Трускавецький вісник № 214 (1355) від 16 грудня 2016 р.

 

Трускавецький вісник № 214 (1355) від 16 грудня 2016 р.

16.12.2016У номері: Зустріч з письменником Василем Базівим; Свято Андрія в бібліотеці; Свято Миколая в терцентрі.

Про Майдан, «тушки», Порошенка та війну

15 грудня в центральній бібліотеці Трускавця відбулася зустріч з письменником Василем Базівим, який перебуває в нашому місті на оздоровленні в санаторії «Дніпро».

Василь Базів – постать неоднозначна і контроверсійна. З однієї сторони його відкрито називають «медведчуківцем» та «кучмістом», адже свого часу він працював заступником Глави Адміністрації Президента України Віктора Медведчука. Недружні письменники вішають Василю Базіву ярлик «графомана» і кажуть, що його книги не варто навіть брати в руки. Та з іншої сторони не слід забувати, що саме Василь Базів був редактором культової на зорі нашої незалежності газети «За вільну Україну». Його літературні твори є динамічні і гостросюжетні. Про свій відхід від політики Василь Базів говорить коротко і ясно: «В Україні витворювався державний устрій, в якому таким людям, як я, не було місця…». Ще один важливий аргумент на користь пана Базіва – його особиста участь в Революції Гідності, особиста присутність на Майдані в найгарячіші дні січня-лютого 2014 року.

Але про контроверсійність постаті письменника на зустрічі в трускавецькій бібліотеці не йшлося. Спочатку бібліотекар читального залу Ореста Касперська представила Василя Базіва, його титули та творчий доробок. А далі слово взяв сам письменник. За останні 5 років він видав 8 книг, першу з яких («Хрест», 2011 р.) сам Василь Базів називає культовою і пишається нею. Каже, що написав її менше, ніж за місяць, а натхненням стала його подорож на Святу Землю. До речі, роман «Хрест» номінований на Шевченківську премію, він став першим в історії української літератури твором, виданим в англійському перекладі у США в 2013 році.

Інші твори письменника, про які він розповів на зустрічі – «Армаґеддон на Майдані», «Брати, або Могила для «тушки», «Кінець світу: до і після». З монологу Василя Базіва стало зрозуміло, що він явно недолюблює чинного Президента України Порошенка, з презирством ставиться до Московії і що Революція Гідності повністю змінила його внутрішній світ, його світогляд. Можливо, саме тому і побачила світ книга «Армаґеддон на Майдані» - сповідь учасника революції.

- В Майдані бачу якийсь галактичний, вселенський смисл, - каже Василь Базів. – Це колосальне потрясіння, коли біля тебе півтора мільйона людей. Здається, що поза ними нема вже більше світу. Такого явища, щоб в одному місці зібралися одночасно півтора мільйона людей, більше не було в жодній країні світу. Ніколи…

Особливо цікавою була розповідь Василя Базіва про його візит на передову українсько-московської війни («трикутник смерті» Опитне-Піски-Авдіївка), коли письменник потрапив під обстріл московітів. Підполковник у відставці каже, що аж тоді зрозумів, що таке війна, хоча й не воював. Вразило його те, що на гарячій лінії фронту не було чину, старшого від капітана, бо вищі армійські чини «сюди й носа не показують».

В жанрі сатирико-політичного роману написаний твір «Брати, або Могила для «тушки». Василь Базів зачитав кілька уривків з роману і пояснив, що головний герой твору, нардеп-«тушка» Петро Капець – це збірний образ. З натяків стало зрозуміло, що ім`я взято від олігарха та екс-нардепа від Дрогобиччини, а початок та кінець прізвища збігаються з прізвищем екс-депутата від Стрийщини, який, до речі, одного разу зірвав презентацію цієї книги в Стрию. Сюжет твору нескладний – нардеп-«тушка» хоче ще за життя спорудити собі гробівець-піраміду, причому в рідному селі. Він заручився підтримкою місцевого пароха та його їмості, але категорично проти виступив церковний комітет сільської парафії, який очолює рідний брат олігарха, його антипод, кришталево чесна людина.

Зустріч з Василем Базівим тривала півтора години, в ній взяли участь керуюча справами виконкому Трускавецької міської ради Олена Петранич, начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир, представники Асоціації інвалідів, Польського культурно-просвітницького товариства імені Раймунда Яроша, бібліотекарі, молодь, а також давній друг Василя Базіва, поет із Трускавця В`ячеслав Умнов. Після завершення зустрічі бажаючі могли придбати книги письменника, причому за досить демократичну ціну.

15 грудня Василь Базів провів ще одну творчу зустріч у Трускавці – в залі санаторію «Дніпро».

Володимир Ключак

Миколай вже на порозі…

Цьогорічна ялинка в Трускавецькому територіальному центрі соціального обслуговування особлива – «Ялинка мого дитинства». Ланцюжки з кольорового паперу, павучки з соломки, паперові ліхтарики, горішки, помадки – це прикраси, якими прикрашали ялинки  наші пенсіонери  ще будучи дітьми, виготовляючи прикраси разом зі своїми батьками. А ще на ялинку повісили скляні прикраси 1950-60-х років. Гуртківцями гуртка «Рукодільниця» було проведено майстер-клас по виготовленню  іграшок та прикрас на ялинку, «Сніговичків».

Вже традиційно стало розпочинати цикл Різдвяних Свят  святом Миколая Чудотворця, улюбленим святом дітвори і  дорослих. У  терцентрі   з  самого ранку  звучала коляда,  пенсіонери зібрались на зустріч зі святим Миколаєм. А св. Миколай не забарився та прийшов зі своїм помічником Ангеликом та цілим мішком подарунків. Сердечно привітавши присутніх зі святом, св. Миколай вислухав всі побажання та молитви,  колядки та щедрівки, які для нього приготували пенсіонери, обдарувавши їх за це подарунками. Маленький чортик Антипко дуже старався роздати свої різочки нечемним людям,  «які курять, п’ють  потрохи пиво...».  

На свято з подарунками завітали почесні гості – міський голова Андрій Кульчинський та секретар міської ради Наталія Пономаренко. Міський голова привітав всіх з наступаючим Новим роком та Різдвяними святами, побажав здоров’я, терпіння, Божого благословення. Велично та урочисто прозвучало «Многая літа» для всіх присутніх.    

Сльози радості та вдячності на очах у пенсіонерів – це найкраща подяка за увагу і турботу про них. Напередодні свята 230 пенсіонерів та інвалідів міста отримали  солодкі подарунки.

Вл. інф.

Ти ж мені, Андрію, все скажи сповна

З останнім місяцем року пов’язано чи не найбільше народних свят. Кожне з них так чи інакше стосувалося вечорницьких дійств. Адже молодіжні зібрання в грудні відбувалися майже щодня.

День святого Андрія Первозванного припадає на 13 грудня. З цим святом пов’язана значна кількість різноманітних звичаїв, обрядів, а також угадування майбутньої долі, ворожіння, ритуальне кусання калити. Від нього віє чарівною українською стихією.

14 грудня у Трускавецькій центральній міській бібліотеці відбулася народознавча година «Ти ж мені, Андрію, все скажи сповна».

Ведучі заходу Олександра Пфайфер та Галина Грицило розповіли учням 10 класу СШ №1 про походження свята, про звичаї і традиції святкування. Атмосферу фольклорного дійства передавали вишиті рушники, скатертини, салфетки, якими прикрасили приміщення бібліотеки. Був накритий щедрий український стіл, на якому стояли смачні вареники, солодкі пампушки, налисники та узвар. Під загальний веселий сміх проводилися розважальні дійства. Дівчата вгадували свою долю за допомогою галузок, горішків, чобітків, гребінця. Хлопці радісно підскакували, кусаючи калиту.

Жарти та сміх переповнювали зал. Звичайно, не обійшлося без солодкого почастунку. Насамкінець усі присутні заколядували «Нова радість стала». Дівчаток зацікавила книжкова виставка «На Андрія робиться дівицям надія».

В цій затишній та дружній атмосфері непомітно промайнув час, і тому у кожного залишились теплі спогади.

Підготувала Олександра Пфайфер, провідний бібліотекар юнацької кафедри Трускавецької ЦБССоздан 16 дек 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником