Трускавецький вісник № 133 (1691) від 11 жовтня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 133 (1691) від 11 жовтня 2018 р.

11.10.2018У номері: Нова збірка Богдана Шкільника; Єврейська спадщина на Львівщині та її збереження; Пам`ятка для Захисника України; Про спадкові права селян.

Короткі новини

Освітян та лікарів вивело на вулиці соціальне пригнічення – Безсмертний

В Україні необхідно синхронізувати проведення трьох реформ – територіальної, охорони здоров’я та системи освіти, які зараз запроваджуються кожна окремо. Про це під час прес-конференції у Тернополі заявив політик, віце-прем’єр-міністр (2005) Роман Безсмертний, коментуючи акції протесту профспілок освітян та лікарів проти низьких зарплат та підвищення комунальних тарифів.

«Лікарі та освітяни абсолютно праві у своїх вимогах. За останні роки не відбулася індексація зарплат щодо інфляції. Ще гірше те, що це збіглося у часі з так званими реформами загальноосвітньої школи та системи охорони здоров’я. Наклалися ці два процеси, тому соціальне пригнічення людей спонукало їх виступити і проти змін, і проти низької заробітної плати», - сказав він.

Безсмертний зазначив, що медикам та освітянам «без обговорення нав’язали певні ідеї, не пояснивши їх глибину та зміст», звідси виник конфлікт та внутрішній протест.

Він нагадав, що зараз ми маємо недоукомплектовані школи у сільській місцевості і переповнені міські школи. Крім того, готуємо 70% фахівців з вищою освітою і лише 30% прикладних робочих професій, хоча в сусідніх країнах все навпаки.

«Ми пішли в Болонський процес і там заблукали поміж трьох сосен. Зараз ніхто про це не згадує, але ми взяли на себе ті зобов’язання, нам їх не нав’язували. Міносвіти має передивитися їх, тому що вони не відповідають тому, що відбувається зараз», - зазначив політик.

Водночас, на його думку, якщо медики та освітяни не об’єднаються у своєму розумінні бачення майбутнього освіти і медицини, «всі програють – і реформа, і бюджет, і держава, і освітяни та медики кожен окремо».

Безсмертний пропонує спершу провести територіальну реформу і вже на її основі вибудовувати систему шкіл та медичного забезпечення. «Ми пробігли поворот, коли треба було повернути. І сьогодні окремо йде процес децентралізацій, окремо - реформування системи охорони здоров’я та системи освіти. Подальші несинхронні дії в цих трьох напрямках приведуть до катастрофи», - зауважив він.

Політик вважає, що зараз нас рятує тільки процес урбанізації. Люди виїжджають із сіл, а міста продовжують тягнути цю проблему «на межі можливого».

«В усіх цих процесах потрібна координація. Урядом допущено багато прорахунків. Він би мав проводити індексацію оплати, синхронізацію територіальної реформи з реформою охорони здоров’я та системи освіти. Ми упустили зовсім заклади культури та забули про фізкультуру та спорт, а тема фізичного та морального здоров’я – річ не другорядна», - зауважив Безсмертний.

Власна інформація 

В Дрогобичі поліцейські викрили зловмисника, причетного до пограбування

В Дрогобицький відділ поліції звернувся 50-річний житель райцентру. За словами заявника, 25 вересня близько 21.00 на вулиці Шевченка неподалік парку невідомий чоловік вирвав у нього з рук куртку, в кишенях якої знаходилося 2 400 гривень, мобільний телефон, особисті документи та банківська картка.

Поліцейські встановили, що до пограбування причетний 31-річний житель одного із сіл району. За фактом відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст. 186 Кримінального кодексу України (грабіж). Санкція статті передбачає покарання включно до позбавлення волі на строк до чотирьох років. Проводиться досудове розслідування.

Відділ комунікації поліції Львівської області

На Дрогобиччині за службове підроблення засудили депутата місцевої ради

Перебуваючи на посаді майстра лісозаготівель, народний обранець затвердив документацію щодо огляду ділянки із неправдивими відомостями.

Як встановили працівники Управління захисту економіки у Львівській області спільно із слідчими Дрогобицького відділу поліції та за процесуального керівництва місцевої прокуратури, народний обранець, перебуваючи на посаді майстра лісозаготівель одного з лісогосподарських підприємств, підписав документацію щодо огляду ділянки попри порушення у процесі заготівельних робіт.

Так, лісозаготівельна бригада здійснювала вирубування лісу на ділянці площею 2.5 га під керівництвом вищезазначеного майстра. Під час робіт працівники не провели розрубування чотирьох дубів і це не було відображено в акті щодо освідчення ділянки.

Провівши контрольні обміри фактично зрубаної площі, було також встановлено, що конфігурація та площа ділянки не відповідає матеріалам відведення і складає 2.3 га, тобто є меншою ніж було передбачено.

Майстру лісу правоохоронці повідомили про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України, та скерували на розгляд суду обвинувальний акт.

Місцевим судом депутату призначено штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень, з позбавленням права обіймати адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі посади у всіх установах, підприємствах та організаціях лісової галузі терміном на один рік.

Відділ комунікації поліції Львівської області, за матеріалами Управління захисту економіки у Львівській області

До річниці створення УПА трускавчанин Богдан Шкільник видав нову пісенну збірку

Я сьогодні від вас від`їжджаю

Боронити ріднесенький край,

Може вернусь, а може загину,

Ти, дівчино, про мене згадай.

Ти згадай ті щасливі хвилини,

Як любились, кохалися ми...

Твоє личко – рожевий цвіточок,

Твої очі чарують мене.

А удома старенькая мати,

Свого сина в вікно вигляда.

Чи поверне з чорного лісу,

Чи полегшить матусі життя?

Ой не плач, не ридай, стара мати,

Твого сина на світі вже нема.

Він загинув в повстанському бою,

Залишилась могила сумна.

Ой у полі висока могила,

Кругом неї шовкова трава.

Поскидайте, друзі, мазепинки,

Бо вже вірного друга нема.

Поскидали вони мазепинки,

І клялися за нього помстить,

Щоб вже кров не лилася даремно,

І щоб неньку стару звеселить.

Гей, друзі, помстіть смерть свого брата,

Що віддав своє юне життя,

В боротьбі із наїзником-катом,

Щоб повстала Вкраїна вільна.

Повстанська пісня

Ми недарма розпочинаємо розповідь про нову пісенну збірку трускавчанина Богдана Шкільника текстом повстанської пісні. Кожен, хто уважно прочитає цей текст, зауважить, що там немає згадки про москалів, комуністів, большевиків, чи взагалі якоїсь політики чи агітації. Ця пісня – про любов: любов до неньки-України, до рідного краю, до коханої дівчини. За сам текст цієї пісні можна було загриміти на Сибір, до «білих ведмедів», стати ворогом народу. Тільки за те, що вдома зберігався цей текст або хтось доніс, що ти його співав, тоді ти і твоя сім`я виселялися з рідної батьківської (чи дідівської) хати, таврувалися як «посібники українських буржуазних націоналістів» і відправлялися ешелоном на Колиму.

Але ці пісні співалися. Чим більше окупант їх забороняв, тим більше народ їх співав. І цю «Я сьогодні від вас від`їжджаю», і «Ой у лісі на полянці», і стрілецькі пісні, і колядку «Сумний Святий Вечір в 46 році», і багато інших перлин народної творчості. Люди не знали хто автор слів та музики, не знали де виникли ці пісні і чому їх не можна співати, адже вони такі мелодійні, щирі, правдиві. Але люди співали їх в родинному колі, іноді на гулянці з надійними друзями, при сінокосі чи жнивах, у лісі, на полонині, під час випасання худоби чи мугикаючи під ніс ці мелодії на смертній постелі. Бо пісня – душа народу. Тому москаль хотів змінити (і змінював) наші душі насаджуванням своїх пісень.

Нова збірка пісень УПА «Достигає жито», упорядником якої є викладач Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького Богдан Шкільник, вміщує далеко не всі пісні повстанців. 15 пісень цієї 42-сторінкової збірки є квінтесенцією українського повстанського руху середини ХХ століття. Збірка на часі, і це можна трактувати в двох значеннях: по-перше, видана вона напередодні святкування чергової річниці створення УПА та Дня Захисника Вітчизни (14 жовтня), а по-друге, в нелегкий час запеклої боротьби за збереження української державності та намагань витягнути рідний край з занепаду. Так, зараз саме той час, коли треба згадувати про героїчні сторінки минувшини, саме той час, коли українська мова та українська пісня мають звучати повсюдно, заглушуючи голос Кремля та його посіпак. І свідченням тому є факт захопленого сприйняття мільйонами українців відповіді московській журналістці на сесії ПАРЄ саме словами української пісні, нашого національного гімну.

Збірку «Достигає жито. Пісні Української Повстанської Армії для мішаного хору» Богдан Шкільник присвятив нашому краянину, трускавчанину-упівцю Роману Різняку (псевдо Макомацький). Книга видана у дрогобицькому видавництві «Посвіт» невеликим тиражем (300 примірників), у Трускавці вона доступна для перегляду в Трускавецькій центральній бібліотеці. Автор збірки Богдан Шкільник походить з роду Івана Франка, працює викладачем фортепіано та концертмейстером Трускавецької школи мистецтв, акомпаніатором Народного дому Трускавця, є регентом хору церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Бориславі, автор чисельних пісенних збірок, статей (у тому числі наукових), віршів. Можливо, талант передався йому від прапрадіда Івана Яковича Франка по генах, проте безсумнівним є факт і особистого прагнення Богдана Шкільника вдосконалювати свої творчі здібності, служити рідному краю та рідному народові.

14 жовтня Україна святкуватиме потрійне свято. Дуже багато посадових осіб різного рівня виступатимуть на різноманітних заходах, говоритимуть гучні патріотичні фрази, закликатимуть до єдності, до жертовності. Але чи всі вони пройшли б іспит совісті, котра поставить одне-єдине запитання: «А що ти зробив для України?». Як казав великий митрополит Андрей Шептицький, «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!». Збірка пісень УПА «Достигає жито» Богдана Шкільника, як і вся його творча діяльність – це приклад саме такої тихої та невтомної праці.

Володимир Ключак

P.S. Нижче з дозволу Богдана Шкільника публікуємо зміст, інформацію про автора збірки, а також передмову пера старшого викладача кафедри методики  музичного виховання і диригування Інституту музичного мистецтва Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Дзвенислави Василик.

 

Волонтеры из пяти стран сохраняют еврейское наследие на Львовщине

Международный волонтерский лагерь «Дорога памяти», посвященный сохранению еврейского наследия, завершился на Львовщине. «Изначально мы планировали привлечь порядка 30-40 человек из Украины и Германии, — говорит инициатор лагеря, глава Lviv Volunteer Center при львовском благотворительном фонде «Хесед-Арье» Александр Назар. — Но в результате из огромного количества заявок отобрали 50 волонтеров из Украины, Германии, США, Израиля и России, примерно половина из них — неевреи».

Украинские участники представляли самые разные регионы — от Львова до Донецка и от Тернополя и Калуша до Харькова. Мультинациональной получилась команда из Германии — кроме этнических немцев, приехали ребята с французскими, польскими, украинскими, аргентинскими и узбекскими корнями, была даже молодая немецкая писательница и актриса родом из Украины Лана Люкс.

Шесть человек приехали из еврейских общин Москвы и Санкт-Петербурга, трое прилетели из США, были также двое израильтян, дедушка одного из которых чудом бежал из колонны евреев Борислава, которую вели на расстрел. Братскую могилу, где лежат земляки этого человека, мы приводили в порядок в ходе волонтерской экспедиции. Надо сказать, что в 1945-м уцелевшие евреи Борислава соорудили здесь стелу, почтив память 4000 расстрелянных собратьев.

Кроме этого, волонтеры привели в порядок старинное еврейское кладбище в Дрогобыче, встречались с краеведами и историками, общались с архитекторами из США, которые возводят мемориал памяти евреев Самбора. Глава землячества выходцев из Дрогобыча и Борислава в Израиле Даниэла Мавор рассказала о Праведниках народов мира, спасавших местных евреев в годы войны. Участники посмотрели также нашумевший документальный фильм «Три истории Галичины», где, в частности, рассказывается о спасении семьи Вайс из Борислава украинской и польской соседками. Один из детей этой семьи — Шевах Вайс — в свое время занимал пост спикера Кнессета, впоследствии был послом Израиля в Польше, другой — Аарон Вайс — стал профессором, известным исследователем Холокоста, часто приезжает с лекциями в Украину.

Но главное для волонтеров, конечно, — не встречи и дискуссии, а тяжелая работа на местах памяти, попытка сохранить их от окончательного разрушения и забвения.

С самого приезда участников постоянно шел сильный дождь, казалось, что лагерь на грани срыва. Но ребята не растерялись, каждый приобрел себе резиновые сапоги и дождевик, и работа закипела. На второй день многие даже отказалась ехать на экскурсию, чтобы успеть максимально эффективно убрать старое кладбище.

История Борислава и Дрогобыча как крупных еврейских центров Галичины связана с нефтяной лихорадкой, охватившей регион во второй половине XIX века. Евреи были в числе пионеров нефтеперерабатывающей промышленности, из сотрудников среднего и высшего звена первых НПЗ они составляли примерно 80%. Евреи занимали также ключевые позиции в юридической и банковской сферах, обслуживавших «нефтянку». Все это отразилось на благосостоянии общины — в Бориславе и Дрогобыче появляются прекрасные еврейские гимназии и школы, детские дома и больницы, общинные институции и т.п. В этой атмосфере росли будущие художники Маурици Готлиб и его брат Леопольд, один из основателей стиля ар-нуво Эфраим Лилиен, а несколько десятилетий спустя — Бруно Шульц.

Процветание было прервано Первой мировой и наступлением русских войск, отметившихся еврейскими погромами, — многие еврейские дома были разрушены, а семьи вынуждены эвакуироваться.

К концу войны примерно 40% еврейского населения нуждалось в социальной помощи, община организовала благотворительные кухни. С вхождением Восточной Галичины в состав Польши евреев перестали принимать на государственную службу, ввели специальные квоты для отдельных профессий, ограничили прием в университеты. Тем не менее к началу Второй мировой в Дрогобыче проживали 12 000 евреев — треть населения города, а в Бориславе — 14 000 — почти половина горожан.

Точку в еврейской истории региона поставил Холокост — из 200 евреев, вернувшихся после войны в Борислав, большинство вскоре уехали — сейчас в городе полтора десятка евреев. Что касается Дрогобыча, то здесь существует небольшая община, а недавно была торжественно открыта восстановленная синагога — одна из крупнейших в Восточной Европе.

Но синагога — выдающийся памятник архитектуры, а увековечение памяти жертв Холокоста на местах массовых расстрелов — забота, как правило, волонтеров. Хотя не обошлось и без спонсоров — ими выступили Німецько-Українські зустрічі, EVZ Foundation, «Джойнт», Auswаrtiges Amt, Robert Bosch Stiftung и Посольство Германии в Украине.

За шесть дней волонтерам удалось довольно много, и уже намечен следующий этап — благоустройство разрушенного монумента на месте братской могилы в лесу вблизи Борислава и памятника в селе Урич. О последнем скажем особо. Несмотря на то, что появился он в 1982 году, когда все подобные монументы были посвящены «мирным советским гражданам», скульптор Петр (Пинхас) Флит изваял старого еврея с ребенком — по тем временам весьма смелый шаг.

По всей Украине разбросаны сотни братских еврейских могил, мест массовых захоронений и полуразрушенных еврейских кладбищ. Поэтому «Дорога памяти» будет долгой. Но осилит ее только идущий, а не сетующий на «неспроможність» властей, еврейских организаций и всеобщее равнодушие...

На фото:

1) волонтеры очищают территорию у памятника евреям Борислава,

2) на открытии памятника убитым землякам, Борислав, 1945 (нынешнее состояние памятника отражено на верхнем фото),

3-5) до и после,

6) участники волонтерского лагеря.

Максим Суханов, газета «Хадашот»

Пам`ятка про права Захисників України

 День 14 жовтня (Покрова Пресвятої Богородиці) ще з козацьких часів був святковим днем захисників Вітчизни. Відповідно напередодні Дня Захисника України інформуємо учасників бойових дій про їхні права.

Зокрема, захисники мають право на:

- отримання первинної та вторинної правової допомоги.

Для того, щоб отримати безоплатну правову допомогу, необхідно із документами ( паспорт громадянина України, ідентифікаційний номер та посвідчення учасника бойових дій) звернутись на вибір: до найближчого центру із надання безоплатної правової допомоги чи територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання.

- першочергове відведення земельних ділянок для особистого селянського господарства; ведення садівництва; будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах; індивідуального дачного будівництва; будівництва гаражів.

Важливо пам`ятати: скористатись правом на відведення земельної ділянки можна один раз за кожним видом діяльності

- знижки на оплату користування житлом, комунальними послугами, вартості палива.

Важливо пам`ятати про розміри знижки:

1. особи з інвалідністю внаслідок війни- 100%;

2. учасники бойових дій та особи, прирівняні до них-75%;

3. учасники війни-50%.

- безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

Додатково:

- міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом в обидва напрямки:

Для учасників бойових дій – один раз на 2 роки або один раз на рік з 50% знижкою;

Для осіб з інвалідністю внаслідок війни: І і ІІ групи – 1 раз на рік; ІІІ-ої групи – 1 раз на 2 роки або 1 раз на рік із 50% знижкою.

Також захисники мають право на щорічну разову грошову допомогу:

- учасники бойових дій – 1265 грн;

- особи з інвалідністю внаслідок війни: І групи – 3 685 грн; ІІ групи – 3 265 грн.; ІІІ групи – 2 845 грн.

Важливо знати: членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружились вдруге – 630 грн.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській області 

Щодо захисту спадкових прав селян

Начальник Головного територіального управління юстиції у Львівській області Тарас Грень повідомив про те, що 03.10.2018 року, в рамках засідання Комітету ВРУ з питань економічної політики, презентовано проект Закону щодо захисту економічних та спадкових прав селян.

Метою цього проекту Закону є надання якісних послуг у сфері юстиції, таких як реєстрація спадщини, дарування, свідоцтв про народження і смерть жителям віддалених населених пунктів, де у громадян фізично немає нормального доступу до сервісів юстиції.

Законопроект №9140 покликаний вирішити актуальну проблему сьогодення – недоступність послуг для мільйонів українців.

Цим законопроектом передбачено введення інституту Уповноважених осіб Мін’юсту, що дасть можливість 13 мільйонам українців, які живуть у віддалених селах чи містечках, де немає державного нотаріуса, отримати якісні послуги у сфері юстиції.

Нові фахівці працюватимуть у віддалених селах та забезпечать потребу громадян у відповідних послугах – таких як оформлення права спадщини і дарування, видача свідоцтв про народження і смерть, засвідчення копій.

Слід звернути увагу, що цей проект закону жодним чином не відкриває можливості для рейдерства, адже повноваження уповноважених осіб Мін'юсту розповсюджуються виключно на оформлення спадщини та дарування, посвідчення копій, видачу свідоцтв про народження і смерть. Оформлення договорів купівлі-продажу та корпоративних прав не включено в їх повноваження.

Окремо наголошуємо: Уповноважені особи Мін’юсту будуть відібрані серед державних службовців органів юстиції, які вже працюють в системі відповідно до чинного законодавства і, так само як і інші, нестимуть відповідальність за свою роботу. Мін’юст, який регулює та контролює якість роботи нотаріусів, так само здійснюватиме ефективний контроль за якістю добору та подальшої роботи уповноважених осіб. Вимоги до кандидатів - вища юридична освіта та досвід роботи від 3-х років.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській області Создан 11 окт 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником