Трускавецький вісник № 43 (1405) від 16 березня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 43 (1405) від 16 березня 2017 р.

16.03.2017У номері: Конференція панкреатологів у Трускавці; Про оптимізацію в Стебнику; Аукціон в музеї Біласа; Ширші можливості для лобіювання інтересів Трускавця; Кримінальні новини.

Короткі новини

СБУ викрила поліцейського-вимагача

Працівника одного з райвідділів поліції Львівщини викрила на вимаганні грошей Служба безпеки України спільно з прокуратурою. Про це інформує прес-центр СБУ. Співучасником поліцейського був неодноразово засуджений за тяжкі злочини львів’янин. Зловмисники насиллям та погрозами безпідставно вимагали з жертви 500 доларів США.

Оперативники спецслужби затримали вимагачів під час отримання грошей в одному з райцентрів Львівщини. Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 189 (вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи) Кримінального кодексу України. Тривають невідкладні слідчі дії.

Власна інформація

У Стебницькій мерії обговорили оптимізацію шкіл

3 березня в сесійній залі Стебницької міської ради відбулось обговорення проблем місцевих шкіл. Ініціаторами зустрічі виступили заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних та соціальних питань Василь Качмар та начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко. Участь у дискусії також взяли деякі керівники навчальних закладів міста Котермака. Стебницький "актив" був представлений міським головою Петром Старосольським, секретарем ради Андрієм Петруняком, членом місцевого виконкому Ольгою Мицак, депутатами Стебницької та Дрогобицької міських рад.

Петро Сушко заявив, що на фінансування шкіл Дрогобича та Стебника бракує коштів. "Матеріальна база і утримання шкіл складали 25 млн грн, зараз - 30 млн грн.", - поскаржився посадовець. Петро Ярославович додав, що недофінансування місцевих навчальних закладів призведе до погіршення їх матеріально-технічної бази.

"Пане Петре, ви бідкаєтесь, що бракує коштів на матбази місцевих шкіл. Скільки років Ви обіймаєте посаду та які суми за цей період витрачені на покращення матеріально-технічних баз окремо стебницьких та дрогобицьких шкіл", - поцікавився депутат Стебницької міськради Ярослав Пецюх у начальника відділу освіти.

Пан Сушко відмовився надати навіть приблизні дані про витрати та не уточнив період, протягом якого керує місцевою освітою.

Представник депутатського корпусу Дрогобицької міськради від Стебника Тарас Петруняк також прокоментував питання "хронічного" браку коштів на школи міста калійників. Тарас Мирославович зазначив, що фінансування матеріально-технічних баз стебницьких та дрогобицьких шкіл здійснюється у співвідношенні - "0 до 100".

Депутат Дрогобицької міськради, член робочої "освітньої" групи, директор ЗОШ №18 Роман Броницький зауважив, що можновладці Дрогобича та Стебника повинні напрацювати компромісний проект рішення. Роман Зіновійович переконував присутніх, що потрібно "на підставі пропозицій виробити спільну канву".

Присутні в залі стебницькі обранці поцікавились у Василя Качмара та Петра Сушка - з якими пропозиціями вони приїхали, ініціювавши зустріч. Однак, заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних та соціальних питань та його колега відмовились озвучити своє бачення розв'язання проблеми. Василь Богданович повідомив про створення в Дрогобицькій мерії робочої групи з оптимізації у галузі освіти. Також можновладець наголосив на необхідності створення аналогічної групи у Стебницькій міській раді для надання своїх пропозицій.

Як стало відомо СВ з джерела у Стебницькій мерії, йдеться про можливе закриття початкової школи в мікрорайоні Солець та позбавлення ІІІ ступеня акредитації ЗОШ №6, №7 та №11. Таким чином у цих школах учні зможуть навчатись лише до 9-го класу включно.

Василь Качмар запропонував міському голові Стебника Петру Старосольському висловити офіційну позицію. Втім, Петро Романович не озвучив свого ставлення до "освітньої" проблеми, відмовившись стати на захист місцевих шкіл.

Як повідомлялось раніше, реорганізацію в освіті Дрогобича і Стебника планують розпочати з оптимізації десятих класів.

Стебницькі Вісті

У Бориславі зять залишив тещу без золотих прикрас

В Бориславське відділення поліції надійшла заява від 24-річної місцевої мешканки. За словами жінки, під час прибирання квартири вона знайшла квитанції, які свідчили про те, що її 27-річний  чоловік здав до ломбарду золоті вироби. Дізнавшись, що це прикраси її матері, заявниця вирішила звернутися за допомогою до поліції. Правоохоронці встановили, що зловмисник ніде не працює та час від часу зловживає спиртними напоями. За фактом відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.185 Кримінального кодексу України (крадіжка). Максимальне покарання, передбачене статтею, - позбавлення волі на строк до трьох років.

Відділ комунікації поліції Львівської області

Ширші можливості для лобіювання інтересів Трускавця

Традиційно щорічно на початку року у Верховній Раді України відбуваються парламентські слухання, на яких Уряд України звітує перед депутатами в профільних Комітетах Верховної Ради. До участі в таких засіданнях запрошуються міністри і посадовці профільних міністерств та відомств, народні депутати України, представники влади і громадськості.

15 березня відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Громадська організація «Європейська інтеграція України» дуже тісно співпрацює з цим Комітетом, під патронуванням якого пройшло багато заходів, котрі організовувались ГО «ЄІУ». Отож до участі в засіданні Комітету був запрошений і голова правління ГО «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько.

Вів засідання голова Комітету, народний депутат України Артур Палатний. Розпочав звіт Уряду віце-прем’єр України Степан Кубів, який більшу частину своєї доповіді присвятив обговоренню питання розвитку туризму в Україні і створенню відповідної концепції. Приємно, що Кабмін дійсно звернув увагу на цю важливу економічну галузь, а держава вперше за всі роки передбачила окремим рядком в бюджеті 30 мільйонів гривень на представлення і промоцію України на світових туристичних виставках. Після віце-прем’єра доповідь-звіт продовжив директор департаменту туризму міністерства економічного розвитку і торгівлі та курортів Іван Ліптуга, який розповів про результати діяльності департаменту за минулий рік та озвучив план роботи на наступний. В загальному діяльність Уряду у вказаній сфері Комітет визнав задовільною.

В подальшому депутати заслуховували заступників міністерства молоді та спорту, міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, міністерства соціальної політики. Протягом засідання слово надавалось також депутатам з міжфракційних об’єднань, які також брали участь в засіданні.

- Я вперше на такому засіданні і мав змогу в свій день народження особисто взяти участь в одному із етапів процедури оцінки діяльності та затвердження звіту Уряду України, - розповідає голова правління ГО «ЄІУ» Іван Цегенько. - Це засідання було доволі конструктивним і кваліфікованим. Всі присутні повністю орієнтуються в питаннях, які розглядались і видно було, що вони по справжньому переживають за справу, котру роблять. В ході звітування піднімались дуже важливі питання і проблеми, з яких мені стало ще більш зрозуміло, які нелегкі часи зараз переживає наша країна. Я також мав змогу взяти участь в обговоренні деяких питань, коротко розповів про діяльність організації в плані розвитку туризму та участі в соціальних проектах. Приємно також, що мені висловили довіру і на цьому засіданні включили в Громадську Раду з питань туризму та курортів при Комітеті Верховної Ради. Сподіваюсь що це дасть мені більш ширшу можливість лобіювати Трускавець в плані його популяризації.

По завершенні засідання Іван Цегенько провів перемовини з директором департаменту туризму та курортів Іваном Ліптугою, заступником міністра молоді та спорту Олександром Яремою, заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Левом Парцхаладзе, на яких обговорювались різні питання та були досягнуті домовленості про подальшу співпрацю. Після цього відбулась доволі конструктивна зустріч з головою Комітету Артуром Палатним, з яким Іван Цегенько домовився про подальшу співучасть і патронування проектів, які проводить ГО «Європейська інтеграція України».

Степан Гнатків

Про рак підшлункової залози та діарею з елементами крові

Цінуємо, коли втрачаємо. Цей короткий афоризм можна застосувати до багатьох речей, у тому числі до здоров`я. Дійсно, про здоров`я переважно починають говорити тоді, коли появляються симптоми хвороби, коли це здоров’я вже не таке, як раніше.

Є хвороби, з якими можна жити. Є хвороби, які лікарі читають, немов відкриту книгу. А є й такі, над якими і досі мізкують світила медицини, теоретики та практики, лікарі та фармацевти. До хвороб, загадка етіології яких і досі не розкрита повністю, належать окремі захворювання підшлункової залози. Та й сам цей орган, про який переважна більшість знає тільки те, що він розміщений десь в районі печінки, містить чимало загадок.

В Вікіпедії читаємо: «підшлункова залоза — це залоза внутрішньої та зовнішньої секреції, розташована позаду шлунка, складається з частини (головки), тіла і хвоста. Це залоза змішаної секреції, що виробляє як травний сік (екзокринна функція), так і гормони (ендокринна функція). Підшлункова залоза розташована мезоперитонеально: головка та тіло в черевній порожнині, хвіст в заочеревинному просторі. Містить острівці ендокринної тканини, які секретують гормон інсулін, глюкагон, соматостатин. Панкреатичний поліпептид, ліпокаїн і ін. Вона секретує ферменти, потрібні для процесу травлення. Протягом доби вона виробляє понад 800 мл панкреатичного соку. Підвищення секреції інсуліну веде до збільшення поглинання глюкози клітинами тканин і відкладання в печінці та м'язах глікогену, зниженню концентрацію глюкози в крові. Підшлункова також виробляє гормон глюкагон. Він діє протилежно інсуліну — сприяє розчепленню глікогену до глюкози. Підшлункова залоза відкриває свій проток у фатерів сосок, що розташований в дванадцятипалій кишці». Ось так коротко про підшлункову залозу від Вікіпедії. Підозрюємо, що абсолютна більшість осіб без медичної освіти явно не чула про це.

Лікарі-панкреатологи знають, звісно ж, про підшлункову залозу набагато більше, ніж прості смертні. В Україні успішно діє Український клуб панкреатологів, члени якого діляться інформацією, досвідом, проводять науково-практичні конференції. Починаючи з минулого року такі конференції панкреатологів почала приймати і курортна столиця України – місто Трускавець. 16 березня в гостинний зал Трускавецького готельно-курортного комплексу «Карпати» завітало більше сотні панкреатологів з усіх куточків України, в тому числі з Трускавця та сусідніх курортів-партнерів Східниця та Моршин.

Тема науково-практичної конференції, яку спільно зорганізували Український клуб панкреатологів, Львівське обласне терапевтичне товариство, ТОВ «Проджектс Інн» та ТОВ «Полімедична практика», така: «Сучасні проблеми панкреатології, коморбідність в панкреатології. Дієтичні та курортні фактори лікування захворювань підшлункової залози».

Учасників конференції привітав міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, після чого розпочалася основна програма, яка складалася з ряду доповідей. Першою виступила професор Н. Губергріц з Одеси, Президент Українського клубу панкреатологів. Її доповідь була цікавою та змістовною, адже стосувалася новин світової панкреатології. Професор Губергріц в минулому році брала участь у конгресі Міжнародної асоціації панкреатологів у місті Сендай (Японія), де почерпнула багато корисної інформації, з якою й поділилася з учасниками конференції в Трускавці.

Зокрема, було висвітлено тему впливу об’єму вісцеральної жирової тканини та об’єму підшкірної жирової тканини на ризик захворювання на рак. Виявляється, в першому випадку цей ризик є значно вищим, ніж в другому. Обмеження вживання в їжу тваринних жирів та збільшення фізичних навантажень може виявитися корисним не тільки людям із захворюваннями печінки, що є загальновідомим, але і тим, хто має проблеми з підшлунковою.

Професор Губергріц розповіла про наслідки недостатньої дози ферментного препарату креону в організмі, що стається після панкреатотомії, про жирову інфільтрацію печінки, яка без належного лікування може прогресувати до цирозу печінки, про нові віяння в панкреатології в Японії, США, Німеччині, Італії та інших країнах, зокрема торкнулася певних пропозицій класифікації від доктора Девіда Віткома (США).

Окремо доповідач зачепила теми спадкового панкреатиту та холециститу, операції Фрея, холецистектомії кортикостероїдів, ендоскопічної сонографії та біліарного панкреатиту.

Доповідь пані професор Губергріц поєднувала суто професійну термінологію панкреатологів, яка призначена явно не для вух дилетантів, і приклади з життя, які були зрозумілі й непосвяченим в таємниці цієї галузі медичної науки. Так, розповідь про лікування раку підшлункової залози з метастазами в 79-літньої пацієнтки в Японії – це яскраве свідчення того, як в деяких розвинених країнах світу вміють вести боротьбу за життя та здоров`я людини. «У нас цій пацієнтці давали б 2 місяці життя», - каже професор Губергріц, а в Японії хворій на рак призначили хіміотерапію і вже за 6 місяців розмір пухлини значно зменшився, а метастази почали зникати. Вже через рік пухлина та метастази не виявлялися. Коли через 2,5 року жінку обстежили, то в неї виявили лікарське ураження печінки, адже хіміотерапія м`якістю не відзначається. Після відміни хіміотерапії в японки почали лікувати цироз і за чотири роки пацієнтка була повністю вилікувана. Тож не дивно, що середня тривалість життя мешканців Японії 83/86 років (чоловіки/жінки)…

Цікавими були і наступні доповіді – професора А. Дорофеєва з Києва та професора Бондаренка зі Львова. Представник столичної школи панкреатологів розповів про роль дисбіозу при запальних захворюваннях кишківника, натомість галичанин поділився інформацією про римські критерії синдрому подразненої кишки IV перегляду. На слайдах учасники конференції мали можливість переглянути відмінності окремих складових виразкового коліту та хвороби Крона, зокрема і в проявах діареї з елементами крові. Йшлося і про новітні методи діагностики захворювань, зокрема про так званий дихальний тест (аналіз рівня водню в повітрі, яке видихається), який поступово витісняє традиційний метод посіву калу на дисбактеріоз.

Серед учасників цьогорічної конференції панкреатологів у Трускавці – такі світила цієї галузі медицини як професор Л. Бабінець, професор Є. Скляров, професор О. Самогальська, професор О. Терьошин, доцент О. Агібалов, які представляли Тернопіль, Харків, Львів, Запоріжжя.

Теми, які є в програмі конференції: «Спазм як причина больового синдрому у пацієнтів з міліарною патологіє, можливості фармакотерапії», «Лікарські ураження печінки та підшлункової залози: патогенез та лікування», «Оптимізація комплексного лікування коморбідного перебігу хронічного панкреатиту і стабільної ІХС», «Протективні властивості ребаміпіду в лікуванні НПЗЗ гастропатій», «Синдром абдомінального болю у пацієнтів з функціональними і органічними захворюваннями кишківника» та інші. Всі вони підготовлені спеціалістами, які знають про озвучені проблеми та шляхи їх вирішення на практиці. А тема «Раціональний підхід до замісної ферментної терапії» включена до програми конференції з метою ознайомлення з передовим європейським досвідом. Її підготовка здійснювалася за матеріалами United European Gastroenterology evidencebased guidelines for the diagnosis and therapy of chronic pancreatitis.

Під час перерви в роботі конференції її учасники висловлювали задоволення з того, що мали можливість прибути до Трускавця і поєднати тут своє професійне вдосконалення з відпочинком в такій прекрасній місцині.

Володимир Ключак

P.S. Інформація про Український клуб панкреатологів – на офіційній веб-сторінці клубу https://www.pancreatology.com.ua/

В музеї Біласа пройшов аукціон (фоторепортаж)

 У середу, 15 березня, в Художньому музеї Михайла Біласа спільно з Трускавецькою дитячою школою мистецтв імені Романа Савицького відбувся аукціон – продаж дитячих творчих робіт. Усі гості мали можливість придбати справжні твори мистецтва – роботи юних митців школи мистецтв ім.. Р. Савицького і допомогти дітям з реалізацією проекту реконструкції шкільної скульптурної майстерні.

Це був вже шостий аукціон, які традиційно проводяться в музеї на підтримку різних цікавих творчих і патріотичних проектів – від придбання машини для воїнів АТО до скульптурної майстерні для учнів школи мистецтв.

Аукціон вдався на славу. Було продано 56 лотів – картини та скульптуру. Зібрано 7230 гривень.

Фото Ірини Бердаль-ШевчикСоздан 16 мар 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником