Трускавецький вісник № 8 (1743) від 18 січня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 8 (1743) від 18 січня 2019 р.

18.01.2019У номері: Різдво в музеї; Прес-конференція Андріана Драновського та Андрія Тарнавського; Медична реформа; Короткі новини.

Короткі новини

Трускавець прийматиме перший етап світового Кубка з хортингу

Як інформують управління фізичної культури та спорту Львівської обласної державної адміністрації та прес-служба ЛОДА, з 23 до 28 січня 2019 року на базі санаторію «Карпати» (м. Трускавець, вул. Карпатська, 2) відбудуться змагання World Horting Cup – перший етап Кубка світу з хортингу. Хортинг – це вид спортивних єдиноборств, створений в Україні, що позиціонується не лише як бойове мистецтво, а як система комплексної фізичної підготовки, самовдосконалення, морального, духовного та культурного виховання. Походження слова «хортинг» – від назви острова Хортиця, де була Запорізька Січ.

Змагання відбудуться у 6 вікових категоріях: 8-9, 10-11, 12-13, 14-15, 16-17, 18 років і старші та у розділах «Двобій», «Сутичка», «Форма», «Показовий виступ». За попередньою інформацією очікується майже 250 спортсменів із Словаччини, Чехії, Білорусії, Йорданії, Таджикистану, Азербайджану, Йорданії, України.

Організатори змагань: Міністерство молоді та спорту України, управління фізичної культури та спорту Львівської ОДА, Всесвітня федерація Хортингу, Міжнародна федерація Хортингу, Європейська федерація Хортингу, Українська федерація Хортингу, Львівська обласна федерація хортингу, Трускавецька та Дрогобицька міська рада, ГКК «Карпати» м. Трускавець.

Офіційне відкриття Кубку Світу з хортингу – 25 січня 2019 року о 12.00.

У Трускавці думають над перевиданням книги про курорт в 1461-1936 рр.

В 30-х рр. ХХ ст. вийшла друком польськомовна книга лікаря Тадеуша Лоренца «Трускавець в 1461-1936 рр.». А нещодавно син автора перевидав твір батька, переклавши його на українську мову. Проте тираж перевиданої книги мізерний – всього лише 1 тисяча примірників. Видавець розповсюдив книгу в наукових та медичних колах України, і вона вже стала раритетом, практично так і не дійшовши до Трускавця. Тому зараз обговорюється ідея щодо нового перевидання цієї книги, щоб трускавчани та гості міста мали можливість ознайомитися з цим історичним нарисом, базованим на тривалій роботі д-ра Тадеуша Лоренца з архівними матеріалами.

Про це повідомив 17 січня міський голова Трускавця Андрій Кульчинський під час Різдвяної зустрічі в музеї історії курорту «Від Різдва до Йордану всюди чути коляду». Єдиний примірник, котрий вдалося отримати міському голові від видавця під час науково-практичної конференції урологів у Львові, Андрій Кульчинський подарував міському музеєві з нагоди 36-ліття від дня відкриття.

Мер зазначив, що хотів би почути думку фахівців-істориків, чи доцільно перевидавати дану книжкову позицію, наскільки цінним джерелом вона може бути для пізнання історії Трускавця, чи немає там часом якоїсь занадто ідеологічної складової чи певних упереджень. Як зазначив Андрій Кульчинський, якщо опінія істориків буде позитивною, тоді влада постарається віднайти кошти в міському бюджеті на перевидання книги д-ра Тадеуша Лоренца про Трускавець ІІ пол. XV – І пол. ХХ ст.ст.

Відбулося засідання Ради регіонального розвитку Доброгостова

Як інформує прес-служба Дрогобицької РДА, у середу, 16 січня, відбулося засідання Ради регіонального розвитку Доброгостова. У засіданні взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Руслан Щерба та заступник Володимир Ханас, керівники окремих структурних підрозділів райдержадміністрації та служб, депутати районної ради. Доброгостівський сільський голова Любомир Пасемко доповів про зроблене у селі за звітний період та презентував перспективний план розвитку території.

Так, в рамках мікропроектів у 2016-2018 роках було встановлено дитячі ігрові майданчики на території ДНЗ та проведено реконструкцію системи опалення та утеплення фасаду дитячого садочка "Півник".

В Доброгостівській школі в рамках енергозберігаючих заходів зроблено заміну вікон, дверей та газових котлів. Придбано обладнання (музичних інструментів) для Доброгостівської музичної школи. Забезпечене освітлення вулиць Стебницька, Грушевського, Героїв Майдану. Проведено поточний ремонт в місцевій амбулаторії загальної практики в с. Доброгостів.

У планах - будівництво «Громадського центру». Проект запропонований для фінансування за кошти ДФРР на суму понад 25 млн. грн. Заплановане також спорудження амбулаторії в рамках державної програми на суму понад 9 млн. грн. Також буде проводитись утеплення фасаду Доброгостівської СЗШ І -ІІІ ст.

На цьогорічний конкурс мікропроектів пропонується проект вуличного освітлення вулиць Івана Франка та Нова – 489 тис грн.; придбання кухонного обладнання для ДНЗ "Півник" – 200 тис. грн; капітальний ремонт даху Доброгостівської ЗСШ – 500 тис. грн.

Учасники зустрічі ставили питання стосовно проблем, які їх турбують: посилення соціального захисту малозабезпечених категорій громадян, проведення благоустрою села, стан доріг, пасажирських перевезень тощо.

Власна інформація

Здавши у ломбард свій телефон, дрогобичанин звернувся у поліцію із заявою про його крадіжку

В Дрогобицький відділ поліції у вересні минулого року звернувся 27-річний місцевий мешканець. Чоловік повідомив, що під час проїзду в маршрутному таксі невідома особа з кишені його куртки викрала мобільний телефон «Самсунг Гелексі».

Поліцейські відкрили кримінальне провадження та розпочали досудове розслідування, під час якого виявили телефон у одному з ломбардів міста.

Також правоохоронці з’ясували, що туди його здав сам «потерпілий», а після цього він пішов у поліцію та написав заяву про крадіжку.

Зловмиснику повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 383 (завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину) та ч.1 ст.384 (введення в оману суду або іншого уповноваженого органу) Кримінального кодексу України. Йому загрожує до двох років позбавлення волі. Досудове розслідування завершено, матеріали скеровані на розгляд суду.

Відділ комунікації поліції Львівської області

«Трускавецькурорт» розставив крапки над «і»

16 січня в приміщенні дирекції ПрАТ «Трускавецькурорт» пройшла прес-конференція. Формальна причина – розповісти про створення нового підприємства ТОВ «Трускавецькі лікувальні води», засновником якого є Товариство, та представити його очільника, довголітнього керівника ГГРЕСу Андрія Михайловича Тарнавського. Проте прес-конференція вийшла за межі цих двох формальних питань, а розмова очільника ПрАТу Андріана Драновського та керівника «Трускавецьких лікувальних вод» Андрія Тарнавського з журналістами вийшла щирою та невимушеною, а головне – змістовною. На нашу думку, були розставлені крапки над «і» в багатьох важливих для функціонування курорту питаннях.

В зустрічі взяли участь представники таких трускавецьких медіа: «Трускавецький вісник», «Трускавець-Онлайн», «Джерела Трускавця», трускавецьке міське проводове радіо, «Франкова криниця Підгір`я», «Трускавецькурорт». Після вступного слова Андріана Драновського, котрий фактично повторив те, що напередодні ПрАТ «Трускавецькурорт» оприлюднив у своєму прес-релізі, журналісти задавали запитання і отримували на них відповіді. Перше з них від автора цих рядків стосувалося ліцензії на видобуток мінеральних вод.

- Жодного дня не було перерви відносно того, що Ви називаєте ліцензією, а це називається спеціальним дозволом на користування надрами, - каже Андрій Тарнавський. - Зараз правом на користуванням надрами володіє ТОВ «Трускавецькі лікувальні води». Це фактично була процедура переоформлення. Законодавство України дозволяє це робити, тому й пішли на цей крок без жодних ризиків. Всі документи, які потрібні для користування надрами, в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» є.

На запитання про розширення функцій ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» порівняно з функціями філії ГГРЕС ПрАТ «Трускавецькурорт» Андрій Тарнавський відповів, що вистачає і тих функцій, якими займалася ГГРЕС. Бо, по суті, не створено якусь абсолютну нову структуру, ГГРЕС і далі займається тим, чим займалася до цього часу. Хоча штат дещо зріс – з 69 осіб до 80.

Андріан Драновський та Андрій Тарнавський розставили крапки над «і» також відносно інших питань:

- по спільному з міською радою підприємству щодо видобутку та продажі трускавецьких мінеральних вод наголошено, що є рішення ТМР № 697 від 9 листопада 2017 р., так що зайві коментарі недоцільні,

- верхній бювет не переходить в підпорядкування ТОВ «Трускавецькі лікувальні води», а залишається на балансі ПрАТ «Трускавецькурорт»,

- жодних порушень користування надрами немає, про що свідчить акт державної перевірки (перевіряла Державна служба геології та надр України в грудні 2018 р.),

- зараз проходить процес перепідписання договорів з суб’єктами господарювання, вже підписано 20 договорів з контрагентами, планується в найближчому часі підписати ще 15 угод, а оптимальним було б підписання угод з 84 суб`єктами господарювання – тоді б питання впровадження плати за вхід на бювет не стояло,

- відпуск мінеральних вод буде відбуватися так само, як і раніше,

- в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води» є конкуренти, котрі реалізують відпочивальнику не справжню трускавецьку «Нафтусю», а недосліджені води типу «Нафтуся», і про це в свій час буде сказано детальніше, а відповідні списки оприлюдняться.

Останнє питання, яке задали журналісти Андріанові Драновському та Андрієві Тарнавському, стосувалося будівництва ПП «Квітка Полонини» на межі першої санітарної зони. Чи реагують в ПрАТ та ГГРЕСі на це будівництво і як саме? Чи не зашкодить зведення багатоповерхівки нашим цілющим джерелам? Відповідь була дипломатичною – за дотриманням всіх норм відповідає не ПрАТ і не якісь інші суб’єкти господарювання, а виконком Трускавецької міської ради. Що ж стосується позиції «Трускавецькурорту», то підприємство після виявлення проведення земляних робіт «Квіткою Полонини» 26 грудня 2018 р. скерувало листи в екологічну інспекцію, ДАБІ та прокуратуру, датовані 03.01.2019, повідомив Андріан Драновський. Мета звернень – перевірити законність будівництва.

- В санітарній зоні не може бути будівель, - лаконічно підтримує цю позицію Андрій Тарнавський. – Ми повинні реагувати як надрокористувач, бо маємо надавати споживачу якісну воду.

Відео частини прес-конференції 16 січня можна переглянути в групі «Трускавець. Оперативно» на Фейсбуці за посиланням https://www.facebook.com/volodymyr.kluczak/videos/2054010234635657/

Володимир Ключак

Різдво в музеї

Різдво – це не лише один день в році, коли споминаємо народження нашого Спасителя Ісуса Христа. Різдво – це стан душі, який проявляється колядуванням та частуванням, невимовною радістю та духовним пробудженням, яскравими барвами та смачними запахами, добротою та людяністю. Неможливо по-справжньому пережити Різдвяні свята в самотині, в темряві, в моторошній тиші. Бо Різдво – це коли народилося Світло світу, це промови волхвів і спів пастушків, це колядницькі гурти, це пампухи та солодощі в мисці, яких вистачає і яких нікому не бракує.

Традиційно з нагоди Різдва Христового відбуваються Різдвяні зустрічі. У Трускавці вони проходять в бібліотеках, музеях, Народному домі та багатьох інших закладах. Таких зустрічей не буває забагато, як не буває забагато обдарування добрим настроєм та посмішкою.

Два музеї, котрі діють у Трускавці, також рік-річно долучаються до прослави Сина Божого, організовуючи Різдвяні зустрічі. І Художній музей Михайла Біласа, і старший за віком музей історії міста-курорту, збирають стільки людей, що інколи здається – стіни стареньких вілл «Ґопляна» та «Саріуш» не витримають, і свято розіллється на площі та вулиці курорту, захоплюючи щораз нових учасників, котрі, можливо, не знають як це по-справжньому відсвяткувати Різдво.

Різдво в музеї Біласа – це обов’язково виступи вихованців Трускавецької дитячої школи мистецтв імені Романа Савицького: колядки, віншування, вертеп. А ще святковий український вишитий стрій незмінної ведучої, директорки музею Олени Білас-Березової. А ще аура місця з роботами як майстра світової слави, нашого знаменитого земляка Михайла Біласа, так і юних вихованців образотворчого відділу школи мистецтв. Ну і, звісно, спільна коляда – як без неї? Плюс виступ представника влади, частування гостей, селфі в музеї, добра музика від старших виконавців. Головне, що все це – немов на одному подиху: не задовго, не нудно, барвисто, зі смаком.

Музей історії Трускавця в цьому році відзначає своє 36-ліття. Вірніше, відзначив 29 грудня 2018, адже саме в цей день у 1982 році відкрив свої двері історичний музей курорту. День народження музею відзначили спільно з Різдвом у двогодинній програмі, в котрій було все – і благословення отця-декана Петра Івасівки, і колядки та віншівки, і програма від Народного дому, і квест, котрий підготувала трускавчанка Лілія Собко, і подарунок від мера, і, звісно ж, частування. Тут колядували та слухали різдвяні балади та пісні у виконанні незрівнянних та талановитих Оксани Чіпак, Мар`яни Кравчук, Аліни Лепак, Віктора Тершака, Богдана Федуняка і багатьох інших (хай вибачать, що не вказуємо всіх прізвищ). А вміло вела святкове дійство господиня закладу (теж в традиційному українському строї) Галина Коваль.

Спеціально не описуємо розгорнуто події в обидвох музеях, адже жоден опис, жодні слова не здатні відтворити наявну атмосферу «тут і зараз». Щоб відчути дух Різдва в музеях міста-курорту, треба було просто всього-навсього прийти на анонсовані зустрічі і насолодитися радістю спілкування та колядування. Бо життя полягає не в тому, щоб наїдатися, напиватися чи нагромаджувати гроші чи речі, а в тому, щоб набуватися з хорошими людьми, бути в добрих компаніях, додавати повноти життя в кожен свій день.

Давно казали «Ці свята вже конем би не догнав». Дійсно, сьогодні вже Щедрий вечір, Йорданське надвечір`я, завтра Водохреща, а неділя, 20 січня, свято св. Івана, завершає цикл зимових свят. Але радістю Різдва можна жити ще до Стрітення. І не лише можна, а й треба. Для цього телефон та телевізор варто замінити на спілкування в родині та спільну коляду, для цього монотонність життя варто прикрасити походами «в люди», до музеїв, на фестивалі, на кіно або концерт, адже в Трускавці завжди є куди піти. І варто в цей радісний Різдвяний період зарядитися позитивною енергетикою добра та любові, щоб вистачило її і на весь Великий Піст, і на весняні Великодні свята, і на вибори, і на літо та осінь – аж до наступних Різдвяних свят. Дай Боже їх діждати всім нашим читачам та друзям!

Володимир Ключак, фото з відкритих джерел

У Трускавці з благодійним концертом виступить Національна Заслужена капела бандуристів України імені Георгія Майбороди

На Водохреща, 19 січня, у Трускавці пройде виступ Національної Заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди. Перший та єдиний у місті-курорті концерт цього колективу відбудеться в ГКК «Карпати» (поч. о 20.00).

Ініціаторами проведення такого концерту в Трускавці є заступник голови Дрогобицької районної ради Володимир Стецівка та генеральний директор ГКК «Карпати», голова МГО «Рада Старійшин» м. Трускавця Лев Грицак.

Що являє собою капела бандуристів, скільки артистів нараховує, як співпрацює з нашим краєм і чому ще досі не виступала у Трускавці? На ці запитання «Трускавецького вісника» відповідає директор-розпорядник Національної Заслуженої капели бандуристів Раїса Миколаївна Чорногуз.

- Національна Заслужена капела бандуристів України імені Георгія Майбороди – лауреат Шевченківської премії. У минулому році ми святкували свій сторічний ювілей. Капела заснована в 1918 році з ініціативи гетьмана Павла Скоропадського.

На даний час до складу капели входить 65 артистів, а загальна кількість працівників – 90 осіб. Особисто я працюю в капелі вже більше 30 років.

Зараз керує колективом ваш земляк із Золочева, Народний артист України Юрій Володимирович Курач. Ми займаємося потужною гастрольною діяльністю, їздимо зі своїми концертами, презентуємо свої програми в різних регіонах України. Дуже любимо заїжджати на Західну Україну, бо тут дуже вдячна публіка, і тут гарно сприймають наші програми. Хоча у всіх регіонах нас приймають добре, але тут приймають по-особливому, тепло та щиро.

В Дрогобичі ми вже, напевно, втретє за останні десять років, а от у Трускавці вперше. В Дрогобич ми останнім часом так часто їздимо, оскільки наш керівник закінчив Дрогобицьке музичне училище імені Василя Барвінського.

Дуже добре у нас складається співпраця з Дрогобицькою районною радою, зокрема заступником голови райради Володимиром Івановичем Стецівкою. Так що всі ці фактори сприяють тому, що в Дрогобичі ми часті гості.

Спілкуємося з військовими, з 15 реактивним артилерійським полком оперативного командування «Північ» (командир Григорій Дем`янчик), робимо для хлопців концерти. На їхнє запрошення ми були на Сході, на відзначенні 25-річчя цієї військової структури. Взагалі наша капела дуже часто буває в зоні АТО (тепер ООС). Буквально місяців зо три тому ми були в Авдіївці, Покровському. Дуже любимо, коли до нас на концерт приходять військові.

Звичайно, капела бандуристів – це не шоу і не розважальна програма, це національно-патріотичне виховання. В нас така концепція, така програма, і ми від неї не відходимо, а притримуємося того, для чого ми створені. Це українська народна пісня, це дума, це історична пісня. Зараз маємо багато творів, присвячених воїнам АТО.

У Трускавці ми будемо мати тільки один концерт – завтра, 19 січня, на Водохреща, в готельно-курортному комплексі «Карпати».

Ми дуже давно хотіли приїхати з концертом до Трускавця, я телефонувала і в Палац культури, і в санаторії, але все якось не складалося. Володимир Іванович Стецівка зробив нам такий дуже приємний подарунок, організувавши з керівником «Карпат» Левом Ярославовичем Грицаком цей концерт.

Це благодійний концерт, вхід на який є безкоштовним. Початок виступу о 20.00.

Так що запрошуємо трускавчан та гостей міста-курорту до «Карпат» на виступ нашої Національної Заслуженої капели бандуристів України імені Григорія Майбороди.

На фото: Національна Заслужена капела бандуристів України імені Георгія Майбороди;  директор-розпорядник Національної Заслуженої капели бандуристів України Раїса Чорногуз та заступник голови Дрогобицької районної ради Володимир Стецівка.

Підготував Володимир Ключак

Що зміниться в системі охорони здоров’я у 2019 році

Уряд змінює систему охорони здоров’я, щоб кожен українець міг отримати якісну та доступну медичну допомогу. З минулого року держава почала фінансувати медзаклади за принципом «гроші йдуть за пацієнтом», тобто оплачувати надання допомоги конкретному пацієнту.

Медреформа стартувала з первинної ланки меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Кожна людина отримала можливість вільно обрати свого лікаря, якому довіряє, незалежно від свого місця проживання чи прописки, та підписати з ним декларацію на обслуговування. Відповідно бюджетні гроші почали надходити до того медзакладу, де працює лікар, якого обрала людина.

Результати реалізації першого етапу медреформи:

- 24,5 мільйони українців обрали свого лікаря і підписали з ним декларації на обслуговування;

- медзаклади отримали від держави значно більше фінансування, що дало їм можливість збільшити в 2-3 рази зарплати лікарям, придбати необхідне устаткування та медичне обладнання;

- з’явились додаткові сервіси для пацієнтів – на прийом до лікаря тепер можна записатись онлайн або телефоном, отримати консультацію лікаря телефоном, зробити всі базові аналізи та дослідження в приміщенні амбулаторії.

Безкоштовна діагностика

З липня 2019 року бюджетні гроші підуть за пацієнтом на вторинний рівень меддопомоги - до поліклінік, де кожна людина зможе пройти безкоштовно обстеження, здати аналізи, отримати консультацію лікаря-спеціаліста. Єдина умова для безоплатного отримання цих послуг – мати направлення свого лікаря.

Працюватиме це наступним чином. Пацієнт за направленням лікаря самостійно обирає заклад, до якого звернутись. Поліклініки, що приєднались до реформи, матимуть на дверях наліпку «Безкоштовна діагностика». Людина звертається до обраного закладу, отримує там допомогу лікаря-спеціаліста (хірурга, офтальмолога, отоларинголога та ін.), проходить дослідження (рентген, УЗД, мамографія тощо), здає додаткові аналізи, а держава перераховує гроші закладу за надані цій людині послуги. Заклади отримають додаткове фінансування, а значить і можливість збільшити зарплати лікарям-спеціалістам, придбати сучасне медичне обладнання та медикаменти.

За програмою «Безкоштовна діагностика» можна буде безоплатно отримати 54 лікувальні та діагностичні послуги, серед них 12 аналізів, 6 видів УЗД, 5 видів рентгену, 4 види біопсії, мамографія, операції одного дня.

Доступні ліки за е-рецептом

У 2019 році буде продовжено дію урядової програми «Доступні ліки», за якою люди, що хворіють на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, бронхіальну астму, можуть отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою. На даний час це понад 260 препаратів, і їх кількість буде збільшуватись. За майже два роки дії програми було відшкодовано вартість ліків за понад 31 мільйоном рецептів.

З квітня отримати ліки за програмою можна буде за електронним рецептом. Е-рецепт дозволить пацієнтам отримувати потрібні їм ліки в будь-якій аптеці, що увійшла в програму, незалежно від її місцезнаходження. Препарат, виписаний лікарем, наприклад, у Києві, можна буде без проблем отримати за е-рецептом в аптеці Одеси.

Нові кардіоцентри

Уряд продовжує розбудову мережі кардіоцентрів. За 2017-2018 роки було профінансовано закупівлю 26 ангіографів для оснащення кардіоцентрів. У 2019-му буде придбано ще 13 ангіографів.

Ці карідоцентри працюють цілодобово без вихідних і в разі гострого інфаркту міокарду людина отримує допомогу в них безкоштовно (обстеження, стентування). Стенти та необхідні витратні матеріали придбані за державні кошти. Людина з інфарктом повинна потрапити в такий центр якнайшвидше, адже надання медичної допомоги в перші дві години після інфаркту зменшує смертність в чотири рази. Завдяки новим кардіоцентрам життя тисяч людей буде врятовано.

Реформа екстреної допомоги

З 2019 року уряд розпочинає реформу екстреної медичної допомоги. Перші області, в яких розпочнеться реформа – Вінницька, Тернопільська, Полтавська, Одеська, Донецька та місто Київ.

У цих регіонах будуть закуплені нові «швидкі» з новим обладнанням, створені сучасні диспетчерські, працівники бригад екстреної меддопомоги пройдуть додаткове навчання і будуть отримувати вищі зарплати. Завдяки цьому будуть врятовані життя тисячам людей, які потребують допомоги в екстрених випадках.

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:

«Якщо 3-4-5 років робити те, що передбачено планом реформи медицини, протягом цього часу українці будуть бачити позитивні зміни в системі охорони здоров’я, у підвищенні якості надання медичної допомоги.

Важливо діяти системно і послідовно. Українці отримають кваліфікованих лікарів, нормальні умови надання допомоги, а лікар - достойну заробітну плату».

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів УкраїниОбновлен 21 янв 2019. Создан 18 янв 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником