Трускавецький вісник № 65 (1427) від 23 квітня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 65 (1427) від 23 квітня 2017 р.

23.04.2017У номері: Відкриття виставки фотографій в музеї історії; Зустріч з волонтером Корпусу Миру; Легкоатлетичний пробіг у Трускавці; Перемога тенісистів з Трускавця; День Землі, або Чому сезон тиші важливий.

Короткі новини

Тенісне «золото» – у представниць Трускавця

З 17 по 23 квітня 2017 р. у м. Стрий відбувся Всеукраїнський юнацький турнір з тенісу «МАКС ТУР» серед учнів до 14 років. Серед 15 учасників змагань зі Львова, Хмельницького, Стрия та Трускавця вихованки відділення тенісу Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» вибороли перемогу в одиночному розряді - 1-місце Карп`як Вікторія, 2-місце Микитин Яна. У парному розряді дует Карп`як Вікорія – Микитин Яна, обігравши у фінальному поєдинку пару зі Львова (Ковпак Ольга – Зеленчук Мирослава), також зайняли перше місце (тренер ДЮСК Ігор Микитин).

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець» з навчально-виховної роботи

Мандруючи Святою Землею

«Чи ти був на Голгофі, чи бачив хреста, на якому Син Божий вмирав?». Слова цієї великопісної пісні пригадалися під час відкриття фотовиставки на тему «Українці: слідами Христа», яке відбулося у неділю, 23 квітня, в музеї історії міста-курорту.

Паломництва можна здійснювати в різні місцини, в тому числі й по Україні (Гошів, Унів, Зарваниця, Почаїв тощо). Але все-таки хочеться відвідати Святу Землю, котра є святою і для християн, і для мусульман, і для жидів. Автор світлин, журналіст та редактор часопису «За вільну Україну» Богдан Вовк під час свого виступу вживає саме термін «жиди», адже для галичан це нейтральне позначення народу, яке не несе жодного негативного смислового навантаження.

Стіни двох кімнат на другому поверсі музею обвішані чудовими світлинами, які передають миттєвості паломницьких днів. На деяких з них бачимо впізнавані обличчя – Глави УГКЦ Святослава Шевчука, єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослава Приріза, наших трускавецьких священиків – о.-декана Петра Івасівку та о. Володимира Бондарчука. До речі, єпископ Ярослав та згадані вище настоятелі двох трускавецьких парафій були присутні на відкритті фотовиставки – спільно з о. Василем Нестером та семінаристами з Дрогобицької духовної семінарії. Прибули на відкриття фотоекспозиції і давні приятелі Богдана Вовка – однокурсники з часів навчання на факультеті журналістики Львівського національного університету Тарас Метик (політик, сценарист, журналіст, автор п`єси «Нескорима» та сценарію до фільму про Романа Різняка-Макомацького) та Ігор Паращак (майстер фотографії, в минулому кореспондент газети «Франкова криниця», а зараз головний редактор газети «Львівський залізничник»), а також поет В`ячеслав Умнов.

Як завжди, талановито вела зустріч з Богданом Вовком директорка музею Галина Коваль, а завершила цей чудовий недільний пополудень бард Лілія Кобільник, котра виконала пісню «Ісус Христос» на слова Ліни Костенко та надзвичайно потужний патріотичний твір на слова Антоніни Листопад.

Цікаві історії про Святу Землю, пам’ятки, жидівський спосіб мислення, мистецтво фотографії, духовні основи християнства – все це переплелося в півторагодинній зустрічі в трускавецькому музеї. Ненав`язливі мелодії та співи про Єрусалим спільно з образами Оливної гори, давніх жидівських цвинтарів-кіркутів, мечеті Омара, Стіни плачу, християнських храмів у знакових для вірян місцях немов переносили присутніх туди, де творилося християнство.

Не кожен може дозволити собі поїхати на Святу Землю, не в кожного є 800 доларів чи більше, які потрібні на тиждень перебування там. Але кожен може завітати до музею, щоб побачити Святу Землю так, як побачив її Богдан Вовк. Фотооб`єктив його камери зафіксував щемливі миті, якими він ділиться зі всіма.

Володимир Ключак

Допомагаючи, стаєш багатшим

Америка… Для багатьох, якщо не для всіх, назва цього континенту асоціюється з багатством, розкішшю, високими стандартами демократії, силою, можливістю себе реалізувати. Бо під словом «Америка» найчастіше розуміємо ту її частину, котра зараз є світовим лідером і має горду назву Сполучені Штати Америки (США).

Вже багато років американці діляться своїм досвідом, підтримуючи країни третього світу, але не конче фінансами, а радше даючи їм «замість риби вудку». З 1961 року (а в Україні з 1992) Корпус Миру розсилає своїх волонтерів, громадян Америки, щоб вони сприяли зміцненню дружби та взаєморозуміння між народами. 2017 рік в історії Трускавця стане знаменитим не лише пишним святкуванням 190-літнього ювілею курорту, але й тим, що вперше нога волонтера американського Корпусу Миру ступила на благословенну трускавецьку землю.

Сам факт, що тема США вже двічі за останній тиждень переплітається із темою Трускавця, навряд чи є випадковістю. На Великдень у Трускавці перебували дві групи туристів із США (Бостон та Каліфорнія), а вже на Провідну неділю громадянин США проводив зустріч з активними трускавчанами. Випадковостей не буває.

Зустріч з Андрієм Ленцем з активними трускавчанами проходила у неділю, 23 квітня, в приміщенні кафе «На здоров`я», де в куточку скромно причаївся прапор «Ротарі Клубу Трускавець». Саме завдяки активній позиції ротарійців Трускавця стало можливим перебування волонтера-американця у Трускавці. У зустрічі, котра тривала близько півтора години, взяли участь сам Андрій Ленець (в Фейсбуку він Andy Lenec), Сергій Розора з дружиною Катериною та сином Юрієм, ротарієць Юрій з дружиною Тетяною (м. Черкаси), ротарієць Сергій Костів (власник зоопарку «Лімпопо» в Меденичах), колишній ротарієць, депутат Трускавецької міської ради Святослав Грабовський, потенційний ротарієць, депутат ТМР Андрій Кісак, голова ТМО партії «Народний контроль», екс-депутат ТМР Євстахій Буняк, завідувач бібліотеки-філії №1 м. Трускавця (УРБАН-бібліотека) Віра Савка та працівник цієї ж бібліотеки Богдан.

Спочатку Андрій Ленець розповів про себе. Він – українець, але народився вже в США. Батько і мати Андрія емігрували в Німеччину, а згодом до США в буремні 1940-і. Це була інтелігентна родина: мама – корінна львів’янка, тато – лікар в Комарному, родину вивезли до Сибіру. Першою і рідною мовою Андрія була українська, нею він говорить досить добре, та все ж деякі слова підбирає важко. Має двох дорослих дітей з вищою освітою, має чимало вільного часу, тож після волонтерства в церкві вирішив себе спробувати і в якості волонтера Корпусу Миру. В липні минулого року його аплікаційна заявка була прийнята та схвалена і ось вже п’ять тижнів він перебуває в Україні, де проходить тренінги.

Цей милий круглощокий чоловік із посивілим волоссям випромінює симпатію та енергію, впевненість та розважливість. Він перезнайомився з усіма учасниками зустрічі, відповідає на запитання і запитує сам. Розповідає, що в Україні зараз перебуває біля 300 волонтерів Корпусу Миру і кожен з них хотів би, щоб його направили саме на Західну Україну. Коли знайшов Трускавець на карті, то зрозумів, що йому випав джек-пот, усміхається Андрій Ленець. Сергій Розора доповнює, що Трускавцю теж пощастило, що волонтер з США так добре володіє українською, адже, на жаль, все-таки англійська для більшості мешканців нашого курорту – це не реальність, а перспектива, часто далека та туманна.

Поки що Андрій Ленець освоюється у нашому місті-курорті. Після завершення тренінгів в Чернігові він прибуде сюди на два роки і громадські активісти повинні постаратися, щоб його перебування тут було максимально ефективним. Судячи з перебігу зустрічі в кафе «На здоров`я», нудьгувати та дармувати йому у Трускавці не доведеться. Він відкриватиме нам Америку, а ми йому відкриватимемо принади Трускавця. Присутній на зустрічі Володимир Ключак висловив припущення, що досвід волонтера-американця може знадобитися і в справі промоції нашого курорту.

Розкриваючи рецепт успіху Америки, Андрій Ленець розповів про те, яку важливу роль в житті пересічного американця відіграють благодійність, волонтерство, допомога іншим. Не лише своїм рідним, приятелям чи знайомим, а допомога взагалі, підтримка проектів, Люди дають кошти і від цього стають не біднішими, а багатшими. Люди знають закон ділення і їхні статки примножуються.

До речі, в Трускавці теж є люди, які це зрозуміли. Представники Ротарі Клубу витрачають великі кошти на благодійність і Бог благословить їх за це. Інший приклад – Лев Грицак, генеральний директор готельно-курортного комплексу «Карпати», який благодійністю в нашому місті-курорті займається від моменту прибуття в Трускавець.

Сподіваємося, що з часом щораз більше трускавчан усвідомить, що краще давати, ніж брати, і що багата та успішна людина – не ворог громади, а локомотив її розвитку. Коли це пояснює хтось місцевий, то від нього відмахуються, діючи за принципом «Нема пророка у своїй Вітчизні». Можливо, трускавчани зрозуміють цю прописну істину та почнуть змінюватися, коли їм скаже це американець. Американець-українець Андрій Ленець, для котрого Трускавець стане на певний період часу другою домівкою.

Володимир Ключак

В здоровому тілі – здоровий дух

Дмитро та Олена Поліщуки – постаті ще недостатньо знані у Трускавці. Але на Дрогобиччині саме з цими людьми, а також з Миколою Ніклюдовим асоціюється успішна реабілітація осіб, залежних від алкоголю та наркотиків. В травні минулого року громадська організація “Тверезість – вибір сильних”, яку очолює Дмитро Поліщук (Микола Ніклюдов є співзасновником та заступником голови, а Олена Поліщук - секретарем організації), заснувала в Східниці реабілітаційний центр для алко- та наркозалежних.

Розуміючи важливість та актуальність теми залежності, представники громадської організації «Тверезість – вибір сильних» нав’язали контакти з представниками влади та політичних партій. Так, у Трускавці активісти цієї ГО за участі влади та працівників соціальних і медичних служб у лютому ц.р. провели круглий стіл, на якому окреслили основні напрямки діяльності. Одним з таких напрямків є популяризація здорового способу життя, лекції, тренінги, флеш-моби. А одним із заходів, проведених громадською організацією «Тверезість – вибір сильних» спільно з ТМО партії «Батьківщина», владою Трускавця та ДЮСК «Спортовець», став легкоатлетичний пробіг, який пройшов минулої суботи.

Пробіг під назвою «Молодь обирає здоров’я», який пройшов 22 квітня, проліг заздалегідь визначеною трасою: площа Незалежності – вулиця Бандери – вулиця Бориславська – вулиця Героїв УПА – вулиця Суховоля – вулиця Бандери – площа Незалежності. Учасники пробігу після реєстрації отримали пам`ятки та інформаційні матеріали.

- Ми співпрацюємо з ГО «Тверезість – вибір сильних», бо бачимо їхню щирість та результативність, - каже генеральний директор ГКК «Карпати», член партії «Батьківщина» Лев Грицак.

- Було дуже класно, я не шкодую, що взяла участь у пробігу, хоча думала, що бігти прийдеться довше. А один кілометр – це не так вже й багато, - ділиться враженнями учасниця легкоатлетичного кросу Марія Ключак.

Після пробігу акція завершилася на центральній сцені Трускавця, де виступили представники ГО «Тверезість – вибір сильних», заступник міського голови Трускавця Олександр Ткаченко і голова ТМО партії «Батьківщина» Руслан Крамар. Присутні також привітали з піввіковим ювілеєм директора ДЮСК «Спортовець» Любомира Мацьковича.

Погана погода не змогла зіпсувати хорошого настрою організаторів та учасників пробігу, метою якого є популяризація здорового способу життя, привернення уваги до важливості теми алкогольної та наркотичної залежності, а також профілактика цих залежностей, особливо серед дітей та молоді.

Володимир Ключак, фото Ігоря Гургули та Наталії Бегін

День Землі, або Чому сезон тиші важливий

22 квітня світ святкує День Землі. WWF хоче наголосити на тому, що саме зараз триває так званий «сезон тиші», який є дуже важливим для збереження популяцій тварин, і відповідно Планети.

Ми всі знаємо, що усе живе на нашій планеті розвивається циклічно. Таким циклам підпорядковуємося в певній мірі і ми, люди, адже уночі ми полюбляємо відпочивати, а світлу пору доби - проводити активно. У світі живої природи така циклічність виражена набагато яскравіше. Рослина знає, коли її скидати листя, багато тварин - коли впадати у сплячку, риба - коли зосереджуватися на глибоководних ділянках і теж "засинати". Біологічний годинник також підказує живим істотам, коли прокидатися від сну, розпускати листочки, починати вити гнізда чи йти на нерест. Такий активний період в житті дикої природи розпочинається із першого квітня і завершується приблизно у середині червня. Саме зараз у багатьох тварин відбувається розмноження та догляд за новонародженими нащадками. Птахи будують свої гнізда і висиджують пташенят, спочатку хижі види риб, а потім і травоїдні починають нереститися, шукаючи собі необхідний субстрат для нересту: гальку, пісок, рослинність, тощо.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про тваринний світ» у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня ("Період тиші"), не можна проводити роботи та заходи, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверки, санітарні рубки лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах). Надзвичайно важлива заборона масових рубок у цей період, адже такі заходи зривають гніздування різних видів птахів, передусім хижих, а також заважають розмноженню диких видів звірів, у тому числі мисливської фауни.

Приблизно в цей же період триває нерестова заборона на вилов риби та інших гідробіонтів (на певних водоймах нерестова заборона може мати меншу чи більшу тривалість, для розуміння скільки триває нерестова заборона на конкретному водному об'єкті варто шукати відповідну інформацію на сторінках Держрибагентства, Держекоінспекції, сторінках природоохоронних установ). Якщо не знаходите потрібну інформацію, звертайтесь до WWF. Вилов риби в цей період можна здійснювати лише з берега і обмеженим переліком знарядь лову (однією вудочкою чи спінінгом), не можна ловити на нерестовищах, проводити різноманітні гідротехнічні роботи на річках, проводити змагання з спортивного рибальства, пересування човнів.

Такі заборонні заходи особливо потрібні рідкісним та зникаючим видам, популяції яких є дуже розрідженими. До прикладу, такі охоронні заходи допоможуть у збереженні стерляді прісноводної - одного із шести існуючих "червонокнижних" представників родини осетрові і єдиного прісноводного виду, що здатен створювати локальні популяції на Дністрі, Дніпрі, Дунаї.

Інна Гоч, WWF в Україні, ihoch@wwfdcp.orgОбновлен 24 апр 2017. Создан 23 апр 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником