Трускавецький вісник № 185 (1326) від 2 листопада 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 185 (1326) від 2 листопада 2016 р.

02.11.2016У номері: Трускавець готується до чемпіонату світу з хортингу; Дрогобич - серед аутсайдерів демократії; Короткі новини регіону; ЗНО.

Короткі новини

Богозневага на Дрогобиччині

Як інформує газета «Франковий край», біля фігури Матері Божої при в`їзді в село Новошичі невідомими викрадено туї. Декоративні дерева були пожертвою парафіян новошицької церкви, тож цей випадок болем відізвався у серцях новошичан. На думку настоятеля парафії, отця Василя Полянка, крадіжка туй – справа рук п’яничок, цілком імовірно, що жителів сусідніх сіл Лужка або Брониці. До речі, це не перший випадок крадіжок біля скульптури Богоматері – раніше злодії викрадали … прапори (древка увінчували тризуби з металу).

В Новошичах вважають, що крадіжки біля освяченого місця є Богозневагою. Це не просте злодійство, а святотатство – кажуть мешканці в коментарі для газети.

Стебничан закликають натиснути на мера

31 жовтня в приміщенні Стебницької міської ради пройшло засідання погоджувальної ради, на якому обговорювалося питання порядку денного сесії, яка відбудеться в п'ятницю, 4 листопада. Як інформує на своїй сторінці в мережі Фейсбук депутат Стебницької міської ради від Народного Руху України Ярослав Пецюх, міський голова Стебника Петро Старосольський заявив на погоджувальній раді, що не має наміру розглядати на цій сесії питання про скасування підвищення тарифів на тепло. Дане питання було зареєстроване депутатом Ярославом Пецюхом 25 жовтня, воно вже розглянуте на профільній комісії.

Тема підвищення тарифів на тепло у Стебнику є досить гострою, тому Ярослав Пецюх через мережу Фейсбук закликав всіх стебничан, які є користувачами централізованого опалення, прийти 4 листопада на 10.00 в сесійну залу міськради, щоб висловити свою позицію.

«Разом у нас буде більше шансів спонукати пана Старосольського розглянути це вкрай важливе питання!» - пише Ярослав Пецюх.

Колектив із Дрогобиччини – на святі в Будапешті

Вокальний колектив «Вишиванка» з Дрогобицького району, який діє під патронатом голови Дрогобицької районної ради Михайла Сікори, взяв участь в урочистостях у столиці Угорщини Будапешті. Про це інформує газета «Франковий край». Після Святої Літургії в українській греко-католицькій церкві святого Флоріана в Будапешті (розміщена на вул. Т. Шевченка) відбулася концертна програма з нагоди празника Покрови Пресвятої Богородиці. Також «Вишиванка» взяла участь у заходах до Дня захисника України, які пройшли в Будапешті з ініціативи місцевої української спільноти.

Візит до Угорщини вокального колективу з Дрогобиччини став можливим завдяки сприянню колишнього голови Дрогобицького РДА, підприємця та громадського діяча Михайла Кравця. Михайло Кравець подарував Товариству українців Угорщини ряд книжкових новинок, які побачили світ у дрогобицьких видавництвах «Коло» та «Посвіт».

Книги наших краян

Нещодавно побачили світ нові книжкові позиції, авторами яких є представники Дрогобицького краю. Як інформує часопис «Франковий край», вийшла у світ монографія Віктора Кирія «Фестський диск в етнокультурному контексті. Дешифрування мінойського піктографічного письма». Віктор Кирій, який, до речі, є журналістом вищезгаданої газети, видав монографію невеликим тиражем, але в середовищі палеолінгвістів, які роками не можуть знайти ключ до таємниці письма Фестського диску з острова Крит, ця книга мала б спричинити фурор.

19 жовтня у Дрогобичі відбулася презентація книги «Здатності особистості». Автор монографії – завідувач кафедри психології, доктор психологічних наук, професор Дрогобицького ДДПУ імені Івана Франка Мирослав Савчин.

З Польщі повернулися із золотими нагородами

Із золотими нагородами повернулися з Польщі наші дрогобичанки – жіноча пара зі спортивної акробатики Табачинська Олександра (Дрогобицька гімназія) та Пилип’як Юлія (ДДПУ, фак. фізичного виховання). Дівчата повернулися з міжнародних змагань у Варшаві, в яких брало участь сім країн:  Бельгія, Білорусь, Болгарія, Московія, Угорщина, Україна та Польща. В складі збірної команди України дівчата достойно вибороли перемогу для нашої держави.

Тренерський колектив щиро дякує небайдужим людям, які внесли свій вагомий вклад в розвиток цих талановитих спортсменів: Грицаку Леву Ярославовичу (сан. «Карпати»), Огньову Дмитру Володимировичу («Меринос-Захід»), Мулю Роману Миколайовичу (ТМ «Ромашка»), Дяківу Йосипу Михайловичу  (ТзОВ «Транс Екіпаж»), Піляку Івану Євгеновичу (гол. Східницької селищної ради) та головному редактору  газети  «Франковий край» Шведу Івану Дмитровичу.

Нехай Ваші благодійні справи й надалі примножують добро на землі!

Власна інформація

Орієнтири бібліотек в обслуговуванні дітей та молоді: сучасний підхід

Завдання сьогодення – посилення ролі публічної бібліотеки та перетворення її на сучасний культурно-інформаційний центр. Промоція книги та читання вимагає застосування інновацій, особливо, коли йдеться про обслуговування дітей та молоді. Ключовим моментом в роботі бібліотек є поєднання віртуального світу та книги.

Однією з найбільш ефективних та розповсюджених форм підвищення кваліфікації бібліотечних працівників є семінари.

1 листопада в читальній залі Трускавецької центральної міської бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників «Орієнтири бібліотек в обслуговуванні дітей та молоді: сучасний підхід». Серед питань, які розглядались на семінарі були питання, які окреслюють можливості бібліотек щодо просування читання у молодіжне середовище; організації бібліотечного простору (відкритого, сучасного, комфортного) та інтер`єр, який повинен запрошувати, приваблювати. З прикладами зонування та сучасного комфортного оформлення бібліотечних приміщень, знайомила мультимедійна презентація «Зонування бібліотечних приміщень. Фактори організації середовища», яку підготувала провідний методист МЦБС Ірина Вахнич.

Ця інформація зацікавила і дала поштовхом для впровадження нових форм роботи бібліотек.

Галина Грицило, завідувач відділу обслуговування Трускавецької ЦБС

Телефонуйте на  “гарячу лінію”

У четвер, 3  листопада,  відбудеться сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” із  завідувачем  сектору податків та зборів з фізичних осіб Садлівською Марією Ігорівною з 10.00 до 11.00. Запитання можна ставити за телефоном 5-36-80.

З 11.00 до 12.00 сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” із завідувачем сектору обслуговування платників податків Ключко Любов Іванівною за телефоном 5-36-80.

Трускавецьке відділення Дрогобицької ОДПІ

Трускавець готується до чемпіонату світу з хортингу

17-20 листопада у Трускавці на базі готельно-курортного комплексу «Карпати» пройде чемпіонат світу з хортингу.

Хортинг – вид українського бойового мистецтва, назва якого походить від острова Хортиця. Основною ідеєю виникнення хортингу як комплексної системи самовдосконалення особистості стало об’єднання передових сучасних методик підготовки професійних спортсменів з різних видів бойових мистецтв, комплекс ефективних прийомів самозахисту, відродження давніх народних бойових традицій, комплексна система різносторонньої підготовки спортсмена.

Хортинг як бойове мистецтво ще досить молодий – перші осередки почали виникати в 2009 році в Україні. Проте за сім років цей вид спорту зробив грандіозний стрибок – мережа осередків хортингу діє не тільки в Україні, а і в інших країнах Європи, вже проведено чемпіонати України, Європи та світу.

Українська Федерація Хортингу, яку очолює майстер спорту міжнародного класу, заслужений тренер України Едуард Єрьоменко, виховала десятки майстрів спорту України.

Те, що чемпіонат світу з хортингу проходить на Дрогобиччині, у курортному Трускавці, зовсім невипадково. В нашому краї цей вид спорту розвиває ціла плеяда талановитих та досвідчених тренерів, до хортингу залучається молодь, яка привозить нагороди із престижних змагань. Серед тих, хто працює для популяризації хортингу на Львівщині в цілому і на Дрогобиччині зокрема, варто назвати Віталія Плеханова, Дениса Іваницького, Ірину Циган.

Організаторами чемпіонату світу з хортингу є Міжнародна Федерація Хортингу (International Horting Federation – IHF), Українська Федерація Хортингу та Львівська обласна федерація хортингу.

Чемпіонат світу з хортингу проходитиме серед юнаків, кадетів, юніорів та дорослих. Згідно Положення, наймолодші учасники – молодші юнаки та дівчата 8-9, 10-11 років, юнаки та дівчата 12-13 років, кадети та кадетки 14-15 років, юніори та юніорки 16-17 років та дорослі чоловіки та жінки 18-35 років. Це перший чемпіонат світу, міжнародний турнір, в якому візьмуть участь діти з 10 років. Досі такі турніри проводилися для учасників від 14 років.

Змагання проводяться з метою розвитку і популяризації виду спорту хортинг у світі, підвищення спортивної майстерності учасників, розвитку спортивно-методичних зв'язків між організаціями, виявлення найсильніших спортсменів з хортингу, зміцнення спортивної дружби серед учасників змагань.

Свою участь у чемпіонаті світу з хортингу вже підтвердили команди з Грузії, Словаччини, Вірменії, Угорщини, Польщі, Литви, Узбекистану, Казахстану, Білорусі, Росії (Кабардино-Балкарія), Кенії.

Чемпіонат світу з хортингу проходитиме у розділах «Двобій», «Сутичка», «Форма», «Показовий виступ». Програма чемпіонату світу є досить насиченою. Так, першого дня змагань (17 листопада, четвер) після реєстрації команд і засідання мандатної та медичної комісій відбудеться офіційне жеребкування, пройде воно о 16.00 в конференц-залі Трускавецького ГКК «Карпати». Змагання учасників у розділах «Показовий виступ» та «Форма» розпочнуться о 18.00 і триватимуть до 21.00.

Офіційне відкриття чемпіонату світу з хортингу заплановано на п’ятницю, 18 листопада, на 11.00. Змагання триватимуть практично цілий день, подібно ж і в суботу, 19 листопада. У суботу ввечері відбудеться нагородження призерів, яке продовжиться  неділю. Нижче подаємо офіційну програму чемпіонату світу з хортингу.

17 листопада 2016 року (четвер)

08:00 – 12:00 – приїзд команд. Готельно-курортний комплекс  «Карпати», вулиця Карпатська, 2, Трускавець, Україна;

12:00 – 15:00 – розміщення команд;

09:00 – 15:00 – реєстрація команд, зважування учасників, реєстрація суддів (конференц-зал);

15:00 – 16:00 – засідання мандатної та медичної комісії (конференц-зал);

16:00 – 17:00 – офіційне жеребкування учасників за участю представників команд (конференц-зал);

17:00 – 18:00 – засідання суддівської колегії, суддівський семінар (конференц-зал);

18:00 – 21:00 – початок змагань у розділах «показовий виступ», «форма».

18 листопада 2016 року (п'ятниця)

08:30 – 09:00 – налаштування хорту, обладнання, суддівська нарада;

09:00 – 11:00 – продовження змагань у розділах «показовий виступ», «форма»;

11:00 – 12:00 – офіційне відкриття чемпіонату світу з хортингу;

12:00 – 15:00 – попередні виступи у розділі «сутичка»;

15:00 – 16:00 – перерва;   

16:00 – 21:00 – напівфінальні та фінальні виступи у розділі «сутичка».

19 листопада 2016 року (субота)

08:30 – 09:00 – налаштування хорту, обладнання, суддівська нарада;

09:00 –15:00 – попередні виступи у розділі «двобій»;

15:00 –16:00 – перерва;    

16:00 –19:00 – напівфінальні та фінальні виступи у розділі «двобій»;

19:00 –21:00 – нагородження призерів розділів «двобій», «сутичка», «показовий виступ», «форма».

20 листопада 2016 року (неділя)

12:00 – 15:00 – роз’їзд команд.

Підготовкою до чемпіонату світу з хортингу у Трускавці займається організаційний комітет на чолі з Плехановим Віталієм Валерійовичем.  Міжнародний директор змагань – Бережний Олександр Олексійович,  головний суддя чемпіонату світу – президент Міжнародної Федерації Хортингу Єрьоменко Едуард Анатолійович, заступник головного судді чемпіонату світу, а також голова розділів "Двобій" та "Сутичка" – Семигал Олексій Миколайович, головний секретар, голова мандатної комісії чемпіонату світу – Федоров Станіслав Ігорович, голова розділу "Форма" – Буданов Денис Сергійович, голова розділу "Показовий виступ" – Іваницький Денис Володимирович.

Більше про чемпіонат світу з хортингу та про сам вид бойового мистецтва хортинг можна довідатися на офіційному сайті Української Федерації Хортингу https://www.horting.org.ua/

Підготував Володимир Ключак

Дрогобич – серед аутсайдерів демократії

1 листопада Український незалежний центр політичних досліджень оприлюднив Індекс демократичності міст, в якому оцінено наскільки найбільші українські міста відповідають європейським стандартам відкритості, прозорості та підзвітності влади. Авторами дослідження є Іван Лукеря, Тарас Случик, Іванна Фединчук, Михайло Шелеп та Микола Яцков.

У рамках дослідження було проаналізовано більше 700 нормативних документів у 48 міських радах – мова йде про документи, які регулюють роботу міських рад, механізми місцевої демократії, прозорість та відкритість місцевої влади.

До переліку міст, в яких здійснювався моніторинг, потрапив і 100-тисячний Дрогобич. Ситуація з демократією в Дрогобичі, якщо вірити дослідженням експертів проекту USAID «Громадяни в дії», є плачевною. Втім, вони вживають іншого терміну – «жахлива». Це не вигадка журналіста і не перегин, це термін з офіційного звіту.

До рейтингу найдемократичніших міст України, де найкраще запроваджено стандарти демократичного управління, ввійшли Чернівці, Чернігів, Івано-Франківськ, Суми та Краматорськ. До першої десятки ввійшли також Тернопіль, Черкаси, Ужгород, Луцьк та Кропивницький. Згідно з індексом демократичності кожне з цих міст набрало від 44% до 78%.

А що ж Дрогобич? Плентається в самому кінці рейтингу зі своїм 21%. Гірша ситуація хіба що в таких «відомих» засиллям криміналітету та іншими негараздами містах як Мукачево, Ватутіне, Рубіжне, Новодністровськ та ще декількох.

Індекс демократичності Дрогобича оцінено як «жахливий» з ряду причин. Так, Дрогобич явно недемократичне місто щодо регламенту міської ради (18%, для порівняння в Чернігові – 94%), положень про постійні депутатські комісії (15%, для порівняння у Запоріжжі чи Білій Церкві – 85%), регламенту виконкому (4%, гірше хіба що в Рубіжному). Дещо краща ситуація по громадських слуханнях (Дрогобич з «жахливого» рівня «піднявся» на «низький»). А от зі статутом територіальної громади місто Котермака взагалі потрапило до «чорного списку» під промовистою назвою «Диктатура». Як і по кількох інших позиціях.

Якщо хтось довго і нудно шукатиме хоч якогось позитиву про Дрогобич в Індексі демократичності міст, то він врешті-решт цей позитив знайде. В розділі «Загальні збори» Дрогобич – серед лідерів, нормативно-правові акти для організації загальних зборів у місті є. Запровадження механізму електронних петицій теж є тим фактором, який доводить, що під тиском громадськості в Дрогобичі влада все ж змушена хоч щось робити демократично.

Хто винен у тому, що в Дрогобичі «жахлива», як кажуть експерти, ситуація з демократією? Влада? Можливо, так. Але в цій ситуації винити лише одну владу не слід. Бо демократизації влади в Дрогобичі аж ніяк не сприяє і так звана «опозиція», котра фактично заблокувала впровадження демократичних змін до регламентів ради та виконкому, а також положень про постійні депутатські комісії. Чому? Це питання до них, до «опозиції».

В час діяльності у Дрогобичі Моніторингового комітету з раннього попередження корупції, який діяв за сприяння Міжнародного фонду «Відродження», неодноразово вказувалося на огріхи в нормативно-правових актах міської влади та пропонувалося їх виправити. Як кажуть, віз і досі там. Очевидно, на це не було політичної волі ні влади на чолі з мером Тарасом Кучмою, ні опозиції на чолі з Тарасом Демком.

А що ж громада? Громадські організації Дрогобича та їх лідери настільки заклопотані та самозакохані, що їм, очевидно, не до впровадження демократичних механізмів. Та й навіщо? Адже вони думають, що колись прийдуть до влади, а тоді ті демократичні механізми будуть їм гальмом для повноцінної реалізації вищезгаданих заклопотань та самозакоханості…

Чи відреагує влада Дрогобича на такий ляпас як публічне визнання її недемократичною? Навряд. Можливо, аргументуватиме, що про кожен свій крок інформує журналістів, з якими пересварилася, та громадськість, яку в свій час обзивала «ушльопками». Можливо, згадає про запроваджений механізм електронних петицій, систему закупівель ProZorro, поіменне голосування в радах та на виконкомі. Але промовчить про те, які «спеціалісти» здійснюють медичну реформу і як саме. Промовчить про протести, бо ж організовують їх, за твердженнями влади, «неадекватні люди», «ворожі елементи», словом – ті ж «ушльопки». Промовчить про підкилимні призначення, про роль радників та сірих кардиналів, промовчить про те, що насправді в Дрогобичі Ратуша живе своїм життям, а місто своїм, незалежним. Влада та громада далеко не єдині – ось в чому трагедія! І ніякі мордовороти Тарасові Кучмі тут не допоможуть…

При підготовці Індексу демократичності міст експерти оцінювали наскільки повно громадяни можуть реалізувати своє право на управління власними містами через інструменти місцевої демократії, наскільки процедури є доступними та ефективними. У випадку Дрогобича виявилося, що дрогобичани не можуть управляти містом, краще з цим справляться варяги та новітні «любі друзі», «каманда, бєз каторай мнє нє жить». А дрогобичани – на маргінесі. Громадськість – не фахівці і не передові люди, ця думка витає в стінах старої будівлі Ратуші. Навіщо друкарська машинка, коли є принтер?

- "Нова демократична" влада міста Дрогобича на 79% не відповідає критеріям відкритості, прозорості та підзвітності, - коментує в соціальній мережі Фейсбук потрапляння Дрогобича на саме дно Індексу демократичності міст України громадський діяч Олександр Магльона. - Так само у 79 випадках зі ста громада Дрогобича не може реалізувати своє право на формування прозорої та зрозумілої місцевої політики та контролю громадськості за прийняттям владою суспільно-важливих рішень…

Чи краща ситуація з демократією у сусідів Дрогобича – у Бориславі та Трускавці? Ці міста не потрапили в перелік найбільших міст України, серед яких Український незалежний центр політичних досліджень проводив дане дослідження. А якщо б потрапили, то напевно «вилізли» б ті самі проблеми – зі статутом територіальної громади, з невідповідністю регламентів та положень про постійні комісії діючому законодавству України.

Тих, хто потрапив у депутати, це, на жаль, влаштовує, винятки лише підтверджують правило. Тих, хто у виконавчій гілці влади – теж влаштовує. Громада в абсолютній більшості є інертною, а поодинокі свідомі громадські діячі великої погоди не роблять. Тим паче, що останнім часом побільшало провокаторів, які діють під іменем «громадських діячів» і свідомо чи несвідомо дискредитують громадський рух та громадських діячів як сегмент суспільства.

Адвокаційні кампанії з впровадження демократії на місцях не дають належного результату. Міста сплять, влада насолоджується владою, депутати облаштовують своє місце під сонцем, а поодинокі донкіхоти викликають або ненависть до себе, або співчуття чи крутіння пальцем біля скроні. Ая-ая, хіба їм найбільше того треба? Совок під виглядом демократії влаштовує більшість, то чого ж їм рипатися?

Ситуація продовжує бути «жахливою», як це окреслили  експерти Українського незалежного центру політичних досліджень. Індекс демократичності міст констатував факт, але страуси голову з піску витягати не поспішають. Якось воно буде – такий modus vivendi місцевих владців, незалежно від того чи мова йде про владців старих компартійних, чи нових олігархічно-бандитських…

Володимир Ключак

P.S. Детальніше про Індекс демократичності міст України – за посиланням https://www.ucipr.org.ua/publicdocs/Index_of_city_democracy_little.pdf

Пробне ЗНО як перша спроба участі в процедурах ЗНО

Одним із ефективних способів підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання, за відгуками вже теперішніх студентів, є пробне зовнішнє незалежне оцінювання (далі - пробне ЗНО).

Учасниками пробного ЗНО можуть стати особи (учні випускних класів, випускники минулих років), які виявили бажання побачити процедуру проведення тестування і випробувати свої сили напередодні складання основних іспитів. Кожен, хто має намір пройти пробне ЗНО, матиме можливість:

- ознайомитися із процедурою проведення ЗНО 2017, максимально наближеною до основної;

- попрацювати із тестовими зошитами та заповнювати бланки відповідей;

- навчитися правильно розподіляти час під час написання тесту;

- пройти психологічну адаптацію в аудиторії і пункті проведення ЗНО;

- перевірити та оцінити рівень знань із предметів.

Реєстрація на участь у пробному ЗНО триватиме з 10 по 31 січня 2017 року на сайті ЛРЦОЯО (www.lvtest.org.ua).

Терміни проведення пробного ЗНО 2017:

- 01.04.2017 - українська мова та література;

- 08.04.2017 – англійська мова, біологія, географія, іспанська мова, історія      України, математика, німецька мова, російська мова, фізика, французька мова, хімія.

Завдання для пробного ЗНО, що створюються у формі предметних тестів, відповідають програмам ЗНО, характеристикам та структурі сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання.

Більше інформації про проведення пробного ЗНО розміщено в розділі «Пробне ЗНО» на сайті Львівського РЦОЯО www.lvtest.org.ua або на сайті Українського ЦОЯО www.testportal.gov.ua

Пробне ЗНО – це перша спроба участі в процедурах ЗНО, яка дасть учасникам хорошу можливість відчути атмосферу та процес проходження тестування.

Львівський регіональний центр оцінювання якості освітиСоздан 02 ноя 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником