Трускавецький вісник № 154 (1712) від 14 листопада 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 154 (1712) від 14 листопада 2018 р.

14.11.2018У номері: У Трускавці перебувають журналісти 4 іноземних країн; Короткі новини регіону; Грип; Детінізація зарплат; Прохання відновити авіарейс «Баку-Львів».

Короткі новини

Трускавецькі діти та вчителі побували на Луганщині

Минулого тижня група учнів НВК "СЗШ №2-гімназія" м. Трускавця (представники 7-9 класів) у супроводі директора школи Романа Гудзеляка, заступника директора з навчально-виховної роботи Руслани Болюк, вчителя географії Галини Ключник та вчителя інформатики Андрія Дробчака у рамках реалізації проекту освітнього обміну "Змінимо країну разом" відвідали Біловодську гімназію в Луганській області. Про це інформує офіційний сайт Трускавецької школи-гімназії.

Трускавчани були приємно вражені теплою зустріччю хлібом-сіллю та щирими привітаннями біловодських школярів. З вітальним словом перед присутніми виступили заступник голови Біловодської селищної ради Володимир Гніденко, начальник відділу освіти Біловодської селищної ради Катерина Бас та директор Біловодської гімназії Лариса Погоріла. В актовій залі на гостей чекав святковий концерт за участю учнів та вчителів Біловодської гімназії. До привітального слова були запрошені директори шкіл-учасників проекту. Директор Біловодської гімназії Лариса Погоріла радо привітала трускавецьку делегацію. Директор НВК "СЗШ №2-гімназія" Роман Гудзеляк подякував за теплу, щиру зустріч, висловив думку, що Схід і Захід України – це два невід'ємних крила нашої Батьківщини, а також передав подарунки на згадку про цю зустріч.

Згодом учні обох шкіл стали учасниками майстер-класів "Арт-терапія" та "Схід і Захід разом", в ході яких школярі власноруч з двох половинок виготовили серця, які символізують єдність нашої країни. Також на учнів чекала пізнавальна екскурсія до етнографічного музею Біловодської гімназії "Світлиця", де вони могли ознайомитися з історичним минулим Слобідського краю.

Після святкового концерту учні відвідали один з найстаріших та найвідоміших кінних заводів України – Деркульський кінний завод.

А завершилася зустріч символічно: на подвір'ї Біловодської гімназії діти разом посадили саджанці верби і калини, привезені у подарунок з Трускавця, адже "без верби і калини нема України". Загалом візит відбувався у дуже теплій та дружній атмосфері. Всіх учасників переповнювали позитивні емоції, гарний настрій та багато нових вражень.

Дорогою додому трускавецька делегація відвідала столицю нашої країни – місто Київ, побувавши на майдані Незалежності, вул. Небесної Сотні, біля Верховної Ради, на набережній Дніпра, Володимирській гірці. Тепер трускавчани готуються зустрічати своїх нових друзів з Біловодської гімназії у нашому місті-курорті.

КП «Трускавецьтепло» – лідер року!

За підсумками загальнодержавного комплексного ранжування 311 430 юридичних осіб на основі аналізу фінансово-економічних показників, проведеного Національним бізнес-рейтингом України, комунальне підприємство Трускавецької міської ради «Трускавецьтепло» визнало «Лідером року-2018». Так, підприємство отримало золото (15 місце) серед суб’єктів господарювання України у номінації «Фінансові показники успішної діяльності» та золото (1 місце) серед суб’єктів господарювання Львівської області у номінації «Фінансові показники успішної діяльності».

Через Дрогобиччину проходитиме новий міжнародний газопровід

Як інформує прес-служба Дрогобицької РДА, сьогодні, 14 листопада, перший заступник голови райдержадміністрації Руслан Щерба провів нараду з питань, які стосуються Дрогобицького району в контексті будівництва магістрального газопроводу-інтерконектору “Дроздовичі-Більче-Волиця”. У нараді взяли участь представники сільських, селищної рад Меденич, Летні, Грушова, Літині, Верхнього Дорожева, начальник юридичного відділу райдержадміністрації Ольга Фірман.

На виконання протокольного доручення за підсумками наради, яка відбулася в облдержадміністрації 7 листопада, розроблено графік підписання договорів сервітуту з власниками земельних ділянок, які знаходяться в зоні спорудження газопроводу. Графік буде поданий на затвердження в ЛОДА та “Укртрансгаз”. Всього має бути укладено в стислі терміни договори з власниками понад 900 ділянок.

За інформацією департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження ЛОДА, магістральний газопровід-інтерконектор «Дроздовичі-Більче-Волиця» на території України є частиною інвестиційного міжнародного проекту будівництва газопроводу Республіка Польща – Україна. Цей проект спрямовано на з᾽єднання СПГ терміналу у Свіноуйсьце з країнами Центральної та Східної Європи через транспортні системи окремих країн і транскордонні інтерконектори. Мета цієї інтеграції полягає в створені гнучкої інфраструктури транспортування в окремих країнах, які з'єднують Західну Європу, Центральну і Східну Європу і країни Балтії. Це дозволить уникнути залежності від постачання газу з одного джерела, диверсифікувати шляхи та джерела постачання природного газу та істотно поліпшити енергетичну безпеку, як для країн ЄС так і для України, а також ефективного використання підземних сховищ газу (ПСГ) України, де можливо зберігати газ іноземних власників.

У Дрогобичі на вулиці виявили труп 40-річного чоловіка

За повідомленням Головного управління національної поліції у Львівський області у вівторок, 13 листопада, о 22:41 год., в м. Дрогобич, по вул. П. Орлика, виявлено труп мешканця с. Рихтичі Дрогобицького району 1978 року народження. Про це інформує департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА. При поверхневому огляді тіла виявлено тілесні ушкодження, які потерпілий можливо міг отримати внаслідок наїзду невстановленого автомобіля. Проводяться заходи по встановленню свідків даної події та автомобіля, який міг би скоїти дану ДТП.

Померла письменниця Ева Гата

В ніч на 14 листопада померла українська письменниця Ева Гата (Коссак Ольга Святославівна). Вона – автор багатьох творів філософсько-містичного спрямування, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри прикладної математики Львівського університету.

З-під пера Еви Гати вийшли такі книги: «Коріння світла», «Сім таємниць королівства Красолі», «Казки чарівного королівства Красолі», «Стати Сонцем», «Очищення, або роблю, що хочу», «З варяг у греки, або історія накреслена рунами», «Тут і там, або стежка між Парнасом і Олімпом», «Сюрпризи долі, або змагання між Аполлоном і Паном», «Три чесноти, або казка про оріхалк», «Бланік відчиняє двері», «Народжена у джерелі, або шлях від Царства до Корони», «Ave Eva», «Музичні фрески».

Кілька разів Ева Гата презентувала свої книги у Трускавці, спілкувалася з трускавчанами на різні теми: про книги, Грецію, містику, людяність. Ось посилання на репортажі про зустрічі з Евою Гатою в нашому місті-курорті у 2014 та 2016 р.: https://protruskavets.org.ua/eva-hata-inshoho-sponsora-krim-chytacha-ne-mayu/ та https://protruskavets.org.ua/eva-hata-te-scho-nam-ne-jde-nam-i-ne-potribno/.

Вічная їй пам`ять…

Власна інформація

У Трускавці перебуває делегація журналістів з 4 країн Європи та Азії

Вчора, 13 листопада, на Львівщину прибули делегації журналістів з 4 країн Європи та Азії: Польщі, Білорусі, Азербайджану та Казахстану. Промоційний тур для представників мас-медіа організувало управління туризму та курортів Львівської ОДА спільно з департаментом міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва і департаментом економічної політики ЛОДА. Після приїзду з гостями зустрілися керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшанська, директор департаменту економічної політики ЛОДА Роман Филипів та начальник управління туризму та курортів облдержадміністрації Наталія Табака.

- Для нас важливо те, що ви зможете на власному досвіді відчути та спробувати ті туристичні пропозиції та продукти, якими гостинна Львівщина і передати усе своїм читачам. Сьогодні 25 % пам’яток історико-культурної спадщини, які зосереджені в Україні, розташовані на території Львівської області. Ми багаті 5 об’єктами спадщини ЮНЕСКО. Це центральна частина Львова, а також 4 дерев’яні церкви в області. Також це «зелене серце» Львівської області – Карпати, де є зручна логістика, а також різноманіття туристичної пропозиції, гірськолижні курорти для активного зимового відпочинку, 7 бальнеологічних курортів, 200 джерел мінеральної води, які мають покази для лікування різноманітних захворювань, - каже Наталія Табака.

Сторони порушили питання агротуризму та медичного туризму, відношення внутрішнього туризму до зовнішнього, а також залучення проектів міжнародної технічної допомоги для розвитку туризму.

Журналісти з Азербайджану, Білорусі, Казахстану та Польщі відвідали також смт. Славське, а сьогодні перебувають у Трускавці.

В Трускавецькому готельно-курортному комплексі «Карпати» з гостями поспілкувалися головний лікар оздоровниці Володимир Цимбрила та заступники генерального директора Петро Суда і Руслан Пристай. Вони зупинилися на перевагах відпочинку у Трускавці, розповіли про цілющі властивості «Нафтусі», потужну діагностично-лікувальну базу «Карпат».

Руслан Пристай наголосив на тому, що відпочинок за 100 доларів (2759 гривень) на добу для двох осіб є досить дешевим, тим більше, що в ціну путівки окрім проживання входять трьохразове харчування, цілий комплекс діагностично-медичних послуг, культурно-розважальна програма, СПА-процедури. Про номерний фонд («Карпати» спроектовані таким чином, що з вікон номерів відкривається чудовий вид на ліс, гори та озеро), співпрацю з туроператорами ряду країн та власне фермерське господарство розповів журналістам Петро Суда. Гості мали можливість не лише послухати про смачну кухню, якою «Карпати» славляться цілком заслужено, а й пообідати тут. Також вони оглянули лікувально-діагностичний центр оздоровниці.

У програмі туру в журналістів ще відвідини м. Яремче в Івано-Франківській області.

Такі прес-тури є корисні, адже створюється можливість донести інформацію про наш край потенційним відпочивальникам та туристам різних країн за допомогою їхніх внутрішніх ЗМІ. Розповідь «власного кореспондента» в Узбекистані, Азербайджані чи Білорусі сприймається не як реклама, а як правда життя. Приємно відзначити, що кількість іноземців, котрі обирають для відпочинку та лікування власне Трускавець, залишається достатньо високою.

Володимир Ключак

Международный Альянс «Азербайджан-Украина» обратился к Президенту Азербайджана по вопросу возобновления авиарейса «Баку-Львов»

Президенту Республики Азербайджан

г. Ильгаму Алиеву

Уважаемый Господин Президент!

Обращаюсь к Вам от имени Международного альянса «Азербайджан-Украина» по поводу закрытия авиарейса «Баку-Львов».

Авиасообщение между столицей нашей Родины и главным городом Западной Украины является очень важным для позитивного и взаимовыгодного развития двусторонних азербайджанско-украинских отношений. Многие граждане Азербайджана имеют в Западной Украине недвижимость, бизнес, и отмена авиарейса «Баку-Львов» творит преграды для наших соотечественников, вынуждая их тратить больше денег и времени на то, чтобы добраться во Львов и другие города Западной Украины.

Закрытие авиарейса «Баку-Львов» усложняет оздоровление наших граждан на курортах Западной Украины, в частности в Трускавце, Сходнице и Моршине. С начала 2018 г. только на курорте Трускавец отдохнуло больше 5 тысяч граждан Азербайджана, причем абсолютное большинство из них прилетело именно авиарейсом «Баку-Львов». Отмена этого рейса делает доезд на курорты Западной Украины более длительным во времени и дороже по денежным средствам. Поэтому граждане нашей страны вынуждены искать другие возможности отдыха в других странах.

В связи с этим Международный Альянс «Азербайджан-Украина» просит Вас, уважаемый Господин Президент, рассмотреть возможность повлиять на то, чтобы авиарейс «Баку-Львов» оставался одним из стратегических рейсов, которые соединяют столицу нашей страны с важными для нее мировыми партнерами. Возобновление этого рейса без последующих отмен или срывов в работе будет способствовать улучшению азербайджанско-украинских отношении, закреплению сотрудничества между предпринимателями и предприятиями наших стран, улучшению имиджа нашей Республики Азербайджан в Западной Украине.

С уважением, Эльмар Мамедов, Председатель МА «Азербайджан-Украина»

Уряд підготував закон, який дозволить вивести зарплати з тіні

/Запропоновані Кабінетом Міністрів законодавчі зміни збільшують можливості для подальшого підвищення пенсій/

14 листопада на своєму засіданні Кабінет Міністрів підтримав законопроект, який удосконалює систему загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування. Новації мають підвищити якість адміністрування єдиного соціального внеску та дисципліну його сплати.

Чому потрібно змінювати роботу ЄСВ?

Ініційована Урядом пенсійна реформа дала змогу суттєво підвищити пенсії. У жовтні минулого року завдяки осучасненню середня пенсія зросла на 29,7 %, мінімальна пенсія протягом 2017 року – на 16,4 %. Однак розмір пенсій залишається низьким. Станом на жовтень 2018 року середня пенсія в Україні становить 2 577 гривень, мінімальний розмір – лише 1 452 гривні, який із грудня підвищиться до 1 497 грн.

У наступному році пенсії продовжать зростати, що потребуватиме від Пенсійного фонду додаткових ресурсів. І цей ресурс можна знайти не шляхом збільшення навантаження на державний бюджет, а за рахунок перекриття схем ухиляння від сплати ЄСВ. Таким чином, по-перше, з’явиться можливість збільшити власні надходження Пенсійного фонду, що забезпечить подальше зростання пенсій. По-друге, посилиться захист працюючого населення. Адже приховування реальних зарплат для зменшення сплати ЄСВ фактично позбавляє робітника гідної пенсії.

Держава вже зробила реальний крок для зменшення навантаження на бізнес: У 2016 році ставку єдиного соціального внеску знижено на 40% – до 22%. Меншої ставки в країнах із подібним демографічним навантаженням у світі немає. Наступний крок – посилення контролю за повнотою сплати єдиного соціального внеску.

Основні схеми мінімізації ЄСВ

Основних схем ухилення від сплати ЄСВ у мовному обсязі декілька. Перший – заниження реальної заробітної плати. Другий – «зрівнялівка», коли кваліфікована і некваліфікована праця оплачується за документами однаково. Третій – приховування реальної заробітної плати керівного складу підприємства.

Приміром, за даними персоніфікованого обліку Пенсійного фонду, 84,2 тис. керівників підприємств отримують зарплату на рівні мінімальної, в тому числі у Києві – 20,3 тис. таких керівників. І це при середній зарплаті по Києву у вересні 2018 року 13 614 гривень. У грудні 2016 року керівників, що нараховували собі мінімальну заробітну плату, було 48 тис., тобто зараз їх уже вдвічі більше.

Четвертий – нарахування великої зарплати одній чи декільком особам на підприємстві з подальшим розподіленням цих коштів між іншими співробітниками «в конвертах». Цей спосіб мінімізації можливий завдяки обмеженню суми, з якої стягується ЄСВ.

Як будуть перекриватися схеми

Запропоновані зміни до законодавства передбачають:

- Збільшення максимальної величини бази нарахування ЄСВ з 15 до 25 мінімальних заробітних плат (до суми 104 325 гривен). Таким чином не тільки буде перекрито одну із мінімізаційних схем, а й відновлено соціальну справедливість. Адже ті, хто отримують великі зарплати, мають, відповідно, і сплачувати ЄСВ належним чином. Одночасно, аби стимулювати легалізацію доходів громадян, пропонується встановити регресивну шкалу розміру ЄСВ.

Розміри єдиного внеску з доходу, що перевищує 25 розмірів МЗП:

 - 20 % – якщо база нарахування становить від 25 до 70 МЗП;

- 17 % –  від 70 до 150 розмірів МЗП;

- 15% – від 150 до 200 розмірів МЗП;

- 10% – від 200 до 270 розмірів МЗП;

- 5 % – якщо перевищує 270 МЗП.

- Законодавче закріплення вимог застосовувати на підприємствах за принципом диференціації заробітної плати в залежності від складності, кваліфікації, відповідальності роботи. Встановлення вимоги сплачувати ЄСВ керівникам підприємств із розрахунку двох мінімальних заробітних плат. Ефект лише від цього заходу становитиме 3,4 млрд грн на рік.

Загалом у результаті запропонованих механізмів справляння ЄСВ із високих заробітних плат та легалізації зарплат додаткові надходження до Пенсійного фонду становитимуть майже 10 мільярдів гривень на рік. Законодавчі зміни передбачають посилення відповідальності за несплату ЄСВ. Серед існуючих сьогодні боргів зі сплати ЄСВ у сумі 12,5 млрд, 3 млрд заборгували підприємці. При цьому деякі не платять роками, але продовжують заробляти підприємництвом. Тому пропонується виключати із реєстрації підприємців – боржників за несплату ЄСВ; встановити для них, за прикладом боржників аліментів, тимчасові обмеження у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, полювання.

Аби покращити систему адміністрування, пропонується сконцентрувати основні повноваження у Пенсійному фонді, залишивши у фіскальній службі функцію збирання звітності щодо сплати ЄСВ. Пенсійний фонд не тільки застосовуватиме ризик-орієнтований моніторинг, контролюватиме нарахуванням та стягнення ЄСВ, а й допомагатиме роботодавцям виправляти помилки у нарахуванні для відновлення прав застрахованих осіб.

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:

- Ми маємо прискорити процес виведення зарплат із тіні. І це потрібно не тільки для того, щоб наповнювати Пенсійний фонд і виплачувати пенсії зараз. Це потрібно тим людям, які зараз отримують від своїх роботодавців офіційно мінімалку, а решту у «конвертах». Таким чином роботодавці фактично окрадають своїх працівників, бо потім ті ж працівники отримують мізерні пенсії. Детінізація зарплат – це також відновлення соціальної справедливості.

Я дякую тим роботодавцям, які почали виводити з тіні трудові відносини. Лише за жовтень кількість легально працюючих громадян зросла щонайменше на 150 тис. осіб. Але ми маємо йти далі. І тут я б хотів звернутися за допомогою до профспілок посилити роботу на підприємствах щодо  детінізації зарплат. І це буде реальний захист працівників.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

Найкращою виборчою системою для України є двотурова мажоритарка - Безсмертний

Двотурова мажоритарна система абсолютної більшості з висуванням від місцевих партійних осередків найбільш дієва в українських реаліях. Про це у своєму блозі на «Українській правді» заявив політик, віце-прем’єр-міністр (2005) Роман Безсмертний.

«Найкращою виборчою системою для України є двотурова мажоритарна система абсолютної більшості з висуванням від місцевих партійних осередків. Не боюсь бути непопулярним у цій позиції. Адже вважаю, що це найдієвіша система народного представництва. Вона найкраще – наскільки це взагалі можливо – дає змогу конкурувати не грошам з грошима, а розуму з грошима», - переконаний політик.

Він зауважив, що місцевий «благодійник» чи столичний «парашутист» можуть засіяти округ і пройти перший тур. Але в другому їм все одно, «скоріше за все, доведеться конкурувати з місцевим громадським активістом, лідером думки, підприємцем, якого знають та поважають тут, саме в цій громаді». І буде потрібно не просто виграти, а набрати 50% + 1 голос.

Безсмертний пояснює, що висування від місцевих партійних осередків важливе тому, що це нарешті поставить політичні партії перед необхідністю вийти з київських кабінетів та почати розбудовувати не паперові, а реальні партійні структури.

«Це означає, що не тільки кандидат від округу буде розумітися на місцевих проблемах, але й партія знатиме, що відбувається в умовному Червонограді Львівської області чи Каховці Херсонської. Це не просто дозволить, а змусить політичні партії ставати тим, чим вони і мають бути – виразником волі та інтересів різних груп громадян. Звідси пряма дорога до зменшення ролі диванних та іменних партій – і зростання ролі ідеології», - зауважив він.

При цьому Безсмертний наголосив, що український парламентаризм потребує кардинальних змін, і це «питання фахової дискусії».  «Я схиляюся до двопалатного парламенту», - зазначив він.

Політик пропонує Нижню палату формувати власне за описаною двотуровою мажоритарною. На його думку, чисельність палати – 300 депутатів (1 представник на 150 000 громадян), «як і вчить нас класична система».

У Верхній палаті, вважає політик, має бути рівна кількість представників від кожного регіону, які обираються простою мажоритарною системою. Вони представляють інтереси не окремих громад, а всієї області. Крім того, в складі Верхньої палати повинна діяти Економічна Рада, Рада Влади (створює регламенти для органів виконавчої влади і стежить за їхнім дотриманням), Рада Майбутнього (займається питаннями стратегічного розвитку).

«Необхідною складовою є також Палата Суду, яка за необхідності буде ініціювати розслідування та судові процедури щодо вищих чиновників держави. Вірити, що таку процедуру можуть серйозно вести набрані за конкурсом судді Антикорупційного суду, яким сьогодні в країні немає довіри, доволі наївно», - наголосив Безсмертний.

Прес-служба Романа Безсмертного

Зроби щеплення від грипу – захисти себе і оточуючих!

Грип – це захворювання, яке характеризуються швидким поширенням з вираженими симптомами інтоксикації. Хвора людина становить небезпеку для оточуючих протягом всього періоду клінічних проявів хвороби. В епідеміологічний сезон 2018-2019 рр згідно повідомлень МОЗ України очікується епідемія грипу, яка буде представлена трьома штамами грипу: «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо». Найнебезпечніший штам грипу, якого українцям варто остерігатись – це штам А (Н3N2) «Singapore». Даний штам наймінливіший, викликатиме більш високий рівень захворюваності та ускладнень, особливо в осіб підвищеної групи ризику. Перші ознаки захворювання даним грипом проявляються вже в перші 12-48 годин у вигляді кашлю, нежиті, характерні також біль у грудях, нудота, діарея, сльозотеча та світлобоязнь. Ускладнення, які спричиняє даний вірус – пневмонія, серозний менінгіт, енцефаліт, міокардит, імунодефіцитні стани.

Нагадуємо, що основні групи ризику по захворюваності на грип – це медичні працівники, вагітні, літні люди, люди з хронічними захворюваннями, діти, які відвідують загальноосвітні навчальні заклади, робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особи, що перебувають в контакті з великою кількістю людей.

Як і раніше, найефективніший спосіб захистити себе від грипу та його ускладнень – це профілактичне щеплення. Якщо своєчасно (до початку епідемії) провести щеплення, ризик захворіти значно зменшується. Якщо ж вакцинована особа захворіє, то захворювання пройде без ускладнень. Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від 3-х років, а «Джісі Флю» від 6-ти місяців. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.

Основні правила профілактики грипу:

- Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Уникайте місць скупчення людей, масових заходів. Одягайтеся відповідно до погоди. Стежте, щоб ноги не промокали, одежа захищала від холоду і вітру, носіть теплий головний убір та рукавички.

- Прикривайте під час кашлю та чихання ніс та рот ліктем або серветкою — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

- Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

- Намагайтеся не торкатися руками обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та вірусів торкаючись ними обличчя ви збільшуються шанси потрапити в організм.

- Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Регулярно провітрюйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою тривалістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною вітамінізованою їжею.

- Захворіли — залишайтеся вдома. Якщо можливо, візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип та простудні інфекції швидко передаються іншим, тож перебування хворого в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.

- При перших проявах застуди одразу ж ізолюйте себе, чи того, хто захворів від оточуючих. Викличте лікаря. Тільки лікар зможе правильно оцінити важкість стану, поставити діагноз та призначити правильне лікування.

Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"Создан 14 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником