Трускавецький вісник № 180 (1321) від 27 жовтня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 180 (1321) від 27 жовтня 2016 р.

27.10.2016У номері: Із засідання виконкому; Музейний діалог; Короткі новини регіону; Захід в бібліотеці; І знову про адмінреформу; Співчуття.

Короткі новини

Трагічний випадок у Трускавці

У середу, 26 жовтня, у Трускавці стався трагічний випадок – з вікна одного із санаторіїв міста випав 42-річний працівник, масажист, житель села Уличного. Поліція з`ясовує причини трагедії.

Ще до однієї трагедії ледь не дійшло 26 жовтня на вул. Бориславській. Старший чоловік вирішив перебігти дорогу прямо перед автомобілем і був травмований. На щастя, машина рухалася знизу вверх, в іншому випадку міг би бути летальний випадок.

Кульчинський їде до Нюрнберга

Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський наступного тижня перебуватиме з візитом в німецькому місті Нюрнберг. Про це він повідомив під час засідання виконавчого комітету 26 жовтня. Поїздка відбувається в рамках угоди мерів, очільник Трускавця візьме участь в роботі комісії з питань регіонального партнерства.

Власна інформація

Синдром  добра

Людина починається з добра, 

Із ласки і великої любові.

Із батьківської хати і добра,

З поваги, що звучить у кожнім слові.

Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей. Забруднення атмосферного повітря у багатьох містах України досягло критичного рівня. Екологічні проблеми, що особливо загострились в останні десятиріччя, викликають стурбованість і тривогу чесних людей землі.

Захистити весняну квітку і спів солов’я, молоду вербиченьку і могутній віковий дуб, чисте повітря і чисту воду – все це і буде надійною гарантією збереження самого життя в усій його красі і гармонії. На жаль, ми поводимось на рідній землі як завойовники і погані квартиранти, а не як дбайливі господарі. Надто укорінились такі небезпечні девізи: «Моя хата скраю», «Після нас хоч потоп», «На наш вік вистачить». Замість добрих сходів і соковитого зела щедро проростає бур’ян байдужості, жорстокості, безкультур’я, неповаги до Землі – матінки, до рідного народу.

В екології, як і у вихованні, все пов’язане з усім. Або в юному, найбільш сприятливому для добра, віці через спілкування з природою ми посіємо гуманізм, повагу до життя і готовність його захистити або цю юну душу заглушить чортополох. Любов до природи слід виховувати з раннього дитинства. Виховані в любові юні громадяни України, які житимуть у третьому тисячолітті, мають бути позбавлені жорстокості, користолюбства, усвідомлювати, що святий обов’язок кожного – не завдати шкоди живому світові. Формування ставлення до природи неможливе без виховання чуйності, співчуття, доброти, гуманізму.

Природа дає свої скарби, а нам потрібно віддячити їй людською добротою і турботою.

Підготувала Ореста Касперська, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБС

У Дрогобичі активісти знову заблокували роботу сесії міськради

Сьогодні, 27 жовтня, у Дрогобичі громадські активісти заблокували роботу пленарного засідання сесії міської ради. Про це передає з місця події власкор IA ZIK.

Відразу після відкриття міським головою Тарасом Кучмою чергового пленарного засідання сесії, трибуну захопила громадська активістка представник громадської організації «Воля України» Ліда Надкернична і при підтримці кілька десятків медичних працівників, які прийшли до Мармурової зали, вкотре озвучила їх вимогу щодо скасування рішення сесії міської ради від 18 серпня ц.р. про перетворення медичних установ у некомерційні комунальні підприємства, оскільки, на думку активістки, воно було прийняте з порушенням законодавства.

Роз’яснення секретаря міської ради Олега Хруща, що такий проект рішення не може бути внесений до порядку денного, бо чинне законодавство не дозволяє раді скасовувати прийняте рішення. За словами посадовця, рішення можна оскаржити у суді і лише суд вправі вирішити: скасувати рішення чи залишити чинним.

Та активістка не залишає трибуну і продовжує наполягати на своєму, а також закликала громадськість заблокувати двері, щоб депутати не виходили із зали. На сесії патова ситуація. До Ратуші прибуло двоє поліцейських, які перебувають поза сесійною залою – у конфлікт не втручаються.

У коментарі IA ZIK депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, якого  не можна запідозрити у прихильності до нинішньої міської влади, зауважив, що блокування сесії, яке проводиться вже вдруге, до нічого доброго не приведе. Заручником стало 100-тисячне місто, його жителі опинилися в зоні ризику.

Нинішня ситуація – наслідок помилок, яких припустилася влада при здійсненні медичної реформи, найголовнішою з яких є завчасне непроведення широкої роз’яснювальної роботи серед медичних працівників щодо реформи. Також має бути юридичний висновок, що це принесе.

Але реформи в медицині мусять бути проведена – така вимога часу. Адже вже цього року на охорону здоров’я забракло приблизно 30 млн. грн. Уряд уже оголосив про підвищення мінімальної зарплати вдвічі – до 3200 грн. За такої ситуації при фінансових можливостях міста не важко спрогнозувати наслідки. Оскільки рішення про реформу медицини Дрогобича і Стебника прийнято ще два місяці тому, процес запущено, влада взяла на себе відповідальність за це, треба  дати їй змогу провести реформи. І за наслідками дати оцінку.

ЗІК

Одноголосно

Абсолютна більшість із 24 питань порядку денного засідання виконавчого комітету Трускавецької міської ради, яке пройшло 27 жовтня, було прийнято одноголосно.  Виняток становили тільки два, про які – в самому кінці.

Отже, виконком проголосував за надання службового житла працівнику СБУ, поставив на квартирний облік двох воїнів АТО, які потребують покращення житлових умов, дав дозвіл на розробку детальних планів територій на вул. Бортнянського та вул. Стебницькій. Одну людину було знято з квартирного обліку – житлове питання мешканки ветхого будинку № 17 на вул. Шевченка вирішив інвестор. Виконком продовжив дію свого попереднього рішення, яким запроваджував тестове об`єднання двох внутрішньоміських маршрутів в один – №2. Дозволи на розміщення рекламо носіїв від різних фірм були продовжені або ж надані.

Також виконком дав дозвіл на встановлення меморіальної дошки на будинку Івасюка, 1 – пам’ятну таблицю встановлюють на честь трускавчанина Євгена Коніва.

Одноголосно проголосував виконком за відмову у задоволенні скарги підприємця Сивого. Скаргу було подано на рішення адміністративної комісії, утвореної виконкомом. Згідно цього рішення на пана Сивого за порушення правил благоустрою було накладено адміністративне стягнення – штраф у розмірі 1700 грн. Нагадаємо, що мова йде про приміщення туалету біля нижнього бювету (в першій санітарній зоні). Підприємець мав право звертатися до суду, але ним він чомусь не скористався. Виконком вирішив, що штраф накладено правомірно.

Питання, які завжди є болючими, бо стосуються нашої кишені – це підвищення тарифів. Таких питань на виконкомі було три. Одне з них стосувалося коригування тарифу на теплопостачання. Як каже заступник директора КП «Трускавецьтепло» Тарас Уєчко, «Нафтогаз» підняв ціну на блакитне паливо і тому виникла потреба коригувати тариф, прийнятий у вересні. Але для населення тариф не підніматимуть, він залишиться на тому ж рівні, як це затвердив виконком своїм рішенням у вересні 2016 р. Зросте тариф (орієнтовно на 10-12%) для бюджетних установ та інших споживачів. Так, для бюджетників 1 Гігокалорія тепла коштуватиме 2185,26 грн.

На 2,50 – 3 гривні зросте і плата за вивіз сміття. Якщо дотепер мешканець квартири у багатоповерхівці платив 9 гривень 98 копійок на місяць за одну особу, то зараз вивіз сміття обходитиметься трускавчанину у 12,98 грн. Конкурс на надавача послуг був проведений у травні цього року, а сесія міської ради затвердила інвестиційну програму, в яку включено встановлення нових майданчиків для збору сміття і закупівлю нових контейнерів. Це питання теж пройшло одноголосно.

А от за підвищення тарифу на проїзд у міському транспорті (з 2,50 грн. до 3 грн.) проголосували не всі: 10 голосів «за», 1 – утримався. Втім, у сусідніх Бориславі та Дрогобичі проїзд по місту давно вже коштує 3 гривні, та й трускавчани платять 3 гривні по місту, якщо їдуть в автобусах «Дрогобич-Трускавець», «Борислав-Стебник», чи «Східниця-Стебник». Так що питання підвищення тарифу можна назвати технічним. На виконкомі відмітили позитивні зрушення в роботі перевізників – значно зменшилася кількість скарг на їхню роботу, а навіть появилися подяки. Як кажуть представники перевізників Іван Асафат та Ігор Барна, зміни на краще продовжуються – шофери будуть їздити у формі (піджаки з логотипом Трускавця), закуплено відеореєстратори, GPS-трекери…

Інше питання, яке внесло певний дисонанс у роботу виконкому, стосувалося заступника міського голови Трускавця Олександра Ткаченка та депутата Трускавецької міської ради Андрія Кісака. Депутат від КУНу написав заяву, що виявляє бажання бути членом комісії по торгівлі. Голова цієї комісії Олександр Ткаченко вважає, що депутат Кісак є наклепником, про що повідомив виконавчий комітет письмово і подав копію своєї позовної заяви до суду (позов подано проти Р. Бучковича, А. Кісака, М. Сеньківа та ГО «Трускавецький Автомайдан»). Олександр Ткаченко заявив про конфлікт інтересів і пригрозив, що якщо Андрія Кісака введуть у склад комісії, то він вийде з неї.

- Олександр Ткаченко згідно своїх обов’язків повинен бути членом цієї комісії, - каже Андрій Кульчинський і додає: - Бо він же ж має чимось займатися!

Ця фраза викликала посмішку на обличчях членів виконкому, але зовсім не смішно було, коли почали з`ясовувати, чи у цьому випадку дійсно має місце конфлікт інтересів. Врешті начальник юридичного відділу ТМР Олена Савченко погодилася із аргументами депутата ТМР Зоряни Домбровської (юриста за освітою), що в цьому випадку йдеться не про конфлікт інтересів, а радше про особистий конфлікт, особисту неприязнь. Та все ж за включення Андрія Кісака у склад вищезгадуваної комісії проголосував тільки один Ренат Борсук, решта утрималися.

Що цікаво, на засіданні виконкому не був присутній ні заступник мера О. Ткаченко (у відрядженні), ні заявник А. Кісак.

А всі решта питань, як було зазначено вище, пройшли тихо та спокійно, без якихось особливих застережень. І одноголосно…

Володимир Ключак

Два велетні

«Іван Франко та Михайло Грушевський. Два велетні української культури».

Музейний діалог на таку тему пройшов 26 жовтня в музеї історії Трускавця. Захід був приурочений 160-тій річниці від дня народження Івана Франка та 150-тій річниці від дня народження Михайло Грушевського.

Про кожну з цих двох постатей можна говорити нескінченно. Люди енциклопедичних знань, палкі патріоти, творці, які після себе залишили багатотомну спадщину в літературі та історії, які внесли неоціненний вклад в українську культуру. Одним словом, велетні. Велетні духу.

Після вступних слів-привітань директора музею Галини Коваль та міського голови Трускавця Андрія Кульчинського відбувся власне музейний діалог, який розпочала вчений секретар Львівського державного меморіального музею Михайла Грушевського Софія Легін, а продовжив заступник директора з наукової роботи Львівського національного літературно-меморіального музею, кандидат філософських наук Михайло Кобрин.

 «14 місць Михайла Грушевського у Львові». Цей фільм можна було не тільки переглянути в музеї історії міста Трускавця, але і поспілкуватися наживо з його творцем, режисером Романом Метельським. До речі, фільм випродуковано цього року. Інший фільм, який мали можливість подивитися трускавчани – «Львівські сторінки життя Івана Франка» (режисер Роман Горак, 2012).

На стінах музею – тематичні виставкові експозиції, присвячені життєвій та творчій дорозі Франка та Грушевського. А в залі музею – дискусія, доповнення, цитування цих геніїв української науки та літератури, а ще … зацікавлені оченята вихованців Трускавецького Будинку учнівської творчості. Напевно, це вперше вони побували на музейному діалозі, хоча ця форма роботи є досить новою та незвичною і для осіб старшого покоління.

Тематика обговорення на музейному діалозі була досить обширною. Настільки обширною, що не ризикуємо зупинятися на якомусь одному напрямку, адже всі теми – надзвичайно актуальні, важливі і цікаві: чи то бурхливе листування обидвох видатних постатей, чи то стосунки їх з сильними світу початку ХХ століття, а зрештою, і стосунки між ними обидвома. Незважаючи на багато спільних рис, Франко та Грушевський були дуже різними людьми, та це й зрозуміло – кожен з них сам творив себе, причому в непростих умовах, які накладали відбиток на характер, на погляди, а навіть на долю.

Хочеться подякувати директору музею Галині Коваль за чудовий організаторський хист, адже музейний діалог збагатив інтелектуально та емоційно.

А своєрідним завершенням музейного діалогу про двох велетнів української культури став концерт Заслуженої академічної капели «Трембіта» за творами Івана Франка у актовому залі санаторію «Трускавець». Особливо приємно, що на концерті було багато дітей, вихованців Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького.

Пізнавати Франка потрібно змалку, адже творив він для всіх поколінь – дітей, молоді, зрілих та старших осіб. А ще можна сказати, що творив Франко і для минулого (збереження історичної, національної та етнографічної пам`яті), для сучасників, і для майбуття. Чи не тому твори Франка по сьогодні залишаються живими, свіжими, актуальними…

Володимир Ключак

На Львівщині фахівці обговорювали досвід об’єднання територіальних громад

У середу, 26 жовтня, у Львівській обласній раді відбулася підсумкова конференція “Кращі практики об’єднання громад та дороговкази на майбутнє” та презентація результатів в рамках проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання громад у Львівській області». Захід організувала Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна».

Під час конференції відбулися три дискусійні панелі: формування спроможних громад, досвід і актуальний стан об’єднання громад та перспективи залучення коштів об’єднаними територіальними громадами. Учасниками конференції були представники вже об’єднаних, потенційно об’єднаних громад та районних рад Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей. Участь у роботі конференції також взяв Юрій Ганущак – експерт швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», який відзначив, що ті Перспективні плани, які розроблені на Львівщині, є досить грамотні. За його словами. кожна з областей України зараз проходить свій шлях децентралізації.

В свою чергу голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин зазначив, що Львівщина уже має власний досвід з об’єднання територіальних громад та готова ним поділитися. Як відомо, на двох останніх сесійних засіданнях обласна рада затвердила проекти Перспективних планів для 11 районів.

«В області вже створені 16 об’єднаних територіальних громад, іще у 6 ОТГ оголошені вибори на 18 грудня, – повідомив Олександр Ганущин. – Наступного року ми уже матимемо кілька реально модельних громад. На прикладі Ходорівської ОТГ ми можемо показувати як має функціонувати повноцінна об’єднана громада, як отримувати субвенцію, налагоджувати міжбюджетні відносини». Голова облради також подякував Асоціації ОМС «Єврорегіон Карпати-Україна» за проведену роботу, та експертам, які допомагають Львівщині в реформі децентралізації.

Як зауважила виконавчий директор АОМС «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин, дуже важливо громадам показувати також позабюджетні джерела фінансування, а саме йдеться про конкурс мікропроектів, нові засади отримання коштів в рамках Державного Фонду регіонального розвитку, а також про європейські фінансові ресурси. «Без зміни свідомості і підвищення якості людського капіталу і професіоналізації кадрів на місцях рухатися вперед буде важче», – підкреслила Галина Литвин.

Довідково.

Проект «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання громад у Львівській області» реалізується Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». Проект здійснюється в рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що реалізується Інститутом громадянського суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується Європейським Союзом. Метою проекту є підвищення ефективності процесу об’єднання громад та удосконалення навичок управління місцевим розвитком в нових умовах на території різних за вихідними умовами та потенціалом пілотних громад Львівської області: Головецької, Чукв’янської та Белзької. У рамках проекту передбачено такі заходи:

- здійснення аналізу потенціалу, бюджету та ресурсів об’єднаних Головецької, Чукв`янської та Белзької громад;

- планування місцевого розвитку у трьох вибраних громадах за участі широкого кола представників влади, громадськості, експертів та місцевих лідерів;

- здійснення широкої інформаційно-просвітницької кампанії з метою презентації кращих практик для зацікавлених громад Карпатського Єврорегіону.

Підтримка проекту «Об’єднуймося свідомо: підвищення ефективності процесу об’єднання громад у Львівській області» Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» здійснюється в рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що реалізується Інститутом громадянського суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується Європейським Союзом.

Степан Гнатків

Співчуття

Редакція «Трускавецького вісника», друзі та знайомі висловлюють щирі співчуття директору КП «Трускавецьтепло», члену виконавчого комітету Трускавецької міської ради, голові ТМО партії «Батьківщина» Руслану Крамару у зв’язку з важкою втратою – смертю батька Ярослава. Вічная йому пам`ять і нехай земля буде йому пухом…Создан 27 окт 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником