Трускавецький вісник № 202 (1343) від 26 листопада 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 202 (1343) від 26 листопада 2016 р.

26.11.2016У номері: Трускавець у Каховці; Борислав – місто літераторів; У Києві відкрили музей-квартиру родини Франків; Короткі новини.

Короткі новини

У терцентрі пом`янули жертв Голодомору

До Дня пам’яті жертв Голодомору в Трускавецькому територіальному центрі було проведено тематичну годину «Страждання, муки й горе мого народу». Присутні в тихій молитві схилили голову перед пам’яттю невинно убієнних голодом – геноцидом, запалили поминальну свічку, ділилися спогадами.

Палахкоче свіча поминальної нині молитви,

І розгнуздана пам'ять малює історії слід…

Тільки ті колоски – життєдайного виміру витвір,

Як і завше очима дитячими міряють світ.

По закінченню заходу скуштували коровай у знак шани жертв Голодомору. І нехай смак цього короваю не дозволяє нам забути, що хліб – це життя.

У «Зірочці» проведено робочу зустріч бюро правової допомоги

З метою інформування населення щодо безоплатної правової допомоги 24 листопада 2016 року заступник начальника відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Галина Кітраль провела робочу зустріч з працівниками дошкільного навчального закладу № 5 «Зірочка» (ясла-садок) комбінованого типу м. Трускавця. Під час зустрічі вона роз'яснила функції та завдання Трускавецького бюро правової допомоги, порядок отримання громадянами безоплатної первинної та безоплатної вторинної правової допомоги. Під час проведення зустрічі присутнім були роздані інформаційні буклети. А після закінчення інформаційної частини Галина Кітраль надала бажаючим присутнім консультації.

Нагадуємо, що за отриманням безоплатної правової допомоги можна звернутися до відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62; тел.: (03247) 5-05-30.

Власна інформація

Трускавець у Каховці

22-23 листопада в місті Каховці Херсонської області Художній музей Михайла Біласа відкривав виставку живопису трускавецьких художників «Чорний квадрат Малевича. Україна. Світ» (22.11 – для дорослих по запрошеннях, 23.11 – для дітей та усіх бажаючих).

Глядачів виявилось дуже багато, адже це знакова подія для каховчан і така виставка презентується там, на півдні, на межі з Українським Кримом, вперше.

Участь у відкритті виставки взяли голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв, депутат Верховної Ради України Сергій Хлань, начальник Херсонського обласного управління культури Світлана Думинська, міський голова Каховки Андрій Дяченко та багато інших почесних гостей.

В експозиції представлено 60 робіт сучасного українського мистецтва у різних стилях та жанрах. Виставку від Трускавця представляли директор Художнього музею Михайла Біласа Олена Білас-Березова та члени Національної спілки художників Олександр Ніколаєвський і Левко Микитич. За ці короткі два дні вдалося провести кілька екскурсій та майстер-класів від художників.

Натхненником та ініціатором виставки є депутат Херсонської обласної ради Віктор Помазнюк, відомий на півдні волонтер, який впевнений, що лише мистецтвом можна відірвати молодь від телевізорів, комп’ютерів та соціальних мереж.

Виставка триватиме місяць, тому багато жителів сонячної Таврії зможуть насолодитися мистецтвом з Прикарпатського краю.

Олена Білас-Березова, директор Художнього музею Михайла Біласа

Борислав – місто літераторів

Коли заходиш у Бориславську центральну міську бібліотеку, яка розміщена неподалік адмінбудівлі міської ради, то відразу тебе зустрічає ціле сузір`я літераторів. Не хочеться називати їх суто місцевими, бориславськими, бо їхні імена знані на всю Україну.

Це зовсім не означає, що півтора-два десятки бориславських поетів та письменників особисто сидять у бібліотеці і чатують на читача. Ні, вони тут присутні своїми творами, книгами, яким присвячений цілий широкий стелаж, на якому, до речі, не всі вони змогли й уміститися. Бо Борислав – це не лише місто нафти та екологічних проблем, але й місто талантів – театральних, образотворчих, літературних.

Стефан Ковалів, Іван Франко, Іван Гнатюк, Євген Титикайло, Віра Вовк, Ігор Нижник, Анатолій Власюк, Роман Соловчук, Андрій Грущак, Роман Квітневий, Ольга Сидорак, Богдан Завідняк, Ірина Сеник, Богдан Британ, Віктор Кравцов – можна назвати ще багато інших прізвищ, так чи інакше пов’язаних з Бориславом. Хтось тут народився, хтось тут творив, хтось описав і таким чином прославив на всі часи це прикарпатське місто.

Відносини між творчими людьми не завжди приязні та доброзичливі. Ці відносини бувають непростими, інколи відверто ворожими, як, для прикладу, стосунки між Тарасом Шевченком та Пантелеймоном Кулішем, і таких прикладів можна наводити багато. Не є винятком стосунки між літераторами у Бориславі, це факт. Навряд чи на творчий вечір до одного з живих поетів чи письменників прийшли б всі інші живі колеги по перу. Інше діло, коли смерть забирає творчу людину з рядів живих – тоді вона своєю непереборною владою немов канонізує, мирить всіх, правих і неправих.

24 листопада в центральній бібліотеці відбувся творчий вечір Романа Соловчука, лауреата премії «Золоте перо», члена НСЖУ та НСПУ, людини, яка три десятиліття редагувала часопис «Нафтовик Борислава» і видала кілька книг, найвідомішою з яких є роман «Барабський міст».

Нова книга автора, яку презентували на зустрічі – це збірка новел та оповідань «Дві брами», видана цьогоріч у львівському видавництві «Сполом». Привітати Романа Соловчука з виходом у світ його творчого дитяти прийшли заступниця міського голови Борислава Роксоляна Гарасимів, директор центральної бібліотеки Борислава Наталія Бараняк, колеги-письменники Василь Кузан, Богдан Британ, Микола Зимомря, Богдан Завідняк, Роман Квітневий, члени Союзу українок, читачі та друзі. Кожен з тих, хто мав слово для виступу, говорив про слово як зброю, про літературу як метод виховання справжнього українця, про творчість загалом і творчість Романа Соловчука зокрема.

Звісно, кращого ведучого вечора, ніж професор, доктор філологічних наук, академік Микола Зимомря, Роман Соловчук не зміг би знайти, а допомагали шанованому пану Миколі працівники бібліотеки, цього осередку літературно-мистецького життя Борислава. Заступниця голови бориславського осередку Союзу українок Ганна Глод поділилася враженнями від прочитаної збірки Романа Соловчука «Дві брами», розповіла, які почуття та асоціації викликали в неї новели та оповідання «Білі метелики», «Час істини», «Щедрість у вишиваній тайстрині», «Тернове вино», «Рубець» та інші.

Спогадами про те, як творилася ця збірка, поділився і сам автор. «Дві брами» мали бути видані ще в 2010 році, але хотілося, щоб вона була завершена, щоб не було в ній жодного ґанджу, хиби – тому Роман Іванович написав ще три оповідання, які завершили цілість структури збірки. Подякував письменник своїй дружині Дарії, котра завжди була і є його надійною опорою, помічницею, першим читачем, коректором і редактором. Графічний дизайн обкладинки збірки зробила старша донька Романа Соловчука Леся, а видали збірку за сприяння меценатів, перелік імен яких вміщено в книзі. Передмову до «Двох брам» написав Левко Різник.

Камерна зустріч у дружньому колі завершилася вже в неофіційній обстановці, під час спілкування за горнятком запашного чаю. Поговорити було про що, адже кожній творчій людині боляче дивитися на стан культури в сучасній Україні, тому хочеться висловити свій біль, свій жаль, своє бачення, як воно мало б бути і що для цього треба робити. Учасники зустрічі-презентації помолилися за здоров`я Романа Соловчука, якого він потребує, а також заспівали «Многая літа» автору нової збірки та його вірній супутниці пані Дарії.

Книга «Дві брами» Романа Соловчука є у всіх бориславських бібліотеках, вже досить багато мешканців міста перечитали її, каже директор Бориславської ЦБ Наталія Бараняк.

Володимир Ключак, фото автора та Наталії Бараняк

У Києві відкрили музей-квартиру родини Франків

25 листопада 2016 року відбулося урочисте відкриття квартири-музею родини Івана Франка у Києві та презентовано виставку картин Тараса Франка.

Головна мета музею – уславлення сміливості, патріотизму, волелюбності Івана Франка та його родини. Життя Франків – це приклад самовідданого служіння своєму народу у вирі щоденної боротьби за правду і справедливість.

Цей музейний заклад створено в будинку, куди в 1949 році радянська влада насильно переселила родину Тараса Франка зі Львова.

Музей складається із двох залів, де містяться архівні документи, фотографії з сімейного архіву. Тут розміщена меморіальна кімната, де частково відображено побут родини Тараса Франка, предмети інтер’єру, документи та праці Тараса, Зіновії, Дарії та Роланда Франків. Також представлено експозицію, присвячену дітям Івана Франка: Андрію, Петру, Тарасу та Анні, життя яких пов’язане з Києвом.

У цій квартирі мешкала вся родина Тараса Франка, а також її відвідувала дочка Івана Яковича – Анна Франко-Ключко. До 2015 року тут проживала донька Тараса Франка Дарія-Любомира, якій вдалося зберегти сімейні рукописи та саму квартиру.

Слід зауважити, що більшість фотографій взято із домашнього архіву онука Великого Каменяра – Роланда. До речі, Роланд Тарасович Франко – єдиний прямий нащадок цього роду. Нині він є головою правління Міжнародного фонду Івана Франка та ініціатором Міжнародної премії імені І. Франка.

Іншою прикрасою музею стала експонована виставка художніх робіт Тараса Франка (сина Івана Франка). Аматорський живопис автора – це близько 380 робіт, створених упродовж 1931-1968 років, але у музеї виставлено близько 30 картин різних періодів. Роботи Тараса Івановича дуже виразні, прості, глибокі за змістом і по-дитячому щирі, що є невід’ємною складовою його інтелектуального портрета і суттєво поглиблює розуміння геніальності Франкового родоводу в широкому форматі світоглядних ідей.

Відзначимо, що музей створено за ініціативи онука Івана Франка – Роланда, а організатором заходу виступив Міжнародний фонд Івана Франка.

Ольга НижникСоздан 26 ноя 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником