Трускавецький вісник № 189 (1330) від 10 листопада 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 189 (1330) від 10 листопада 2016 р.

10.11.2016У номері: Марш-кидок Трускавець – Ямельниця; Із XVIII позачергової сесії Трускавецької міської ради; Із сесії Стебницької міської ради; Короткі новини регіону.

Короткі новини

У Трускавці пройде Меморіал Михайла Галя

У суботу, 12 листопада, о 12.30 в Трускавці стартує V Меморіал Михайла Галя, приурочений до 80-річчя від дня його народження. Турнір проходитиме у Будинку учнівської творчості. Про це «ТВ» повідомив директор БУТ Василь Петранівський. Планується, що в Меморіалі Галя візьмуть участь кращі шахісти-розрядники зі всього регіону

Михайло Галь – уродженець Горлицького повіту (тепер Польща), сім`я була депортована в УРСР під час сумнозвісної операції «Вісла». У Трускавці Михайло Галь проживав з восьмирічного віку, тут з відзнакою закінчив школу, а після здобуття вищої освіти викладав фізику та математику у школі в Трускавці, згодом перевівся на роботу в Дрогобицький педінститут. Майстер спорту з шахів. Меморіали Галя проводиться на вшанування пам`яті нашого земляка-шахіста.

У Дрогобичі відбулася чергова акція протесту

Сьогодні, 10 листопада, у Дрогобичі відбулася мирна акція протесту та хода проти прийнятого рішення № 329 від 18.08.2016 р. про реорганізацію шляхом перетворення всіх медичних закладів міста Дрогобича та Стебника у некомерційні комунальні підприємства. Про це інформує прес-служба ГО «Воля України».

Протестувальники виступили не тільки проти дивної, на їхню думку, реорганізації медичних закладів, але і проти недемократичних дій місцевої дрогобицької влади, а саме проти непрозорого призначення на посаду заступника голови міста з гуманітарних питань особи, яка жодного стосунку до гуманітарної сфери не мала і не має. Також активісти висловили свою незгоду з припиненням діяльності «Дрогобицької станції швидкої допомоги».

Участь в акції, організованій ГО «Воля України», взяли працівники медичної галузі Дрогобича, члени ряду громадських організацій, небайдужі мешканці міста. Активісти на певний час перекрили рух на вулицях Дрогобича, здійснюючи масований рух пішохідним переходом – цей метод громадськими активістами застосовується часто, оскільки він не є протизаконним.

Вимоги акції були зареєстровані в приймальній Дрогобицької міської ради та спрямовані головам Львівської облради та облдержадміністрації.

У Східниці для школи закупили сучасне мультимедійне обладнання

Для комп’ютерного класу школи Східницька селищна рада закупила сучасне мультимедійне обладнання. Про це інформує прес-служба Східницької селищної ради.

Щоб покращити рівень навчання дітей, в бюджеті Східниці цього року передбачили кошти в розмірі 120 тис. гривень. Це була цілеспрямована субвенція відділу освіти Бориславської міської ради для покращення матеріальної бази кабінету інформатики в Східницькій ЗОШ №2.

За рахунок коштів Східниці було закуплено 11 потужних системних блоків та мультимедійну дошку, що дозволить підняти рівень навчального процесу до сучасних стандартів.

Окрім того, за кошти бюджету було закуплено набори парт, що мають змінну висоту. Це дасть змогу долучати до навчального процесу дітей, починаючи з другого класу.

Турецькі інвестори зацікавилися Бориславом

Як інформує відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради, нещодавно відбулася зустріч міського голови Борислава Ігоря Яворського з інвесторами із Туреччини. Зустріч мера з власником турецької фірми «Wood Craft Trading» Мехметом Алі Сертом пройшла у вівторок, 8 листопада, її мета – обговорення проекту запуску лінії по обробці деревини на території Борислава із залученням інвесторів з Туреччини. За результатами переговорів з інвесторами досягнуто домовленості щодо підготовки цього проекту, який бориславська влада пообіцяла підтримувати.

Власна інформація

Гроші є і це добре

Доходи міста Трускавця зростають, отже необхідно відповідним чином коригувати і видаткову частину бюджету. Коригування бюджету проходить при кожній владі, але приємно, коли розглядається не урізання витрат, а їх збільшення в зв’язку зі зростанням надходжень. Саме коригуванню бюджету міста Трускавця на 2016 рік і була присвячена XVIII позачергова сесія Трускавецької міської ради, котра відбулася 10 листопада.

Розпочалася вона традиційно із депутатських запитів, котрі озвучили Олена Савченко, Святослав Грабовський, Олег Карпин, Роман Бучкович, Іванна Кенц-Березюк. Стосувалися запити таких тем:

- хто ініціатор прийняття рішення виконкому № 262 за 2016 р. (про присвоєння адреси об’єкту в зоні охорони питного озера);

- можливість видачі закордонних паспортів ЦНАПом у Трускавці;

- безпричинна відмова перевізників у наданні послуг пільговим категоріям громадян;

- раціональність використання коштів на огорожу питного водосховища;

- затікання після ремонту даху на Івасюка, 7;

- ліквідація заторів біля СЗШ № 1 шляхом ремонту провулку між вулицями Садовою та Довбуша;

- сприяння у запровадженні системи «Smart City»;

- проведення ревізії всіх пішохідних переходів та дорожніх знаків з метою зменшення аварійності та травматизму;

- МАФи на території верхнього бювету.

Депутати попрацювали досить плідно, сесія тривала трохи більше однієї години. Питання «Про внесення змін до показників бюджету м. Трускавця на 2016 рік» доповідав начальник фінансового управління Трускавецької міської ради Микола Федоричак. Зміни вносяться згідно статті 78 Бюджетного кодексу України.

Доходи загального фонду зростають порівняно із запланованими на 2016 рік на суму 2 мільйони 219 тисяч 200 гривень, в зв’язку з цим зменшується обсяг субвенцій. Видатки для освіти із загального фонду бюджету збільшили на 144 тис грн, в т.ч. на дошкільну освіту – 77 тис грн, на загальноосвітні школи – 42 тис грн, на позашкільну освіту – 25 тис грн. Більше фінансування отримає і культура (на 479 400 грн), у т.ч. бібліотеки (56 600), музеї (38 700), Народний дім (112 тис), решта піде на проведення загальноміських заходів та на потреби згідно розрахунків централізованої бухгалтерії відділу культури. Зміни бюджету торкнулися і управління праці та соціального захисту, а також виконавчого комітету. Так, зокрема буде придбано обладнання для облаштування робочих місць працівників. Зростуть видатки на благоустрій. Із загального фонду виділено кошти для потреб прикордонної військової частини у м. Великі Мости, шефство за якою Трускавець має спільно зі Львовом згідно відповідного Указу Президента України.

Збільшено видатки не лише по загальному фонду, але і по спеціальному, зокрема щодо фінансування міської лікарні, а також культури, освіти, УЖКГіБ. Певне коригування пов’язано з перекиданням коштів. Для прикладу, видатки на ремонти двох адмінбудівель міської ради зменшено відповідно на 50 тис грн (Бориславська, 1) та 120 тис грн (Бориславська, 2), а зекономлену суму (170 тис грн) використають для ремонту водогону на вул. Стуса (магістральний водопровід в районі церкви св. Іллі). Півтора мільйона гривень піде на поповнення статутного фонду КП «Парк курортний» для закупівлі техніки.

Коригування бюджету було попередньо обговорено на розширеній бюджетній комісії, тому дискусій практично не виникало. Запропоновані зміни депутати прийняли одноголосно, 22 голосами присутніх на сесії.

Наступним питанням було «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 14 квітня 2016 року № 136 «Про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця за 2015 рік та затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2016 рік», доповідала його завідувач відділу планування та інвестицій ТМР Марія Заверюха. Щоб об’єкти від Трускавця змогли взяти участь в обласних та державних програмах, потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію для реконструкції опалення д/у «Ялинка», реконструкції території дитячих установ «Сонечко», «Теремок», «Ялинка», «Дзвіночок», «Зірочка». Зміни стосуються і таких пунктів як ремонт покрівлі на Дрогобицькій, 14 та ремонт ліфтів на Мазепи, 4. За дане рішення також подано 22 голоси.

Начальник УЖКГіБ ТМР Сергій Максимич доповідав три питання: 1) «Про внесення змін до міської цільової Програми розвитку житлово-комунального господарства м. Трускавця на 2016-2018 рр., затвердженої рішенням міської ради № 126 від 05.04.2016 р.», 2) «Про внесення змін до міської цільової Програми фінансової підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків м. Трускавець на 2015- 2017 роки, затвердженої рішенням міської ради № 17 від 03.12.2015 року» та 3) «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради № 169 від 19.05.2016р. "Про затвердження міської цільової Програми з підтримки комунального підприємства «Парк Курортний» на 2016-2018 роки". До доповідача питань не виникало, всі проекти рішень були проголосовані одноголосно.

Тільки один депутат (С. Грабовський) проголосував проти проекту рішення «Про затвердження програми поліпшення матеріально-технічного забезпечення військової частини 2418 ДПС України у м. Великі Мости». Мова йде про 80 тис грн, які Трускавець в рамках шефської допомоги виділяє кінологічній частині, котра є складовою Державної прикордонної служби. Це питання доповідав завідувач відділу з питань діяльності правоохоронних органів та мобілізаційної роботи ТМР Юрій Солян.

Далі депутати підтримали проект рішення «Про відключення від централізованого опалення адміністративної будівлі по вул. Річки, 22». А останнім на XVI позачерговій сесії було розглянуто питання «Про внесення змін до Програми промоції міста Трускавця на 2016-2020 роки» (доповідала начальник управління розвитку міст Наталія Скибак). Депутати підтримали пропозицію закупівлі рекламного ансамблю «Я люблю Трускавець», який коштує 75 тис грн. і який планується встановити в центральній частині міста неподалік музею Михайла Біласа та ПК ім. Т. Шевченка.

З почуттям виконаного обов’язку депутати виконали Державний гімн України і розійшлися. XVIІІ позачергова сесія Трускавецької міської ради VII демократичного скликання завершила свою роботу.

Володимир Ключак

Відбулась чергова сесія Стебницької міської ради

У п’ятницю, 4 листопада, відбулося пленарне засідання XVI сесії Стебницької міської ради VII скликання. Традиційно сесія розпочалася із виконання гімну України та молитви.

На порядок денний було винесено шість питань, зокрема:

- бюджетні питання,

- про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Стебницької міської ради,

- про затвердження на посаді заступника міського голови Гайвановича І. М.,

- питання оренди та приватизації комунального майна,

- земельні питання,

- різне.

Із пропозицією про внесення в порядок денний питання щодо скасування тарифів на тепло виступив депутат Ярослав Пецюх (Народний Рух України). Зокрема, п. Пецюх розповів: “25 жовтня на наступний день, після підписання вами рішення виконкому про підвищення тарифів на тепло для населення, я зареєстрував відповідний проект рішення про скасування цього рішення. Відповідне питання пройшло профільну комісію з питань ЖКГ. Відповідно до регламенту та закону Про місцеве самоврядування, будь-яке питання, якщо до нього долучено проект рішення, незалежно від вердикту профільної комісії, має автоматично потрапляти в порядок денний сесії. Однак я чомусь цього питання не помічаю. Тому вимагаю включити це питання у порядок денний.”

На це міський голова відповів, що коли було подане відповідний депутатський запит, порядок денний сесії був уже сформований, і питання включення даного звернення у порядок денний сесії поставлять на голосування. Також міський голова зазначив, що питання підняття тарифів це пряма спекуляція окремих депутатів. Також Петро Старосольський розповів, що в антимонопольний комітет був направлений лист з проханням перевірити достовірність встановлених тарифів КП “Стебниктеплокомуненерго”.

Депутат Марія Губіцька (Всеукраїнське об’єднання “Свобода”) зауважила, що немає рішення антимонопольного комітету стосовно тарифів у Стебнику то жодного рішення депутати приймати не можуть. У підсумку депутати не внесли дане звернення у порядок денний сесії.

Також Ярослав Пецюх (Народний Рух України) вніс пропозицію щодо приєднання Стебника до Трускавецької територіальної громади, а не Дрогобицької, як намічено паном перспективного розвитку. Депутат мотивував таку пропозицію тим, що Дрогобич ніколи не турбувався проблемами Стебника і в майбутньому цього не буде робити.

Міський голова доповів стосовно цього питання: “Ми не сидимо на місці, я через день у Львові. У мене недавно була зустріч з головами фракцій “Самопомочі” “Батьківщини” “Радикальної партії Ляшка”, “Свободи” “Укроп” і от ми з нашим обласним депутатом Юрієм Нестором в тому питанні працюємо. Я був на трьох комісіях обласної ради. Питання по Дрогобиччині знято з розгляду сесії обласної ради 8 листопада. Знято тому, що Дрогобиччина це не є район, і щоб добавити якесь місто до села або село до міста, то треба згідно чинного законодавства рішення Верховної Ради України. Тому всі фракції дійшли згоди, щоб перенести розгляд питання по Дрогобиччині.”

Опісля, у розминці депутатам доповіли по питанні тарифів на тепло. Так, зокрема перший заступник міського голови Роман Корпан розповів, що ціна у 38,82 коп. це є максимально можлива вартість опалення у місті Стебник. Тобто, якщо на вулиці є тепло, то «Стебниктеплокомуненерго» бере температурні дані в гідрометцентрі стосовно температурного режиму, який мав місце у попередньому місяці, тобто яка середньоденна температура і так далі. На основі цього вираховується вартість постачання тепла для кожного конкретного мешканця. За даними відділу соціального захисту зараз субсидію отримують 2035 абонентів, на розгляді ще близько 600 заяв. Також заступник міського голови закликав мешканців міста звертатися за субсидіями. Як зазначив Роман Корпан, уже 70% мешканців звернулися у відділ соціального захисту для нарахування субсидії.

Наступним по тарифах доповів директор “Стебниктеплокомуненерго” Орест Лабовка, який розповів про структуру формування тарифу на постачання тепла. Також п. Лабовка розповів, що згідно закону №626 від червня 2015 року, де чітко написано, що встановлення тарифу нижче рівня економічно обґрунтованих витрат не допускається. Тарифи формуються відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 869, де чітко вказані статті. Які можна включати у тариф. Так, 71% тарифу складає паливо тобто газ, 5 % електропостачання, 0,5 % вода, 0,6 % амортизація, 3,1 % матеріали, 15,2 % заробітна плата,

Після розминки депутати перейшли до розгляду порядку денного. Першим розглянули питання про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Стебницької міської ради, доповідав керуючий справами виконкому Володимир Годяк. Пропонується залишити загальну кількість штату міської ради 24 штатні одиниці, єдина зміна яка пропонується це скоротити дві посади сторожів, натомість ввести посаду спеціаліста в центрі надання адміністративних послуг для населення, і одну посадову одиницю у бухгалтерію міської ради.

По бюджетних питаннях доповідала начальник відділу інвестицій, економіки, бухгалтерського обліку та звітності Оксана Німеровська. Зокрема, депутати розглянули розпорядження міського голови та внесли зміни до дохідної частини міського бюджету.

Наступним розглянули питання про затвердження на посаді заступника міського голови Гайвановича Івана Миколайовича. Двадцятьма голосами “за” на посаду заступника міського голови з питань ЖКГ затвердили Івана Гайвановича.

По питанні оренди та приватизації комунального майна доповідав голова постійної комісії Петро Мисько. Тут мова йшла про надання в оренду приміщення Дрогобицькому об`єднаному управлінню пенсійного фонду України Львівської області. Розглянувши звернення, Стебницька міська рада вирішила надати в оренду нежитлові приміщення площею 45 кв. м. на вул. Симоненка, 24 та нежитлове приміщення загальною площею 102, 56 кв. м. для відділу надання всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг міста Стебника управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради по вул. Симоненка, 24.

По земельних питання доповів голова земельної комісії Андрій Мазур, зокрема розглянули питання:

 - про внесення змін та доповнень до рішень сесії Стебницької міської ради;

 - про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність;

 - про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення садівництва з метою надання їх у власність;

 - про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва з метою надання її у власність;

 - про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою надання її у постійне користування.

У різному депутати обговорили питання перенесення розгляду інформаційної довідки про діяльність першого заступника міського голови та відділу інвестицій, економіки, бухгалтерського обліку та звітності Романа Корпана. Так, депутати перенесли розгляд цього питання на грудень, однак вимагають від Романа Корпана уже не інформаційної довідки а повного звіту про його роботу.

Проекти рішень з поіменним голосуванням можна переглянути на офіційному сайті Стебницької міської ради за адресою https://www.stebnyk-rada.gov.ua/, а відео пленарного засідання за адресою https://youtu.be/53ZlBBBUqN8.

 Олеся Німеровська, прес-служба Стебницької міської ради

Марш-кидок Трускавець – Ямельниця

Спонукала до написання опису такої прогулянки ініціатива громадської організації «Європейська інтеграція України» (голова Іван Цегенько). Суть ініціативи полягає в тому, щоб описувати подорож (прогулянку) рідним краєм, показавши таким чином, що ми нічим не гірші від закордону, що і ми маємо чим пишатися.

«Багато людей подекуди шукають яскравих та нових вражень, відпочиваючи за кордоном, не усвідомлюючи наскільки чудесною і незабутньою може бути подорож недалеко від дому. Такі подорожі попри естетичне задоволення надихають ще й на конкретне усвідомлення неоціненності даного нам ресурсу, усвідомлення того, що ми повинні зберегти нашу країну і її природу для нащадків», - каже Іван Цегенько і з ним важко не погодитися.

Чому хочу написати про маршрут «Трускавець – Ямельниця»? Ним доводилося подорожувати в 1992-1997 роках не з естетичних міркувань, а суто з практичних. Навчаючись у Дрогобицькому педуніверситеті (тоді ще інститут) і проживаючи у Трускавці, приходилося практично кожного тижня на вихідні добиратися в село Ямельницю, звідки я є родом. Перша половина 1990-х – важкі часи, у тому числі щодо транспортного сполучення.

До Ямельниці добиратися можна було через Борислав-Східницю (вахтою, яка тоді ще їздила), через Довголуку-Верхнє Синевідсько-Дубину, або ж через Стрий. Всі три варіанти були затратні в часі, в коштах і ненадійні. Найнадійніше було взяти торбину через плече (чи рюкзак) і майнути напряму, через гори.

Не користуюся цим маршрутом вже біля 15 років, але відстань залишилася та сама, дороги і стежки є, так що при бажанні можна буде повторити прогулянку. Піша подорож з Трускавця в Ямельницю через Орів займає від 3 до 4 годин (в одну сторону). При бажанні можна вирушити раненько, насолодитися дивовижами природи в Ямельниці, гарно відпочити і повернутися до Трускавця – і все це протягом одного дня.

Отже, розпочинаємо подорож. У Трускавці вирушаємо до Боберні (вул. Городище), де неподалік санаторію «Батьківщина» є поворот вниз до річки Воротище (ця річка впадає в питне озеро). Раніше біля одного будинку коло річки була табличка «Злий пес», там був дійсно злий пес, зараз його вже немає.

Переходячи через потічок, біля 15 хвилин йдемо неприглядними стежками-дорогами поміж кущів та дерев, щоб вийти на «трасу» Уличне – Борислав. Можемо йти, тримаючись по правій руці потічка (річки Воротище). В районі містка, з-під якого витікає невеличкий «водоспад», виходимо на «широку дорогу» Уличне – Борислав, переходимо її і бачимо дорогу вверх, на гору Цюхів Верх. Це дорога до Орова, нам нею прийдеться йти біля години часу, може трохи менше.

Особливо приємно йти цією дорогою в суху погоду, краще за ранкової прохолоди. Влітку, коли сонце жарить, високі дерева (ялиці та буки) захищають нас своєю тінню, створюють комфорт. По праву руку майже відразу при вході до лісу, який у Трускавці називають «Міський ліс», а в Орові та Ямельниці «Ялиною», можемо побачити невеличкі занедбані озерця. Через 10-15 хвилин ходи нам доведеться перетнути потічок, після якої рівна чи полога дорога перетворюється у досить стрімку, йти доведеться вверх.

Майже відразу при підйомі варто напитися із кринички, яка є по праву руку. Втім, можна напитися і з згаданого потічка, який впадає у річку Воротище, або й навіть при виході з Трускавця, з самої річки Воротище. Не вірте тим, хто закликає не пити з наших річок, бо, мовляв, неперевірено, небезпечно… Насправді наші річки чисті, вода смачна, а пити часто і багато досить корисно. Ви собі розріджуєте кров, попереджуєте інсульти та інші судинні захворювання, активніше вимиваються з Вашого організму різні шлаки та шкідливі речовини.

В дорозі пити треба, особливо якщо є нагода, а з собою не несете пляшку з водою. Чиста вода (чи то джерельна чи з потічка) все-таки краща від рідини, яку Ви набрали з-під крана, закип`ятили і зварили з чимось як чай. Краще мати з собою в пляшці вино, яке веселить серце чоловіка, ніж воду, якої Бог дає нам достатньо по дорозі.

Підйом на вершок гори може бути важкий, особливо якщо Ви не звикли до далеких подорожей. Але якщо не дуже поспішати і час від часу зупинятися, щоб насолодитися прекрасними видами дерев чи чудесним співом пташок, то дорога мине швидко. Ще швидше вона мине, якщо йдете з кимось. Йти самому, а йти в компанії – це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Тож якщо Ви вирушили один, а Вам по дорозі підвернувся попутчик – вважайте, що Вам пощастило: про щось довідаєтеся, щось розкажете про себе і свої проблеми, от і на психологові зекономили…

Під самим вершечком гори по ліву руку знову є криничка, тож напийтеся собі ще й тут, щоб піднявшись на кілька метрів, побачити прекрасний краєвид з гори на Орів. Не забудьте озирнутися назад і подивитися, як виглядає наш Трускавець – він прекрасний! На горі Ви можете виконати гімн чи якусь іншу пісню, трішки сісти та відпочити, щоб потім продовжити мандрівку.

Вправо, вліво і просто – три шляхи розходяться з гори, як у тій казці. Ми йдемо просто, тобто вниз з гори. Стрімкий спуск у «Бабчик» триває недовго, переходимо невеликий потічок-струмочок і по пологій спускаємося на село. Йти доведеться поміж хати, тож не виключено, що звідкись може вибігти собака (великий, чорний і без нашийника), який люто гарчатиме і пробуватиме вкусити. Не бійтеся! – казав святий папа Іван Павло ІІ. І не використовуйте варіант «бука», тобто палиці. На багатьох собак лагідний вигук «свої, песику, свої» та посмішка (але без широкого вищирювання зубів) може подіяти і Ви здобудете друга. Там, де на собаку не діє лагідне слово, може подіяти лагідне слово і кусень хліба з шинкою чи ковбасою (не отруєною, звичайно ж). В будь-якому випадку зберігайте спокій, який передасться псу. Але будьте напоготові, не підпускайте його близько до штанів…

В залежності від того, як Ви собі обрали дорогу, так Ви і вийдете – або біля верхньої (дев`ятирічної) школи, яку скоро мають закрити, або ж біля останньої зупинки автобуса «Дрогобич – Орів». У першому випадку Ви можете спуститися вниз до зупинки «Зваричів Міст» і поміж хати йти вверх на Ямельницю. В другому – перейшовши річку вбрід чи по лавці йти Чорногорою на Завалі (наголос на останньому складі).

Перший і другий шляхи закінчуються на горі, яку в Орові називають Ямельницький Діл, а в Ямельниці – Орівський Верх. Це я описую дорогу на ту частину Ямельниці, яка носить назву Підділ, що означає «під ділом», під горою (хоча там всі частини села під горами). Є й інші шляхи і Ви можете вийти в Ямельниці на Бичкову, ту частину села, де є унікальний скельний комплекс «Юшкова Яма», з яким пов`язують багато таємниць.

Власне, саме тут найдужче пасує вказати, що головна причина, чому піші туристи (і не лише піші) полюбляють Ямельницю, а не якісь інші села у Сколівському районі – це скелі, скали («каміння», як тут кажуть). Про них писати та розказувати можна багато, але для економії відсилаю охочих зайти на мій авторський проект «Ямельниця» на сайт https://jamelnycia.io.ua/story. Тут у статті «Скелі в Ямельниці» (https://jamelnycia.io.ua/s204596/skeli_v_yamelnici) Ви здобудете мінімум необхідних знань про те, де є скелі в селі і як вони називаються.

Але ми дещо відволіклися від основного маршруту, сподіваюся, Ви не стояли і слухали це, а посиділи собі на якійсь колоді чи на розстеленій клейонці. Пам`ятайте, що в дорозі не бажано сідати на сиру землю, бо простудитеся і будете мали «панську хворобу».

Отже, ми на горі між Оровом та Ямельницею. Відкривається чудесний краєвид, видно найвищу вершину Сколівських Бескидів – гору Парашку, вихід на яку можливий з села Крушельниця (сусіднє село з Ямельницею), або з Коростова. Ямельниця межує не лише з Крушельницею та Оровом, але і через ліси з Верхнім Синевідськом, а також з Підгородцями, Уричем та Східницею.

Спускаючись вниз, Ви вдалині побачите каміння у Матьхові, які називаються Кикошів, побачите камені Підділом, відкривається гарний вид на центральну частину села із церквою святого апостола і євангелиста Івана Богослова, який є покровителем Ямельниці. В селі є два магазини, де Ви можете випити гарячої кави чи й підкріпитися, але, сподіваємося, не це було ціллю Вашої мандрівки до Ямельниці.

Окрім захоплюючих видів, які відкриваються з каменів (не на кожен пробуйте вилізти, бо не всі туристи повертаються живими), можете влаштувати екологічне свято для шлунку. Суниці, які тут називають «червоними ягодами», чорниця (відома у Трускавці як «афини» чи «бурівки»), малина, ожина, черешні, а ще ж гриби, лікарські рослини. Будьте обережні, є багато змій, у тому числі отруйних. Не перегрівайтеся на сонці, після прогулянки повитягайте з себе кліщі, які можуть вп’ястися в найнеочікуванішому місці.

Я знаю, що Вам захочеться в Ямельниці залишитися назавжди, але мусите повертатися до Трускавця – там у Вас робота, сім`я, купа справ…

Якщо наступного разу Ви вирушите іншим маршрутом, то можете зробити його опис. ГО «Європейська інтеграція України» обіцяє з кращих розповідей видати збірку, а найкращі твори нагородити спеціальними призами. Тексти можна надсилати на електронну скриньку cegivan@yandex.ua.

Опис марш-кидка «Трускавець-Ямельниця» є недосконалим через брак фото, які дуже гарно доповнили б текст, писаний з пам`яті. Щоб хоч якось виправитися, додаємо фото кількарічної давності авторства трускавчанина Андрія Пристая, з яким ми здійснили марш-кидок «Орів-Ямельниця», заїхавши до Орова маршруткою.

Подорожуйте, бо рух – це здоров`я! Живіт Вам не звисатиме до колін, очі відпочинуть від комп’ютера та телевізора, легені наповняться свіжесеньким та чистесеньким повітрям, та й будете мати що згадати. Щасливої дороги, куди б Ви не йшли!

Володимир Ключак

Фото: камені та краєвиди в с. Ямельниця. Автор фото: Андрій ПристайСоздан 10 ноя 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником