Трускавецький вісник № 170 (1728) від 13 грудня 2018 р.

 

Трускавецький вісник № 170 (1728) від 13 грудня 2018 р.

13.12.2018У номері: Із сесії Трускавецької та Дрогобицької міських рад; Буковиця готується до змагань; Трихінельоз та малярія; «На Андрія» у Трускавці.

Короткі новини

Буковиця готується до «Karpatia Open»

18 грудня 2018 р. в конференц-залі готельно-курортного комплексу «Ріксос-Прикарпаття» в м. Трускавець відбудеться спільне засідання організаційного комітету міжнародних дитячих трьох етапних змагань з гірськолижного спорту Кубок «Karpatia OPEN». В засіданні візьмуть участь міські голови міст, які прийматимуть етапи змагань: Трускавця (Україна), Дольного Кубіна (Словаччина), Устриків Дольних (Польща), міський голова Борислава, де знаходиться гірськолижний комплекс Буковиця, а також співорганізатори змагань, власники гірськолижних комплексів, де будуть проходити змагання, тренери спортивних команд, представники партнерів, влади, громадськості. Початок засідання о 17.00

Щорічні дитячі змагання з гірськолижного спорту – відкритий Кубок «Karpatia OPEN» засновані ТзОВ «Буковиця», МЦ «Європейська інтеграція України» і ГО «Бориславська Сніжинка» в 2018 році. В спільний організаційний комітет змагань крім організаторів ввійдуть міські голови міст які будуть приймати етапи змагань, директори гірськолижних комплексів, керівники спортивних команд. Проходити змагання будуть в три етапи на схилах гірськолижних комплексів «Буковиця» (Борислав, Україна), Кубінска Хола (Дольний Кубін, Словаччина) та Лаворта (Устрики Дольні, Польща). В змаганнях прийматимуть участь діти-спортсмени за правилами міжнародної лижної організації FIS.

Запрошуємо до участі в конференції та висвітлення журналістів та представників ЗМІ.

Власна інформація

«На Андрія» у Трускавці

З давніх-давен Україна славиться величними традиційними святами й обрядами. Кожен, хто не черствіє душею, хто сповнений любові, доброти до української спадщини повертається до традицій свого народу.

12 грудня в читацькій залі Трускавецької центральної міської бібліотеки відбулася народознавча година «На Андрія! На Андрія! Снігом дує. Снігом віє!». Учні ЗШС №1 з цікавістю слухали про те, що в Україні святого Андрія вважали покровителем молоді, який сприяв коханню та щасливим шлюбам, про основні елементи ворожіння дівчат на заміжжя та обрядові дійства навколо ритуального коржа калити. Дітям для перегляду був представлений відеоролик на дану тематику. Була запропонована викладка літератури «Магія зимових свят». Невимушена атмосфера, яка панувала на заході, частування солодощами, привітання з нагоди свят, викликали у дітей позитивні емоції, радість і бажання знову завітати до бібліотеки.

Підготувала Олександра Пфайфер, провідний бібліотекар обслуговування юнацтва Трускавецької ЦБС

Diese Strategie ist gut!

«Дізе штратеґі іст ґут! Ця стратегія є доброю!». Так вирішили депутати Трускавецької міської ради, котрі конституційною більшістю (понад дві третини голосів) затвердили Стратегію розвитку Трускавецького субрегіону. Голосування відбулося 13 грудня 2018 р., «за» були 24 депутати з 27.

Готуючись до критики та непередбачуваних поворотів, міська влада при розгляді питання затвердження Стратегії розвитку Трускавця відразу ж висунула в бій важку артилерію. Представник німецької землі Ватлінґен (побратим Трускавця ще з часів Лева Грицака) Рональд Данер відразу взяв бика за роги і жорстко зауважив, що «ми не будемо піддаватися впливам окремих осіб». Пан Данер зазначив, що за свою роботу він не отримує ні копійки, а працює виключно на волонтерських засадах, так само жодної копійки виділених Німеччиною для написання Стратегії Трускавця коштів не може отримати і будь-хто з чиновників Трускавця. 10 тисяч Євро підуть в кишеню експертів, всі рахунки оплачуються в Німеччині, і справедливість виплат перевіряють теж в Німеччині.

Чітка німецька мова та вміння виступати перед публікою відразу ж привернули симпатії залу до Рональда Данера, а не до його опонентів, котрі пробували скаржитися на підтасовки та маніпуляції на кінцевому етапі затвердження Плану дій з впровадження Стратегії розвитку Трускавця в життя. Ще крутішою та жорсткішою, ніж сам Рональд Данер, виявилася перекладачка, котра миттєво поставила весь зал, зокрема депутатів, на місце. При ідеальній тиші, при прикованій увазі публіки пан Данер відкрився, що пильно слідкував не лише за кожною статтею чи кожною ідею на засіданнях робочих груп з розробки Стратегії, але й за коментарями на Фейсбуку. За допомогою перекладача Ґуґл німець зумів зрозуміти, наскільки глибокою є прірва між цивілізованими дискусіями в європейських країнах та істеричними, лобістськими, чи популістськими лозунгами українських, а в даному випадку трускавецьких реалій.

- Ми матимемо власну волю й прийматимемо власні рішення, які відобразяться на майбутньому Трускавця! – сказав Рональд Данер. – Бо стратегія – це керівна лінія розвитку міста в наступні роки.

Затвердження Стратегії розвитку Трускавецького субрегіону було першим і найдовшим питанням в порядку денному чергової сесії ТМР. Перед тим депутати привітали з іменинами міського голову та кількох депутатів, вислухали народні музичні композиції, послухали інформацію очільника Дрогобицької місцевої прокуратури Юрія Малахівського про стан злочинності, мали можливість озвучити депутатські запити.

Після надання «зеленого світла» Стратегії розвитку Трускавця депутати затвердили ряд програм, котрі мають важливе значення для нормального функціонування міста, розглянули бюджетні питання.

І лиш яскравою іскринкою на сьогоднішній сесії промайнуло питання, яке є питанням життя та смерті для курорту. Введення воєнного стану болюче вдарило по санаторіях та інших закладах Трускавця. «Нема людей – нема сплачених податків в бюджет міста, а нема коштів – то нема успішного функціонування та розвитку», - на цьому наголосив депутат міськради Юрій Яворський, котрий звернувся до міського голови із запитанням, чи знає управління розвитку міста реальний стан справ на курорті на даний момент. Але важлива тема була перетворена в словесну перепалку та перехід на особистості.

Хоча Андрій Кульчинський зазначив, що відзнято відеоролик, в якому польські відпочивальники з санаторіїв «Шахтар» та «Карпати» заспокоюють, що у Трускавці все гаразд, все безпечно і підстав для хвилювання немає, та зате є підстави хвилюватися трускавчанам. Так, величезна кількість груп з Польщі відмовилася від відпочинку та лікування у Трускавці. Повальне скасування броні, особливо на Різдвяно-Новорічний період, обов’язково вдарить по бюджету оздоровниць, а відповідно і по бюджету працівників. Протести «євробляхерів» на кордоні теж внесли свою лепту в те, аби іноземці шукали інших можливостей оздоровлення та відпочинку, викреслюючи Україну. Нові закони щодо автомобілів на єврономерах стали черговою причиною для турботи тих, хто в`їжджає в Україну на власному автотранспорті. Московська пропаганда використовує це для продукування чуток, буцімто автівки відбиратимуть, або за них треба буде вносити заставу в 3 тисячі Євро. Хто поїде в Україну, почувши таке?

Натомість на найвищих щаблях влади про це не думають. Така собі депутатка від «Самопомочі» Анна Романова («спеціаліст» по курортах та туризму у ВРУ, до речі) навіть пробувала пояснювати, що воєнний стан – це стимул для внутрішнього туризму. Складається враження, що курорти держава залишила сам на сам з викликами воєнного стану.

Окрім загальних тенденцій Трускавець ще відчув втрату залізничного сполучення з окремими містами, зокрема втрату «Інтерсіті». Дійсно, хіба не прикро чути про запуски поїздів Львів-Перемишль чи Мукачево-Будапешт на фоні того, що про відновлення «Інтерсіті» Трускавець-Київ-Дарниця ніхто й словом не обізветься? Натомість міський голова Андрій Кульчинський вважає, що тим поїздом і так мало хто користувався. Але Юрій Яворський вважає інакше.

Кількахвилинна джентльменська розмова між двома «мужами стану» завершилася нічим. Невиправний оптимізм мера добрий хіба для того, аби ним заразитися. Песимізм представника «Кришталевого палацу» натомість є реалізмом без прикрас.

Те, що в 2018 році до Трускавця поляків стало їхати в сотні разів більше, ніж в 2010-2015, про що говорив Андрій Кульчинський – це правда. Але й те, що наново нав’язувати співпрацю з тими, хто розчарувався у тобі, про що сказав Юрій Яворський – теж правда.

А от стратегії як діяти в поточному моменті, щоб відпочивальники у Трускавці були хоча б на лютий-березень (бо грудень вже втрачений), ніхто не озвучує. А так хотілося б власне в цьому випадку почути: «Diese Strategie ist gut!».

Володимир Ключак

Після інциденту з роздушеним яйцем дрогобицька влада почала боротьбу з жінками-опозиціонерками

Сьогодні, 13 грудня, на сесії Дрогобицької міської ради під час виходу до трибуни голови земельної комісії депутатки Ірини Дзюрах (фракція «Народний контроль») стався невеличкий інцидент. Мешканка Дрогобича Анна Корягіна роздушила на потилиці Ірини Дзюрах сире куряче яйце, після чого покинула сесійну залу. Інцидент сфотографував громадський діяч Богдан Гринчишин, але на вимогу Богдана Гальчишака, помічника народного депутата Богдана Матківського («Народний контроль») змушений був під тиском видалити обидва зроблені фото. Також на сесії одна з представниць муніципальної варти Дрогобича відібрала ціпок у журналістки та громадської діячки Анни Волошин та замахнулася ним на неї, але не вдарила.

Після оголошеної вимушеної перерви в роботі сесії депутат Дрогобицької міськради Андрухів (фракція «Самопоміч») зачитав проект рішення про видалення з зали до кінця цієї каденції двох громадських активісток – Анни Корягіної та Лідії Надкерничної. Нагадаємо, що Анна Корягіна на цей момент і так вже була відсутня, бо вийшла відразу, роздушивши яйце на потилиці Ірини Дзюрах. Друге яйце, котре жінка припасла для секретаря міської ради Олега Хруща, їй використати не дали.

Після цього слово взяла Лідія Надкернична, яка обурилася тим, що в Дрогобичі влада намагається відгородитися від людей і згортає демократію. Міський голова Тарас Кучма наказав вимкнути мікрофон, проте громадська активістка Лідія Надкернична продовжила свій виступ.

Депутати перебазувалися з Мармурової зали, де споконвіків проходять сесії Дрогобицької міської ради, до світлиці ратуші, де переважно проходять прес-конференції та робочі зустрічі. На дверях до світлиці було проставлено Муніципальну варту, котра мала пильнувати, аби громадяни Дрогобича не подумали часом поцікавитися які ж рішення приймають їхні обранці. Оскільки влада Дрогобича декларує, що вона є відкритою та прозорою, то ці рішення згодом опублікують – навіщо людям пряма демократія та контроль за тим хто, як і за що голосує?

Таким чином жінки-діячки Лідія Надкернична та Анна Корягіна вже стали мішенню для дрогобицької влади. Окрім них від представниці Муніципальної варти Дрогобича до постраждалих мало не долучилася інвалід Анна Волошина. Ще раніше всю «демократію» по-дрогобицьки, «відкритість та прозорість» влади Кучми відчула інша відома громадська діячка – Віра Байса. Їй працівниками Муніципальної варти було перекрито доступ на щотижневу оперативну нараду.

На фото: 1) громадська активістка Лідія Надкернична, 2) громадська активістка Віра Байса.

Микола Непетрів

Про трихінельоз та малярію

Як захиститись від трихінельозу

Трихінельоз – захворювання паразитарного характеру, викликане появою круглих черв’яків в організмі, які мають назву трихінели. Зустрічається у багатьох ссавців, іноді навіть у птахів. Але остаточним господарем даного паразита є людина.

Впродовж останніх років в Україні, все частіше почали реєструватись окремі випадки, а іноді і спалахи захворювань на трихінельоз, які спричинені із вживанням в їжу м'яса і сала уражених трихінелами свиней, а також диких тварин.

Симптоми трихінельозу

Трихінельоз може протікати як у гострій формі, так і в хронічній. Ознаки хронічного захворювання не так явно виражені, як при гострій формі. Гострий трихінельоз супроводжується такими недугами:

- Лихоманка і озноб. На початковій стадії захворювання з’являється жар, температура тіла може сягати 40C. Дуже складно збивається і тримається близько 3 днів. Після чого спадає до 37C і зберігається не один місяць.

- Набряклість в області очей. Дуже часто цей симптом супроводжується кон’юнктивітом. Опухлість з’являється навіть на шиї, іноді вражає кінцівки. Це ознака важкої форми трихінельозу.

- Больові відчуття в м’язах і суглобах. Найчастіше болі проявляються спочатку в нижніх кінцівках, поступово поширюючись по всьому тілу.

Причини появи трихінельозу

Джерелом зараження людини на трихінельоз може бути вживання зараженого м’яса в їжу. Високий ризик появи трихінел у людей, які:

- вживають сире м’ясо в їжу;

- приймають в їжу погано термічно оброблену яловичину.

Зазвичай на трихінельоз уражаються групами під час застільних заходів.

Профілактика

Боротьба з трихінельозом здійснюється за двома основними напрямами:

- посилення ветеринарно-санітарного нагляду;

- широка санітарно-освітня робота.

Основою загальної профілактики трихінельозу служить дослідження свинини - «трихінелоскопією», яке проводять на м'ясокомбінатах, скотозабійних пунктах, м'ясо-молочних і харчових контрольних станціях. Для дослідження свинячих туш на трихінельоз беруть, як правило, ніжки діафрагми. При виявленні хоча б однієї личинки трихінел м'ясо знищують або направляють до технічної утилізації. Санітарно-просвітня робота повинна бути спрямована на поширення серед населення відомостей про трихінельоз.

Щодо природних осередків трихінельозу важливою профілактичною мірою служить закопування мисливцями тушок хижих тварин після зняття шкурок, ретельна термічна обробка м'яса диких тварин (ведмедів, кабанів тощо) при вживанні його в їжу, неприпустимість згодовування домашнім тваринам сирого м'яса диких тварин.

Є певні настанови щодо запобігання зараження трихінельозом при вживанні м'яса у побуті. Так, ефективне знезараження м'яса від личинок може бути при його заморожуванні при −20 °C протягом 3-х днів або при нагріванні до 58,5 °C протягом 10 хвилин, а також:

- піддавати термічній обробці непевне м'ясо свійських тварин таким чином, щоб у найтовщому місці шмата м'яса була температура, виміряна за допомогою харчового термометра, не менше ніж 63 °C, не вживаючи приготовлену таким чином м'ясну страву ще не менше 3-х хвилин після припинення безпосередньої термічної обробки через те, що всередині м'яса ще зберігається така температура, яка знешкоджує личинки;

- для приготування дичини така температура має бути не менша ніж 71 °C;

- для птиці — не менше 74 °C з тими ж самими, як і для свійського м'яса, подальшими діями.

Як запобігти зараженню на трихінельоз?

Щоб запобігти зараженню трихінельозом, слід купувати тавроване м'ясо, перевірене ветеринарно-санітарною експертизою, продаж м`яса без довідки ветсанекспертизи забороняється. Споживати м`ясо слід добре просмаженим або провареним. Термічна обробка м`яса на протязі 2,5-3 годин кусками товщиною до 8см повністю знезаражує м`ясо від личинок трихінел.

Не користуйтесь послугами “стихійних” ринків, не купуйте м`ясо та м`ясопродукти в місцях, не визначених для торгівлі. Це може зашкодити Вашому здоров'ю. При прояві перших симптомів захворювання звертайтесь до дільничного або сімейного лікаря вашого лікувального закладу.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"

Малярія

Малярія – це інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії (Plasmodium falciparum), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів.

Санітарно-ентомологічна ситуація в Україні залишається нестійкою. Відсутність повних даних ентомологічного моніторингу створює загрозу повернення місцевої передачі. За 2017р до України завезено 45 випадків малярії, з яких 36 вип. (80%) спричинені Plasmodium. falciparum., 3 випадки захворювання на тропічну малярію мали летальні наслідки.

Хвороба починається через 1 тиждень – 1 рік або навіть і через 2-3 роки (в залежності від форми малярії) після укусу. Першими ознаками захворювання є слабкість, головний біль, ломота в тілі, підвищення температури до 39 – 40°С і більше. Озноб змінюється на холодний рясний піт. Напади лихоманки повторюються періодично з різним інтервалом в залежності від форми малярії. Таким чином, малярія часто маскується під інші захворювання.

Швидше за все малярію можна «привезти» з ендемічної країни після відпустки, відрядження і т.п., тому від’їжджаючи в тропічні країни, небезпечні з малярії, необхідно потурбуватись за власне здоров’я, ознайомитись з пам’яткою щодо профілактики малярії, яка повинна бути в туристичному агентстві. Як захистити себе : перебуваючи в тропічній країні, де поширена малярія, слід вживати заходи обережності по захисту від укусів комарів: спати в кімнаті, де вікна і двері затягнені сіткою або сітчастою запоною, бажано просоченою інсектицидом; з сутінків до світанку одягатися так, щоб не залишати відкритими руки і ноги; відкриті ділянки тіла змащувати репелентом – засобом, що відлякує комарів, особливо під час перебування поза приміщенням ввечері та вночі.

Після повернення додому необхідно відразу повідомити дільничного лікаря про перебування в тропічній країні та здати кров для дослідження на малярію. При перших симптомах захворювання не чекайте поки температура знизиться, зникне лихоманка, а негайно зверніться до лікаря і обов’язково повідомте про перебування в тропічній країні, щоб своєчасно почати лікування, адже малярія може мати вкрай неприємні наслідки і навіть закінчуватись смертю.

Не слід забувати, що в нашій країні в теплий період року є всі кліматичні та природні умови для розвитку та передачі збудника малярії. І хоча у нас реєструвались тільки завізні випадки захворювання, все ж потрібно вже сьогодні потурбуватися та захистити себе і своїх близьких від непроханих крилатих гостей, які, до того ж крім інших незручностей можуть нагородити нас небезпечним захворюванням. Всі квартирки та фрамуги потрібно засітчити, а при прогулянках на свіжому повітрі та перебуванням за містом, особливо ввечері необхідно обробляти шкіру репелентами.

Специфічна профілактика. Вакцинація проти малярії у наш час не застосовується. Протималярійні вакцини перебувають на стадії розробки. У регіонах, що неблагополучні щодо малярії, з цією метою застосовують особам, які були в ураженій малярією місцевості, протягом усього періоду передачі малярії і 6 тижнів після нього протималярійні препарати.

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"Создан 13 дек 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником