Трускавецький вісник № 35 (1770) від 14 березня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 35 (1770) від 14 березня 2019 р.

14.03.2019У номері: Громадські слухання щодо платного входу в бювет; Зі звіту голови Дрогобицької РДА Андрія Шевкенича; Про освячення меморіальної таблиці в честь Олекси та Романа Різняків; Фініш «Карпатія Оупен»; Підтримка багатодітних родин; Правець; Сни.

Короткі новини

Мандрівка королівством книг

В гості до дитячої бібліотеки завітали діти старшої групи “Казкова” дитячої установи “Ялинка” зі своїми вихователями Галиною Лесик та Надією Кваснікевич.

Бібліотекар Віра Лучковська ознайомила дітей з книжковим королівством – бібліотекою. Розповіла їм казочку про те, як правильно поводитись з книжками.

 Що люблять слухати найменші дітки? Звичайно, казки. От і вирішили цього разу в повній мірі зануритися у чудову книжково-казкову країну – бібліотеку! Малюки згадували найулюбленіші казки, поділилися своїми дитячими враженнями, старанно із задоволенням відгадували загадки та уривки з казок. Дітям читають книжки, вони знають багато казок – це довела проведена бібліотекарем Вірою Лучковською казкова вікторина “Галявина казок”.

Малюків привабила бібліотека своїми новими цікавими книжечками, і вони після екскурсії зі своїми батьками прийшли, щоб записатись у бібліотеку.

Власна інформація

Випустили пар

Громада Трускавця – проти платного входу в бювет. Так одним реченням можна охарактеризувати тригодинні громадські слухання, котрі пройшли у четвер, 14 березня, в Народному домі Трускавця.

Ініціатором слухань виступили Приватне акціонерне товариство «Трускавецькурорт» та засноване нею Товариство з обмеженою відповідальністю «Трускавецькі лікувальні води». Відповідно головними доповідачами на слуханнях були генеральний директор ПрАТу Андріан Драновський та очільник колишньої філії ГГРЕС (тепер ТОВ «ТЛВ») Андрій Тарнавський. Тема громадських слухань: «Введення плати за надання послуг з видобутку, транспортування, підготовки та відпуску мінеральних вод в бюветі №1 Трускавецького родовища мінеральних вод та курорту Трускавець на майбутнє».

Вже з самого початку слухань було зрозуміло, що розмова буде нелегкою. Адже в зал набилося не лише працівників «Трускавецькурорту» - сюди поприходило чимало небайдужих трускавчан, громадських активістів, депутатів, журналістів. Стало очевидним, що «фейсбучні війни» за перенесення зборів на неділю (бо, мовляв, люди на роботі, хто ж прийде) – це ніщо інше, як маніпуляція. Складається таке враження, що у Трускавці на слухання такого роду був би повний зал не тільки посередині робочого дня, а й опівночі, або й на Великдень. Особливо для тих, для кого немає іншої можливості похизуватися красномовством.

«Ведучим» зборів ПрАТ «Трускавецькурорт» призначив журналіста зі Львова – представника приватного ЗМІ одіозного місцевого олігарха, причетного до СДПУ(о). Трускавчани відразу ж сприйняли в штики як саму особу «модератора», так і його намагання встановити власні правила, які полягали в наданні громаді статусу пасивного слухача. Отож відразу після виступу Андріана Драновського трускавчани взяли ініціативу у свої руки, перейшовши до запитань, виступів та звинувачень. Досить лише сказати, що першим, хто відвоював своє право на слово, був Почесний громадянин Трускавця, непримиренний ворог «Трускавецькурорту» Мирон Бучацький. І найпершим його звинуваченням в адресу власників ПрАТу було звинувачення в беззаконні та викачуванні ресурсів Трускавця на догоду олігархам.

Не назвеш друзями ПрАТу і інших учасників дискусії. Серед тих, хто давав гострі запитання та сипав разючими фактами, від яких не було солодко ані Андріану Драновському, ані Андрію Тарнавському, були міський голова Трускавця 2002-2010 рр., генеральний директор ГКК «Карпати», голова МГО «Рада Старійшин» Трускавця Лев Грицак, громадський діяч, голова ГО «Трускавецький Автомайдан» Олександр Богуцький, голова ГО «Клуб греко-католицької інтелігенції м. Трускавця» Володимир Шиманський, колишній керівник бювету, приватний підприємець Ігор Комарницький, очільник ГО «Довіра» Ігор Кісак, громадські діячі Віктор Пиців, Андрій Осадчий, Віра Стецик, Василь Дяків, депутат міської ради Роман Бучкович. У кожному виступі – вболівання за долю рідного міста, тверда воля недопущення платного входу в бювет, гіркота від того, що через ПрАТ «Трускавецькурорт» славетне місто-курорт зі 190-літньою історією пробуксовує і скоро опиниться на задвірках курортного життя України. Та вже Східниця нас перегнала! – з розпачем вигукує Віра Стецик, і з цим важко не погодитися. І аж ніяк не підсолодив гірку пілюлю голої правди виступ міського керманича сьогодення Андрія Кульчинського, котрий мав необережність заявити, що зараз доходи міста в доларовому еквіваленті найнижчі за останні десять років.

Переповідати кожен виступ було б неправильно, і це зайняло б багато місця і часу. Першу годину спілкування можна переглянути у відеотрансляції в групі «Трускавець. Оперативно» за посиланням https://www.facebook.com/volodymyr.kluczak/videos/2137070936329586/ В цій же групі можна переглянути і виступ Лева Грицака. В цілому ж градус напруги під кінець зустрічі вдалося дещо знизити власне після виступу міського голови Андрія Кульчинського. Склалося враження, що ці слухання – це виключно промацування ґрунту відносно створення спільного підприємства з ПрАТом по видобутку і реалізації «Нафтусі» та інших лікувальних вод Трускавця. Мер натякнув, що близько 90% депутатів підтримують цю ідею і готові за це проголосувати.

Громадські слухання нічого не вирішують! Це повинні пам’ятати всі, хто очікував від зустрічі 14 березня якихось голосувань, кардинальних змін чи, зрештою, елементарного прийняття якогось рішення. Що з того, що міська рада прийняла рішення про відновлення роботи комунальної ГГРЕС? Де ця комунальна ГГРЕС? На папері? Що з того, що міська рада під тиском громадськості заборонила вводити платню за вхід до бювету? Як бачимо, питання мусується знову і знову, щоб до нього звикли. Це як з так званим «вікном Овертона», коли людину поступово та з допомогою маніпуляцій можна привчити до будь-чого. Навіть до думки, що канібалізм – це добре, бо хто їсть людей, той їх любить.

Кожна розмова про платний вхід в бювет боляче б`є по іміджу Трускавця. Бювет – не музей, щоб брати платню за вхід до нього. Якби треба було платити за «Нафтусю» в бюджет міста, то інша справа, а от навіщо фінансувати сепаратистів, адже власники ПрАТу – це не люди з бездоганним минулим і не проукраїнськими поглядами сьогодні. Сама ж «Нафтуся» під загрозою, бо якщо вона і надалі буде у власності ПрАТу, то їй може бути гаплик. Чого опромінюєте та кварцюєте воду? Це лише невеликий перелік запитань та зауважень, того «крику душі» Трускавця, який був озвучений вустами її найкращих та найсміливіших представників. Але цей крик навряд чи почутий належним чином міською владою. Шкода, але цей крик душі так і може залишитися голосом волаючого в пустелі. Бо тільки коли приходить біда, тоді згадують про пророків.

І наостанок про оптимістичне. Мета у слухань була одна – випустити пар. Як зазначив наприкінці зустрічі Андріан Драновський, слухання вдалися, адже своє слово сказали і громада, і влада, і Товариство (тобто, ПрАТ). Зовсім інша річ, що до думки громади двоє останніх не прислухаються. Змовники (в даному випадку це чинна влада міста та ПрАТ «Трускавецькурорт») плестимуть свої сіті з надією, що їм вдасться ошукати громаду і все подати як великі досягнення та благо для громади, як порятунок курорту і як єдино правильне бізнесове рішення в непростих економічних умовах. Але буде дуже зле, якщо ті інтригани і самі потраплять в ті сіті, і весь курорт занапастять. Бо народне прислів`я в записі Степана Руданського гласить: «Хтів пан когось ошукати, та й сам ошукався».

Пар випустили. Процес створення СП і платного входу в бювет просуватимуть і надалі. Але чи буде від цього у виграші Трускавець? І чи не стане власне через платну «Нафтусю» наше славне місто-курорт сировинним придатком потужної в майбутньому Східниці? Хочеться вірити, що ні. Але тверезий розум каже, що сліпо вірити в добрі наміри ПрАТу не можна…

Володимир Ключак

Міжнародні гірськолижні змагання «Karpatia OPEN» фінішували в Польщі

10-11 березня 2019 року в польському місті Устрики Дольні фінішували перші міжнародні дитячі змагання з гірськолижного спорту «Karpatia OPEN». Заснували їх ТОВ «Буковиця» та Міжнародний Центр «Європейська інтеграція України». Турнір проходив в три етапи: в Словаччині, Україні та Польщі. Приймали етапи міста Дольний Кубін, Трускавець та Устрики Дольні.

В змаганнях брали участь спортсмени віком 10-15 років, котрі регулярно займаються гірськолижним спортом та беруть участь в різноманітних турнірах. Отож, рівень юних гірськолижників був надзвичайно високим, а самі змагання дуже видовищними.

Третій етап змагань проходив на схилах гірськолижного комплексу Лаворта, що неподалік польського міста Устрики Дольні. Спортсмени змагались два дні: перший день в дисципліні слалом-гігант, другий день – спеціальний слалом. І саме польські змагання вирішували долю першого командного Кубка «Karpatia OPEN».

Всі спортсмени викладались на повну, але все ж таки за результатами трьох етапів найкращий командний результат показала українська команда «Сніжинка» з міста Борислав – 1 890 очок, друге місце: команда спортивної школи міста Устрики Дольні (Польща) – 1 855 очок, і третє місце: команда спортивного клубу «Кубінска Хола» з міста Дольний Кубін (Словаччина) – 760 очок.

Урочиста частина і нагородження відбувались в надзвичайно святковій і урочистій атмосфері в прекрасному та сучасному будинку культури міста Устрики Дольні. Перед нагородженням учасники і гості турніру змогли насолодитись концертом за участю танцювальних колективів цього карпатського містечка. Після концерту учасників і гостей привітали бургомістр Устриків Дольних Бартош Ромовіч, голова організаційного комітету змагань «Karpatia OPEN» Іван Цегенько та керівник відділу спорту та молоді з словацького міста Дольний Кубін Мірослав Драб. Після цього розпочалось нагородження спортсменів в різноманітних вікових категоріях. Медалі і відзнаки вручали спортивний директор «Karpatia OPEN» Дмитро Мицак, керівники словацького, українського і польського етапів Іван Гечко, Віталій Мицак та Бартломей Кандзьолка. Завершилось нагородження врученням Кубків «Karpatia OPEN» за всі три місця та спільною фотографією під знамениту пісню-гімн «We are the champions».

По завершенню офіційної частини на гірськолижному комплексі Лаворта відбулось святкування завершення турніру та гірськолижного сезону 2018-2019, під час якого представники трьох країн домовились про проведення «Karpatia OPEN» в сезоні 2019-2020. Отож, попереду в нас нові змагання і нові досягнення!

Організатори висловлюють щиру подяку всім, хто долучився до організації і проведення турніру в цьому сезоні, а також запрошують до партнерства в наступному турнірі.

Іван Цегенько, голова правління Міжнародного Центру «Європейська інтеграція України»

На звіті Андрія Шевкенича повідомили про планований злочин

/Дрогобицький район: успіхи та проблеми/

У середу, 13 березня, в Дрогобицькому районному народному домі відбулася важлива подія – звіт голови Дрогобицької РДА Андрія Шевкенича. 300-місний зал не зміг вмістити всіх бажаючих послухати очільника району, тому певній частині людей довелося стояти. Втім, на кінець звіту вже було чимало вільних місць – не кожному під силу витримати більш ніж три години насиченої розмови. Хоча на звіті обійшлося без інцидентів та провокацій, та все ж було кілька важливих моментів, на які слід звернути увагу.

Перший – ненадання слова міським головам регіону. На відміну від попередніх звітів попередніх голів ДРДА, які традиційно проходять в лютому-березні, цьогоріч ні в президію не запросили, ні слова не надавали мерам міст Дрогобиччини.

Другий – замовчування теми Броницького сміттєзвалища. Якщо минулого року це була тема №1 на звіті тодішнього очільника РДА Володимира Шутка, то тепер навіть саме слово «Брониця» не прозвучало.

Третій – ті, хто виступає після звіту, щороку є одними й тими ж людьми. Громадські активісти Лідія Надкернична, Василь Дмитришин, Андрій Брезецький, депутат облради Михайло Задорожний, депутати райради Руслан Цеслів, Микола Мандзяк, сільський голова Медвежі Степан Коваль…

Четвертий – під час звіту, як це не дивно, не було названо прізвища діючого Президента України. Хоча більшість доповіді і Андрія Шевкенича, і заступника голови Львівської ОДА Ростислава Замлинського була присвячена досягненням діючої влади.

П’ятий – на відміну від звітів міських голів Борислава та Трускавця, в райні не було нардепа Богдана Матківського, а його помічника Богдана Гальчишака, котрий міг би розповісти про співпрацю районної влади і народного депутата, теж не запросили до слова.

Успіхи

Близько години часу з загальних трьох годин зустрічі тривав виступ голови Дрогобицької РДА Андрія Шевкенича. За цей час було сказано про основні напрямки роботи: від ремонту доріг до зрушень в освіті та медицині, від реалізації соціально-економічних проектів до створення нових робочих місць, залучення інвестицій, придбання квартир для дітей-сиріт.

Андрій Шевкенич на посаді голови Дрогобицької РДА перебуває неповних сім місяців. В середині серпня Президент України своїм указом призначив Андрія Івановича на цю посаду, котра була вакантною близько півроку, відколи попередній очільник ДРДА Володимир Шутко написав заяву на звільнення за власним бажанням. Тож звіт Андрія Шевкенича стосувався не так семи місяців його діяльності, як радше останніх трьох років функціонування ДРДА: що зроблено, що вдалося, чим можна похвалитися.

Оскільки звіт голови ДРДА буде опубліковано повністю на офіційному сайті райдержадміністрації, то обмежимося основними тезами, які прозвучали у виступі Андрія Шевкенича:

- За кошти ДФРР в Дрогобицькому районі реалізовувалося чотири проекти на загальну суму 13,4 млн. грн. (добудували школу та відновили системи опалення із застосуванням енергозберігаючих технологій в с. Сторона; реконструювали системи теплопостачання в межах впровадження комплексних заходів з енергоефективності Унятицької середньої загальноосвітньої школа I—II ступеня; провели реконструкцію нежитлової будівлі під дитячий садок в с. Уличне; добудували Новокропивницький НВК І-ІІІ ст.; з обласного бюджету розвитку район отримав 12,5 млн грн на реалізацію п’яти об’єктів, а саме: реконструкція ДНЗ в с.Нагуєвичі; придбання частини нежитлового приміщення колишнього дитячого садочку в с.Верхній Дорожів; капітальний ремонт фасаду приміщення та благоустрій території районного народного дому)

- Протягом звітного періоду у Дрогобицькому районі реалізовано 58 проектів місцевого розвитку на загальну суму 13,7 млн грн.

- До загального фонду місцевих бюджетів Дрогобицького району в 2018 році надійшло податків та платежів в сумі 111 млн 652,1 тис.грн., що становить 116,4% до уточнених річних призначень (95 млн 953,8 тис.грн.). Порівняно з 2017 роком зростання надходжень становить 31 млн 657,9 тис.грн., або 39,6 відсотка, а у порівнянні з 2016 р. – вдвічі.

- Поблизу села Городківка завдяки 95 млн грн інвестицій було відкрите нове Бистрицьке газове родовище. Видобувні запаси Бистрицького газового родовища, виходячи з проведених пошуково-розвідувальних робіт та сейсмічних досліджень, оцінюють в 1 мільярд метрів кубічних. Добовий дебет видобутку газу із двох горизонтів свердловини складає 30 тисяч метрів кубічних. Свердловина облаштована газопроводом і підключена до УПГ «Бистрицьке» ТОВ «Західнадрасервіс», де газ проходить підготовку і в подальшому подається до магістрального газопроводу УМГ «Львівтрансгаз». У травні 2018 р. в цьому ж селі відкрили нове Гірське газове родовище ТОВ «Горизонти». Загальний обсяг інвестицій у Гірське газове родовище склав 82,7 млн грн. У найближчі роки в межах Гірської площі планують провести додаткові сейсмічні дослідження, пробурити 4 пошукові свердловини і збільшити добовий видобуток до 150 тисяч метрів кубічних на добу.

- Протягом 2016-2018 рр капітально відремонтовано 88 км доріг.

- Запущено 17 нових підприємств та виробничих потужностей.

- Створено 516 нових робочих місць.

- Станом на 01.01.2019 р залучено 3 млн дол іноземних інвестицій.

- Протягом трьох років на ремонт доріг в Дрогобицькому районі скерували понад 438 мільйонів гривень. Ремонтні та будівельні роботи на дорогах Дрогобиччини відбувались в межах реалізації Програми розвитку дорожньої інфраструктури за рахунок фінансування з обласного бюджету, за кошти на ремонт та експлуатаційне утримання доріг району та з митних надходжень. За ці кошти проведено ремонтні роботи на таких напрямках, як Дрогобич-Комарно, Меденичі-Летня, Новошичі-Ріпчиці, Східниця-Пісочна, Борислав-Дрогобич, Дрогобич-Самбір та інших автодорогах. У 2019 році для включення в Програму розвитку дорожньої інфраструктури подано пропозиції щодо ремонту доріг в межах району на напрямках Нижанковичі-Стрий, Вороблевичі-Рихтичі, Воля Якубова-Залужани, Мостиська-Самбір-Борислав, Турка-Східниця, Стрілки-Новий Кропивник, Дрогобич-Довголука тощо.

Інформацію, озвучену Андрієм Шевкеничем, час від часу доповнював заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський. Він чітко відповідав на запитання та закиди, а під кінець звіту закцентував увагу присутніх на основному досягненні влади – збереженні миру всередині країни в умовах воєнної агресії РФ. Було показано два відеоролики – перший про події в Харкові 2014 р., коли планувалося створення т.зв. ХНР (Харківської Народної Республіки), а другий – про міць сучасних Збройних Сил України (на пісню «Зродились ми великої години…»).

Окрім Андрія Шевкенича та Ростислава Замлинського виступили також депутати Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайло Задорожний та Ольга Грицик, голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора, представник КУН, колишній секретар Дрогобицької міськради Тарас Метик, сільський голова Медвежі Степан Коваль.

Проблеми

Успіхи успіхами, але нема такого району, де б не було і проблем. Про них зокрема говорилося у запитаннях від представників громадськості.

Однією з найактуальніших проблем є заборгованість по зарплаті медичних працівників. З цим запитанням колективно звернулися представники фельдшерсько-акушерських пунктів сіл району. Андрій Шевкенич пообіцяв, що проблему вирішать до кінця березня.

Іншою проблемою є часті відключення світла. За радянських часів не можна було собі уявити, щоб на свята люди залишилися без електропостачання. Як каже мешканка с. Вороблевичі пані Надія, цьогоріч і на Святий Вечір 6 січня, і на Щедрий Вечір 18 січня люди не мали світла. А відповідно не могли подивитися трансляцію надання Томосу, каже п. Надія. А додзвонитися до живого працівника «Львівобленерго» нереально, нарікає вороблевичанка.

Перевізник Володимир Яртим нарікає на те, що автобуси на Чехію та Польщу не заїжджають на автостанцію в Дрогобичі, і взагалі, в Дрогобичі йому не хочуть надавати землю в оренду. Має проблеми пан Яртим і зі стебницькою владою – по питанні автостанції, будівлю якої він викупив ще в 2012 році. Бачення стебницької влади по цьому конфлікті озвучив Стебницький міський голова Петро Старосольський.

Про різні поточні проблеми району розповіли депутати райради Руслан Цеслів (нецільове використання бюджетних коштів в сфері енергоощадності) та Микола Мандзяк (старокропивницький міст), громадський активіст Василь Дмитришин (вирубки лісу), воїн-АТОвець Тарас Кузьмак (гуртожиток в Стебнику), депутат Рибницької сільради Андрій Брезецький. Останній зокрема підняв тему будівництва дороги до села Майдан та якості питної води в школах району.

Проте найбільш резонансним і промовистим був виступ громадської діячки з Дрогобича Лідії Надкерничної (ГО «Воля України»). Вона повідомила заступника голови Львівської ОДА Ростислава Замлинського, голову Дрогобицької РДА, депутата Дрогобицької міської ради Андрія Шевкенича, начальника Дрогобицького відділу СБУ у Львівській області Бориса Пнатюхова, керівників Дрогобицького відділу поліції Андрія Біласа та Дрогобицької місцевої прокуратури Юрія Малахівського про те, що у п’ятницю, 15 березня, на сесії Дрогобицької міської ради планується вчинення злочину шляхом підписання договору про будівництво сміттєпереробного заводу. Активістка попросила звернути пильну увагу на аферу, котра затівається в стінах Ратуші Дрогобича.

Володимир Ключак, фото Сергія Матійка

Про героїв пам’ять ожива

Коли робітники прикріпили меморіальну таблицю до стіни церкви Покрови Пресвятої Богородиці в Трускавці, навіть парох о. Володимир Бондарчук був вражений. Здавалося, вона висіла тут постійно – так органічно вписалася робота визначного українського скульптора Василя Ярича в архітектурний ансамбль храму.

Меморіальна таблиця присвячена двом українським героям із Трускавця – Олексі Різняку (1880-1944) та Роману Різняку (Макомацькому) (1921-1948). Батькови та сину. Воїнови Української Галицької Армії та воякови Української Повстанської Армії, які знайшли собі тут місце спочинку. Мабуть, у цьому й полягає таємниця тої органічности, з якою таблиця посіла своє місце на храмовій стіні. Та не тільки в цьому.

Таблиця є твором Василя Ярича – автора пам’ятника Данилові Галицькому у Львові. Тож у його новій роботі відчувається така ж вишуканість, як і в інших. Жодної крикливості, хоча кожен бачить, що герої постають під багряно-чорним знаменом національно-визвольної боротьби, позаяк зроблена таблиця у формі прапора нескорених, під яким обидва вояки віддали своє життя за волю України.

Символічно, що відкриття та освячення меморіальної таблиці відбулося 8 березня, коли космополітична частина громадян відзначала день народження Клари Цеткін. А це означає, що згадуючи про наших героїв, які поклали своє життя, щоби вивести нас із московського дому неволі, маємо думати і про те, що маємо позбутися рабства ментального, в якому немало із нас перебуває й досі.

Не менш символічно, що ініціатором виготовлення та встановлення цієї меморіальної таблиці є Мирон Бучацький, який нещодавно відзначив своє 80-річчя. Саме він колись ініціював розкопки біля катівні НКВД на вул. Стрийській у Дрогобичі. Тому повернення історичної пам’яті, можна сказати, є його життєвою місією. Проектна композиція належить саме йому. З його ініціативи на таблиці встановлено меч – символ боротьби українського народу за Незалежність, який батько передає синові. Тож він також символізує безперервність естафети поколінь борців-героїв.

Серед присутніх на відкритті меморіальної таблиці був і Микола Березовий зі своїм знаменитим тризубом. Цей тризуб, будучи майстром на всі руки, він зробив ще 1989 року перед Першим з’їздом Народного Руху України. З ним делегація Львівщини тоді була на могилі Грушевського, а після цього – на всіх мітингах, що тоді відбувалися на Дрогобиччині та Львівщині. Серед присутніх були також Юрій Андрушко, Ігор Ластовецький та Олег Мельник. Усі вони несподівано стали учасниками освячення. Попередньо освятити меморіальну таблицю планували в неділю в присутності великої кількості трускавчан і міського голови Андрія Кульчинського. Та сталося так, як сталося.

Іван Швед, газета «Франковий край»

Уряд збільшує підтримку багатодітних родин

На засіданні Кабінету Міністрів 13 березня було ухвалено рішення запровадити з квітня виплату додаткової допомоги багатодітним сім’ям. Це черговий крок Уряду, спрямований на підтримку родин з дітьми та збільшення народжуваності в країні. Зокрема, з вересня минулого року всі новонароджені отримують «пакунок малюка», в цьому році у родин з’явилась можливість отримувати від держави доплату за послуги няні, будуються нові дитячі садочки, щоб батьки могли віддати дитину на навчання.

Допомога 160 тисячам дітей з багатодітних родин

З квітня багатодітні родини отримуватимуть щомісяця 1700 грн від держави на третю, четверту і кожну наступну дитину до досягнення нею 6-ти років. Допомога призначатиметься і виплачуватиметься органами соцзахисту населення за місцем проживання родини. Її отримають майже 160 тисяч дітей з багатодітних сімей.

144 тисячі родин отримали «Пакунок малюка»

З вересня 2018 року працює урядова ініціатива «Пакунок малюка». Кожний новонароджений отримує від держави пакет з найнеобхіднішими в перші місяці життя речами. Зокрема, це одяг, підгузки, пелюшки тощо. Дитина з перших днів життя отримує усе необхідне, не зважаючи на рівень матеріального забезпечення батьків. На сьогодні вже 144260 родин отримали такі пакунки.

Муніципальна няня в допомогу батькам

З 2019 року запрацював ще один вид соціальної допомоги новоспеченим батькам – «муніципальна няня». Крім щомісячних 860 гривень виплат на дитину, сім’я може безповоротно щомісяця отримувати ще 1 626 гривень на відшкодування послуги няні.

Батьки самостійно обирають няню, укладають з нею цивільно-правовий договір, який не потребує нотаріального завірення. Після цього вони мають подати документи в управління соціального захисту населення для оформлення компенсації послуги «муніципальна няня». Компенсація виплачуватиметься управлінням соцзахисту населення в кінці кожного місяця й автоматично переглядатиметься щороку відповідно до прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року.

До 2020 року буде ліквідовано черги в дитячі садочки

Уряд працює над ліквідацією черги в дитячі садочки і до 2020 року це буде зроблено. Кожна українська родина повинна мати можливість віддати дитину на навчання до дитячого садочку. Впродовж 2017-2018 років було створено понад 36 тисяч додаткових місць у дитячих садочках. Чергу в садочки вже вдалось скоротити майже на 50%.

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:

«Українців має бути більше. Для цього ми створюємо як нові стандарти життя, так і механізми соціальної підтримки. Серед них – програми «Пакунок малюка», «Муніципальна няня», підтримка дітей-сиріт: минулого року вперше придбали 829 квартир для тих, хто виховувався лише у дитячих будинках»

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету міністрів України

Що треба знати про правець

Правець – одне з найтяжчих гострих інфекційних захворювань, яке характеризується ураженням нервової системи і проявляється тонічними й клонічними судомами скелетних м’язів, що призводить до асфіксії.

Збудником правця є спороутворююча бактерія Clostridium tetani. Характерною особливістю цих бактерій вважається їх існування в природі у вигляді спор, які можуть зберігатися роками.

Людина заражається через забруднення при травмі, укусах тваринами та ін. Особливо високі ризики у працівників сільського господарства, промислових підприємств, присадибних ділянок. Найкращі умови для розвитку збудника — це глибока рана. В зоні ризику також новонароджені діти при недотриманні правил асептики припупкової рани.

Виключена передача інфекції від хворої до здорової людини.

Інкубаційний період від 3 до 30 діб, частіше 5-14. Іноді клінічні прояви можуть виникати після загоєння інфікованих ран.

У перехворілих правцем не формується імунітет. Це пояснюється тим, що невелика доза правцевого токсину, яка викликає захворювання, недостатня, щоб забезпечити імунітет.

Єдиний спосіб вберегтися від правця – вакцинація, яка є плановою в нашій країні.

Згідно з чинним Календарем профілактичних щеплень, повний курс первинної імунізації включає три щеплення комбінованою вакциною (АКДП чи АаКДП) з інтервалом в 1 місяць та першу ревакцинацію, яку проводять у 18-ти місячному віці дитини. Ревакцинацію у 6р проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), наступну у 16р. - анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-м). В дорослих осіб, для підтримки імунітету проти правцю на достатньому рівні, необхідно кожні 10 років проводити ревакцинацію шляхом одноразового введення АДПм-анатоксину.

Екстрена специфічна профілактика правця проводиться протиправцевою сироваткою та застосовується при імунізації у таких випадках:

- травми з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;

- обмороження та опіки (термічні, хімічні, радіаційні) ІІ, ІІІ та IV ступенів;

- гангрена або некроз тканин будь-якого типу, тривалі абсцеси;

- укуси тварин;

- проникаючі пошкодження шлунково-кишкового тракту.

Протиправцева сироватка призначається хворому для проведення специфічної профілактики правця лише лікарем за епідемічними показаннями.

Неспецифічна профілактика полягає в запобіганні травматизму, дотриманні техніки безпеки на виробництві, гігієнічних правил у побуті (ходити у взутті, користуватися рукавицями, особливо під час роботи на городі, дачі, садку).

Обов’язковою є хірургічна обробка рани: видалення сторонніх тіл, промивання її антисептичними розчинами.

Виникнення даного захворювання найкраще попередити, отримавши своєчасно вакцинацію проти правця!

Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»

Сни – це будівельники, вчителі і лікарі людської душі...

/15 березня відзначається Всесвітній день сну (World Sleep Day)/

Скажи мені, що тобі сниться і я скажу тобі хто ти. Бо сни — це наше життя у всіх його забарвленнях. Фізичне тіло людини живе 100 років, душа – 1000, дух – багато тисячоліть! Сни «зшивають» тіло, душу і дух. Якщо ми розгадаємо таємницю снів, ми знайдемо нові дороги до довголіття і безсмертя!

Сни звичні як дихання, тому ми їх не цінуємо, хоча в структурі капіталів вони займають особливе місце. В історії бувають то денні, то нічні епохи. «Прогрес – це сновидіння ХIХ століття, подібно тому, як воскресіння із мертвих було сновидінням Х століття», - стверджував німецький філософ Артур Шопенгауер. "Не випадково, що в сновидіннях перед людьми проходить все те, чим вони займаються у повсякденному житті, про що думають, турбуються, що бачать і роблять поки бадьоряться (Цицерон, „Про гадання”, I.22). Запитаємо: чи могла Тарасові Шевченкові явитися вночі «Періодична система елементів», яку знаменитий хімік Менделєєв побачив у сні? Ні, поет бачив інші сни.

Сни – це будівельники, вчителі і лікарі людської душі. Сни – це екскурсії в Минуле, яке ми перетворюємо в Сьогодення та в Майбутнє. Вчені експериментально довели, що під час сну відходи діяльності мозку каналізуються в «нижні поверхи» кишечника. „Відпрацьовані мізки” перетворюються в какашки... Сни, немов двірники, підмітають вулиці нашої душі, щоб вранці вона була чистішою. Есхіловский герой («Скутий Прометей») пишався тим, що він першим застосував тлумачення снів. Поль Елюар писав: «Поет – чуйний сновидець!..».

 Маги і віщуни вважають сновидіння мистецтвом загартовування енергетичного тіла людини. Вони впевнені, що під час сну якась літаюча суть покидає тіло, щоб мандрувати в ноосфері, аросфері та інших сферах, долаючи часи і простори. Якось мені снилась Англія. Там об’явили міжнародний конкурс сновидінь. На спеціальних екранах демонстрували кращі сни світу. То чому б нам не організувати український конкурс снів? Це мало б і терапевтичне значення. Бо навіть читачі, які страждають безсонням, могли б записувати свої «сонні серіали».

Творчість, за висловом Марини Цвєтаєвої, це керований сон, це передбачення, пророкування. Сон — містичний зв’язок між життям і смертю. Сновидіння відкривають двері у потустороннє, у безсмертя. Під впливом Марини Цвєтаєвої свої «злети у сні і наяву» я записую у щоденник, котрий називається ПМ — Парадоксальна Муза. Десятки зошитів ПМ, які накопичилися за п’ятдесят років, зберігають сни-пригоди, сни-будови, сни-шляхи, еротично-політичні сни... ПМ — це мої космодроми для запуску ракет у «паралельний космос». Іноді бачу «звідти» невидимі зв’язки між людьми і явищами. Приведу іронічно-політичний приклад: «Серед інших снів запам’ятались багатопартійні збори-мітинг у моєму рідному колгоспі „Правда“ на Дніпропетровщині. Агрономи і тваринники, механізатори і доярки, вчителі і бухгалтери були в різних партіях і тому обирання голови колгоспу перетворилося у вибори правлячої партії, а сіяти і доїти корів було ніколи... Прокинувся і подумав: та це ж пародія на багаторічний „майдан“ у нашому багатопартійному державному колгоспі!

У стародавньому єгипетському тексті написано: „Бог створив сни, щоб вказувати шлях сплячому, очі якого знаходяться у пітьмі.“

Якщо спочатку було Слово, то я – син слів і снів! Сни – вища реальність! Тварини теж бачать сни, але людина стала використовувати „вищу реальність” у своїй практичній діяльності.

Сон – концентрація творчих здібностей людини. Належить осмислити роль снів як величезних скарбів, які будуть, можливо, головним багатством в умовах «космічної зими», катаклізмів ... Сни дають енергію і подовжують життя. Тому нехай оживає поезія сновидінь! Нехай турботи скорочують наш сон, аби не робили його вічним!.. Поздоровляю читачів із Всесвітнім Днем сну!

Михайло Арошенко, поет, професійний сновидець, м. Дніпро, для «Трускавецького вісника»Создан 14 мар 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником