Трускавецький вісник № 133 (1495) від 7 вересня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 133 (1495) від 7 вересня 2017 р.

07.09.2017У номері: Лев Грицак став головою «Ради Старійшин»; Вірш Стефанії Шумило; Річниця діяльності бюро правової допомоги; Короткі новини; Зустріч в УРБАН-бібліотеці; Оголошення.

Короткі новини

Чи є ще час?

У вівторок, 12 вересня, в УРБАН-бібліотеці Трускавця (вул. Бориславська, 36) відбудеться перегляд документального фільму «Є ще час» режисера Тараса Вариводи. Про це повідомила завідувач УРБАН-бібліотеки Віра Савка. Фільм знятий в 1990-х рр. і розповідає про екологічні проблеми Дрогобиччини. Після перегляду фільму вже традиційно відбуватиметься обговорення. Початок – о 17.00.

У Дрогобичі рятувальники врятували жінку, яка намагалась скоїти самогубство

Як інформує прес-служба ГУ ДСНС України у Львівській області, 6 вересня о 01:13 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що в м. Дрогобичі по вул. Бориславська, з моста висотою 10 м в річку стрибнула жінка, 1974 року народження. На місце події негайно виїхали рятувальники державної пожежно-рятувальної частини № 5 м. Дрогобич. Рятувальники витягнули жінку з води та передали працівникам медичної служби.

Михайло Цимбалюк: «Введення миротворчих місій на Донбасі – це шлях України до міжнародної ізоляції»

Всі ініціативи, які пропонує Російська Федерація вустами будь-якого свого офіційного представника, є шкідливими для України й ідея з миротворцями на Донбасі не є винятком. Про це в прямому ефірі на каналі NEWSONE заявив голова Львівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк, інформує прес-служба партосередку.

За словами Михайла Цимбалюка, згідно з миротворчими нормами «блакитні каски» вводять в ту державу, де є внутрішній конфлікт, тобто громадянська війна.

«Певні особи хочуть нав’язати нам цю ідею і змусити визнати, що в нас не війна Росії з Україною, а внутрішньогромадянський конфлікт. Введення миротворців не передбачене Мінськими угодами, а тому нам потрібно повернутися до Будапештського меморандуму, в якому Росія і низка країн гарантували безпеку в Україні», – наголосив очільник «Батьківщини» на Львівщині.

Політик вважає, що до врегулювання конфлікту на Сході України потрібно залучити і США.

«Ця країні повинна сказати своє конкретне слово, а не висловлювати занепокоєння, тому що саме мир в Україні є гарантом безпеки на усьому континенті, а введення миротворців на Донбас призведе до міжнародної ізоляції», – підсумував Михайло Цимбалюк.

Власна інформація

Новим головою «Ради Старійшин» став Лев Грицак

5 вересня в Народному домі Трускавця відбулися загальні збори Трускавецької міської громадської організації «Рада Старійшин». Причиною їх скликання стало те, що попередній голова громадської організації Кривко Борис Степанович, котрий очолював старійшин міста-курорту з 2010 по 2017 роки, заявив про добровільне складення своїх повноважень. Це трапилося місяць тому, тож старійшинам довелося подумати, кого ж вони хотіли б бачити своїм новим очільником.

На порядку денному загальних зборів МГО «Рада Старійшин» стояло шість питань. Перше з них – звітна доповідь голови організації Бориса Кривка. Борис Степанович детально зупинився на всіх заходах, які організовували, підтримували чи в яких брали участь старійшини Трускавця. Він наголосив на тому, що громадська організація була створена у 2010 році з ініціативи тодішнього міського голови Лева Грицака, щоб співпрацювати з міською владою, надавати консультації, займатися захистом прав осіб старшого віку. В організацію ввійшли люди, які готові поділитися власним життєвим досвідом, здобутим в різних сферах діяльності.

Хвилиною мовчання вшанували учасники зборів пам'ять старійшин Трускавця, які відійшли у Вічність – Володимира Кушніра, Лева Соляника, Мирослава Бурика, Івана Петричковича, Зенона Гузара, Михайла Кенца, Василя Поповича, Віктора Яцука, Валентини Хохлової, Миколи Кучера та всіх тих, хто доклався до розвитку міста, переживав за його майбутнє, вносив свою лепту у творення історії Трускавця.

Борис Кривко відзначив тих людей, які його підтримували у всіх починаннях, допомагали, реалізували проекти, втілювали ідеї в життя. З півсотні учасників організації Борис Кривко особливо виділив Івана Скибака, Василя Петранівського, Олену Пилат, Ярославу Суботяк, Марію Дуб, Мирослава Савчина, Михайла Петранича, В`ячеслава Умнова, а також навів статистичні дані щодо кількості засідань, звернень, розглянутих питань, у тому числі вирішених чи не вирішених із зазначенням причин. Серед тих моментів, які вже вписали «Раду Старійшин» Трускавця на скрижалі історії міста, є ініціатива встановлення меморіального знаку в пам'ять отця Олекси Пристая, встановлення барельєфу іншому нашому землякові, історикові Орестові-Несторові Мацюкові, конференції, академії, поїздки (зокрема на гору Бренів) та інше. Звичайно, були й невдачі, адже відсутність фінансування або ж брак чиєїсь доброї волі не дозволяли реалізувати все заплановане. Але в цілому організація всі ці сім років працювала справно, не втягувалася в політичні ігрища, як і належить розумним людям з досвідом.

Бурхливими оплесками привітали присутні завершення звітної доповіді Бориса Степановича Кривка, а член МГО «Рада Старійшин» Лев Грицак вручив йому букет квітів. Від імені міського голови Андрія Кульчинського, котрий перебував у відрядженні, подякувала за роботу та вручила грамоту Борисові Кривкові секретар Трускавецької міської ради Наталія Пономаренко. Бориса Кривка одноголосно обрали Почесним головою «Ради Старійшин»

Другим питанням порядку денного стали вибори нового голови організації. На попередньому її засіданні Президія рекомендувала обрати головою тодішнього заступника голови організації Івана Скибака, тож і тепер цю кандидатуру було внесено на розгляд загальних зборів. Вніс її Борис Кривко. Другою кандидатурою, яку подали старійшини, стала кандидатура міського голови Трускавця 2002-2010 років, Заслуженого лікаря України, генерального директора готельно-курортного комплексу «Карпати» Лева Грицака.

Процес обговорення був доволі тривалим. На підтримку кандидатури Лева Грицака виступили поети В`ячеслав Умнов та Стефанія Шумило, голова Трускавецької міської організації Ради ветеранів Віктор Бессарабов, заступник гетьмана Українського Реєстрового козацтва Володимир Саратовський, голова ОСББ та активний член «Ради Старійшин» Анна Бєляєва, воїн АТО Леонід Федевич. На підтримку кандидатури Івана Скибака виступила Ірина Стахів. Переможця виявило голосування – за кандидатуру Івана Скибака подано 2 голоси, за кандидатуру Лева Грицака 43.

На загальних зборах були обрані і нові заступники голови МГО «Рада Старійшин». За пропозицією Лева Грицака ними стали колишній головний архітектор Трускавця Олександр Павлович Грищенко та голова Ради ветеранів міста Віктор Андрійович Бессарабов. У президію, яка налічує 19 осіб, ввійшли зокрема Лев Грицак, Олександр Грищенко, Віктор Бессарабов, Борис Кривко, В’ячеслав Умнов, Анна Бєляєва, Василь Петранівський, Олена Пилат, Андрій Степаненко, Світлана Швадчак, Леонід Федевич, Антон Левицький, Світлана Вовків, Марія Дуб, Володимир Саратовський, Володимир Бервецький, Мирослав Савчин, Олександр Кропивницький.

Після обрання керівних органів організації заключне слово взяв Лев Грицак, розповівши про плани на найближчі роки. Це проведення конференції або круглого столу щодо розвитку міста Трускавця в контексті Генплану, вирішування проблемних питань для інвалідів, пенсіонерів, ветеранів, воїнів АТО, організація просвітницької роботи, туристичних поїздок для членів організації, організація дозвілля, тематичних вечорів тощо. Лунали різні пропозиції із залу, всі з них були враховані.

- Я не вважаю себе старою людиною, але думаю, що маю достатній досвід, яким варто поділитися, - каже в коментарі «Трускавецькому віснику» новий голова МГО «Рада Старійшин» Лев Грицак. – В мене достатньо потенціалу, а з підтримкою таких людей, які є в Раді Старійшин, ми зможемо зробити багато хороших справ для Трускавця і для людей, які в ньому проживають. Я вірю в це!

Володимир Ключак

Визначено 4 проекти, які фінансуватимуться з Бюджету громадських ініціатив

У четвер, 7 вересня, Громадська рада підбила результати конкурсу проектів, поданих для фінансування з Бюджету громадських ініціатив м. Трускавця. Під час півторагодинного обговорення найбільше питань виникало щодо дійсності окремих бюлетенів, поданих за різні проекти, а саме з приводу голосування особами без трускавецької прописки (тобто, не-членів територіальної громади Трускавця), виправлень у бюлетенях, неподання повних паспортних даних, зокрема адреси реєстрації, відсутності підпису уповноваженої особи (бібліотекаря) на бюлетені та інше. Активну участь в дискусії взяли депутати Трускавецької міської ради Олег Карпин та Зоряна Домбровська, громадський активіст Володимир Ключак та Оксана Барабаш з управління розвитку міста Трускавецької міської ради.

Всього в голосуванні за проекти Бюджету громадських ініціатив проголосувала 731 особа. Перемогли такі проекти: 1) реконструкція огородження зони відпочинку та дозвілля на вул. Стуса, 14 (202 голоси), 2) придбання обладнання для озвучення масових заходів для Релігійно-просвітницького центру імені отця Івана Валюха (164 голоси), 3) створення відпочинково-оздоровчого комплексу «Дитячі мрії» на вул. Івасюка, 13 (68 голосів), 4) встановлення антивандальних тренажерів на вул. Сагайдачного, 26 (66 голосів). Вартість кожного з цих проектів коливається від 76,5 до 99 тис. грн.

Менше 60 голосів (від 2 до 58) набрали проекти облаштування вільного простору на прибудинковій території вул. Бориславська, 36, облаштування автобусних зупинок на Мазепи та Стебницькій, концерт до Дня українського добровольця, реконструкція частини підпірної стіни та прилеглих сходів на Стуса, 14 та інші.

Практично всі члени Громадської ради погодилися з тим, що в Положення про Бюджет громадських ініціатив потрібно вносити зміни, адже в процесі голосування виникли певні проблеми, які не були передбачені в цьому Положенні. Зокрема, було визначено певні недоліки в роботі уповноважених осіб (бібліотекарів), недостатнє інформування мешканців, відсутність покрокової інструкції з голосування, через що проблеми доводилося вирішувати в поточному, а то й ручному режимі.

Остаточні результати голосування по кожному проекту та вся офіційна інформація щодо Бюджету громадських ініціатив будуть опубліковані на офіційному сайті Трускавецької міської ради.

Володимир Ключак

Безкоштовний адвокат – до Ваших послуг!

Вже минув рік, відколи на Львівщині діють бюро правової допомоги. В нашому регіоні функціонують Дрогобицьке, Бориславське та Трускавецьке бюро правової допомоги – всі вони є структурними підрозділами Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тож саме в головному центрі, у Стрию відбулося своєрідне підведення підсумків року роботи бюро правової допомоги, яке мало місце у середу, 6 вересня.

Круглий стіл на тему «Підсумки роботи бюро правової допомоги» проходив у офісі на вул. Ольги Бачинської, 1а. З`їхалися на нього не лише фахівці регіональних бюро з Жидачева, Миколаєва, Сколього, Борислава, Трускавця, Дрогобича та Нового Роздолу, але й адвокати, представники ЗМІ, а також клієнти, які на власному досвіді переконалися в ефективності роботи бюро. Так, зокрема, з Борислава до Стрия приїхали, щоб подякувати Стрийському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та його директорці Марії Николаїшин відома в Бориславі та на Дрогобиччині громадська діячка Віра Курпіта й переселенець зі Сходу Олександр Ченський. Останній зокрема завдяки безкоштовному адвокату, наданому Центром, зумів виграти судову справу проти Пенсійного фонду України і домігся збільшення пенсії майже вдвічі.

Круглий стіл, який тривав близько двох годин, пройшов у дуже довірливій хорошій атмосфері. І це не в останню чергу завдяки його модератору, директорці Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марії Николаїшин. Вона слідкувала, щоб доповідачі не перевищували ліміт часу, вміло вплітала в свою бесіду цитати з творів Тараса Шевченка, Івана Франка, Григорія Сковороди (адже має дві вищі освіти – педагог-філолог та юрист), підібрала чудову послідовність доповідачів. Так, доповіді фахівців Центру та бюро чергувалися зі свідченнями клієнтів, виступами адвокатів та партнерів Центру. А серед партнерів – і територіальні центри обслуговування одиноких та непрацездатних осіб, і центри зайнятості, і органи місцевої влади, і освітні, культурні та медичні заклади тощо.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Віра Іськович. Вона пригадала той час, коли Центр лише розпочинав свою діяльність і в штаті працювало всього 6 осіб. Зараз у центральному офісі штат не надто збільшився, зате на Львівщині вже діє 6 місцевих центрів, і загалом працює 24 бюро. Це свідчить, що все робиться для того, аби йти до людей, проводити правопросвітницьку роботу в глибинці. Як каже директор служби у справах дітей Сколівської РДА Олена Микитин, раніше правопросвітницькі заходи в основному проводилися в районному центрі, селищах, опорних селах, зараз натомість завдяки Сколівському бюро правової допомоги в кожному гірському селі людей інформують про їхні права, а також допомагають ті права захищати в разі потреби.

В незаможному середовищі, а саме до таких, на жаль, належить більшість наших співгромадян, оплатити послугу адвоката часто є непідйомною справою. Тож безкоштовний адвокат для клієнта – це справжня знахідка. Тим більше, якщо це хороший адвокат, а саме такі співпрацюють з Центром правової допомоги. Скажемо, для прикладу, що у Трускавці таким адвокатом є Володимир Стець, прізвище якого є досить знане серед юристів регіону.

В кожному виступі працівників Центру правової допомоги – чіткість та розуміння завдань, які стоять перед ними. Петро Габрівський з Дрогобича, Галина Кітраль з Трускавця, Василь Слапіянчук з Нового Роздолу, Віра Андрейків і Христина Климух зі Сколього, представники Миколаєва, Жидачева, Борислава – кожен виступ був неповторним і інформативним, ілюстрованим фотографіями та статистичними даними. Для прикладу, Петро Габрівський з Дрогобича навів цікаві статистичні дані, які засвідчили приблизно однакову кількість клієнтів серед жінок та чоловіків, серед мешканців міста та сіл району. З 1511 звернень вторинну правовому допомогу (адвоката) надавалося у 117 випадках. Як стверджують доповідачі, часто фахівці центру окрім правової допомоги виконують ще й соціальну місію, а часто і психологічну.

Заступник начальника відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Галина Кітраль в коментарі для «Трускавецького вісника» повідомила, що у Трускавці окрім офісу бюро на Данилишиних, 62 (територія лікарні) діють ще 2 дистанційні пункти консультування – в міському центрі зайнятості на вул. Івасюка та служба у справах дітей в міській раді. За рік роботи фахівці бюро з Трускавця провели 17 виїзних прийомів у селах Дрогобиччини, а загалом на виїздах та дистанційних пунктах правову допомогу було надано 147 особам. В цілому ж у Трускавці правову допомогу надано в 960 випадках, у тому числі вторинну – у 75.

Самотня хвора жінка з Борислава, яка подарувала своє помешкання далеким родичам, могла скінчити своє життя в геріатричному закладі чи й на вулиці. Чоловік, якого побили поліціянти, вже втрачав надію на справедливість. Воїни АТО, які звернулися в бюро для захисту своїх прав правовим шляхом. Ці та інші випадки складають картину буднів бюро правової допомоги. Це потрібна робота – і для простих громадян, і для побудови правової держави, і для іміджу України.

Володимир Ключак

P.S. Контактні дані Дрогобицького, Бориславського та Трускавецького бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, до яких можна звернутися за отриманням юридичної консультації: м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70; м. Борислав, вул. Міцкевича, 64; м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян проводиться з 8.00 до 17.00 год. (крім вихідних та святкових днів).

 

Лірика та пародія

5 вересня в URBAN-бібліотеці Трускавця відбулася надзвичайно тепла зустріч із поетами – переможцями у цьогорічному літературному конкурсі «Лицар Карпат», що відбувся наприкінці серпня в Мукачевому. Роксолана Жаркова, переможниця конкурсу в номінації «Краща поетична добірка», читала власну поезію, яку вона називає «письмом». Своїми творами поетеса творить дуже унікальний, образний і не подібний ні на кого власний світ. Власне її образи і принесли перемогу у цьогорічному конкурсі.

А от творчість Івана Гентоша, що здобув друге місце у конкурсі, дуже всіх розвеселила. Це не просто поезія, а віршована пародія. У пана Івана написані пародії практично на поезію всіх сучасних поетів України, як дуже відомих та зіркових, так і маловідомих. І як зізнався пародист, ще його ніхто не побив, бо це не злісна сатира чи висміювання, а дружнє з гумором, але дуже влучне перекручування авторських творів.

Було цікаво слухати, як Василь Кузан (він же і організатор та керівник конкурсу «Лицар Карпат») читав власну поезію, а Іван Гентош одразу на цю поезію читав пародію. А от на поезію Роксолани Жаркової ще не встиг написати.

Таке спілкування створило дуже легку атмосферу, яка непомітно перейшла з офіційної частину в неформальну – фотосесію, автограф-сесію і, вже традиційно, розмову за кавою.

Віра Савка, завідувач URBAN-бібліотеки

У Києві відкрили виставку художніх робіт Тараса Франка

Відкриття виставки відбулося 5 вересня о 12.00 в кулуарах третього поверху Верховної Ради України. Експозицію «Колесо історії Тараса Франка» підготовлено Міжнародним фондом Івана Франка, вона налічує 58 картин різного жанру.

Відкриваючи виставку, син Тараса – Роланд Франко – згадав про те, що в їхній родині мало хто знав про малярські захоплення батька. Тому ці картини є відкриттям і для нього.

Як зазначив директор Фонду Ігор Курус, на виставці представлено художні роботи, які досі не були відомі широкому загалу.

"Експозиція дає можливість зазирнути у міжвоєнний період України й очами сина Івана Франка – Тараса – побачити частину України у різних ракурсах – від гумористичних сюжетів, міського пейзажу, портретів аж до соціально-політичних рефлексій автора", - повідомив Ігор Курус.

Своєю чергою проректор Львівської національної академії мистецтв, кандидат мистецтвознавства Роман Яців зазначив, що малярські практики Тараса Франка досі не зіставлялися з іншими видами його діяльності. Однак збережені малюнки і картини є чимось більшим, аніж звичайним хобі чи претензією на розширення інтелектуального формату автора як одного з нащадків геніального батька. Це своєрідна авторефлексія на події, сучасником яких він був.

"Експонована на виставці колекція творів Тараса Франка є значущою і невід'ємною складовою його інтелектуального портрета і суттєво поглиблює розуміння геніальності Франкового родоводу в широкому форматі світоглядних ідей і духовно-ціннісної парадигми", - наголосив Роман Яців.

Відвідати виставку можна до 15 вересня.

У відкритті виставки також взяв участь Зенон Франко зі США, який відвідував Україну у Франкову річницю, народні депутати України Оксана Білозіра та Олег Березюк.

Нагадаємо, Міжнародний фонд Івана Франка створено у червні 2015 року. Це – недержавна благодійна організація. Діяльність Фонду спрямована на підтримку розвитку україністики та соціально-гуманітарних наук, просування та популяризацію наукового і творчого доробку Івана Франка. Першочерговим та основним завданням Фонду є заснування та реалізація Міжнародної премії Івана Франка та сприяння її світовому визнанню.

Ольга Нижник

Мої роздуми над книгою «Дерева моєї долі»

Ця книга адресована нащадкам.

Лев Грицак

Тут вся історія невипадкова,

Щоби колись нащадок в руки взяв,

І жодного не пропустивши слова,

Легендами життя своє розклав.

 

Він описав походження родини,

Нехай про це читає весь народ.

Він є достойним сином України,

А у душі – великий патріот.

 

У християнській виростав родині,

Над все Закон Господній поважав.

Він будувати помагав святині,

Полеглим шану свято віддавав.

 

Так сталося – життя нараз змінилось,

Сюди його прислав облком.

Нове тут господарство утворилось,

Назначили його керівником.

 

Тут голову міського обирали,

Його ім`я у список занесли.

І люди зовсім ще його не знали,

Відразу зависники ожили.

 

Йому тоді ще доля підіграла,

Бо йти на мера він не планував,

Та партія таку вказівку дала

І він тоді вже вибору не мав.

 

Влили на нього стільки негативу,

Був найбрудніший виборчий процес.

Він вийшов переможцем, як на диво,

В той час його народ підтримав весь.

 

В колеса палки ставили навмисно,

Йому Господь поміг і всі святі,

Господарем він справжнім став у місті,

Скільком він людям допоміг в житті!

 

Бо є в житті тверде у нього кредо –

Твори, як можеш ти, лише добро!

І неодмінно, що колись до тебе

Сторицею повернеться воно.

 

Хотів на краще місто відродити,

Усюди проявляв свій тонкий смак.

На жаль, що трудно разом всім вгодити,

Зловмисникам було усе не так.

 

Зробив, щоб місто бачили здалека,

Куди б не їхав з якого би кінця.

Малий ландшафт – і за таким проектом

Прикрасив в`їзд усім до Трускавця.

 

Усе вдалось так, як йому хотілось,

І задум свій він втілив у життя.

Він все зробив, щоб місто відновилось,

Ще й розробив свій план для майбуття.

 

Та й видав книгу для своїх нащадків,

Від прадідів згадав свій родовід:

Своє дитинство й сьогодення згадку,

Щоб покоління не згубився слід.

 

З дерев зложив свою життєву повість,

Усі легенди вітами назвав,

І кожна з них навіяла на сповідь,

Двадцять одну впродовж життя зібрав.

 

Щоб його внуків правнуки читали,

Як праведно життя провів їх дід,

Щоб всі нащадки приклад з нього брали

І не зганьбили їх славетний рід.

Стефанія Шумило, м. Трускавець, член літературного об`єднання «Письменники Бойківщини», 2017 р.

Запрошуємо на роботу

Готельно-курортному комплексу «Карпати» (м. Трускавець, вул. Карпатська, 2) на постійну роботу потрібні:

- покоївки,

- офіціанти (юнаки та дівчата),

- кухарі 4 та 5 розрядів,

- кухарі,

- спеціаліст для виготовлення сирів,

- кухонні працівники,

- бармен,

- касир у спортивний комплекс,

- прибиральниця у спортивний комплекс,

- працівник по догляду за тваринами,

- тракторист-механізатор.

 Умови праці:

- офіційне працевлаштування;

- великий дружній колектив;

- повний соціальний пакет;

- вчасна виплата заробітної плати;

- можливість безкоштовного вивчення англійської та польської мов;

- безкоштовне навчання персоналу;      

- заохочення.

Звертатися за телефонами: (03247) 62-122, 096-83-907-93, 073-16-48-104.

Якщо Ви в пошуках роботи, телефонуйте саме зараз!Обновлен 08 сен 2017. Создан 07 сен 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником