Трускавецький вісник № 94 (1456) від 8 червня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 94 (1456) від 8 червня 2017 р.

08.06.2017У номері: Інтерв’ю з Романом Бучковичем; Багатоповерхівки потребують модернізації; Короткі новини регіону; Оголошення.

Короткі новини

У Трускавці День журналіста відзначали два дні

У Трускавці журналістів в день їхнього професійного свята 6 червня привітали представники влади міста-курорту. Міський голова Андрій Кульчинський та заступник міського голови з гуманітарних питань Олександр Ткаченко особисто привітали працівників пера, диктофону та мікрофону. На зустріч в ресторан «Сохо» були запрошені журналісти міських газет, Інтернет-видань, проводового радіо, відділу внутрішньої політики (всього 10 чол.). З нагоди Дня журналіста було вручено символічні подяки міського голови.

Привітав журналістів з професійним святом і міський голова Трускавця 2002-2010 років, Заслужений лікар України, генеральний директор ГКК «Карпати» Лев Грицак. Він організував зустріч для 17 журналістів міста та регіону в етно-ресторані «Гражда». Лев Ярославович привітав присутніх за допомогою мобільного зв’язку, оскільки 7 червня він не був у Трускавці. А особисто привітали представників ЗМІ з їхнім професійним святом сини Лева Грицака Юрій Львович (перший заступник гендиректора ГКК «Карпати») та Ярослав Львович (лікар, завідувач лікувально-діагностичного центру). Протягом трьох годин представники трускавецького та дрогобицького проводового радіо, міських та регіональних газет мали можливість поспілкуватися у святковій атмосфері, згадати про давні часи та пом`янути тих колег, які відійшли у Вічність, побажати одне одному здоров`я та легкого пера. Як зазначив один з журналістів, добре, що є люди, які пам`ятають про працівників ЗМІ не тільки під час виборів та коли їм чогось треба, а постійно, у тому числі в день професійного свята.

Діяли на шкоду громаді

Потужні зливи у вівторок, 6 червня, спричинили короткотривале підтоплення вулиць Шевченка, Річки, Стебницької та частини території курортного парку у Трускавці. Це стихійне лихо, викликане форс-мажорними погодними обставинами, постаралася використати у своїй деструктивній діяльності опозиція. Але їхня істерика наштовхнулася на тверезі коментарі небайдужих мешканців, які пригадали тим, хто був при владі протягом п’яти років, що під час сильних злив Трускавець затоплює завжди, а в горлопанів була можливість хоча б щось зробити для виправлення ситуації.

Представники «козирних» та їхні тролі потренувались у знанні водостоків міста, що треба зробити аби не топило, але ніхто з них не згадав, що ще за часів начальника УКЖКГіБ ТМР Василя Стечкевича (був на цій посаді до 2011 року) виготовлено проектну документацію з реконструкції курортного парку із закладкою двохметрового каналізаційного колектора, а також аналогічних колекторів на вулицях Шевченка і Річки. Тодішньому меру Козиру коштів на реконструкцію парку не вистачило, бо мусів робити "кілька локальних ринків", а колектори на Шевченка і Річках вони в проектах не побачили, так сильно спішили зробити покриття вулиць до виборів. Якщо по парку роботи не були зроблені, то це паскудство, а на Шевченка і Річках це службовий злочин.

Своїм досвідом подолання залежності поділяться реабілітанти

Як інформує наше власне джерело, у неділю, 11 червня, в приміщенні церкви "Добра Новина" в місті Стебнику відбудеться зустріч-спілкування з гостями Львівського реабілітаційного центру "Нове Життя" на тему «Чи є вихід для залежних людей?». Запрошуються всі бажаючі, алко- і наркозалежні та ті, хто стикнувся з цими проблемами (члени сімей). Початок зустрічі о 15.00.

У Бориславі рятувальники відкачували воду із підтоплених будинків

Як інформує прес-служба ГУ ДСНС України у Львівській області, 6 червня о 15:47 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що в м. Борислав на вул. Грушевського, 34 внаслідок грозових дощів підтоплено прибудинкову територію та  двоповерховий житловий будинок. Пожежно-рятувальним відділенням здійснено відкачку води в кількості 65 куб.м.

Цього ж дня о 16:18 до рятувальників надійшло ще одне повідомлення про те, що в м. Борислав на вул. Трускавецька, 19 внаслідок грозових дощів підтоплено прибудинкову територію та  одноповерховий  житловий будинок. Рятувальники здійснили відкачку води в кількості 10 куб.м.

Власна інформація

Уряд ухвалив Стратегію управління державними земельними ресурсами

Нові принципи господарювання дозволять залучити додатково понад 1 млрд гривень до місцевих бюджетів уже до кінця 2018 року

Кабінет Міністрів України на засіданні 7 червня ухвалив проект постанови «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності». Документ був розроблений Мінагрополітики за дорученням Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана за підсумком зустрічі голови Уряду із представниками аграрних асоціацій. Документ спрямований на удосконалення дій держави в сфері управління земельними ресурсами.

Як відзначив, презентуючи проект постанови, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк, сфера земельних відносин є однією із найбільш корупціногенних в державі і точкові заходи, що активно проводяться правоохоронними органами спільно з антикорупційним відділом Держгеокадастру, є недостатніми для подолання цих ризиків. Крім того, держава, передавши органам земельних ресурсів у 2013 році повноваження по розпорядженню землями, жодним чином не зафіксувала принципи такого розпорядження та цілі, з якими мають відбуватися такі акти. У результаті, проведений в 2014 році аналіз виявив, що більша частина договорів на оренду державних земель укладені на максимальний термін в 49 років і за мінімальною ставкою в 3%, що вказувало на корупційні ризики при здійсненні таких угод.

«Тому сьогодні Мінагрополітики пропонує системне рішення, яке дозволить підвищити ефективність управління земельними ресурсами, встановивши жорсткі умови, на яких Держгеокадастр може розпоряджатися сільгоспземлями державної форми власності, – підкреслив він. – Це рішення є нагальним, оскільки окрім корупційних ризиків низька ефективність управління землями призводить до суттєвого недоотримання коштів місцевими бюджетами, до яких зараховується орендна плата».

Так, при розпорядженні землями вводяться такі уніфіковані правила: передача державних земель в оренду здійснюється виключно на аукціонах за єдиними стартовими умовами – на термін 7 років при ставці не нижче 8% від нормативної грошової вартості цієї землі, що відповідає середньому рівню оренди по галузі.

У разі відмови орендаря від земельної ділянки, її повторна передача здійснюється також на торгах, а не в ручному режимі. «Тим самим припиняється схема, за якою землі, повертаючись із користування, ділилися по 2 га і вилучалися із державної власності назавжди через безоплатну приватизацію», – підкреслив Максим Мартинюк.

Також вводиться жорсткий розрахунковий норматив площі землі, яка може бути передана на місцевому рівні безоплатно, – не більше ніж 25% від площі земель, що були передані в оренду на конкурентних засадах за попередній звітний період. Пріоритет на отримання землі на безоплатних засадах матимуть учасники АТО.

Цією постановою суттєво обмежено повноваження Держгеокадастру щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності. На сьогодні перед Держгеокадастром поставлено завдання привести у відповідність до Стратегії договори минулих періодів.

Впровадження цих заходів стимулюватиме зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі держземель в оренду. Розрахунково, економічний ефект може скласти додатково 1 млрд гривень станом на кінець 2018 року

Довідково. На сьогодні в державній власності знаходиться 10,4 млн га земель – тобто 25% всієї сільськогосподарської землі в Україні. Ці землі частково знаходяться в користуванні державних підприємств та є землями запасу, щодо яких приймаються рішення про передачу їх у користування.

Прес-служба Держгеокадастру

Роман Бучкович: «Я завжди буду наголошувати на тих ділянках, де робота керівництва міста є проваленою або провальною»

Серед 26 депутатів Трускавецької міської ради Романа Бучковича з фракції КУН можна назвати головним опозиціонером. Вкрай рідко його позиція співпадає з позицією міського голови та коаліційної більшості, а депутатські запити найчастіше оголюють дійсно болючі проблеми господарки міста-курорту.

Хто він, Роман Бучкович? Чому його запити і коментарі виводять з себе міського голову? Яким він бачить своє політичне майбутнє? На ці та інші питання відповість він сам.

Інтерв`ю підготовлено в рамках циклу розмов з депутатами Трускавецької міської ради від різних політичних сил.

- Пане Романе, чому у Вас така жорстка опозиційність до міського голови? Для прикладу, Ваш колега Микола Сеньків теж спочатку критикував дії влади міста, а зараз покаявся, зрозумів, що був неправим. Чи є можливість, що Ви підете його шляхом?

- В першу чергу хочу наголосити на тому, що всі питання, які були актуальними і мали правильне вирішення щодо господарки в місті Трускавці (без різниці хто був їх ініціатором), якщо вони несли для міста позитив – завжди були мною підтримані.

Я завжди буду наголошувати на тих ділянках, де робота керівництва міста є проваленою або провальною.

Шлях колишнього колеги Сеньківа я коментувати не буду. Це його шлях, він сам його обрав. Бог йому суддя. Хоча запроданці ніколи не користувалися повагою серед оточуючих.

- Ви представляєте інтереси виборців ряду будинків на вул. Сагайдачного? Які проблеми є найголовнішими на окрузі і як пробуєте їх вирішувати?

- Одна з найголовніших проблем вже частково вирішена – це цілодобове водопостачання в старому мікрорайоні, який забудований хрущовками. На жаль, не вдається ще вирішити проблему водопостачання в будинку № 1 на вулиці Сагайдачного. Бракує тиску в центральній мережі водопостачання і на верхніх поверхах вищевказаного будинку нема води. Збільшити тиск водоканал не може, оскільки боїться прориву застарілих мереж.

Актуальною темою була б заміна і комплексне вирішення теми вуличного освітлення і освітлення прибудинкових територій. Це дві глобальні проблеми, які було б бажано вирішити в цьому мікрорайоні.

- Фракція КУН складається з двох депутатів, але рідко коли обговорення будь-яких питань порядку денного сесії обходиться без участі КУНу. Ця активність – це вболівання за долю міста, намагання пропіаритися чи щось інше?

- Наші виступи можуть виглядати і виглядають як в варіанті підтримки того чи іншого питання, яке вноситься в порядок денний, так і в варіанті супротиву. При варіанті супротиву ми завжди вказуємо на шляхи вирішення того чи іншого питання, які б, на нашу думку, були правильними. Але, на жаль, влада не завжди до нас дослуховується.

- Довелося почути, що Ви разом з колегою по фракції Андрієм Кісаком та фракцією «Народний контроль» є «деструктивними силами» в раді. Як би Ви це прокоментували? І які сили в раді, на Вашу думку, є деструктивними, а які конструктивними і чому?

- Відповідаючи на це запитання, можна повернутися до попереднього. Коли ми міському голові пропонували не бавитися в котика-мишки з ПрАТ «Трускавецькурортом», то він нас не послухав. І як наслідок маємо нестворене спільне підприємство з ПрАТ «Трускавецькурорт» (мало бути створено ще до 1 липня 2016 року). Місто і громада не мають жодних дивідендів від реалізації «Нафтусі» і в черговий раз ПрАТ «розвів» депутатський корпус як котиків.

Ми – конструктивна опозиція, 100%. Ми підтримуємо всі питання, які є, на наш погляд, позитивними для міста. Висвітлювали тему необлікованого забору води з питного озера, наголошували на нереальній ціні куба води з питного озера, яку до сьогоднішнього дня ніхто не порахував, а продають трускавчанам по 16 гривень з копійками. Але жодного висновку по водоканалу зроблено не було. Комісія під керівництвом депутата Мицька перестала працювати з того моменту, коли я став її членом.

- Пане Романе, на політичній орбіті Трускавця Ви появилися як голова профспілки таксистів і палкий опонент колишнього мера Р. Козира. Зараз Ви є палким опонентом діючого мера Андрія Кульчинського. За яких умов Ви перестанете критикувати владу і підтримуватимете її дії?

- Колишнього міського голову Р. Козира я критикував за його помилки. Саме за помилки критикую і діючу владу. Якщо влада перестане робити помилки, зможе їх визнавати… Хоча критики будуть завжди, при будь-якій владі.

- Дозвольте задати Вам дещо провокативне запитання: якими були б Ваші дії, якби громада обрала міським головою саме Вас? Що б Ви зробили в першу чергу і куди спрямовували б фінансові ресурси міського бюджету?

- Напевно, громада мене не вибере міським головою, бо я на цю посаду не балотуюся і балотуватися не буду. Але, як на мене, у Трускавці є два глобальні питання, які повинні об`єднати всіх трускавчан. Це питання «Нафтусі» і питання парку. Це дві золоті курки, які для Трускавця несуть золоті яйця. І теперішня влада міста на ці питання не звертає жодної уваги. Тому що ні відпочивальники, які п`ють «Нафтусю», ні курортний парк не беруть участі у виборах, вони просто не голосують.

- Як би Ви охарактеризували півтора року Вашої депутатської діяльності? Чи змогли досягти хоча б частково тих цілей, які ставили перед собою перед виборами?

- Мою депутатську діяльність можна розділити на два напрямки. Перший – це робота на окрузі, другий – робота в міській раді. По окрузі вдалося зробити багато, переважно це господарські питання, інколи навіть дріб’язкові, деякі з них вирішуються в телефонному режимі.

Інший напрямок – це робота в раді. Тепер вже тішить, що деякі з депутатів усвідомлюють колишні свої помилки: помилки під час голосування по питанню ПрАТу. В той час вони не підтримали наші пропозиції, повірили обіцянкам міського голови, а трускавчани внаслідок того не мають жодного впливу на надра, які нам дані Богом.

- Пане Романе, останнім часом дуже актуальними стали питання вивезення сміття та підтоплень у місті внаслідок сильних злив. Як прокоментуєте ці теми?

- Щодо сміття, то я з самого початку був противником прийняття інвестиційної програми з вивезення сміття. Вона несла декілька загроз. Для кожного мешканця міста Трускавця ми змінювали тариф (з 10 гривень до 13,50 гривень на місяць). Але ці гроші (зайві 3,50 грн.) кожен мешканець сплачував на рахунки фірми, яка надавала такі послуги. За ці закумульовані кошти фірма мала закупити нові сміттєві баки, облаштувати сміттєві майданчики для вивезення сміття, зробити для них накриття. Але ці всі речі залишалися на балансі цієї фірми як основні засоби. І залишаються й на сьогоднішній день.

Покидаючи ринок Трускавця, та фірма забирає з собою всі накриття, забирає нові сміттєві баки, вивозить до себе на господарський двір, незважаючи на те, що все це закуплено за кошти трускавчан. І ніхто їм не може цього заборонити.

З приводу розірвання старого договору і підписання нового, то там є дуже багато ком. Це питання до кінця не доведено, воно не має логічного завершення. Можливо, буде такий момент, коли за вивезення сміття кожен трускавчанин отримає по дві платіжки від двох фірм.

Щодо затоплень у парку. Весь курортний парк з комунікаціями знаходиться на балансі КП «Парк курортний», яким керує Назар Веретко. В позаминулий вівторок було засідання двох депутатських комісій з питань бюджету і ЖКГ, де пан Назар мав доповідати. На жаль, його не було, він був на лікарняному. Доповідала дендролог комунального підприємства, яка сказала, що неодноразово зверталася до свого керівництва зі службовими записками про виділення коштів на кронування та зрізку дерев.

Минулого вівторка, тобто два дні тому, о 15.00 мало бути наступне засідання цих двох комісій, на якому мав доповідати сам керівник цього комунального підприємства і розказати депутатам, чому маючи службові записки від своїх підлеглих він не забезпечив виконання таких робіт в парку курортному, або не звертався з відповідними бюджетними запитами до керівництва міста. Але, на жаль, у цей вівторок засідання комісії з невідомих причин не відбулося.

А в глобальному, щоб не було таких підтоплень, то бюджетні кошти треба скеровувати саме на такі непопулярні напрямки як реконструкція парку, а не на широку ногу святкувати день міста чи купувати паркові скульптури.

- Ну і останнє запитання. Ви – яскравий представник так званої «групи Кісака». Нещодавно спалахнув скандал із побиттям Ігорем Кісаком трускавчанина Володимира Веретка. Як прокоментуєте цей випадок?

- Якщо говорити на тему інциденту, який відбувся на Гошівській горі, то хочу сказати, що Ігор Кісак як громадський діяч і публічна особа ніколи не був і не буде ініціатором жодних бійок. Він собі того не може дозволити з двох причин – у нього не такий склад характеру і він не так вихований.

Що можна сказати про Веретка? Ця особа роками не розмовляє з майже всіма найближчими сусідами, кажуть, що він є дуже конфліктною людиною… Мені їх чисто по-людськи дуже шкода, бо вони стали учасниками спланованої політичної акції проти Ігоря Кісака.

До речі, Володимир Веретко чисто фізично не мав змоги заїхати до себе на подвір`я тому, що у нього на в`їзді ним же ж насипана купа шутру. Ніхто йому фізично там не заважав. Напевно, єдина причина цього конфлікту – це статуя Ісуса Христа, яка деяким політичним силам як більмо на оці. Веретки просто стали інструментом у чиїйсь брудній грі.

Назар Веретко дуже хвилюється, що будівельники, які долучаються до будівництва на Гошівській горі, час від часу в робочий день бачать працівників комунального підприємства «Парк курортний», зауважте, не в парку, а біля приватного будинку пана Веретка.

Не мав нагоди привітати журналістів з їхнім професійним святом. Хотів би їм побажати гострого пера і пам’ятати про те, що в будь-якій ситуації чи, не дай Боже, конфлікті завжди є дві сторони, які мають право на власну думку. І донесення до громадськості думок двох сторін – це є основне завдання журналістів.

Справа в тому, що конфлікти на Гошівській горі не припинилися і я надіюся, що представники засобів масової інформації при висвітленні цього питання не будуть казати, що в них нема телефону Ігоря Кісака…

- Дякую за розмову. До наступних зустрічей.

Спілкувався Володимир Ключак

Багатоповерхівки потребують термомодернізації

Зміни в житловому секторі підштовхують мешканців багатоповерхівок до економії енергоресурсів. Та кожен розуміє – щоб їх заощадити, треба поліпшити стан своєї будівлі. Але як це зробити?

Зараз вже настав час наважуватись на відповідальні кроки. І найголовніші серед них два – створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та проведення в будинку термомодернізаційних робіт. Бо інакше, як і раніше, доведеться дратуватися через постійне зростання тарифів на житлово-комунальні послуги та некомфортні умови проживання.

Ми є власниками наших домівок і можемо зробити так, щоб в них можна було жити сучасно, економно та затишно. Саме про це і йшлося під час семінару «Через ефективність власника – до енергоефективного житла», який нещодавно в Житомирі провів Проект IFC «Енергоефективність у житловому секторі України».

Потреба в термомодернізації

Сьогодні майже половина українського населення мешкає в багатоповерхівках. За офіційною статистикою, їх у країні нараховується 255 тис., з яких 70 тис. мають п’ять і більше поверхів. Загальна площа багатоквартирних будинків становить 43% від усього житлового фонду України.

Ці багатоповерхівки переважно були зведені в період із 1950 до 1990 року. А тепер 80% із них потребують нагального ремонту і майже всі – термомодернізації.

Навіть просте утримання житлового фонду зараз стає для його власників обтяжливим. Приміром, експерт вищезгаданого Проекту IFC Галина Когут повідомила, що на житловий сектор припадає 25% загального споживання електроенергії і 45% - тепла. Ці цифри не були для нас такими вражаючими, допоки в кілька разів не зросли тарифи на житлово-комунальні послуги. Тепер українці (якщо не брати до уваги субсидіантів) витрачають на них понад 30% свого доходу, в той час як у розвинених країнах відповідний показник становить 5-7%.

Наші будинки протримаються, принаймні, ще два-три покоління. Переважна більшість людей просто не матиме можливості змінити старе житло на нове та комфортне. Тому треба брати керування на себе. «Житло для більшості людей є головним, а часто і єдиним фінансовим активом. Вони не зможуть нічим його замінити, якщо воно зруйнується. Про нього потрібно дбати», - підкреслила Галина Когут.

Тому єдиний вихід – модернізувати наявне житло, прилаштувати його до сучасних умов енергоспоживання. Якщо провести термомодернізацію житла, на його утриманні можна буде заощадити 25-60%: споживання енергоресурсів можна буде регулювати в залежності від потреб, а оплату здійснювати за фактом такого споживання.

Крім того, модернізоване житло стає комфортнішим і його ринкова вартість зростає на 10-15%. Ваш головний фінансовий актив реально дорожчає!

Та все це потребує грошей. За словами Галини Когут, в цілому по Україні лише на термомодернізацію багатоквартирних будинків потрібно витратити 400 млрд. гривень. Майже стільки торік становив цілий державний бюджет. Так що не варто очікувати, що держава проведе масштабні термомодернізаційні роботи. Це сурова правда, але є й позитив. Держава підтримує тих, хто починає робити це самостійно.

Що можна робити просто зараз

Раніше вважалося: чим більша за площею квартира, тим вона краща. Нині з’являються нові підходи: за утримання великої кількості квадратних метрів доводиться платити й відповідні великі кошти.

Під час семінару наводилися показові приклади. Так, за рахунок здійснення модернізації системи опалення луцьке ОСББ «Барви» скоротило оплату за опалення на 56,2%. А ОСББ «Світанок» з цього ж міста - на 32,9%. ОСББ «Явір» утеплило будинок, і тепер співвласники майже наполовину скоротили оплату за житлово-комунальні послуги.

Що і як робити? Починати треба із створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. На сьогоднішній день в Україні вже діють 26 тис. ОСББ. Тобто люди розуміють, що така форма управління є розумною альтернативою сучасному безвладдю в їх будинках.

 За наявності ОСББ вдається не лише ефективно управляти багатоповерхівкою, але й здійснювати в ній модернізаційні та ремонтні роботи. Члени ОСББ усвідомлюють, що саме вони, а не держава чи комунальні органи влади відповідальні за утримання і функціонування їх будинку.

А головне – лише багатоповерхівки з ОСББ отримують державну підтримку, яка надається на здійснення термомодернізаційних робіт. Йдеться про «теплі» кредити, які надають 3 державних банки - «Ощадбанк», «Укргазбанк» та «Приватбанк».

Ваші кроки до економії

Важливий крок, який експерти рекомендують зробити, – енергоаудит. Він дозволить визначити проблемні зони будівлі і вирішити, які заходи є першочерговими для вашого конкретного будинку. Таким чином, запропонована нижче послідовність кроків – це базовий варіант.

Зазвичай перший крок: установка лічильника тепла та індивідуального теплового пункту (погодного регулятора). Можлива економія – до 40%.

Встановлення будинкових лічильників передує будь-яким заходам з енергоефективності. Це дозволяє зрозуміти, скільки споживає будинок, і оцінювати ефективність проведених заходів. А для того, щоб уникнути негативних в фінансовому плані наслідків, разом з лічильником потрібно встановлювати погодний регулятор тепла, індивідуальний тепловий пункт – в цьому випадку можна управляти рівнем споживання тепла.

Другий крок: заміна вікон. Можлива економія – до 15%.

Далі є сенс замінити вікна у всьому будинку, включаючи всі вікна в загальних приміщеннях. Ці заходи також призводять до значної економії тепла, але тут на перший план виходить якість встановлюваних матеріалів. Зрозуміло, що, наприклад, хороші вікна коштують дорого, але вони і забезпечують крім низької теплопровідності ще й надходження свіжого повітря, а значить – відсутність грибка. Зазначимо також, що заміна вікон в місцях загального користування – гарний старт для тих будинків, де мешканці не вірять у доцільність заходів з термомодернізації та в можливість їх кредитування. Позитивні результати, які ОСББ, безумовно, отримає, стануть головним аргументом на користь подальшої термомодернізації.

Третій крок: ліквідація тяги всередині під’їзду. Можлива економія – до 8%.

Потрібно ліквідувати тягу всередині будинку. Для цього необхідно змінити (або встановити) двері, як вхідні внизу на парадному вході, так і нагорі, на виході на горище або на дах. Це можна зробити швидко і недорого. Так можна позбутися тяги, через яку маємо помітні втрати тепла взимку і додатковий нагрів будинку влітку.

Четвертий крок: модернізація системи опалення. Можлива економія – до 25%.

Наступним важливим пунктом є заміна і/або балансування системи опалення. Це не настільки складний процес, як багатьом здається. У будь-якому випадку це зменшує споживання тепла, а значить зменшує й витрати на нього.

П’ятий крок: повна теплоізоляція зовнішніх стін. Досягається економія до 25%.

Якісне утеплення стін будинку дозволяє і зменшити втрати тепла на стиках і кутах, і убезпечити стіни від зволоження, що також призводить до додаткових тепловтрат. При цьому необхідно провести захід комплексно, ретельно стежачи за тим, щоб на будинку не залишалося «латок» від попередніх спроб неякісного поквартирного утеплення. Справа тут в тому, що в результаті утеплення окремих квартир виникають додаткові стики між утепленими і неутепленими ділянками. На цих стиках виникають цвіль і грибок, вони вбирають вологу і, відповідно, втрачається тепло. Так що поквартирне утеплення забезпечує лише обмежений ефект на короткий термін і без економії. Для будинку ж в цілому воно шкідливе, і утеплятися треба всім і одночасно.

Шостий крок: теплоізоляція даху і підвалу. Можлива економія – до 15%.

Далі йде утеплення даху і підвалу. Тут дуже важливо не тільки ізолювати труби і підлогу, засклити вікна, але і зробити це справді ефективно, з використанням сучасних теплоізоляційних матеріалів. Це дає помітний ефект, оскільки площа даху верхнього і підлоги першого поверху, через які втрачається тепло, можна порівняти за порядком величини з площею зовнішніх стін, і поставитися до їх ізоляції потрібно також серйозно.

Де взяти гроші?

Існує два джерела фінансування таких заходів – це власні кошти мешканців і банківські кредити, зазначає житомирський регіональний консультант Проекту IFC Оксана Рафальська. Причому привабливіше виглядають банківські кредити: вони надаються в рамках урядової програми і тому передбачають часткову державну компенсацію, і в окремих випадках мешканцям доводиться повертати навіть менше грошей, ніж вони брали в банку! Компенсація може складати 40-70% з урахуванням кількості субсидіантів-членів ОСББ і житлово-будівельних кооперативів (ЖБК).

До урядової програми «теплих» кредитів долучаються багато місцевих органів влади, які також пропонують суттєві відсотки компенсації за банківськими кредитами. Наприклад, у Житомирі для ОСББ та ЖБК компенсують 25% річних за кредитами або 30% суми кредиту.

Оксана Рафальська також спростувала поширені страхи про те, що в разі неповернення банківського кредиту у членів ОСББ можуть відбирати квартири. Приватні помешкання не є заставою під час отримання подібних позик, ніхто на вашу власність не зазіхає.

Тому вибір такий: або ми і надалі все більше платимо за житлово-комунальні послуги, або, скориставшись можливостями державної програми «теплих» кредитів, інвестуємо позичені кошти в термомодернізацію наших будинків і завдячуючи цьому суттєво економимо тепло, електрику та інші види енергії. І, головне: ця економія перекриває завдяки допомозі від держави витрати на кредит.

Ми водночас створюємо комфортні умови для власного проживання в багатоповерхівках та всіляко сприяємо енергонезалежності нашої держави. Саме тому держава і вкладає в це кошти. Так що ми робимо добре не лише для себе, але й для всієї України.

Артем Садовий, Національний прес-клуб «Українська перспектива»

Оголошення

СПА-готель «П`ятий океан» (м. Трускавець, вул. Д. Галицького, 2) запрошує на роботу прибиральницю в СПА-центр та ресторан. Тел. 068-95-59-795, 096-477-21-55.Создан 08 июн 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником