Трускавецький вісник № 78 (1636) від 15 червня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 78 (1636) від 15 червня 2018 р.

15.06.2018У номері: Павуки в банці; Запрошуємо на Великий літній концерт; «Ювента Денс» на фестивалі у Греції; Право на пенсію за віком; Короткі новини.

Короткі новини

У Бориславі зарізали чоловіка

Як інформує відділ комунікації поліції Львівської області, у Дрогобицький відділ поліції в ніч на 15 червня надійшло повідомлення від працівників Бориславської центральної міської лікарні про доставленого пацієнта, у якого лікарі діагностували, зокрема «різані рани спини та попереку». Незважаючи на зусилля медиків, врятувати життя чоловіку не вдалось – він помер у реанімаційному відділення лікарні внаслідок отриманих ножових поранень.

Правоохоронці встановили особу загиблого – ним виявився 33-річний мешканець Борислава.

За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.115 (умисне вбивство) КК України. Санкція статті передбачає покарання – позбавлення волі на строк від семи до п’ятнадцяти років. Проводиться досудове розслідування, працівники поліції встановлюють особи зловмисників, причетних до скоєння цього злочину.

Прохання до всіх, хто володіє інформацією, що допоможе встановити обставини скоєння цього злочину або особу зловмисника, причетного до його скоєння, звертатись на оперативну лінію 102. Правоохоронці будуть вдячні за будь-яку інформацію, що допоможе розкрити це кримінальне правопорушення.

У Стебнику є «Стебничатко»

Магазин «Канцтовари і книги», що у місті Стебнику, змінив свою назву. Відтепер крамниця називається «Стебничатко», інформує її власниця Оксана Радищак.

На початку червня минуло три роки, відколи відкрився цей магазин на Грушевського, 14А, і було вирішено змінити назву крамниці. Конкурс, оголошений та проведений в мережі Фейсбук, тривав близько тижня, і в результаті більше сорока осіб взяли в ньому участь, подаючи оригінальні назви. Серед назв, які пропонувалися – «Малятко», «Пізнавайко», «Абетка», «Читайлик», «Чомучка», «Мрійник», «Катруся» (в честь доньки власниці) та багато інших. Проте найоригінальнішою виявилася назва, запропонована юним Володимиром Сутуліним. Тож відтепер Стебник має магазин, котрий з ніжністю та любов`ю до рідного міста нагадуватиме, що саме в «Стебничатку» стебничанам варто купувати книги та канцелярські вироби.

Власна інформація

Дрогобицькі поліцейські встановлюють обставини смерті 10-річного хлопчика

У середу, 13 червня, близько 17.30 до поліції надійшла інформація від медиків про те, що у місті Дрогобич померла 10-річна дитина, попередньо від ураження струмом. На місці події працює слідчо-оперативна група. Правоохоронці встановлюють обставини події, вирішується питання про відкриття кримінального провадження.

Відділ комунікації поліції Львівської області

Наша мета – півмільйона і диверсифікація

Брошура науковця Ігоря Поповича «Жива вода Нафтуся» - це ще одна краплинка в популяризації Трускавця та його цілющих властивостей. Адже промоція курорту – це не лише поїздки за кордон, логотип та хороша логістика, а й наукові дослідження. А ця монографія, котра фактично є найновішим дослідженням королеви мінеральних вод, має вагу саме як предметний доказ того, що автентична «Нафтуся» є тільки у Трускавці і що її лікувальна дія базується не на якихось суб’єктивних відчуттях пацієнта/відпочивальника, а на конкретних параметрах аналізів.

Презентація брошури «Жива вода Нафтуся» пройшла 15 червня в Народному домі Трускавці в рамках початку відзначення Дня міста та Дня медичного працівника. І хоча зал явно не був битком набитий, а працівників міськвиконкому було в рази більше, ніж лікарів із санаторіїв, та все ж ця зустріч вдалася. Хоча б тому, що чітко прозвучали посили (месиджі) влади в особі міського голови та наукового середовища в особі Ігоря Поповича. Науковці зараз в скрутному становищі через відсутність фінансування від держави, тож надіються на підтримку місцевого самоврядування, а влада міста хоче диверсифікації грошових надходжень до міста шляхом залучення не лише хворих, а й туристів.

Виступаючи перед присутніми, Ігор Попович у притаманній йому жартівливій манері натякнув владі міста, що лабораторія, котрою він керує, де-юре не існує, але де-факто працює і досить продуктивно, доказом чому і служить дана брошура. Ігор Львович пожартував, що якщо є кошти на Тіну Кароль і на ралі, то добре було б, якби знайшлися і на науку. За словами науковця, жоден аналіз в жодній поважній лабораторії не обходиться пацієнту безкоштовно, а що вже говорити про аналізи по багатьох показниках наших мінеральних вод, без яких курорт обійтися аж ніяк не може.

Ігор Попович зауважив також, що текст брошури «Жива вода Нафтуся» за сприяння Володимира Ключака опубліковано в Інтернеті, а саме на сайті «Трускавецький вісник» (посилання: https://protruskavets.org.ua/broshura-zhyva-voda-naftusya/). Він висловив сподівання, що книга стане настільною для лікарів всіх трускавецьких оздоровниць та медиків із сусідніх місцевостей, адже в ній чітко, по поличках розкладено основні факти про «Нафтусю» та її лікувальні властивості. В доповнення до цих слів відомий громадський діяч Ігор Пілько зазначив, що варто подумати також над виданням дослідження про «Нафтусю» для більш широкого кола читачів у більш спрощеному варіанті, без «засилля» наукової термінології. До речі, в планах редакції «ТВ» є публікація такого матеріалу.

Модератором зустрічі виступив міський голова Андрій Кульчинський, котрий висловив чітке бачення майбутнього Трускавця. Подорожуючи світом і бажаючи нашому курорту тільки добра та процвітання, міський голова окрім теми «Нафтусі» зупинився на темах розширення меж курорту («Великий Трускавець»), диверсифікації наповнення оздоровчих та відпочинкових закладів, покращення логістики, і чітко визначив ціль – хоча б півмільйона гостей в рік, як це приблизно було в 1985-1986 рр.

Месиджі мера чіткі:

- Трускавець – не місто-мільйонник, і навряд чи зможе самостійно утримувати (фінансувати) дороговартісні наукові дослідження,

- комунальна ГГРЕС – не панацея, коли джерела не є у комунальній власності,

- Трускавець явно випереджає курорти Польщі по всіх параметрах (зокрема за кількістю та якістю діагностичних і лікувальних процедур), тож слід очікувати, що і надалі зростатиме кількість гостей саме з заходу,

- вузька перспектива розвитку Трускавця тільки як курорту може призвести до повторення «польської курортної кризи», коли в Польщі був відчутний спад попиту на оздоровлення, тож варто глянути на розвиток Трускавця з широкої перспективи і як туристичного, і як розважального центру, особливо в контексті розширення наших меж та можливостей,

- прийде той час, коли «Нафтусю» можна буде синтезувати, і до нього треба бути готовим,

- нові родовища (як відомі, так і ще не досліджені) цілющих мінеральних вод на Помярках, Орові, Модричах, Зимівках та на інших територіях Великого Трускавця сприятимуть більш стабільній та непохитній позиції Трускавця посеред інших курортів,

- занепокоєння викликає відсутність молодих послідовників теперішніх жерців науки,

- стратегія розвитку Трускавця повинна будуватися не на задоволенні теперішніх одномоментних споживацьких потреб, а працювати на перспективу, адже від цього залежить доля наших дітей.

Дискусія в рамках презентації книги «Жива вода Нафтуся» тривала близько години, в ній окрім згадуваних вище Ігоря Поповича та Андрія Кульчинського взяли участь громадські діячі Віктор Пиців, Ігор Пілько, Володимир Ключак та інші.

Видано книгу «Жива вода Нафтуся» за кошти міського бюджету, тож якщо медики чи інші зацікавлені особи хотіли б мати паперовий варіант брошури, то їм слід звернутися в міську раду. В той же час нагадуємо, що в Інтернеті це наукове видання доступне за посиланням https://protruskavets.org.ua/broshura-zhyva-voda-naftusya/

Володимир Ключак

Павуки в банці

Кажуть, що українець, який вилізе наверх, намагається не допустити туди нікого зі своїх співбратів. Єврей натомість витягне своїх одноплемінників. Перший топить та зіштовхує, другий подає руку допомоги.

Навряд чи в когось є сумнів у тому, що у Трускавці більшість становлять українці. Останні події, чи, вірніше, події останнього тижня – яскраве тому підтвердження. Спокій, котрий настав у курорті після осіннього загострення (війни з ПрАТом за безплатну «Нафтусю» і гідромінеральну базу курорту), було порушено на початку червня. Питання передачі котелень у відання відділів міськради стало не лише каталізатором, а й детонатором ряду процесів, спрогнозувати завершення яких навряд чи вдасться.

Процес перший – особиста війна давніх друзів. Мова йде про Андрія Кульчинського (міський голова) та Руслана Крамара (голова ТМО партії «Батьківщина», директор КП «Трускавецьтепло», член виконкому). Якщо перший воліє або заперечувати будь-який конфлікт, або ж зводити його чисто до особистого, то другий вважає, що мер оголосив війну всій партії «Батьківщина», а не лише трускавецькому осередку. Нема жодних сумнівів у тому, що ця війна триватиме як мінімум до президентських і парламентських виборів, проте найвірогідніше, що стихне вона аж після остаточного результату виборів місцевих.

Процес другий – переформатування в міській раді. Голосування за питання котелень (7 червня) чітко показало хто є хто. Хто проголосував «проти», хто утримався чи просто не прийшов на сесію – той найвірогідніше симпатизує Русланові Крамарові. Хто віддав свій голос «за», задекларувавши лояльність до міського голови, той інколи мусів чимось пожертвувати. Навряд чи Михайло Малащак після цієї сесії зможе розраховувати на кандидування від «Батьківщини». Навряд чи Руслан Пристай йтиме на наступних виборах від «Свободи». Навряд чи стануть колись друзями два Руслани (Крамар та Цехмейстер) після тієї сесії та фейсбучних протистоянь, які стали її наслідком. Результатом переформатування в міській раді стало зменшення твердої більшості у міського голови на кілька штиків (з різних політичних сил). Кількість цих «штиків» скорочуватиметься прямо пропорційно з наближенням нових виборів згідно принципу «Чим дальше в ліс, тим більше дров».

Процес третій – «козирні» піднімають голову. Де двоє б`ються – третій користає. Для так званої «опозиції», котра у Трускавці представлена двоголовим орлом КоКі (Козир-Кісак), появився унікальний шанс просто поспостерігати за тим, як їхні недруги «мочать» одне одного. Два депутати-кунівці (група Кісака) так і зробили, утримавшись під час голосування за питання котелень. В принципі, їхні голоси і так нічого не вирішували, проте це голосування показує, що в Ігоря Володимировича є надія об`єднати навколо себе всіх, хто з тих чи інших причин незадоволений владою Андрія Кульчинського. Намагання вибудувати модель «Якщо не Кульчинський, то тільки Кісак» досягли певного успіху, і в Трускавці зараз саме Кісака бачать реальною альтернативою діючому меру. Намагання екс-мера Руслана Козира відвоювати симпатії електорату та в майбутньому досягти реваншу навряд чи матимуть успіх через недолугість його інформаційної політики, про що кілька слів скажемо нижче.

Процес четвертий – інформаційна війна. Події початку червня показали, що у діючого мера у власному розпорядженні практично немає надійних медіаресурсів. Ані офіційний сайт міськради, ані проводове радіо, не кажучи вже про бюлетень «Голос ради» не забезпечують міському голові всебічного висвітлення позитиву. Мало того – вони виявилися абсолютно безпорадні в нейтралізації негативу, який ллється на Андрія Богдановича групою КоКі і їх соратниками. Як би парадоксально це не звучало, та найбільше роз`яснень для громади і максимум інформаційної підтримки для Андрія Кульчинського досі надавали незалежні від нього медіаресурси. Червневий конфлікт втягнув ще ближче до тіла мера медіаресурс «Трускавець-Онлайн», який Андрій Богданович може потужніше використовувати у своїй війні з Русланом Крамаром. Планована ФМ-станція на базі міського радіо навряд чи запрацює та буде розкручена належним чином, щоб мати якийсь значний вплив на результати майбутніх місцевих виборів. Надійним партнером мера-лікаря залишається «Твоє радіо» Віктора Возняка, проте чи вистачить цього для протидії ЗМІям КоКі та окремим партійним виданням, котрі не щадитимуть пана Андрія? Так чи інакше, інформаційна війна, котра у Трускавці протягом останніх півроку знаходилася у млявій стадії перемир`я, в літній сезон загострилася.

Процес п`ятий – я тебе породив, я тебе і вб`ю. Факт підтримки Левом Грицаком Андрія Кульчинського на виборах 2015 року ніким не оспорюється. Потужний гравець на політичній сцені Трускавця, двічі міський голова курорту (2002-2006, 2006-2010), очільник санаторію з півтисячним персоналом Лев Ярославович Грицак доклався в різний спосіб до того, щоб Андрій Кульчинський став мером. Самодостатній і забезпечений чоловік, Лев Грицак після виборів 2015 року фактично не впливав ні на кадрові призначення нового мера, ні на його політику. Можливо, це була його помилка, бо в близькому оточенні Андрія Кульчинського опинилися і диверсанти з ворожого табору, і явні непрофесіонали-невігласи, для яких протирання штанів є найпотужнішим коефіцієнтом корисної дії, і хитрі людці, для яких меркантильні інтереси завжди стояли вище блага міста та громади. Та невеличка група порядних, чесних патріотів-фахівців у стоособовому багні ситуації кардинально не міняє. І хоча місто розвивається як ніколи досі, і хоча золоті ріки грошей течуть до міського бюджету, та значна частина з них замість підживлювати місто-сад, йде «лівими» врізками, тобто каламутними канавами в приватні кишені. Навіть якщо Лев Грицак і мовчав, знаючи чи не знаючи про такі зловживання чинної підтримуваної ним влади, то не зміг він промовчати при зраді інтересів громади щодо стану гідромінеральної бази. Осіннє загострення стосунків у трускавецькому політикумі, про яке ми згадували на початку статті, завершилося нічим, бо комунальна ГГРЕС була створена тільки на папері, без реальних кроків до втілення трускавецької мрії, щоб саме громада була власником наших цілющих джерел. І якщо тоді, восени, Лев Грицак все-таки не пішов на пряме протистояння з мером міста, то ніхто не знає, що може бути в майбутньому. Намагання Руслана Крамара представити питання котелень не як особисту війну, а як ущемлення партії «Батьківщина» може стати початком нових коаліцій, які мають шанс достроково позбавити влади діючого мера Трускавця. Але, сподіваємося, Лев Грицак не стане Тарасом Бульбою, котрий сказав «Я тебе породив, я тебе і вб`ю», а діятиме за принципом «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться». Бо війна Трускавцю аж ніяк не потрібна.

Процес шостий – економічний. Спостерігаючи за поєдинками павуків у банці, трускавчани практично випустили з виду найважливіший момент, а саме економічний. Попри явне зростання кількості відпочивальників на курорті (зокрема, іноземців, особливо з Польщі), попри мільйонні доходи до міського бюджету є дуже небезпечна негативна тенденція. Держава усувається від фінансування того, що вона гарантує. Якщо конкретніше, то в найближчому майбутньому весь тягар утримання бюджетних закладів (школи, садочки, лікарні, об`єкти культури, спорту, органи самоврядування, соціальні служби, пільги, компенсації та інше) ляже на плечі місцевого бюджету. Марнотратство, яке спостерігалося у Трускавці у вигляді бездумних видатків на ралі, Тіну Кароль, кошик тощо, потрібно буде припиняти. Зрозуміло, що постане питання пріоритетів. Без стратегії розвитку, обговореної та затвердженої мешканцями міста, а не грантоїдами, аж ніяк не обійтися. Болючі питання типу «дороги чи освіта», «спорт чи лікарня», «дахи будинків чи культура» поставатимуть не раз і не два. Політики спекулюватимуть на цьому, а політикани знову обиратимуться до влади, беручи виборців голим популізмом. На фоні того, що коїтиметься у Трускавці, коли потрібно буде дійсно видавати гроші на необхідне і припинити фінансування другорядного, теперішня гризня павуків у банці видаватиметься смішною та нікчемною.

Володимир Ключак 

Запрошуємо на Великий літній концерт

Шановні дрогобичани та усі небайдужі!

29 червня 2018 року о 18.00 у Львівському обласному музично-драматичному театрі ім. Юрія Дрогобича (м. Дрогобич) відбудеться Великий літній концерт на підтримку онкохворих дітей.

Усі кошти за концерт будуть передані на лікування Василя Лисовця та Ані Качмар.

Захід проходить за підтримки Дрогобицької міської ради.

У концерті беруть участь: Alfonso Oliver (Італія) та Дарина Бурнос, Віктор Винник, гурт «LeonVoci», Brava, гурт "Navigator", Зеновій Гучок, Олена Шах, Тарас Гаврик, Олена Музика, Ната Султан, а також учасники Продюсерського центру «BRAVA PRODUCTION»: Mary Mriya, Роман Климко, Софія Василишин, Діана Кіндій, Олена Бродик, Анастасія Мазур.

22 квітня 2018 року у Трускавці ми провели подібний захід, звіт про який можна переглянути на сторінці у ФБ https://www.facebook.com/events/168869947167119/ та на сайтах наших інформаційних партнерів.

Організатор концерту – Громадська організація «ІМПЕРІЯ МИСТЕЦТВ».

Інформація про Василя Лисовця:

Трирічний Василь подолав 3-тю стадію важкої форми раку – нейробластома. Наслідком хвороби є парез ніг і він не може ходити. Для відновлення рухової системи проводять рефлектотерапію (голки) Л.Ц.К. та масаж. Зараз хлопчик з мамою знаходяться в Києві і готуються до третьої операції – встановлення пластин у тазостегновому суглобі. Лікарі гарантують, що маленький Василько одужає і ходитиме, як усі діти, але для цього необхідно провести останню операцію, вартість якої сягає близько 600.000 гривень.

Кошти на підтримку Василька можна перераховувати за такими реквізитами:

Ощадбанк 4790 7040 0036 1108 Зоряна Лисовець (тел. 0984130777)

Ощадбанк 5167 4901 4050 9051 Зоряна Лисовець

Приватбанк 5168 7426 0176 4834 Баб’як Любов Миколаївна – бабуся (тел. 0987758421)

Організатори та усі небайдужі вірять, що чужого горя не буває та спільними силами можна допомогти діткам!

Інформація про Аню Качмар:

У шестирічної Ані діагностували медулобластому. Прооперована Анічка знаходиться на обстеженні та лікуванні за кордоном. Щодня на це потрібно не менше 300 Євро. Фінансові можливості родини давно вичерпалися і дівчинці потрібна допомога!

Кошти на підтримку Анічки можна перераховувати за такими реквізитами:

ПриватБанк 4149 4393 0014 6887 Качмар Анна

УкрЕксім Банк: Рахунок 4402 7116 2936 6350 Качмар Руслан

Aval Bank номер рахунку по переказах доларів США 2620 4313 9517

Квитки можна придбати у касах Театру ім. Юрія Дрогобича після 15 червня.

Довідки та замовлення квитків за телефонами: 0963887348, 0932520659.

Друзі та партнери заходу: Театр ім. Ю.Дрогобича, "Pizza Veterano Трускавець", гастро-кав'ярня "Кавун", "Твоє радіо", радіо "Котермак", Інтернет-газета "Майдан", "Трускавець Онлайн", відкритий суспільний сайт "Трускавецький вісник", газета "Джерела Трускавця", газета "Медіа Дрогобиччина", "Варто – Галицькі новини". Фотограф - Таня Джафарова. Дизайн – Олександр Сабинін.

 

«Ювента Денс» на фестивалі у Греції

На початку червня трускавецький клуб спортивного танцю “Yuventa Dance” (керівник Юрій Задорожний) взяв участь у 29-му міжнародному танцювальному фестивалі у Ханіоті (Греція). На фестивалі були присутні колективи з Болгарії, Туреччини, Греції, Румунії, Грузії, Вірменії, Сербії, Молдови, Литви та України (КСТ “Ювента Денс)”.

Під час урочистого параду колективів-учасників фестивалю юні трускавчани тримали жовто-блакитні прапорці і вигукуючи “Слава Україні! Героям слава!” викликали оплески глядачів та гостей фестивалю.

Молодші учасники трускавецького колективу, а саме Грабівський Денис, Стеців Уляна та Рудник Віолета виконали мікс-композицію ча-ча-ча та рок-н-ролл. Старша група: Михайлишин Максим, Дудник Софія, Ільницький Антон, Ланяк Софія, Крамар Остап, Понізова Софія, Велика Анастасія і Мамай Софія виконали ча-ча-ча, джайв та самбу.

Це вже далеко не перша поїздка наших юних танцюристів за кордон. У планах колективу, розповідає його наставник Юрій Задорожний, поїздки на фестивалі до Італії, Чехії та Франції та участь у всеукраїнських змаганнях, постановка нових композицій європейських і латиноамериканських танців.

- Та головне – каже пан Юрій, - розвивати спортивний бальний танець на теренах Трускавця та залучити до співпраці задля популяризації красивого та здорового способу життя якомога більше дітей і дорослих.

Вл. інф.

Право на пенсію за віком

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VІІІ з 01.01.2018 року змінено умови визначення права на пенсію за віком.

Так, з 01 січня 2018 року змінено умови визначення права на пенсію за віком.

З 01.01.2018 право на пенсію за віком мають особи після досягнення віку 60 років та за умови наявності відповідного страхового стажу (пенсійний вік жінок змінюється поступово до 60 років у 2021 році). У 2018 році необхідний страховий стаж збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме не менше 35 років.

Якщо особа, яка досягла віку 60 років, не має необхідного страхового стажу (від 25 до 35 років), вона матиме право на призначення такої пенсії після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу:

у 2018 році  від 15 до 25 років;

у 2019 році  від 16 до 26 років;

у 2020 році  від 17 до 27 років;

у 2021 році  від 18 до 28 років;

у 2022 році  від 19 до 29 років;

у 2023 році  від 20 до 30 років;

у 2024 році  від 21 до 31 року;

у 2025 році  від 22 до 32 років;

у 2026 році  від 23 до 33 років;

у 2027 році  від 24 до 34 років;

з 2028 року  від 25 до 35 років.

У всіх випадках після 01.01.2019, за наявності страхового стажу не менше 15 років, особа матиме право на пенсію у віці 65 років.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії у певному віці, визначається на дату досягнення особою віку 60, 63 або 65 років.

У період з 01.01.2018 по 31.12.2020 особам, які досягли пенсійного віку 60 років та не набули необхідний страховий стаж, за наявності у них не менше 15 років страхового стажу встановлюється державна соціальна допомога непрацездатній особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення з урахуванням майнового стану особи до дати, коли вона набула право на призначення пенсії.

 Така допомога виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі звернення пізніше – пенсія призначається з дня звернення.

Особа, яка має одночасно право на різні види пенсії, за різними законами, а також на щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, призначається одна пенсія або щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Для обчислення пенсії розраховується коефіцієнт страхового стажу, який напряму залежить від кількості відпрацьованих особою місяців.

Страховий стаж розраховується по формулі за статтею 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:

Кс= См * Вс / 100% * 12, де:

Кс – коефіцієнт страхового стажу,

См – сума місяців страхового стажу,

Вс - визначена величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Починаючи з 1 січня 2018 року величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює - 1,0%.

Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається  із  заокругленням до п'яти знаків після коми.

Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», включаються періоди:

1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

2) проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;

3) перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;

4) перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Якщо особі недостатньо стажу для призначення пенсії, відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" укладається договір про добровільну участь, яким передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 ( на сьогодні – 1638,12 грн. (819,06*2).

При визначенні мінімального розміру пенсії за віком та збільшенні мінімальної пенсії за віком, до страхового стажу не враховується період, за який проведено одноразову сплату єдиного внеску (враховується для визначення права на призначення пенсії).

Жінкам, яким призначено дострокову пенсію за віком у віці 55 років, зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем виповнення пенсійного віку і не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Руслана Каніна, начальник Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр)

До теми. Подбай замолоду про забезпечену старість

Одним із головним завдань Пенсійного фонду України є призначення пенсій відповідно до норм чинного законодавства. Але кожна людина, досягаючи пенсійного віку чи стаючи інвалідом розраховує на гідний розмір пенсії.

На сьогоднішній день питання пенсійного забезпечення регламентуються Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого розмір призначеної пенсії залежить від двох показників: тривалості страхового стажу та розміру одержаної заробітної плати. У рамках Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, змінилась вимога до трудового стажу, тобто того періоду, за який людина, або її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України. Мінімальний розмір пенсії за віком буде нараховуватися за наявності відповідного страхового стажу.

Уже з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії матимуть ті, у кого буде 25 років страхового стажу. Надалі він з кожним роком буде збільшуватися на 1 рік. І у 2028 році має сягнути 35 років.

Разом із тим, для людей, у яких страховий стаж становитиме менше 15 років, після досягнення ними 65 років передбачена тимчасова соціальна допомога, розмір якої буде визначатися, виходячи з рівня доходів сім'ї пенсіонера.

Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати “в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Сьогодні все частіше трапляються ситуації, коли людям за рік роботи зараховується неповний рік страхового стажу. Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому.

Таким чином, факт сплати єдиного соціального внеску та в розмірі не менше мінімального має велике значення як для майбутніх так і для нинішніх пенсіонерів!

Оскільки, в умовах пенсійної реформи роль страхового стажу в пенсійному забезпеченні збільшується, тому необхідно подбати змолоду про забезпечену старість!

Руслана Каніна, начальник Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр)

На фото: зустріч начальника Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Руслани Каніної з представниками трудових колективів ТзОВ “Готельно-курортний комплекс ”Карпати” (01.06.2018) та ТзОВ «Санаторій «Шахтар» (13.06.2018).Создан 15 июн 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником