Трускавецький вісник № 158 (1520) від 25 жовтня 2017 р.

 

Трускавецький вісник № 158 (1520) від 25 жовтня 2017 р.

25.10.2017У номері: 25-літній ювілей історичного факультету; Короткі новини регіону.

Короткі новини

У Дрогобичі пройде конференція за участю делегації з Бельгії

30-31 жовтня в Дрогобичі перебуватиме делегація з Бельгії, представники якої візьмуть участь у конференції в Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка. Зокрема, в конференції передбачені виступи та доповіді посла Бельгії в Україні Люка Якобса, Почесного консула Королівства Бельгія у Львові Ярослава Гарцули, ректора університетського коледжу Vives Моріса Хіндріка, доктора Патріка Белінка та інших. На біолого-природничому факультеті ДДПУ пройде обговорення результатів співпраці між університетом Дрогобича та бельгійським університетським коледжем «Vives VZW Oradea». Окрім обговорення стратегічних напрямків співпраці (ерготерапія, медсестринство, волонтерство, педагогіка, екотехнології, ландшафтна архітектура, дієтотерапія, соціальна робота тощо) учасники конференції мають можливість взяти участь у практичних заняттях та тренінгах, перелік яких додається в програмі конференції. Більшість заходів першого дня конференції пройде в приміщенні біолого-природничого факультету ДДПУ (вілла Яроша).

Натомість у вівторок, 31 жовтня, в актовому залі головного корпусу ДДПУ пройде Міжнародний науково-практичний семінар з проблем екології та здоров`я людини на теми пропаганди здорового способу життя та профілактики і раннього виявлення суїцидальних схильностей у молоді (лектори Світлана Мусіна та Саскія Аартс з Бельгії). У програмі дводенного візиту бельгійської делегації передбачена також екскурсія курортним Трускавцем.

Запрошуємо на перегляд фільму до річниці створення ЗУНР

З нагоди 99-річчя утворення ЗУНР в музеї історії міста-курорту Трускавець пройде демонстрація документального фільму «Легіон. Хроніка УГА 1918-1919 рр.». Перегляд пройде в рамках тематичного вечора «18-го року листопад». Захід пройде у понеділок, 30 жовтня, о 16.00.

Син голови Міжнародного альянсу «Азербайджан-Україна» поступив у Львівський університет внутрішніх справ

Бахрам Мамедов, син голови Міжнародного альянсу «Азербайджан-Україна» Ельмара Мамедова поступив до Львівського університету внутрішніх справ.

- Навчатися в українських вузах є престижно, - каже Ельмар Мамедов. – У нас була можливість поступати в вищі навчальні заклади в країнах Європейського Союзу, але ми зупинили свій вибір на Україні. Вважаю, що поступлення мого сина у Львівський університет внутрішніх справ є непрямим підтвердженням факту дружби між нашими двома народами – українським та азербайджанським, а також прикладом співпраці між нашими країнами.

- Азербайджан та Україна можуть співпрацювати не лише в освітній сфері, а й поглиблювати економічну співпрацю, яка була б взаємовигідною, - каже Ельмар Мамедов.

Власна інформація

На Львівщині готують об’їзні шляхи та перенесення комунікацій через провалля біля Трускавця

Львівська облрада, заслухавши інформацію щодо ситуації, яка склалася внаслідок обвалу карстових порід у зоні рудника №2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», вирішила створити робочу групу із залученням науковців. Робоча група має дослідити причини НС та напрацювати заходи для забезпечення екологічної рівноваги в області.

Це рішення депутати прийняли на сесії 25 жовтня, передає кореспондент IA ZIK.

Депутати звернулися і до правоохоронців з вимогою притягнути до відповідальності осіб, що своїми діями чи бездіяльністю призвели до НС на території Львівської області.

Окремо обранці звернулися до «Львівобленерго», Служби автодоріг та водопостачального підприємства щодо заходів із забезпечення мешканців населених пунктів, у тому числі міста Трускавця, світлом, водою та забезпечення альтернативних шляхів руху транспорту. Сільські ради та міськраду Трускавця депутати закликали призупинити видачу земельних ділянок у зоні надзвичайної ситуації.

Фонд держмайна обласні обранці закликали вжити заходів щодо виконання інвестиційних зобов’язань під час здійснення приватизації стебницького «Полімінералу».

Як повідомлялося, Фонд держмайна в особі заступника голови фонду Юрія Нікітіна захищає приватного власника ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», де на території недіючого рудника №2 сталося провалля. Доповідь Ю.Нікітіна заслухали на сесії 25 жовтня. Власник стебницького «Полімінералу» закликає відселяти людей з території НС.

ЗІК

Для перенесення об’єктів інфраструктури за межі обвалу карстових порід поблизу Трускавця необхідно 214 млн гривень

Про це сьогодні, 25 жовтня, під час сесії Львівської обласної ради повідомила заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак.

"Унаслідок обвалу рудника, у нас є об’єкти інфраструктури, які потрапляють під загрозу, зокрема руйнування автомобільної дороги державного значення Пісочна – Східниця. Є добудови об’їзду через населений пункт Стебник, тобто будівництво 4 км дороги, а також двох транспортних розв’язок і мостового переїзду.  Окрім того, у зоні провалу – водогін міста Дрогобич, протяжністю 5 км. Орієнтовна вартість його переносу коливається в межах від 80 до 100 млн гривень", - зазначила Ірина Гримак.

Також вона додала, що на сьогодні для перенесення об’єктів інфраструктури за межі гірничого відводу ПАТ “СГХП “Полімінерал”- 214 млн гривень:

- Будівництво обходу аварійної ділянки автомобільної дороги Т-14-02 Східниця-Пісочне - 113 млн грн;

- Будівництво магістрального водогону Гірне-Дрогобич - 80 млн грн;

- Винесення повітряних ліній електропередач потужністю 220 кВ (20 опор) - 21,2 млн грн;

- Перенесення повітряних ліній електропередач потужністю 35 кВ та 110 кВ - закладання додаткових коштів за рахунок включення неврахованої частини амортизаційних відрахувань у рамках Інвестиційної програми на 2018 і наступні роки;

Завдяки рішенню обласної ради, яке прийняли на попередній сесії Львівської облради, що відбувалась 10 жовтня, з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища для проведення моніторингових дослідження і передбачення розвитку подальшої ситуації  в зоні впливу рудника №2 ПАТ "Стебницьке ГХП "Полімінерал" виділили 1,4 млн грн, які сьогодні планується у терміновому порядку скерувати на проведення щодобового  моніторингу ситуації.

"До кінця цього тижня департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА підпише угоду з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу. Також до цих робіт ми залучаємо Національний університет "Львівська політехніка", який здійснюватиме моніторинг за новими технологіями, зокрема супутниковим зв’язком та супутниковою навігацією та Карпатське відділення Інституту геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. У тому числі планується забезпечити моніторинг самої дороги, по якій сьогодні рухається легковий автомобільний транспорт", - додала Ірина Гримак.

У подальшому планується облаштувати на цій дорозі так звані обмежувачі руху у вигляді шлагбаумів, які автоматично перекриватимуть дорогу у разі загрози.

"Сьогодні до кінця дня ми маємо отримати відповіді від усіх науково-дослідних установ щодо можливості скидання росолів із хвостосховищ ПАТ "Стебницьке ГХП "Полімінерал". На основі цих висновків департамент з питань цивільного захисту населення Львівської ОДА скличе засідання обласної комісії з питань ТЕБ і НС, де вирішуватиметься можливість цих скидів", - повідомив директор департмаенту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

Варто зауважити, що станом на сьогодні уже скерували лист Прем’єр-міністру України щодо виділення коштів з резервного фонду держбюджету з метою перенесення об’єктів інфраструктури за межі гірничого відводу ПАТ “Стебницьке ГХП “Полімінерал”.

Окрім того, підготували угоду та технічне завдання на проведення моніторингових досліджень в межах території гірничого відводу шахтних полів рудників №1 і № 2 Стебницького калійного родовища та території дамб хвостосховищ.

Зазначимо, що ПАТ "Стебницьке ГХП "Полімінерал" має розробити та реалізувати новий проект консервації рудника № 2 і рекультивації порушень земель, а також виконати інвестиційні зобов’язання щодо відновлення роботи рудника №1 та створення збагачувального комплексу із застосуванням сучасних технологій.

Під час сесії депутати вирішили звернутися до Кабміну щодо створення держаної комісії з вивчення цього питання.

Прес-служба Львівської ОДА

Інформує ДЮСК «Спортовець»

20 жовтня у Трускавці, на футбольному майданчику СЗШ №3 проведено змагання з футболу серед учнів 8 – 11 класів загальноосвітніх шкіл за Програмою спортивних Ігор школярів міста Трускавця. Перше місце виборола команда СЗШ №3, друге у СЗШ №1, третє у НВК «СЗШ №2-гімназія».

21 жовтня у Львові команда вихованців відділення футболу Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» з рахунком 3:4 отримала поразку від команди «Карпати» (м. Львів) у черговому матчі дитячо-юнацької футбольної ліги Львівщини серед юнаків 2007 р.н. Голи у ворота Львівських «Карпат» забили Оринич Юрій, Андріяшин Микола та Цимбал Назар (тренер ДЮСК Олег Оринич). Попереду у юних трускавчан ще три матчі у першому колі, які визначать переможців у підгрупі. Наразі команда ДЮСК «Спортовець» у турнірній таблиці на четвертому місці з семи команд.

27-28 жовтня у Трускавці, в плавальному басейні ДЮСК «Спортовець» стартує Чемпіонат України з морських багатоборств (акватлон – плавання та біг) серед юнаків і дівчат молодшої вікової групи та Всеукраїнські змагання з морських багатоборств «Золота Осінь» серед юнаків і дівчат середньої та старшої вікових груп. Початок змагань 27 жовтня о 12.00.

Ігор Гургула, заступник директора ДЮСК «Спортовець» з навчально-виховної роботи

У Дрогобичі та Стебнику зростає кількість нападів тварин на людей

У Дрогобич і Стебнику зростає кількість покусів, особливо невідомими тваринами.

Про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням на завідувачку відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького ММВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України» Л. Янківську.

За її словами, у цьому році у м. Дрогобич і Стебник вже зареєстровано 61 покус проти 59 у 2016 році, із них невідомими тваринами – 24. А в м. Трускавець – 19 покусів, із них невідомими тваринами – 7, що також викликає насторогу.

Епізоотичний стан в області та на Україні залишається вкрай напруженим, – каже Л. Янківська. – Головним джерелом та резервуаром збудника сказу у дикій природі залишається червона лисиця. Цього року виявлено 6 лисиць хворих на сказ, що складає 60% від загальної кількості лабораторно підтверджених випадків сказу. Серед домашніх тварин сказ виявлено у 3 собак та безпритульного кота.

Враховуючи чисельність дрібних ссавців, сезонні ризики лисячих епізоотій, перевищення щільності популяцій лисиць є постійний ризик виникнення осередків сказу.

Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке передається від хворих тварин людям шляхом покусів, пошкрябин чи ослинення. Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, коти, собаки, вовки, які хворіють, як в буйній так і паралітичній формі, а також в розповсюдженні вірусу сказу приймають участь кровососні та гризуни. Віруси летючих мишей також можуть викликати в людини смертельне захворювання.

Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби.

В Дрогобичі надзвичайно велика кількість безпритульних тварин в дворах будинків, на території дитячих закладів, шкіл, біля магазинів, на автозаправочних станціях. Викликає занепокоєння відсутність настороженості у громадян, особливо дітей, при поводженні з ними, – зауважила Л. Янківська. – Часто можна бачити, що діти годують та граються з безпритульними тваринами, дорослі також намагаються надавати їм допомогу, лікують хворих тварин, годують їх, при цьому отримують покуси, що в окремих випадках можуть коштувати їм життя.

ЗІК

Є срібло – хай буде і золото!

Вищі навчальні заклади переживають сьогодні нелегкі часи. На державному рівні всі виші вважаються провінційними – крім тих, які знаходяться в Києві, Львові, Харкові та Одесі. Постійне реформування освіти завдає більше шкоди, ніж користі, а розумні люди намагаються віддати своїх дітей на навчання за кордон. Цьому сприяє і політика залучення перспективної молоді нашими сусідами, зокрема вишами в Польщі. Якщо нічого не зміниться, то ситуація буде критичною і плачевною. Ніхто не знає, чи перейшли ми вже точку неповернення, чи тільки «входимо» в неї.

На тлі безрадісного та похмурного майбутнього вищої освіти в Україні не можуть бути веселими та впевненими у своєму майбутньому українські науковці. Дрогобич, в якому педуніверситет вважається одним з головних бюджетонаповнюючих «підприємств», не може втратити свій вищий навчальний заклад з довготривалою і цікавою історією. Але скорочення кількості студентів вже стало фактом, а дивитися далеко вперед нікому нема охоти. Бо може бути направду страшно.

Проте студентський гімн закликає забути про всі болі та печалі. «Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!» «Радіймо ж, поки ми молоді!». Ці слова лунали і 24 жовтня, на святкуванні 25-літнього ювілею історичного факультету ДДПУ ім. І. Франка. Захід проходив у приміщенні Центру душпастирства молоді СДЄ УГКЦ і зібрав не лише викладачів та студентів істфаку, а й випускників, які знайшли можливість прибути на свято.

У далекому 1992 році, на зорі незалежності України в Дрогобицькому педінституті виникла ідея відновити історичний факультет, який діяв в місті Котермака певний період в радянські часи. Першим деканом історичного відділення, яке через рік трансформувалося в факультет, став Михайло Семенович Савчин. Заняття проходили в будівлі теперішнього ліцею, з якого студентів-істориків через неповний рік переселили у будинок колишнього єврейського сиротинця на вулиці Лесі Українки. Там він знаходиться і тепер, випустивши вже 20 гуртів талановитої, впевненої в собі і перспективної молоді. Зараз факультет очолює професор Леонід Володимирович Тимошенко.

Я мав честь навчатися на цьому факультеті і бути в складі першого випуску оновленого істфаку. Тільки з трьох десятків студентів моєї групи та аналогічної кількості випускників паралельної групи істориків-народознавців світ збагатився на істориків-науковців та працьовитих вчителів у сільських та міських школах, ліцеях, коледжах, на журналістів та політиків, на підприємців та філософів, на спортсменів та кінорежисерів, на порядних людей, які несуть добро та сіють розумне й вічне не лише в Україні, але і в Польщі, Італії, Іспанії, Аргентині. А унікальним був кожен випуск істфаку, тому без сумніву можна заявити, що історичний факультет – це гордість не лише Дрогобицького педуніверситету чи Дрогобича загалом, а гордість всієї України.

На урочистій церемонії святкування 25-літнього ювілею від імені ректора Надії Скотної привітав викладачів, студентів та випускників проректор Юрій Вовк, який, до речі, закінчував факультет менеджменту та маркетингу ДДПУ, що був розміщений в одному корпусі з істфаком. Юрій Вовк вручив подяки та грамоти завідувачам кафедр, а декан істфаку отримав від ректорату символічний подарунок у вигляді глобуса – щоб не було такого місця на Землі, де б не ступала нога випускника істфаку.

Вітали присутніх зі святом декан Леонід Тимошенко та його заступники. Світлана Біла зокрема зазначила, що факультет гордиться своїми випускниками і теперішніми студентами, серед яких є багато талантів не лише в історичній науці, але і в інших сферах. Від імені випускників виступили директор Бориславської СШ №3 Володимир Драган та директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак. Обидва вони згадали про веселі студентські роки і про подальший вплив навчання в універі на їхню долю.

Присутні переглянули кілька фільмів, знятих в різні часи студентами-істориками про рідний факультет. Зворушливо було дивитися на старі фотографії та порівнювати дитячі фото викладачів з теперішніми сивочолими солідними дядьками. І не шкодували присутні долонь для оплесків юним талантам, які співали, танцювали, смішили та змушували до задуми.

25 років тому в спекотний день 1 вересня стартувало навчання на оновленому істфаці. Здавалося, це було вчора – ті зачіски, той одяг, відсутність належних підручників та інших книг з історії, переповнені бібліотеки, світ без мобільних телефонів, комп’ютерів та Інтернету. Тоді в Україні всі були сповнені надії та впевненості в тому, що ми – найбагатша держава у світі за кількістю корисних копалин, за потенціалом, що наша історія виведе нас на вершини світу і заставить кожного гордитися, що ми – українці. Та сталося щось інакше. Хоча 25 років в історичному процесі – це такий направду мізерний відтинок часу…

Як швидко промайнуло 25 років, так пролинуть і наступні 25. Дуже хочеться вірити, що на золотий ювілей рідного історичного факультету теж запросять, і що на ньому не забракне рідних, дорогих людей, які здружилися за 5 років навчання чи в подальші роки плідної співпраці. Що не буде інтриг та обмовлянь, що не буде загроз ліквідації вишу чи факультету, не буде убожества викладачів і студентів, що факультет процвітатиме. А він може процвітати тільки тоді, коли процвітатиме університет, Дрогобич і вся Україна, коли наше життя буде повним процвітання та успіху. Мріяти направду не шкідливо, мріяти можна і треба. Адже реальність – це найчастіше матеріалізована мрія.

З Днем народження, рідний історичний! З ювілеєм! На многая і благая літа, друзі-історики!

Володимир КлючакСоздан 25 окт 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником