Трускавецький вісник № 150 (1708) від 7 листопада 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 150 (1708) від 7 листопада 2018 р.

07.11.2018У номері: У Трускавці пройде Чемпіонат Європи з хортингу; Чи пробачимо сепаратистів; В музеї пройшла зустріч з Ростиславом Новоженцем; Короткі новини.

Короткі новини

У Стебнику відсвяткували 25-ліття Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ

Як інформує прес-служба Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, 4 листопада владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, відвідав з душпастирським візитом парафію Успення Пресвятої Богородиці в м. Стебник. Цього дня духовенство й вірні Трускавецького деканату святкували 1030-ліття Хрещення Руси-України, 25-ліття створення Самбірсько-Дрогобицької єпархії і 25-ліття заснування парафії Успення Пресвятої Богородиці. З цієї нагоди владика Ярослав відслужив Архиєрейську Літургію в співслужінні о. Петра Івасівки, декана трускавецького і адміністратора парафії, о. Володимира Лужецького та священиків Трускавецького деканату.

Під час проповіді владика Ярослав пояснив недільне євангельське читання про зцілення гадаринського біснуватого. "Сьогоднішнє Боже Слово показує нам Ісуса Христа як Визволителя, який повертає гідність людині, визволяє її з рабства диявола", - наголосив проповідник.

Особливу увагу в цій розповіді привертає назва, якою іменує себе злий дух, що промовляє через одержимого - "Легіон". За словами проповідника, тут злий дух виявляє свою лукаву сутність, приховуючи справжнє ім'я за загальним.

З іншого боку, справді, ім’я Легіон є символічною характеристикою гріха, який має багато обличь: гордість, захланність, нечистота, заздрість, непоміркованість, гнів, лінивство, жадоба влади, помсти, наркотичної та алкогольної залежності. "Багато гріхів у житті людини стається тоді, коли вона забуває про присутність Бога в щоденному житті, Його любов і заповіді", - зазначив владика Ярослав.

Одержимість вказує на внутрішню роздвоєність людини. Сучасний світ страждає на роздвоєність на рівні особистостей, родин, націй, країн. "Сьогодні багато хто характеризується роздвоєною відданістю: частково – Христові, частково – собі; одна частинка віддана Христові, інша – ні; одна - Царству Божому, інша – ні", - наголосив єпископ.

Натомість людина створена Богом для того, щоб бути щасливою, щоб віднайти свою цілісність, скерувавши життя в напрямку Бога. "Ми вкрай потребуємо єднальної сили, чогось, що стримало б нас від «поділу на частинки». Він – Господь Єдиний, з Котрим пов’язане все; Єдиний, з котрим ми стаємо досконалими; лише Він Один, хто спроможний скріпити наше життя і утримати його від розподілу на частинки", - додав владика Ярослав.

Після завершення богослужіння владика Ярослав привітав священиків і вірних з 25-літнім ювілеєм єпархії. Після цього усім громадам Трускавецького деканату владика вручив пам'ятні грамоти.

Цього ж дня в Народному домі Стебника відбулась урочиста академія приурочена 25-літтю Самбірсько-Дрогобицької єпархії та 100-літтю ЗУНР.

Знань з історії забагато не буває

У середу, 7 листопада, в музеї історії міста-курорту Трускавець пройшла цікав зустріч з Ростиславом Новоженцем. Він – дослідник української історії, політик, громадський діяч, президент Благодійного фонду “Україна-Русь”, в 2005-2006 рр. працював головою Яворівської РДА Львівської області, в різний час був в НРУ, УРП «Собор», депутатом Львівської обласної ради (фракція БЮТ), зараз є заступником голови Української Республіканської партії.

На зустріч “Популяризація української історії через науково-популярні карти” прибуло кілька класів учнівської молоді із ЗСШ №1, НВК «СЗШ №2-гімназія» та ЗСШ №3 м. Трускавця (окремі 6-10 класи). Ростислав Новоженець не цурався табуйованих тем, зокрема етнічної складової представників колишньої та теперішньої влади в нашій державі, українських олігархів тощо, проте в основному все ж зосередився на історії краю.

Оскільки зараз відзначаємо 100-літній ювілей Західно-Української Народної Республіки, то тема ЗУНР на зустрічі була основною. Діти, котрі найактивніше відповідали на запитання гостя, мали можливість отримати історичні карти формату 50х70 см, а школи Трускавця отримали по комплекту таких карт.

Зустріч з Ростиславом Новоженцем проходила за підтримки департаменту Львівської обласної державної адміністрації з питань культури, релігій та національностей.

На Дрогобиччині завершують реалізацію природоохоронного заходу

Департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА повідомляє, що за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на вул. Наливайка в м. Дрогобич підходить до завершення реалізація природоохоронного заходу. Цей захід спрямований на забезпечення кварталів житлової забудови на вул. Наливайка централізованою системою відведення господарсько-побутових каналізаційних стоків шляхом будівництва каналізаційної мережі з підключенням до існуючого каналізаційного колектора.

У результаті реалізації заходу вирішать проблему скидання стоків, мешканці вулиці будуть забезпечені послугами водовідведення, що у свою чергу призведе до запобігання попадання забруднюючих речовин у ґрунти, ґрунтові та поверхневі води.

На виконання вказаних робіт з обласного фонду ОНПС виділили кошти у сумі 1000,0 тис грн.

Власна інформація

Чи пробачимо сепарів?

Зараз триває українсько-московська війна. Її активна фаза розпочалася в 2014 і триває вже чотири роки, але сама війна з перервами тягнеться століттями. XVII століття стало її початком, а в ХХ столітті ця війна тривала і в 1917-1920, і в 1942-1950, і в епоху «шестидесятників», і після виборення незалежності України. Кінець цій війні буде тільки тоді, коли Московії не стане на карті світу.

В 2014 році Московія «відкусила» Крим, а згодом почала наступ на українські Донбас та Луганськ. Значно раніше вона перетравила споконвічні етнічно українські землі – Курщину, Воронежчину, Кубань. Ідеологи «русского міра» воюють не лише зброєю в особі сепаратистів та кадрових військових на Сході України, але і на українських телеканалах, в пресі, в Інтернет-просторі, в нібито українських партіях. Війна йде, триває, і тільки сліпий цього не бачить.

Але що буде після її закінчення? Чи пробачимо ми сепарам і Московії? Чи забудемо всі знущання і приниження, всі удари, болі та смутки, які ми перетерпіли протягом тривалої історії? Що для цього потрібно, і чи потрібно нам пробачати взагалі? Колись ці питання виникнуть, і тоді розгорятимуться дискусії, в яких кожен буде по-своєму правий.

У 1939-1945 роках тривала ІІ світова війна. В ній брали участь не лише солдати, але й цивільні, в тому числі жінки. Історія англійської шпигунки, мадярської єврейки-комуністки та німецької танцівниці показана в документальному фільмі «Проект бабця» (режисер Балінт Ревес), який демонструвався в УРБАН-бібліотеці Трускавця 6 листопада в рамках XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Ці три жінки були по різних сторонах барикад. Комуністка, котра пережила Голокост, люто ненавидить фашистів і негативно ставиться до англійців та інших західних союзників, німкеня бачить війну зі сторони членів своєї родини і згадує вбитого батька та жахіття кінця війни, а англійка хоча й шкодує про велику кількість вбитих з її вини, але так до кінця ще не позбулася пихи.

Бабусі мають поза 90, вони не ходячі, мислять стереотипами. Тож перша зустріч, яку їм організували їхні онуки, легкою не була. Але час гоїть рани і вчить інколи дипломатично промовчати, а інколи вдати, що забув. Через певний період часу англійка, німкеня та угорка вже не можуть одна без одної, спілкуються по скайпу і допомагають одна другій психологічно підготуватися до смерті.

Зйомки «Проекту бабця» тривали сім років. Під кінець стрічки жодна з героїнь фільму не залишилася живою. Проте вони живуть у своїх рідних онуках, котрі особисто не пережили тих болісних емоцій та почуттів, як їхні бабусі. Хоча на кожного з них певною мірою «тисне» їхня культурна, політична та історична спадщина. І невідомо, чи ці юнаки через 50-60 років будуть такими ж друзями, як зараз. Бо хто знає, які відносини можуть бути між Німеччиною, Великобританією та Угорщиною в найближчому чи трохи дальшому майбутньому.

…А тепер уявімо собі 2070 рік. Онуки донбаського сепаратиста, українського добровольця та кримськотатарського активіста збираються за одним столом і спілкуються. Та чи можливе таке спілкування між їхніми дідусями? Чи момент пробачання є моментом істини чи, може, пунктом помилки? Це все дуже відносно.

У кожного з нас є чи була бабця. Її розповіді – правдиві, та водночас дуже суб’єктивні історії про події минулого. Про колгосп чи фабрику, про прихід совєтів чи часи довоєнної Польщі, про сусідів та родичів, про лікування хвороб та приготування страв, про її шкільні часи та трагічні чи кумедні родинні історії, і багато-багато іншого. Ці історії – набагато важливіші від того, що в голову запихає школа, телебачення, Інтернет, політика та вулиця. Бо це історії від рідних людей.

Після перегляду півторагодинного фільму «Проект бабця» відбулася дискусія щодо піднятих у стрічці тем. В ній взяли участь завідувач УРБАН-бібліотеки Віра Савка, головний спеціаліст відділу інформаційної політики та зв’язків з громадськістю Трускавецької міської ради Тетяна Вінницька, координаторка проекту «Перехресні стежки» та співзасновниця «Трускавецького Літературного фестивалю» Анна Литвин, волонтерка та громадська активістка Лілія Собко, автор цих рядків та ряд інших осіб.

Повертаючись до теми примирення, хотілося б почути думку наших читачів: а чи можливе воно? Чи можливе примирення між тими, хто захищає нашу рідну українську землю, і тими, хто служить ворогу-окупанту? Чи потрібне таке примирення взагалі, а якщо так, то якими мають бути його умови?

На прикладі українсько-польських відносин бачимо, що ні Волинська різанина, ні польська пацифікація Східної Галичини, ні акція «Вісла», ні діяльність УПА та Армії Крайової, ні українсько-польські бої за Львів листопада 1918 року не забуті і не прощені. Хоча від часу тих подій вже пройшло від 70 до 100 років. А що вже говорити про «кримсько-донбаську» рану, котра є свіжою і постійно роздряпується…

На фото: кадр з фільму «Проект бабця».

Володимир Ключак

Понад 300 спортсменів їде до Трускавця на Чемпіонат Європи з хортингу

З 15 до 18 листопада у Трускавці проходитиме Чемпіонат Європи з хортингу у різних вікових категоріях (дорослі, юніори, кадети, юнаки, молодші юнаки) в розділах «двобій», «сутичка», «форма», «показовий виступ». Про це інформує управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА, передає прес-служба ЛОДА.

Змагання відбудуться у шести вікових категоріях: 8-9, 10-11, 12-13, 14-15, 16-17, 18 років і старші. Очікується участь понад 300 спортсменів з 9 держав світу (Білорусі, Молдови, Узбекистану, Литви, Латвії, Словенії, Румунії, Азербайджану та України).

Хортинг – вид спортивних єдиноборств, створений в Україні, що позиціонується не лише як бойове мистецтво, а і як система комплексної фізичної підготовки, самовдосконалення, морального, духовного та культурного виховання. Походження слова «хортинг» - від назви острова Хортиця, де була Запорізька Січ.

Хортинг заснований професіоналами спорту в Україні у 2008 році. Це спорт, який одночасно є військовим мистецтвом самозахисту і складається з комплексної системи різнобічної підготовки бійця. А, з іншого боку, все нове – це добре забуте старе. В хортингу культивується фізична і духовна досконалість, він розвиває м’язи і тренує розум, і він створений в Україні!

Ідея створення хортингу осяяла Президента Всеукраїнської федерації хортингу Едуарда Єременко та отримала життя завдяки йому та його однодумцям, стала світлим промінчиком в морі іноземних єдиноборств. Ідея хортингу стала близькою багатьом, отримала державну підтримку, а у подальшому реформувалася у національний вид спорту хортинг, тому, що голос крові – найгучніший з усіх існуючих, а в нас, українців, в жилах тече кров наших предків, і навряд чи в роду будь-якого з нас не знайдеться хоча б один справжній козак.

На Дрогобиччині, і зокрема у Трускавці є дуже потужна школа хортингу, котру представляють Віталій Плеханов, Денис Іваницький, Ірина Циган та ряд інших тренерів-практиків, котрі готують молоде покоління хортингістів. Трускавчани та дрогобичани неодноразово брали участь у загальноукраїнських, європейських та світових змаганнях з хортингу, що відображено в багатьох публікаціях «Трускавецького вісника» – Інтернет-ресурсу, котрий впродовж семи останніх років є надійним інформаційним партнером цього виду спорту, в який на початках мало хто вірив, а котрий сягнув небачених висот на спортивному небосхилі України та світу.

Чемпіонат Європи з хортингу-2018 у Трускавці проходить за підтримки Міністерства молоді та спорту України, управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА, Всесвітньої федерації Хортингу (World Horting Federation WHF), Міжнародної федерації Хортингу (International Horting Federation IHF), Європейської федерації Хортингу (European Horting Federation), Української федерації Хортингу, Благодійного фонду розвитку дитячого хортингу, Львівської обласної федерації хортингу, Трускавецької міської ради, Трускавецького готельно-курортного комплексу «Карпати» та Міжнародної клініки відновного лікування проф. Володимира Козявкіна.

Програма Чемпіонату Європи з хортингу-2018 у Трускавці

15 листопада, (четвер)

8:00 – 16:00 - приїзд команд. Готель «Карпати», вулиця Карпатська, 2, Трускавець, Україна;

9:00 – 16:00 - реєстрація команд, зважування учасників, реєстрація суддів (конференц-зал);

16:00 – 18:00 - засідання мандатної та медичної комісії (конференц-зал);

18:00 – 19:00 - засідання Суддівської Колегії, суддівський семінар (конференц-зал);

16 листопада (п'ятниця)

8:30 – 09:00 - налаштування хорту, обладнання, суддівська нарада;

9:00 – 12:00 - виступи у розділах «Показовий виступ», "Сутичка", «Форма»;

12:00 – 13:00 – Офіційне відкриття Чемпіонату Європи з хортингу;

13:00 – 15:00 - виступи у розділах «Показовий виступ», "Сутичка", «Форма»;

15:00 – 15:30 - обідня перерва;   

15:30 – 19:00 - напівфінальні та фінальні виступи у розділах «Показовий виступ», "Сутичка", «Форма»;

19:00 – 20:00- нагородження призерів у розділах «Показовий виступ» та «Форма».

17 листопада (субота)

08:30 – 09:00 - налаштування хорту, обладнання, суддівська нарада;

09:00 – 14:00 – відбіркові виступи у розділі «Двобій» у всіх вікових категоріях;

14:00 – 15:00 - обідня перерва;   

15:00 – 19:00 - відбіркові виступи у розділі «Двобій» у всіх вікових категоріях;

18 листопада (неділя)

08:30 – 09:00 - налаштування хорту, обладнання, суддівська нарада;

09:00 – 14:00 – півфінальні та фінальні виступи у розділі «Двобій» у всіх вікових категоріях;

14:00 – 15:00 - обідня перерва;

15:30 – 19:00 - півфінальні та фінальні виступи у розділі «Двобій» у всіх вікових категоріях;

19:00 – 20:00- нагородження призерів у розділі «Двобій».

Підготував Володимир КлючакСоздан 07 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником