Трускавецький вісник № 151 (1709) від 9 листопада 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 151 (1709) від 9 листопада 2018 р.

09.11.2018У номері: 100-літній ювілей відновлення незалежності Польщі в Дрогобичі; 10-літній ювілей гурту «Бориславські батяри»; Тріумф клубу спортивного танцю «Ювента Денс» у Празі та Львові; Грип та його профілактика; Короткі новини регіону; Анонси.

Короткі новини

Фільм-переможець Трускавецького кінофестивалю покажуть сьогодні в Європейському парламенті

Сьогодні, 9 листопада, в Європейському парламенті відбудеться показ трьох кінострічок, які поборються між собою за кінопремію Європейського парламенту LUX Prize. Про це інформує наше власне джерело. Одним із цих трьох фільмів є «Гірська жінка на війні» – фільм-переможець VII Трускавецького Міжнародного кінофестивалю «Корона Карпат» (Гран-Прі фестивалю вручено 4 листопада 2018 р.). Три фільми-фіналісти обрані з 10 претендентів – про це оголосили під час прес-конференції глава Європарламенту Антоніо Таяні та координатор Комітету з культури та освіти ЄС Сільвія Коста.

«Гірська жінка на війні» – спільний фільм України, Ісландії та Франції. Окрім нього до фіналу LUX Prize вийшли «Стікс» Вольфганга Фішера (Німеччина, Австрія) та «Зворотня сторона всього» Міли Турайлиіч (Сербія, Франція, Катар). У кожному з фільмів в центрі уваги перебувають жінки та актуальні теми, які вони зачіпають. Чи це збіг чи цілеспрямована адвокаційна кампанія жіночих організацій та жіночих тем – невідомо.

Стрічка «Гірська жінка на війні» розповідає про 50-річну мешканку Ісландії, яка оголошує війну алюмінієвому заводу через забруднення навколишнього середовища. Також жінка вдочеряє українську дівчину, яка втратила родину у війні на Донбасі. Режисером фільму є ісландець Бенедикт Ерлінґссон.

Окрім Гран-прі та інших двох призів (за кращу жіночу роль та кращу режисуру) на Трускавецькому кінофестивалі «Гірська жінка на війні» отримала приз за музику на LXXI Каннському кінофестивалі і номінована на «Оскара» як кращий європейський фільм.

Переможця кінопремії Європарламенту LUX Prize обиратимуть члени Європарламенту. Церемонія нагородження пройде наступного тижня – у середу, 14 листопада.

З Трускавця до Ужгорода тепер можна буде доїхати автобусом без пересадок

Як інформує сайт «Бойківська правда», з 13 листопада 2018 року буде курсувати автобус сполученням Борислав-Турка-Ужгород. Час відправлення з Борислава 07.00; з Трускавця 07.20; з Дрогобича 07.40; з Самбора 08.40; зі Старого Самбора 09.15; з Турки 10.20.

Виїзд з Ужгорода до Борислава о 15.10; з Турки до Борислава о 18.25; зі Старого Самбора до Борислава о 19.30; з Самбора до Борислава о 20.05.

Трускавчани в Великобританії

2-4 листопада 2018 року лікар-невролог Міжнародної реабілітаційної клініки проф. Козявкіна Тарас Волошин взяв участь у "Школі рухових розладів", що проходила у м. Брідженд, Уельс, Великобританія. Про це інформують у Міжнародній реабілітаційній клініці. Головними темами школи були питання сучасних підходів та терапії дискінетичних розладів, гіпокінезії, тіків та дистоній.

Участь у цій школі була оплачена за рахунок отриманого гранту від організатора події – Міжнародної співдружності рухових розладів та паркінсонізму (Мілуокі, США).

У Трускавці розпочинається цикл тренінгів «Сім’я – місце сили»

Від суботи, 10 листопада, у Трускавці стартує цикл тренінгів «Сім’я – місце сили», які проводитиме коуч Маргарита Дубовкіна. Перший тренінг на тему «Чоловік і жінка. Різниця, яка нас об`єднує», розпочнеться 10 листопада о 14.00. До програми тренінгу входять чай та смаколики

Маргарита Дубовкіна – сертифікований коуч, консультант, щаслива жінка, дружина, мама трьох синів. Девіз її життя: «Мудра жінка знає, що правий той, хто щасливий».

Впродовж тренінгу його учасники зрозуміють, що усвідомлення різниці між чоловіком та жінкою – це можливість порозумітися та налагодити стосунки; навчаться як донести до чоловіка свої почуття та бажання та як побудувати щасливі відносини;

Також учасники тренінгу отримають цінні знання про сімейні відносини та відповіді на хвилююче питання «чому він мене не розуміє?».

Тренінг буде цікавий всім, хто хоче поліпшити якість своїх відносин і життя в цілому, шукає вихід з постійних криз і конфліктів чи втомився від розчарувань. Цей тренінг допоможе побачити причини того, що відбувається у твоєму житті та зрозуміти, як ти можеш змінити ці відносини на краще, каже Маргарита Дубовкіна.

Місце проведення тренінгу: м. Трускавець. вул. І. Мазепи, 23а (дитячий центр Happyland), реєстрація обов’язкова. Детальна інформація та реєстрація за телефонами: 097-907-98-01, 098-823-50-95.

У Дрогобичі нагородили переможців конкурсу «Природа не має кордонів»

Як інформує департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА, у вівторок, 6 листопада, відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу «Природа не має кордонів». З цієї нагоди представники департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації відвідали БО «Фундація Святого Антонія», що у м. Дрогобич та вручили призи переможцям конкурсу дитячого малюнку. Зокрема, нагороджено Кругай Віку (7 років), Шустову Каріну (7 років), Шустову Валерію (12 років).

Працівники департаменту подякували маленьким українцям, яким небайдужа природа, за участь у конкурсі і побажали перемог у наступних конкурсах. Також вихованці Фундації отримали від департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації екологічні зошити «Моє довкілля».

Нагадуємо, що департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації вже третій рік поспіль оголошують конкурс «Природа не має кордонів», присвячений Дню Європи. Цьогоріч на адресу департаменту надійшло 86 робіт авторів з різних куточків України, зокрема з Львівщини, Рівненщини та Закарпаття. За умовами конкурсу дитячий малюнок мав бути присвячений природі Європейського континенту.

Славська громада заборонила використання поліетилену

Таке свідоме екологічне рішення депутати Славської селищної ОТГ прийняли на черговому засіданні сесії 24 жовтня 2018 р. Поліетиленові пакети планують замінити на паперові пакети та тканинні торбинки багаторазового використання.

За словами голови громади Володимира Беги, вчені довели, що розпад поліетилену триває понад 200 років, а ми щохвилини використовуємо його тоннами. «Франція, Італія та окремі штати США вже зрозуміли всі наслідки таких дій і відмовилися від використання поліетилену. У багатьох країнах вже проводять заходи, що мають на меті зменшити використання поліетилену. Славська ОТГ не може залишатись осторонь цієї болючої проблеми», - зазначив Володимир Бега.

Відмову від поліетилену у громаді будуть запроваджувати поступово, пропонуючи покупцям альтернативні варіанти: біологічні полімерні, паперові пакети чи тканинні багаторазові торбини.

Працівники ОТГ готують інформаційну кампанію на користь екологічного рішення. Закликають засоби масової інформації допомогти із висвітленням інформації про шкідливість поліетиленових пакетів, методи утилізації пластикової тари та необхідність обмежувати їх використання.

Робота із місцевим населенням також буде здійснюватися. Навчальні зустрічі проведуть по всіх освітніх закладах Славської ОТГ. На дітей очікують виховні години, тренінги та інформаційні зустрічі про забруднення навколишнього середовища та перехід на екологічно чисті матеріали.

Відділ фінансів ОТГ готує спеціальну програму матеріального заохочення для зразкових суб’єктів господарювання.

Славська громада впевнено і послідовно рухається шляхом розбудови курорту і промоції круглорічного відпочинку. Цими днями спеціалісти селищної ради ОТГ збиралися на семінар про брендування за участі радника Львівського ЦРМС. Захід організувала Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини в рамках проекту «Від стратегування до брендування: зміцнюємо спроможність громад» за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.

Власна інформація

Продовжувачі батярських традицій

Коли в Бориславі ще нафта кипіла,

Коли на Волянці ще жили жиди,

А в мражницькім лісі паслисі олені,

А в крані ніколи не бракло води…

З пісні «То було так давно»

Довоєнні львівські батяри – хто ж про них не чув? У комуністичній Польщі ІІ пол. ХХ ст. попри заборони пам'ять про батярів тривала і збереглася. Не в останню чергу завдяки фільмові з Щепцьом і Тонцьом, який зреалізувало радіо 1930-х рр. «Весела львівська хвиля».

Екранізація фільму «Шляхетні волоцюги», котрий на Трускавецькому Міжнародному кінофестивалі «Корона Карпат» в листопаді 2018 р. виборов приз за кращу операторську роботу, свідчить, що і українці поволі повертаються обличчям до цієї теми. Батяри – дотепні, спритні, компанійські хлопці – саме такі можуть витіснити нав`язуваних Україні «русскім міром» героїв «Бумера» та «Бригади».

У Бориславі теж були батяри, але їх переважно називали «бараби», і ця назва збереглася в топонімі «Барабський міст». Бараби не були такими шляхетними, ходили з ножами і могли побити будь-кого. Але з часом різниця між цими поняттями стерлася, і зараз загальна назва «батяри» на означення сміливих та хитрих хлопців відома по всіх галицьких містах і містечках.

«Бориславські батяри» – гурт, котрий виник у 2008 році. Святкування 10-літнього ювілею «Бориславських батярів» відбулося 8 листопада, на свято Дмитра і напередодні Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва, у міському Палаці культури Борислава. Дві години веселили «Бориславські батяри» публіку, граючи музику, приємну для вух, співаючи про Борислав, батярів, драбину, Зеника і відзначаючи свій ювілей.

Перед концертом «батярів» з ювілеєм привітали заступник міського голови Борислава Роксолана Гарасимів і начальник управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Бориславської міської ради Роман Тарнавський. Були вручені грамоти працівникам культури, їх зокрема отримали директор історико-краєзнавчого музею Борислава Андрій Спас, директор Бориславської дитячої школи мистецтв Галина Жукова, викладачки школи мистецтв Оксана Годжак та Наталія Чабан, директор Бориславської центральної бібліотечної системи Наталія Бараняк, провідний методист Бориславської МЦБС Божена Дмитришин, зав. бібліотекою-філією №2 Мирослава Чирик, начальник відділу народної творчості міського палацу культури Михайло Гандзій та вихованці відділу, керівник студії бального танцю палацу культури Ярослав Ілечко та вихованці студії, Народний хор «Лемківска студенка» (керівник Світлана Шемеляк), вокальний ансамбль «Любисток» (керівник Ольга Монастирська), Бориславська циркова студія (керівник Микола Добровольський, артисти Катерина Шимкова, Маркіян Строцяк, Михайло Мисишин), завідувач Народного домі «Просвіта» міського палацу культури Ерік Литвин, завідувач костюмерної палацу культури Оксана П`єцух, інші працівники Палацу культури на чолі з директором закладу Ігорем Мельником, працівники установ культури Борислава.

Звісно, всіх причетних до культури у Бориславі назвати неможливо, але окремо хочеться в час ювілею відзначити учасників гурту «Бориславські батяри». Окрім названих вище Ігоря Мельника та Еріка Литвина «батярську» справу у Бориславі продовжують Євген Денисов (керівник гурту), Василь Кропивницький, Богдан Полька, Іван Іваночко. Кожен з них так само отримав грамоту з рук Роксолани Гарасимів та Романа Тарнавського за підписом міського голови Ігоря Яворського.

А після офіційної частини були пісні. Дві години з невеличким антрактом, під час якого публіку захоплював своїми вміннями віртуоз гри на народних інструментах, бориславець, учасник НАНІ «Галичани» Василь Гамар. Дві години Борислав мав можливість слухати своїх «батярів», підспівувати їм і аплодувати. Жартівливі пісні змінювалися ліричними композиціями, «Файдулі фай» йшла в парі з ностальгічно-веселою піснею «То було так давно», а пісня про веселого Зеника, який полюбляв сміятися, продовжувалася іншою, на мелодію відомої в Польщі пісні «Замолоді на сон, застарі на гріх» Ришарда Ринковського. Завершили виступ «Бориславські батяри» своїми «коронними» піснями, котрі не раз звучали і звучать на українському радіо та телебаченні «Цьоцю, скажіть котра година» і «На драбині».

Повен зал і повна ложа, але ж не всі бориславці змогли побувати на концерті в робочий час робочого дня. Можливо, хоча б частково приблизять ауру святкування ювілею гурту записи з концерту, опубліковані в групах «Типовий Борислав» та «Борислав – європейське місто» від 08.11.2018.

Отже, «Бориславським батярам» ще хіба 10, а вони вже так «батярують». А що буде, як вони виростуть і матимуть 20-25? Певно, «триматимуть» тоді вони весь Борислав у своєму кулаці, і ніхто з ними не зможе позмагатися…

Нових ювілеїв вам, «Бориславські батяри»!

Володимир Ключак

Тріумф “Ювенти Денс” у Празі та Львові

На початку листопада трускавецькі танцюристи клубу спортивного танцю “Yuventa Dance” (керівники Юрій і Наталія Задорожні) блискуче виступили на XXVIII міжнародному фестивалі “Чеський зорепад” у м. Прага (Чехія). Учасниками стали колективи з Чехії, Молдови, України, Казахстану, Узбекистану.

Велика Анастасія, Мамай Софія, Пріндин Ніка і Бродяк Анна гідно представили Трускавець на міжнародному фестивалі та вибороли великий кубок, золоті нагороди, а також дипломи. Дівчата-спортсмени виконали постановки “ча-ча-ча” і “танго”.

Безліч красивих світлин з подорожі, нові враження та знайомства з новими друзями, культурою та архітектурою Чехії та Франції зробили поїздку на фестиваль незабутньою, а відвідини Парижу та “Діснейленду” додали казкового шарму та незабутніх спогадів на все життя.

Це вже далеко не перша поїздка наших танцюристів за кордон. У планах колективу, розповідає його наставник Юрій Задорожний , поїздки на фестивалі та змагання в Італію, Грецію, Австрію та Польщу.

Та головне, – каже пан Юрій, - розвивати спортивний бальний танець на теренах Трускавця та далеко за його межами, популяризувати здоровий спосіб життя серед дітей та дорослих, адже у наш час особливо важливо популяризувати Україну та наше курортне містечко за кордоном, зокрема в контексті інтеграції нашої держави у європейський соціокультурний простір.

До слова, на початку листопада трускавецькі спортсмени Ільницький Олександр і Шиян Вікторія також здобули перемогу для Трускавця та кубок у Львові на Всеукраїнських змаганнях “Легенди золотого Львова”.

Юрій Задорожний, Президент Клубу спортивного танцю "Ювента Денс" (м. Трускавець)

Uroczyste obchody 100-letniego jubileuszu odzyskania niepodległości Polski w Drohobyczu

11 listopada 1918 r. Polska powstała z popiołów rozbiorów i odnowiła swą niepodległość. W tym roku Polacy w Polsce i na całym święcie świętują 100-letni jubileusz tego ważnego wydarzenia.

Polacy na Ukrainie też nie stoją obok i biorą udział w upamiętnieniu tej daty. Uroczyste obchody 100-lecia Niepodległości Polski w ubiegłą niedziełe, 4 listopada, zostały organizowane w Drohobyczu w ramach projektu „Dla Niepodległości”.

Gośćmi honorowymi obchodów byli przedstawiciele Konsulatu Generalnego we Lwowie na czele z Panem Konsułem Michałem Juźwiakiem i Panią Konsuł Moniką Juźwiak, Wicestarosta Powiatu Nisko, przedstawiciele miasta, duchowieństwo, zespoły narodowe, goście z Polski.

Projekt jest wspołfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Czytelnicy wydania internetowego „Truskavetskyy visnyk” mogą obejrzeć zdjęcia z uroczystości w Drohobyczu dzięki Fundacji św. Antoniego, która działa w tym mieście, fotoreporterowi Panu Jarosławowi Baranowi, oraz Panu Krzysztofowi Huzikowi z Polski, który był gościem drohobyckich obchodów uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości.

A w tę niedzielę, 11 listopada, sztafetę świętowań przejmie Truskawiec. Msza Św. za Ojczyznę zostanie odprawiona w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 9.00.

Inf. wł.

Грип та його профілактика

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

Навіть якщо ознак хвороби немає, то все одно потрібно:

- уникати скупчень людей, аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

- користуватися одноразовими масками при необхідності, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник.

- повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми для підвищення опірної здатності організму.

- користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції.

Якщо з’явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

- залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них.

- не бігати до лікаря з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби Ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей, що може мати смертельні наслідки для деяких з них. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров’я — обов’язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.

- ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і по можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини.

- прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"Создан 09 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником