Трускавецький вісник № 27 (1585) від 28 лютого 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 27 (1585) від 28 лютого 2018 р.

28.02.2018У номері: Вечір пам`яті отця Олекси Пристая; Помста Левові Грицаку; Все для відпочинку гостей; Ресурси для успішної адвокаційної кампанії; Короткі новини регіону.

Короткі новини

Трускавець подав 29 проектів на Конкурс місцевого розвитку

Конкурсна Рада з питань реалізації проектів місцевого розвитку у Львівській області дала старт для оцінки поданих проектів на 2018 рік. Про це інформує прес-служба Трускавецької міської ради.

Всього на участь у Конкурсі проектів місцевого розвитку зареєстровано 2057 заявок на загальну вартість 501,8 млн грн, з яких 242,9 млн грн - це кошти з обласного бюджету та 85,5 млн грн – небюджетний внесок конкурсантів.

Від м. Трускавець подано та зареєстровано 29 проектів місцевого розвитку на загальну суму 7018,235 тис. грн, з яких 3508,474 тис. грн – кошти обласного бюджету, 2628,633 тис. грн. – кошти місцевого бюджету та 881,128 тис. грн. – небюджетний внесок (кошти громади та спонсорів).

В розрізі пріоритетів конкурсу подано:

- «Школи» - 6 проектів на загальну суму – 1454,752 тис. грн;

- «Заклади дошкільної освіти» - 8 проектів на загальну суму – 1612,762 тис. грн;

- «Охорона здоров’я» - 2 проекти на загальну суму – 570,148 тис. грн.;

- «Культура» - 5 проектів на загальну суму – 1338,01 тис. грн.;

- «Інші пріоритети» - 7 проектів на загальну суму - 1649,685 тис. грн.;

- «Екологічні пріоритети» - 1 проект на загальну суму – 392,878 тис. грн.

За словами заступника голови обласної ради Володимира Гірняка з 28 лютого Експертна комісія приступить до оцінювання проектних заявок. Результати оцінювання планується отримати у перших числах квітня.

Розглянуто питання недопущення надзвичайних ситуацій на СГХП «Полімінерал»

Вчора, 27 лютого, відбулося засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС, на якій було розглянуто питання недопущення надзвичайних ситуацій на СГХП “Полімінерал”. Про це інформує прес-служба Дрогобицької РДА. Під час засідання голова райдержадміністрації Володимир Шутко насамперед подякував депутату обласної ради Олексію Балицькому, Модрицькому сільському голові Миронові Флюнту, начальнику Дрогобицького РЕМ Василю Дмитрику за забезпечення освітлення пішохідного переходу на автодорозі Т-14-07 Дрогобич-Трускавець.

Основним доповідачем з питання порядку денного був директор “Полімінералу” Володимир Коваль, який зазначив, що на даний час ніхто з вітчизняних науковців не надав реальних пропозицій щодо того, що потрібно далі робити з об'єктами підприємства. Керівництво підприємства інформувало про це Держекології. Конструктивна співпраця, за інформацією керівника, налагоджена з німецькою фірмою K-UTEC AG. В березні очікується приїзд їхніх фахівців, які обіцяють надати рекомендації стосовно концепції комплексної екологічної рівноваги об'єктів “СГХП “Полімінерал” (консервації рудника і шахтного поля тощо)

На засіданні йшлося також про необхідність встановлення на автодорозі Дрогобич-Трускавець автоматичних шлагбаумів, під'єднаних до систем супутникового стеження, про інші важливі роботи. Вирішено звернутися з листом до екологічної комісії обласної ради щодо проведення робіт з розчистки русла р. Вишниця для збільшення його пропускної здатності та попередження потрапляння річкової води в карст.

Керівництву “Полімінералу” доручено продовжити постійне візуальне, а після танення снігу - інструментальне обстеження стану дороги та про результати щотижня доповідати у відповідні обласні служби та райдержадміністрацію.

Після цього голова Дрогобицької РДА Володимир Шутко взяв участь у засіданні обласної робочої групи, на якій розглядалося питання перенесення інфраструктури з небезпечної зони провалля.

Власна інформація

У Трускавці викрили зловмисника, причетного до пограбування жінки

В Трускавецьке відділення поліції звернулася за допомогою 48-річна жителька Харківської області. Жінка повідомила, що 11 лютого близько 23.10 на вулиці Біласа невідома особа вирвала з її руки сумочку, в якій знаходився мобільний телефон та особисті речі. Загальна сума заподіяних збитків становить близько 10 000 гривень.

Працівники поліції встановили, що до вчинення правопорушення причетний раніше судимий 18-річний мешканець міста Стебник. Речі потерпілої, якими він заволодів, вилучено.

За фактом відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст. 186 Кримінального кодексу України (грабіж). Статтею передбачене покарання включно до позбавлення волі на строк до чотирьох років. Проводиться досудове розслідування та перевірка щодо причетності юнака до скоєння інших злочинів.

Відділ комунікації поліції Львівської області, за матеріалами Наталії Постойко, Дрогобицький ВП

Інтеліґент в першому поколінні

Звичайний селянський хлопчина із села Трускавець став пастирем Америки, радикалом в Україні, батьком сина-героя і прадідусем двох письменників. А ще – письменником, автором унікальної книги споминів «З Трускавця у світ хмародерів». Мова йде про Олексу Пристая, священика і pater familiae родом із Трускавця.

В останній день лютої зими у музеї історії Трускавця відбувся незвичайний захід – вечір «Життєва мудрість крізь призму спогадів отця Олекси Пристая». Організатори постаралися на славу, бо вечір вдався, вийшов пречудовим, а найприємніше те, що було для кого готуватися – на зустріч прийшло досить багато трускавчан, переважно представники інтеліґенції.

Вечір складався з двох частин: у першій в творчій манері були представлені історії з життя Олекси Пристая, а в другій своїми рефлексіями ділився та на запитання відповідав правнук отця Олекси Пристая, онук його сина Богдана, сучасний український письменник Тарас Прохасько.

…Село Трускавець, яке потопає в зелені овочевих (тобто фруктових) садів. Пастуше життя, яке має свій порядок, і ніколи не є анархічним. Допомога малого Олекси по господарству. Небажання батьків віддавати шпарівного ґаздівського запопадливого сина на науку до школи. Отець-канонік Петро страшить тата й маму малого Олекси пеклом, щоб не закривали хлопцеві шлях до щастя. Ці картинки – реальні і правдиві, вони переносять нас в Трускавець, яким він був півтора сотні літ тому. І ці сторінки немов матеріалізуються у театральному виступі, підготовленому силами музею та трускавчан – Володимира Греха, Ігоря Ліщинського, Любові Константинової, Івана Положевця, Галини Коваль, Ольги та Богдана Фединяків та інших. Музичний супровід вечору дарують вихованці Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького, зокрема гурт «Цюхів верх» (керівник Орест Баб`як) і бандурист Назар Савчак (керівник Леся Баб`як).

Того Олексу Пристая, який постає зі сторінок книги своїх споминів, доповнює інший, незнаний Олекса Пристай – той, яким його пам’ятає родина. Тарас Прохасько розповідає про запальний характер прадідуся, про родинну трагедію, коли в час війни від тифу та запалення легень загинув найстарший син отця Олекси Тарас, про те, як ця подія страшно вплинула на дружину отця Ольгу, про неможливість здобути місце на парохії в Галичині і вимушене переселення в США, де отцю Олексі вдалося долати найрізноманітніші виклики.

Майже дві години сидять в залі трускавчани, та не поспішають покидати музей, не поспішають перебивати правнука славетного земляка. Лунає кілька запитань, а також пропозиція перевидати другий, третій і четвертий томи спогадів отця Пристая. Чом би й ні? Але чи знайдуться охочі, чи будуть гроші, а чи, може, варто спочатку знову видати перший том, якого катастрофічно не вистачило для всіх? Тут нагадаємо, що у 2010 р. перший том спогадів було перевидано коштом тодішнього кандидата на посаду міського голови Трускавця Руслана Козира, до речі, лауреата Премії імені отця Олекси Пристая.

Батьки Олекси Пристая не були інтеліґентами, вони були простими селянами, зате чесними, працьовитими, побожними. Саме це середовище дало українцям інтеліґентів першого покоління, в абсолютній більшості священиків. Саме Церква стала тою організацією, котра не дозволила пропасти українству, котра його зберегла і котрій завдячуємо існуванням української держави. Це вже потім появилися інші інтеліґенти, у тому числі й антиклерикальні псевдоінтеліґенти, котрі підрубували і підрубують основу народу й держави, часто за чужі гроші. А тоді, на зламі ХІХ і ХХ століть, дві суспільні верстви українців («хлопи і попи», тобто селяни і священики) об’єднували власне чесність, працьовитість, віра в Господа.

Тараса Прохаська можна слухати і слухати, адже говорить він просто і до ладу, говорить про те, що болить кожного, а  його філософія – це філософія правдивого українця, в якому нема лукавства. Цей голос знаходить відгуки у простих серцях, але сильним світу цього явно не до «голосу волаючого в пустелі». Ідеали, за які жив, працював і боровся ділом та словом пастиря отець Олекса Пристай, досі залишаються ідеалами.

Щире «Дякуємо!» на адресу директорки музею Галини Коваль лунало з вуст отця-декана трускавецького Петра Івасівки і всіх небайдужих трускавчан, для котрих постать отця Пристая є своєю, рідною і цінною. Отець Олекса – це один з тих Трускавчан з великої літери, яким і можемо, і маємо пишатися. А ще краще – не тільки пишатися, а й наслідувати його приклад.

Володимир Ключак

Помста Левові Грицаку

Завтрашня сесія може суттєво змінити розклад сил у Трускавці. Вона може стати початком кінця одних і стартом для інших. А все через одне питання, яке є простим, технічним і, здавалося б, банальним. Мова про продовження оренди земельної ділянки для ГКК «Карпати». А конкретніше – про ту земельну ділянку, де розташована свердловина прісної води, яка постачається в оздоровницю.

Ось як коментує проблему, яку штучно створюють в міській раді окремі зацікавлені у дестабілізації ситуації особи, генеральний директор ГКК «Карпати», міський голова Трускавця 2002-2010 рр. Лев Грицак.

- ГКК "Карпати" має у власності свердловину для видобутку мінеральної ропи і спеціальний дозвіл на видобування цієї ропи. Ділянка під цією свердловиною приватизована ще до її буріння і являється одночасно охоронною зоною резервних резервуарів питної води.

Десять років тому санаторій "Карпати" отримав всі необхідні дозвільні документи на буріння свердловини під прісну воду, отримав і дозвіл на видобування води. Міська рада надала в оренду земельну ділянку під охоронну зону свердловини і регулярно отримує за це орендну плату. Ця ділянка знаходиться в охоронній зоні питтєвого водосховища, тому не може бути використана під будь-яке будівництво. 01.02.18 закінчився десятирічний договір оренди цієї ділянки, тому 01.02.18 р. в міській раді був зареєстрований лист на продовження оренди землі під свердловиною прісної води для господарських потреб, а не під мінеральною. Міністерством охорони здоров'я рекомендовано використовувати воду прісної свердловини для розведення мінеральної ропи з метою вживання для лікування шлунково-кишкового тракту. В даний час за погодженням науково-дослідного інституту ведуться клініко-медичні дослідження розведень цієї ропи і є обнадійливі позитивні результати. Маю надію, що ці роботи збагатять скарбницю доброї слави трускавецьких мінеральних вод.

Рекомендував би всім підприємствам, які мають відповідні умови і можливості, зробити і собі свердловини на прісну воду. Правда, не в зоні суворої охорони родовища води "Нафтуся", як це зробив ПрАТ "Трускавецькурорт" у курортному парку. Такі свердловини частково вирішували б проблему з недостачею прісної води у Трускавці.

Рекомендував би всім підприємствам, які мають технічні можливості, мати і свої свердловини на мінеральну ропу. Її у Трускавці достатньо для всіх на багато років. Головне – дотримуватись законних умов отримання дозволу і охорони родовищ. В даний час дозволи на видобуток мінеральної ропи і мінводи окрім ПрАТ і "Карпат" мають і виробляють ще кілька підприємств.

***

Ці роз`яснення Лев Грицак виклав на своїй сторінці в мережі Фейсбук відразу ж, як навколо теми продовження оренди почалися різноманітні спекуляції. На земельній комісії, котра збиралася двічі з цього питання, спочатку вирішили піти назустріч «Карпатам» і здоровому глузду, проте вже через кілька днів щось «переграло» і дехто захотів побавитися в котика й мишку.

Але ігри без розуму чи з великого розуму до добра не доводять. А враховуючи те, як до завтрашньої сесії готуються радикальні та опозиційні до чинного мера сили, у Трускавці з кожним днем владі міста буде прикріше. Якщо ж влада до списку відкритих ворогів хоче додавати нові й нові прізвища, то тут, як кажуть, no comments.

Володимир Ключак

P.S. Заголовок «Помста Левові Грицаку» красномовніший за будь-які пояснення…

Ресурси, які необхідні для успішної адвокаційної кампанії

Про це ми говоримо із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин та продовжуємо започатковану серію статей, які, можливо, стануть у пригоді активістам громад, депутатам місцевих рад, лідерам громадських організацій.

- Пані Маріє, розкажіть, будь ласка, про що сьогодні ми спілкуватимемося?

- Ми говоритимемо про необхідні ресурси, які можуть стати у пригоді під час застосування різного типу інструментів місцевої демократії.

- Що ж є основним ресурсом?

- Важливим ресурсом є час. Громадянам необхідний час для того, щоб дізнатися про проблему, про основні корені її походження, а також про можливі шляхи її вирішення та форми впливу на процес прийняття рішення.

Важливу роль відіграє дослідження проблеми, організація робочих зустрічей, експертних засідань та розробки й впровадження плану дій. А на це все теж потрібен час. Іноді необхідні місяці та роки, щоб побачити конкретні результати залучення громадськості до розробки соціальної політики.

Зауважу, якщо проблема дуже і дуже болюча і вирішити її необхідно сьогодні, а не тепер, то тут час чи не основний ресурс, який треба дуже ефективно використати із максимальною користю для громади. При плануванні під час вирішення цієї нагальної проблеми слід застосувати всі вміння та навички управління часом.

Ще один ресурс – медіа-супровід. З метою досягнення успішних результатів від участі громадськості серед зацікавлених сторін завжди слід поширювати необхідну інформацію. Вона має надходити як від громадськості, так і від органів влади. Без інформації участь громадськості не має сенсу.

Звертаю увагу, що інформаційний супровід може мати кілька етапів. Так, спочатку слід зосередити увагу громадськості на проблемі, показати її гостроту та нагальність. Варто також застосовувати подання інформації із коментарем фахівця (експерта), експертні статті, окремі думки, зокрема, і звичайних мешканців. На етапі розгортання кампанії через ЗМІ належить висвітлити такі питання: якими можуть бути варіанти ухвалення рішення, які переваги й недоліки має кожний альтернативний варіант? Треба запрошувати кореспондентів і на засідання робочих груп. На етапі прийняття рішення матеріали, які потрібно подавати до ЗМІ, мають відповісти на такі питання: наскільки загрозливою є ситуація для громади, чому важливо її вирішити саме зараз, а не відкладати на потім? Цей найкоротший етап інколи є найцікавішим. І на завершення уже після прийнятого рішення зробіть спільно із ЗМІ певні висновки. Яке рішення ухвалено, якими можуть бути його реальні наслідки? А загалом для роботи із представниками ЗМІ при вирішенні проблеми громади потрібна окрема особа, котра би, власне, і відповідала за підготовку прес-релізів, прес-анонсів, організацію прес-конференції чи брифінгів. Оскільки ця ділянка роботи потребує професійного підходу, то варто, щоб її виконував фахівець. Для того, щоб не було викривлення інформації про роботу, яку Ви проводите, краще готувати прес-релізи та прес-анонси.

- А як бути із координатором адвокаційної кампанії?

- Ви слушно звернули увагу на такому ресурсі як координатор чи лідер. Лідер має знати методи залучення громадськості, вміти підібрати хорошу команду професіоналів-експертів, ефективно планувати та конструктивно задіяти всі ресурси. А ще дуже важливо, коли він може вчасно пригасити свої емоції.

Є ще інші важливі ресурси. Серед них: людські (експерти, волонтери) та фінансові, матеріальні (приміщення для заходів, канцтовари, різні підручні засоби), реєстри контактів, навіть, і шаблони якихось важливих для Вас документів. Їх може бути безліч. Єдине Вам варто зрозуміти, що коли плануєте якусь кампанію мусите врахувати всі наявні у Вас ресурси, які би спрацювали на досягнення успіху. Добре, коли спланована акція відбувається злагоджено за участю багатьох партнерів. У цьому запорука її успіху.

***

У наступних публікаціях ми продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. А наразі нагадуємо нашим читачам, що першого вересня 2016 року у Трускавці розпочало діяльність бюро правової допомоги – відділ цього центру. Фахівці бюро приймають за адресою: м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. За індивідуальними консультаціями та консультаціями, зокрема, і з питань застосування механізмів місцевої демократії звертайтеся до працівників бюро правової допомоги.

Марія Бойко

Все для відпочинку гостей

В готельно-курортному комплексі «Карпати» діє Центр відпочинку та розваг. Його завдання – щоб гостям санаторію було цікаво, весело, щоб вони гарно проводили свій вільний час і мали приємні спогади про відпочинок в «Карпатах».

Центр відпочинку та розваг щодня організовує багато заходів на всі смаки. Тут кожен може вибрати те, що йому до вподоби.

У концертному та танцювальному залах «Карпат» проходять концерти народних та заслужених артистів України, аматорських колективів, відбуваються караоке-вечірки, дискотеки, тематичні вечори відпочинку. Організовані вони так, що тут буде цікаво людям різного віку і різних музичних уподобань.

Готельно-курортний комплекс «Карпати» має два власні колективи – ансамбль народної музики «Барви Карпат» та козацький ансамбль «Сагайдачний». Вони дарують своє мистецтво гостям санаторію в дні національної кухні та під час інших святкувань. 

А вечеря в ресторані «Плай» проходить під супровід живої музики.

Генеральний директор оздоровниці Лев Грицак підтримує дитячу творчість, тому в «Карпатах» проходить багато різноманітних фестивалів та конкурсів: «Яскрава країна», «Кришталевий Трускавець», «Єдина країна. Зірка-фест» та багато інших. Наші двері завжди гостинно відкриті для творчої талановитої молоді.

З ініціативи Лева Грицака в «Карпатах» народився свій фестиваль «Трускавецька Фієста», де майбутні зірки роблять перші кроки до слави. Цей фестиваль відбувається у травні, а в програму входять різноманітні майстер-класи, виставки ретро-авто-мототехніки, шоу байкарів та вогняні шоу, частування кулішем та інші цікавинки. А оцінюють юних талантів зірки української естради.

Для тих наших гостей, які полюбляють тишину та спокій, теж є чимало пропозицій. Так, в нас діє бібліотека, де можна взяти почитати хорошу книгу – чи то в номері, чи то в затишній лаундж-зоні.

Побудована капличка Покрови Пресвятої Богородиці, де відчувається особлива духовна аура.

Неповторний заряд енергії дасть прогулянка ландшафтним парком «Підгір`я».

 Зона лобі із вільним доступом до Вай-Фай теж сприяє хорошому відпочинку – на самоті чи з друзями.

В нас можна переглянути сучасні художні фільми та мультиплікаційні фільми для дітей.

Для гостей комплексу безкоштовно працює дитяча кімната, де з дітьми займаються кваліфіковані вихователі.

Є в «Карпатах» конференц-зал на 40 осіб, кілька спортивних та дитячих майданчиків.

Гості залюбки відвідують заняття з йоги та східного танцю.

Для тих, хто бажає перевірити свою інтуїцію, познайомитися з новими друзями, провести весело та цікаво час пропонуємо зіграти у гру «Мафія», яка стала дуже популярною серед гостей «Карпат».

Новорічні свята – це феєрія розваг та відпочинку. У «Карпатах» зустріч Нового року проходить з найкращими артистами та ведучими.

Різдвяні свята в «Карпатах» - тільки в кращих українських традиціях: Святий Вечір з колядниками, Різдво з вертепом, Старий Новий Рік з Маланкою та Василем!

В холі милує око Дідух, зали оформлені новорічними інсталяціями, лунають колядки та щедрівки. Ці святкування запам’ятаються Вам та покличуть знову і знову приїжджати в гостинні «Карпати».

А ще в «Карпатах» організовують хороші забави з тематичними програмами на День Святого Валентина, на 8 Березня, з нагоди Великодніх свят, Дня незалежності України та інших дат.

Урізноманітнити Ваш відпочинок можуть культурно-розважальні заходи в етно-ресторані «Гражда» чи арт-ресторані «Я і Ти», які розміщені неподалік санаторію.

Приїжджайте у «Карпати», завжди будем раді Вам! Ці слова з популярної української пісні є девізом нашого готельно-курортного комплексу і нашого Центру відпочинку та розваг.

Приїжджайте до Трускавця, в «Карпати», адже тут на Вас чекають якісні діагностика та лікування, смачна кухня, незабутній відпочинок та чимало розваг!

Марія Гуцало, директор Центру відпочинку та розваг ГКК «Карпати», газета «Карпати»Обновлен 01 мар 2018. Создан 28 фев 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником