Трускавецький вісник № 22 (1580) від 15 лютого 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 22 (1580) від 15 лютого 2018 р.

15.02.2018У номері: Інтерв’ю з Мирославою Грицак; Благодійний обід в "Карпатах"; Борислав: реальний поступ; Короткі новини; Стрітеннє.

Короткі новини

Звіт відбудеться в перший день весни

Як інформує прес-служба Дрогобицької райдержадміністрації, звіт голови Дрогобицької РДА Володимира Шутка про роботу за 2017 рік та плани на 2018 рік пройде 1 березня (четвер) в сесійній залі райради. Початок звіту – о 14.00.

На Дрогобиччині помолилися за українських воїнів, загиблих в Афганістані та у війні на сході України

Сьогодні, 15 лютого у Дрогобичі, біля пам'ятника воїнам-афганцям відбулося віче до річниці виведення військ колишнього СРСР з Афганістану. Про це інформує прес-служба Дрогобицької РДА. Панахиду за воїнами, загиблими в Афганістані та у війні з російським агресором на сході України, відслужили священики УГКЦ.

Голова райдержадміністрації Володимир Шутко, голова районної ради Михайло Сікора, представники влади Дрогобича та Стебника поклали квіти до пам'ятного знака. Від спілки ветеранів Афганістану нагороду отримав військовий капелан о. Іван Гнатів.

Власна інформація

Твори добро так, як його творить Лев Грицак

Голодного нагодувати, потребуючому допомогти, хворого відвідати, сумного розвеселити. Добрі діла для душі та тіла є прописані в катехизмі, але чи кожен з нас пам`ятає про них? І чи кожен виконує?

В день Стрітення Господнього, напередодні початку Великого Посту генеральний директор готельно-курортного комплексу «Карпати» Лев Грицак знову зібрав потребуючих трускавчан на благодійний обід. Доброчинна акція проходила під патронатом Трускавецької міської організації партії «Батьківщина», тривала дві години, і зібрала представників таких організацій як Рада ветеранів Трускавця, Рада Старійшин, Асоціація інвалідів тощо.

Святково накриті та щедро заставлені столи. Благословення отця Володимира Бондарчука. Вступне слово Лева Грицака (генерального директора «Карпат» та голови МГО «Рада Старійшин»), Руслана Крамара (голови ТМО партії «Батьківщина») і Наталії Пономаренко (секретаря Трускавецької міської ради). Подячні слова голови ТМАІ Надії Заблоцької та голови Ради ветеранів Віктора Бессарабова. Понад двісті людей – учасників трапези.

Але головне – не їжа, хоча вона також важлива. Головне – увага та повага. Кожен з присутніх на цьому благодійному заході міг би сказати, що він тут, в «Карпатах», на благодійному обіді чи вечорі не вперше. Що він добре знає про добрі справи Лева Грицака – і до його мерства, і в час, коли Лев Ярославович був міським головою, і тепер, після 2010 року, коли Лев Грицак повернувся в «Карпати».

Грає скрипка, а солістка ансамблю «Барви Карпат» Оксана Максимова виводить соло «Жайвора». Лунає запальна коломийка, а дівчата в інвалідних візках танцюють. Вигравають музики, линуть над банкетним залом «Карпат» запальні мелодії, а танцюристи з ансамблю «Верховинка» дарують романтичні та зворушливі, жартівливі і рухливі композиції. Поміж столами ходить Ростислав Кушина, якому аплодували Київ та Лондон, і співає пісню. Не сам, із залом. Про червону руту, про місячну ніч, коли хоч голки збирай і … про волонтерів, які немов посередники між народом і його захисниками, армією.

Творити добро, не чекаючи подяки. Творити його за принципами Матері Терези. Про це говорить боєць АТО, голова ГО «Меч Арея» Леонід Федевич, котрий з іншими АТОвцями сидить за одним із столів гостинного залу. Бути волонтером не на показ, а для святої справи – це покликання не кожному дано.

Двістаголосе «Многая літа», яке щиросердечно звучить на завершення благодійного стрітенського вечора в «Карпатах», навряд чи може передати всю вдячність людських сердець. Сердець зболених, самотніх, розчарованих, розбитих, зажурених. Такі вечори як цей, який подарував людям Лев Грицак, дарують надію, наповнюють умиротворенням, перевертають уявлення про те, що «всі погані», насичують радістю, любов`ю, хорошим настроєм, добром. Такі вечори потрібні, і хто, як не Лев Грицак, організовує їх ще у Трускавці? Наслідувати добрі справи бажаючих мало, а от кидати каміння і шукати порошинки в оці є хоч греблю гати.

Стрітення. «В цей день, який символізує першу зустріч кожного із нас з Богом у храмі, хочу побажати всім вам миру, добра, любові, процвітання та Божої благодаті. Нехай мир та Божа ласка запанують у кожному серці, а в Україні обов’язково переможе правда! Злагоди і мудрості всім нам! Зі святом!», - вітає трускавчан Лев Грицак. Дай Боже, щоб так воно і було!

Володимир Ключак

Мирослава Грицак: «Переважна більшість захворювань ЛОР-органів починається з респіраторно-вірусної інфекції»

/Вчасне звернення до лікаря забезпечує своєчасне одужання і попереджає розвиток загрозливих ускладнень/

Болить вухо? Першить горло? Заклало ніс? Та ну, до лікаря не піду, це ж не серце і не судини, небезпеки нема, перейде само по собі. Так думає переважна статистична більшість людей і … отримує ускладнення, які переростають у хронічні захворювання, котрі не дають спокою до кінця життя.

Про те, чому потрібно звертатися до лікаря при захворюваннях вуха, горла і носа, яке сучасне оснащення дозволяє зробити якісну діагностику ЛОР-захворювань і чи можна за допомогою вітамінів та загартовувань попередити ці захворювання, спілкуємося з лікарем-отоларингологом вищої категорії, завідувачем міжрайонного отоларингологічного відділення Стебницької міської лікарні, лікарем приватного ЛОР-кабінету на вул. Стуса, 1 у Трускавці Мирославою Володимирівною Грицак.

- Пані Мирославо, слово «отоларинголог» з першого разу правильно вимовити досить важко. Чи не тому придумали слово «ЛОР»? Що означає «ЛОР» у перекладі на просту мову?

- Отоларингологія – це наука про вухо, горло та ніс. З давньогрецької мови «ото» – це вухо, «рино» – це ніс, «ларинг» – це горло, або гортань, а «логія» – це наука. Якщо скоротити, то з перших літер цих слів і виходить слово «ЛОР». Отже, «ЛОР» - це скорочено від «отоларинголог», для простішого звучання.

- Ви – спеціаліст з багаторічним стажем роботи. Чи подобається Вам Ваша робота і чим саме? Чи мріяли Ви в дитинстві працювати лікарем-ЛОРом?

- Не можна сказати, що я мріяла бути ЛОРом, проте вже з дитинства я знала, що маю бути лікарем. Тобто, я не уявляла, що можу мати іншу професію.

Так склалося, що в інститут я поступала аж п’ять разів, хоча й закінчила школу з золотою медаллю. Тоді це ще були дрімучі радянські часи, період застою, коли генсеком КПРС був Леонід Брежнєв. А батьки мої були вивезені на Сибір – і цим все сказано. Хоча я здала все як слід при поступленні в Тернопільський медінститут, та на мене хтось написав анонімку, і мене не зарахували. На другий рік те саме.

Потім я поступила на підготовчі курси Львівського медінституту за спеціальністю «лікувальна справа». Там я була однією з найкращих студенток. Тоді вважалося, що при поступленні на підготовчий курс ти вже автоматично поступив в інститут, тільки 9 місяців йде без екзаменів, аж після завершення підготовчого курсу йдуть вступні-перевідні екзамени. І от на цих екзаменах мені не дали написати твір. Потім вияснилося, що знову на мене написали анонімку, буцімто я займалася агітацією проти радянської влади … на якомусь автовокзалі.

Звичайно, це для мене було великою травмою. Уявіть собі – всі мої однокласники вже десь вчилися, а я працюю то фасувальницею, то прибиральницею, то санітаркою, хоча й закінчила школу з золотою медаллю. Тому я вже була готова навіть в торгово-економічний поступати, хоча математику я ніколи не любила. Проте тато мене переконав все-таки йти за покликом душі, і не здаватися. І вже аж за п’ятим разом я все-таки поступила в медінститут. І жодного разу про це не пошкодувала.

Тоді я ще не знала, яку спеціалізацію матиму, але була така цікава річ. Я родом із Золочева, і мій знайомий із Золочева Володимир Москвяк працював отоларингологом у Стебницькій лікарні. Ми часто бачилися і він розповідав про свою роботу – з таким захопленням, з такою пристрастю, що я просто захоплювалася його розповідями. Може десь в той момент я й вирішила, що стану ЛОРом.

Зі своїм земляком я часто бачилася ще й тому, що почала працювати в Трускавецькій міській лікарні (за скеруванням). Я хотіла оперувати, доставила собі в кабінет операційне крісло, була така досить активна, і вважала, що тут працюватиму ще дуже довго.

Але життя таке, що ніколи не знаєш, що буде завтра. Сталася біда – Володимир Москвяк трагічно загинув в автокатастрофі. І наші професори зі Львова сказали мені, що я маю йти на його місце. Я не могла на це погодитися з суто психологічних міркувань – як же ж так, він такий мій хороший друг, колега, земляк, така біда сталася, а я піду на його місце? Проте мене переконали, що все одно хтось мусить піти на це місце, і так я потрапила на роботу у ЛОР-відділення в Стебницьку міську лікарню.

Спочатку мені там було важко, бо сприйняли мене насторожено – жінка з малою дитиною, дитина хворітиме, як вона працюватиме і так далі. Проте, Богу дякувати, моя донька Орися не часто хворіла, так що на лікарняний я не йшла жодного разу.

І так в ЛОР-відділенні Стебницької міської лікарні я працюю з 1991 року…

- З якими захворюваннями органів слуху та дихальних шляхів люди звертаються найчастіше?

- Переважна більшість захворювань ЛОР-органів починається з респіраторно-вірусної інфекції (ГРВІ). Захворіла людина на ГРВІ і думає, що має сама пролікуватися, бо знає що і як робити. Більшість вважає, що з ГРВІ до лікаря звертатися не треба, а йде в аптеку, там їм щось дадуть, і так лікуються на свій страх і ризик.

Проходить чотири-п’ять днів, ГРВІ закінчується, приєднується бактеріальна флора. І вже коли починається безвихідь, коли настало ускладнення, тоді вже хворий починає звертатися до лікаря. Тоді (часто в суботу-неділю) починають шукати доктора, бо потребують термінового лікування.

Однією з найчастіших причин звернень до отоларинголога є риніт. Спочатку вірусний, який через тиждень переходить в бактеріальний. А ускладнення – гострий бактеріальний риносинусит. Це нова нозологічна одиниця, колись цю хворобу називали «гайморит». Як кажуть, від перестановки доданків сума не міняється, так і від зміни назви не змінилася суть цього захворювання.

Через євстахієву трубу запалення поширюється в середнє вухо, оскільки все між собою пов’язано, і починається запалення середнього вуха, отит.

А маленькі діти найчастіше звертаються з ринотрахеобронхітами.

Ускладненням неадекватно лікованої ангіни є паратонзиліт, а потім паратонзилярний абсцес (скупчення гнійного вмісту за мигдаликом). Після цього ускладнення єдиним методом лікування є тонзилектомія, тобто видалення мигдаликів.

Неліковані або неадекватно ліковані ГРВІ переважно закінчуються якимось отоларингологічним ускладненням. Тому наголошую, що вчасне звернення до лікаря забезпечує своєчасне одужання і попереджає розвиток загрозливих ускладнень.

 - Окрім основної роботи у Стебницькій міській лікарні Ви ще працюєте в ЛОР-кабінеті у Трускавці. Чи не важко цілий робочий день заглядати людям у вуха і в рот? А якщо серйозно, то чи не думали Ви про те, що цей час можна використати для розваг, відпочинку чи чогось іншого?

- ЛОР-кабінет у Трускавці (вул. Стуса, 1) функціонує вже 10 років, відкрився він 8 жовтня 2007 р. Рішення відкрити свій кабінет визрівало давно. Практично від самого початку моєї професійної діяльності я ще десь додатково працювала після обіду – лікарем-отоларингологом в санаторії «Карпати», санаторії «Кришталевий палац», косметологом. Коли почали відкривати приватні лікарські кабінети, то я задумалася – а чому б не надавати лікарську допомогу і жителям Трускавця?

Відкрити приватний лікарський кабінет було непросто – потрібно було в Києві отримати ліцензію на приватну практику, позбирати багато документів, облаштувати цей кабінет, здати його в експлуатацію, купити оснащення. Об`єм роботи був великий, але з Божою допомогою мені все вдалося.

Мій робочий день є дуже насиченим. До 15 години я працюю за основним місцем роботи в міській лікарні м. Стебника. Протягом дня постійно є дзвінки – а чи Ви є в кабінеті, а мене то чи інше болить вже тиждень, а я хочу до Вас на прийом і так далі. Так що можна працювати взагалі без вихідних.

Те, що сказали Ви, мені говорять багато моїх друзів та знайомих – щоб додатково не працювати, а відпочивати в цей час. Я розумію, що можу собі це дозволити, та з іншої сторони хочеться допомогти людям, які дійсно потребують помочі, які шукають хорошого фахівця. Як я можу собі спокійно після обіду йти відпочивати, коли так багато людей потребують фахової поради, допомоги, коли я знаю, що потрібна? Тому й працюю.

Богу дякувати, маю час і на відпочинок, головне – правильно організувати цей час…

- ЛОР-кабінет на Стуса, 1 у Трускавці має новітню апаратуру. Розкажіть, будь ласка, про неї детальніше – чим ця техніка полегшує життя Вам та пацієнтам?

- Ну, не так полегшує життя, як полегшує діагностику.

Недавно в мене з`явилася нова отоларингологічна установка – ЛОР-комбайн. Я дуже задоволена, що цей прилад в мене є.

В мене є ригідний риноотоскоп, яким можна побачити найдрібніші анатомічні утворення і порушення в носі, вусі, чого не побачиш звичайним оглядом. Це набагато покращує діагностику захворювань. Такого ригідного риноотоскопа в нашому регіоні більше нема.

Далі в нас є мікроскоп для детального огляду з двома збільшувальними потужностями: для огляду слухового ходу, барабанної перетинки і для огляду ротоглотки.

Розпилювачем проводиться анемізація слизової – впорскується в носові ходи звужуючий препарат, в даному випадку адреналін, чекаємо кілька хвилин, судини скорочуються і розширюється носовий хід. І таким чином я детально бачу анатомічні утворення носа.

Часто батьки приходять з маленькими дітьми і хочуть знати, чи є в дитини аденоїди, чи їх нема. Батьки чомусь думають, що ці аденоїди можна легко побачити через носові ходи, але насправді це не так. Щоб поставити діагноз «аденоїдні вегетації», потрібно робити задню риноскопію. Для цього потрібно шпателем натиснути на корінь язика, взяти маленьке носоглоточне дзеркальце, підігріти його (для цього є спеціальне пристосування), бо якщо дзеркальце поставити холодним у ротоглотку, то воно запотіє і ми нічого не побачимо. Натиснувши корінь язика, ми вводимо дзеркальце за м`яке піднебіння так, щоб побачити ззаду, що ж робиться в носоглотці. Не кожна доросла людина захоче чи зможе витримати цю процедуру, бо в когось рвотний рефлекс, в іншого подразнення тощо. Ці аденоїдні вегетації бувають І, ІІ і ІІІ ступеня. І ми маємо в дзеркальці побачити цей ще один носоглоточний мигдалик – якщо він збільшений, то він має переростати в 1/3, 2/3 сошника чи повністю сошник (перша, друга і третя ступені аденоїдів).

Тож щоб напряму побачити яка ситуація з аденоїдами (а не через задню риноскопію, про яку я щойно розказувала), потрібно бачити просвіт, який відкривається після очищення носового ходу спеціальним відсмоктувачем. Цим приладом я можу очистити носову порожнину від слизистих чи слизистогнійних виділень. Так що він значно полегшує діагностику, яка в іншому випадку була б досить неприємно процедурою.

Окрім того в нашому ЛОР-кабінеті є ще прилад, яким я можу зрошувати ніс чи промивати слухові ходи від сірки чи патологічного вмісту (зовнішній отит та ін.).

Часом буває така хвороба як турбоотит, коли після захворювання респіраторно-вірусної інфекції слухова труба не добре функціонує і є закрита. Повітря, коли ми жуємо чи ковтаємо, через слухову трубу повинно проходити в барабанну порожнину. Тиск в барабанній порожнині і зовні барабанної перетинки має бути однаковий. Коли звукова хвиля поступає на барабанну перетинку, а далі коливання йдуть на слухові кісточки (молоточок, коваделко і стремінце), тоді є нормальне сприйняття звуку. Коли ж тиск є менший в барабанній порожнині і повітря нормально не поступає, то робиться від`ємний тиск, барабанна перетинка стає втягнутою, і людина недочуває. Для того, щоб вирівняти тиск в барабанній порожнині, проводиться продування слухових труб. Тоді тиск вирівнюється, і людина каже: «О! Я вже все чую!».

Ще один апарат, який є в нашому ЛОР-кабінеті і про який хочу сказати – це ультразвуковий апарат «Тонзилор-М». Ним я лікую хронічні тонзиліти. Ця патологія зустрічається дуже часто, вона характеризується частими ангінами, періодичними болями в серці, болями в колінах та ліктях, болями в попереку, слабістю, розбитістю, може бути субфебрильна температура 37,1 – 37,2 градуси за Цельсієм, запах з рота, корки.

Є субкомпенсована, компенсована і декомпенсована форми хронічних тонзилітів. Коли це декомпенсована форма, то тоді йде тільки тонзилектомія – оперативне втручання (видалення мигдаликів). В іншому випадку використовуємо консервативне лікування.

Цей апарат має таку систему, що до мигдалика чіпляється спеціальна насадка. З однієї сторони йде подача септичного розчину, озвученого ультразвуком, і з мигдалика зсередини вимивається патологічний вміст, який є в лакунах, і забирається спеціальним відсмоктувачем. Орієнтовно вісім сеансів такого лікування – і результати є позитивні, навіть можна уникнути оперативного лікування.

Тобто, всі ці пристосування потрібні і для якісної діагностики, і в деякій мірі для лікування.

- Який випадок з Вашої довготривалої лікарської практики Вам запам`ятався найдужче?

- Це дійсно було дуже страшно. Дівчина 19 років має респіраторну вірусну інфекцію. В неї сусід-доктор, і він, чи оглянувши її, чи ні, чи просто по телефону спілкуючись з її батьками, приписує пити еритроміцин. Це такий антибіотик «старої генерації», тобто десь середини 70-х років ХХ століття. Вона приймає ці ліки, краще їй не робиться, навпаки, стає гірше. Вона йде на консультацію в Дрогобич, і її скеровують у стаціонар.

Зранку приходжу на роботу і бачу, що якусь молоду дівчину завозять на візку. Думаю, може якась консультація по ДЦП, може до невропатолога везуть. Виявилося, що це везуть її до нас у ЛОР-відділення. Ще ввечері вона могла ходити, а на ранок прийшлося її везти на візку. А це було звичайне ускладнення респіраторно-вірусної інфекції, яка переросла в гайморит, ускладненням якого стали множинні абсцеси головного мозку.

От я зараз це говорю, пригадую цю картину, і мені стає не по собі, аж мурашки по шкірі. У Львові цій дівчині робили декілька операцій на головному мозку, забирали абсцеси, а це на грані життя і смерті. Отаке не забувається…

- Дайте декілька порад нашим читачам – яких заходів слід дотримуватися, щоб уберегтися від захворювань вуха, горла і носа.

- Убезпечити себе від вірусної інфекції в принципі неможливо. Якщо дитина хворіє на ГРВІ до 6 разів в рік – це нормально. Єдина порада в тому, щоб своєчасно звертатися за консультацією. Не чекати, що воно минеться само собою. Фраза «А я думав, що воно пройде» є неправильною. Навіть якщо в десяти випадках пройде, то на 11-й будуть ускладнення, які не підлягають консервативному лікуванню. І краще не потрапляти в цей процент людей, які змушені шляхом операції вирішувати свою проблему, яка починалася ніби з такої малої «дрібнички» як респіраторна вірусна інфекція.

Звичайно, є загальні вимоги, про які всі знають – не переохолоджуватися, під час епідемій уникати масових скупчень людей, щоб дитина не відвідувала колективи (садочок, школа) тощо.

Раніше вважалося, що загартовування, вживання вітамінів є гарантією, що не захворієш на ГРВІ, але це не так.

Є, звичайно, профілактичні засоби, препарати, для прикладу протифлазин (противірусний препарат), але тут потрібен індивідуальний підхід.

Якщо батьки бачать, що дитина часто хворіє, то треба прийти і порадитися зі спеціалістом.

- Пані Мирославо, в які дні і в які години працює ЛОР-кабінет у Трускавці? Чи можна приходити на прийом без попереднього запису? І яка ціна за прийом?

- Кабінет працює щодня крім суботи та неділі, з 16.00 до 18.00. Попередній запис бажаний. Якщо є висока температура, або стан, який вимагає невідкладної допомоги, то, звісно, пацієнт йде без черги. Якщо ж це плановий прийом, то прохання записуватися попередньо за тел. 5-07-57 чи 067-672-06-43 (медсестра Наталія Вікторівна).

Вартість первинної консультації становить 150 гривень, повторної – 50 грн.

Спілкувався Володимир Ключак, фото Миколи Кравціва

Борислав: реальний поступ

/Чи вдасться Бориславу оцінити реальний стан справ у власній громаді, визначити логічні межі, впорядкувати адміністративно-територіальні розбіжності з навколишніми населеними пунктами і стати конкурентноспроможним?/

Коротка інформаційна довідка

Борислав – місто обласного підпорядкування, до складу якого входить смт. Східниця як анклав. Населення – 34 тис 976 осіб, площа міста – 30,7 кв. км. Місто розташоване в передгір`ї Східних Карпат на березі річки Тисмениця та її приток Крушельниця, Раточина, на висоті 308-641 м над рівнем моря. 110 вулиць, провулків та площ. 8 районів, які творять одне місто Борислав, можна розділити на нове місто (мікрорайон Коваліва – вул. Володимира Великого) та стару частину міста, яка складається з сіл Тустановичі, Баня Котівська, Волянка, Губичі, Мразниця та власне сам Борислав.

Борислав – єдине місто в світі, яке розміщене на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі, де наявні численні джерела мінеральних лікувальних вод. На території міста діє 7 шкіл, державна гімназія, професійно-технічний ліцей, медичний коледж, школа мистецтв, два музеї (історико-краєзнавчий музей та музей нафти і газу). Інформацію взято з Вікіпедії.

Свою назву Борислав отримав від польського Borysław, або німецького Borislau. Історики та краєзнавці зламали списи, визначаючи точну суть цього буквосполучення. Але точну суть Борислава передає гасло, яке Ви знайдете на території державної бориславської гімназії: «Борись за свою мрію!».

З історії Борислава

Історія Борислава сягає в сиву давнину. Внаслідок вулканічних процесів, які проходили мільйони років тому, великі тектонічні плити зрушилися, пройшов процес формування гірського масиву – так званих скибових Карпат. Тут на Передкарпатті по сьогоднішній день можна знайти сліди цього процесу, наявна велика кількість корисних копалин: солі, нафти, озокериту, мінеральних вод.

Найстарішим поселенням на території сучасного Борислава є Тустановичі. Село було засноване між ІХ та ХІІ ст. і згадується в древніх літописах як сторожовий форпост на соленому шляху. До речі, в селі була солеварня, яка проіснувала до 1786 р.

Другим за господарським значенням була Баня Котівська. Вона також відома своїм солеварним промислом, який з часом втратив своє значення. На початок ХІХ століття багато колишніх селян швидко перетворилися у найманих робітників. На території цього населеного пункту виникло робітниче поселення, яке складалося з цегляних житлових будинків, школи, їдальні та крамниці.

Третя частина – це власне село Борислав, від якого пішла назва всього міста. Воно розтягнулося на лівому березі річки Тисмениці. Його південну частину називали Потоком, а північну Новим Світом. По сьогодні старожили називають ділянки на півночі Лозини і Тарнавка. Власне на цій території дуже швидко виріс ліс нафтових веж.

Мразниця (інша назва Мражниця) знаходиться в південній частині, її назву виводять від слова «мразниця», що означало «болото в лісі». У 1772 році село Мразниця мало всього 25 хат і було частиною промислового Борислава.

Вздовж берега річки почалося будівництво вулиці Панської (зараз Шевченка) – головної магістралі міста. Ця вулиця поєднувалася з Бориславом величезним мостом через річку, який називають Барабський міст. «Бараби» – розбишаки, батяри. Проте це слово походить з німецького Bahnrabe, що означає «залізний крюк». Тобто, наймані люди до роботи на залізниці.

Недалеко від Барабського мосту знаходилася аптека, яка була відкрита у березні 1876 р. Яном Зегом, творцем методу промислової нафтової переробки. До речі, в цій аптеці була відкрита перша автозаправна станція, оскільки автомобілі колись заправляли в аптеках. Автомастила фірми «Шелл» та «Галіція» виробляли в Бориславі

На півночі село Борислав переходило в село Губичі, на території якого проходила залізниця, що закінчувалася вокзалом з великим нафтовим терміналом. Неподалік вокзалу знаходилася крайова гірничо-вертнича школа, яка була відкрита у 1897 р. Там готували спеціалістів, молодший технічний персонал для нафтових копалень.

На Губичах розміщувався приватний пункт металобрухту – шмельцу, який скуповували від усіх громадян. Оскільки ця установа була благодійною, а металобрухт діставався не зовсім законним шляхом, тому її власника називали «малахом», що єврейською мовою означає «ангел». І по сьогоднішній день старожили Дрогобиччини називають бориславців «малахами».

А серцем Борислава є Волянка.

Але розповідь про Борислав була би неповною, якби в нашій публікації ми не згадали про інші дві частини Борислава – англійську промислову колонію, в якій проживали переселенці з Великої Британії, Бельгії, Франції та Німеччини, та Новий Світ – район, де мешкали чиновники та ремісники.

Промислова революція

Промислова революція – це перехід від ручної ремісничої мануфактури до великого машинно-фабричного виробництва був започаткований в Англії в ІІ пол. XVIII ст., впровадження в виробництво і транспорт робочих машин і механізмів, які замінили ручну працю людей, що спричинило ріст середньорічного доходу на душу населення і змінило баланс політичних сил від лендлордів у бік промисловців. Друга фаза цієї революції – технологічна революція (1850 рр.) – перехід від вугілля як головного енергоносія до використання нафти, винаходу електрики, електродвигуна, телефону та телеграфа, що спричинило розвиток комунікацій, будівництво залізниць, утворення капіталістичних мануфактур. (Взято з Вікіпедії).

Англія – фабрика світу, Лондон – банк банків. Це гасло рухало промисловців 150 років тому.

Велика кількість возів доставила до Борислава устаткування та матеріали для заснування нового поселення, так званої «англійської промислової колонії» - великого Борислава,

Промислова колонія розділена на 4 частини. Перша – південна, де знаходились споруди нафтових копалень, невелика лікарня, школа та телеграф. Цю територію обслуговували наймані робітники, в основному українці та поляки. А посередниками між ними та багатшою частиною міста були євреї, яких по сьогодні на Дрогобиччині кличуть «шмулі» (ходили в засмальцьованому одязі, в основному мешкали в Дрогобичі і щоранку добиралися до Борислава на омнібусах, а потім залізницею)..

Дещо далі, ближче до центру, знаходилось серце англійської колонії, де в котеджах жили керівники та власники нафтових копалень – вихідці з Великої Британії, Франції, Бельгії. Вулиці тут були замощені бруківкою, до будинків проведено водогін та електроенергію. Власне в тому районі з`явилися перші телеграф та телефон і було представництво Великобританії з почесним консулом, та представництво Бельгії. Трохи далі на Новому Світі жили чиновники, інженери, майстри та підмайстри. Вплив англійської культури позначився на архітектурі міста Борислава по сьогоднішній день.

Таким був Борислав в кінці ХІХ – на початку ХХ століття. (Див. Вікіпедію, розділ Промислова революція).

Бориславське нафтогазове родовище та родовище озокериту були найбільшими на території Австро-Угорщини та Польщі, а фактично на території всієї Європи.

Окреме місце в розвитку Борислава займає земний віск (озокерит, від слова «озо» - пахну, «керос» - віск). У європейській науковій літературі озокерит називають гірським мінеральним воском. Це рідкісна гірська порода, яку видобувають тільки в Бориславі. За запасами озокериту, його видобутком та переробкою Україна посідає перше місце в світі.

Озокеритна шахта «Ludwik» та вентиляційна копра «Konrad» є візитівками Борислава. Завдяки цій шахті в 1872 р. в Бориславі введена в експлуатацію залізниця та перша на території України електростанція (1922 р.).

Ми можемо продовжувати розповідь, але залишимо це історикам та краєзнавцям.

Сучасність

Сьогодні місто, покинуте напризволяще державними структурами, вирішує свою долю самостійно. Економіка Борислава з характерними ознаками господарського комплексу є багатогалузевою, спеціалізованою, де промисловість поєднана з розвиненим транспортним та фінансовим господарством міста. У промисловості представлені всі галузі, проте у структурі промислової продукції найбільшу питому вагу мають підприємства з виробництва та розподілу електроенергії, газу, водовідведення, харчової промисловості, нафтогазовидобування, газопереробної промисловості, машинобудування та хімічної промисловості. (Взято з Вікіпедії).

Бюджет міста складає більше 250 мільйонів гривень (168 млн. 216 тис. – дохідна частина)

Цьому населеному пункту треба вирішити цілий ряд проблем, визначитися з концепцією розвитку, вирішити проблеми з водопостачанням, каналізуванням, освітлення міста та упорядкуванням громадського простору.

Однією з проблем Борислава є екологія. Необхідно провести інвентаризацію всіх наявних нафтових свердловин, яких є більше шести тисяч, та розробити план заходів покращення екологічної ситуації в місті.

Бориславу необхідне транспортне залізничне сполучення, реконструкція залізничного вокзалу, що дало б вихід на інші міста України. А ще Бориславом починають цікавитися туристичні оператори України та Польщі, які визначили йому роль поселення на туристичному шляху «нафта з присмаком мармуляди». Це означає, що повинна бути розроблена концепція створення туристичної інфраструктури міста.

До речі, Борислав вже став центром паломництва завдяки церкві св. Анни, де зібрана найбільша кількість мощей святих Східної та Західної Церкви. До речі, покровителькою Борислава є свята великомучениця Варвара.

Вирішення багатьох проблем стане можливе тільки за умови, якщо Борислав стане центром Бориславської об’єднаної територіальної громади. Правда, при утворенні ОТГ Бориславу необхідно впорядкувати адміністративно-територіальні межі та відносини з навколишніми населеними пунктами, чітко визначити проблеми та шляхи їх вирішення.

Віктор Пиців (текст та фото)

Стрітеннє

Стрітив-їм ї на улици. Она йшла вдолину, я догори. Она була молодюсінька, я тиж не старий. Стрітилися-сме очима. То було так давно.

Стрітив-їм ї на улици. Була ярь, бабки продавали цвіти, но я їх ниґда не купую. Живі, в землици май завше ліпші. В тот день я ї ще не повів «Моя цвіточко». То було пізнійше.

Лютий в тим року був як літо. Хлопці ходили на короткий рукав, дівки в спідничинах повище колін, навіть старі баби казали «Йой, як то парно-сє». Пам`їтаю як нись, яка она тогди була ладна, молодесейка, свіженька, як потятко. Гей-гей.

Нись тиж Стрітеннє. Сиджу і хукаю на руки. На її могилі нема цвітів – я їх ниґда не купую. Буде ярь – виросте їх ціле море. І кожна – для неї. Моєї. Рідної. Такої, якої більше ниґда не буде.

Коло неї є місце на мене. Я знаю, що колись буде інакше Стрітеннє. Стрітимося зновіть, лем уж не на улици…

Володимир КлючакСоздан 15 фев 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником