Трускавецький вісник № 30 (1765) від 28 лютого 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 30 (1765) від 28 лютого 2019 р.

28.02.2019У номері: Із сесії міської ради; Про Форум гостинності та курортології; Згадали про Лесю Українку.

Короткі новини

На зустріч з Кендзьором задіюють адмінресурс

Як інформує наше власне джерело, сьогодні, 28 лютого, о 16.00 в Народному домі Дрогобича (міському) – зустріч з Ярославом Кендзьором, одним із підписантів «листа львівської інтеліґенції» на підтримку Порошенка. Працівникам ряду держустанов сказано – явка обов’язкова.

Власна інформація

Ти себе українкою звала

«Ні, я жива, я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає!»

Велике серце мала Леся Українка… Поетеса любила Україну, жила Україною, боролася за Україну, творила, виливала своє слово для України. Вірність поетеси рідній Вітчизні, любов до неї виявилося і в доборі для себе літературного імені – Українка. Всебічно обдарована, з тонким відчуттям музики і образотворчого мистецтва, з нахилом до засвоєння мов, людина філософського складу мислення, Леся Українка виявила свій хист у різноманітних жанрах художньої літератури. Творчість Лесі Українки дійсно унікальна. Важко переоцінити світове значення творчої спадщини великої письменниці. І перлиною цієї творчості є її безсмертна «Лісова пісня». Ім’я нашої поетеси входить в когорту імен славетних митців світу, геніальні її твори служать людству, водночас славлячи Україну.

27 лютого, з нагоди 148-ї річниці від дня народження Лесі Українки в Трускавецькій центральній міській бібліотеці відбулася презентація книжкової виставки «Ти себе українкою звала». Провідний бібліотекар обслуговування юнацтва Олександра Пфайфер ознайомила присутніх з ліричними та драматичними творами геніальної поетеси.

Підготувала Олександра Пфайфер, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБС

Перемога чи підстава?

Данайців бійся, що дари приносять.

Гомер, «Іліада»

На тобі, небоже, що мені негоже.

Українське народне прислів`я

Історичним моментом пробували жартома назвати пропозицію ПрАТ «Трускавецькурорту» Трускавецькій міській раді ввійти своєю часткою в ТОВ «Трускавецькі лікувальні води». Це підприємство, створене наприкінці минулого року, є фактично тією ж філією ГГРЕС ПрАТу (тільки з іншою назвою) та орендотримачем гідромінеральної бази курорту. Бо фактичним і юридичним власником гідромінеральної бази і надалі є ПрАТ «Трускавецькурорт».

Про створення спільного підприємства ПрАТ «Трускавецькурорт» та Трускавецької міської ради з видобування та реалізації трускавецьких мінеральних вод говорилося вже не один раз. Востаннє – після перемоги Андрія Кульчинського на мерських виборах у 2015 році. Тоді вже й меморандум встигли підписати, і необхідність створення такого СП пробували пояснити. Але затія закінчилася пшиком. А створене рішенням сесії комунальне підприємство міської ради «Трускавецька ГГРЕС» так і залишилося мертвонародженим дитям популізму та окозамилювання.

І ось настає останній день календарної зими 2019 року. Хоча порядок денний не віщує якихось несподіванок, та до мікрофона запрошують керівника юридичної служби ПрАТ «Трускавецькурорт» Андріана Копинця, який намагається пропозицію про створення СП подати якомога урочистіше та привабливіше. Невербаліка видає хвилювання доповідача – переступання з ноги на ногу, не дуже щира посмішка, намагання жартами приховати невпевненість, безперервне теребіння пальцями газети «Франкова криниця Підгір`я” зі статтею про Юлію Тимошенко на першій сторінці і звітом про виконання бюджету Трускавця в 2018 році всередині.

- 28 грудня 2018 року спецдозвіл на користування надрами було переоформлено з ПрАТ «Трускавецькурорт» на ТОВ «Трускавецькі лікувальні води», - розповідає Андріан Копинець. – 2 січня було переоформлено акт надання гірничого відводу. Тобто, з 28 січня минулого року експлуатацію Трускавецького родовища мінеральних вод вже здійснює ТОВ «Трускавецькі лікувальні води». Маючи всю гідромінеральну базу, всі дозвільні документи, дозволи тощо, і усвідомлюючи наші домовленості, які були три роки тому, 20 лютого було подано пропозицію міській раді про участь у цьому товаристві з часткою до 50%. Який буде ваш внесок – це вже вам вирішувати, але яким би він не був, наша пропозиція залишається в силі. Тобто, 50% «Трускавецькурорт» готовий віддати міській раді. Кажу ще раз – це не жарт. У пропозиції вказано «провести на сесії із залученням громадськості та публічним висвітленням». Тому що якщо зараз почнеться якась протидія, то повірте, ніхто не буде просити, падати в ноги і так дальше. Це, мабуть, історичний момент, і я радий, що беру в ньому участь. Ми зробили фірму і на блюдечку її принесли…

Відео виступу Андріана Копинця на сесії Трускавецької міської ради 28 лютого можна переглянути в мережі Фейсбук у групі «Трускавець. Оперативно» за посиланням https://www.facebook.com/volodymyr.kluczak/videos/2118135344889812/

Після виступу юриста ПрАТу до нього було ряд запитань від депутатів. Зокрема, Зоряна Домбровська (фракція «УКРОП») запитала яка загальна вартість гідромінеральної бази та чи ця пропозиція ввійти до складу ТОВ стосується лише міської ради чи й приватних структур. Адже не виключено, що окремі санаторно-курортні комплекси Трускавця могли б теж внести свою лепту у збереження та розвиток гідромінеральної бази курорту. Андріан Копинець відповів, що поки що це пропозиція тільки для міської ради. Він також наголосив на тому, що як тільки «Нафтусю» почнуть бутилювати (продавати в пляшках), тоді гідромінеральній базі, а отже і курорту може настати кінець.

Андріан Васильович висловив своє бачення яким шляхом може йти СП. Є три варіанти, каже представник ПрАТу: 1) запроваджувати платний вхід на бювет, 2) дотувати видатки на видобування і подачу «Нафтусі» та інших вод до бювету, і тоді вся Україна може їздити пити безкоштовну воду до Трускавця, 3) повісити на двері бювету колодку.

Депутати одноголосно погодилися, що пропозицію ПрАТу по спільному підприємстві треба розглянути. Деякі, щоправда, дуже (аж занадто) оптимістично поставилися до цього «подарунку», плещучи в долоні і забуваючи, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Обмін люб`язностями між А. Копинцем і депутатом міськради Р. Бучковичем нагадував Будапештський меморандум, який ніколи не мав бути порушеним, хоча ні до чого конкретно не зобов’язував і не має юридичних наслідків.

В сесійній залі був присутній і генеральний директор ПрАТ «Трускавецькурорт» Андріан Драновський, але він в дискусію не втручався. Після виступу Андріана Копинця та його відповідей на запитання депутатів сесія перейшла до розгляду питань порядку денного, першим з яких було внесення змін до бюджету міста на 2019 рік (доповідав начальник фінуправління Микола Федоричак).

ПрАТ «Трускавецькурорт» вже стільки разів «йшов назустріч» міській владі, обіцяв та підписував «дорожні карти» і меморандуми, що теперішня пропозиція не може сприйматися як однозначно позитивна. Досить лише пригадати складні стосунки ПрАТу з міським головою Трускавця 2002-2010 рр. Левом Грицаком, котрий твердо відстоював інтереси громади міста, досить лише подивитися на вулицю Шевченка, котру ПрАТ зобов’язувався відремонтувати (заасфальтувати) після будівництва «Міротелю», натомість місто робило її за власні кошти, досить пройтися нагірною частиною курорту, щоб побачити «блискучі менеджерські якості» Товариства і те, наскільки вони пішли на користь чи на шкоду курорту в цілому.

Хто обманював раз чи два – тому віри нема. В зв’язку з цим пригадується китайська казочка про чоловіка, котрий вилізав на дерево на околиці села і волав: «Людоньки, рятуйте! На мене напав тигр!». Всім селом люди збігалися, а він з дерева лише хихотів та реготав до упаду – ось, мовляв, як я вас надурив. І так було кілька разів. Коли ж одного разу на цього брехуна дійсно напав тигр, то всі волання про допомогу селяни проігнорували, думаючи, що той знову бреше. І так тигр брехуна зжер.

Із депутатських запитів

LI сесія Трускавецької міської ради – це не лише розгляд важливих питань порядку денного, а й актуальні питання життєдіяльності міста, підняті депутатами в запитах та зверненнях.

Микола Сеньків прохав посприяти в освітленні дитячого та спортивного майданчиків на Сагайдачного, 26, та вимагав забрати павутиння кабелів з нових опор зовнішнього вуличного освітлення на цій вулиці.

Василь Тимчишак звернувся з пропозицією забрати два сміттєві баки з-перед будинку 4 на вул. Стуса, або хоча б облагородити там майданчик. Також депутат звернув увагу на стан доріг у Трускавці, оскільки «зліз сніг – злізли і дороги».

Іван Герльовський вкотре підняв тему руїн колишнього магазину «На полі», де збираються алкоголіки та наркомани. Власник майна, як повідомила начальник управління комунального майна ТМР Ольга Сегер, зареєстрований на Сейшельських островах.

Володимир Ключак

Трускавець став центром започаткування дискусії про курортологію та гостинність Карпатського регіону

Потужним поштовхом для дискусій та обговорень актуальних питань туристично-відпочинкової сфери став Перший Східноєвропейський Форум гостинності та курортології, який вчора, 27 лютого, стартував у Трускавці. На два дні 250 учасників з України, Польщі, Словаччини та Угорщини приїхали в Трускавець, щоб поділитись досвідом, дізнатись про перспективи розвитку Карпатського регіону в напрямку туризму та щоб нагородити лідерів галузі відзнакою «Кришталевий Лотос».

У перший день Форуму, в рамках панельної дискусії «Проблеми і перспективи розвитку міст-курортів в Карпатському регіоні Європи», разом з керівниками польських міст доповідав Андрій Кульчинський – міський голова Трускавця. Він розповів про головні проблеми туристичної сфери в українських реаліях, які турбують сучасні курортні міста, а саме незначний відсоток промоційних активностей. Разом з тим Андрій Кульчинський зазначив, що в цьому році Трускавець відвідала рекордна кількість відпочивальників з Польщі, що свідчить про активну роботу в напрямку залучення іноземних туристів.

«Ми прихильно відносимось до всіх проектів в напрямку відкриття нових прямих сполучень з Польщі до України – як наземних, так і повітряних. Ми часто ведемо переговори з керівниками авіакомпаній, щоб налагодити логістику. Нас також цікавить промоція ширшого спектру послуг, які відпочивальники можуть отримати в Трускавці, це стосується операцій з реабілітацією, косметології та інших. Ми також розуміємо, що визначним є вплив інфраструктури, яку ми сьогодні активно відновлюємо. Працюємо також в напрямку повернення у власність громади джерел мінеральних вод», - наголосив Андрій Кульчинський.

Варто відзначити – польські колеги прихильні до Трускавця. Аби мотивувати поляків подорожувати в Трускавець, вони радять лобіювати питання щодо удосконалення та збільшення кількості переходів через кордон. Вважають, що необхідно пришвидшити процес децентралізації, що дасть додатковий грошовий ресурс, як від держави, так і від західних партнерів для розвитку. Польські гості наголосили, що місто гарно виглядає, та пишаються, що в Україні мають гідного партнера для реалізації програм транскордонного співробітництва.

Форум гостинності та курортології триває. Сьогодні, 28 лютого, учасники зберуться на не менш цікаві панельні обговорення. Одна з найочікуваніших - «Вплив розвитку інфраструктури, шляхів і центрів сполучень на загальний економічний розвиток в Карпатському регіоні Європи». Спікерами цієї дискусії будуть Богдан Матківський – депутат Верховної ради України, Богдан Жондца – депутат Сейму Польщі, Тетяна Романовська – генеральний директор аеропорту Львів ім. Данила Галицького.

Слід зазначити, що Перший Східноєвропейський Форум гостинності та курортології «Кришталевий Лотос» відбувається у Трускавці за підтримки Трускавецької міської ради, управління розвитку міста та міського голови Трускавця Андрія Кульчинського. Це іміджевий захід, який покликаний зробити наше місто-курорт одним з центрів розвитку Карпатського регіону.

Леся Боднар (текст і фото)Создан 28 фев 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником