Трускавецький вісник № 73 (1435) від 8 травня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 73 (1435) від 8 травня 2017 р.

08.05.2017У номері: Фестивалі «Трускавецький фігляр» та «Плащ Юра»; Мак пам`ятає; Візит трускавецької делегації до Сянока; Короткі новини.

Короткі новини

Грушів готується до 30-ї річниці об`явлень Матері Божої

В найближчу неділю, 14 травня, відбудеться Міжнародна проща до села Грушів на Дрогобиччині. Паломництво вірян приурочене до 30-річного ювілею Марійних об`явлень у Грушеві. Нагадаємо, що в 1987 році в цьому селі Пресвята Діва Марія з`явилася біля місцевої церкви – спочатку місцевій дівчинці Марії Кізин, а згодом її односельчанам та численним паломникам.

Безбожницька совєтська влада забороняла поїздки до Грушева, в село був перекритий в`їзд нібито через наявність інфекційних хвороб худоби та птиці. Але люди все одно йшли та їхали до Грушева.

Тепер, в час незалежності України, віряни пригадають події 30-літньої давнини та вкотре помоляться у грушівській святині, прохаючи у Бога долі для нашої рідної держави. Організатори святкувань прогнозують приїзд біля 30 тисяч паломників.

Відкриється фотовиставка «Трускавець очима романтика»

На 19 травня в музеї історії міста-курорту планується відкриття виставки робіт фотомитця Петра Закусила під назвою «Трускавець очима романтика». Виставку приурочено до 190-літнього ювілею нашого курорту.

Петро Закусило – талановитий фотограф, чиї роботи викликають справжнє захоплення через вміння передати миттєвості та красу, динаміку та велич, пов’язані з нашим Трускавцем. Деякі з його творів можна оглянути вже зараз – в групі «Truskavets найкраще місто» в соціальній мережі Фейсбук.

У Трускавці рятувальники надавали допомогу по відкриванню дверей

Як інформує прес-служба ГУ ДСНС України у Львівській області, у неділю, 7 травня, о 01:45 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення, що в м. Трускавець, вул. Мазепи, 14 в квартирі на другому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку тривалий час не відкриває двері власник.

Фахівці пожежно-рятувального відділення ДПРЧ-7 м. Трускавець надавали допомогу працівникам поліції по відкриванню дверей. Рятувальники за допомогою висувної драбини забезпечили доступ працівникам поліції до помешкання. У квартирі знаходився власник в нетверезому стані та дитина.

Власна інформація

Мак пам’ятає…

Знаєте, чому мак? Він проростає тоді, коли земля зворушена до свого єства. Тоді, коли зерна інших квітів обвітрюються зимними вітрами безкраю українських степів або гниють у вологій слоті серединної Європи...

Мак пам'ятає.

Страшний сморід нашарованих людських випорожнень в окопах та на брустверах. Млосно-солодкавий запах гниючої плоті.

Мак пам'ятає.

Німеччина підписувала капітуляцію 8 травня. 9 спектакль грали спеціально для радянських маньяків, яким британці та американці малодушно-боягузливо годили, накликаючи на себе біду світового комунізму.

Мак пам'ятає.

Мільйони вбитих, скалічених, ненароджених. Це вони кличуть до неба. До нині кличуть. Це вони пам'ятають спільні паради Червоної Армії та Вермахту, це вони пам'ятають, як з німецьких таборів їхали в радянські, це вони знають, що вижити в Дахау було так само важко, як і в УхтПечлагє...

Мак пам'ятає.

Ми не забудем.

Все для того, щоб той, хто хоче "павтаріть", не зміг більше нікого вбити. Для цього український Воїн тримає оборону в степах Донбасу, щоб російські вбивці не могли пройти далі, на Захід.

Мак знає – ніколи знову.

Вони ніколи знову не зможуть "павтаріть".

І ті, в Берліні, теж.

Володимир Бараняк (Шершень), Фейсбук

Фестиваль витривалості та ніжності

ІІ Всеукраїнський фестиваль циркового мистецтва «Трускавецький фіґляр» став черговою віхою в багатому фестивальному житті Трускавця. Започаткований у 2016 році з ініціативи фаната цирку, керівника Народного цирку «Каскад» у Трускавці Миколи Добровольського, «Трускавецький фіґляр» став майданчиком, де свої вміння та досягнення показує вся циркова Україна – від Сходу до Заходу, від Півночі до Півдня. Ось і тепер до курортної столиці України на фестиваль циркового мистецтва з`їхалися гості з Чернігова та Львова, Донеччини та Одещини, не кажучи вже про сусідні Стебник та Борислав, де циркове мистецтво теж користується неабиякою пошаною.

Цирк лише на перший погляд веселий, розважальний, легкий, безтурботний. Для того, щоб подарувати радість та захоплення глядачам, потрібна виснажлива копітка рутинна праця, нескінченні тренування. Але ця праця дає свої плоди – циркові артисти переважно стрункі, здорові, гнучкі, з ідеальною поставою і часто викликають в інших не лише захоплення, але й певну заздрість.

Три дні тривало свято цирку в місті «Нафтусі», і це були досить насичені дні. Фестиваль «Трускавецький фіґляр» було відкрито 4 травня в Народному домі. Корективи внесла погода – через сильний дощ організатори вирішили відмовитися від помпезного відкриття на центральній сцені міста.

Субота, 5 травня, стала днем журі – саме їм довелося переглядати виступи всіх конкурсантів, порівнювати, оцінювати, щоб не було звинувачень у лобізмі чи якійсь іншій несправедливості. Кращих із кращих визначити було нелегко – кожна з представлених на фестивалі 11 команд мала свої родзинки, свої таланти. Та все ж найкращими виявилися колективи з міста Новояворівськ на Львівщині (циркова студія «Веселка») та міста Чорноморськ (колишній Іллічівськ) на Одещині (народний цирковий колектив «Арлекіно»), їм і дісталися Гран-прі «Фігляра».

Перед проведенням Гала-концерту фестивалю члени журі поспілкувалися з представниками місцевих ЗМІ. Артистка цирку (дресирувальниця тигрів та левів, повітряна гімнастка, акробат), Народна артистка СРСР та України, Генеральний директор і художній керівник Національного цирку України Людмила Шевченко не приховує свого захоплення від вдалої назви фестивалю, на який так і хочеться їхати. Пані Людмила очолювала журі «Фігляра» в минулому році, тож і тепер не відмовилася приїхати до Трускавця, щоб побачити нові циркові таланти, виплекані в різних регіонах України. Разом з нею оцінювали якість виступів генеральний директор Львівського державного цирку Роман Пришляк, радник ректора Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтва, фіналіст проекту «Україна має талант», уродженець Трускавця Андрій Шмандровський, і звісно ж, директорка фестивалю «Трускавецький фіґляр», одна з ініціаторів його виникнення Наталія Пономаренко.

Під час прес-конференції було піднято тему викликів, перед якими стоїть сучасний цирк в Україні, згадано про людей, які прославили наш край і які є вихідцями з циркового середовища. Це зокрема Віта Родіонова, вихованка стебницького цирку, яким керує Іван Куць, це продюсер телеканалу СТБ Мар`ян Дашинич, це Руслан Гусейнов та багато інших, кому цирк дав путівку в життя.

А потім було циркове диво, яке тривало дві з половиною години. Диво з акробатами та жонглерами, з клоунами та ліричними композиціями, диво, яке доводить, що людина здатна розширити межі своїх можливостей. Виступи кожного учасника гала-концерту фестивалю сприймалися на «ура», лунали бурхливі аплодисменти. От тільки шкода, що зал не був заповнений повністю: погода і цього дня не балувала трускавчан, тож не кожен міг відважитися вийти з дому в час потужної зливи.

Олександра Брус, Христина Ломакіна, Валерія Ілечко, Марина Ярошенко, Аліна Рогаченко, Вікторія Воловик, Вікторія Марфіянова, Аліна Контна, Михайло Ковалик, Марія Берегова, Валерія Берегова, Марта Янкевич, Віктор Кізлик, Устим Гентош, Михайло Мисишин, Марія Постова, Катерина Загорулько – цих кілька прізвищ занотовуємо під час виступів на сцені представників Бахмута (Донецька область) і Чорноморська (Одеська область), Надвірної (Івано-Франківська область) і Новояворівська, Трускавця, Борислава, Стебника (Львівщина), Чернігова та інших міст. Кожен виступ – неповторний, із вкладенням зусиль, енергії, душі. Композиції «Ніжність» та «Квіти» не лише демонструють складну техніку виконання, але й змушують замислитися над поняттями дружби, любові, добра, емпатії.

Затамувавши подих, стежить зал за зусиллями юної гімнастки Вікторії Воловик з Бахмута (композиція «Аватар»). Натомість публіка дозволяє собі дещо розслабитися під час композицій про дівчинку Машу, веселого кухаря, «Біля криниченьки», танцю з хула-хупами від Олександри Брус та під час виступу квартету клоунів від Народного цирку «Каскад» з Трускавця.

- До побачення, «Трускавецький фіґляр-2017»! До зустрічі на фестивалі циркового мистецтва «Трускавецький фіґляр» у 2018 році! – оголошує про закриття дійства ведуча Оксана Сопілка-Чіпак та виконує гімн фестивалю. Зал стоячи дякує артистам, які несуть в маси мистецтво цирку, пропагують мир та добро, дбають про свій розвиток самі і своїм прикладом закликають до цього інших.

До побачення, «Трускавецький фіґляре», фестивалю витривалості та ніжності. А Трускавець тим часом готується до інших фестивалів, які рясно розквітають на благословенній землі курорту. Вже 27-28 травня гостюватиме пісенний фестиваль «Трускавецька фієста – санаторій «Карпати»-2017». А в червні на мешканців міста та гостей курорту ще чекає ряд фестивалів, а також головне свято цього року – 190-літній ювілей курорту.

Володимир Ключак, фото автора та Юрія Борика

Захисний плащ святого Юра над Дрогобичем та Україною

Навіть відпочиваючи, підтримуй наше військо і наших воїнів. Таке гасло взяли собі на озброєння організатори фестивалю «Плащ Юра» в Дрогобичі, волонтерська спільнота Дрогобича.

Церква святого Юра в місті Котермака – древня і наповнена особливою атмосферою. Намолена віками, оздоблена давніми українськими митцями, скромна і водночас величава у своєму поважному віці та горда своїм покровителем.

Святий Юрій-Змієборець – дуже поважаний в українському народі. Він уособлює захисника, який готовий вбити ворога, пронизати його своїм списом, захищаючи рідних людей і рідний край. І хоча в Україні День захисника Вітчизни відзначають на інше релігійне свято, Покрови Пресвятої Богородиці, та святий Юр – це власне той, з кого беруть приклад вірні захисники України теперішніх непростих часів.

Хоча фестиваль «Плащ Юра» розпочався в Дрогобичі ще 4 травня, та перші два дні заходу зібрали майже винятково мистецькі кола. Арт-студії під відкритим небом, розписи, арт-акції, перформанси та ленд-арти зібрали в першу чергу тих, хто добре розуміється на образотворчому мистецтві і, як кажуть, може й інших оцінити, і себе показати.

Зате на самого Юрія, 6 травня, до старенької церковці на вулиці Солоний Ставок валом повалили дрогобичани. Святу Літургію тут попровадив отець-канцлер Тарас Гарасимчук, щедро покропив усіх свяченою водичкою, і хмари розступилися. Аж до вечора світило та гріло ясне сонечко, а землиця, рясно напоєна дощами, видавала цілюще зело.

Хоча вже наступного дня, у неділю, 7 травня, погода явно погіршилася, проте для фестивалю це не стало перешкодою. В приміщенні церковці пройшов концерт класичної духовної музики (сопрано Наталія Дитюк, віолончель Ярослав Мигаль, партія фортепіано Олена Владиславська). Організувала концерт знана на Дрогобиччині та поза межами регіону волонтерська сім`я Лева Скопа та Тетяни Думан, а ведучою теж була волонтерка, актриса Львівського обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича Олександра Возняк.

Вечірній молебень у церкві став фінальним акордом «Плаща Юра». Але відгомін фестивалю ще довго гуркотітиме Дрогобичем та Україною, немов відлуння грому. Хоча певні сили намагалися докласти всіх зусиль для применшення ваги заходу, та добро традиційно перемогло зло.

Символічною є ікона, намальована на нашому національному стязі – святий Юрій-змієборець знищує червоного московського дракона. Цей образ буде відправлений на схід, аби зміцнити віру наших воїнів у те, що перемога обов’язково буде за нами. А ще ця ікона є застереженням для всіх сил, які полакомилися на легкі москальські грошенята – прощення не буде! За зраду України, за деструктивні дії з очорнення волонтерів, воїнів і всього українства нашим хруням колись доведеться все-таки відповісти. Якщо не перед судом людським, то на Суді Божому.

Плащ Юра нехай дає силу та наснагу нашим воїнам, терпеливості і віри волонтерам, нехай закриває від ворожих стріл та куль рідну неньку-Україну. В день пам`яті загиблих у ІІ світовій війні маємо пам’ятати і про тих, хто гине тепер – кожного дня, не пускаючи злобних кремлівських карликів вглиб нашої території. І нехай їм, нашим захисникам, допомагають «Святий Юр та Пречиста Мати», як про це співається у відомій українській пісні…

Володимир Ключак, фото Марії Головкевич, Івана Шведа та Ігоря Стецикевича

Візит трускавецької делегації до Сянока

4-6 травня 2017 року на запрошення Старости Сяноцького повіту в рамках підписаної чотиристоронньої Угоди відбувся візит делегації Трускавця в польське місто Сянок. Візит організував голова правління ГО «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько. В делегацію, яку очолив міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, були включені в основному представники освіти міста-курорту, адже в жовтні минулого року Трускавець приймав представників освіти з Сяноцького повіту.

Візит відбувався на високому рівні. Делегацію з України зустрічали Посол Сейму Польщі Пйотр Уруський, Староста Сяноцького повіту Роман Конєчни та Віце-староста Вацлав Кравчик, депутати Сяноцького повіту, керівники шкіл та навчальних закладів. Гостям з Трускавця найперше показали місто Сянок. Особливе враження справило відвідання музею-скансену галицької архітектури та музею-замку з великою експозицією українських ікон, плащаниць, хрестів. Все це поляки зберегли як пам’ять про людей, котрі століттями по-добросусідськи жили на цих територіях і це з їхнього боку показує їхнє справжнє приязне відношення до своїх сусідів з України.

В подальшому за ці два дні трускавчани змогли відвідати багато навчальних закладів різного рівня, ознайомитись із системою освіти, побачити той рівень, на якому знаходяться зараз освітні заклади і інфраструктура освіти польських міст. За результатами цього візиту були започатковані нові ініціативи і досягнуті домовленості про подальшу співпрацю. До прикладу: мер Трускавця Андрій Кульчинський узгодив приїзд відповідального представника міста для подальшого опрацювання спільного проекту в рамках транскордонної співпраці, котрий пройшов перший етап відбору, представник Міжнародної клініки реабілітації Михайло Гордієвич погодив терміни проведення спільної міжнародної медичної конференції, а Іван Цегенько домовився з Послом Сейму Пйотром Уруським про візит школярів з Трускавця до польського Сейму.

- Дуже символічно, що цей візит відбувся рівно рік після того, як у Трускавці в готельно-курортному комплексі «Ріксос» була підписана чотиристороння Угода між Трускавцем, Старосамбірським районом, Сяноцьким повітом і польським курортом Риманув, – розповідає голова правління ГО «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько. - Приємно, що ця Угода не залишилася формальним актом, а стала фундаментом для створення туристично-економічного кластеру «Бескиди», в рамках якого за рік, з дня підписання, ми з нашими польськими друзями зуміли спільно прийняти участь в багатьох заходах, форумах, конференціях, підняли та почали вирішувати ряд важливих для нашого спільного регіону проблем, неодноразово відвідували один одного. Немаловажним результатом нашої співпраці з Польщею стало зростання уваги керівництва області до нашого регіону і проблем прикордоння, а також енергійне зростання гостей з цієї країни, котрі все частіше відпочивають і оздоровлюються в готелях і санаторіях Трускавця. Хотілося б також, щоб на майбутнє до співпраці саме в форматі кластеру «Бескиди» активніше долучались і представники Старосамбірського району, які є також одними з підписантів вищезазначеної Угоди.

По завершенні візиту міський голова Трускавця запросив делегацію Сяноцького повіту разом з Послом Сейму Польщі прийняти участь в святкуванні 190-річчя Трускавця. Отож незабаром місто-курорт в черговий раз буде приймати наших друзів з Сяноцького повіту.

Степан ГнатківСоздан 08 мая 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником