Трускавецький вісник № 81 (1639) від 22 червня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 81 (1639) від 22 червня 2018 р.

22.06.2018У номері: Інтерв’ю з Ярославом Грицаком; Як українцеві дешево відпочити в Таїланді; Тема сміття на Дрогобиччині; Короткі новини.

Короткі новини

У Трускавці з’явився новий футбольний майданчик зі штучним покриттям

Як інформує прес-служба Львівської ОДА, 21 червня у Трускавці на території середньої загальноосвітньої школи №1 відбулось урочисте відкриття майданчика, реконструйованого в межах бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям у регіонах України». Захід пройшов за участі заступника мера Трускавця Олексія Балицького, а освятив новий футбольний майданчик о. Володимир Бондарчук.

На облаштування спортивних майданчиків зі штучним покриттям в межах обласної програми „Спортивний майданчик” за спеціальним фондом у бюджеті розвитку враховується 1 млн 450 тис грн і співфінансування спортивних майданчиків, які у 2018 році фінансуються з державного бюджету – 3 млн гривень.

У Трускавці вандали розмалювали електричку

21 червня близько п’ятої години ранку на 1-й колії вокзалу курортної станції Трускавець локомотивна бригада виявила, що невідомі особи розмалювали аерозольними фарбами два вагони електропоїзда ЕР2т №7246. Про це інформує прес-служба Львівської залізниці. На місце події залізничники викликали наряд поліції. Триває розслідування.

Львівська залізниця змушена відставляти пошкоджений злодіями та вандалами рухомий склад на позаплановий ремонт, а це загострює проблему належного забезпечення та організації приміських пасажирських перевезень, зауважують у компанії. Із початку 2018 року залізничники зафіксували 14 таких випадків, що завдали збитків магістралі на суму майже 122 тис. гривень.

Крім прямих збитків, заподіяних зловмисниками, на плечі господарства приміських перевезень лягають додаткові витрати робочого часу працівників підрозділів та кошти, необхідні для усунення цих збитків. Крім того, пошкоджені вагони необхідно відставляти з руху для ремонту, що відповідно зменшує їхню кількість в експлуатації і призводить до скорочення складів поїздів. Із початку 2018 року через злочинні дії крадіїв, хуліганів та вандалів залізничникам доводилося тимчасово вилучати з експлуатації для позапланового відновлення близько 20 одиниць моторвагонного рухомого складу, кажуть у Львівській залізниці.

Власна інформація

За фактом загибелі дитини у Дрогобичі відкрито ще одне кримінальне провадження за статтею «Службова недбалість»

Нагадаємо, 10-річний хлопчик загинув 13 червня – як встановили експерти, смерть дитини настала внаслідок ураження електричним струмом.

На місці події працювала слідчо-оперативна група. Як встановили працівники поліції, на вулиці Грюнвальдській у Дрогобичі хлопчик, проходячи кладкою був уражений електрострумом, від чого помер на місці події.

За фактом було відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України з приміткою «нещасний випадок».

Окрім того, відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст. 367 (службова недбалість) КК України. Санкція статті передбачає покарання – позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Відділ комунікації поліції Львівської області

Популярно про лікування у Трускавці

Багато людей, їдучи на курорт, мають досить туманне уявлення про санаторний режим, про те, яку ціль потрібно ставити перед собою, про діагностичні та лікувальні процедури, терміни лікування, пріоритети, розподіл часу та інше.

Дехто вважає, що достатньо приїхати на курорт на один тиждень, попити цілющої водички і то чим побільше, і повернешся здоровим та повним енергії. А інші думають, що поїхавши один раз на курорт, більше туди їхати не потрібно. Бо якщо допомогло – то навіщо їхати, а якщо не допомогло, то тим більше їхати нема сенсу.

Багато наукових публікацій про лікування тих чи інших захворювань на курортах є заскладними для простого розуміння факту, що ж таке курорт і які його лікувальні фактори. Тож сьогодні ми в популярній формі постараємося дати відповіді потенційним відвідувачам курорту Трускавець  на ряд важливих запитань.

Спілкуємося з керівником діагностично-лікувального центру готельно-курортного «Карпати», лікарем-урологом Ярославом Грицаком.

- Пане Ярославе, що таке курорт? І які є лікувальні фактори нашого курорту Трускавець?

- Курорт – це місце, де знаходяться установи для лікування, профілактики та відпочинку пацієнтів. На курорті використовуються природні лікувальні фактори, в нашому випадку мінеральні джерела та озокерит. До таких факторів можна віднести і наше чисте гірське повітря, котре має великий позитивний вплив на людей, що прогулюються тихими, затишними, озелененими вуличками нашого міста.

Якщо простіше, то курорт – це не лише санаторії, а  загальна аура місця. Діагностика та медичні процедури плюс прийом лікувальних вод плюс прогулянки парком та багато чого ще. Зміна звичного напруженого режиму на легкий, розслаблений, релаксуючий дає позитивні ефекти, які важко переоцінити. Курорт – це зміна обстановки, комплекс лікувальних процедур, аура місця, лікувальні властивості мінеральних вод.

Трускавець – найдавніший курорт в Україні, він функціонує вже майже двісті років, і наші гості цілком справедливо зауважують, що тут інший темп, інший ритм життя, інше сприйняття часу.

Лікувальні фактори є різні, і на курорті їхня дія взаємодоповнюється, підсилюється і дає хороший ефект, якого, на жаль, пацієнт вдома не може осягнути.

Курорт відрізняється від простої відпочинкової зони тим, що тут допомога хворим різного профілю надається під пильним наглядом висококваліфікованих вузькопрофільних спеціалістів, проте не в лікарняних закладах, а саме в закладах оздоровчо-рекреаційного характеру.

Трускавець є найвідомішим бальнеологічним курортом України, ефективність лікування на якому визнають далеко за межами нашої держави. Свідченням цьому є велика кількість іноземців, котрі відвідують Трускавець.

- Основний профіль Трускавця – це хвороби сечостатевої сфери. Які ще захворювання успішно в нас лікують, і чому варто сюди їхати не тільки для лікування, а й  для профілактики тих чи інших хвороб?

- Звичайно, сечостатева система посідає перше місце по ефективності впливу нашої «Нафтусі», зокрема це стосується сечокам`яної хвороби. Пісок починає виходити з нирок вже після декількох днів прийому «Нафтусі», що служить профілактикою утворення каменів у нирках.

Але окрім сечостатевої системи в нас успішно лікують багато інших захворювань. Хочеться зокрема відзначити сильний вплив трускавецьких мінеральних вод на покращення метаболізму (обміну речовин). Пацієнти з цукровим діабетом, подагрою, ожирінням, синдромом хронічної втоми, ослабленим імунітетом мають унікальну можливість значно покращити своє здоров`я та попередити можливі ускладнення.

Хороший ефект спостерігається і при захворюваннях гепатобіліарної системи – у пацієнтів з дискінезією жовчовивідних шляхів, жировою дистрофією печінки чи хронічними гепатитами.

В цьому році у нас запущено програму похудіння та детоксикації організму, яка дає хороші результати.

Хочу окремо виділити напрямок по лікуванні захворювань хребта та суглобів. Маючи на озброєнні потужну лікувальну базу та висококваліфікованих спеціалістів, досягаємо дуже хороших результатів у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату (остеохондроз хребта, ускладнення від протрузій та гриж, артрити, артози, міозити)

Перелік захворювань, з якими варто їхати на лікування саме до Трускавця, досить обширний, і про кожне з них та про лікувальну дію «Нафтусі» та інших мінеральних джерел, про медичні процедури та інші лікувальні фактори, можна говорити дуже довго. Рекомендую завітати на офіційний сайт готельно-курортного комплексу «Карпати», а конкретно на розділ «Лікування», і там Ви можете знайти вичерпну інформацію по цьому питанні (посилання: https://san-karpaty.com/likuvannya-u-truskavtsi/).

- Лікарі наголошують на тому, що ефективне лікування багатьох захворювань у Трускавці можливе при перебуванні відпочивальника протягом 14 днів (не менше). Чому саме два тижні є тим терміном, на який слід планувати оздоровлення у Трускавці?

- Рекомендоване перебування не менше 14 днів обґрунтоване на основі багатьох наукових робіт та клініко-біохімічних досліджень. Цей процес можна прирівняти до прийому медикаментозних препаратів, які назначаються на певний термін для отримання бажаного лікувального ефекту. У нашому випадку такий бажаний лікувальний ефект можна отримати на 18-22 день прийому трускавецьких мінеральних вод.

Звісно, є пацієнти, які приїжджають на тиждень чи десять днів, і вони також відчувають позитивний ефект від прийому «Нафтусі» та отриманих в нас лікувальних процедур. Проте вони самі розуміють, що не можна за такий короткий відрізок часу осягнути належного результату. Тому наполегливо раджу їхати на лікування до Трускавця на термін не менше двох тижнів.

- Обравши для оздоровлення той чи інший санаторій, відпочивальник отримує певний пакет діагностичних та лікувальних процедур. Розкажіть, будь ласка, який це пакет в ГКК «Карпати» і що ще пацієнт може отримати в оздоровниці за додаткову плату?

- До базових процедур відносяться: прийом мінеральних вод (маємо власний бювет), де воду поновлюють тричі на день, консультації вузько профільних спеціалістів (уролог, терапевт, гінеколог, невропатолог, ендокринолог, кардіолог, стоматолог, проктолог, дерматолог), загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, ЕКГ, ректороманоскопія, мінерально-перлинні ванни, вихрові ванни для ніг, озокеритолікування, механічний масаж, інгаляторій, великий спектр фізіотерапевтичних процедур, дуоденальне зондування, лікувальна фізкультура, кишкові зрошення, мікроклізми, киснева пінка, фіточай. Також у вартість путівки входять і СПА-процедури (басейн, сауна, тренажерний зал). Ну і, звісно, проживання та триразове харчування за системою «шведський стіл».

За додаткову плату є можливість комплексного обстеження організму, адже маємо свою клініко-біохімічну та бактеріологічну лабораторію. Також у нас можна пройти ультразвукову діагностику всього організму: всі внутрішні органи, серце, судини та суглоби.

При потребі пацієнт, не виходячи за межі нашого готельно-курортного комплексу, може отримати і консультації отоларинголога, психолога, офтальмолога, дієтолога, гастроентеролога, вертебролога, ортопеда-травматолога.

Є в «Карпатах» і відділення відновного лікування хребта і суглобів, де можна отримати лікувальний масаж з мануальною терапією, дозовану витяжку хребта, ударно-хвильову терапію, лазеротерапію, карбокситерапію, плазмоліфтинг, мезотерапію та інші процедури.

В лікувальну базу входять також спелеотерапія, пресотерапія, озонотерапія, рефлексотерапія, сухі вуглекислі ванни, які широко застосовують при порушеннях серцево-судинної системи та цукровому діабеті.

- Доба складається з 24 годин. Як ефективно розподілити час відпочивальнику? Скільки годин потрібно приділити для медицини, скільки для прогулянок чи екскурсій, а скільки для розваг?

- Якщо людина приїхала дійсно пролікуватися, то в адекватному лікарському назначенні буде багато загальнооздоровчих процедур і не менше тих, до яких є прямі покази. Таке назначення займе 6-7 годин, після яких треба відпочити. Перед вечерею завжди рекомендую плавання зі щоденним дозованим збільшенням відстані, яку потрібно проплисти.

Прогулянки, безперечно, корисні, тим більше на такому чудовому свіжому та чистому повітрі як в Трускавці. Особливо, якщо це прогулянка до бювету по воду, адже є твердження, що під час ходьби вода швидше засвоюється і пришвидшується метаболізм.

Екскурсії та розваги варто планувати на вихідні від лікувального процесу дні – в нас це неділя. Маючи таку природу і стільки видатних місцин, це потрібно робити обов’язково, щоб отримати позитивні враження від культурного та духовного відпочинку, набратися енергії.

В «Карпатах» чітко продумана концепція комплексного оздоровлення, так що в нас окрім великої кількості діагностичних та лікувальних процедур є можливість насолоджуватися гарними краєвидами озера, прогулятися ландшафтним парком, підібраною для різного віку та різних уподобань культурною програмою.

- Є відпочивальники, які повертаються в «Карпати» 20-25 років поспіль, є такі, що кожного року приїжджають сюди двічі на рік. Вони повертаються тому, що їх недолікували, чи тому, що бажаний ефект потрібно закріплювати, чи з якоїсь іншої причини? І ще одне – чи бувають випадки, коли відпочивальнику не допомагає лікування у Трускавці, а якщо так, то в чому причина?

- Приїжджають однозначно для закріплення ефекту, або ж за індивідуальними потребами організму у «Нафтусі». Маю декількох таких пацієнтів, в яких дуже швидко утворюються конкременти в нирках, і вони змушені їздити сюди двічі на рік просто для того, щоб цей процес зупиняти.

В моїй практиці за шість років було всього два пацієнти, яким не підійшло санаторне лікування. В першому випадку це була індивідуальна непереносимість «Нафтусі», а в другому – запущена стадія захворювання, де покращення можна отримати тільки після відповідного оперативного втручання. Тож щоб до цього справа не дійшла, варто все-таки частіше звертати увагу на своє здоров`я і їздити в Трускавець – хто для профілактики, а хто для лікування тих чи інших захворювань на початкових стадіях. Як кажуть, щоб потім не було запізно.

Нас в медичному університеті вчили: «Краще попередити, ніж лікувати». Це золоті слова, які прошу кожного взяти на озброєння. Тому приїжджайте на оздоровлення до Трускавця!

Спілкувався Володимир Ключак

Як українцеві дешево відпочити в Таїланді?

Спочатку була мрія. Потім з`явилось захоплення і жага до штудіювання путівників серії «Дорлінг кіндерслі» про Таїланд, Сінгапур і Малайзію. Розповіді бувалих туристів лише  зміцнили думку, що треба готуватись  до поїздки й їхати. Останнім поштовхом став заклик моїх польських друзів, які зібрались на два місяці до Таїланду. Якщо це доступно польським пенсіонерам, то чому цього не може собі дозволити майбутній український пенсіонер? Благо, мав бонуси від польських курортників, які відпочивали в Трускавці. До того ж нас чекали недорогі бунгало на о. Самуї (250-700 батів) та не менш доступна тайська кухня в місцевих забігайлівках (40-100 батів за страву). Це навіть дешевше, ніж відпочинок в трускавецькому санаторії «Дніпро».

Скажу відразу, що українцям було легко оперувати цінами, оскільки один долар складає 31 бат, а в гривнях долар – це 26 одиниць. Отже, співвідношення між батом та гривнею майже один до одного на користь гривні.

Пересічному туристові раджу «пірнути» в Інтернет, щоб знайти дешеві перельоти до Бангкоку. Але цим слід займатись ще за півроку до виїзду. Не забудьте зарезервувати місце в готелі на весь час перебування, та показати рух грошових коштів на вашому банківському рахунку англійською мовою. Найдоцільніше мати кредитну картку на суму, еквівалентну  не менше 800 доларів. Обов’язкове медичне страхування на повний період перебування. Цим ви застережете себе від непередбачуваних випадків (не дай Боже, можливої операції на апендикс чи травми при їзді на моторолері). Бажано мати новий біометричний паспорт з візою, оформленою в київському посольстві Таїланду. Вартість візи – 40 доларів (терміном на три місяці).

Найбільше туристів з України турбує період акліматизації. З холодних вітчизняних широт треба підлаштуватись під теплі пасма тропічного клімату. Найкраще це робити з листопада по лютий місяць: саме в цей час у Таїланді лагідна для нас погода з температурою 25-27 градусів повітря і 28-30 градусів морської води при відсутності тривалих тропічних дощів влітку.

Обмежтесь мінімальною вагою багажу, адже додому потрібно привезти дарунки, а вони тут по дешево-смішних цінах. В майбутньому все буде залежати від авіакомпанії, на борт якої ви зможете доставити максимальну вагу вашої валізи і ручних пакунків.

Отже, всі формальності виконано – лечу відпочивати.

І ось ми вже в літаку по повітряній дорозі від Борисполя до Бангкоку. Навіть 10 годин прямого перельоту пройшли непомітно.

Аеропорт Суварнабумі Бангкоку зустрічає нас сонячною погодою. Добираємося монорельсовою дорогою, а потім в метро до центрального залізничного вокзалу (65 батів). А далі в залізничному вагоні (319 батів) протягом 10 годин їдемо до станції Суруттані. Пересідаємо на залізничному вокзалі в автобус (150 батів) і ще 2 години добираємось до порту, щоб паромом (350 батів) подолати водяні простори до острова Самуї.

Якщо є рай на Землі, то він знаходиться саме на цьому острові. Підтвердженням тому стали імена Адама і Єви – імена моїх польських друзів, природна екзотика: кокосові пальми, спів екзотичних птахів зранку та робінзонівське поселення на берегу Сіамської затоки. А ще нас завше зустрічали прихильні посмішки тайців і вітання в нашу адресу, які вони роблять першими. З тайського храму чути спів та слова молитви від монахів, і відчуваєш, як по твоєму тілу розливаються ріки спокою і блаженства.

Тропічні рослини, теплий клімат і смарагдове море дають тобі відчуття гарного відпочинку і просвітління свіжих думок. Недарма польські пенсіонери і не тільки приїжджають сюди на всі зимові місяці, оскільки проживання і оплата комунальних послуг в Польщі є дорожчими, ніж відпочинок в Таїланді.

А зараз я запрошую Вас познайомитися з місцевою кухнею, яка виявилась не тільки поживною і доступною, але і смачною та лікувальною. Королевою тайської кухні вважається том-ям-куанг, інгредієнтами якої є морський коктейль із кальмарів і креветок, грибів шиїтаке та різних азійських овочів і приправ. І хоча ця страва досить гостра, вже через годину ваш шлунково-кишковий тракт отримує спокій.

Щоб був плавний перехід від їжі української до тайської, слід розпробувати пад-тай (вермішель з куркою, яєчнею і арахісовими горішками), запиваючи холодною водою і часниковим розсолом та смакуючи різними безкоштовними салатами.

Насолоду можна отримати і від смакування том-кха (зупи на основі кокосового молока з інгредієнтами, що є в том-ямі), яка запам’ятається надовго.

Мій рекорд: 35 тайських страв протягом місяця в місцевому кафе на о. Самуї.

Але перебуваючи в Південно-Східній Азії кортіло спробувати страви китайської (баоцзи – Біг Бао), індійської (була), малайзійської (карі лакса), японської (рамен), корейської (кук-су), індонезійської і в’єтнамської кухонь. Що і вдалось зробити. І все це – за 40-100 батів за страву.

Для українського туриста екзотикою будуть і тропічні фрукти, яких немає в наших крамницях. Про смак деяких хотілося б вповісти. Ціна їх коливається від 2 до 18 батів. Безумовно, королем фруктів є дуріан, смак якого нагадує суміш сиру, бананів і персиків, а ось запах – неможливу мішанину затхлих яєць, гниючого сиру і зіпсованого м`яса. З цим фруктом Вас не допустять ні в готель, ні в літак. Його треба з`їсти зразу ж після розрізування.

Дещо подібний по зовнішньому вигляду (в зеленій шкірці з колючками) є фісек-фрут. Але дольки цього фрукта є солодкими, зі смаком дині і манго одночасно, і не відлякують дегустаторів запахом, як дуріан. Особливий смак має мангостин (щось середнє між виноградом і трускавкою) та рамбутан з присмаком солодкого винограду, груші і хурми одночасно.

В око кожного туриста впадає фіолетовий плід драконового яблука, біла м’якоть якого по смаку схожа на несолодкий крем з чорними цяточками і присмаком хвої.

Слід скуштувати і лічі (нагадує смак вишні-черешні), маракуйю (желе з насінням) – найкращий тропічний афродизіак, та саподилу (солодку сіру м’якоть з великою кісткою).

Думаю, що смак авокадо, гуави, манго, папайі, стиглого ананасу і маленьких солодких бананів ви не забули і поповнюєте свій раціон вітамінів, особливо взимку в наших супермаркетах.

Побувати в Таїланді і не випробувати на собі класичний тайський масаж – все одно, що приїхати до Львова і не спробувати запашної кави з сирником, або приїхати до Трускавця і не попробувати «Нафтусі». До того ж Вам не дадуть спокійно пройти повз масажні салони симпатичні тайки. Сеанс триває годину і коштує 200-300 батів. В салоні звучить тиха заспокійлива музика, на підлозі жива лілія в воді, а в приміщенні витає запах ароматичних свічок. Масаж починається з м`язів ніг, по яких ходить своїми ногами масажистка, яка через хребет, натискуючи пальцями в певні точки, переходить до шиї і голови. Потім починається викручування рук і хребта (нахил вперед і назад). Якби це робив чоловік, я б не витерпів, але лагідні руки дівчини мене заспокоюють і я піддаюсь її «тортурам». Хочу зразу ж попередити, що масажні кабіни не мають нічого спільного з гоу-гоу салонами, де тайки пропонують сексуальні послуги і боді-масаж.

Тепер настав час запросити Вас в мандрівки до цікавих і екзотичних місць Таїланду. Почнемо з о. Самуї. Тут недалеко на відстані 2 годин в морі знаходиться морський національний парк з неймовірними краєвидами на екзотичні острови, які можна побачити з оглядового майданчика (900 батів). Гріх не скупатись в прибережних водах голубої лагуни спільно з туристами багатьох країн світу. Білий пісочок пляжу масажує ступні ніг, а тепла вода ніжить тіло. В гості до туристів з печер спускається симпатична мавпочка за смачними бананами. В обмін за це туристи отримують селфі до своїх сімейних альбомів.

На зворотній дорозі до о. Самуї з нами трапилася несподівана пригода – зламався двигун човна, і ми дві години дрейфували в морі зі штормом у 4 бали, поки за нами не приїхав інший катер і не взяв нас на абордаж. Компенсацією за ці незручності була безкоштовна вечеря в ресторані за рахунок власника судна.

Наступною виявилась мандрівка по периметру о. Самуї. Спочатку це був сафарі-парк з прогулянкою на слонах і купанням в водоспаді висотою 80 м. А потім нас чекала несподіванка в монастирі Кунарам, де за склом знаходиться мумія монаха в позі лотоса, який у 1963 р. сам себе ввів у стан, коли його тлінні останки не розкладаються.

Родзинкою подорожі виявились на узбережжі кам`яні зображення людських геніталій: Хін-Та («дідусь») та Хін-Ян («бабуся»). Це ідоли, до яких моляться молоді тайці, щоб  в них народилися діти. Якщо жінки просять допомоги в цьому в «дідуся», то чоловіки – в «бабусі».

А от в Бангкоці слід відвідати храми  Ват По (100 батів) і Ват Варум (безкоштовно), та королівський палац (400 батів). Ви не зможете відвести очей від золотих скульптур Будд і храмів на їх честь, і отримаєте справжню насолоду від їх споглядання. Враження незабутні. І навіть не віриться, що в такій відносно бідній та щасливій країні така багата культура.

Хтось в Україні пообіцяв посадити трьох своїх близьких друзів, а ось мої польські друзі посадили мене… в літак і відправили в Сінгапур, щоб ще раз довести, що може зробити лідер країни (прем’єр-міністр Лі Куан Ю), коли дбатиме не про власну кишеню, а про добробут людей і розбудову держави, яка виникла лише в 1965 році і залишається dream-city (містом-мрією) для України. Але це вже тема наступних публікацій.

На фото: Таїланд, острів Самуї; кам`яний «Дідусь» у всій своїй красі; храм Будди та статуя Будди на о. Самуї.

Микола Іваник, Таїланд-Малайзія-Сінгапур-Трускавець,

газета «Високий Замок», фото з мережі Інтернет

P.S. Автор щиро вдячний за візову підтримку директору турфірми «Карпатія-Галич-Тур» Теодозії Микитці.

 

З проблемою сміття можуть зіткнутися також Борислав та Трускавець

Співчуваючи Дрогобичу в його «сміттєвій кризі», сусідні Борислав та Трускавець теж не застраховані від повторення дрогобицького сценарію завалення сміттям. Так, як інформує офіційний сайт Бориславської міської ради, ТзОВ «ДВ-Екосвіт», яке займається вивезенням ТПВ у Бориславі,  звернулось до Бориславської міської ради з листом, в якому заявляє про свої наміри розірвати договір на вивезення сміття. Причиною такого кроку підприємство називає економічно необґрунтовані (занизькі) тарифи на цю послугу та низький рівень оплати за послуги мешканцями та підприємствами.

Бориславською міською радою утворено робочу групу з представників влади, депутатського корпусу, громадських організацій, керівника ТзОВ «ДВ-Екосвіт». Було проведено вже декілька засідань, на яких заслухано претензії та концепцію стратегії поводження з ТВП на території м. Борислава, представлену директором підприємства, у частині, що стосується запропонованого в ній тарифу.

«Питання несплати мешканцями міста та іншими споживачами за послуги із вивезення побутових відходів на території міста є виключною компетенцією підприємства, як суб’єкта господарювання, і повинно вирішуватися в порядку проведення претензійно-позовної роботи і не може бути підставою дострокового розірвання договору, – зазначив на зустрічі перший заступник міського голови Роман Садлівський. - 15 вересня 2017 року було встановлено тариф на послуги з вивезення твердих побутових відходів для ТзОВ «ДВ-Екосвіт» і після цього жодного разу було звернень до міської ради із питанням підняття тарифів до економічно обґрунтованих. Тому виконавчим комітетом було відмовлено в розірванні договору, оскільки підстави наведені ТзОВ «ДВ-Екосвіт» є необґрунтованими та не відповідають умовам договору».

Напрацьовуючи різні варіанти розв’язання конфлікту, керівництво Борислава веде перемовини із суб’єктами господарювання, що надають послуги з збору та перевезення відходів в інших регіонах щодо оцінки існуючих тарифів та пропозицій з надання послуг. За результатами зустрічей прогнозується вирішення проблеми через проведення конкурсу, адже вже декілька компаній вбачають даний напрямок перспективним і зацікавленні в наданні послуг, інформують в Бориславській міській раді.

Нагадаємо, що підприємство ДВ «Еко-Світ» займалося вивезенням ТПВ і в Трускавці – до червня 2017 року. Тариф на послугу вивезення ТПВ у Трускавці був значно вищий, ніж у Бориславі, куди завозили сміття з міста-курорту. Після протестів бориславських активістів та не допуск «трускавецького» сміття на бориславське сміттєзвалище договір між ТзОВ «ДВ «Еко-Світ» та Трускавецькою міською радою було достроково розірвано, оголошено новий конкурс і надавачем цієї послуги у Трускавці стала стрийська фірма «Комунальник Плюс». З нею уклали угоду на один рік, а на минулій позачерговій сесії Трускавецької міської ради 19 червня 2018 р. було прийнято рішення про оголошення нового конкурсу. Не виключено, що його результатом може стати збільшення тарифу для трускавчан.

А тим часом 21 червня у Трускавці вперше за більше року часу спостерігалося переповнення сміттєвих контейнерів. Звісно, це може бути пов’язано з різними причинами, проте на фоні катастрофи в Дрогобичі будь-яке накопичення сміття біля контейнерів насторожує свідомих трускавчан.

Тим часом Дрогобич вже кілька місяців не може вирішити сміттєву кризи. З лютого по червень тривають перемовини, сутички, погрози, йде війна в юридичній та політичній площині. В інтерв`ю для львівського видання «Захід.Нет» мер міста Котермака Тарас Кучма назвав блокаду вивезення сміття з Дрогобича на Броницьке та інші сміттєзвалища спланованою акцією.

- Коли ми щось стараємося робити, коли ми щось робимо – природно, є сили, яким це не подобається. І природно, ті сили будуть все робити для того, щоби повернути ситуацію, яка була звична колись, яка була дуже комфортна комусь. Ці сили не якісь таємні – це реваншисти. Це ті, що програли. Це ті сили, які були при владі, яка була зметена людьми. В широкому сенсі – це ті самі регіонали, які працювали по певних схемах. І в Дрогобичі в тому числі. І у всій Україні вони, до речі, зараз працюють, і чомусь ніхто не покараний. І до тих пір, доки вони не будуть покараними – ми будемо мати таку ситуацію, і Дрогобиччина, і Україна не будуть розвиватися. Дрогобич – це маленький елемент цілої держави, - сказав пан Кучма в інтерв`ю для «Захід.Нет», коментуючи тему сміття.

Мер Дрогобича запевнив, що можливість будівництва сміттєпереробного заводу на місці карстового провалля між Стебником і Трускавцем зараз не розглядається. Але необхідність такого заводу для регіону – річ очевидна, тож з часом, коли емоції вляжуться, а політика відійде на другий план, такий завод може стати реальністю.

Між іншим, під час чергового засідання президії міської громадської організації «Рада Старійшин» міста Трускавця (8 червня 2018 р.) її голова Лев Грицак висловив думку, що блокування владою Дрогобича у 2006-2010 роках спорудження сміттєпереробного заводу за участю іноземного інвестора могло бути акцією дестабілізації регіону, спланованою за межами України.

Лев Грицак, котрий у 2006 році вдруге був обраний міським головою Трускавця, ще під час своєї першої каденції (2002-2006) знайшов інвестора та погодив з мерами всіх сусідніх міст (Борислав, Дрогобич, Стебник) та владою району тему будівництва сміттєпереробного заводу на території земель сільської ради у с. Воля Якубова. Були закордонні інвестори, була згода влад міст, села та району, було бажання зробити хороший проект для майбутнього Дрогобиччини, каже Лев Грицак. Але пройшли вибори 2006 року, і після них новий мер Дрогобича Микола Гук почав активно протидіяти цьому проекту, категорично заявивши, що Дрогобич свого сміття для цього заводу не даватиме. Хоча реалізувати проект погоджувалися і Трускавець, і тодішній мер Борислава покійний Олег Іваницький, і район, проте без Дрогобича цей проект було поховано. Лев Грицак не виключає, що це була свідома дія для того, щоб законсервувати проблему і в потрібний момент використати її. Нагадаємо, що саме за урядування пана Гука стався перший серйозний конфлікт на лінії Дрогобич-Брониця.

Після цього жоден з міських голів Дрогобича чи інших міст регіону так і не спромігся залучити такого серйозного та надійного іноземного інвестора, якого пропонував Лев Грицак. Тож зараз тема сміття висить над Дрогобиччиною Дамоклевим мечем. І якогось світла в кінці тунелю не видати…

Володимир КлючакСоздан 22 июн 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником