Трускавецький вісник № 9 (1744) від 21 січня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 9 (1744) від 21 січня 2019 р.

21.01.2019У номері: УРБАН-вечірка; Фестиваль «Нова радість стала»; Концерт Національної капели бандуристів України у Трускавці; Про булінг; Короткі новини.

Короткі новини

У Трускавці горів дім молитви

У суботу, 19 січня, у Трускавці сталося загоряння в домі молитви християнської церкви «Добра Новина» на вул. Бориславській, 47-А. Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив помічник пастора спільноти Руслан Цехмейстер. «Просимо про молитовну підтримку усіх, хто любить Господа і поважає Його Церкву! Хвала Богу за все!», - написав Руслан Цехмейстер.

За інформацією ГУ ДСНС України у Львівській області, повідомлення про пожежу надійшло до рятувальників о 10.14.  В церкві загорівся дах, людей на момент виникнення пожежі у будівлі не було. Пожежу локалізовано о 10.50, ліквідовано о 12.17. До ліквідації пожежі залучили 19 рятувальників та 5 одиниць спецтехніки. Причина виникнення загорання встановлюється.

Пожежа завдала значних матеріальних збитків братству християн віри євангельської у Трускавці. Дім молитви вони споруджували досить довго власними силами, а тепер доведеться його приводити до відповідного стану, віднаходити кошти на матеріали, ремонт, роботи. Але з Божою допомогою все буде добре, - впевнені в церкві «Добра Новина».

Міський голова Трускавця побував на конференції журналістів у Польщі

Об`єднання «Журналісти заради здоров`я» (Республіка Польща) організувало та провело новорічну конференцію у Варшаві. В ній взяв участь і міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, про що він повідомив на своїй Фейсбук-сторінці Авторам кращих публікацій про Трускавець вручено сертифікати на відпочинок в оздоровницях нашого курорту.

Стебничан закликають контролювати страховий стаж

У Трускавецькому сервісному центрі не припиняється індивідуальна роз’яснювальна робота серед фізичних осіб-підприємців щодо дотримання норм законодавства про працю та зайнятість населення. Про це інформує Трускавецький відділ обслуговування громадян Пенсійного фонду України.

Так, сьогодні 21 січня 2019 року, під гаслом “Будь захищеним – подумай про майбутнє”, працівники головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вийшли на підприємства роздрібної торгівлі м. Стебника щоб донести до підприємців та найманих працівників переваги легального оформлення трудових відносин.

Основна мета заходу – спонукати роботодавців легалізувати трудові відносини з найманими працівниками, адже отримуючи неофіційну зарплату, громадяни свідомо позбавляють себе гідної пенсії в майбутньому та соціальних гарантій сьогодні.

Під час зустрічей головні спеціалісти Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Людмила Чубик та Леся Гутчак наголосили, що несплата єдиного внеску, неподання звітів позбавляє права на зарахування до страхового стажу періодів підприємницької діяльності, а також залишає людину без соціальних виплат та впливає на розмір пенсії.

Для контролю за нарахованою заробітною платою, сплаченими страховими внесками та тривалістю страхового стажу запропоновано скористатись СМС-інформуванням та Веб-порталом електронних послуг Пенсійного фонду України,

Багато хто із стебничан замислились над питанням неофіційного працевлаштування.

У ході живого спілкування розповсюджено інформаційні тематичні буклети.

Додаткова інформація: у м. Стебник на обліку перебуває 5437 одержувачів пенсії, середній розмір пенсійної виплати – 2013,70 грн. 

Власна інформація

Є чим похвалитися, є з кого брати приклад

Вже два роки у Трускавці існує УРБАН-бібліотека. Вірніше, філія №1 Трускавецької ЦБС на вул. Бориславській, 36 існує вже майже півстоліття (більше сорока років), проте два роки тому відбулося її переродження, оновлення, котре й сліду не залишило від традиційної радянської бібліотеки зі стелажами на всю площу, єдиною послугою читання в читальному залі чи видачі книг на дім, нудьгуючими обличчями бібліотекарів через брак відвідувачів. Бо тепер тут послуг не злічити, відвідувачів завжди повно, а широкий простір зали та зручний овальний стіл для дискусій збирають трускавчан різних уподобань. І не тільки трускавчан – до УРБАН-бібліотеки Трускавця останнім часом зачастило чимало гостей з сусіднього Дрогобича, інших міст Львівщини, а бувають навіть гості з-за кордону,

Завідувач УРБАН-бібліотеки Віра Савка про пророблену за останні два роки роботу говорила рівно годину. І не тільки говорила, а й показувала, наглядно ілюструючи фотографіями та відеоматеріалами, що бібліотека може стати найкращим майданчиком для зустрічей громадськості – варто тільки захотіти. Найактивніші представники цієї громадськості, друзі бібліотеки, прийшли привітати Віру Савку та весь колектив УРБАН-бібліотеки з дволітнім Днем відродження. А заодно і «потусуватися» на УРБАН-вечірці, прихопивши з собою хто що міг – хто тортик, хто пляцок власного виробництва, а хто фрукти чи цукерки. При святі Водохреща учасники вечірки не лише пригадали найяскравіші моменти життя УРБАН-бібліотеки останніх двох років, а й гарно побавилися.

А згадувати було що. Перегляди документальних фільмів, обговорення Стратегії розвитку Трускавця, засідання Клубу англійської мови, презентації книг, літературні майстер-класи та зустрічі з кількома десятками поетів та письменників, тематичні вечори (для прикладу, вечір пам`яті Кузьми Скрябіна), майстер-класи (сіноплетіння, хусткування, виготовлення декоративних свічок, танці та чимало іншого), психологічні тренінги, круглі столи, дискусійні клуби, заходи для дітей, вечори на терасі та спільні святкування – це ще не весь перелік того, що робиться тут, в невеликій за площею бібліотеці-філії №1 (тепер УРБАН-бібліотека).

Під час частування кожен прагнув сказати щось добре про бібліотеку, її працівників та ті зміни, що тут відбулися: письменник Василь Кузан та поетеса Тетяна П`янкова, директор кінофестивалю «Корона Карпат», депутат ТМР Олег Карпин та керівниця проекту «Перехресні стежки» Анна Литвин, режисер Тарас Варивода та краєзнавець Микола Іваник, коуч Тетяна Доценко та керуюча справами ТМР Олена Петранич. А ще в гості в цей урочистий та радісний день на Бориславську, 36 завітали начальник управління розвитку міста Наталія Скибак, коуч Маргарита Дубовкіна, краєзнавці Іван Скибак та Ігор Ліщинський, голова Трускавецької міської асоціації інвалідів Надія Заблоцька з активом ТМАІ, журналісти Галина Носова, Ніна Федько, Віталій Циніцький, родини Кондратиків (Василь та Лідія) та Мотик (Оксана Мотика з діточками), активна трускавчанка Лілія Собко та фінансовий консультант Руслан Томенчук, а ще чимало інших справжніх друзів УРБАН-бібліотеки, котрі люблять сюди приходити і набиратися наснаги, знань, доброго настрою. На святі забракло лише представництва інших бібліотек міста та відділу культури.

Вечірка вдалася, і традицію таких зустрічей започатковано. Перший рік свого відродження УРБАН-бібліотека відсвяткувала оригінально – отриманням визнання, нагороди «Кришталевий Лотос» (премія «Гордість Трускавця» в номінація «культура»). Цього ж року дату відродження книгозбірні відзначили звітом, гостиною та забавами. Попри різноманітні поточні моменти, відсутність премій та похвали за добру роботу, попри нерозуміння окремих людей ролі бібліотек в житті цивілізованого суспільства працівниці УРБАН-бібліотеки роблять свою роботу якісно і не опускаючи рук. Честь їм за це і хвала!

Зі святом, УРБАН-бібліотеко, з другим Днем народження!

Володимир Ключак

Насолода для вух, краса для очей, прослава для Господа

А той третій празник Святе Водохрестя приніс чи привіз до Трускавця не лише помірний сніжок та легкий морозець, а ще й унікальний колектив – Національну Заслужену капелу бандуристів України імені Георгія Майбороди. Перший та наразі єдиний у місті-курорті концерт капели відбувся під час завершальної стадії зимових свят, на Йордан, в готельно-курортному комплексі «Карпати».

Національна капела бандуристів імені Майбороди – найстаріший колектив України, бо має вже 100 років. Очолює колектив Народний артист України Юрій Володимирович Курач. Капела постійно гастролює, має різноманітні програми на національно-патріотичну тематику. У Трускавці бандуристи виступили зі святковою програмою, в якій були і колядки, і щедрівки, і віншування, і патріотичні пісні, одну з яких було присвячено воїнам АТО, завдяки котрим ми могли спокійно, в затишку відсвяткувати Різдвяні свята.

Співочі колективи – не новина для Трускавця, а в час Різдва колядки лунають звідусіль і повсюдно. Проте такого виконання як це зробили бандуристи зі своїми чистими та сильними голосами, рідко коли почуєш. Мурашки по шкірі, в вухах аж дзвенить срібло голосів, а душа отримує насолоду від слухання та розуміння що ось воно, прекрасне, тут, в цьому залі. Розумієш, що найбільша привабливість Трускавця саме в тому, що тут, на курорті, можеш послухати та побачити те, чого інколи не дано і жителям столиці чи обласних центрів.

Широкі шаровари, сині жупани, звичайні та старосвітські бандури та інші музичні інструменти, злагоджені рухи пальців рук, складні пісенні композиції на кілька голосів, хорове виконання улюблених та забутих колядок і щедрівок, щирі побажання-віншування – година пролетіла дуже швидко. Зал не відпускав, кричав «Браво!», «На біс!», «Молодці!», і домігся-таки ще «Щедрика» з щебетливою ластівочкою.

Вхід на концерт був вільним, тож запрошенням скористалися не лише відпочивальники «Карпат», а й гості з інших оздоровниць та місцеві трускавчани. Залишалися вільні місця, тож направду шкода, що любителі доброго співу втратили можливість почути капелу імені Майбороди наживо. Але є надія, що бандуристи завітають до нас ще.

Ініціаторами проведення концерту в Трускавці були заступник голови Дрогобицької районної ради Володимир Стецівка та генеральний директор ГКК «Карпати», голова МГО «Рада Старійшин» м. Трускавця Лев Грицак. Національна капела бандуристів вже виступала в Дрогобичі, зустрічавши на залізничному вокзалі воїнів АТО після ротації, і цей виступ справив справжній фурор серед тих, хто мав можливість наживо почути виконавців. Повторимося – чисті та сильні голоси артистів справляють надзвичайно велику насолоду для слуху, тоді й колядки на прославу народженого Спасителя сприймаєш зовсім по-інакшому, замислюючись над потаємним, прихованим, глибинним змістом. А щедрівки, коріння яких сягає ще язичницьких часів, свідчать, що ми, українці – воістину древній та могутній народ, і жодна вража сила не здатна здолати нас, хоч і пробує це робити впродовж тисячоліть.

Щоб ви так чулися, як земличка в маю в святу неділеньку – земля у траві, трава в цвіті, дерева в листі, так щоб і в вас все було гойно та щедро, - бажають віншувальники. Вишиті сорочки підперезані крайками за давнім звичаєм, жупани виблискують, а міцні та вмілі руки видобувають з бандури предивні звуки. Добре, що є такі колективи як Національна капела бандуристів – вони будять дух, возвеличують історію, запалюють любов, несуть радість, славлять Господа, дарують свято. За це їм належиться наше щире «Дякуємо!» від тих, хто був на концерті, і тих, хто не зміг побувати на ньому фізично, проте був тут з нами серцем та душею.

Володимир Ключак

Провели коляду та відсвяткували соборність

22 січня Україна відзначає День Соборності України. Цього року – ювілей, адже рівно сто років тому, 22 січня 1919 року, УНР та ЗУНР об`єдналися в єдину державу, чим поклали початок збиранню розділених населеними етнічними українцями земель в одне державну утворення. Підавстрійська Галичина та підросійська Наддніпрянщина зробили крок назустріч одна одній і потиснули руки та обійнялися. Але завірюха часу знову розірвала їх в різні держави – аж до 1939, а потім до 1945 року. Але ще й по сьогодні населені етнічними українцями землі перебувають поза Україною, для прикладу Кубань, Воронежчина, Курщина. Дасть Бог, колись вдасться повернути і їх.

Соту річницю Соборності України гучно відзначають по всій державі. У Трускавці вже другий рік поспіль обласний фестиваль зимового фольклору «Нова радість стала» приурочують саме до цієї дати і проводять в другій половині січня. Фестиваль «прописався» в місті-курорті ще з часів міського голови Лева Грицака, отже, вже більше десяти років до Трускавця засніженими дорогами з`їжджаються колективи з усіх куточків Львівщини – Мостищини та Стрийщини, Жидачівщини та Золочівщини, Сколівщини та Старосамбірщини, Яворівщини та Жовківщини, Львова та об’єднаних територіальних громад. Вони приїжджають, щоб показати автентику свого регіону, заколядувати прастарі та незвичні колядки, розділити з іншими радість Різдвяних свят.

Щоправда, цього року старих автентичних колядок було менше, ніж зазвичай. На відміну від попередніх років лунало чимало нових авторських «зимових» пісень, присвячених Різдвяній тематиці, а на початку гала-концерту фестивалю навіть здавалося, що це не свято автентики, а черговий фестиваль сучасної творчості. Та все ж більшість учасників дійства, одягнені в старі галицькі строї, колядували традиційні колядки. Бо вони ніколи не набридають, не «приїдаються», вони любі серцю та душі, і треба їх співати частіше, причому саме спільно, соборно. Бо спостерігається негативна тенденція, коли наша молодь вже навіть не знає головної колядки «Бог Предвічний народився», котру останнім часом витіснила «Нова радість стала». Люди забувають слова колядок «Во Вифлеємі нині новина», «Небо і земля нині торжествують», а що вже казати за такі складніші твори як «Землю юдейську нічка вкриває» чи «Зійшла звізда чудна з восток на полудне». Жодні нові зимові пісеньки не замінять ті насичені глибинним змістом старі колядки, якщо ми їх, не доведи Господи, втратимо.

Учасників фестивалю «Нова радість стала» вітали зі сцени Палацу культури імені Шевченка міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, директор Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи Роман Береза, начальник відділу культури ТМР Тетяна Татомир. У кожному з їхніх виступів теми коляди, народної творчості та соборності України були тісно переплетеними.

На відміну від попередніх років, гала-концерт тривав не 2,5-3 години, а рівно дві. На жаль, не було показано вертепного дійства з Жидом та Жидівкою, Чортом та Смертю, Пастушками та Воїнами, Іродом та Ангелом, хоча чимало учасників прибуло на фестиваль саме в цих образах. Частинка драматичного дійства, котре показує мотиви з часів народження Христа-Спасителя, не зашкодили б, а навпаки, збагатили б святкову програму. Безперечним плюсом було те, що нагороджували грамотами учасників фестивалю не довго та нудно під кінець дійства, а безпосередньо після виступу кожного з них.

20 січня – останній день свят Різдвяно-Новорічного циклу. «Іван з хати виганяє», «Прийшов Іван Предтеча, забрав свята на плечі, поніс їх аж до Риму, а принесе на наступну зиму», - мовиться в народній творчості. Від сьогодні настає звичний в церковному календарі час, котрий зміниться в березні Великим Постом. У Трускавці час коляди використали по максимуму – в місті-курорті пройшло багацько святкових заходів в різних локаціях. Показово, що завершальним акордом святкувань стала соборна коляда колективів Львівщини, приурочена до Дня Соборності України. Соборність – це єдність, а як співається у відомій пісні «Боже Великий єдиний», «в єдності сила народу, Боже, нам єдність подай».

Христос рождається – славімо Його!

Володимир Ключак, фото автора та Любомира Поливки

Новий закон – нові обов’язки: що треба знати про булінг

Президент України Петро Порошенко підписав закон, який запроваджує відповідальність за булінг учнів.

Зокрема, змінами до закону «Про освіту» визначено такі повноваження керівника закладу освіти:

- розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування;

- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);

- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти».

Також по-новому визначено права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу доповнена абзацом такого змісту:

- повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

Батьки здобувачів освіти мають обов’язки:

- сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування);

- виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

Враховуючи наведене, якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу або безпосередньо директору.

Окрім цього, працює гаряча лінія з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей, до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді, до Національної поліції або Центру надання безоплатної правової допомоги.

Якщо свідком булінгу став педагог або інший працівник школи, то він повинен повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.

Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Директор школи повинен розглянути таке звернення та з’ясувати всі обставини булінгу. В подальшому, директор має скликати засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслити подальші дії.

Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то очільник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

До складу такої комісії можуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки постраждалого та «булера», керівник закладу та інші зацікавлені особи.

У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській областіСоздан 21 янв 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником