Трускавецький вісник № 59 (1617) від 7 травня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 59 (1617) від 7 травня 2018 р.

07.05.2018У номері: Ралі як спосіб відмивання грошей; На Дрогобиччині можлива екологічна катастрофа; Кір наступає; Об`єднання українців Польщі приймало гостей з України; Про експертну раду.

Короткі новини

Представники Трускавця взяли участь у IV Європейському Конгресі місцевого самоврядування

26-27 квітня в польському місті Краків відбувся щорічний Європейський Конгрес місцевого самоврядування. На запрошення організаторів цього поважного європейського заходу в Конгресі в якості спікерів взяли участь голова правління Міжнародного Центру «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько і міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

Цього року Конгрес як завжди проводився в ICE Конгрес-центрі – сучасному конференційно-культурному комплексі, який одночасно може вмістити понад 3 тисячі гостей. В Конгресі брали участь понад тисячу учасників і гостей зі всієї Європи.

В рамках дискусії «Роль курорту в розвитку економіки регіону» Іван Цегенько розповів про міжнародну діяльність МЦ «ЄІУ» в рамках туристично-економічного кластеру «Бескиди». А міський голова Андрій Кульчинський вчергове презентував місто-курорт Трускавець.

Особиста участь міського голови Трускавця в цьому заході викликала широкий інтерес, адже зацікавлення українським містом-курортом в Європі зростає щораз більше.

Також в рамках заходу гості з України мали змогу зустрітись з українськими і європейськими політиками і високопосадовцями та обговорити подальшу можливу співпрацю.

На Дрогобиччині можлива екологічна катастрофа

Як інформує Державна екологічна інспекція у Львівській області на своєму офіційному сайті, працівниками відділу інструментально-лабораторного контролю інспекції здійснено лабораторні дослідження відібраних проб ґрунту на території Броницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області.

За результатами проведених аналізів виявлено перевищення норм відносно фону:

- у об'єднаній пробі ґрунту №1 на місці розміщення гудронів по показниках - неполярні вуглеводні (нафтопродукти) в 15 раз, залізо загальне в 11,6 рази, марганець (рухомі форми) в 1,5 рази, свинець (рухомі форми) в 5,7 рази, хром (рухомі форми) в 4,6 рази;

- у об'єднаній пробі ґрунту №2, приблизно 50м на південний захід від проби №1 на місці розміщення гудронів по показниках - неполярні вуглеводні (нафтопродукти) в 16,3 рази, залізо загальне в 12,1 рази, марганець (рухомі форми) в 2,1 рази, свинець (рухомі форми) в 8,3 рази, хром (рухомі форми) в 4,8 рази;

- у об'єднаній пробі ґрунту №3, приблизно 100м від проби №1 в північному напрямку на місці розміщення гудронів по показниках - неполярні вуглеводні (нафтопродукти) в 32,4 рази, залізо загальне в 14,2 рази, марганець (рухомі форми) в 2,3 рази, свинець (рухомі форми) в 10 раз, хром (рухомі форми) в 5,4 рази.

Інформація була оприлюднена Державною екологічною інспекцією у Львівській області 4 травня 2018 р.

Власна інформація

Tertium non datur

Все, що робиться у Трускавці, має йти на користь місцевим мешканцям чи відпочивальникам. Третього не дано. Якщо ж щось робиться для якоїсь іншої сторони (влади, артистів-гастролерів чи взагалі «лівих» осіб), то такі речі повинні випалюватися розпеченим залізом. Громада має діяти «вогнем і мечем», щоб попереджувати все, що йде на шкоду чи невигоду їй та її гостям, котрі є джерелом добробуту Трускавця.

Ми вже мали 5 років, коли все робилося виключно заради вигоди «заможної влади», і це були найгірші роки в історії Трускавця. Бюджет мізерний, амбіції захмарні, застій та стагнація. І як результат – Східниця обігнала Трускавець.

У 2015 році трускавчани виправили це прикре непорозуміння, і, здавалося б, знову у місті-курорті появилася влада, котра працюватиме на користь місцевих мешканців та відпочивальників. На початках було саме так. Але…

Коли є мало грошей, то їх економлять або стараються, щоб їх було більше. Коли ж є багато грошей, то їх правильно інвестують. У випадку Трускавця інвестиції мають йти: 1) у щось добре для місцевих мешканців, які є справжніми господарями Трускавця, котрі обирають собі раз на 4-5 років ту чи іншу владу; 2) у щось добре для відпочивальників, котрі є джерелом благополуччя курорту та його мешканців. Tertium non datur. Третього не дано.

На щастя, починаючи з 2015 року бюджет Трускавця наповнюється добре. Але це не означає, що видатки з нього повинні бути марнотратні і неефективні. На жаль, ряд прикладів з 2017-2018 рр. показують, що гроші тринькаються безпідставно. Принаймні логічних пояснень марнотратному розтринькуванню грошей немає. Ще гірше, коли окрім фінансової шкоди внаслідок марнотратства Трускавець зазнає шкоди репутаційної. Ситуація з так званими «ралі» – саме той випадок.

Видовище автомобільних гонок саме по собі не є зле. Але не за 300 тисяч гривень. І не зі шкодою для мешканців, котрих давлять і чиї паркани знищують, а потім довго-довго не ремонтують. І не зі стресовою ситуацією для відпочивальників, котрі часто не можуть нормально ні зайти до центру міста (зокрема, бювету), ні вийти по-людськи.

Ревіння автомобілів можна було б витерпіти. Триста тисяч гривень, виділених для осіб, котрі НЕ ПРИЇДУТЬ НА ОЗДОРОВЛЕННЯ до Трускавця, можна списати одним розчерком пера. Можна тішитися інформаційними спонсорами ралі – каналами НТН і «2+2» та дрогобицьким «Твоїм радіо». Але не можна не зауважити факту, що окрім позитиву, навколо ралі є великий негатив. Бо ніхто з нічиїх вуст так і не почув відповіді на запитання «Що конкретно дасть ралі нашому курорту?». Нових відпочивальників? Яким це боком? Нових туристів? Хіба що короткочасних «туристів» зі Стебника та Борислава. Чи, може ралі щось конкретно дасть мешканцям Трускавця? Навпаки, розтрачені 300 тисяч можна було б використати з набагато більшою користю для трускавчан.

Дехто з організаторів ралі замість подякувати трускавчанам за теплий прийом у розмірі 300 тисяч гривень та вибачитися за значні незручності, вирішив ще й покепкувати з них, а то й поглумитися. Одних публічно та позаочі обзивають, перекручуючи прізвища чи погрожуючи невідомо якими наслідками. Других звинувачують у дурості та некомпетентності. Третіх звинувачують у тому, що вони в час ралі вирішили прогулятися курортним містом. Четвертим затикають рота, що вони, мовляв, не мають права на критику, бо ралі – це супер. Супер аргументи, нічого не скажеш…

Спочатку була Тіна Кароль. Мільйон. Перед тим був мільйон на водоканал. І не лише мільйон. Далі було 300 тисяч на огорожу для питного водосховища, яку так і не доробили. Щорічна купівля іграшок на ялинку та замовлення світлових шоу, яких так і не показали. І багато інших «дрібних» речей, коли гроші громади сипалися поміж пальці. На чиїхось пальцях та в чиїхось долонях щось та й приставало.

В цьому році було ралі, яке збурило громадськість. Попри збурення – знову маємо ралі, з абсолютним неврахуванням помилок та невдач кінця березня. Людей, які йшли в напрямку санаторіїв поблизу питтєвого озера, скеровували спочатку йти попри «Катерину» до церкви Миколая, а звідтам завертали, щоб вони йшли дикими стежинами до пам’ятника Макомацькому і потім по вул. Франка шукали якийсь шлях до оздоровниці.

А ще кошик з двома яйцями і супровідним елементом на три метри. А ще 130 штатних одиниць, з яких як мінімум половина непотрібна. А ще закритий верхній бювет, кілька закритих санаторіїв ПрАТ «Трускавецькурорту» та кількох на ладан дихаючих санаторіїв і готелів, закриті супермаркети «Барвінок» та «Рукавичка», проблеми з заповненням вілл та ряду дрібних готельчиків. А ще невдоволення підприємців, зокрема середніх та дрібних. А ще «Квітка Полонини». А ще витрачені на вітер гроші на буцімто врегулювання проблеми бродячих собак. У той же час четверо бродячих собак накинулися на самого радника міського голови. А безпосередньо міський голова аж червоніє, коли чує хоч якесь слово критики.

Але повернімося до ралі. Чи його учасники щось привнесли до міського бюджету? Ні. Єдине, що їх поселили за кошт міського бюджету у невідомо за яким принципом відібраних (обраних) закладах. Єдине, що їх бавили як справжніх королів. Хоч королі насправді голі.

Машини з ревом поїдуть. А в інформаційному просторі залишиться: «На Львівщині пройшло чергове ралі» та «У Трускавці під час ралі авто збило людину». Ось така промоція за 300 тисяч. І навіть «2+2» з «НТН»ом з сюжетами в ранковий чи опівнічний час не допоможуть повернути марно витрачені гроші.

Ні для мешканців, ні для відпочиваючих. А для кого? Tertium non datur. Для себе та для тих, хто захотіли порозважатися на халяву? Реально, чи трускавчани собі бажають, щоб за їхні кошти невідомо хто бавився? 300 тисяч ніби й не такі величезні гроші, проте копійка до копієчки…

Як кажуть, тринькати легше, ніж заробляти. А висновок кожен собі зробить сам.

Володимир Ключак

Об’єднання українців Польщі приймало гостей з України

21-23 квітня 2018 року відбувся спільний візит першого заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань сім`ї, молодіжної політики, спорту і туризму Миколи Величковича та голови правління МЦ «Європейська інтеграція України» і члена громадської ради зазначеного Комітету Івана Цегенька до міста Перемишль (Республіка Польща). Візит відбувся на запрошення керівництва Об’єднання українців Польщі (ОУП) в рамках налагодження співпраці МЦ «ЄІУ» з цією поважною організацією, котра об’єднує всіх польських громадян українського походження та має вісім відділень по всій Польщі.

У рамках візиту в Українському Домі в Перемишлі Микола Величкович і Іван Цегенько зустрілись із заступником голови ОУП Андрієм Комаром, головою Відділення у Перемишлі Марією Туцькою, членом управи ОУП у Перемишлі Романом Золотником та членом головної управи Ігорем Горківим. Також в зустрічі взяв участь координатор міжнародної діяльності Вищої державної Східноєвропейської школи в Перемишлі Василь Козяр, котрий безпосередньо займався всіма організаційними питаннями щодо перебування гостей з України в Перемишлі.

В ході бесіди за чашкою чаю господарі розповіли про сучасне життя українців в Польщі, співпрацю з органами влади та громадськістю, взаємовідносини між українцями і поляками, про заходи, які проводить ОУП та стан цього об’єднання в сучасних реаліях. Гостям показали Український Народний дім в Перемишлі, який був збудований 110 років тому в 1904 році і який в свій час за його неповторність і красу називали «Перлиною над Сяном». Цей Народний дім є не лише пам’яткою архітектури, але є будинком-символом, першою краплиною України в Європейському Союзі. На його сцені в свій час виступали Іван Франко, Соломія Крушельницька, Станіслав Людкевич. В його спорудження закладена не тільки правдива українська національна ідея, але й чесна праця українців. Дім був збудований на пожертви простих українців, ініціатором будівництва став громадський діяч д-р Теофіл Кормош. Зараз будівля перебуває в стані реконструкції, кошти на яку теперішні господарі отримують з тих же пожертв, різноманітних грантових програм і частково від державних установ Польщі. Пані Марія Туцька розповіла, що загальна вартість ремонтних робіт складає 12 млн. польських злотих. Необхідний внесок Об’єднання українців Польщі становить 100 тисяч. Наразі вдалось зібрати менше половини необхідної частини внеску. Прикро, що більшість громадян України не знають ні про Український дім, ні про українські громади за кордоном.

Народний депутат України уважно вислухав прохання і пропозиції керівництва ОУП щодо активізації співпраці. Під кінець зустрічі було прийняте спільне рішення про більш активну співпрацю на рівні громадськості, тим більше що МЦ «Європейська інтеграція України» вже започаткував таку співпрацю і має позитивний досвід комунікації молоді українців України і Польщі.

Завершальним акордом поїздки в княже місто Перемишль стало відвідання церковного богослужіння в Архикатедральному соборі Святого Івана Хрестителя та візит в Екуменічний Дім Соціальної Допомоги для престарілих українців в Пралківцях, якими опікуються монахині із Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ.

- Цей візит був дуже важливий і корисний, адже попри свій щільний робочий графік в ньому взяв участь депутат ВР України Микола Величкович, - розповідає голова правління МЦ «Європейська інтеграція України» Іван Цегенько. - Отож є великі сподівання, що підтримка українських згромаджень в світі буде більш активна на державному рівні. Адже в тій же Польщі живе багато українців, котрі, попри всілякі виклики і перешкоди, не загубили і не приховують своєї національності та своїм повсякденним життям і діяльністю показують, що українці – це висококультурна і поважна нація, яка також може бути дисциплінованою, самоорганізованою і надзвичайно культурною. Побувавши в різних місцях, ми побачили як насправді можуть і повинні жити українці і якою повинна стати Україна.

Степан Гнатків

Трускавецька «Зоря» зробить висновки хто справжній друг, а хто ситуативний

6 травня на центральному стадіоні Трускавця відбулося відкриття футбольного турніру. Традиційно участь у його відкритті взяли 92-річний футболіст давньої трускавецької «Зорі» Мирон Крамар, голова федерації футболу Дрогобиччини Василь Кобільник, голова ТМО партії «Батьківщина» Руслан Крамар.

У двобої зійшлися дві команди – ФК «Зоря-Трускавець» та ФК «Каменяр» (с. Нагуєвичі). Трускавецька команда здобула перемогу з рахунком 3:1 (молодіжна команда зіграла внічию 1:1). Голи у ворота «Каменяра» забили Антон Притула, Андрій Федитник та Юрій Кулик, а в молодіжному складі відзначився Андрій Сокіл.

«Це був справжній футбол. Емоції вболівальників, багато гольових моментів. Під тривалі оплески вболівальників трускавецькі футболісти залишали футбольне поле», - поділився враженнями президент ФК «Зоря-Трускавець» Михайло Данилишин. Він подякував за підтримку команди генеральному директорові Трускавецького готельно-курортного комплексу «Карпати» Левові Грицакові, керівникові Міжнародної клініки відновного лікування, професорові Володимирові Козявкіну і всім меценатам, які долучаються до підтримки рідної команди. Особлива подяка пролунала в адрес незрадливим і вірним друзям «Зорі» - міському осередку партії «Батьківщина» та її очільнику Русланові Крамарові.

На жаль, влада Трускавця цьогоріч повністю припинила підтримувати ФК «Зоря-Трускавець». Кошти виділені лише для ФК «Вікторія». Таке багате місто як Трускавець, котре могло собі дозволити викинути гроші на вітер, профінансувавши ралі в центрі курорту, вирішило зекономити на місцевих футболістах, які, між іншим, є виборцями та потенційними виборцями.

Однозначно, що кошти на підтримку трускавецького футболу повинні були бути надані і для ФК «Вікторія», і для ФК «Зоря-Трускавець». Інвестувати потрібно у своїх, а не в заїжджих гонщиків. Проте владні мужі міста-курорту в особі міського голови вирішили інакше, і «Зоря» фінансування не отримала. Втім, цю неприємність «Зоря» переживе, і зробить відповідні висновки хто справжній друг, а хто ситуативний.

А в середу, 9 травня, трускавецька «Зоря» позмагається у півфіналі кубку Дрогобицького району з командою "Арсенал" (Лішня). Матч відбудеться о 17.00 на стадіоні села Доброгостів.

Вл. інф.

Чим може займатися експертна рада?

На це питання дасть відповідь директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.

- Пані Маріє, розкажіть, будь ласка, що таке експертна рада?

- Ми практично продовжимо тему громадських рад, звернувши увагу на вузьку спеціалізацію таких структур. Громадська рада може охоплювати широке поле діяльності, експертна ж - свою діяльність має акцентувати увагу на окремих проблемах життя громади.

Ключовою ознакою такої ради є її визначення — „експертна”. До складу такої ради входять експерти, фахівці, що працюють у неурядових структурах. Це можуть бути представники недержавних аналітичних центрів, юридичних, аудиторських та інших компаній чи науковці. Але членами такої ради не можуть бути ті фахівці, котрі працюють у державних органах.

Від такої експертної ради очікується, що вона може опрацювати для органу влади пропозиції в достатньо довершеному вигляді, як, наприклад, проекти управлінських рішень, аналіз регуляторного впливу, комплексний аналіз політики певного органу. Ця робота вимагає високої кваліфікації членів цієї ради.

- Як вона створюється?

- Формалізація створення таких рад може відбуватися шляхом видання відповідним органом влади наказу. Логічно, що орган влади призначає членом такої ради відповідного громадського експерта за його згодою. У даному разі таке призначення є визнанням кваліфікації певного експерта. Робота таких громадських експертних рад може значно зменшити навантаження фахівців органу державної влади.

- Який термін повноважень цієї експертної ради?

- Експертна рада може бути постійно діючою або ж тимчасовою. Постійно діюча експертна рада може бути створена при міському голові чи відповідному структурному підрозділі органу місцевого самоврядування для вирішення певних важливих проблем, коригування плану дій органу місцевого самоврядування, розробки проектів документів, аналіз певної регуляторної бази. Таким чином може діяти при міському голові експертна рада з питань підприємницької діяльності. До її складу мають входити компетентні особи в галузі економіки, ведення бізнесу та знавці нормативно-правової бази.

Не завадить тут і знання самої громади, її настроїв. Може створюватися експертна рада при відділі молоді, сім’ї. Саме вона мала би ініціювати різні заходи щодо вироблення та наповнення концепції реалізації молодіжної політики. А потім давати рекомендації щодо основних механізмів її втілення. Тимчасові експертні ради створюються для вирішення якоїсь проблеми, що існуватиме не довго, та все ж потребує негайного вирішення.

В деяких випадках експертні ради створюються в розрізі великих акцій чи заходів. Наприклад, ініціативна група мешканців не бажає будівництва на своєму подвір’ї автозаправки. Тому виступила із пропозицією про її перенесення. Та все ж потрібно фахово обґрунтувати її шкідливий вплив. Тому і створена експертна рада.

Аналогічних прикладів може бути багато. Основне, що ці ради створюються ситуативно та можуть проіснувати недовгий термін, успішно виконавши свою роботу та досягнувши мети. Варто знати, що і ці тимчасові ради діятимуть згідно певного регламенту та плану роботи.

Консультація надана у рамках рубрики «Посилення правової спроможності громад». Нагадаємо нашим читачам, що отримати консультацію з цього питання Ви можете, звернувшись до бюро правової допомоги, які є відділами Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Фахівці бюро приймають за адресою: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70, м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

Марія Бойко

Увага, спалах кору триває!

В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини. Єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація!!!

Станом на 20.04.2018 р. на Львівщині захворіло на кір понад 1500 осіб. За 2018 р. захворіли на кір по м. Дрогобич – 19 осіб, по м. Стебник та Трускавець по 5 осіб, із них більше 60% відвідують організовані колективи.

Як передається вірус кору

Вірус кору передається на великій відстані. Людина заразна стає ще до появи висипань (тобто за 4 дні до появи) та 10 днів від моменту появи висипань.

Кір також можна «підхопити» під час розмови, адже під час того, як людина дихає, розмовляє, пчихає, кашляє, вірус передається повітряно-крапельним шляхом.

Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Вакцинація проти кору

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000р по 2016р смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору. Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають вакцину «Пріорикс», виробник (Бельгія).

Де можна зробити щеплення

Зробити щеплення можна в будь-яких закладах охорони здоров’я. Львівщина має вакцину «Пріорикс» (Бельгія) і достатньо нею забезпечена.

Ризики відмови від вакцинації

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького ММВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»Создан 07 мая 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником