Трускавецький вісник № 117 (1675) від 10 вересня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 117 (1675) від 10 вересня 2018 р.

10.09.2018У номері: Два роки діяльності Трускавецького бюро правової допомоги; Трускавець не з реклами; Барвиста Малайзія; Ще раз про земельні спори; Короткі новини.

Короткі новини

У Трускавці не буде газу

Дрогобицьке відділення ПАТ "Львівгаз" повідомляє, що в зв'язку з виконанням робіт по заміні ділянки газопроводу середнього тиску ПЕ Ду-400 мм, згідно з інвестпрограмою 12 вересня 2018 року з 9.00 на 23 години буде припинено газопостачання на м. Трускавець та с. Станиля Дрогобицького району.

Мешканці Дрогобиччини мають отримати шанс на якісні послуги, а лікарі – достойні зарплати

Такі зміни можливі лише за умови перетворення закладів охорони здоров’я з комунальних установ в комунальні некомерційні підприємства (КНП). Рішення сесії Дрогобицького району № 246 від 12 червня 2018 року “Про проведення підготовчої роботи до реорганізації закладів охорони здоров’я” не дозволяє комунальним закладам розпочати процес перетворення в КНП.

Лікарні, які не перетворяться в КНП, не зможуть отримувати кошти від Національної Служби Здоров’я України (НСЗУ). Тим самим, будуть позбавлені фінансового ресурсу для збільшення заробітної плати лікарям, покращення матеріально-технічної бази та можливості надання більш якісних медичних послуг населенню.

Натомість, інші медичні заклади у Львівській області (включно з лікарнями міста Дрогобича), активно перетворилися в КНП і вже підписують договори із Національною службою здоров’я України. Станом на сьогодні 38 медичних закладів області підписали відповідні договори з НСЗУ. Серед них: 29 комунальних закладів і 9 приватних. Процес змін в українській медицині триває. Систему можна і треба змінювати. Пацієнти повинні отримувати якісні послуги, а лікарі – достойні зарплати. Це потребує рішучих дій і реальних кроків з боку місцевої влади. Водночас, це стане можливим лише за підтримки і розуміння громадян.

Прес-служба Львівської ОДА

Унаслідок ДТП у Дрогобичі загинув 60-річний велосипедист

У суботу, 8 вересня, на вул. Трускавецькій у Дрогобичі трапилась ДТП, унаслідок якої загинув місцевий мешканець. Про це інформує департамент цивільного захисту Львівської ОДА.

ДТП трапилась приблизно о 09:30. Встановлено, що 34-річний мешканець Стебника їхав за кермом Citroën Berlingo та здійснив наїзд на велосипедиста. 60-річний дрогобичанин внаслідок отриманих травм помер на місці події. Обставини події встановлюватимуть правоохоронці.

Zaxid.Net

Депутат Стрийської міської ради несвоєчасно повідомила НАЗК про суттєві зміни у майновому стані

За участі прокуратури області, Апеляційним судом Львівської області залишено в силі постанову Стрийського міжрайонного суду, якою визнано винною депутата Стрийської міської ради у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП (порушення вимог фінансового контролю).

Зокрема, народна обраниця набула у власність автомобіль «Volkswagen Passat» вартістю майже 258 тис грн та несвоєчасно повідомила про такі суттєві зміни Національне агентство з питань запобігання корупції.

За наслідками судового розгляду до винної застосовано стягнення у вигляді 1700 грн штрафу.

Прес-служба прокуратури Львівської області

Як оформити субсидію

Початок нового опалювального сезону в Україні передбачається на 15 жовтня.

Оскільки за останні кілька років у країні значно підвищилась вартість на житлово-комунальні послуги, для частини громадян, кому складно самостійно сплачувати у повному обсязі за спожиті послуги, уряд запровадив субсидії.

На виїзному прийомі громадян начальник Головного територіального управління юстиції у Львівській області Тарас Грень надав правову консультації щодо питань призначення субсидії та повідомив, що для оформлення субсидії необхідно подати наступні документи:

- заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії,

- довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення),

- договір найму (оренди) житла (за наявності).

Готові документи можна подати:

- самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики;

- самостійно подати до сільських і селищних рад;

- надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання;

- відправити через Інтернет.

Рішення про призначення субсидії, відмову або подання документів на розгляд комісії приймається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській області

Утворено оперативний штаб із забезпечення прав і свобод власників земель

На виконання протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року №14, а також розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації, Головне територіальне управління юстиції у Львівській області повідомляє, що у Львівській області утворено оперативний штаб із забезпечення прав і свобод власників земель чи збіжжя, до складу якого входять посадові особи органів виконавчої влади, правоохоронних органів тощо.

Метою функціонування оперативного штабу є забезпечення захисту аграріїв від спроб рейдерського захоплення землі чи урожаю, швидкого й ефективного реагування на будь-які незаконні дії стосовно протиправного захоплення майна аграріїв, надання правової допомоги в оформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки, сприяння правоохоронним органам у фіксації вчинених правопорушень для подальшого притягнення винних осіб до відповідальності.

Також повідомляємо, що Головним територіальним управлінням юстиції у Львівській області з метою реалізації надання безоплатної правової допомоги в рамках роботи аграрного «антирейдерського» штабу, - забезпечена діяльність мобільних точок доступу до надання безоплатної правової допомоги з питань роз’яснення законодавства у сфері державної реєстрації, а також інших питань, що стосуються теми рейдерства.

З метою підвищення рівня правової культури та правової свідомості громадян, працівниками ГТУЮ у Львівській області щоденно проводиться інформування щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті. Загальнонаціональній правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», слоган якого: ЗНАЮ! ДІЮ! ЗАХИЩАЮ! – в дії!!!

Разом з тим, повідомляємо Вам телефони "гарячої лінії" антирейдерського аграрного штабу 0975497118, 0983226573, 032 235 02 86.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській області

Бюро правової допомоги: два роки діяльності у Трускавці

1 вересня 2016 року перший дзвоник пролунав не тільки для маленьких школярів. Два роки тому розпочали свою діяльність в нашому краї і бюро правової допомоги.

Вже 8 вересня на «Трускавецькому віснику» було розміщено першу статтю про діяльність бюро під назвою «Про Трускавецьке бюро правової допомоги» (посилання https://protruskavets.org.ua/pro-truskavetske-byuro-pravovoji-dopomohy/). І від того часу наше Інтернет-видання є стабільним та надійним партнером не лише відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги», але і Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (керівник Марія Николаїшин). Наслідком плідної співпраці стали не лише десятки публікацій, але в першу чергу реальна допомога людям, котрі довідалися через наше Інтернет-видання про діяльність бюро та звернулися туди за правовою допомогою. А коли бачиш реальний результат і чуєш слова вдячності людей, то тоді розумієш, що недаремною є твоя праця, і надихаєшся, окрилюєшся, прагнеш і надалі творити добро, допомагати людям.

Сьогодні, 10 вересня, в приміщенні Трускавецького бюро на Данилишиних, 62 (навпроти міграційної служби), пройшов круглий стіл, присвячений другій річниці діяльності бюро. Участь в ньому взяли директор Стрийського центру Марія Николаїшин, головний спеціаліст Трускавецького бюро Софія Габрівська, директор Трускавецького центру зайнятості Маргарита Роман, директор Трускавецького міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Оксана Костишин, директор Трускавецької центральної бібліотечної системи Наталія Марковецька, директор Трускавецького територіального центру з обслуговування одиноких та непрацездатних осіб Олена Пилат, начальник Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Дрогобицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Руслана Каніна, журналісти Ніна Федько, Володимир Ключак та Віталій Циніцький.

Подібна зустріч вже проходила в бюро 24 січня ц.р. і стосувалася підсумків роботи за 2017 рік. Та пройшло 9 місяців, змінилися люди та обставини, появилися нові виклики часу. Саме про взаємодію між різними структурами та організаціями, а також про ефективніші методи роботи і поговорили на сьогоднішньому круглому столі. Дискусія виявилася надзвичайно цікавою та результативною.

Отже, теми, які були заторкнуті під час сьогоднішньої дискусії на круглому столі:

1) надання правової, психологічної та інших видів допомог учасникам АТО,

2) залучення нових клієнтів з середовища працівників комунальних підприємств та санаторно-курортних закладів, проведення серед них правопросвітницької та консультативної діяльності,

3) вузька спеціалізація тем адміністративної та кримінальної відповідальності за конкретні види правопорушень в середовищі учнівської молоді з залученням представників правоохоронних органів,

4) особливий акцент щодо роз`яснень пенсійного законодавства, зокрема в «заробітчанському» середовищі та серед підприємців і найманих робітників, які отримують зарплату «в конвертах»,

5) круглі столи, їх підготовка та висвітлення,

6) теми булінгу, насильства стосовно осіб старшого віку, торгівлі людьми та відповідальності за розповсюдження наркотиків,

7) розширення публічного простору шляхом створення нових дискусійних майданчиків в бібліотеках, центрі зайнятості, санаторіях, Народному домі тощо.

Звісно, жвава дискусія небайдужих та фахових людей породжує відповідні висновки, які потім беруться на озброєння. Так буде й цього разу, адже Марія Николаїшин скрупульозно записувала кожну з пропозицій, щоб з часом втілювати їх в життя.

Багато добрих слів лунало на адресу попередньої працівниці Трускавецького бюро правової допомоги Мар`яни Шуляк, для якої робота в бюро стала стартом для подальшого кар`єрного зростання. Представники всіх без виключення служб висловили надію, що співпраця з новою працівницею бюро Софією Габрівською буде такою ж плідною та результативною.

А на завершення нагадаємо для чого ж створені бюро правової допомоги та чим вони займаються.

Отже, основними видами діяльності бюро є:

- правопросвітництво у територіальних громадах;

- надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань;

- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги;

- представництво інтересів громадян в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування;

- забезпечення доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції України.

У рамках правопросвітництва у територіальних громадах бюро:

- розповсюджує інформацію у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян;

- проводить тематичні семінари, лекції для визначених категорій осіб;

- організовує інші інформаційно-просвітницькі заходи: тематичні вікторини, правові ігротеки, квести, інформаційні сесії, дискусійні круглі столи.

Для забезпечення надання безоплатної первинної правової допомоги працівники бюро:

- проводять особистий прийом та облік осіб, які звертаються до бюро;

- роз’яснюють положення законодавства у сфері безоплатної правової допомоги;

- розглядають звернення осіб про надання безоплатної первинної правової допомоги (5 календарних днів);

- надають правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань;

- складають заяви, скарги, інші документи правового характеру.

Для реалізації такої функції як забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги бюро:

- приймає заяви про надання безоплатної вторинної правової допомоги;

- допомагає у складанні таких заяв, здійснює їх реєстрацію.

Надання безоплатної вторинної правової допомоги включає:

- представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

- посвідчення довіреності, виданої особою на представництво її інтересів.

Крім цього, працівники бюро забезпечують доступ громадян до електронних сервісів Міністерства юстиції України шляхом:

- надання доступу до комп`ютерів з відповідним програмним забезпеченням;

- надання консультацій, роз`яснень правил пошуку та порядок отримання відомостей із зазначених сервісів.

Цілі діяльності відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги»:

- підвищення правової грамотності мешканців сільської місцевості та малих міст;

- зменшення ризику обмеження доступу до права і правосуддя для найбільш соціально вразливих суспільних верств населення у зв’язку із недостатністю послуг адвокатів у сільській місцевості та малих містах шляхом запровадження виключного права адвокатів на представництво в суді;

- посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад;

- сприяння більшому залученню територіальних громад до роботи сформованих ними органів місцевого самоврядування.

На практиці це означає, що кожен, хто звернеться до бюро за юридичною консультацією – її отримає, як і матиме доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції. Крім того, клієнти матимуть змогу через бюро отримати доступ й до адвокатських послуг – якщо це буде необхідно та у випадку належності до визначених законом категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Трускавецьке бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62.

За два роки діяльності Трускавецьке бюро правової допомоги надало 1785 правових консультацій, здійснено 26 виїздів мобільних пунктів доступу до БПД, проведено 210 правопросвітницьких заходів.

Володимир Ключак

Трускавець … не з реклами

/Найбільше випадків амнезії рідної мови в Галичині – у Трускавці/

Будь-який довідник вкаже, що Трускавець розташований у Львівській області. Проте в контексті мови написів – не поступається місту русифікованої України. Ще можна було б зрозуміти необхідність перекладу літературного твору тощо, але терміни медицини і сфери послуг на загал звучать доволі схоже, коли і є суттєві відмінності, то приїжджі не з Китаю чи Руанди. З іншого боку двомовність, а часто, це лише російською, можна трактувати як подвійну зневагу – до себе (надмірне угодовство) і до іншомовних гостей (вважати росмовних настільки тупими, що не зрозуміють мови держави, в якій живуть). Про тупість підтверджують слова старшої жінки із батьківщини козацької вольниці – Запоріжжя: «Я нє панімаю ету речь». Хоча інший молодий чоловік з Дніпродзержинська (тепер – Кам’янське) говорив українською мовою. На жаль, правдою є те, що ніде не видно українського угодовства так, як на курортах Західної України..

В санаторіях продаються соки, «свіжо віджаті», на коректну заувагу, що це русизм і ближче до кримінального сленгу, чому б не виправити, продавець-юне дівча набурмосено відвертає голову. В їдальні санаторію «Бескид» всі оголошення російською мовою, талонів – лише на «питание». Якщо робочі – місцеві, то адмінперсонал «столовой» – з Дніпра чи Донецка. Українську мову знають і говорять, але явно невдоволені проханнями говорити нею. Інший приклад виглядає як дискримінація і меншовартість українців. Реклама елітних номерів – двома мовами: російською і польською.

Деякі місцеві продавці обурюються на питання, чому саморобні етикетки «на русском». У Східниці жінка-турагент запропонувала на поїздку, але на «общєпанятном». На моє здивування, чому, галичанка далі, чуючи мою мову, говорить не українською, вона сказала, що може й італійською – нуль логіки.

Неприємне враження викликає пропаганда поїздок до «святинь» московського православ’я, зокрема, на Тернопільщину, у Почаїв, «гдє Бог не панімаєт на українском». Назвати це просто сакральними мандрівками, які пропонують похмурі жіночки в хустинах, було невірно. Як і всюди, єдино правильне трактування життя пропонують свідки Єгови. Інші релігійно-культурницькі обмеження, які вже захопили Європу, захоплюють і Україну, все більше помітно «жінок, які вічно мерзнуть в голову» – мусульманок.

Книги у Трускавці доволі широкого вибору. Зокрема, про Степана Бандеру, Романа Шухевича, УПА тощо державницької позиції є українською і російською мовами. Ще б видали польською, бо і серед поляків є чимало розумних людей, яким варто прочитати правду.

Слід визнати, сфера послуг у Трускавці розвинута по-різному. Безліч кафе і ресторацій з колоритними інтер’єрами та назвами, серед яких: «Гражда», «На здоров’я», «Ярославна» і навіть «Ёма-е». Музей «Криївка» був або без світла. або без екскурсовода – зачинений, врешті мені вдалося потрапити туди – один з небагатьох осередків українства у курортному місті. Мистецтвом наповнюють сприйняття картини художників. Окрім картин, центр міста майорить рекламою різноманітних туристичних поїздок, а хто знає місцевість, може й сам мандрувати. Попри все, дозвілля у тому чи іншому курортному місті залежить не так від сфери послуг, як від власного уміння урізноманітнити час вартісним пізнанням.

Осередком української культури на теренах краю вже не перший рік став мистецький літературний фестиваль «Пегас» у Дрогобичі і Нагуєвичах до річниці народження Івана Франка, організатором якого був Василь Кузан, письменник, начальник відділу культури і туризму Дрогобицької РДА, до слова, і гість одного з Чортківських фестивалів.

Цього літа знову побував у санаторії «Конвалія», за що висловлюю подяку Фонду соціального страхування м. Чорткова. Попри віддаленість від міста і складність транспортування (власні ноги – найнадійніший транспорт), позитивні емоції приносять природа і друзі менші та більші: котик, песики і кінь, які, бачачи мене, йшли навпроти, чекаючи на гостинці…

Ярослав Дзісяк, «Чортківський вісник», від 7 вересня 2018 р.

Барвиста Малайзія

Велична краса природи і унікальна культурна спадщина робить Малайзію місцем надзвичайно цікавого відпочинку та змістовного туризму. І не лише 452-метрові вежі-близнюки Петронас в Куала-Лумпурі, колоніальні будови португальців в Малайзії, печери Бату з 43-метровою статуєю індуїстського бога Муругана, але й традиції народів, що населяють Малайзію, приваблюють вимогливих мандрівників. Моє двотижневе перебування в цій казковій країні запам’ятається надовго.

А розпочав я свою подорож до цієї азіатської країни з величезного столичного аеропорту KLIA-2 в Куала-Лумпурі. Це великий транспортний вузол, який своєю інфраструктурою нагадує місто і розміщений поруч з KLIA-1. Звідси автобусом виїхав до надзвичайно гарного і древнього міста Малака за 140 км від столиці. Історичний центр міста знаходиться в околицях пагорба св. Павла. Малака знаменита своїм багатонаціональним населенням, яке включає португальських євразійців і баба-нон`я, нащадків ранніх китайських торговців, які одружились з місцевими малайськими жінками. Місто зі своїми каналами і будинками нагадує Венецію і Амстердам одночасно. Я часто приходив на веранди хостелів, які виходять на набережну, щоб відчути шарм настінних муралів і отримати енергетику від водяного плеса для наступних піших прогулянок по китайському кварталу. Дивно і те, що поруч, один біля одного дружньо розмістились голландська церква Христа, китайський храм Чен-Хун-Тен, індуїстський храм Шрі-Поййятха та мечеть Кампонг-Келінг. Перше, що кидається у вічі для туриста – це велорикші, оздоблені квітами і ляльками, з яких лунають малайзійські мелодії.

Перебуваючи в Малаці, слід скуштувати смачний пряний лакса-суп (креветки, сир тофу, яйця з лапшою) та втамувати спрагу від копі-кави і чаю з масалою. А скільки тут різних східних прянощів і смаковитих трав на ринку! Та й перебування в гест-хаузі «Vojage» обійдеться бюджетному туристу всього в 20 рінггітів зі сніданком (1 USD = 3,6 RM).

Повертаюсь після чотирьохденного перебування до Куала-Лумпура. Оселившись за 17 RM на добу в хостелі «Оазис», що біля Чайна-тауна, йду до туристично-інформаційного центру познайомитись зі світловим макетом міста, документальним фільмом і отримати довідкову інформацію. Вражений швидкими темпами будівництва і розвитку Куала-Лумпура з його хмарочосами, серед яких візитівкою країни стали башти-близнюки «Петронас». А поруч з телевежею в центрі міста розміщені тропічний парк та історичні шедеври площі Мердека: мечеть Джамека та споруда Султана Абдул Самада. Населення Малайзії в більшості своїй належить до мусульман. Однак живуть тут також китайці, індуси та національні меншини: баджау, пенан, кадазан-дусун, бидаюх, рунгус, оранг-улу. В самому серці Чайна-тауна знаходиться вулиця Джалан Петалінг з однойменним ринком. Саме тут відбувались урочистості зі святкування китайського Нового року (з 16 на 17 лютого). По вулиці ходили барабанщики, танцювали міфічні леви, а туристам роздавали символічні подарунки – відчуття, ніби я не в Малайзії, а в Китаї.

В цьому ж районі знаходиться важливий індуїстський храм Шрі Маха Маріаман, перед входом до якого слід роззутися і навіть безкоштовно спробувати індійські страви під час сніданку. Але найбільше відчути цю атмосферу можна в анклаві Літл-Індія. Це найкраще місце, де можна скуштувати автентичну індійську кухню. Страви тут подають на бананових листях і коштують вони в межах одного долара. Вдень на вулицях кварталу можна спостерігати за роботою народних ремісників. Ввечері вирішив пішки сходити до висотних веж «Петронас» (на 41 поверсі є міст з оглядовим майданчиком) і оглянути вечірній Куала-Лумпур. Вже о 19 годині тут смеркає і місто засвічується різнокольоровими вогниками. Здивували світломузичні фонтани за вежами в парку, які танцювали в такт музики і радували очі туристів. Опріч парку розмістився і вхід до Акваріум KLCC (2,5 млн літрів морської води), який займає 2 поверхи конференц-центру. В ньому знаходиться 150 видів океанічних риб.

Випробував я себе в такому пересуванні по країні як автостоп. Добирались ми з Антоном (колегою по хостелу) до північної частини Малайзії з певними пригодами, змінивши не один десяток автомобілів. Але це виявилось хорошим досвідом для майбутніх подорожей. Взагалі молодих туристів і одиноких пенсіонерів побачиш всюди. Вони мобільні, шукають дешеві авіаквитки в Інтернеті, бюджетні хостели та гест-хаузи, харчуються в міських забігайлівках і знаходять цікаві атракції для споглядання. Не затримуються довго на одному місці і завжди шукають пригод в молодіжному товаристві. Окрім того, вибирають декілька країн одразу і торують шлях по найцікавіших і екзотичних місцях.

Одним із таких місць є печери Бату, що розміщені 13 кілометрів на північ від Куала-Лумпура. Безкоштовним автобусом від станції KL Central їду до залізничної станції Sentul Doli, з якої поїздом (квиток 3 RM в обидва кінці) добираюсь до Batu Caves. Розміщені у верхній частині високих зі складним рельєфом вапнякових гір, печери Бату представляють собою великий храмовий комплекс, присвячений індуїстському богу Муругану, що став головним місцем паломництва малайзійських індусів. Під час свята тайпусам, яке святкується в кінці січня або на початку лютого, сюди кожного року прямує біля мільйона паломників.

Над входом до комплексу вивищується золота 43-метрова статуя Муругана. Від неї 272 сходинки ведуть наверх до головної печери. Відома за назвою Храмова печера досягає 100 метрів у висоту і частково наповнена світлом, що проходить крізь природні отвори в її стелі. Вздовж стін печери стоять багато чисельні скульптурні зображення індуїстських богів: Шиви, Ганеші, Рами, Муругана і Дургі. Але найцікавішою в подоланні шляху до печери безумовно буде зустріч з симпатичними мавпочками, які переслідуватимуть вас доти, поки ви не пригостите їх бананом або іншим смаколиком. Будьте обережні, бо можуть вихопити відеокамеру чи щось із вашого рюкзака. А так отримаєте масу позитивних емоцій від спілкування з грайливими приматами.

Подалі на північ знаходяться популярні туристичні напрямки морського узбережжя островів Лангкаві, Пангкор і Пенанг. Розміщений в північно-східній частині Пенангу Джорджтаун являється одним з найбільш відвідуваних міст Малайзії, який підсилюється завдяки британській колоніальній архітектурі, традиційним китайським дерев`яним магазинам і неповторній кухні. Найпопулярнішими пляжами східного узбережжя Малайзії є Бату Ферінгі на острові Пенанг і Коралова затока на острові Пулау Пангкор. В долині Лембах Буджанг древня індо-буддистська імперія.

Серед інших цікавинок Малайзії слід побувати в парку Таман Негара, спостерігаючи за дикою природою, відвідати центри місцевих ремесел в Кота-Бару і Куала-Тренгану, проїхавшись залізничною дорогою, прокладеною в джунглях, погостювати в довгих общинних будинках одного із мало чисельних туземних народів штату Саравак, та здійснити неймовірний рафтинг на річці Падас штату Сабах. Недалеко від узбережжя штату розміщені острови Пулау Сіпадан і Пулау Ланкаян, які є одними з кращих місць для дайвінгу.

Країна багата традиційними ремеслами, які нараховують сотні років. На півострові Малака процвітає обробка металів (срібний посуд і кинджали Крис), в столиці Саравака Кучинзі – малайські тканини (батик, шовк-каїн сатера), а на Малайзійському Борнео – різьба по дереву. Країна надзвичайно багата народними промислами, на які вплинули індуїзм, буддизм, іслам і китайська культура. Вона розвивається шаленими темпами і завжди рада туристам зі всього світу.

Микола Іваник, історико-краєзнавчий клуб «Сива давнина», Таїланд-Малайзія-Сингапур-Трускавець, фото з мережі Інтернет

P.S. Автор щиро вдячний за консульську допомогу помічнику консула України в Малайзії п. Тетяні Загребельній.

Ще раз про земельні спори

Ми продовжуємо надавати відповідь на питання, як захистити своє право, якщо на Вашу земельну ділянку зареєстровано право власності за іншою особою. На це питання у рамках проекту «Я маю право» надає відповідь директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.

- Які ж земельні спори вирішуються судом?

- Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

- До якого суду слід звернутися для вирішення земельного спору?

- За загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов’язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб’єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов’язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб’єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші – в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.

- Які документи необхідно подати для звернення до суду?

- Для звернення до суду особа повинна скласти позовну заяву та додати до неї документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та інші документи відповідно до вимог законодавства залежно від виду судочинства (цивільне, господарське, адміністративне).

В залежності від виду судочинства (цивільне, господарське, адміністративне), в рамках якого розглядається земельний спір, позивачу (скаржнику) необхідно сплатити судовий збір з урахуванням положень Закону України «Про судовий збір». Автоматичний розрахунок судового збору на сайті «Судова влада».

А на завершення нагадуємо, що на Дрогобичині з першого вересня 2016 року працюють три відділи – бюро правової допомоги, спеціалісти яких надають безоплатну первинну правову допомогу усім громадянам та вторинну (забезпечують доступ до адвоката) визначеним категоріям осіб. Окрім того у бюро відвідувачі зможуть скористатися такою послугою, як доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України. Фахівці бюро працюють за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64; м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70; м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян із 8.00 до 17.00. А Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О.Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8. 00 до 17.00.

Марія БойкоОбновлен 11 сен 2018. Создан 10 сен 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником