними переглядами фільмів. Важливим елементом «Корони Карпат» стали ворк-шопи – творчі майстерні. Ті, хто взяв у них участь, або просто в захопленні, або вважають, що це було дуже корисно. Хоча слід зазначити, що такі заходи – не для всіх, а для вузького кола дійсно зацікавлених, залюблених у мистецтво зйомок.

Інший елемент Трускавецького кінофестивалю – благодійність. Генеральний директор «Корони Карпат» Олег Карпин – не лише депутат міської ради та підприємець. Він ще й активний учасник Ротарі-клубу. Те, що робить ця організація для знедолених дітей, особливо для дітей-сиріт та дітей-інвалідів в інтернатах у нашому регіоні, часто залишається поза увагою громадськості та преси. От і зараз, коли головна увага зосередилася на фільмах та акторах, на зустрічах та ворк-шопах, якось в стороні залишилася тема благодійності. Але треба було бачити хлопчика в інвалідній колясці, який дуже круто себе почував (у крутій, хвацько повернутій набік кепці) поруч із Віктором Андрієнком після перегляду мультфільму «Кирило Кожум`яка»! Можливо, заради одного такого моменту вартувало було приїхати знаменитому «довгоносику» до Трускавця. Але радості та гордості на дитячих личках було значно більше – хоча б під час візиту до них, у Бориславський будинок-інтернат для дітей з вадами опорно-рухової системи, артиста Дмитра Лінартовича, виконавця однієї з головних ролей у стрічці «Осінні спогади». Подія відбулася в останній день фестивалю, 19 вересня.

Якщо говорити про благодійність, то необхідно закцентувати увагу і на тому, що весь фестиваль – благодійний, адже вхід на покази всіх фільмів був безкоштовним. І це великий дар Олега Карпина та всіх організаторів фестивалю для трускавчан і гостей міста-курорту: як відпочивальників, так і жителів сусідніх міст та сіл.

Що ще можна сказати про фестиваль «Корона Карпат»? Промоція нового українського кіно і стимулювання його творення, пропагування якісного зарубіжного кіно, популяризація кіномистецтва, жваві дискусії на тему майбутнього кіноіндустрії в Україні. Цей перелік можна продовжувати багатьма іншими позиціями. Певною проекцією фестивалю стали і живі спілкування з творцями фільмів (режисерами, акторами, продюсерами), це зокрема стосується фільмів «Гетьман» та «Осінні спогади».

Чи є за що критикувати фестиваль? Можливо, так. Довелося почути про окремі «проколи», а деякі й побачити самому, як, наприклад, опущені нижче рівня екрану субтитри українською мовою в фільмі «Вино для злочинців» («Vino para robar»). Можливо, фільм «Гетьман» міг бути не такої антипольської спрямованості, можливо, в «Гнізді горлиці» чи «Осінніх спогадах» варто було робити субтитри українською, коли головні герої розмовляли італійською чи англійською. Але це дрібні зауваження, а зовсім не критиканство. Адже такі дрібнесенькі недопрацювання лише показують величину заходу. І добре, що недоброзичливцям більше нема до чого «придертися».

Цьогоріч VI Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат» проходив у дещо іншому форматі, ніж попередні – не було журі, не визначався фільм-переможець. Причина – суто фінансова, так економніше. Та від цього не програв ніхто, адже конкурс та визначення переможця – це майже завжди певна образа тих, хто Гран-прі не отримав.

Який фільм на «Короні Карпат»-2016 був найкращим? На це питання навряд чи хтось може відповісти твердо, впевнено, рішуче. Різна категорія фільмів, різна мета їхнього створення. Надзвичайно зворушливу історію «Осінніх спогадів» аж ніяк не порівняєш із фільмом-викриттям про Майдан. Але й не хочеться порівнювати «Осінні спогади» з «Історією однієї каблучки», теж надзвичайно зворушливим короткометражним фільмом «Галицької кіношколи», бо обидва беруть за душу.

Ті, хто бачив «Серце мами Гонгадзе» та «Гніздо горлиці», теж могли б сказати багато хорошого про ці картини. Як зрештою і про «Ваколду», «Цвітіння кульбаби» та мультиплікаційні фільми, представлені на фестивалі. Тому економія на журі насправді зробила хорошу послугу для фестивалю – кожен фільм може вважатися не тільки лауреатом, але і переможцем.

На правах автора публікації і глядача дозволю собі висловити суб’єктивну думку, яка, зрештою, не має жодних наслідків. Особисто мені найдужче сподобався фільм «Дикі історії» (Аргентина), ця картина напевно що заслуговує на Гран-прі. «Вино для злочинців» (Аргентина), «Історія однієї каблучки» (Трускавець, Україна) та «Осінні спогади» (Іран-Чехія-Україна) – це ті три картини, які могли б претендувати на перше місце.

***

«Корона Карпат»-2016 залишилася осіннім спогадом. Кажуть, що теперішнього часу не існує, адже навіть сьогодні, те, що було хвилину тому – це вже минуле. А те, що буде за хвилину, за годину, до кінця дня – це ще майбутнє. Теперішнє – це мить, конкретна мить, яка не спиняється і з категорії майбутнього плавно чи різко перетікає в категорію минулого через фільтр цього мізерного виміру «теперішнього часу». Але інколи ці миті є прекрасними – недарма ж Мефістофель так чекав від Фауста вигуку «Спинися, мить, прекрасна ти!».

VI Трускавецький Міжнародний кінофестиваль “Корона Карпат» подарував чимало прекрасних митей. Всі вони – вже в минулому, ці вересневі числа 16, 17, 18 та 19 у 2016 році. Немов відірвані та загублені у часі і просторі листки календаря, відійшли в минуле чотири дні кінофестивалю. Наше життя так само відходить в минуле, щоденно зменшуючись на якийсь відрізок, рухаючись до кінця, безперервно перекачуючи час майбутній у час минулий. Ми не можемо додати днів до нашого життя, але можемо додати життя в наші дні, наповнити їх чимось цінним, вартісним. «Корона Карпат» дала прекрасну можливість прикрасити сірість наших буднів жовтогарячими кольорами осінніх спогадів, додати світла у похмурий дощовий настрій, задуматися над Істинами та змінитися на краще. Мистецтво – це не посередність чи вульгарність, не шумливий галас і не марна трата часу. Хто взяв активну участь у кінофестивалі, той інвестував у себе. Цим все сказано…

Володимир Ключак

На фото: діти та артисти; афіші; кадр з фільму «Осінні спогади»; після закритого показу «Осінніх спогадів» в кінотеатрі «Злата»; автор публікації Володимир Ключак на перегляді фільму «Історія однієї каблучки». Фото Ярослава Барана та невідомого авторства (з мережі Фейсбук).

 

26 сентября 2016 года – начало нового этапа развития в Азербайджане!

С момента принятия в 1995 году национальной конституции Азербайджанского государства и по наши дни развивающаяся и обновляющаяся страна достигла многих успехов в политической, экономической, культурной, правовой и других сферах. Естественно, процесс, возникающий в связи с этим развитием и успехами, уже сам по себе диктует и новые условия. По этой причине, основной свод законов Азербайджана, конституция должна быть модифицирована, усовершенствована в соответствии с требованиями современности и социальными заказами.

Вопросы, нашедшие свое отражение в Акте референдума о внесении изменений в Конституцию Азербайджанской Республики, который состоится 26 сентября 2016 года, обеспечат осуществление отвечающих вызовам современности реформ в сфере предпринимательства, прав человека, безопасности, управленческой деятельности и других областях. Также они способствуют новым качественным изменениям в вышеназванных направлениях.

Следует особо отметить, что прогрессивным дополнением в проекте является и подчеркнутое внимание к вопросам безопасности. Так, с принятием предложенных правок и дополнений к конституции, появится конституционный запрет на создание соединений, могущих угрожать нашей национальной безопасности, также будут предотвращены злоупотребления правом.

Изменения, предлагаемые в Конституцию Азербайджанской Республики, служат еще большему укреплению конституционного обеспечения прав и свобод человека в стране, целям совершенствования деятельности демократических структур и, в целом, управленческой системы.

В заключение хотел бы отметить, что дополнения и изменения, внесенные посредством референдумов 2002 и 2009 годов в Основной закон Азербайджана, усовершенствовали конституцию, что мы и видим на примере современного Азербайджана. И я уверен, что конституционные изменения, которые будут приняты 26 сентября, откроют для Азербайджана новые горизонты.

Нихад Аллахъярлы, полномочный представитель агитационной группы по референдуму «Муниципалитет»

К теме. Солнце Кавказа

Сегодня молодежная политика является важной составляющей государственной политики в Азербайджане. Азербайджанская молодежь играет значимую роль и активно представлена во всех сферах общественной жизни. Благодаря широким возможностям, созданным государством для деятельности молодежи, этот слой общества превратился в его авангардную силу.

Первыми шагами государства в поддержку представителей молодежи стали проведение I Форума азербайджанской молодежи в 1996 году и продолжение его как традиции, а также распоряжение президента страны от 1 февраля 1997 года об объявлении 2 февраля ежегодным Днем азербайджанской молодежи.

Распоряжение «Об утверждении Государственной программы азербайджанской молодежи (на 2005-2009 годы)», подписанное 30 августа 2005 года, и выделенный на это бюджет в 8 миллионов 375 тысяч манатов внесли оживление в проекты и процессы, охватывающие молодежную сферу.

В 2006 году было реорганизовано министерство молодежи и спорта, а в 2007 году в стране объявлен «Год молодежи».

«Государственная программа по развитию творческого потенциала талантливых детей (молодежи)» в 2006-2010 годах, а также «Государственная программа по развитию профессионально-технического образования в Азербайджанской Республике» в 2007-2012 годах сформировали тесную взаимосвязь государства и молодежи.

Историческим событием в молодежной политике Азербайджана является подписание 6 апреля 2011 года господином Президентом Ильхамом Алиевым Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годах» и выделение 80 миллионов манатов, т.е. суммы, приблизительно в 10 раз превышающей бюджет предыдущей программы.

Азербайджанская Республика в рамках молодежной политики в целях стимулирования деятельности в области науки, образования, культуры и других социальных сферах создала Фонд молодежи, осуществила строительство Домов молодежи в регионах. А на данный момент на этапе разработки находится «Стратегия развития азербайджанской молодежи» в 2015-2025 годах.

Эта краткая хронология, связанная с азербайджанской молодежной политикой, яркий показатель того, насколько ценит свою молодежь Азербайджан. Данный показатель продолжает свое движение по нарастающей.

26 сентября 2016 года в Азербайджанской Республике по предложению Президента Ильхама Алиева будет проведен референдум, то есть всенародное голосование. Вопросы, нашедшие свое отражение в Акте референдума о внесении изменений в Конституцию Азербайджанской Республики, охватят предпринимательство, права человека, безопасность, управленческую деятельность и другие области. В проекте акта референдума в качестве логического продолжения азербайджанской молодежной политики имеются и вопросы, связанные с молодежью. В той части акта референдума, касающейся молодежи, а именно в статьях 85 и 100 соответственно предложено изъять формулировки «25 лет» и «35 лет», тем самым предоставив право быть избранными лицам, имеющим право избирать.

Снятие нижнего возрастного ограничения простимулирует политическую активность молодежи. Естественно, устранение возрастного ценза вовсе не означает, что страна хочет видеть политиками, депутатами Милли Меджлиса 18-20-летних неопытных молодых людей. Для недопущения этого в законодательстве Азербайджана имеется требование о высшем образовании и др. требования на занятие высоких должностей, что и ограничит возможность избрания или назначения 18-20-летних граждан на эти должности. Изменения в закон лишь создадут условия для обладающей потенциалом молодежи, устранят барьеры. Во входящих в Евросоюз таких странах как Германия и Венгрия достаточно 18-летия, а в Ирландии, Португалии и Чехии 21-летия для избрания в парламент. В основных законах двух стран-членов Совета Европы – Франции и Финляндии, возрастной ценз для занятия должностей и вовсе не предусмотрен.

В заключение хотел бы отметить, что по мнению Венецианской комиссии Совета Европы, возрастной ценз может быть установлен лишь для специфических высоких должностей и предел этого ограничения НЕ ДОЛЖЕН быть ниже 25 лет.

Согласно международной практики, устранение нижнего возрастного ограничения является одним из значимых факторов, создающих условия для реализации каждым человеком своего потенциала, и стимулирующих политическую активность молодежи.

Нихад Аллахъярлы, полномочный представитель агитационной группы по референдуму «Муниципалитет»

Трускавчани зверталися на “гарячу лінію” з різними запитаннями

  У Трускавецькому відділенні Дрогобицької  ОДПІ 16.09.2016 відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія”. Пропонуємо до уваги відповіді на запитання платників податків, які надала  завідувач сектору оподаткування фізичних осіб Садлівська Марія Ігорівна.

- Працівник звернувся з проханням виплати матеріальну допомогу у зв’язку з сімейними обставинами. Чи треба нарахувати єдиний внесок на таку виплату?

- Ні, оскільки матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами (на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання тощо) включено у Перелік виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (п.14 Переліку, затвердженого  Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р №1170).

- Як розраховується єдиний внесок, якщо винагорода за цивільно – правовим договором не перевищує розміру мінімальної заробітної плати?

- Пунктом 1 частини першої ст.7 Закону України від 08.07.2010р. №2464–VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями визначено, що базою нарахування єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 року №108/95 «Про оплату праці» та сума винагороди фізичним особам  за  цивільно– правовими договорами.

При нарахуванні заробітної плати фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску 22% застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто законодавчі норми, що база нарахування єдиного внеску не може бути нижчою від розміру мінімальної заробітної плати до винагород за цивільно-правовими договорами не застосовуються.

- В яких випадках не потрібно подавати звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування?

- Відповідно до п.11 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015р. №435 із змінами і доповненнями, якщо юридичні особи або фізичні особи – підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування за найманих працівників до органів доходів і зборів ними не подається.

При цьому, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов´язані подавати звіт за себе незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім підприємців – платників єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

- Чи нараховується єдиний внесок на заробітну плату учнів при проходженні виробничої  практики?

- Відповідно до п.1 частини першої ст.4 Закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є роботодавці.

Виплати практикантам за виконання ними у період практики професійних робіт не включено до Переліку виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. № 1170.

Тож, суми заробітної плати, що виплачує підприємство учням та слухачам учбових закладів при проходженні виробничої практики, є базою для нарахування єдиного внеску, який у цьому випадку нараховує підприємство.

***

В цей же день, 16 вересня, у Трускавецькому відділенні Дрогобицької  ОДПІ  відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія”. Пропонуємо до уваги відповіді на запитання платників податків, які надала  завідувач сектору обслуговування платників податків  Ключко Л.І..

 - Коли юридичній особі-платнику єдиного податку подати заяву про зміну видів господарської діяльності?

- Відповідно до п.299.7 ст.299 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку:

- найменування суб’єкта господарювання, код згідно з ЄДРПОУ (для юридичної особи);

- податкова адреса суб’єкта господарювання; місце провадження господарської діяльності; ставка єдиного податку та група платника податку;

- дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;

- дата реєстрації;

- види господарської діяльності;

- дата анулювання реєстрації.

Згідно з п.п. 298.3.1 п. 298.3 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку у разі зміни відомостей, внесених до реєстру платників єдиного податку, повинні подати заяву, до якої, зокрема включаються відомості про зміну видів господарської діяльності.

У разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої групи разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни (п. 298.6 ст. 298 ПКУ).

Тобто, нормами ПКУ не визначено конкретного терміну подання заяви про внесення змін щодо видів господарської діяльності юридичною особою - платником єдиного податку.

3 огляду на зазначене та для забезпечення відображення у реєстрі платників єдиного податку достовірної інформації про види господарської діяльності, юридична особа – платник єдиного податку третьої групи у разі зміни видів господарської діяльності протягом податкового (звітного) періоду повинна подати заяву про внесення змін до реєстру платників єдиного податку.

При цьому, рішення щодо термінів подання зазначеної заяви приймається юридичною особою - платником єдиного податку самостійно.

Разом з цим у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (п.п.7 п.п. 298.2.3 п.298.2 ст.298 ПКУ).

Також, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку третьої групи вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ, анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом (п.299.11 ст.299 ПКУ).

- Запитання про перехід на спрощену систему оподаткування…

- Суб'єкти господарювання, який є платником інших податків і зборів ,може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. До заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснений за умови дотримання підприємцями та юридичними особами вимог статті 291 Податкового кодексу щодо обсягу доходу, видів діяльності та кількості найманих працівників.

При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому Податковим кодексом України, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

Порядок переходу на спрощену систему оподаткування визначено пп.298.1.1 – 298.1.5 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України.

- Подання платниками плати за землю податкових декларацій.

- Платники плати за землю ( крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою. За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів ,що настає за звітним. У разі зміни протягом року об’єкта або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Порядок обчислення плати за землю визначено пп.286.1 – 286.7 ст.286 Податкового кодексу України.

- Включення до реєстру неприбуткових організацій.

- Відповідно до норм Порядку № 440 для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу:

- реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1;

- засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755 – IV ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань”).

Контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи неприбуткової організації містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

- установчі документи неприбуткової організації передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

За результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про:

- включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру;

- виключення неприбуткової організації з Реєстру;

- зміну ознаки неприбутковості.

Відповідне рішення контролюючий орган надає неприбутковій організації.

Гарячу лінію вела завідувач сектором обслуговування платників податків Ключко Л.І.

Дрогобицька ОДПІСоздан 20 сен 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником