Трускавецький вісник № 22 (1384) від 13 лютого 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 22 (1384) від 13 лютого 2017 р.

13.02.2017У номері: Маршрут №4; Фестиваль церковних хорів; Проща монашества в Дрогобичі; «Евакуйована колекція» в музеї Біласа та виставка "Український портрет" в музеї історії; Оголошення.

Короткі новини

Виїзний прийом громадян в Меденичах

Нещодавно, 09 лютого 2017 року фахівці відділів «Трускавецьке бюро правової допомоги» та «Дрогобицьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Галина Кітраль та Петро Габрівський в присутності селищного голови смт. Меденичі Володимира Шулака, спеціаліста-землевпорядника селищної ради Марії Гайдук та юриста селищної ради Катерини Раделицької провели спільний виїзний прийом громадян в смт. Меденичі Догобицького району.

Під час прийому громадян мешканці селища Меденичі отримали юридичні консультації з таких питань: порядок реєстрації права власності на земельну ділянку; норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, у тому числі для ведення особистого селянського господарства, садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель; особливості надання земельних ділянок в оренду; встановлення земельних сервітутів; проблемні питання оформлення спадщини за законом та за заповітом та інші.

Крім того, Петро Габрівський провів інформаційну сесію для працівників Меденицької селищної ради на тему: «Стандарти якості надання громадянам безоплатної первинної правової допомоги», зокрема, звернув увагу на особливості законодавчого регулювання надання безоплатної первинної правової допомоги органами місцевого самоврядування, основні принципи та цінності, на яких ґрунтується надання такої правової допомоги, а також строки її надання.

Галина Кітраль розповіла присутнім про основні умови та порядок добровільного об’єднання територіальних громад відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», зокрема, наголосила про послідовність формування та визначення меж територій спроможних територіальних громад.

Принагідно нагадуємо читачам, що Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розширив свою діяльність. На Дрогобиччині працюють три бюро правової допомоги, працівники яких надають безоплатну первинну правову допомогу усім громадянам та забезпечують доступ до вторинної правової допомоги (адвоката) визначеним категоріям осіб відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Крім того у бюро правової допомоги відвідувачі зможуть скористатися послугою - доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України. Бюро знаходяться за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64; м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70; м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян із 8.00 до 17.00 год. (крім вихідних та святкових днів).

Власна інформація

Трускавецький військовий санаторій приймає школярів з прифронтового Троїцького

Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький», що на Львівщині, вже вдруге приймає групу дітей з району проведення Антитерористичної операції на Донбасі.

Цього разу до мальовничого курортного Трускавця приїхали школярі із села Троїцьке з загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Попаснянської районної ради Луганської області.

Слід відзначити, що це село розташоване майже на самісінькій лінії розмежування сторін і перебуває під постійним прицілом бойовиків, які не гребують постріляти у бік населеного пункту. А від Троїцької школи до тимчасово окупованої території трохи більше кілометра. Про це повідомляє регіональний медіа-центр МО України.

«За дорученням керівника військово-медичного департаменту Міністерства оборони України генерал-майора медичної служби Андрія Верби ми приймаємо школярів з Троїцької загальноосвітньої школи, – розповів начальник Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький», полковник Василь Вовчанський. – Разом із директором школи Мариною Верцановою, декількома батьками та волонтерами до нас прихали 26 діточок різного віку: від першачків до старшокласників. Загалом їхнє перебування у Трускавці розраховане на 8 днів, тому ми підготували їм відпочинкову програму, яка включає крім різноманітних санаторних процедур й культурну складову».

За словами керівника Центру «Трускавецький» діти з Луганщини знайомляться із Львівщиною. У перші дні вони побували у мальовничих передгір’ях Карпат, покаталися там на санчатах, відвідали розважальне шоу у дельфінарії «Оскар», Дрогобицький драматичний театр, а група дівчат-ентузіасток з Трускавця «Обнімашки» запропонувала їм шоу із мильними бульбашками, що потішило дітлахів. Заплановано для них також відвідування міста Львова та похід у церкву, де вони візьмуть участь у місцевому богослужінні та подивляться театралізовану виставу «Вертеп».

«Перед тим як приїхати у Трускавець, наше село сильно обстрілювали і діти ховалися по підвалах, – розповідає директор Троїцької загальноосвітньої школи Марина Верцанова. – На заняттях у школі тоді вони були дуже похмурі, але жили надією про майбутню подорож на Львівщину. А коли приїхали сюди і побачили, що їх оточують добрі і чуйні люди, вони стали звичайними дітьми, на їхніх обличчях з’явилися посмішки, а в оченятах страх змінився радістю. Нашою школою опікуються волонтери Олена Розвадовська та Сергій Такмазов, які часто в нас бувають. Вони дізналися від школярів про мрію – побачити Україну і поділилися цим із міністром оборони України, генералом армії України Степаном Полтораком, який й запропонував відвідати військовий санаторій у Трускавці. Ми дуже вдячні всім за цю подорож, адже вдалося хоч трохи відволікти дітей від жахіть війни, які вони переживають вже майже три роки».

Вона розповіла, що до початку бойових дій у школі навчалися близько 100 дітей. Сьогодні – лише 31. Решта разом із батьками виїхали у безпечні місця. Є сім’ї, які переїхали й у Західну Україну. Проте, деякі батьки не відпустили своїх дітей у цю подорож, бо бояться, що назад вони не повернуться, адже ворожа пропаганда робить свою справу – там переконують, що Україна силоміць відбере їхніх кровиночок, як тільки буде нагода.

«З нами також приїхав й представник батьківського комітету, який потім повідомить всіх батьків, що під час нашої подорожі відбувалося, адже настрій сільських людей залежить від інформації, яку їм передають, – продовжує розповідь директор школи. – Переконана, що після його розповіді де в кого зміниться світогляд. А для дітей це спілкування, розвиток мовних і людських відносин, пізнання України. Я хочу, щоб кожна дитина більше знала свою країну. Вони повинні відчути, що вона велика, що вона єдина, що вони українці.

Зі слів полковника Василя Вовчанського крім розваг та відпочинку у військовому санаторії діти з Троїцького проходять різноманітні процедури: відвідують сеанси у соляній кімнаті, профілактичні інгаляції, беруть участь у теренкурах, під час яких на вогні готують Карпатський чай тощо.

ЗІК

Близько 300 осіб взяли участь у прощі монашества в Дрогобичі

У суботу, 11 лютого, у Дрогобичі відбулася проща монашества Української греко-католицької церкви. Про це повідомив власкор IA ZIK.

На прощу прибуло близько 300 богопосвячених осіб, щоб пройти хресним шляхом стопами блаженних священомучеників Северіяна, Якима та Віталія, ієромонахів дрогобицьких, які служили у Дрогобичі в храмі Пресвятої Трійці та понесли мученицьку смерть за вірність Христові та святій церкві, щоб пережити в певний спосіб той духовний скарб, який вони нам залишили, зокрема, для наших богопосвячених осіб, – зазначив під час проповіді глава УГКЦ Святослав (Шевчук).

 «Ми починаємо духовну мандрівку Божественною літургією у цьому храмі, який для них перетворився тоді на Гетсиманський сад. Мабуть тут вони, стоячи перед Божим обличчям, молилися до Господа. І тут, у монастирському храмі, нечестивці наклали на них руки і повели на страждання», – зазначив проповідник.

«Важко собі уявити, що вони тоді переживали, коли йшли за Христом до кінця. У цю хвилину руйнується все те, що пов’язує наше релігійне життя із зовнішніми проявами», – сказав блаженніший Святослав. За його словами, Дрогобицькі мученики сягнули вершини досконалості. Їх смерть явила справжню, божественну любов, якою вони полюбили до кінця.

«На тілі одного з них мучителі вирізали хрест, той самий хрест, який вони колись носили ззовні на своєму монашому габіті, той хрест виявив до кінця внутрішній світ, який вони носили у собі», – наголосив блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ закликав богопосвячених осіб плекати не те, що зовнішнє, бо воно промине, але дар Духа Святого, на основі якого зродилось монаше покликання.

Після богослуження учасники прощі, несучи ікони та мощі новомучеників, процесійно вирушили до храму святих апостолів Петра і Павла Василіанського монастиря, де відбувся молебен до новомучеників.

Відтак, богопосвячені особи прибули до меморіалу «Тюрма на Стрийській». Блаженніший Святослав відслужив панахиду за невинно убієнних. Паломники всеукраїнської прощі монашества УГКЦ на чолі з главою УГКЦ блаженним Святославом віддали данину пам’яті мученикам Української греко-католицької церкви та тисячам українців, страчених «визволителями»-комуністами у дрогобицькій внутрішній тюрмі НКВС у 1939-41 роках.

Прочани з церков, монастирів усіх куточків України вперше відвідали музей меморіалу, побачили колишні тюремну камеру та кухню, посеред якої – 32-метрова криниця-могила, куди кати скидали закатованих, а іноді іще живих «ворогів народу», заливаючи їх каустичною содою; побачили величезний чавунний котел, у якому, за свідченнями очевидців, в’язням варили юшку. Саме в цьому котлі очевидець тих страшних подій Тадей Гутникевич бачив людські нігті і фаланги пальців...

Стенди зі світлинами розкопок, копіями дозвільних документів, «знаряддя праці» енкаведистів, особисті речі жертв, фотографії із світлими, красивими, молодими обличчями галицьких інтелігентів, яких знищила радянська тоталітарна система... Про все це слухали старшого наукового працівника музею «Дрогобиччина» Марію Головкевич і з великим зацікавленням роздивлялись паломники.

Завершилась проща монашества УГКЦ конференцією в міському Народному домі ім. І. Франка.

Голова комісії УГКЦ у справах монашества владика Михаїл (Бубній), відкриваючи конференцію, закликав монахів бути ідентичними у своєму служінні, щоб не втратили дару Духа Святого.

«І повірте, що на південних теренах України, де мене Господь поставив провадити церкву, де є невеличкі, але такі живі спільноти, цю ласку Духа Святого я по-особливому відчуваю, по-особливому її переживаю», – сказав владика Михаїл і побажав монахам і монахиням, щоб їх серця були відкритими на ласку Духа Святого, щоб заглиблювались глибоко в Святе Писання, ішли дорогою свого покликання, але автентично, бо зараз є дуже велика небезпека і секуляризму, і матеріалізму.

«Зараз світ противиться стражданню, а ще більше противиться терпінню і пропонує молоді щось інше, а монастир пропонує жертву – пожертвувати своє життя на служіння Богові і ближньому, – зазначив проповідник. – Тому, коли ми будемо автентичні у своєму служінні, у своєму богопосвяченому житті, тоді наш приклад потягатиме молодих осіб – юнаків і дівчат – до такого служіння, так само як і кожен з нас пішов за прикладом когось особливого».

Темі соціального служіння богопосвячених осіб присвятив свій виступ єпископ-помічник Львівської архієпархії владика Володимир Груца. Відбувся обмін думками щодо актуальності соціального служіння у наш час.

ЗІК

Органи прокуратури Львівщини домоглись повернення в державну власність санаторію «Розділ» вартістю понад 8 млн грн

Золочівською місцевою прокуратурою Львівської області вжито дієвих заходів щодо реального виконання рішення господарського суду, згідно якого у державну власність реально повернуто та зареєстровано за державою право власності на санаторій «Розділ», площею більше 3 тис. м. кв. та вартістю 8,3 млн грн.

Зокрема, Верховний суд України погодився з принциповою позицією прокуратури щодо витребування з чужого незаконного володіння та повернення у державну власність вказаного санаторію, тим самим відмовивши у задоволенні заяви ТзОВ «Мережа відпочинку» про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 14 грудня 2015 року про скасування рішення, визнання недійсним та скасування реєстрації права власності, визнання договорів купівлі продажу даного санаторію та витребування його з чужого незаконного володіння. Верховним Судом України заява суб’єкта господарювання «Мережа відпочинку» визнана необґрунтованою та безпідставною.

Таким чином, завдяки принциповій позиції органів прокуратури Львівської області санаторій залишатиметься у власності держави.

Прес-служба прокуратури Львівської області

Маршрут №4

Сьогодні, 13 лютого, на модерацію відправлено петицію до Трускавецької міської ради на тему запровадження у Трускавці маршруту №4. Автор петиції – Володимир Ключак. Протягом двох днів петиція повинна бути опублікована. Якщо Ви поділяєте думку автора петиції, то можете проголосувати за неї.

Зміст петиції:

«Пропонується запровадити у Трускавці новий маршрут внутрішньоміських перевезень №4.

Переваги нового маршруту:

1) перевезенням будуть охоплені об`єкти санаторно-оздоровчої, розважальної та соціальної сфери, сполучення з якими на даний момент відсутнє або незадовільне:

а) об`єкти санаторно-оздоровчої та розважальної сфери: клініка проф. Козявкіна, вілла «Богема», сан. «Карпати», дельфінарій «Оскар», сан. «Трускавець», ряд готелів, ресторанів та інше,

б) об’єкти соціальної сфери: школи №1 та №3, міська лікарня,

2) маршрут охопить пасажирськими перевезеннями мешканців вулиць, які знаходилися обабіч діючих маршрутів: вул. Річки, вул. Шевченка, вул. Стуса, вул. Помірецька,

3) новий маршрут №4 оминає центр курорту, водночас максимально підвозячи пасажирів до нього (зупинка «Кінотеатр «Злата»),

4) на відміну від маршрутів №2 та №3 цей маршрут позбавлений «бічних» заїздів, які подовжують тривалість перевезення пасажирів по місту,

5) маршрут розвантажує найбільш завантажену вулицю Трускавця – вул. Мазепи,

6) маршрут дає можливість гостям курорту краще пізнати мальовничі куточки Трускавця, зокрема озеро та лісовий масив біля окружної дороги (вул. Городище).

Пропонована схема руху по маршруті №4: залізничний вокзал – вулиця Річки – вулиця Шевченка – вулиця Стебницька – вулиця Стуса – вулиця Данилишиних – вулиця Карпатська – вулиця Городище – вулиця Сагайдачного – автовокзал (і в зворотньому напрямку).

Пропоновані зупинки по маршруту №4:

1) початкова станція – залізничний вокзал,

2) кінотеатр «Злата», сан. «Трускавець»,

3) церква св. Миколая, готель «Клуб рН»,

4) ринок,

5) маг. «Технолюкс»,

6) маг. «Мандарин»,

7) церква св. Іллі,

8) школа №3,

9) міська лікарня,

10) вул. Данилишиних (приватний сектор),

11) ресторан «Султан»,

12) клініка проф. Козявкіна, вілла «Богема»,

13) сан. «Карпати»,

14) сан. «Перлина Прикарпаття»,

15) сан. «Шахтар»,

16) сан. «Військовий»,

17) сан. «Південний»,

18) сан. «Батьківщина», «Молдова», ресторан «Йо-майо»,

19) сан. «Ріксос-Прикарпаття»,

20) дельфінарій «Оскар»,

21) готель «Марко», ресторан «Сосновий бір»,

22) вул. Сагайдачного,

23) «Вишенька»,

24) школа №1, готель «Бескид»,

25) автовокзал.

Загальна протяжність нового маршруту приблизно дорівнює протяжності діючого маршруту №2. Пропонований інтервал руху – 15 хв., пропонований графік – з 7.30 до 17.30 (у вихідні та святкові дні з 8.00 до 17.00).

Перед прийняттям рішення щодо запровадження маршруту №4 провести консультації з перевізниками та провести громадське обговорення».

Підготував Володимир Ключак

У різдвяній родині колядує Трускавець

Свята, свята і по святах. Найрадісніші і найулюбленіші, а цьогоріч ще й напрочуд сніжні та морозні Різдвяні свята завершилися. Свято Стрітення замикає цикл Різдвяно-Новорічних свят, які в Україні тривають майже два місяці – фактично від дня святого Миколая.

Другий міський фестиваль церковних хорових колективів «У різдвяній родині колядує Трускавець» пройшов 12 лютого. Організаторами фестивалю виступили Трускавецький деканат Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (отець-декан Петро Івасівка) та Релігійно-просвітницький центр імені отця Івана Валюха (керівник Роксоляна Мартинюк). Участь в фестивалі взяло вісім хорів із трьох греко-католицьких парафій Трускавця.

- У Трускавці проводиться багато фестивалів, але вони орієнтуються передусім на гостей курорту, на відпочивальників, - каже Роксоляна Мартинюк. – Ми ж вирішили організувати фестиваль для трускавчан.

Вже другий рік поспіль фестиваль церковних хорів проводиться на свято Трьох Святителів (Василія Великого, Григорія Богослова та Івана Золотоустого). Торік учасники фестивалю колядували в церкві св. Миколая, а цього року приймала фестиваль церква пророка Іллі.

- Не знаю, як ви, а я, слухаючи ці прекрасні колядки в такому чудовому виконанні, забув про всі щоденні турботи, - каже настоятель парафії св. прор. Іллі о. Ярослав Шафран. – На різні загальноміські заходи, урочистості, на День міста та День Незалежності України міська влада запрошує зірок, витрачаючи на це кошти міста. А чому б не запрошувати наші церковні хори? Адже їхні виступи також дарують людям радість!

До речі, представники влади були присутні на цьому святі різдвяної пісні – міський голова Андрій Кульчинський та його заступник Олексій Балицький як слухачі, а начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир як учасниця в складі одного з хорів церкви св. Миколая.

Отець Ярослав Шафран також вніс пропозицію, щоб три трускавецькі парафії проводили фестиваль церковних хорів не тільки в час Різдвяних свят, але щоб популяризували нашу духовну спадщину і в інші періоди року. Для прикладу, у Великий Піст можна організувати спільний виступ хорів із страсними піснями, в час Світлого Христового Воскресіння хористи співали б великодніх пісень, каже священик.

На півтори години часу парафія св. прор. Іллі стала домівкою фестивалю «У різдвяній родині колядує Трускавець». Хори змінювали одне одного, звучали колядки, щедрівки та пасторалки (сучасні пісні на тему Різдва). Та співали не тільки хори – їм допомагала абсолютна більшість слухачів. І линула коляда у морозну вись над курортним містом, звіщаючи радість і таїну Різдва Христового.

Кожен хор виконав по дві-три колядки, переплітаючи їх віншуваннями-побажаннями добра, миру, злагоди та достатку. Наприкінці всі хори заспівали в єдиному пориві добре знані «Добрий вечір тобі, пане господарю» та «Небо і земля нині торжествують». Від імені організаторів дійства Роксоляна Мартинюк подякувала всім хористам та слухачам і вручила регентам хорів грамоти.

Участь у Другому Трускавецькому міському фестивалі церковних хорових колективів «У різдвяній родині колядує Трускавець» взяли:

- дитячий хор церкви Покрови Пресвятої Богородиці (керівник Оксана Скочиляс),

- молодіжний камерний хор «Хвиля» церкви св. Миколая (керівник Роксоляна Мартинюк),

- молодіжний хор церкви св. прор. Іллі (керівник Уляна Костецька),

- хор «Brio» церкви Покрови Пресвятої Богородиці (керівник Марта Зарицька),

- хор «Благовість» церкви Покрови Пресвятої Богородиці (керівник Оксана Скочиляс),

- хор церкви св. Миколая (керівник Лідія Данило),

- хор «Осанна» церкви св. Миколая (керівник Роксоляна Мартинюк),

- хор церкви св. прор. Іллі (керівник Мар`яна Кравчук).

Величне «Многая літа» стало завершальним акордом фестивалю. Наступний пройде вже в 2018 році, в церкві Покрови Пресвятої Богородиці.

Володимир Ключак

Анонс двох виставок в музеях Трускавця

«Евакуйована колекція» в Художньому музеї Михайла Біласа

Художній музей Михайла Біласа запрошує 15 лютого 2017 р. о 16.00 на відкриття виставки «Евакуйована колекція». Ця виставка народного одягу Луганщини кінця XIX – початку XX ст. вже протягом року мандрує Україною. А мала вона бути знищеною тільки тому, що цілком українська. Після успішного експонування у столичному Пирогові збірка виставлялась у Кіровограді, Ковелі, Коломиї, Львівському музей історії релігії, Стрию.

Сьогодні цей неоціненний скарб народної майстрині, етнографа міста Старобільська Луганської області Єлизавети Главацької зупинився в Трускавці.

Експозиція належить ветерану Майдану та АТО бійцю «Айдару» Миколі Павлюченку, котрий врятував її в Старобільську. Вишиті білим по білому занизані мережкою сорочки, цікаві своїм оздобленням юпки (верхній одяг, легка вкорочена жіноча свита), прикрашені оксамитом керсетки (жіночий верхній одяг, без рукавів, пошитий у талію), пояси-крайки, костюми Слобожанщини ХІХ – початку ХХ століть – це унікальні речі культури українського Сходу країни. Вони представлені в експозиції поряд із реаліями сьогоднішнього Донбасу, атрибутами неоголошеної війни в Україні: маскувальною сіткою, бронежилетом, залишками снарядів від «градів»…

Український портрет

В п’ятницю, 17 лютого 2017 року, в музеї міста-курорту Трускавця розпочне свою роботу (відкриття о 15.00 год.) мистецька виставка Катерини Білетіної «Український портрет». Запрошуємо оглянути цікаві та колоритні роботи художниці, які будуть експонуватись в музеї до 18 березня  2017 року.

 Катерина Білетіна з Одеси, дванадцять років працює над проектом «Український портрет»  – галереєю постатей сучасних українців одягнутих в старовинні українські речі, не обов’язково традиційні строї. Це портрети друзів, знайомих, людей, яких зустрічає мисткиня, подорожуючи Україною.  Колекція проекту на сьогодні складає більше ста робіт. До складу цієї серії входять також портрети-реконструкції Романа Шухевича, молодих Івана Франка та Лесі Українки. Будемо Раді Вас бачити на оглядинах виставки!

Оголошення

В готельно-ресторанний комплекс у Трускавці на роботу потрібні бармен та майстер піци. Тел. 097-808-61-91.Создан 13 фев 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником