Трускавецький вісник № 17 (1379) від 3 лютого 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 17 (1379) від 3 лютого 2017 р.

03.02.2017У номері: Про звіт міського голови Трускавця Андрія Кульчинського; Вечір пам`яті Кузьми Скрябіна; Короткі новини.

Короткі новини

Запрошуємо на семінар «Дитина в медіасвіті – можливості та загрози»

Інтенсивний розвиток медіаосвіти є відповіддю на сучасні потреби батьків і вчителів. Використовуючи різноманітні форми, засоби масової інформації з самого раннього віку впливають на інтелектуальний, моральний розвиток дитини та формування її особистості. Найважливішим завданням дорослих є навчити дітей і підлітків розумно використовувати засоби масової інформації.

 Дорогі батьки! Ми щиро запрошуємо Вас на семінар на тему «Дитина в медіасвіті – можливості та загрози», який пройде в неділю, 5 лютого 2017 р. з 16.00 по 18.00 у Трускавці в Релігійно-просвітницькому центрі імені отця Івана Валюха (навпроти церкви св. Миколая, вул. Стебницька, 3).

Семінар проводить катехит сестра Людмила Панасюк, Сестра Служебниця Непорочної Діви Марії.

Чекаємо на Вас у катехитичному класі (ІІІ поверх) і будемо раді зустрічі з Вами.

УРБАН-бібліотека запрошує на дві зустрічі

У четвер, 9 лютого, в приміщенні УРБАН-бібліотеки (м. Трускавець, вул. Бориславська, 36) відбудеться показ документального фільму «Проголосуйте за мене, будь ласка» з колекції «Docudays UA». Про це повідомила директор УРБАН-бібліотеки Віра Савка. Початок перегляду – о 17.00.

Натомість у понеділок, 13 лютого, в УРБАН-бібліотеці відбудеться творча зустріч з поетом, письменником Василем Кузаном та письменницею Тетяною П`янковою. В рамках зустрічі пройде презентація роману «Експрес-наречений». Як кажуть організатори зустрічі,в  цій книзі є всього і щедро: кохання – до нестями, сліз – по вінця, радості та гумору – по зав’язку, поворотів сюжету – до запаморочення в голові, емоцій – до спазмів у серці і кольок у животі. Зради також присутні – все, як у житті, все, як на закарпатському весіллі.

До речі, письменник Василь Кузан – родом із Закарпаття, від недавнього часу очолює трускавецький пансіонат Спілки письменників України «Нафтуся».

Початок творчої зустрічі з Василем Кузаном і Тетяною П`янковою – 13 лютого, 17.00.

Трускавчани виїжджають до Ізраїлю

Представники ряду санаторно-оздоровчих закладів Трускавця візьмуть участь в туристичній виставці, яка пройде на початку наступного тижня в столиці держави Ізраїль м. Тель-Авів. Про це інформує наше власне джерело. Участь у виставці візьмуть також представники Трускавецької міської ради та Львівської ОДА. Очікується, що ця поїздка сприятиме промоції нашого краю в Ізраїлі та зміцненню двосторонніх українсько-ізраїльських зв’язків.

Пропозиції інвесторів заслухано та враховано

Як інформує прес-служба Дрогобицької РДА, нещодавно в Дрогобицькій райдержадміністрації відбулася зустріч з директором інвестиційно-екологічної компанії ІЕК Ольгердом Тімофеєвим та співвласником страхової компанії «AMG-group» Ігорем Погрібним щодо інвестиційної пропозиції будівництва сміттєспалювального заводу поблизу села Брониця. Вчора, 2 лютого, голова Дрогобицької РДА Володимир Шутко провів розширену нараду з цього питання, на яку були запрошені перший заступник міського голови Дрогобича Ігор Герман, заступник міського голови Трускавця, депутат Львівської обласної ради Олексій Балицький, перший заступник та заступник голови Дрогобицької райдержадміністрації Віталій Скоропад та Іван Мізерник, начальник ЖКГ міста Борислава Олег Левицький, сільський голова Брониці Григорій Демків, начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій райдержадміністрації Ярослава Ковтик.

Учасники наради заслухали пропозиції інвесторів, компанію «ОАК» королівства Бахрейн та Великобританії, щодо будівництва високотехнологічного заводу потужністю переробки 100 тисяч тон відходів в рік, який вироблятиме електроенергію та понад 4,5 МВт теплової енергії. Ольгерд Тімофеєв також наголосив на готовності покращення інфраструктури села Брониця та її соціальний розвиток – це також передбачено проектом. Ми готові зустрітись з мешканцями села, провести громадські слухання, на яких розповісти і наочно довести переваги цього проекту, надати повну інформацію про екологічну безпеку. По розрахунках проектантів для переробки буде достатня кількість сміття, що продукується в містах Дрогобич, Стебник, Трускавець, Борислав, Дрогобицькому та частково Самбірському районах. Потужності заводу не дозволять завозити сміття з інших міст області, а складування передбачене лише на стадії будівництва.

Пропозиції були прийняті до відома, було вирішено провести ще зустрічі, долучивши до цього операторів вивезення сміття.

Власна інформація

У Дрогобичі побили громадську активістку

У четвер, 2 лютого, біля 17.30 напали та побили активістку ГО «Воля України» Лідію Надкерничну. Нападника затримано. Ним виявився мешканець міста Харкова Яковенко Денис. Мета нападника – перешкодити активістці зайти до приміщення міської ратуші та взяти участь у звіті голови міста Дрогобича Тараса Кучми. Керував операцією побиття активістки працівник юридичного відділу Дрогобицької міської ради та екс-працівник прокуратури Львівської області Дзерин Володимир. Сам міський голова та члени його команди неодноразово погрожували членам нашої організації. Чи є зв’язок між діями нападника та погрозами в сторону активістів від керівника міста встановить слідство. Лідія Надкернична на даний момент перебуває у лікарні.

Прес-служба ГО «Воля України»

Звіт Кульчинського: цивілізовано і по-європейськи

Під кінець робочого тижня, у п’ятницю, 3 лютого, в Народному домі Трускавця звітував перед громадою про свою діяльність у 2016 році міський голова Трускавця Андрій Богданович Кульчинський. Звіт пройшов при повному залі представників громадськості і тривав трохи більше півтори години (15.00 – 16.40).

На самому початку зустрічі регламент оголосила керуюча справами Трускавецького міськвиконкому Олена Петранич: звіт – 30-40 хвилин, стільки ж виділено на запитання та відповіді. В час, коли мер звітував, люди мали можливість на розданих аркушах паперу записати запитання, щоб потім почути на них відповіді.

Повністю звіт Андрія Кульчинського буде опубліковано на офіційному веб-сайті Трускавецької міської ради та в бюлетені «Голос ради», тому немає потреби переповідати почуте. Тим більше, що «водички» було мало, натомість увазі присутніх демонструвалися чіткі показники – в цифрах, таблицях, діаграмах. Чесно кажучи, дані вражали – за 2016 рік було зроблено дійсно багато, причому у всіх без винятку сферах життєдіяльності курорту. Ось хоча б кілька тез:

- Трускавець вперше за останні роки не пасе задніх в загальнообласному рейтингу, а навпаки – очолює цей рейтинг,

- капіталовкладення в освіту та медицину міста збільшилися в рази (!),

- ремонтуються вулиці, які понад 20 років були в занедбаному та жалюгідному стані,

- для бібліотеки книг в 2016 році було закуплено на більшу суму, ніж за останніх 20 (!) років,

- окрім фестивалів, які вже стали традиційними для Трускавця, започатковано цирковий фестиваль «Трускавецький фіґляр», у місті почав виступати академічний театр «Воскресіння» зі Львова і балет,

- вперше за 60 останніх років (!) розпочато капітальний ремонт бювету мінеральних вод,

- активно за участі співфінансування мешканців розпочато ремонтні роботи в житловому фонді міста,

- закуплено необхідну снігоприбиральну техніку,

- в 2016 році нарешті запроваджено цілодобове (!) водопостачання міста-курорту.

Звичайно, цього всього ніколи б не вдалося досягти, якби не принципова та наполеглива робота із залучення позабюджетних коштів. Міський бюджет навіть такого багатого міста як Трускавець сам не «потягнув» би ці всі важливі видатки. 5 млн. 357 тис. грн. залучених коштів державного фонду регіонального розвитку, кошти в результаті виграшу ряду мікропроектів на обласному конкурсі, участь в інших програмах (в тому числі міжнародних) – це правильний напрямок. І сам факт потужних змін на краще в місті за останній рік ніхто не відважиться оспорювати. Хочеться сподіватися, що успіх не заставить владу міста спочивати на лаврах і вона так само якісно та ефективно буде працювати й наступні чотири роки.

Разючі зміни на краще у Трускавці бачать не тільки трускавчани та відпочивальники. Про них говорили і голова Дрогобицької райдержадміністрації Володимир Шутко, народний депутат України від Дрогобиччини Богдан Матківський, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний.

- Трускавець – це багате, розвинуте, європейське, сучасне місто, - каже Володимир Шутко. – Воно має величезний потенціал для розвитку. Маючи таких мерів як ви, Дрогобиччина відчуває себе сильною.

- Я кожен раз щораз більше і більше чую про Трускавець в парламенті, - признається народний депутат Богдан Матківський. – Вже й комітет Верховної ради України приїжджає до Трускавця, робить тут засідання. Це дає можливості популяризувати Трускавець не лише на всеукраїнському, а й на міждержавному рівні, що успішно й робиться. Знаю, що було зроблено дуже багато роботи і маю надію, що ця тенденція збережеться в 2017 році.

- Найпотужніші три міста Львівщини – це Трускавець, Львів та Дрогобич, - каже депутат ЛОР Михайло Задорожний. Михайло Леонович пояснює, як нелегко досягати таких результатів і скільки зусиль докладає для вирішення проблем Трускавця на рівні області Олексій Балицький (депутат облради і заступник міського голови Трускавця).

Перехідною ланкою між звітом голови та частиною «запитання-відповіді» стало нагородження двох воїнів-добровольців із Трускавця медаллю від голови військово-цивільної адміністрації Авдіївки. Мер курорту та голова ДРДА нагородили медалями Щербу Руслана Миколайовича та Мельника Володимира Анатолійовича. В свою чергу воїни АТО подякували особисто Андрію Кульчинському і всій трускавецькій громаді за їхню жертовність, за допомогу та підтримку нашим бійцям. Зал вибухнув оплесками, почувши прізвище легендарного волонтера і водночас скромної людини, керівника Клініки стоматології з Трускавця Тараса Лужецького, який об`їздив всю передову і займався волонтерством попри перешкоджання попередньої влади в Трускавці. Займається волонтерством він і сьогодні, не афішуючи своїх добрих справ, а слідуючи заповідям Матері Терези, що добро треба робити без галасу.

Після хвилини мовчання, якою вшанували пам`ять загиблих українських героїв, та після подячного виступу воїна АТО та депутата міськради Василя Тимчишака на адресу працівників соцслужб розпочалася заключна частина звіту міського голови. Керуюча справами Олена Петранич зачитувала запитання (часом провокативні), а міський голова давав відповіді.

Перше запитання стосувалося ситуації з ремонтом в будинку №25 на вулиці Грушевського, де міська влада вперше скерувала кошти для вирішення проблеми житлового будинку садибного типу. Хоча виділено 100 тисяч, але мешканці все одно незадоволені. Що ж, і таке буває…

Друге питання звучало так: «Не порушуйте конституційне право громадян. Безкоштовні мінеральні води – для громади Трускавця!». Андрій Кульчинський заспокоїв мешканців, що хоча вхід в бювет буде платним, але для трускавчан згідно медичних показів «Нафтуся» та інші води будуть безкоштовними, як і досі. Він пояснив, що не можуть санаторії оплачувати мінеральну воду для тих відпочивальників, які живуть в приватному секторі і звідки дуже часто до міського бюджету не сплачуються жодні податки.

Третє питання стосувалося штату мерії – чи збільшився він? «На одного заступника стало менше», - каже Андрій Кульчинський. Розпочав діяти Центр надання адміністративних послуг (3 осіб), який забезпечує надходження до міського бюджету. Стало на 1 особу більше в управлінні праці та соціального захисту, оскільки потрібно працювати з такими раніше незнаними категоріями людей як вимушені переселенці та воїни АТО.

Наступне питання було таким: «Що робиться для популяризації української історії, народних звичаїв та традицій, патріотичного виховання дітей та молоді?». І на це питання було дано чітку та обґрунтовану відповідь.

Люди просили мера звернути стан увагу на площу Чорновола, звідки відправляються автобуси на Дрогобич. На це Андрій Богданович відповів, що за пропозицією депутата Юрія Наконечного на ремонт площі Чорновола виділяється 600 тисяч гривень. Щодо ціни на проїзд до Дрогобича, то хоча це не в компетенції міської влади, але думку її було враховано. Ріст ціни за проїзд відбувся не з 6 до 9, а з 6 до 8 гривень, і на це є об’єктивні причини.

Були й такі питання, щодо яких відразу було зрозуміло «звідки ноги ростуть». Які у Вас стосунки з Вашим заступником Олександром Ткаченком? Поясніть походження Ваших статків? Які результати роботи комісії по перевірці водоканалу? Втім, Андрій Кульчинський на провокації не піддався і відповідав чітко та виважено.

Стосунки з Олександром Ткаченком робочі, а щодо статків, то їх він декларував ще під час виборчої кампанії. Але тоді це питання чомусь нікого не цікавило. Лікар, головний лікар, працював у фармацевтичному бізнесі, та й сім`я допомагає. Якщо тесть їздив на заробітки до Іраку, Сибіру, на нафтові промисли, то хіба це незаконне походження коштів? Зрештою, додамо від себе, негарно рахувати чужі гроші. Чомусь пригадалося народне прислів`я «Чиє б квичало, а чиє б мовчало»…

Не на всі питання вдалося відповісти через ліміт часу. Оскільки запитання підписані, то на всі влада обіцяє дати відповіді – через сайт та газету, можливо навіть офіційними листами-відповідями. Це європейська практика, адже не може звіт тривати годинами. Добре, що в цьому питанні організатори звіту керувалися принципом здорового глузду та підійшли до справи практично, з врахуванням фактору втомлюваності та концентрації уваги.

Чітко встановлений регламент та ідеальне дотримання його ведучою звіту міського голови Оленою Петранич стали наслідком того, що звіт був цікавим, насиченим, інформативним, а провокацій вдалося уникнути. Наприкінці зустрічі міський голова коротко зупинився на пріоритетах 2017 року. Підсумовуючи зроблене в 2016, Андрій Кульчинський без зайвої скромності зазначив: «По місту ми за цей рік зробили більше, ніж було зроблено за останні 5 років». Зал вибухнув бурхливими оплесками. Опозиціонери пробували «вставити свої 5 копійок», але зрештою згорнули підготовлені ватмани паперу і понесли їх в сховища – до наступного року…

Ну і насамкінець про погане – недоліком звіту було те, що він проходив у погано пристосованому приміщенні Народного дому (всього 135 сидячих місць). На майбутнє це треба враховувати, бо декому не так просто стояти на ногах півтори години часу.

Володимир Ключак

Енергетика Кузьми

Андрій Кузьменко, він же Кузьма Скрябін. Людина, яка зробила сама себе. Не кумир, не «звєзда», не ідол. Просто свій, наш, простий, як двері. Два роки тому його життя трагічно обірвалося, а він і досі живий в серцях друзів – і тих, яких знав особисто, і всіх звичайних шанувальників його творчості.

У другу річницю від дня загибелі Андрія Кузьменка в приміщенні трускавецької УРБАН-бібліотеки пройшов вечір пам`яті співака. Організували його троє працівниць міськради (Таня, Наталя, Леся) спільно з друзями. На ведучого запросили друга Кузьми, трускавчанина Богдана Процишина, який свого часу вів вечори Скрябіна у львівських клубах. Лунали пісні Скрябіна під гітару.

Співали всі. І всі сміялися, слухаючи анекдоти, які Кузьма розповідав з екрану. І щеміло серце, коли Кузьма Скрябін в звичній для нього манері матюкав «депутатів-злодіїв», ріжучи їм правду-матку прямо у вічі. Злодії та бандюки не пробачили сміливцю. Скрябін поповнив список жертв дивних автокатастроф. Не він перший, не він останній.

Ті, що помирають молодими, молодими й залишаються. Івасюк, Яремчук, Скрябін. Загинувши у розквіті сил, Андрій Кузьменко ніколи не постаріється, назавжди залишиться в пам`яті людській енергійним, правдивим, справедливим, простим.

Перший його диск – «Птахи». Це не була звичайна попса, щоб розважити, це не була банальність, щоб сподобатися. Це була щирість і чіткість. В кожній новій пісні відбувалося самоствердження співака, який показував себе таким, як є, без прикрас, без пафосу. Можна довго аналізувати «Старі фотографії», «Мовчати», «Люди як кораблі», але навіщо? Ці тексти говорять самі за себе. Що ж до пісні «Мам», то так і хочеться запитати: чи останнім часом хтось написав або заспівав щось краще від Кузьми?

Далекі 1990-ті. Розпочалася операція «Буря в пустелі», коли США вдарили по Іраку. Світ завмер, пішли чутки, що це початок третьої світової. І тут слова «Тікай, бо скоро буде війна». Чи хтось міг тоді, двадцять років тому, передбачити, що ця пісня, яка має офіційну назву «Годинник», буде настільки актуальною для України? А якою гіркотою сповнений текст «Нас кинули»!

- Мої найкращі роки пройшли під музику Кузьми, - говорить ведучий вечора пам`яті Кузьми Скрябіна Богдан Процишин. – Біг до хати, щоб подивитися передачу «Без назви», яку вів Кузьма. Він був актуальний, відслідковував, що робиться в країні, коментував це. Був на піку, завжди був доречним…

Як і кожна людина, Скрябін робив помилки. Богдан Процишин нагадав історію з підтримкою Кузьмою Януковича на виборах 2004 року (ще перед Помаранчевою Революцією). Але йому пробачили, тим більше, що Кузьма визнав свою помилку. Сильні люди – це не ті, які не падають, а ті, котрі підводяться і йдуть далі.

Замість запланованої години вечір пам`яті Кузьми Скрябіна тривав 1 год. 45 хв. Горіла свічка, на екрані – чорно-білий знімок, який час від часу змінювався короткими записами за участю Кузьми: філософськими думками, анекдотами, болем за рідну країну. Пісні в записі не звучали – їх співали наживо, під гітару.

Серед тих, хто прийшов вшанувати пам`ять Кузьми – наш трускавчанин Віктор Винник, фронтмен гурту «МЕРІ». Серед тих, хто співав Скрябіна, не підглядаючи в аркуш зі словами – і школярі, і ровесники артиста, і люди з сивиною на скронях. Витворилася тепла, душевна атмосфера родинного кола, яке об’єднував не лише Скрябін, але й спільний спів, що зараз є великою рідкістю.

…І тільки у альбомі всі підряд ми будемо такими, як тоді…

Володимир Ключак, фото автора та Тетяни Вінницької

Як трускавецькі дельфіни лікують поранених бійців

Розважально-оздоровчий комплекс з дельфінами «Оскар», що розташувався у мальовничому місті Трускавець, не припиняє постійно надавати безкоштовну реабілітацію пораненим учасникам Антитерористичної операції.

Протягом дев’яти місяців, з моменту співпраці із Центром медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький», дельфінарій щотижня приймає у себе військовослужбовців, що постраждали у зоні бойових дій на Сході України і зараз проходять лікування та реабілітацію у курортному місті.

«На сьогоднішній день питання реабілітації учасників АТО, зокрема психологічної, надзвичайно важливе і актуальне. Адже в нашій країні в умовах неоголошеної війни, бійці не завжди мають можливість отримати допомогу психолога, на жаль. А в нашому дельфінарії ці хлопці, за призначенням спеціалістів з трускавецького військового санаторію, можуть не лише безкоштовно відвідувати шоу з чорноморськими дельфінами, а й безпосередньо спробувати сучасний та унікальний метод терапії з цими чудовими тваринами», - розповіла менеджер відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ РОК «Оскар» Світлана Радішевська.

Сеанси дельфінотерапії в «Оскарі» поранені офіцери проходять під наглядом дипломованого спеціаліста, кандидата психологічних наук Ярослава Моргуна. За його словами, психологічну реабілітацію з унікальними тваринами приходять військові різного віку, однак здебільшого це чоловіки віком від 25 до 60 років. До кожного з них спеціаліст підбирає індивідуальний підхід.

«Слід зазначити, що ті чоловіки, які побували в умовах війни, пережили сильний сплеск емоцій. Власне в їхньому організмі відбувся викид такого адреналіну, який у мирному житті далеко не кожен і не завжди може отримати. Часто через цей адреналін чоловіків тягне назад на війну. А тим, хто отримав бойові поранення, емоційно важко відкритися перед психологом, особливо якщо це жінка. Усім їм ставлять діагноз астено-невротичний синдром, іншими словами це психологічні проблеми, астенія, підвищена дратівливість після перенесених травм. Тож наші сеанси з дельфінами дуже позитивно впливають, в першу чергу, на психологічний стан військових. Адже фактично в природних умовах, в умовах невербального і тактильного спілкування з дельфінами, яких вони бачили по телевізору чи здалеку на морі, вони отримують шалені емоції і відчуття, вони релаксують та емоційно розвантажуються. Після таких сенсів бійці виходять з дельфінарію задоволені та щасливі», - розповів Ярослав Моргун.

Зазначимо, що сеанси з дельфінотерапії рекомендуються усім людям із соматичними і психічними розладами загального характеру, при захворюваннях серцево-судинної системи, нервової системи, для лікування рухового апарату. Як наголошує кандидат психологічних наук Я. Моргун, цей вид психологічної реабілітації дозволяє ефективно знімати посттравматичні стреси, депресії в осіб, що побували у складних життєвих обставинах, особливо в зоні бойових дій.

Додамо, що дельфінарій «Оскар» у Трускавці відкрився наприкінці жовтня 2015 року. Він є унікальним та єдиним комплексом у західній Україні. У ньому проживають шість чорноморських дельфінів та три морських котика. Окрім розважального напрямку, дельфінарій позиціонує себе як оздоровчий заклад.

Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ дельфінарію «Оскар»Создан 03 фев 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником