Трускавецький вісник № 170 (1311) від 12 жовтня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 170 (1311) від 12 жовтня 2016 р.

12.10.2016У номері: Вікдриття виставки робіт Лева Скопа; Якою бути трускавецькій громаді; Як не потрапити на гачок шахраїв при користуванні дошками оголошень; Короткі новини регіону.

Короткі новини

У Львові буде вулиця, названа іменем трускавчанина

У Львові вулиці Карбишева планується надати ім`я народного художника України Михайла Біласа. Про це повідомила директор художнього музею Михайла Біласа у Трускавці Олена Білас-Березова.

Життя і творчість Михайла Біласа нерозривно пов`язане з Трускавцем – тут він жив і творив, тут створено перший в Україні прижиттєвий музей митця. Михайло Білас відійшов у Вічність 25 січня 2016 р. Постать Михайла Біласа вже вшанована у селі Медвежа Дрогобицького району, де він народився – там його іменем названо навчально-виховний комплекс.

Новим директором КП «Пельменна» став Ігор Пранник

Новим директором КП «Пельменна» у Трускавці став Ігор Пранник. Про це інформує наше власне джерело. Кадрові зміни в керівництві цим комунальним підприємством не випадкові – підприємство потребувало перевірки фінансової спроможності та реформування.

Ігор Пранник є членом виконавчого комітету Трускавецької міської ради по квоті партії «Громадянська позиція», від цієї політичної сили він у 2015 році балотувався в депутати Трускавецької міської ради, але не пройшов. Його оцінюють як господарника та фахівця в сфері харчування.

На Львівщині пройде Міжнародний форум з медичного туризму

17-18 листопада 2016 року відбудеться Міжнародний форум із медичного туризму: «Медичний туризм на Львівщині, як розвиток та перспектива на майбутнє». Основною метою проведення форуму є налагодження взаємодії медичного, страхового, дипломатичного, туристичного сегменту між собою і державними органами влади. Аудиторією форуму буде медичний, страховий, військовий, дипломатичний, туристичний і державний сектори.

Місце проведення заходу: парк-готель «Древній Град», Львівська область, Пустомитівський район, 7 км траси Львів-Київ.

Оплата проживання для учасників Міжнародного форуму із медичного туризму відбувається від офіційного партнера на умовах знижок та за рахунок відряджуючої сторони.

Про участь у заході необхідно повідомити до 25 жовтня 2016 року (контактна особа Олександр Кревський, тел. 067 771-17-55).

Власна інформація

Уряд Азербайджану співпрацюватиме з Трускавцем

Про співробітництво домовились під час робочої зустрічі міський голова Трускавця Андрій Кульчинський та заступник міністра соціальної політики Азербайджану Натик Мамедов. Про це ІА ZIK повідомили у Трускавецькій міській раді

Разом з заступником міністра на перемовини до Трускавця прибув Ільгар Гурбанов, начальник Державної медико-соціальної експертизи і реабілітації Інвалідів та Даянат Фараджов, начальник сектору організації і управління закупок економічного відділу апарату МТСЗН.

Представники уряду Азербайджану виявили велику зацікавленість Трускавцем, власне, лікувальним та відпочинковим напрямом. Пан Мамедов зазначив, що після побаченого делегація зупинила свою увагу на санаторії «Карпати» та Міжнародній клініці Козявкіна.

«З цими закладами ми готові співпрацювати вже найближчим часом, санаторій «Карпати» – це гарна якість за помірними цінами, а медичний рівень клініки Козявкіна взагалі важко з чимось порівняти», – поділився враженням Натик Мамедов, голова азербайджанської делегації.

У результаті зустрічі буде підписано меморандум-угоду про співпрацю з Трускавцем та, зокрема, з санаторієм «Карпати», що було погоджено з представником санаторію «Карпати» Русланом Пристаєм.

Також необхідні листи будуть направлені в Міністерство соцполітики України й Азербайджану.

Як повідомили високоповажні гості, на основі таких підготовчих заходів вже влітку наступного року міністерство соціальної політики Азербайджану матиме можливість цільово направлятиме своїх громадян на лікування до Трускавця у зазначені заклади.

ЗІК

Опалювальний сезон вчасно розпочався не у всіх районах Львівщини через борги місцевих теплопостачальників

Станом на 3 жовтня теплопостачальні підприємства Львівської області заборгували ПАТ «Львівгаз» понад 8,5 млн грн за послуги з розподілу природного газу.

 А саме ці кошти потрібні для виплати заробітної плати працівникам ПАТ «Львівгаз», яких в компанії налічується понад 3,5 тисячі, – передає прес-служба ПАТ «Львівгаз».

Через значну заборгованість підприємств ТЕК області, ПАТ «Львівгаз» змушений тимчасово призупинити надання послуг. Адже чинне законодавство чітко регламентує, що у випадку відсутності оплати за транспортування газу, «Львівгаз» зобов’язаний припинити розподіл палива таким споживачам. Відтак, опалювальний сезон розпочався не у повному обсязі. Адже надходження від оплати за тариф на розподіл – це єдине джерело доходу компанії.

До трійки мільйонних боржників входять компанії «Бориславтпелоенерго», «Дрогобичтеплоенерго» та «Червоноградтеплокомунененерго».

Найзліснішим неплатником залишається «Червоноградтеплокомуненерго». На сьогодні борг підприємства сягає більше 4 млн грн. Керівництво ПАТ «Львівгаз» неодноразово зверталося до керівників підприємств та органів місцевого самоврядування з проханням врегулювати ситуацію і розпочати процес погашення заборгованості, хоча б частково. Однак, не усі теплопостачальники ідуть назустріч. Тому, наразі, досягти домовленостей про розтермінування боргу та часткову оплату не вдалося.

Повністю ігноруючи свої зобов’язання щодо оплати послуг за транспортування газу, теплопостачальники, передусім, роблять заручниками своїх споживачів. Через борги місцевих підприємств, жителі міст вже залишились без гарячої води та тепла. Адже у зв’язку із зниженням середньодобової температури опалювальний сезон для населення та інших категорій споживачів вже розпочався.

Якщо найближчим часом теплоенергетики не розпочнуть процес погашення боргів, ПАТ «Львівгаз» не зможе гарантувати безперебійне транспортування блакитного палива.

ЗІК

До Дрогобича на гастролі приїде Луганський театр

У Дрогобичі в приміщенні Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича два дні гастролюватиме Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр, переміщений 2014 року у місто Сєвєродонецьк.

Гастролі пройдуть у рамках акції «Зі сходу на захід – театр єднає серця».

Дрогобицькі глядачі побувають на виставах, створених у складних умовах.

19 жовтня луганчани покажуть «Маклена Ґраса» Миколи Куліша, а 20 жовтня – «За двома зайцями» Михайла Старицького. Початок вистав о 18 годині.

ЗІК

Лев Скоп та його ключі від шафи

Якщо б називати епітети Лева Скопа і його титули та досягнення, то перелік був би солідний. Художник, реставратор, викладач академії мистецтв, іконописець, пісняр, філософ, волонтер… Поза цим він простий та щирий, Божа людина, повний, як це не парадоксально звучить, і творчого неспокою, і глибокого внутрішнього духовного спокою. Лев Скоп – цим все сказано.

Виставка творів Лева Скопа відкрилася сьогодні, 12 жовтня, у похмурий, холодний, дощовий непривітний день. Відкрилася у трускавецькому художньому музеї Михайла Біласа і, всупереч побоюванням, зібрала стільки людей, що і місць всім не вистачило. Дві години перебування у товаристві Лева Скопа і його творів дали можливість забути про похмуру погоду на вулиці, про негаразди в державі, про суєту буденності. Дві години свята, зустрічі з неординарною особистістю, лекції про мистецтво і життя, доторку до дивного світу, яким є мистецтво в інтерпретації Лева Скопа.

Перша виставка «Шафа і ключ» Лева Скопа проходила в Дрогобичі влітку цього року, враження з її відкриття можна прочитати тут. А тепер прийшла черга на Трускавець, і символічно, що ознайомитися з творчістю знаного українського художника з Дрогобича можна саме в музеї Михайла Біласа, нашого генія із Трускавця, який в 1960-х і зумовив становлення Лева Скопа як художника.

Вдало сформований сценарій зустрічі дає чергову нагоду подякувати господині, директорці  музею, пані Олені Білас-Березовій. Поєднання виступів із цікавими розповідями про творчу стезю Лева Скопа та пісенними вкрапленнями від маленької Юліанни Вайди створило враження мережива, де кожен наступний момент у часі є логічним переосмисленням попереднього, де цілість підкреслює важливість його композиційних одиниць.

- Малювати – це бути собою, - каже Лев Скоп. – Знання не мають бути над художником. Є формули, але коли художник створює нову формулу, тоді появляється шанс. Я завжди кажу, що не розуміюся в мистецтві, в мистецтві розуміється час. Це він визначає, що гідне уваги, а що ні. Буває, що хтось за життя знаменитий, його вихваляють, ним захоплюються, а пройде час – і про нього ніхто й не згадає. І навпаки – визнання до митця приходить після смерті, через багато років. Приходить – і залишається…

Лев Скоп говорить про славу як хворобу, про те, що твір (в образотворчому мистецтві, музиці, літературі тощо) треба творити немов би останній. І кожен – по-різному, не повторюючись, а водночас не зраджуючи себе. Митець цитує Чехова: «Хто хоч раз себе зрадить, той погрузне в трясовині зрад».

Говорячи про комплекс меншовартості в нашому народі, Лев Скоп відкрито називає причину, цитуючи Махатму Ганді: «Найбільший ворог народу – це інтелігенція, вихована ворогом», тобто імперією. В українських академіях вчать французького постмодернізму і видатних «російських» митців, які насправді були українцями, а до свого, рідного, ставляться зверхньо. Інша проблема – нас не знають, бо ми не вміємо себе гідно презентувати. «В Росії всі практичні видання з мистецтва вийшли англомовними, а в нас цим не займаються», - каже Лев Скоп.

Ні в Дрогобичі, ні в Бориславі немає вулиць Стефана Поповича-Медицького, Михайла Драгана, Василя Глібкевича, та й мало хто в нашому краї знає, про кого йдеться. Чому? Це ж особистості європейського, світового рівня. Але в нас обмежуються славослів`ями або ж голими беззмістовними описами – замість порівняти, ввести наших визначних митців у європейський контекст.

Говорячи про Європу, Лев Скоп каже, що його, жителя Центральної Європи, дратують заклики «йти в Європу». Це ніби ти сидиш всередині кімнати, а тобі кажуть йти в кімнату – порівнює він.

- Лев Скоп – не просто талановитий художник, а й прекрасний педагог, - розповідає про автора виставки Олена Білас-Березова. – Він – великий креативний організатор у проведенні конференцій, автор книг про Пересопницьке Євангеліє та церковне малярство в Галичині. Лев Скоп більше знаний як реставратор, іконописець, та сьогодні ми презентуємо його як художника-гумориста, художника-сатирика, художника-філософа, художника-екзистенціаліста, художника зі своїм особливим, авторським поглядом на життя, поглядом у замкову щілину шафи…

Багато добрих слів про Лева Скопа сказали у своїх виступах міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, настоятель трускавецької парафії Покрови Пресвятої Богородиці о. Володимир Бондарчук,  воїн АТО Леонід Федевич, волонтер, очільник Клініки стоматології у Трускавці Тарас Лужецький, начальник відділу культури Трускавецької міської ради Тетяна Татомир, заввідділом музею «Дрогобиччина» Тетяна Думан, поет В`ячеслав Умнов.

- Легко бути першим, але непросто бути першим довший час, - каже мер Трускавця про волонтерство Лева Скопа.

Божим чоловіком, якого так приємно слухати і біля якого радісно грітися та збагачуватися, називає Лева Скопа Тетяна Татомир, а Тарас Лужецький і Леонід Федевич дякують Богу, що на їхньому шляху зустрілася така людина як Лев Скоп.

- Війна дала мені велику родину, - каже про волонтерство і воїнів АТО митець. Всіх їх не перелічищ – Микола Походжай, Олександра Возняк, Тарас Лужецький, Марія Кульчицька, Марія Головкевич, Олег Карпин, Олег Габриш, Олена Куртяк і багато-багато інших, хто став великою родиною волонтерів. В цьому списку Лев Скоп займає особливе місце. Як каже Леонід Федевич, за кілька Лев Скоп може заробити кілька тисяч доларів і … кошти йдуть на закупівлю теплові зорів для наших хлопців на передовій. А тепловізор часто – це врятоване життя…

…Відкриття виставки робіт Лева Скопа «Шафа і ключ» в трускавецькому музеї Михайла Біласа завершилося оглядом творів та фуршетом. Гості мали можливість придбати книги Лева Скопа. Виставка «Шафа і ключ» експонуватиметься у Трускавці до 31 жовтня.

Володимир Ключак

Трускавецька громада: якою їй бути?

У вівторок, 11 жовтня, в залі засідань Трускавецької міської ради відбулась зустріч міського голови Трускавця Андрія Кульчинського з представниками громадських організацій міста-курорту. Обговорювали питання створення Трускавецької об’єднаної громади, її можливі межі та перспективи подальшого розвитку.

Наразі курортний Трускавець хоче об’єднати навколо себе сім населених пунктів: Станилю, Модричі, Орів, Доброгостів, Уличне, Бистрий та Зимівки. Ідея об’єднання Трускавця з віддаленими селами виникла доволі спонтанно та була ініційована саме сільськими головами, які виявили бажання рухатись разом з містом-курортом. Розглянувши декілька варіантів створення громади, трускавецька влада схилилась саме до такого – великого Трускавця.

“Я багато радився зі спеціалістами, з людьми, які компетентні в адміністративній реформі, розмовляв з депутатами, членами виконкому відносно того, якою має бути Трускавецька громада. Не думайте, що я самостійно вирішував ці речі. Зараз, поки ми ще маємо можливість, в нас є деякий час для роздумів, обговорення, щоб об’єднання було добровільним для всіх і взаємовигідним” – зазначив Андрій Кульчинський.

Тому міський голова ініціював зустріч з громадськими організаціями, задля того, щоб поділитись своїми планами з громадою, вислухати пропозиції та зауваження зі сторони трускавчан та можливо внести якісь корективи в майбутнє об’єднання.

Після доволі довгого монологу Андрія Кульчинського, в якому він ознайомлював присутніх з особливостями створення об’єднаних громад та перспективами, які відкриваються перед вже створеними громадами, присутні мали змогу задавати питання та обмінюватись думками.

В разі створення об’єднаної громади Трускавець чекатимуть нові вибори. В раду увійдуть, окрім депутатів з міста, також обранці від сіл, а у виконком об’єднаної громади автоматично потраплять старости (війти), обрані в селах. Бюджет об’єднаної громади формуватиметься також дещо по-новому. На всій території громади діятиме однакова ставка оподаткування: податок на землю, на нерухомість, ПДФО, акцизи на алкоголь, тютюн, пальне та актуальний для Трускавця курортний збір будуть однаковими як у Трускавці, так і в об’єднаних ним селах. Відповідно надходження в бюджет мають суттєво зрости, завдяки чому села також будуть у виграші.

Водночас доведеться суттєво скоротити певні штати чиновників на місцях. Оскільки сільських рад, як таких, надалі не буде, відповідно, голів, секретарів та інших працівників сільських рад не залишиться. На життєдіяльність села та вирішення актуальних для нього питань впливатимуть безпосередньо старости у виконкомі та депутати в раді.

Міські відділи освіти, культури і т.д. будуть реформовані у однойменні відділи об’єднаної громади, в чиє підпорядкування додадуться навчальні заклади, будинки культури приєднаних сіл. Разом з адміністративно-територіальною реформою, зміни прийдуть і в освіту, і в медицину, вони зачіпатимуть практично всі галузі. Якщо доцільність функціонування та утримання шкіл чи будинків культури буде визначатись економічною ефективністю та доцільністю їх існування, то медицина може опинитись у виграші. Зараз у міській лікарні лікують чимало мешканців сіл, а повернути ці кошти за рахунок державної субвенції доволі важко. При існуванні громади, це питання буде більш врегульованим і громада матиме змогу отримувати за рахунок державної субвенції кошти за лікування всіх фактичних пацієнтів – мешканців об’єднаної громади.

Серед питань, які найбільше цікавили присутніх трускавчан були: терміни реалізації реформи, видатки на утримання та розвиток приєднаних сіл, можливе скорочення існуючих працівників культури, доля сільських земель та економічна доцільність саме такого об’єднання.

Присутні висловлювали застереження відносно труднощів втілення плану об’єднання. “Села мають свій менталітет, вони роками жили своїм життям, розвивались, рухаючись зовсім в різних напрямках. Має бути комплексний підхід до такого питання, адже об’єднати і скерувати всіх в одне русло буде доволі важко” – зазначив один з присутніх на зусрічі.

“Апетит приходить під час їжі – зазначив голова Трускавецької міської організації ветеранів Віктор Бессарабов – Зараз села нічого не хочуть. Але, після об’єднання, вони точно ставитимуть вимоги перед Трускавцем про те, щоб їм виділяли кошти на вирішення різних проблем”.

“В нас, у місті, насправді витрати в рази більші, ніж у селі – відповів на це Андрій Кульчинський. – Села не потребують надмірних вкладень, а більшість із потрібних речей можна вирішувати за кошти програм співфінансування, Фонду Регіонального Розвитку, державні кошти. Села, які ми плануємо приєднати, не є бідними. Я був на декількох сходах села, бачив їхні школи, садочки, – вони в гарному стані. Село не потребує витрат на прибирання, на житловий фонд (ремонти багатоповерхівок), які постійно потребує місто. Основними витратами буде саме логістика – дороги та певні сезонні роботи, такі як прибирання снігу, чищення доріг”.

За словами міського голови, на чимало проектів можна отримати фінансування з різних фондів, з державного бюджету, що може спростити життя об’єднаної громади.

Районні доми культури може чекати скорочення, в разі економічної недоцільності їх існування в селах. “Якщо село успішно розвивається, збирає багато податків, має відповідне населення, воно може собі дозволити існування великого будинку культури, хтось може мати менший, десь можливо відбудеться скорочення. Все буде зрозуміло після аналізування економічної вигоди та спроможності їх утримання” – наголосив Андрій Кульчинський.

Що ж до економічного обгрунтування доцільності створення такої громади, міський голова зазначив. “Не кожна громада може бути створеною лише через бажання мешканців. Об’єднані громади мають бути також фінансово спроможними існувати та розвиватись надалі. Все це прораховується. На основі рішення місцевих рад, обласної ради, питання йде на затвердження в Кабмін. Більшість громад, які зараз перебувають на стадії створення, профіцит бюджету мають на нулю, або взагалі перший час можуть бути в мінусі, отримуючи кошти з держбюджету на те, щоб стати на ноги. Підрахований профіцит Трускавецької громади становив порядку 46 мільйонів гривень”.

Отож всі можливості для успішного існування та розвитку в Трускавецької громади є. Залишилось довести до логічного завершення обговорення цих питань з сільськими головами та затвердження відповідних рішень. Наразі плануються зустрічі з очільниками Станилі та Модрич, які, власне, найдовше противились процесу приєднання, вважаючи себе самодостатніми населеними одиницями. Однак, практика вже сьогодні показує, що навіть нещодавно створені маленькі громади, мають дуже невеликі шанси для успішного розвитку свого потенціалу, тому селам таки доцільніше визначитись та пристати до якогось із запропонованих варіантів подальшого розвитку.

Трускавець, завдяки об’єднанню з гірськими селами виграє в плані інфраструктури, адже отримує нові привабливі гірські території, де можна чудово розвивати туристичні атракції та приваблювати тим самим нових туристів. Села матимуть змогу покращити логістику, отримають краще сполучення з містом, в якому вже сьогодні, працюють їхні мешканці. Буде можливість приваблення нових інвестицій, розвитку нових туристично-рекреаційних напрямків, поява нових робочих місць в результаті, успішний розвиток бізнесу та нові інвестиції.

Звісно, що швидкими ці результати не будуть. Їх не варто очікувати вже завтра, однак через певну кількість років люди, при успішному втіленні реформи, вже зможуть пожинати її перші плоди. І готовність сьогоднішньої влади, йти на такі непопулярні ризиковані кроки є красномовним свідченням зацікавленості в майбутньому розвитку рідного міста.

Ніна Федько, Трускавець Онлайн

P.S. Інтерв`ю з міським головою Трускавця Андрієм Кульчинським на тему майбутньої Трускавецької ОТГ – на https://www.youtube.com/watch?v=gYbGOJje2_k

 

Як не потрапити на гачок шахраїв при користуванні дошками оголошень

Ми звикли, що Інтернет – це свобода та вседоступність. Проте про це знаємо не лише ми, але й шахраї. Тому всесвітня мережа у великій мірі є свободою і для них. За свій чималий досвід довелося спостерігати безліч способів виманити у нас з вами зароблене важкою працею, або розвести на якісь дії, після яких вам однозначно буде недобре. Проте роки йдуть, а афери вдосконалюються і набувають таки вишуканих форм.

Якщо згадати цікаві шахрайські схеми, то мені дуже «подобалась» така собі вірусна заморочка, коли після відвідин порносайтів вам весь екран заблоковує картинка з відвертою кобітою і написом, що якщо бажаєте її позбутися, то маєте заплатити на картковий рахунок 200 грн., тоді вам прийде код для розблокування. Благо на таке не попадав, бо і не відвідую подібні ресурси. Та все ж мій знайомий двічі втрафив у таку халепу. Наступний раз все відбувалося за подібним сценарієм, проте замість кобіти з‘явився логотип СБУ, і текст вимагав сплатити штраф за відвідини подібних сайтів. Знайомий двічі сплатив, і звісно ніякого коду не прийшло. Ситуація рятувалася перестановкою операційної системи. За що «люблю» цю схему? Мабуть, за її «виховне» спрямування. Проте можу лише припустити скільки «пожертв-штрафів» зібрав автор-хакер з хтивих користувачів.

Та сьогодні не про те. Мова йтиметься про шахрайські схеми, де й хакером не потрібно бути. Розповім вам історію з власного досвіду про чергову інтернет-аферу, на яку завдяки тому ж досвіду і здоровому глузду вдалося не потрапити. Вирізнялася вона серед інших вишуканістю та продуманістю.

 Усе розпочалося з того, що вирішив виставити на популярну дошку оголошень в мережі музичний прилад, який у мене роки простоює без діла. Прилад має надзвичайно вузьку спеціалізацію і, звісно, черги бажаючих його придбати не спостерігалося. Повисіло оголошення місяць, другий. І ось на третій місяць отримую цікаве повідомлення:

«Привіт. Я зацікавлений в цьому пункті, яка остаточна ціна для цього item. please відповість мені на мою електронну пошту на tommmynizzy@gmail.com Дякую».

Звісно спочатку продавця охоплює радість: нарешті позбудуся цього мотлоху. Але після детального аналізу розумієш, що лист прийшов не з території України і цей таємничий покупець явно користувався автоматичним перекладачем для написання листа. Ось і виникли перші підозри: чому іноземець шукав прилад аж на українському сайті, адже на європейських і вартість і вибір може бути куди крутішим. Порадившись з дружиною, вирішуємо піти далі і зрозуміти чи це афера. І якщо так, то в чому вона полягає?

Наступним кроком пишу листа на вказаний адрес. І десь за добу отримую відповідь наступного змісту:

«Дуже дякую за відповідь! Я готовий у вас його придбати і завтра постараюся перерахувати гроші та направити свого експедитора за товаром. Лишень одне прохання, зніміть повідомлення з дошки оголошення, щоб його ніхто не перехопив, бо мені це важливо. І ще прохання: вкажіть точно адресу звідкіля можна буде забрати прилад. Ще раз дякую».

І знову багато незрозумілих моментів. Хто буде забирати, як буде забирати? Але підстав вважати що це афера наразі також немає, тому граємо далі. Звісно у наступному листі ввічливо подаємо контактний номер телефону замість адреси з проханням, щоб агент вийшов на контакт з нами для уточнення деталей, а також попросили таємного покупця вказати конкретні дані про агента, щоб ми орієнтувалися, що він саме від нашого покупця.

Відповідь отримуємо на наступний день. Вона була дуже обнадійливою:

«Я вам щойно перерахував кошти на ваш рахунок, проте з мене стягнули на енну сумі більше за послуги і безпеку, тож я пересилаю трохи більше, щоб в кінцевому результаті ми вийшли на домовлену суму. Я отримав підтвердження з банку, що кошти перераховані. Очікую на відповідь».

Варто зазначити, що в листі також були вказані дані експедиторської фірми з Нігерії. Ось тут стало вже взагалі цікаво. Де Нігерія, а де Україна.

Далі наш таємний покупець сходить зі сцени і головна роль переходить до банку. Через добу ми отримуємо лист від «ІнгБанк». У ньому йдеться, що на наш рахунок переказана певна сума, проте в інтересах безпеки для завершення трансакції ми маємо як підтвердження оплатити 70 у.о. по Western Union на певну особу. Лист був оформлений в корпоративному стилі, з логотипом і версткою. Ось тут стало зрозуміло весь механізм афери: якщо хочете отримати свої гроші – заплатіть певну «страхову суму» як гарант безпеки трансакції. Зрозуміло, що після пересилки цієї суми спілкування з нами припиниться.

Наразі обдумуємо наші наступні дії, хоча протягом доби нам прийшло ще декілька нагадувань від так званого «банку». Для перевірки своєї правоти звертаємося до дядька Гугла. І о диво, нашим аферистам присвячено не одна тема на форумах. І то на форумах провідних платіжних систем, таких як скажімо Pay Pal. Наші «герої» навіть отримали термінологічну назву в мережі як «Шахраї із Нігерії».

Що дивно, схема шахрайства не нова. Принаймні перші згадки в мережі датовані 2011 роком. Працюють вони по відлагодженому сценарію: шукають на дошках оголошень товар, який не дуже продається і повідомляють покупця, що вони його готові придбати. Далі існують версії поведінки, які очевидно напрацьовані роками. Але все зводиться до того, що для завершення трансакції ви маєте переслати для безпеки певну контрольну суму по Western Union в Нігерію. В одному з постів на форумах користувач розповідає, як він спілкувався з шахраями по телефону. На прохання вислати копію паспорта покупця він її отримав. На питання чому з Африки вони роблять покупку в Казахстані, ті відповіли, що дружина покупця з Казахстану і порекомендувала цей сайт. Коли наш користувач спробував вивести їх на чисту воду з використанням російської ненормативної лексики (а діалог відбувався англійською), йому теж відповіли російською. Отож можна зробити висновок, що за даною шахрайською схемою можуть стояти вихідці з пострадянського простору, тому і під їх роздачу насамперед потрапляють користувачі дощок оголошень в колишніх країнах СНД.

Справді, схема шахрайства добре продумана: від врахування психології покупця, який у розпачі, до формату листів з банків. Мало того, існують навіть копії-сайти таких банків, які від оригіналу відрізняються лишень якоюсь однією літерою в адресі. Також такі листи щастя приходять і від відомих платіжних систем на кшталт Western Union чи Pay Pal. Також можна припустити, що працює група шахраїв, оскільки навіть моніторинг дощок оголошень забирає чимало часу. Що прикро, багато людей уже попалися на цю аферу, і судячи по кількості відгуків на форумах шахраї за останні роки добряче підзаробили і вдосконалили свої навики. Тепер вони в окремих випадках не гребують навіть телефонувати до продавців і погрожувати скаргами в Інтерпол.

Як бачимо, глобальні технології сприяють тому, що сьогодні шахраям навіть немає потреби володіти навиками хакера, щоб видурити у вас ваші кровно зароблені гроші.

Де ж існує найбільша небезпека втрапити на їх гачок? Очевидно там, де йдеться про купівлю чи продаж. І першими в зону ризику потрапляють саме дошки оголошень. На жаль, тут існує дуже багато варіантів шахрайства. А інформація про небезпеку не завжди на видноті. Хоча треба віддати належне розробникам подібних систем (мова про дошки оголошень): вони впровадили чимало новацій для підвищення безпеки. Та все ж легковажність і довірливість користувачів робить усі зусилля марними.

Свого часу через дошку оголошень намагався придбати вживаний фотоапарат, та знову ж не одну годину потратив на пошуки інформації про те, як зробити безпечну покупку в Інтернеті. Деякими узагальненнями ділюся з вами.

1. Насамперед уникайте пропозицій з передоплатою і надавайте перевагу післяплаті. В такому випадку у вас є шанс бодай візуально отримати на огляд бажаний товар.

2. Якщо фотографія зроблена в студійних умовах, або стягнута з інтернету – така пропозиція теж має насторожити.

3. Проте треба бути обережними і з «реальними» фотографіями. Для достовірності попросіть продавця вам вислати побільше фотографій і в якомусь незвичному ракурсі. Це теж дасть вам гарантію реалістичності намірів.

4. Це були поради для покупців. Якщо ви щось продаєте, теж намагайтеся робити це післяплатою. Навіть у випадку афери втрати будуть незначні.

5. Ніколи не відправляйте товар завчасно (якщо не користуєтесь післяплатою). Відправляйте лишень після того, як переконаєтесь що кошти поступили на ваш рахунок.

6. Текст потенційного покупця з ознаками застосування інтернет-перекладача вас вже має насторожити.

7. Бажання покупця миттєво переказати гроші без чіткого обговорення деталей стосовно доставки також є червоним сигналом.

8. Якщо виникають сумніви – спробуйте в Інтернеті пошукати інформацію про майбутнього покупця. Для цього достатньо в Гуглі розмістити текст переписки. Оскільки шахраям не рентабельно кожен раз експериментувати, тому вони послуговуються шаблонами, на чому їх можна і зловити.

9. Якщо листи ви отримуєте іноземною, скористайтеся онлайн-перекладачами і обов’язково уважно прочитайте декілька разів. Навіть у такому випадку ви отримаєте багато цінної інформації.

Ще раз констатую, що шахрайські схеми рік за роком стають усе вишуканішими і технологічнішими. Вони здатні збити з пантелику навіть людей, обізнаних з інтернет-технологіями продаж. Тому будьте уважні та обережні, не робіть поспішних висновків та кроків і якщо все таки попадетесь на гачок шахраїв, то не соромтеся про це розповісти в мережі. Таким чином ви убезпечите велику кількість інших людей від подібних неприємностей.

Ярослав Баран

В Україні стартував пілотний проект з онлайн-реєстрації земельної ділянки www.e.land.gov.ua 

12 жовтня 2016 року в Україні запроваджено нову електронну послугу з онлайн-реєстрації земельної ділянки. До кінця року електронна послуга буде доступна у пілотному режимі для м. Києва та Чернігівської області, а з 1 січня 2017 року запрацює по всій Україні.

Реєстрація земельної ділянки є однією з найбільш важливих та одночасно складних адміністративних послуг. Щорічно українці реєструють понад 500 тис. земельних ділянок. Завдяки запровадженню електронної послуги стартує принципово новий рівень якості обслуговування фізичних та юридичних осіб. Сьогодні реєстрація відбувається у два візити до державних органів, а запровадження цієї послуги дає можливість виключити перший візит, залишиться лише необхідність отримати документи після реєстрації земельної ділянки.

«Новий електронний сервіс створює сприятливі умови для земельних правовідносин. Він заощаджує час та зусилля громадян, робить процес реєстрації прозорим, усуває суб’єктивні фактори при реєстрації земельної ділянки та сприяє створенню чесного земельного ринку», – зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

Відтепер подати документи на реєстрацію земельної ділянки можна в онлайн-режимі через www.e.land.gov.ua протягом кількох хвилин. Також за рахунок автоматизації значно пришвидшується процес розгляду документів від заявника та ухвалення відповідного рішення. Такі нововведення заощадять час та унеможливлять будь-які корупційні ризики.

«Запровадження пілотної електронної послуги є черговим кроком до забезпечення доступності, відкритості та прозорості у земельній сфері. На сьогодні на порталі www.e.land.gov.ua доступно вже чотири електронні послуги і до кінця року ми плануємо запровадити щонайменше три нові е-послуги», – зазначила перший заступник Голови Держгеокадастру Людмила Шемелинець.

Ініціатива реалізується Мінагрополітики, Держгеокадастром та Державним агентством з питань електронного урядування за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

«Сьогодні ми зробили ще один важливий крок на шляху до запровадження е-урядування в України, – говорить Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного урядування України. – Надання доступних, прозорих та некорупційних адміністративних послуг, що досягається шляхом переведення їх в електронну форму, – це те, що найбільше очікують громадяни та бізнес».

Таким чином, на сьогодні громадянам та бізнесу доступно вже чотири електронні послуги у земельній сфері. Нагадаємо, що раніше запроваджено надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку, доступ до інформації про право власності та речові права на земельну ділянку  онлайн.

«Онлайн інструменти надають можливості для удосконалення системи державного управління, задоволення потреб та очікувань громадян, що є ключовим для забезпечення стабільного розвитку країни.  Ми готові підтримувати ініціативи, котрі спрощують взаємодію громадян й уряду та мінімізують корупцію», – говорить Вайдотас Верба, Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

До кінця 2016 року планується запровадити ще три електронні послуги у земельній сфері.

Посилання на соціальний ролик про е-послуги у земельній сфері: https://www.youtube.com/watch?v=X7bDZdlomp0&feature=youtu.be

Додаткова інформація: e-mail: press@land.gov.ua, тел. 249-96-89, 244-82-53.

Прес-служба Держгеокадастру

Оголошення

Санаторно-курортний заклад м. Трускавця запрошує на роботу касирів-адміністраторів. Офіційне працевлаштування, гнучкий графік роботи, хороші умови праці та достойна заробітна плата. Вимоги до працівників: ввічливість, відповідальність, бажання працювати. Переваги надаватимуться працівникам з відповідним досвідом роботи. Контактний телефон: +38 (067) 353-79-51.Создан 12 окт 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником