Трускавецький вісник № 122 (1680) від 19 вересня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 122 (1680) від 19 вересня 2018 р.

19.09.2018У номері: Із засідання виконкому; День відкритих дверей у Трускавецькому суді; Презентація проекту Центр малоінвазивної хірургії; Про культурні заходи в Трускавці; Новини з Борислава.

Короткі новини

Розшукується трускавчанин

Трускавецьким відділенням поліції проводяться пошукові заходи щодо встановлення місця знаходження жителя м. Трускавця, який за попередньою інформацією 17.09.2018 року о 07:20 год. виїхав маршрутним транспортним засобом "Трускавець-Уличне" з м. Трускавця, де на "першій" зупинці села Уличного вийшов і направився в невідомому напрямку. Рідним повідомив, що поїхав в село Уличне по гриби. Був одягнутий у камуфляжну форму, мав при собі посвідчення учасника бойових дій. Якщо комусь щось відомо, або хтось його бачив у день зникнення або після просимо повідомити про це найближче відділення поліції або за номером: 098-97-36-845 (Олег).

У музеї Біласа відкрилася фотовиставка Михайла Іваніва

У вівторок, 18 вересня, в Художньому музеї Михайла Біласа відкрито фотовиставку чорно-білих портретів фотомитця Михайла Іваніва. Це вже не перша виставка Михайла Іваніва у Трускавці, раніше він теж виставляв свої роботи в музеї Біласа. На відкриття виставки прибули поціновувачі фотомистецтва, представники міської влади, учні шкіл міста, небайдужі трускавчани та відпочивальники, а також друзі фотомитця. Експонуватимуться роботи до середини жовтня.

Ми не Африка, але…

Вчора, 18 вересня, в УРБАН-бібліотеці м. Трускавця відбувся показ фільму "Край електросміття" режисера Девіда Феделя з колекції Docudays UA та обговорення екологічних загроз найближчого майбутнього. Про це повідомила завідувач УРБАН-бібліотеки Віра Савка.

Хто дуже переймається, що відбувається з усією побутовою технікою, котра відслужила своє? Щороку у світі накопичується майже 50 мільйонів тон електронного сміття, яке потребує високотехнологічної утилізації чи переробки, але натомість воно експортується в так звані країни третього світу, зокрема в Африку, де кустарним способом за допомогою лома та молотка розбирається та випалюються, на полі, цінні метали, які потім повертаються в більш цивілізований світ. Здавалось би, при чім тут ми, адже Африка далеко. Але ситуація в Україні не набагато краща. На 30-мільйонне населення країни налічується 30 тисяч сміттєвих полігонів, що буквально тріщать по швах. І в Україні переробка та утилізація сміття вважається вкрай невигідним бізнесом, хоча більшість розвинених країн давно вже це питання вирішили.

До цих пір питання утилізації чи переробки побутової техніки від населення не вирішене. В кращому випадку телевізор, холодильник, чи відпрацьовані лампочки чи батарейки буде віднесено у сміттєвий бак до інших органічних відходів, що поїдуть на сміттєвий полігон, або взагалі будуть валятись у найближчому яру. І взагалі питання сміття, дуже часто так вже повелося, намагаються розглядати не стільки як дуже важливе екологічне питання, а, на жаль, як політичне, - резюмує підсумок заходу Віра Савка.

У Бориславі рятувальники надали доступ до квартири, у якій зачинились 2 малюків

Як інформує прес-служба ГУ ДСНС України у Львівській області, 18 вересня о 19:36 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення, що в м. Бориславі на вул. Коваліва, 44 в квартирі на третьому поверсі дев’ятиповерхового житлового будинку зачинились двоє дітей, 2013 та 2015 років народження.

На місце події прибули рятувальники 6 ДПРЧ м. Борислав та працівники поліції. За допомогою висувної драбини рятувальники забезпечили доступ в квартиру працівників поліції. За час відсутності дорослих діти не постраждали та медичної допомоги не потребували.

Власна інформація

Жителі Борислава підтримали депутатів, які проводять виїзну сесію в Києві під стінами «Нафтогазу»

Сьогодні, 19 вересня мешканці Борислава прийшли до адмінбудівлі міської ради для того, щоб висловити солідарність і підтримати депутатський корпус Бориславської міської ради, який проводить виїзну сесію в м. Києві під стінами НАК «Нафтогаз України». Про це ІА ZIK повідомили у Бориславській міській раді.

Тема виїзної сесії під стінами Нафтогазу України – відстоювання інтересів Борислава у питанні вирішення екологічних, економічних та інфраструктурних проблем міста, які виникли через тривалий нафтовидобуток безпосередньо на території міста.

ЗІК

У освіті не все гаразд, зі стадіоном теж не все ясно

Чергове засідання виконкому Трускавецької міської ради 19 вересня не обіцяло бути палким та пристрасним. Адже питання ніби такі невинні: надання статусу дитини, яка постраждала від воєнних дій, підготовка та проведення приписки громадян до призовної дільниці, затвердження субвенції з обласного бюджету, зарахування на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердження освітньої мережі. Але недаремно кажуть, що диявол ховається в дрібницях. І ці дрібниці показали, що у Трускавці насправді є проблеми, і то великі. Настільки великі, що ніхто не може спрогнозувати чим вони закінчаться.

Але про все за порядком. 12 членів виконкому о 10.00 розпочали його з розгляду питання «Про затвердження субвенції з обласного бюджету для надання одноразової адресної допомоги на придбання навчального приладдя дітям із багатодітних сімей у 2018 році» (доповідав начальник фінансового управління ТМР Микола Федоричак). Такі питання проходять дуже швидко, так було й сьогодні.

Друге питання про структуру Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького, батьківську плату за навчання дітей та пільги в платі на 2018-2019 навчальний рік хоча й викликало дискусію в пункті оплати дітьми, які пропускають заняття, проте після узгодження всіх моментів було прийняте в цілому без поправок. Плата в місяць зросла на 10-20 гривень і становить від 100 до 150 гривень в залежності від напрямку (спеціальності). Дуже багато дітей або взагалі нічого не сплачують, оскільки мають право на пільги, або ж сплачують 50%.

А потім на трибуну вийшов начальник відділу освіти Орест Лобик. І власне в питанні затвердження освітньої мережі почали «вилізати» не дуже приємні подробиці, частину яких, зрештою, ми змушені будемо опустити.

В 2018/2019 навчальний рік Трускавець вступив з 81 класом у трьох школах міста. Кількість учнів у школах Трускавця в порівнянні з попереднім роком зросла на 60 дітей (з 2110 до 2170). В ЗСШ №1 навчається 767 учнів, в НВК «СЗШ №2-гімназія» 852, а в ЗСШ №3 – 555. Якщо оплата педагогічної праці здійснюється за рахунок субвенції, то за групи продовженого дня і поділ класів платить місцевий бюджет. Відділ освіти розуміє, що має бути економія, тож цьогоріч дві групи продовженого дня були «оптимізовані» (ліквідовані). В наявних 6 групах продовженого дня записано 180 учнів шкіл. В 40 класах діти вивчають по дві іноземні мови (англійська плюс польська або німецька). В садочки ходить 840 дітлахів. Словом, не придерешся ні до чого.

Але недарма є фінансове управління, щоб щось шукати та й знаходити. Гнівний та грізний виступ начальника фінуправління ТМР Миколи Федоричака розпочався з благої вістки, що в СЗШ №3 є два перші класи, в одному з яких 29 дітей, а в іншому 24. Чому не 26 і 27? – запитував Микола Михайлович. І пояснив чому – щоб витягнути додаткові кошти з міста за рахунок поділу класів. Аргументи директорки школи Галини Умнової, що двоє дітей вже після 1 вересня перевелися в іншу школу (переселенці з Луганщини), а один батько 1 вересня перевів своє дитя з одного класу в інший, не переконували головного фінансиста міста.

Дискусія розгорілася і переросла в вияснювання стосунків. Жінки (члени виконкому Віра Савка, Наталія Пономаренко, Олена Петранич) пробували захистити не так адміністрацію школи, як дітей-першачків, яких ні з того ні з сього треба би переводити після 10 днів навчання до іншого класу. Але Микола Федоричак всю вину за цей скандал на рівному місці перекладав на директорку школи та заступника начальника відділу освіти.

«Ваша школа з`їдає всю субвенцію», «це вже 22 така мережа в моїй практиці», «третя школа тягне все місто вниз» – Микола Федоричак слів не добирав. В цей час Орест Лобик та Андрій Кульчинський мовчали як партизани.

Згодом виник ще один момент, який дуже детально обговорюється батьками учнів перших класів. Але про нього ми розповідати не будемо з етичних міркувань. Зазначимо лише, що мова йде про те, що не всі першачки отримали гру-конструктор LEGO, хоча компанія подарувала ту кількість, яка була потрібна. При заглибленні в суть питання присутні хапалися за голови, дехто сміявся, дехто не знав чи плакати, чи плюватися. Отаке-то.

Щодо позашкільної освіти, то вона зберігається на минулорічному рівні, повідомив Орест Лобик. Та секретар міської ради, член партії «Батьківщина» Наталія Пономаренко підняла питання гуртка циркового мистецтва. Не таємниця, що минулого навчального року циркова студія «Каскад», котра була структурною одиницею у підпорядкуванні відділу культури (Народний дім), припинила своє існування. Але це один з найвідоміших трускавецьких колективів, який прославляє наше місто-курорт не лише на всеукраїнському, але й на світовому рівні. В освітній мережі знайшлося місце для 35 (!) гуртків, які, до речі, часто дублюються, а от для одного гуртка, який очолює Микола Харитонович Добровольський, місця чомусь не знайшлося.

До честі членів виконкому, вони коригували структуру БУТ, додавши в нього гурток циркового мистецтва. Але в цілому проблему далеко не знято. Позашкільний заклад фінансується міським бюджетом, і якщо ще можна виправдати доцільність існування двох-трьох «журналістських» гуртків чи гуртків спортивно-туристичного та художньо-естетичного спрямування, то цього аж ніяк не скажеш про деякі інші. Та це тема окремого журналістського розслідування.

Зрештою, освітню мережу затвердили так, як і було подано на виконком, з невеличкими доповненнями в пункті БУТу. Але з попередженнями та погрозами від мера: «Ще раз таке буде, то штатний розпис розглядатиму спільно із заявою на звільнення директора школи».

Вникає логічне питання: навіщо виносити сміття з хати? На жаль, це вже не перший випадок, коли освітою «лихоманить» через тих чи інших «доброзичливців». І дуже прикро, що цього року це питання замість «утрясти» «до того» підняли безпосередньо на виконкомі, смакуючи не дуже солодкі подробиці внутрішньоосвітніх воєн та хитрощів.

Другим питанням, яке пройшло в гарячій обстановці, стало питання «Про надання дозволу Громадській організації «Спортивна Асоціація «Вікторія» на обслуговування стадіону по вул. Різняка-Макомацького». Не вперше «Вікторія» звертається з цим питанням на виконком, але цього разу їй вдалося досягти свого. Можливо тому, що не було таких людей як керівник ФК «Зоря» Михайло Данилишин чи депутат Зорна Домбровська. Протестувати проти передачі футбольного поля в обслуговування однієї з двох чи трьох команд міста пробував член виконкому Руслан Крамар. Про те, що «Вікторія» навіть не має своєї дитячої секції, згадала Наталія Пономаренко. Прозвучала інформація, що «Зорею» заопікувався ГКК «Карпати» (керівник Лев Грицак), тож натяк був очевидним. Іншими словами, зрозуміло, що образити «Зорю» означає здійснити «наїзд» на Лева Ярославовича.

Але міський голова, здавалося б, цього не почув. Він досить ущипливо зауважив, що «Вікторія» показує результати, що багато що змінилося, відколи появилася ця команда, що в «Вікторії» грають професіонали, а в «Зорі» аматори. На жаль, не знайшлося нікого хто б встав і сказав мерові «Брешеш!». Якби в залі був Михайло Данилишин, він би без сумніву сказав так, або й гостріше. А можливо, мер побоявся б і не став би так розкидатися словами.

Від імені керівництва «Вікторії» виступили керівник футбольного клубу Олег Дикало, котрий розповів про плани спорудження роздягалок до завершення обласного чемпіонату, та тренер Володимир Пуровець. Виступ Олега Дикала був поміркованим, виваженим, компетентним та неконфліктним. Повністю перепалку по темі стадіону можна переглянути в групі «Трускавець. Оперативно» в мережі Фейсбук (пост від 19 вересня) або в YouTube під назвою «Стадіон на виконкомі».

«За» дозвіл на обслуговування стадіону ГО «СА «Вікторія» проголосували Андрій Кульчинський, Олександр Ткаченко, Олена Петранич, Ігор Пранник, Ренат Борсук, Микола Онисько, Ігор Михаць, Мирослав Гумега, Віра Савка та Олександр Грищенко, утрималися Руслан Крамар та Наталія Пономаренко.

Решта питань пройшли при явно нижчих «градусах». Члени виконкому присвоїли адресу новозбудованому об’єкту, який знаходиться на землях вул. Данилишиних, а «прописаний» на Скоропадського. Певні зауваження мав депутат Андрій Степаненко, котрий озвучив цікаві факти. Так, виявляється, деякі депутати теж причетні до цієї справи, а сусіднє ОСББ вже два роки воює з не дуже добросовісним забудівником.

В Андрія Степаненка виникли зауваження і при розгляді питання «Про проведення обліку та оплати спожитої електричної енергії за освітлення місць загального користування, підвалів, підкачування води та електропостачання ліфтів в багатоквартирних будинках». Якщо коротко, то відсутність фахової експлуатуючої організації у Трускавці може колись вилитися (і виллється!) у величезні проблеми з ЖКГ як для міста в цілому, так і для конкретних будинків. Але це теж тема зовсім іншого дослідження.

Решта питань були розглянуті практично без обговорень та уточнюючих запитань. В цілому засідання виконкому 19 вересня тривало майже дві години.

А завершити цей репортаж хочемо словами громадської активістки, голови ГО «Рада міста» Лесі Дідик з її коментаря на Фейсбуці в групі «Трускавець. Оперативно»: «Беззаконня породжує хаос в управлінні містом. Конфлікти лише посилюватимуться».

Володимир Ключак

У Трускавці може постати Центр малоінвазивної хірургії, урології, гінекології та проктології

Про державно-приватне партнерство (ДПП) останнім часом в Україні говорять досить багато. А у Трускавці не лише говорять, а й роблять. Теперішній міський голова Андрій Кульчинський ще в 2013 році, будучи головним лікарем міської лікарні, розпочав співпрацю з фірмою «Консиліум», чим дав старт державно-приватному партнерству в місті-курорті. І хоча перед виборами його за це критикували, звинувачували та підозрювали, але факт залишається фактом – така співпраця є взаємовигідною. Тобто, вигідною для трьох сторін – громади, влади та бізнесу.

Про державно-приватне партнерство говорилося у Трускавці і сьогодні, 19 вересня, під час презентації техніко-економічного обґрунтування проекту ДПП «Створення Центру малоінвазивної хірургії (малоінвазивні оперативні втручання в хірургії, урології, гінекології та проктології) на вул. Данилишиних, 62 у Трускавці». Мова йде про наміри відкрити такий Центр на третьому поверсі хірургічного корпусу міської лікарні, який і так не використовується за призначенням в повному обсязі.

Модератором презентації виступив радник з питань планування та координації регіонального розвитку Програми «U-LEAD з Європою» Василь Федюк, який ратував за ДПП, оминаючи мінуси і всіляко розхвалюючи плюси такого партнерства. Він згадав колишнього нардепа від Дрогобиччини, а тепер заступника міністра охорони здоров`я України Романа Ілика, котрий визнав Трускавець одним з кращих пілотних проектів з впровадження ДПП в Україні. Натомість про міжнародний досвід ДПП розповіла експерт Групи радників «U-LEAD» Юлія Сваткова.

Більш поміркованими та предметними були виступи гостей з Литви – керівника фірми «Peritus consulting» Андріса Саюдініса та партнера цієї ж фірми Людаса Прюсайтіса (обидва – консультанти Групи радників «U-LEAD»). Представляючи нинішній проект, вони розповіли про досвід Литви (там ДПП діяло ще в ХІХ столітті і було відновлене близько 12 років тому) та зупинилися на можливих ризиках. Не таємниця, що приватний інвестор при вкладенні коштів бажає не так швидкого їх повернення, як гарантії стабільного доходу в майбутньому. Литовські партнери вважають, що у Трускавці є до цього ряд передумов: 1) велика кількість закордонних гостей, 2) потужні перспективи медичного туризму, 3) можливість замкнутого циклу діагностика-лікування-реабілітація, 4) сприятливі розрахунки функціонування такого Центру. Литовські експерти вважають цей проект безпрограшним, пролунало на презентації.

Про позитив для Трускавця у випадку створення такого Центру малоінвазивної хірургії та про ефективне управління комунальним майном розповіла начальник управління комунальної власності Ольга Сегер. Натомість мер Андрій Кульчинський зупинився на практичних моментах. Так, приміщення, де планують створювати Центр, все одно приходиться утримувати в належному стані, ремонтувати дах над ним, опалювати. Тож чи не краще мати від нього орендну плату, а людям з Трускавця та регіону, а також відпочивальникам дати можливість отримати якісні послуги? – риторично запитував Андрій Богданович. Не таємниця, що приватник може надавати послугу якісніше, а на виклики часу реагувати оперативніше, ніж неповоротка державна структура. Тож ДПП дійсно є взаємовигідною річчю, від чого виграють влада, бізнес та громада.

Після вступної частини та представлення проекту розпочалося його обговорення. Слушні зауваження висловили доктор медичних наук (ПрАТ «Трускавецькурорт»), викладач кафедри реабілітації Львівського медичного університету Володимир Яцюк та начальник відділу охорони здоров`я Дрогобицької міської ради, колишній перший заступник головного лікаря Трускавецької лікарні Володимир Чуба. Останній зокрема наголосив на важливості теми співвідношення ціни за надані послуги. В цілому презентація пройшла спокійно, у конструктивній та виваженій атмосфері, без ексцесів.

Єдине, що виглядало дещо дивним – так це відсутність на заході і головного лікаря КНП «Трускавецька міська лікарня» Ігоря Стасика, і його заступників Руслана Пономаренка та Івана Герльовського. А певною краплиною дьогтю в «медичній» темі цього дня стали викрики одного з лікарів міської лікарні у приміщенні мерії біля 10.00 про «брехунів» та «корупціонерів» з подальшим «Банду геть!» та грюканням дверима.

Володимир Ключак

Ласкаво просимо до суду!

/У Трускавецькому суді пройшов День відкритих дверей/

У понеділок, 17 вересня, у Трускавецькому міському суді Львівської області проведено комунікативний захід «День відкритих дверей».

Учасниками заходу стали учні загальноосвітніх шкіл міста Трускавця та діти, які проходять реабілітацію, лікування та відпочивають у Дитячому спеціалізованому санаторії «Джерело» в місті Трускавець. Юні відвідувачі завітали до нас з різних куточків нашої Батьківщини – Львівської, Київської, Тернопільської, Черкаської, Донецької, Сумської, Чернігівської, Івано-Франківської, Хмельницької, Рівненської, Одеської та Полтавської областей.

Цей захід проводився з метою формування правової свідомості у молоді, популяризації роботи суду, підвищення рівня суспільної довіри до суду, покращення обізнаності щодо діяльності судової системи, ознайомлення учасників з роботою суду з середини.

Гостей зустріла суддя-спікер Тетяна Василюк, яка розповіла юним слухачам про порядок роботи Трускавецького міського суду Львівської області, його діяльність, основні принципи судочинства, спрямовані на захист прав громадян та інтересів держави, а також про притаманні судовій системі атрибути – символи судової влади. Також цікавість у відвідувачів викликали теми: «Права дитини», «Особливості відповідальності неповнолітніх за вчинення адміністративних правопорушень та злочинів», «Право на шлюб та шлюбний вік».

В ході проведення заходу діти ставили та відповідали на правові питання, найактивніші отримали на пам'ять примірники Конституції України, а всім учасникам «Дня відкритих дверей» було вручено буклети з правами дітей.

Діти також побачили мантію і нагрудний знак судді та зробити фото.

Після цього діти були запрошені на екскурсію будівлею суду, де керівник апарату суду Віталій Корчинський ознайомив відвідувачів з роботою працівників апарату суду.

Проведення таких комунікативних заходів є корисним, оскільки сприяє визначенню молодих людей у виборі бажаної сфери професійної діяльності. Також такі заходи допомагають формувати правову культуру у державі, сприяють популяризації інституту судової влади серед молодих людей, розвивають морально-етичні якості дітей, формують позитивний образ права як державного інституту. Основною метою таких заходів є виховання достойного покоління в правовій державі, формування та розвиток прагнень молоді до активної участі у сприйнятті та зміцненні в Україні цінностей правової та демократичної держави шляхом самовдосконалення та відновлення довіри до судової влади.

Вл. інф.Создан 19 сен 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником