Трускавецький вісник № 123 (1681) від 20 вересня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 123 (1681) від 20 вересня 2018 р.

20.09.2018У номері: Духовно-національний маршрут у Трускавці; Проекти на Бюджет громадських ініціатив; Зустріч з поетесою з Борислава Ганною Поповою; Анонси; Короткі новини.

Короткі новини

У Трускавці – найнижча середня зарплата серед всіх міст Львівщини

Середня зарплата у Трускавці за даними Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області та Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби складає 5 тисяч 657 гривень 80 копійок і є найнижчою серед всіх міст Львівської області. Про це інформує наше власне джерело з посиланням на департамент економічної політики Львівської ОДА. Так, станом на кінець липня ц.р. середня зарплата у Львівській області становить 8 858,88 грн., причому цей показник «тягне вниз» саме Трускавець. Для прикладу, середня зарплата у Львові знаходиться на позначці 9 538,1 грн., в Моршині 8 692,2, а в сусідніх з Трускавцем Бориславі та Дрогобичі 7 951,3 та 6 540,4 відповідно.

Але Трускавець може цим не перейматися, адже в окремих районах Львівщини середня зарплата є майже такою ж низькою. Для прикладу, в Турківському районі люди в середньому отримують по 5 306,2 гривень, що на 351 гривню менше, ніж в місті-курорті. А от на Старосамбірщині зарплата вища, ніж в Трускавці на 340 гривень і складає 5 996, 7 гривень.

Цікаво, скільки часу ще доведеться Трускавцю чекати, щоб наздогнати за рівнем зарплат Стрийський район, де фігурує цифра 12 724,6 грн.?

Переборщили з одоруванням

Трускавчан хвилює різкий запах природного газу, який сьогодні, 20 вересня, чутно на деяких вулицях Трускавця та в багатьох житлових будинках. Зокрема, найбільше скаржаться мешканці вулиць Стуса та Мазепи. В міській раді запевняють – проблема виникла через надмірне одорування газу (газ сам по собі запаху не має, тому до нього додають певні речовини, а сьогодні їх дали забагато).

Мешканцям рекомендують провітрити помешкання та бути обережними з експлуатацією газових приладів. Причин для паніки немає.

Українці з Польщі заспівають у Трускавці лемківські співанки

Наступної п’ятниці, 28 вересня, в ресторані «Оскар» відбудеться концерт, організований головою Сяноцького відділення українців у Польщі Маріанною Ярою. Пані Маріанна Яра неодноразово виступала організатором та виконавцем ряду мистецьких проектів у Трускавці – як автентичної лемківської співанки, так і театрального мистецтва в рамках театру «PARRA» (режисер Ґражина Казновська). Два роки тому, а саме в травні 2016 р., Маріанна Яра презентувала в «Оскарі», а також на центральній сцені міста-курорту «Лемківські вечорниці» з села Мокре біля Сянока.

Цьогоріч Маріанна Яра спільно з фольклорним колективом з Польщі завітає до Трускавця з цілком новою концертною програмою, повідомив директор готелю-ресторану «Оскар» Олег Блажівський. Початок концерту – о 19.00.

В середині листопада у Трускавці пройде Міжнародний конкурс професійних вокалістів

15-18 листопада у Трускавці пройде Міжнародний конкурс професійних вокалістів пам'яті Мусліма Магомаєва. Про це інформує наше власне джерело. Організаторами цього заходу є Трускавецька міська рада, Азербайджанський культурний центр імені Мусліма Магомаєва та Міжнародний Альянс «Азербайджан-Україна». До складу оргкомітету конкурсу зокрема входять вокалісти Гурбан Аббасов та Наталія Кудряшова. Всі умови Міжнародного конкурсу професійних вокалістів пам'яті Мусліма Магомаєва за посиланням www.facebook.com/KonkursM/

Книга про вихідця з Доброгостова удостоєна нагороди на Книжковому форумі

Хоча Книжковий форум у Львові, який зараз носить назву Book Forum, ще триває, але кращі його книги вже названо. Так, у  четвер, 20 вересня, у Львівській обласній філармонії відбулася урочиста церемонія нагородження переможців конкурсу «Book Forum Best Book Award». Приємно, що серед нагороджень є книги, причетні до Дрогобиччини. Так, у номінації «Популярна наукова література» перемогу здобуло видання «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції» авторства Андрія Сови та Ярослава Тимчака. Іван Боберський – український педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури, організатор сокільсько-січового руху, автор підручників з фізичного виховання молоді, автор назви «Пласт», голова товариства «Сокіл-Батько» (1908-1918), член Бойової управи і четар УСС. Рідним для Івана Боберського є село Доброгостів біля Трускавця, де він народився у 1873 році в сім`ї пароха-шляхтича о. Миколи Боберського. Помер Іван Боберський в 1947 р. у Словенії в віці 74 роки.

Другою відзначеною на Book Forum книгою, котра має стосунок до Дрогобиччини, є твір польської дослідниці Аґати Тушинської під назвою «Наречена Шульца» у перекладі дрогобичанки Віри Меньок. Дослідження стосується життя та творчості письменника Бруно Шульца з Дрогобича.

Розпочато процедуру припинення Трускавецького суду як юридичної особи

На виконання Указу Президента України від 29.12.2017 № 451 «Про реорганізацію місцевих загальних судів» та наказу ДСА України від 06.09.2018 року № 446 «Про забезпечення виконання Указу Президента України від 29.12.2017 № 451», розпочато процедуру припинення Трускавецького міського суду Львівської області як юридичної особи в результаті реорганізації (злиття). Про це інформує прес-служба Трускавецького суду.

14 вересня ц.р. відповідно до Плану заходів з реорганізації (злиття) місцевих загальних судів, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 06.09.2018 року № 446, головою комісії з реорганізації (злиття) Трускавецького міського суду Львівської області було надано державному реєстратору належним чином завірені документи, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відповідні відомості.

На виконання вимог статті 105 Цивільного кодексу України на сайті Міністерства юстиції України буде оприлюднено повідомлення про рішення щодо припинення Трускавецького міського суду Львівської області як юридичної особи в результаті реорганізації.

У Трускавецькому міському суді Львівської області утворено комісію з реорганізації (злиття), якою буде здійснено усі необхідні заходи з реорганізації (злиття) суду.

Відповідно до частини шостої статті 147 та пункту 3 розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Трускавецький міський суд Львівської області продовжує здійснювати свої повноваження до утворення та початку роботи Дрогобицького окружного суду.

У Трускавецькому суді проведено круглий стіл

У середу, 19 вересня, в Трускавецькому міському суді Львівської області проведено круглий стіл за участі суддів-спікерів Марчука Володимира Івановича та Василюк Тетяни Василівни, старшого інспектора Дрогобицького МРВ з питань пробації (м. Трускавець) філії Державної установа «Центр пробації» у Львівській області майора внутрішньої служби Романської Оксани Володимирівни, керівника апарату суду Віталія Корчинського, помічника судді Ірини Луцької, фахівця першої категорії Дрогобицького МРВ з питань пробації (м. Трускавець) філії Державної установа «Центр пробації» Степана Мінчака. Про це інформує прес-служба Трускавецького суду.

Приводом для чергової зустрічі стала необхідність обговорення змін до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким внесено низку змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, що стосуються суспільно корисних робіт, а також необхідність врахування змін під час виконання судових рішень.

Круглі столи та робочі зустрічі завжди стають гарним майданчиком для жвавого обговорення проблемних питань, а тому учасники заходу планують проведення подібних обговорень і в майбутньому.

Трускавецькі плавці – бронзові призери турніру на Закарпатті

15-16 вересня в Ужгороді в плавальному басейні Національного університету команда плавців Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» брала участь у відкритому клубному турнірі з плавання «Відкриття сезону 2018-2019». Про це інформує адміністрація ДЮСК «Спортовець». Разом з командою із Трускавця змагались юні плавці з Кривого Рогу, Борисполя, Чернівців та Ужгорода. Змагання проводились з комплексного багатоборства: 25 бат, 25 н/сп + 25 брас, 25 в/с + 100 комплексне плавання.

Бронзовими призерами відкритого турніру стали вихованці відділення плавання ДЮСК «Спортовець» Микола Кулинич та Олена Манюк (тренер ДЮСК Андрій Жгута).

Власна інформація

Дотик до душі

19 вересня Трускавецька міська бібліотека відчинила двері для шанувальників поетичного слова, які завітали на краєзнавчу зустріч із творчою і відкритою до спілкування бориславчанкою Ганною Поповою. Вона – членкиня громадської організації «Союзу Українок», авторка книжки спогадів «Галичанка на лісоповалі». На зустріч прибули також і інші союзянки із міста Борислава, які представили жінку-патріотку – Ганну Попову.

Зустріч пройшла в затишній і дружній невимушеній атмосфері. Пані Ганна ділилася з присутніми своїми присвятами, особистими думками, зворушливими життєвими історіями про каторжні роботи на сибірських лісоповалах. Натхнення черпала на цьому клаптику землі, де відбувалися найбільші драми, які вона і намагалася описати у своїй книзі.

Галина Кваснікевич (мати воїна АТО) подарувала нам особистого вірша про трагічні сторінки нескореної України. На завершення зустрічі у виконанні авторки з трепетом прозвучали повстанські пісні .

Не дивлячись ні на що, Ганна Попова – щаслива людина, бо дочекалась того дня, коли Україна стала вільною і незалежною державою. Поетеса Тетяна Байда писала:

«Щоб вийти на світло з пітьми,

Піднести цю землю з руїни,

І хором співати з людьми

Нескорений гімн України».

Так, тепер можна співати. На повний голос. Членкині Союзу Українок це роблять з честю. Тож побажаймо їм міцного здоров’я та довгих років життя.

Слава Україні! Героям Слава!

Ореста Касперська, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБ

Духовно-національний маршрут у Трускавці

Трускавець – невеличке за площею місто, яке при бажанні можна вздовж та впоперек обійти менше, ніж за один день. Екскурсоводи, котрі працюють з туристами чи відпочивальниками, вже мають власні, чітко напрацьовані маршрути, котрими водять своїх підопічних. Найчастіше ці маршрути оминають житлові мікрорайони і зосереджуються в центрі та курортному парку.

Звісно, кожен екскурсовод повинен «відчувати» потреби тої чи іншої групи і вести людей, враховуючи їх вік, зацікавлення, релігійні, національні та культурні особливості. Однією буде екскурсія для гостей з Польщі, а зовсім іншою – для відпочивальників з Азербайджану чи Узбекистану. Якщо архітекторів чи художників цікавлять в першу чергу культурні об’єкти, то для геологів чи ботаніків значно цікавішими будуть не будівлі, а природні об’єкти.

В цій публікації пропонуємо розроблений нами екскурсійний маршрут, орієнтований на українського націоналіста та духовну людину. Гадаємо, що наша робота буде вдосконалена самими екскурсоводами і втілена в життя. Адже, на жаль, деякі з елементів нашого сьогоднішнього маршруту місцевими гідами чомусь оминаються, і відпочивальники про них не знають. Отож, в дорогу!

Духовно-національний маршрут «Бог та Україна – понад усе!»

1. Збір на центральній площі Трускавця. Коротка розповідь екскурсовода про історію Трускавця, походження назви. Музей історії (при наявності більшої кількості часу), огляд експозиції «Повстанська криївка».

2. Вулиця Джерельна. Пам`ятник Романові Різнякові-Макомацькому. Розповідь про цього видатного трускавчанина.

3. Пам`ятник Іванові Франкові. Коротка розповідь «Франко та Трускавець» зі згадкою про Уляну Кравченко.

4. Площа Січових Стрільців. Обхід по колу. Роль церкви в збереженні національної ідентичності українців (початок). Об`єкти:

а) стара дзвіниця церкви св. Миколая (за мотивами зображень-фресок) та символічна могила борцям за волю України біля неї,

б) розповідь про церкву св. Миколая у Трускавці, її історію та сьогодення (матеріали можна взяти з книги авторства Олега Реги),

в) пам`ятник Митрополиту Андрею Шептицькому (біографія, роль в житті України, духовний та національний аспекти),

г) скульптурна композиція «Ісус і Самарянка»,

ґ) композиція на гірці в честь 2000-ліття Різдва Христового,

д) стела Героям Небесної Сотні.

5. Боротьба українців за національне визволення та власну державу в І половині ХХ століття:

а) місце на вул. Стебницькій, де знаходився монастир Сестер-Служебниць – розповідь про вбивство Тадеуша Голувка у Трускавці,

б) пам`ятний знак в честь Василя Біласа та Дмитра Данилишина біля вілли «Лісова пісня» (вул. Шевченка),

в) пам’ятник Степанові Бандері, провідникові ОУН.

6. Вул. Шевченка – вул. Біласа. Відвідини місця, де народився Василь Білас і де встановлений пам`ятний камінь.

7. Церква Покрови Пресвятої Богородиці та старий цвинтар. Розповідь про роль некрополій в збереженні історії та національної свідомості. Роль церкви в збереженні національної ідентичності українців (продовження).

8. Пам`ятник Патріархові Йосифові Сліпому, розповідь про його життя, ув’язнення, діяльність щодо гуртування українців та створення Патріархату, «Заповіт для українського народу».

9. Пам`ятний знак Героям УПА.

10. Вул. Лесі Українки (приватний сектор, старий Трускавець, згадка опису отця Олекси Пристая) – Гошівська гора – статуя Христа-Спасителя. Кінцева точка маршруту.

Духовно-національний маршрут «Бог та Україна – понад усе!» пропонується проводити такими вулицями: площа Незалежності – вул. Джерельна – вул. Франка – майдан Січових Стрільців – вул. Стебницька – вул. Шевченка – вул. Дрогобицька (з заходом на вул. Біласа) – вул. Лесі Українки. Після завершення маршруту його учасників можна вивести до центру міста дорогою через залізничний вокзал і далі через провулок Тихий на вул. Річки і бульвар Юрія Дрогобича.

Цільова аудиторія: школярі середнього та старшого шкільного віку, студенти (в тому числі богословських закладів, духовних семінарій), релігійні та патріотичні організації, національно свідомі відпочивальники санаторіїв, туристи з діаспори тощо. Орієнтовна тривалість екскурсії: 2-2,5 год. (в залежності від наявного часу та об`єму інформації, підготовленої екскурсоводом).

Маршрут може бути модифікований, для економії часу можливе вилучення пунктів 5-а та 6 (монастир Сестер-Служебниць та родинне обійстя Василя Біласа).

Маршрут може бути акцентований на національному чи духовному компоненті в залежності від групи.

Вважаємо, що духовно-національний маршрут «Бог та Україна – понад усе!» може стати альтернативою іншим та внести елемент новизни в туристичне життя нашого Трускавця.

Підготував Володимир Ключак, фото з мережі Інтернет

Вісім великих плюс п’ять малих дорівнює чотири

Чортову дюжину проектів на Бюджет громадських ініціатив було подано трускавчанами цього року. З них буде реалізовано тільки один великий і три малі – на загальну суму близько півмільйона гривень. От тільки обирати з-поміж великих (на реалізацію треба до 200 тис. грн.) буде непросто – їх подано аж вісім, а пройде тільки один. Натомість малих проектів на суму до 100 тисяч гривень подано п’ять.

У четвер, 20 вересня, відбулася спроба зібрати кворум Громадської ради, яка є першим «ситом», котре оцінює подані проекти з позиції здорового глузду. На жаль, кворуму не назбиралося – з 11 членів Громадської ради прибуло тільки четверо (Олег Карпин, Зоряна Домбровська, Леся Соляк та Володимир Ключак). Тож прийняти рішення можна буде при наявності на засіданні хоча б 6 осіб, яких надіються «назбирати» наступного тижня.

Втім, неважко здогадатися, що Громадська рада «пропустить» всі проекти, адже всі вони вартують, аби бути реалізованими і облагородять, прикрасять наше рідне місто. Хоча є сумніви щодо проходження всіх 13 проектів через Експертну раду. В одних випадках проект неможливо реалізувати, бо він накладається на загальноміські проекти, в другому визначеної авторами проекту суми буде явно недостатньо для його реалізації, є й зовсім «сирі» проекти.

На зустрічі 20 вересня працівниця міськвиконкому Леся Соляк коротко розповіла про всі 13 поданих проектів. В популярній формі перекажемо нашим читачам, що ж собою представляють ці громадські бюджетні ініціативи.

Великі проекти

1. Облаштування дитячого і спортивного майданчика на Сагайдачного, 21 (претензії: велика кількість деталей для закупівлі і відсутність в проекті робіт щодо встановлення).

2. Закупівля та встановлення звукового та світлового обладнання для проведення масових заходів (УМХ, церква Покрови УГКЦ).

3. «Гуси Трускавця»: 12 композицій з виготовленням мармурових скульптур в різних локація (претензії: щоб гуси не були замалими і щоб їм в скорому часі не повідбивали голови та крила). Детальніше про проект: https://truskavets-online.info/2018/09/19/%d0%b3%d1%83%d1%81%d0%b8-%d1%82%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b0%d0%b2%d1%86%d1%8f-%d0%b2-%d0%bc%d1%96%d1%81%d1%82%d1%96-%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%be%d1%80%d1%82%d1%96-%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5-%d0%b7/

4. «Твій простір – комфортне середовище» на Івасюка, 15.

5. Спортивно-оздоровчий майданчик на Стуса, 14.

6. Озеленення скверу біля пам’ятника Адамові Міцкевичу до 220-річчя від дня народження великого поета. Детальніше: https://truskavets-online.info/2018/09/17/%D0%B2-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B0%D1%85-%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D1%83-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%86%D1%96%D0%B0%D1%82/

7. Екологічно-відпочинковий громадський простір на вул. Франка (вище пам’ятника Макомацькому та будівлі «Живої Роси», вище дороги, в занедбаному куточку міста).

8. Будівництво дитячого майданчика на вул. Стуса (будинки 12, 14).

Малі проекти

1. Реконструкція частини підпірної стіни і сходів на Стуса, 14.

2. Придбання акустичного обладнання для заходів релігійного характеру (парафія св. Агапіта Печерського УПЦ КП на вул. Івасюка).

3. Гра «Теренкури Трускавця» (передбачає відновлення трьох давніх та розробку семи нових теренкурів, тобто маршрутів для відпочивальників). Детальніше: https://truskavets-online.info/2018/09/12/%D1%83-%D1%82%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%86%D1%96-%D1%85%D0%BE%D1%87%D1%83%D1%82%D1%8C-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%96-%D1%82%D0%B5/

4. Проект «Перехресні стежки» (літературний).

5. «Школа молодіжних лідерів».

Нагадаємо, що проекти на Бюджет громадських ініціатив подавалися в період з 15 серпня по 15 вересня. Як бачимо, найактивніше лобіюються проблеми мешканців Стуса, 14 (депутати на окрузі Руслан Цехмейстер та Ігор Стасик). В цілому картина по проектах є позитивною, адже є і культурно-мистецькі пропозиції, і ряд проектів щодо покращення благоустрою певних територій, активними виявилися і релігійні організації. Це доводить, що прилучення Трускавця до міст, де реалізується партиципаторний бюджет, було правильним кроком чинного міського голови Андрія Кульчинського та його команди. Радує й те, що з кожним роком на реалізацію проектів бюджету участі виділятиметься щораз більше коштів, а проекти, які не здобуватимуть підтримку одного року, можуть бути підтримані громадою та реалізовані в році наступному. Щодо помилок, то варто нагадати аксіому «Не помиляється той, хто нічого не робить». Тож з метою стимулювання участі мешканців в житті міста і започатковано функціонування такого механізму як бюджет участі, або по-іншому Бюджет громадських ініціатив.

Володимир КлючакОбновлен 22 сен 2018. Создан 20 сен 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником