Трускавецький вісник № 99 (1657) від 8 серпня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 99 (1657) від 8 серпня 2018 р.

08.08.2018У номері: Зустріч з Андріаном Драновським; Фоторепортаж з «Трускавецької Фієсти-2018»; Як Тимошенко повертає віру в Україну.

Не судіть занадто строго

Певні сили у Трускавці та поза його межами хотіли б зробити ПрАТ «Трускавецькурорт» головним винуватцем усіх бід на курорті, своєрідним «офірним цапом», на якого можна покласти відповідальність абсолютно за все. Виставляються непривабливі фото з першої санітарної зони, роздмухується тема закриття верхнього бювету, маніпулюється інформацією стосовно масового скорочення працівників та непривабливого стану нижнього бювету, а все це аж ніяк не сприяє промоції курорту. Тож з метою відкинути та спростувати різноманітні звинувачення та закликати до конструктиву та спільної роботи на благо Трускавця новий генеральний директор ПрАТ «Трускавецькурорт» Андріан Драновський провів сьогодні, 8 серпня, зустріч з представниками трускавецьких та львівських ЗМІ. У неформальній обстановці, в панорамному залі ресторану готелю «Міротель» відбулося спілкування, яке тривало протягом двох з половиною годин.

Андріан Драновський працює в структурі компанії «Трускавецькурорт» більше 20 років, а якщо точніше, то 24 (з 1994 року). Наприкінці травня він очолив ПрАТ, і ця новина викликала певні надії в певних колах Трускавця. По-перше, місцевий, по-друге, неконфліктний та готовий іти на компроміси, по-третє, розумний, по-четверте, непогано зарекомендував себе на посадах, які займав раніше. Проте з зустрічі, яку можна назвати і прес-конференцією, стало зрозуміло, що в політиці ПрАТ «Трускавецькурорту» змін буде небагато. Верхній бювет в найближчому часі не відкриють, нижній бювет доводитимуть до європейського рівня поволі, плани платного входу в бювет і далі на порядку денному, а на оздоровлення гідромінеральної бази курорту потрібні немалі кошти. І все ж певна зміна акцентів є – це готовність активної участі у розробці стратегії розвитку Трускавця, обіцянка безкоштовного входу на бювет для всіх трускавчан без обмежень, часткове визнання вини за стан справ у нагірній частині курорту.

Розпочав свою бесіду з журналістами Андріан Драновський з того, що ПрАТ «Трускавецькурорт» – це бюджетоутворююче підприємство міста, один з основних платників податків у місті та регіоні. В 2016-2017 рр. ПрАТ займав перше місце за кількістю сплачених податків до місцевого бюджету та друге місце за обсягом сплачених податків до зведеного бюджету. Так, в 2016 р. підприємство заплатило 23,2 млн. грн. податків, у 2017 – 37,6 млн.

В той же час «Трускавецькурорт» за останні три-чотири роки стикнувся з проблемами, які виявилися для нього непосильними для вирішення. Війна, котру розпочала Московія проти України в 2014 році, різко зменшила кількість тих відпочивальників, котрі були основними клієнтами ЗАТу – Луганська та Донецька області, Крим, Московія, Білорусь, Молдова. Зміна державної політики щодо соціальних путівок на оздоровлення теж боляче вдарила по ЗАТу. Так, починаючи з 2015 року різко зменшились закупівлі санаторно-курортних послуг та послуг з відновлювального лікування для застрахованих осіб і членів їх сімей Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (зараз Фонд соціального страхування України). Якщо в 2010 році цим фондом у ПрАТу було закуплено 32,5 тис. путівок, в 2014 – 23,3 тис. путівок, то в 2017 році – всього лише 900 путівок.

Доходи зменшувалися, а видатки зростали, бо оплата комунальних послуг, податки, зарплата, продукти харчування, паливно-мастильні матеріали потребували тепер значно більше коштів, ніж раніше – і в кількісному, і в процентному вимірі. Золоті часи, коли можна було викачувати кошти, отримані за рахунок головного багатства Трускавця, закінчилися. Впливові покровителі теж опинилися не в фаворі. Розпочалася чорна смуга, і дай Боже, щоб вона чимшвидше закінчилася.

Результатом постмайданного періоду для «Трускавецькурорту» стали закриття санаторіїв «Рубін» та «Янтар», закриття верхнього бювету, передача в оренду ряду об`єктів, у тому числі санаторію «Кристал» «Українській Готельній Групі», а «Міротелю» – «Hotel Management Group». Зовсім нещодавно закрилася і курортна поліклініка №2.

Але в структурі ПрАТу залишилася ГГРЕС, а в її складі бювет №1, видатки на обслуговування яких немалі. Пропозиція запровадження плати за воду, як це має місце на бюветах Моршина та Миргорода, призвела до несприйняття громади та ескалації конфлікту. Окрім внутрішніх проблем керівництву ПрАТу довелося ще відбивати зовнішні атаки, які проявилися не лише в численних зверненнях та цькуваннях, але і в нищенні турнікетів, символічній демонстрації шин, «наїздів» на сесіях тощо.

Що пропонує ПрАТ «Трускавецькурорт» зараз? Зі слів Андріана Драновського, для належного утримання родовищ мінеральних вод ПрАТ хотів би зосередитися на трьох основних напрямках: 1) продовження виконання санітарно-оздоровчих заходів в окрузі та зонах санітарної охорони курорту Трускавець, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР № 548 від 9 листопада 1981 р., 2) взяття під особливий контроль правоохоронних органів факти та спроби незаконного будівництва в межах перших зон санітарної охорони Трускавецького родовища мінеральних вод та розсолів, 3) винесення за межі перших зон санітарної охорони існуючі незаконно збудовані об’єкти нерухомості.

Звісно, зробити це буде непросто, тим більше зважаючи на те, що тема мусолиться давно, а толку мало. Але Андріан Драновський озвучує і перші кроки як розв’язати проблему, а серед них, як не дивно – вимога не допустити до переведення питного озера Трускавця в статус рекреаційного. Зрештою, є й цілком адекватні пропозиції типу заборонити скидання стоків ТзОВ «Трускавецьінвест» (сан. «Женева») в курортну балку.

- Ми рано чи пізно знову повернемося до питання платних послуг за відпуск мінеральних вод, - каже Андріан Драновський. - Тільки таким чином можна знайти додаткові кошти на розвиток гідромінеральної бази Трускавецького родовища мінеральних вод, на поточний та капітальний ремонт бюветів, закупівлю нового обладнання для відпуску мінеральних вод, сучасного обладнання для хіміко-бактеріологічної лабораторії та інше. Бювет №1 – це серце міста-курорту Трускавець. Від його справної роботи залежить і робота інших санаторіїв та готелів міста, і доля 26 тисяч мешканців курорту. Поки що нас не розуміють. Треба спільно з мешканцями міста та владою позитивно вирішувати питання платного відвідування бювету.

Отже, від планів запровадити платний вхід на бювет №1 «Трускавецькурорт» не відмовляється і надалі. Щодо бювету №2 (верхній бювет), то Андріан Драновський тут чесний, як на сповіді – найближчим часом його не відкриють. І справа не у впертості, а в двох причинах – економічній недоцільності та фатальному технічному стані об’єкта.

Закриття верхнього бювету у грудні 2016 року стало практично непомітним, підтримує генерального директора ПрАТу його заступник, очільник філії ГГРЕС Андрій Тарнавський. Нагірна частина міста – це переважно або закриті, або недобудовані об’єкти, тож на бюветі під час його роботи всередині було в середньому по 5-6 осіб нараз. А помилка проектантів споруди, які не врахували наші кліматичні особливості та зробили дах у вигляді чаші, могла коштувати багато. Чи готові ми платити життям відпочивальників та іміджем Трускавця? Питання радше риторичне. Хоча, якщо були б кошти, якщо б знайшовся інвестор, а ті, які 10-15 років тому закинули свої об’єкти, тепер раптом почали їх добудовувати і розвивати нагірну частину курорту, то хто зна… Ось така позиція.

– Ми готові до відкритого діалогу, - каже Андріан Драновський. - З міською владою, з громадою, з журналістами. На мою думку, обґрунтована критика є добрим інструментом для розвитку. Тому ми її вивчаємо, аналізуємо і шукаємо рішення, які будуть ефективними для вирішення проблем.

В той же час очільник ПрАТу виступає категорично проти деструктивної критики, очорнювання міста, висмикування з контексту, непривабливих фото чи відеосюжетів, які поширюють в Інтернеті окремі особи. В радянські часи тема стану джерел була табу, а зараз, на жаль, багато хто хоче собі заробити на ній політичні дивіденди. Наскільки логічно та продумано це? – ще одне риторичне запитання.

Презентація на 28 слайдів – це тільки половина зустрічі. Бо дальше Андріана Драновського засипають запитаннями. Якщо вам невигідно та нерентабельно утримувати ГГРЕС та бювет, то чому б не віддати їх місту, у комунальну власність? Як вирішуєте питання боргів за мінеральну воду? Чому занедбана територія біля колишнього ПК «Мир», а сам об’єкт буквально розвозиться по цеглині? Коли конкретно буде запроваджено платний вхід на бювет? Яка доля чекає «Рубін» та «Янтар»? Чому не реалізували проект спільного підприємства ПрАТу та міської ради? Що буде, якщо спецдозвіл на видобуток та реалізацію мінеральних вод отримають якісь інші господарюючі структури? Кому вигідно поширювати плітки про зменшення дебету трускавецьких вод?

На ці та інші запитання Андріан Драновський пробував дати відповіді, хоча деякі з них були досить ухильними. Відверто кажучи, на цій зустрічі чогось явно нового сказано не було. Видно, що новий генеральний директор ПрАТ «Трускавецькурорт», на відміну від Віктора Жданова, схильний не загострювати конфлікт, а згладжувати кути. Та чи допоможе це місту і ПрАТу?

В Євангелії від Матея сказано: «Не судіть і не судимі будете» (Мт, 7:1-2). Легко критикувати ПрАТ і давати «цінні поради», не беручи на себе жодної відповідальності. Тим часом вартує поставити питання по-іншому: «А що б я робив на місці Андріана Драновського?».

Отримавши у спадок розбалансовану структуру, котра розлізається по швах, новий очільник товариства пробує не тільки затримати агонію, а й реанімувати. У цьому йому можна допомагати, можна мовчки зі сторони спостерігати, а можна і ставити палки в колеса. Який варіант обере міська влада і громадськість?

Володимир Ключак

«Трускавецька Фієста-2018» у світлинах

30 червня – 1 липня у Трускавці проходив ІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс сучасної української пісні «Трускавецька Фієста – Санаторій «Карпати»-2018». Про нього можна прочитати за посиланням https://protruskavets.org.ua/patriotychna-pisnya-aviashou-smachnyj-kulish-rozvahy-ta-majster-klasy-tse-vse-truskavetska-fijesta/. А зараз увазі читачів «Трускавецького вісника» пропонуємо фоторепортаж з фестивалю. Хоча багато цікавих моментів залишилося поза кадром (емоції під час авіашоу, конкурсні прослуховування учасників фестивалю, Куліш-Фест, нічний політ на повітряній кулі тощо), та все ж навіть окремі фото з цього дійства є промовистішими, ніж цілі сторінки тексту.

Цей фоторепортаж можна умовно поділити на такі частини: 1) виставка ретроавтомототехніки, 2) офіційне відкриття фестивалю, 3) авіашоу, 4) ярмарок та майстер-класи, 5) нагородження переможців та гала-концерт. Отож, пригадаймо яскраві моменти цьогорічної «Трускавецької Фієсти».

Фото Миколи Кравціва

Новий суспільний договір. Як Тимошенко повертає віру в Україну

Введення платної медицини, непомірні тарифи на газ, корупція від лікарень та шкіл до Уряду та Президента, зруйновані дороги, наступ на свободу слова... Це лишень короткий перелік проблем, джерелом котрих є Конституція. Вона нічого не гарантує громадянам, проте встановлює правила, котрим громадяни повинні підкорятись.

Конституція 1996 року не може називатись суспільним договором, оскільки укладалась без участі громадян. Це була змова еліт, що дозволила одним зберегти радянський тип управління та владу, а іншим дозволила за дарма приватизувати всю промисловість. Суспільним договором це точно не було, оскільки сам народ не брав участі у його розробці чи підписанні. Тільки почитайте перше речення Конституції: “Верховна Рада України від імені Українського народу… …приймає цю Конституцію – Основний Закон України”. Наприклад, Конституція США починається словами: “Ми народ Сполучених Штатів Америки”. Ця, здавалося б маленька деталь, докорінно змінює суть Конституції.

Єдиним позитивом ухвалення конституції 1996 року було утвердження незалежності та суверенності України. Однак на цьому позитиви закінчуються. Усі президенти, користуючись змовою еліт та без участі народу підлаштовували конституцію під себе. Зрештою, зламавши систему державного управління, котра не приділяє жодної уваги потребам звичайної людини.

Джерелом політичних криз, корупції та безвідповідальності влади є саме Конституція, оскільки вона є спаплюженою усіма Президентами по черзі. Єдине, що залишилось без змін – це неучасть громадянина в управлінні країною. Лише раз на п’ять років народ запрошують на вибори, обирати серед політиків, до котрих немає довіри. А що робити протягом п’яти років між виборами? Сидіти та мовчки чекати, коли дадуть можливість знову обрати тих самих? Зрештою, це призвело до двох революцій, 2004 та 2013 років. Громадяни повстали, але плодами революції скористались олігархи та ділки від політики. Вони задля власного збагачення передали Україну під контроль іноземних олігархів, котрі нахабно споживають Україну.

Стан справ сьогодні є ще гіршим, аніж 2004 чи 2013 року. Але чи витримає держава чергову революцію? – Я впевнений, що ні. Необхідно йти іншим шляхом. Цей шлях – створення Народної Конституції самим народом. Новий Курс України, ініційований Юлією Тимошенко – це шлях якісних змін державного управління, коли у центрі стоїть людина. Юлія Тимошенко зібрала вершки інтелектуальної еліти та запропонувала розробити концепцію Конституції, котру наповнювати деталями буде сам народ. Тимошенко висловила єдину вірну модель затвердження Конституції виключно шляхом Всенародного Референдуму. Таким чином ми отримаємо дійсно суспільний договір, під котрий буде вимушена підлаштовуватись влада.

Юлія Тимошенко єдина, хто наважився на таку радикальну ініціативу, що направлена проти кланово-олігархічної системи та на користь пересічного українця.

Вже можна констатувати суттєвий прогрес у роботі над Народною Конституцією у частині державного устрою та функціонування влади. Україна буде унітарною республікою з парламентською формою правління. Аби унеможливити кризи формування уряду, планується ввести пропорційну виборчу систему за відкритими регіональними списками у два тури. Це дозволить партії переможниці самостійно формувати уряд, отримавши після виборів просту більшість у парламенті. Планується надати надзвичайні повноваження та захист опозиції. Усі контрольні функції будуть передані опозиції, так само, як опозиції буде надано можливість одразу звертатись до суду у разі виявлення корупції чи зловживання владою. Також опозиція зможе самостійно формувати керівництво комітетів та створювати тимчасові слідчі комісії з проблемних питань. Якби хоча б десята частина таких повноважень була сьогодні у опозиції, влада не змогла би коїти таку наругу над громадянами здирницькими тарифами, повальним зменшенням доходів, знищенням медицини та соціальної політики.

Я переконаний, що саме такий шлях створення суспільного договору та Народної Конституції дозволить українцям знову повернути віру у себе. А це навіть важливіше за доходи чи економічний стан. Україна тотально програє світову конкуренцію за людину, Тимошенко ж може повернути цю віру українцям. Саме тому вона і є найвірогіднішим майбутнім Президентом. Тимошенко вірить у людей, а люди вірять та підтримують Тимошенко.

Сергій Биков, політичний експерт, голова аналітичного центру “ІНПОЛІТ”Создан 08 авг 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником