Трускавецький вісник № 6 (1368) від 13 січня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 6 (1368) від 13 січня 2017 р.

13.01.2017У номері: Спалах; Населення чи громада; Різдво у нашому домі; Відпочивальники у Трускавці: хто, звідки і скільки; Оголошення.

Короткі новини

На Дрогобиччині прокуратура та СБУ виявили «ліву» лісопродукцію на пилорамах

Сьогодні, 13 січня, Дрогобицькою місцевою прокуратурою спільно із працівниками Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області у межах кримінальних проваджень за ознаками злочинів, передбачених ст.246 КК України за фактом незаконної порубки лісу, проведено огляди приватних пилорам у селі Ясениця-Сільна та селищі Підбуж Дрогобицького району Львівської області. Про це інформує Дрогобицька місцева прокуратура. За результатами огляду на територіях вказаних пилорам вилучено 195 колод лісопродукції породи дуб, ясен, ялиця, сосна, загальною кубомасою близько 85 м. куб., походження якої невідомо. З них лише 46 колод були із наявними бирками, на іншій деревині будь-які клейма та бирки відсутні.

Прийом громадян у селі Снятинка

12 січня фахівці відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» та «Дрогобицьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Галина Кітраль та Христина Лютик за участю сільського голови с. Снятинка Михайла Щудли, секретаря Снятинської сільської ради Оксани Матолич провели виїзний прийом громадян в приміщенні сільської ради.

Під час прийому мешканці сіл Снятинка, Залужани та Старе Село Догобицького району отримали юридичні консультації з різних питань, зокрема, про процедуру безкоштовного отримання земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, а також державної реєстрації земельної ділянки та права власності на неї (складання документації із землеустрою); порядок оформлення договору дарування та договору купівлі-продажу; розрахунок розміру житлової субсидій (для кожного домогосподарства розмір допомоги розраховується індивідуально за певною формулою з урахуванням коефіцієнтів, затверджених Кабміном); порядок надання доступу до безоплатної вторинної правової допомоги; призначення і виплати допомоги малозабезпеченим сім’ям та інші.

Крім того, Галина Кітраль для працівників Снятинської сільської ради провела інформаційні сесії на теми: «Доступ до публічної інформації» та «Стандарти якості надання безоплатної первинної правової допомоги».

Під час заходу, зокрема, розповіла про право громадян на доступ до публічної інформації, забезпечення прозорості та відкритості органів місцевого самоврядування до публічної інформації; про інформацію з обмеженим доступом: конфіденційна інформація, таємна інформація та службова інформація. Також працівники Снятинської сільської ради отримали буклети «Бюро правової допомоги: ваш юридичний провідник».

Нагадуємо, що Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розширив свою діяльність. На Дрогобиччині працюють 3 бюро правової допомоги, працівники яких надають безоплатну первинну правову допомогу усім громадянам та вторинну (забезпечують доступ до адвоката) визначеним категоріям осіб. Окрім того у бюро відвідувачі зможуть скористатися такою послугою, як доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України. Бюро знаходяться за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64; м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70; м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян із 8.00 до 17.00 год.

Власна інформація

Спалах

Яскравим спалахом-гала-концертом завершився Всеукраїнський фестиваль «Яскрава країна у Трускавці-2017». Гала-концерт пройшов 12 січня у Палаці культури імені Т. Шевченка.

Тригодинне дійство завершилося нагородженням переможців – гран-прі отримали вокалістка Єва Гальперіна з Києва та зразковий ансамбль танцю «Джерельце» ПК Червонозаводського району міста Харкова (керівник Максим Кощавець). Авторитетне професійне журі присудило призи в різних номінаціях та різних вікових категоріях, тож без нагород не залишився ніхто. Навіть статус учасника (лауреата) фестивалю – це вже путівка в мистецтво, заявка на серйозні наміри щодо подальшого розвитку юного таланту.

Але нагородження було аж в кінці дійства. А перед тим – яскраві, барвисті, соковиті, розкуті, запальні, ліричні, епатуючі, ніжні, впевнені виступи окремих виконавців та колективів (вокальних та хореографічних). Практично кожен виступ заслуговує на те, щоб про нього сказати кілька добрих слів, відмітити новизну чи професіоналізм, заряд бадьорості чи ніжності, який залишали після себе ті чи інші учасники для всієї зали – заповненого вщерть «тисячника» ПК ім. Шевченка, найбільшої концертної зали у Трускавці. Танець «Коломийка» від трускавецьких «Золотих дітей», чудові голоси Артура Галаса з Жовківщини (Львівська область) та Артема Прохоренка (м. Дніпро), чемоданний настрій народного театру сучасної хореографії «Фенікс» із Запоріжжя», весела та рухливо «Нова історія про Рапунцель» у постановці зразкового колективу сучасного та естрадного танцю «Міріданс» з Чернігова, «Харківські погулянки» народного аматорського колективу ансамблю танцю «Сонцеворот» – та хіба перелічиш ті всі виступи, які направду сподобалися! Бо як не згадати постановку «У глибині небес» шоу-балету «Феєрія» з міста Дніпра чи «Цитадель крижаної корони» запорізького народного театру сучасної хореографії «Фенікс», як промовчати про талановитих виконавиць з Івано-Франківщини чи Закарпаття, як оминути увагою зразкову хореографічну студію «Вояж» із міста Сарни Рівненської області, яка завоювала аж три перші місця в різних номінаціях! Та все ж фаворит був, принаймні такого виступу як композиція «Запали вогонь. Слобожанські джигуни» від володаря цьогорічного Гран-прі з хореографії давно не доводилося бачити, наскільки рухливими, майстерними були харків`яни з ансамблю «Джерельце», заводячи публіку, додаючи енергії, драйву, викликаючи подив, захоплення і певною мірою навіть заздрість – це ж треба так вміти!

В церемонії нагородження кращих серед кращих взяли участь голова правління ГО «Яскрава країна» Ольга Обласова, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, заступник генерального директора готельно-курортного комплексу «Карпати» Руслан Пристай (як представник спонсора та мецената фестивалю впродовж 8 років), меценат і давній друг фестивалю з green-парку «Сергіївка» на Півдні України, титуловані члени журі Ірина Кощавець, Олександр Плахотнюк, Галина Голубєва та Мирослава Семенова (представники Харкова, Львова та Києва). Привітала переможців і хресна мама «Яскравої країни у Трускавці», секретар Трускавецької міської ради Наталія Пономаренка. Переможці отримали не лише грамоти та призи, але й шанс на вдосконалення – кільком вокалістам та колективам надано можливість взяти участь у фестивалях на березі Чорного моря (місто Сергіївка Одеської області, «Яскрава країна збирає друзів»), в місті Дніпрі («Яскрава країна дитинства») та в «Трускавецькій фієсті-2017», яка пройде на базі ГКК «Карпати».

«Яскрава країна у Трускавці-2017» завершилася, але тільки починаються фестивалі та інші заходи від ГО «Яскрава країна» в 2017 році, а їх чимало. До речі, вже в лютому у місті Дніпро пройде фестиваль сучасної хореографії «Orange Pelican Dnipro», в якому також візьмуть участь окремі з призерів нашого трускавецького фестивалю. І маємо надію, що зовсім скоро залишилося чекати на той час, коли на небосхилі української естради світитимуть наші яскраві зірки, а всіляка нечисть, котра окупувала екрани українського телебачення, піде, куди належиться.

Спалах свідчить про народження нової зірки, фестиваль також. Є надія, що зірки, викохані та виплекані «Яскравою країною», будуть яскравими.

Володимир Ключак

Різдво у нашому домі

Мир і спокій цьому дому,

Тут немає місця злому.

Добрі маємо новини

Для старого і дитини –

Весь світ нині звеселився,

Бо Син Божий народився!

Понад півтора тисячоліття з року в рік увесь християнський світ з радістю і благоговінням відзначає день приходу на світ Сина Божого.

Христос Рождається! Одна лиш фраза, але яка дивовижна сила, яке безмежжя почуттів, мрій і дум, яка глибина змісту і суті цього сокровенного Таїнства закладені в ній! Кожного разу, коли наближаються Різдвяні свята, наші серця сповнюються великою радістю, якимось особливим настроєм, передчуттям чогось бентежного, хвилюючого, таємничого.

За гостинним Різдвяним столом нашої книгозбірні зібралися найактивніші користувачі, наші друзі і всі працівники бібліотеки. Розпочалися посиденьки вітальним словом бібліотекарів. Між присутніми велася невимушена розмова, спогади про українські звичаї, традиції, вірування, про історію Різдва Христового,про святкування в інших країнах. Звучали вірші, колядки, вінчівки, щедрівки.

Святкуючи народження Ісуса Христа, помолімося у ці різдвяні дні, щоб Господь зігрів наші домівки, дав нам усім міцного здоров’я,зцілив наші спустошені душі.

Миру нам усім,любові й єдності в цей нелегкий для України час. Хай Господь благословляє на добрі справи! Христос Рождається! – Славити Його!

Підготувала Ореста Касперська, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБ

Відпочивальники в Трускавці: хто, звідки і скільки?

/Зима 2016-2017/

У період Новорічно-Різдвяних свят (29 грудня – 15 січня) Трускавець відвідало близько 8 тисяч чоловік. Зменшення кількості відпочиваючих на вулицях курорту можна помітити «неозброєним» оком. Гості прибували в Трускавець в три періоди: 1) 29 грудня – 4 січня – зустріч Нового року; 2) 5-9 січня Різдвяні свята; 3) 10-15 січня – відпочинково-оздоровчий тур. Серед прибулих на відпочинок переважала частка гостей з України (85%). Географія прибулих з міст виглядала так: Дніпропетровськ, Чорноморськ, Одеса, Запоріжжя, Херсон, Полтава, Миколаїв, Суми, Черкаси, Вінниця та Київ.

Туристична галузь переживає драматичний рік. Економічна, соціальна, політична ситуація в країні нестабільна і це впливає на потік туристів. Але людям подобається подорожувати, вирватися з повсякдення і відкрити для себе щось нове. Люди розуміють, що подорожувати можна і по Україні. Необов`язково їхати кудись далеко, місто Трускавець – ідеальне місце для подорожі та відпочинку.

Частка зарубіжних гостей була невеликою – трохи більше 15%. Традиційно найбільше гостей з Азербайджану, Молдови та деяких республік Середньої Азії. Дуже мало поляків (1%) та білорусів, майже не було росіян. Зате прибули поодинокі групи туристів з Голландії, Англії, Естонії та Словенії.

Середній вік відвідувачів складав 26-45 років. Туристи у віці 18-25 років складали 20%; 25-40 років – 40%; 40-50 років – 25%; діти – 5%; люди пенсійного віку – 10%.

Цікаво відмітити, що жінок, прибулих на відпочинок, було більше, ніж чоловіків: 60% до 40%.

Для подорожі до Трускавця більшість туристів обирали: поїзд (60%), власний автомобіль (20%), рейсовий автобус (20%). Скористалися авіаперельотами 15% відпочивальників.

У вирішенні питання проживання туристи вибирали вілли – 25% відпочиваючих; санаторії та пансіонати – 35-40%; готелі класу люкс – 15% відвідувачів; 20% курортників відали перевагу недорогому житлу в готелях та приватному секторі. Середні витрати на одного туриста в день перебування в Трускавці становили 30-45 євро. Проживання від 250 грн. – 1500 грн./доба; харчування від 200 грн. – 1000 грн./доба. Можна було пообідати, для прикладу, в «Бойківській світлиці» (45-60 грн. комплексний обід).

Традиційно найбільше гостей цікавили вечори-зустрічі Нового Року та святкування Різдва. Курортники святкуванням були задоволені, але говорили, що в заходах бракувало креативу та анімації. Популярними в цьому році як завжди були екскурсії: Різдво у Львові, катання на лижах (Крутогір та Буковиця в Бориславі), купання в термальних водах Закарпаття. Гірськолижні комплекси Буковель, Славське, Плай відлякали цінами на послуги. Подобалась курортникам адекватна ціна послуг на Волосянці (турбаза «Захар Беркут»). Навіть екскурсії до Східниці та в Карпати туристів не цікавили – брак коштів та криза зробила своє.

Більшість приїжджали групами: 2-3 сім`ї з дітьми (такий собі сімейний уїк-енд на 5 днів) та подорожували самостійно. Якщо не враховувати традиційний дитячий фестиваль «Яскрава країна» (500 учасників), то Трускавець до зустрічі з таким контингентом відпочиваючих знову виявився неготовим. Брак інтелекту, креативності, прогресивних ідей та анімації – біда Трускавця. Всі хочуть зиск, вже і зараз, це все називають «сезон високих цін».

На жаль, Трускавець так і не вибрав моделі свого розвитку. Назвати його курортом в класичному розумінні цього слова не можна. Хоча керівники санаторно-курортних закладів «Карпати», «Шахтар», «Перлина Прикарпаття», «Військовий», «Кришталевий палац», «Віктор» та дитячий санаторій «Джерело» приймають відпочиваючих на санаторно-курортне лікування, на них тримається курорт. Проте частка відпочивальників-курортників складає 30-40% з усіх прибулих до Трускавця. Частка багатих туристів, які обирали багатозіркові готелі «Ріксос», «Міротель», «Женева», «Шале Грааль», була невеликою і становила всього 10%. Хоча завантаженість цих закладів на Новорічно-Різдвяні свята інколи досягала 80%.

Далося взнаки закриття верхнього бювету, що створювало багато незручностей як для місцевих підприємців, так і відпочивальників. ПрАТівські санаторії (тепер готелі) «Кристал», «Алмаз», «Весна» були завантажені на 40%. Не краща ситуація була і в готелі «Трускавець» (компанія «365» взяла його в оренду) – вдалося на новорічні свята привезти до Трускавця десь до 400 чоловік, які перебували в Трускавці за так званим пакетом «все включено» (6 ночей і 7 днів).

 Трускавець перестає бути курортом. А курорт як туристичне місце відрізняється концентрацією ресурсів та їх цілеспрямованим використанням. Для цього необхідно визначитися в якому напрямку місту розвиватися: місце для відпочинку; курорт для гольфа чи гірськолижного спорту, як оздоровчий курорт з присутністю курортно-медичного комплексу чи медичний курорт.

Трускавець завжди був бальнеологічним курортом, тому незрозуміло, навіщо на Трускавець клеять ярлик туристичного міста. В Трускавці навіть хостела немає, поселитися на ніч чи дві ночі нереально. Відсутня будь-яка туристична інфраструктура. Якщо не рахувати готелі «Ревіта», «Візит», «Жасмін», «Бойківську Світлицю» та ще декількох закладів, то в місті не можна елементарно нагодувати обідом групу туристів з 25 чоловік. Причина проста – керівники санаторно-курортних закладів і самі жителі Трускавця досі сприймають місто як спеціалізований медичний курорт, де присутня мінеральна вода Нафтуся. Поки до міста не поїдуть лікуватись прості люди (середній клас) і не отримають послуг по адекватній ціні, ані Ізраїль, ні Польща, ні Азербайджан, Узбекистан чи Білорусь нам не допоможуть. Так, місто додатково має розвивати напрямки оздоровчого, медичного, ділового-МІСЕ та дитячого туризму.

Можновладці повинні пам’ятати, що Трускавець не туристичний Львів, а бальнеологічний курорт.

Основними факторами, що гальмують розвиток оздоровчих курортів на державному рівні, є відсутність політичного бажання і відповідних планових документів розвитку цього напрямку. Необхідно прийняти зміни до Закону «Про туризм та курорти» в питаннях курортології. Відсутність координуючих спеціалістів в цьому напрямі при міністерстві економіки дає можливість різним державним та муніципальним органам та чиновникам і клеркам з органів місцевого самоврядування (це відноситься не лише до Трускавця) не звертати увагу на підняті вище питання та трактувати їх в залежності від рівня некомпетентності по даному питанню.

Фатальною помилкою міської влади міста Трускавця є некомпетентність людей, які повинні в силу своїх службових обов’язків цим займатися, а також відсутність стратегії «Конкурентноспроможності міста» та активної співпраці ТМР з туроператорами, готельєрами та рестораторами міста. В місті відчутно гальмує маркетингова політика, відсутній план подій та знаменних дат, знищена вся туристична інфраструктура, сервіс та послуги бажають кращого.

Зима 2016-2017 року показала: Трускавець перетворюється на cезонне місце відпочинку, яке існує за рахунок минулої слави.

Віктор Пиців

Населення чи громада?

Для всіх нас беззаперечним є положення ч. 1. ст. 5 Конституції України, що єдиним джерелом влади є народ. Ст. 6 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає: первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функції і повноважень є територіальна громада.

Ця аксіома є основною фішкою всіх кандидатів в органи місцевого самоврядування під час виборів. Але ставши одним з елементів системи місцевого самоврядування їх свідомість різко змінюється. Вся влада концентрується в руках «царя» та його свити, яка часто не є представником територіальної громади.

Багатотисячна громада, яка є основним суб’єктом місцевого самоврядування, стає заручником абсурдних рішень незначної групи своїх обранців. Вони не хочуть усвідомити, що несуть відповідальність за створення комфортних умов проживання громади, дослуховуватись до її думок та пропозицій з будь-яких питань, віднесених до компетенції місцевого самоврядування. В результаті дрогобичани в багатьох випадках не розуміють і не схвалюють дії влади в медичній та освітній сферах, використанні коштів бюджету, управління комунальним майном та інших питаннях.

Чергове загострення виникло навколо функціонування Дрогобицької гімназії. Статутом гімназії, який затверджено Дрогобицькою міською радою 28.05.2014 р., передбачено додаткові поділи класів на дві групи при вивченні української літератури та математики, що значно вплинуло на результат знань учнів. Для прикладу, гімназія посіла 23 місце в Україні за результатами участі учнів у ЗНО з української мови і літератури. При тому, що аналогічні заклади Стрия – 40 місце, Борислава – 95, Трускавця – 163. А другий результат серед навчальних закладів міста показав Дрогобицький ліцей – 130 місце.

У минулому році гімназії були виділені кошти для сплати за поділи класів. А з 05.09.2016 р. керівник відділу освіти Сушко П. Я. повідомив, що дані уроки ділитись не будуть і відповідно повинно відбутись скорочення вчителів. Дивує така позиція міської влади щодо проблем фінансування. Адже знаходяться кошти на фінансування органів місцевого самоврядування і вони щорічно значно зростають. Так, громада міста витрачає на утримання міської влади: 2014р. – 12,7 млн грн.; 2015р. – 15,2 млн. грн., 2016р. – 18,7 млн. грн., у 2017р. заплановано – 23,2 млн. грн. Ця сума складає понад 11% від планових поступлень до міського бюджету.

Знаходяться кошти і на утримання відділу освіти в розмірі 540 тис. грн., хоча потреба такого підрозділу дуже спірна. А ще скільки публічних коштів громади використовуються на фінансування не першочергових, другорядних проблем. А все це тому, що влада практично безконтрольна.

Крім цього, причиною інциденту може бути позиція керівництва міста щодо працевлаштування на керівну посаду в гімназії потрібної людини. Але ці забаганки влади не повинні зруйнувати позитивні зміни, що проходять в гімназії. Настав час громади міста використати можливості «прямої демократії», передбачені законодавством. Дане питання в порядку місцевої ініціативи повинно бути винесено на розгляд сесії міської ради з попереднім аналізом позиції батьків, громадськості, фахівців. А винайти резерви в бюджеті для фінансування не складає труднощів. Дрогобичани повинні довести, що вони члени територіальної громади, а не населення.

Сергій Юзефів, громадський активіст, м. Дрогобич

Оголошення про набір учнів в перші класи

СШ № 3 м. Трускавця оголошує набір учнів в перші класи. Вчителі-класоводи Тимчук Л.І. та Кропивницька Л.М. проведуть перше заняття з майбутніми першокласниками 23 лютого 2017 року.Создан 13 янв 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником