Трускавецький вісник № 38 (1773) від 21 березня 2019 р.

 

Трускавецький вісник № 38 (1773) від 21 березня 2019 р.

21.03.2019У номері: На виконкомі підняли тариф на воду; Зустріч з письменницею Оксаною Кузів; Про круглий стіл на тему ЖКГ у Львові; Передвиборчі рефлексії; Туберкульоз; Інформує прокуратура.

Короткі новини

За втручання прокуратури Львівської області на користь територіальної громади Дрогобича повернуто нежитлове приміщення площею 234,2 м кв

Йдеться про об’єкт нерухомого майна загальною площею 234,2 м кв, що знаходиться на вул. М. Грушевського у м. Дрогобич.

Як інформує прес-служба прокуратура Львівської області, завдяки принциповій позиції прокуратури господарським судом Львівської області визнано недійсним і скасовано рішення Дрогобицької міської ради у частині, що стосується включення до переліку майна, яке підлягає приватизації шляхом викупу нежитлового приміщення, а також визнано недійсним договір купівлі-продажу цього приміщення.

Цьогоріч, 13 березня, постановою Західного апеляційного господарського суду залишено в силі рішення суду першої інстанції відповідно до якого задоволено позовні вимоги прокуратури області в інтересах територіальної громади м. Дрогобича до Дрогобицької міської ради, Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради та фізичної особи.

Прокуратура у судовому порядку довела незаконність вибуття спірного приміщення з комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу.

Відтак, територіальній громаді міста Дрогобича реально повернуто 234, 2 м кв нежитлових приміщень.

Власна інформація

У Трускавці знову подорожчає вода – на 88 копійок

Рішення про підвищення тарифу на послугу водопостачання та відведення у Трускавці виконком прийняв 21 березня з другої спроби після тривалого обговорення. Це питання фактично стало найважливішим на сьогоднішньому засіданні виконкому. Перший раз з 11 присутніх 3 утрималося, проте згодом до зали засідань зайшов заступник міського голови Олександр Ткаченко і паритет сил змінився. За підвищення тарифу на 88 копійок за 1 куб води проголосувало 9 чоловік: міський голова Андрій Кульчинський («Самопоміч»), керуюча справами ТМР Олена Петранич («Самопоміч»), Олег Габриш («Самопоміч»), Микола Онисько («Самопоміч»), Володимир Бутим («УКРОП»), Ігор Пранник («Громадянська позиція»), Наталія Пономаренко («Батьківщина»), Мирослав Гумега та Олександр Ткаченко. Утрималося під час двох голосувань троє членів виконкому: Віра Савка, Олександр Грищенко та Ренат Борсук.

Роз`яснення генерального директора ТзОВ «Трускавецький водоканал» Віктора Марченка чому ж слід коригувати тариф у сторону збільшення, були чіткі: ріст ціни на покупну воду в Дрогобича, ріст ціни на електроенергію. Вода мала б подорожчати для трускавчан більш, ніж на гривню, проте «потягнули вниз» ріст тарифу зменшення вартості паливно-мастильних матеріалів та вартість реагента гіпохлориду для очистки води. Використання води з питного озера теж сприяє тому, що ціна на воду для трускавчан не стрибнула занадто високо.

Єдиним, хто пробував під час засідання виконкому захищати інтереси простого споживача, виявився Олександр Грищенко. Він пригадав, що в травні 2018 року виконком голосував за підвищення тарифу з обов’язковим виконанням чотирьох умов: розробкою та затвердженням інвестиційної програми, проведенням незалежного аудиту діяльності ТОВ «Трускавецький водоканал», заслухання на виконкомі доповіді про результати проведеної ревізії. Але незалежний аудит ніхто й не збирався проводити. А тариф крім травня в минулому році піднімали ще в грудні. І ось зараз, через три місяці – чергове здорожчання. Це не діло, вважає Олександр Павлович.

У Віктора Марченка свої аргументи. Навіщо незалежний аудит, якщо в жовтні 2018 підприємство «трясла» державна перевірка (державна аудиторська служба). Інвестиційну програму підготовлено і подано на сесію, вона затверджена. Але складова тарифу – це зовсім інша річ, як окремої розмови вартує поведінка Дрогобича із залученням виконавчої служби для виконання судових рішень. Для прикладу, після сплати боргу перед КП «Дрогобицький водоканал» трускавецьке водопостачальне підприємство цими днями опинилося перед необхідністю оплатити додаткових 500 тисяч … за послуги виконавчої служби. Штрафні санкції теж боляче б`ють по підприємству. Ну і даються чути 41% втрат води, крадіжки води як підприємствами, так і індивідуальними споживачами, неможливість забору води з озера в окремі літньо-осінні місяці.

Серед претензій, котрі від імені споживачів Трускавця висловлював керівнику водоканалу Олександр Грищенко, є і запах та якість води в крані, і відсутність чистки питного озера впродовж більш ніж 20 років, і небажання оптимізувати штат та видатки. З 116 працівників водоканалу 22 чоловік, тобто майже кожен п’ятий – адміністрація, чиновники.

Віктор Марченко каже: «Я не можу ризикувати і подавати споживачам воду неналежно якості. Інколи може бути запах, але вода відповідає всім нормам. Вода близька до ідеальної». Щодо каламутності, то, за словами Віктора Марченка, станом на сьогодні, 21 березня, її показник становить 0,45 мл на літр в той час, коли європейські стандарти дозволяють каламутність 0,58 мл/л, а українська санепідслужба – навіть 1,5 мл/л.

На захист Віктора Марченка став і міський голова Андрій Кульчинський. Він зауважив, що зараз перед водоканалом стоять виклики, яких не було ще 10-15 років тому. Так, кліматичні пояси змістилися на 200 км, чистка озера навіть 20 років тому була лише імітацією чистки, а з забруднювачами води в питному озері, в тому числі моржами та тими, хто встромляє руки та інші органи у водне плесо, слід боротися штрафами. Вугільні фільтри, котрі б покращили якість води, є дуже дорогими і обходилися б в кілька тисяч доларів на місяць. А чистка озера коштувала б місту 2,5 млн доларів, тобто біля 70-80 мільйонів гривень, в один голос запевняють Віктор Марченко та Андрій Кульчинський.

Отже, зростання тарифу на послугу водопостачання та водовідведення у Трускавці стало доконаним фактом – з 1 квітня куб води подорожчає на 88 копійок. Щодо якості води, то вона можливо покращиться після реалізації спільного трускавецько-німецького проекту «NAOBKA».

На виконкомі було розглянуто і інші питання: про звернення громадян, субвенції, присвоєння поштових адрес, зняття з квартирного обліку тощо. В місті почнуть функціонувати електрокари від двох фірм: «Карпати-Тревел» та «Асоціація виробників шкірно-галантерейної продукції». Трускавецьке та львівське підприємства возитимуть гостей курорту в машинках місткістю 14 чи 7 місць центральною частиною Трускавця. Члени виконкому обмежили швидкість руху цих транспортних засобів до 10 км/год в пішохідних зонах і надали дозвіл до 31 грудня 2019 року.

А розпочалося засідання виконкому із хвилини мовчання та вшанування пам`яті померлого минулого тижня члена виконкому, довголітнього керівника МРЦ «Першина Прикарпаття» Шишка Олександра Андрійовича.

Володимир Ключак

Троюрідних не просимо

Історія перша. В сім`ї народжується дитина-гермафродит. Тобто двостатева – одночасно і хлопчик, і дівчинка. До речі, тільки в одній Івано-Франківській області таких дітей народжується 5-8 щороку. А скільки по Україні? Статистика не ведеться.

Історія друга. Чоловік, маючи гарну дружину та двійко дітей, пішов «наліво» і став батьком ще однієї дитини «на стороні». Але законна дружина мусіла його пробачити, бо інакше хто вона буде, який соціальний статус матиме? Розведена, а це гірше, ніж вдова чи холостячка.

Історія третя. Адамцьо повирубував очі у дерев`яних фігур Ісуса Христа та Матері Божої, і через багато років у нього народилося двоє сліпих онучаток.

Історія четверта. Вчителька в розпачі вирішила зробити самогубство і по дорозі зустріла свого учня. Він провів її додому під рясним літнім дощем.

Історія п’ята. Півтора тисячі поширень одного вірша Оксани Кузів «Бог зі мною», у тому числі Юлією Тимошенко. В листопаді минулого року відбулася зустріч Юлії Тимошенко та Оксани Кузів, а нічого випадкового в цьому світі не буває.

Історія шоста. Історія сурогатної матері, котра народила дитину для італійської сім`ї, а потім не хотіла віддавати свою кровиночку, а груди аж розпирало від молока. Повернувшися в Україну, не могла з цим жити, пішла до сповіді. Отець порушив тайну сповіді…

Історія сьома. В нас щораз менше рідних людей – якщо раніше на весілля запрошували чи не все село, то зараз навіть троюрідних часто не просимо. Люди замикаються в собі, у своїх проблемах, і живуть не своїм життям, а стереотипами. Як жінка з другої історії, котра мусила змиритися зі зрадою чоловіка, бо як же вона після розлучення зможе сама піти на весілля?

Історій в Оксани Кузів далеко не сім, не сімнадцять, і навіть не сімдесят. Всі вони, як каже письменниця, «настільки живі, що живіше бути не може». Котрісь взяті з рідного дому, котрісь з лікарні, в якій змагалась з важкою недугою, інші – з почутого в поїзді, автобусі, під час ночівлі після презентацій книг. До речі, одна з вище названих історій – цілком реальна трагічна бувальщина з нашої Дрогобиччини. Але, звісно, змінені імена головних героїв, додані певні штрихи. А як часто такі історії стаються майже одночасно в різних місцевостях!

Письменниця з Івано-Франківська Оксана Кузів провела зустріч з читачами в дитячій бібліотеці Трускавця у середу, 20 березня. Незважаючи на пізній час (зустріч проходила з 18.00 до 19.20) та відсутність анонсів, послухати авторку бестселерів зібралася повна зала. Ми недарма вжили слово «бестселери», бо книги Оксани Кузів перевидаються навіть по декілька разів на рік, а лише за один день Книжкового Форуму у Львові було продано тисячу примірників її нового роману.

«Собача любов», «Таїнство», «Назови мене своєю», «Задивлена в небо», «ЩЕмить», «Артистка»… Прозові та поетичні твори у неї завжди починаються з назви. Як і «Адамцьо», твір, котрий спочатку планувався під назвою «Кара до сьомого коліна». Бо є Адам, а є Адамцьо.

У творах Оксани Кузів – реальність та містика, а часто це одне й те ж. В творах письменниці піднімаються табуйовані теми, про які і зараз не прийнято говорити: про гріх священика, про подружню зраду, про дітей з важкими вадами, про «не таких, як всі», про спокуси жінки та чоловіка, про «псєчу любов». Письменниця є філологом за освітою, тож мова її є барвистою, правильною, манливою і мінливою, багатою та добірною. Причому як писемна, так і усна. Оксана Кузів не соромиться вживати діалектні слова типу «псєча», «весілє», «телє», котрі в нашому регіоні вимовлялися як «псьича», «весільи», «тельи», адже насправді кожен діалект – це скарб і спадщина. Втім, усвідомлюючи, що її читач живе і на Сході, і на Півдні, і в Центрі України, одну з книг все ж назвала не «Псєча любов», а «Собача любов».

Окремої уваги вартує розповідь Оксани Кузів про Юлію Тимошенко. Знайомство обидвох жінок відбулося в листопаді минулого року після прочитання та поширення політиком вірша івано-франківської поетеси. Спочатку запрошення зустрітися з політиком такого високого ранку Оксана Кузів розцінила як чийсь жарт, проте коли зустріч відбулася, то враження були неабиякі. «Дуже проста, дуже щира і дуже людяна» - коротко та влучно характеризує Юлію Володимирівну Оксана Кузів.

Протягом години спілкування з трускавецькою читацькою аудиторією Оксана Кузів розповіла і про свої книги, і про свою сім`ю, і про поетичний надих, і про людей, на яких їй щастить в цьому житті. На завершення зустрічі керівник Трускавецької міської організації партії «Батьківщина» Руслан Крамар щиро подякував Оксані Кузів за цікаву та змістовну розмову і вручив їй букет квітів та пам`ятку про Трускавець. Бажаючі могли придбати книги письменниці.

Володимир Ключак

Невідомий Іван Мазепа

Згадайте праведних гетьманів:

Де їх могили? Де лежить

Останок славного Богдана?

Де Остряницина стоїть

Хоч би убогая могила?

Де Наливайкова? Нема!..

20 березня в центральній бібліотеці м. Трускавця відбувся літературний портрет «Невідомий Іван Мазепа». Слухачі довідалися про Великого Українця – гетьмана Івана Мазепу та дізналися маловідомі факти з життя Гетьмана України – справжнього патріота рідної землі. Також познайомилися з творами митців, які у своїй письменницькій спадщині зверталися до образу великого українського політичного діяча. У читальній залі було розгорнуто книжкову виставку літератури, присвячену Івану Мазепі та представлені видання, пов’язані із культурними процесами в Україні доби козацького бароко.

Іван Мазепа – геніальний політик, стратег, воїн і просто освічена для свого часу людина, одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають палкі суперечки. Цей неординарний чоловік мав всього одну, але велику мету – досягти єдності та незалежності для України. Він став героєм багатьох творів української, російської та західноєвропейської літератури.

Присутні переглянули фрагменти документальних фільмів «Козацька звитяга» і «Іван Мазепа», а також послухали пісню «Ой горе-біда чайці-небозі», авторство якої належить гетьманові    

…Прости-прости, Вкраїно-мати,

Мене і спільників моїх…

Хіба народу не любив я!

Та в грізний час страшних негод

Собі на горе й безголов’я.

Не зрозумів мене народ…

Ось такими були наші попередники. Шануймо їхню пам’ять і пишаймося тим, що ми українці – гордий і незнищенний народ!

Слава Україні! Слава Героям!

Підготувала Ореста Касперська, провідний бібліотекар Трускавецької ЦБС

Я вірю в Україну!

Перемога будь-якого кандидата на пост Президента України буде новим шансом для України. Саме так потрібно ставитися до виборів. І вірити, що обов’язково втілюватиметься в життя новий курс, нова соціальна доктрина, нова стратегія миру та безпеки. Незалежно від прізвища людини, котра очолить країну в травні 2019.

Вибори втомлюють, передвиборча гонка розсварює друзів і задіює цинічні, часом жахливі методи. Але в неї є величезний плюс – ми пізнаємо своїх ближніх. Брата чи сестру, дружину чи співробітника, начальника чи сусіда, однокурсника чи працівника з сусіднього кабінету. В розмовах із ними ми відкриваємо не лише себе, але і їх. Ми бачимо їхні приховані бажання, жахаємося їхнього невігластва у деяких питаннях, змінюємо в глибині свого серця ставлення до них. І це є наше дорослішання, на яке ми приречені впродовж всього свідомого життя.

А ще вибори – це величезне дежавю. Відкриті листи інтелігенції чи вірнопіддані заявки про підтримку провладного кандидата – це все було, і то не раз. Намагання задіяти грубу силу і шляхом дестабілізації привернути увагу – це також було. Не кажучи вже про обличчя політиків, котрі на кожних виборах мерехтять одні й ті ж, немов задня сторона гральних карт.

Можна зрозуміти істерику окремих політиків, бо ці вибори для них – останній шанс. Можна зрозуміти гіперактивність деяких штабістів – вислужуються. Можна поспівчувати блогерам – після виборів їм треба буде відновлювати довіру до себе та своїх слів. Можна поспівчувати держслужбовцям – час від часу їм доводиться бути гарматним м`ясом без їхньої волі. Але не можна забувати, що доля України – в наших руках. І те, куди поверне більшість, стане тим напрямком, куди йтиме вся держава, і ми разом з нею.

Я вірю в Україну! Це не просто лозунг. Це впевненість у завтрашньому дні. Впевненість у тому, що найгірше позаду, хоч легко не буде. Впевненість, що багато що залежить від мене, тому пасивність – це для слабких. Впевненість, що гордитися і зараз є чим, і ще більше буде чим. Головний ворог – не окремі політики, кандидати чи партії, і навіть не Путін, а внутрішня апатія і стан безсилля.

Перемога будь-якого кандидата на пост Президента України буде новим шансом для України. Незалежно від прізвищ. Ми змусимо його бути достойним президентом, в іншому випадку він стане посміховиськом. Ми змусимо його бути нашим реальним представником, інакше відкотимося на кілька років чи десятиліть в історичному поступі. Ми мусимо навколо нього чи неї об`єднатися. І контролювати – в тому числі через парламентські вибори та всі інші наявні для цього механізми та ресурси.

А що буде, як залишиться Порошенко? А що буде, як стане Тимошенко? Чи Зеленський, Гриценко, Бойко, Кошулинський, Смешко чи будь-хто інший зі списку 39-ти? Нічого не буде, буде черговий виток по спіралі. Чи вверх чи вниз – це вже інше питання, але в будь-якому випадку після виборів вже не буде так, як було до. Це точно.

Будуть кадрові зміни. Хтось піде на підвищення, хтось емігруватиме, хтось винирне з небуття, а хтось кане в нього. Будуть перетасовки на рівні країни, області, міста. Будуть потасовки за краще місце під сонцем. Буде те ж, що й було досі. Бо немає нічого нового під сонцем (місяцем). І так вже впродовж віків.

Я вірю в Україну! Повторюю це, наче мантру, хоча зазвичай віддаю перевагу усвідомленим чи містичним молитвам, а не мантрам. Усвідомлюючи, що не всі сприймають це гасло, асоціюючи його виключно з кандидаткою Юлією Тимошенко, хочу переконати максимальну кількість друзів та знайомих, що це – не тільки виборчий салоган, а життєвий принцип. Фундаментальний і обнадійливий. Твердий і непохитний. Як кремінь або сталь.

Перемога будь-якого кандидата на пост Президента України буде новим шансом для України. Шансом відродитися, як Фенікс з попелу, шансом змінюватися та зміцнюватися на подив та заздрість іншим. Україна – це той Атлант, який ще розправить свої плечі. Україна – це той скарб, ціни якого ми не усвідомлюємо і граємося ним, наче малі діти. Україна – це не лише героїчне минуле, непросте сьогодення, але й успішне та щасливе майбутнє. Світле та радісне, впевнене та сповнене насиченості.

Я вірю в Україну! І хочу цією вірою заразити вас!

Володимир Ключак

Знайте, думайте та обирайте свідомо!

Незабаром вибори Глави держави! Це звісно не сенсація. Але резонансно буде нагадати кожному виборцю, що він голосує не за конкретну людину чи її індивідуальну політику, а обираючи Президента України кожен з нас видає «кредит довіри» цілим суспільним державотворчим системам!

Як це? Читаємо разом з Вами уважно Конституцію України – Основний Закон України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80).

Виявляється, що Президент має вирішальний вплив на всі гілки влади, а саме:

законодавчу – Парламент, а це:

450 «кращих обранців нації» та більше 10 тис. їх помічників (детальніше див. https://posipaky.info/)

*ст. 90. Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України ...

*ст. 94. Закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України ...

виконавчу – Кабмін, а це:

десятки міністерства та сотні відомств з їх під-відомствами, інституційними відгалуженнями та інфраструктурними одиницями … тисячі посадовців високого рангу …

* ст. 114 … Прем’єр-міністр України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України.

*ст. 87. Верховна Рада України за пропозицією Президента України … може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України ...

* ст. 106 п. 15) … Президент … зупиняє дію актів Кабінету Міністрів України з мотивів невідповідності Конституції з одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо їх конституційності;

судову та правоохоронну, а це:

тисячі співробітників органів СБУ та ГПУ …

* стаття 106

п. 11) призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Генерального прокурора;

п. 14) вносить до Верховної Ради України подання про призначення на посаду та звільнення з посади Голови Служби безпеки України;

а також НАБУ та ДБР

- перше, утворене Президентом України 16 квітня 2015 р. де керівництво діяльністю НАБУ здійснює його Директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України.

- друге, хоча і утворене окремим Законом України, керівництво діяльністю ДБР здійснює його Директор. Він призначається на посаду Президентом України ...

не тільки органи досудового слідства, а й головне – суди!

Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох — обирає з'їзд суддів України …, двох — призначає Президент України,

ст. 125 … Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України ...

ст. 106. п. 22) … Президент … призначає на посади третину складу Конституційного Суду України;

окремо – армія, а це:

сотні тисяч людей: солдати, командири та тилові підрозділи …

* ст. 106.

п. 10) … Президент … вносить до Верховної Ради України подання про призначення Міністра оборони України …

п. 17) … Президент … є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України; призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави;

*ст. 107. Головою Ради національної безпеки і оборони України є Президент України. … Рішення Ради національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України. …

Президент представляє Україну в світовому масштабі! А це:

тисячі працівників в майже сотні Посольств та Дипломатичних представництв України за кордоном та при різних організаціям …

* ст. 106.

п 3) Президент представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України;

п 5) призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі і відкличні грамоти дипломатичних представників іноземних держав;

п 10) вносить до Верховної Ради України подання про призначення … Міністра закордонних справ України;

Президент «відповідальний» за регіональну політику місцевих можновладців на місцях, адже сам їх і призначає, а це:

сотні голів ОДА, РДА та міських голів ..

ст. 118 Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України. Голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України ...

окремо слід відзначити, що Президент згідно п 16 ст. 106 - скасовує акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим! Чому б не відмінити кримський псевдореферендум?

Більше того, Президент «контролює» «всі» фінанси та медіа країни, а це …

*ст. 106

п 12) призначає на посади та звільняє з посад половину складу Ради Національного банку України;

п 13) призначає на посади та звільняє з посад половину складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;

І врешті решт – Президент «карає та милує»

* ст. 106

п 24) присвоює вищі військові звання, вищі дипломатичні ранги та інші вищі спеціальні звання і класні чини;

п 27) здійснює помилування;

Отже друзі, ми голосуємо не за Петра, Юлю, Анатолія, Володимира чи ще когось – ми голосуємо за 5-тирічне майбутнє всього законодавчого, виконавчого, судового апарату країни!

Тож думайте і обирайте свідомо!!!

Варто нагадати всім кандидатам, що в Конституції України все ж таки є дуже цікава стаття, а саме №111 в якій зокрема сказано, що «Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину».

Анатолій Марущак, засновник Громадської ініціативи «Інститут Президента України»

Совкова комуналка за «європейськими» тарифами

Голова Спілки власників житла України й екс-міністр з питань  ЖКГ Олексій Кучеренко на круглому столі із головами ОСББ у Львові пояснив, чому житлова реформа у виконанні нинішньої влади замість вирішення проблем лише поглибила їх, якими насправді мають бути т.зв. комунальні послуги  та їх вартість, і чому нинішня система субсидій заводить українців у ще гірші борги.

Усі комунальні монополії перетворилися сьогодні на своєрідну помпу, що викачує із населення гроші, які йдуть куди завгодно, але не на розбудову чи модернізацію інфраструктури. Тарифи підвищили у рази, а якість обслуговування – ані на йоту, – таким був лейтмотив як презентованого О. Кучеренком масштабного дослідження, так і виступів решти учасників круглого столу.

Головна проблема та вихід із неї

Глибинну причину більшості негараздів у комуналці допоміг визначити глобальний аналіз житлового фонду в Україні, проведений очолюваною О. Кучеренком Спілкою власників житла разом з Інститутом будівельних конструкцій. Так от: її коріння – не лише у тотальній корупції на всіх рівнях виконавчої влади та недолугості урядових рішень, але й у критичному стані самого житлового фонду України: будинків 1946 – 60 років (т.зв. «сталінок») у нас – 26,5%, «хрущовок» 1961 – 1970 рр. – 24%, «брежнєвок», у більшості –  панельних багатоквартирних будинків 1971 – 1979-х – 17%, отже, загалом – 67%, 1919 -1945 років – ще 12%, а після 1995-го, себто нових, інвестиційних будинків – лише 5%! Різні міста мають, звісно, свою специфіку, але тенденція спільна і… катастрофічна!

На переконання екс-міністра, зміна у підходах й філософії так званих житлово-комунальних послуг почнеться лише тоді, коли ми усі, як власники житла, а, отже, й справжні власники кожного міста, навчимося вимагати від влади, і насамперед місцевої, працювати на нас як найнятих нами ж на виборах менеджерів. Наразі ж вони, щойно їх оберуть, починають диктувати і нав’язувати нам  ті чи інші власні пріоритети. Тоді як наразі містам бракує елементарно необхідного, починаючи від базових документів – генерального плану, плану розвитку, енергетичної стратегії (те, що наразі заміняють схеми енергопостачання), немає розподілу землі, технічних паспортів будинків, виділення прибудинкових територій. То яким чином можна залучати інвестиції, окрім т.зв. «теплих кредитів»? – риторично запитує О.Кучеренко. Риторично, бо наразі відповідь очевидна: ніяк! Але ніяк – без кардинальної зміни підходів до вирішення цих проблем, для чого, насамперед, потрібна політична воля найвищого керівництва держави!

Ступінь зношеності абсолютної більшості житлового фонду вражає, – наголошує експерт. – Якщо станом на початок приватизації у 90-ті роки він становив 40%, то станом на 2016-й –  вже майже 84%! І хоча житловий фонд в Україні загалом складає 45% основних фондів держави, він практично не отримує інвестицій і занепадає. Тому, на переконання екс-міністра, цю проблему слід винести як національний пріоритет на найвищий рівень – задля того, аби усі зрозуміли: без державної підтримки, без державного організаційного, фінансового, інвестиційного ресурсу модернізувати житловий фонд неможливо!

«Це наша стратегічна мета. Саме тому ми, як спілка домовласників України, уклали меморандум із кандидатом у президенти України Юлією Тимошенко про запуск програми державної модернізації житлового фонду та повномасштабної системи захисту споживача житлових послуг», – назвав О. Кучеренко механізм вирішення вищезгаданих проблем.   

А відтак наголосив: «На моє переконання, саме цивілізована передача в адекватному технічному стані (з усіма передбаченими законодавством необхідними документами, поточними чи, за потреби, й капітальними ремонтами) і є квінтесенцією усієї житлової реформи!»

ОСББ – не вихід, а лише інструмент

На думку експерта, саме по собі створення ОСББ не принесе ані додаткових коштів, ані інвестицій. До того ж, управління житловим фондом – це фаховий вид діяльності, що передбачає капіталізацію активів, а не лише прибирання сходових кліток або ремонт підвалів чи дахів.

«Адже після створення ОСББ місто списує будинок зі свого балансу на ваш особистий і на цьому вмиває руки, – аргументує О.Кучеренко. – Тим часом людей слід навчити бути е власниками, управляти власністю, допомогти ресурсами і тоді, можливо, якась частина житла й справді матиме ефективних власників. Якщо вже брати за приклад європейський та світовий досвід, то кондомініуми у ЄС чи США становлять від 30 до 40%, а решта – або муніципальні, або приватні орендні, дохідні будинки… Німці-фахівці з нас сміються: «Яка у вас багата нація! У вас практично усі – власники житла! У нас, до прикладу, лише 30% населення є власниками житла».

Друга теза німців: «запам’ятайте, ОСББ і ефективне управління житловим фондом – це дві різні речі! ОСББ – це механізм прийняття законних правових рішень, але професійного управління ОСББ не гарантують.

Про астрономічні борги

Нам розповідають, що грошей на модернізацію мереж – теплових, водопостачальних – немає, а тим часом за завищеними тарифами стягнули з населення зайвих 40-50 млрд! Населення України, по суті, обклали додатковим податком, коли була прийнята незаконна постанова Кабміну про підвищення ціни на газ (№315, від 27 квітня 2016р.), - наголошує голова Спілки власників житла України, – зауважує експерт.

Нагадаємо, 4 березня Окружний адміністративний суд Києва за позовом лідера парламентської фракції ВО "Батьківщина" Юлії Тимошенко скасував постанову Кабміну №315 від 27 квітня 2016 року про підвищення цін на газ. До появи цієї постанови газ коштував 3,6 грн за кубометр, після –  6,879 гривень за кубометр. Відтак, якщо згадане судове рішення вдасться відстояти в апеляції, то, вочевидь, комунальні тарифи мають бути переглянуті, і НАК "Нафтогаз України" повинен буде, як мінімум, повернути громадянам переплачені гроші - за газ, тепло і гарячу воду – за період  з квітня 2016 року по листопад 2018 року.

А тим часом, за словами О.Кучеренка, сума  заборгованості населення  України за житлово комунальні послуги станом на березень 2019 року становила  62,5 млдр грн. і до кінція опалювального сезону сягне 70 мільярдів.

«Це астрономічна сума, погасити яку українці ніколи не зможуть – навіть під страхом втратити житло через них, – наголошує він. – Бо темпи погашення боргів у 2-3 рази повільніші, ніж швидкість їх нарощування».

На переконання голови Спілки власників житла України, такі величезні борги – наслідок неправильної цінової політики: "Тарифна політика, запропонована урядом і провладною верхівкою, є тупиковою і загрожує як колапсом усієї комунальної інфраструктури, так і тотальним зубожінням українців".

При цьому у чинній постанові уряду закладено іще два підвищення ціни на газ: з 1 травня цього року –  ще на 15%  (нині ціна 8,5 грн за куб м., планована – 9,8 грн за куб м.), а  наприкінці року – ще на 25%!

За його словами, аби запобігти повному колапсу в ЖКГ, новій команді, яка прийде до влади в Україні після президентських виборів, треба буде негайно вжити низку заходів. Зокрема, щодо зміни керівництва і складу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ). Далі буде знижено, як і обіцяла Юлія Тимошенко, ціну на газ для населення, як мінімум, удвічі. Відтак слід буде провести ретельний аудит діяльності НКРЕ  за попередні роки та врешті ліквідувати монопольного монстра – НАК "Нафтогаз".

Про субсидії

Нинішній механізм розподілу субсидій – це надана уряду можливість безконтрольно й у ручному режимі розпоряджатися 70 мільярдами на опалювальний сезон! При цім вони на ходу, упродовж сезону, змінюють на власний розсуд то норми споживання, то тарифи, то й самі підходи й критерії надання субсидій, – наголошує О. Кучеренко. – Натомість якби ці гроші навіть з одного сезону виділити на модернізацію житла, в Україні стала цілком реальною справжня революція у комунальній сфері!

Нинішні субсидії – це шалена махінація: 70 млрд на субсидії при 400-500 млн на усі заходи з енергозбереження… Та й т.зв. «теплі кредити» насправді є не жодними кредитами: це схема, за якою з держбюджету компенсується якась частина й одразу, миттєво, цей кредит погашається. «Бо жодна нормальна людина чи ОСББ не триматиме кредит під 25%, – переконаний експерт. – Фінансується ж не конкретний економічний результат чи підвищення енергоефективності, а кошторис. Словом, це не та програма, яка дозволить комплексно модернізувати житловий фонд. До того ж, за ці гроші ще треба битися на усіх рівнях, в тому числі й місцевому».

На переконання екс-міністра, серйозним фінансовим ресурсом для модернізації житла та комунальної інфраструктури натомість мала б стати рента за газ. Та рента, яку ми усі нині сплачуємо як податок, проте вона б мала водночас працювати на зменшення  споживання того ж газу – за рахунок все тієї ж енергомодернізації наших будинків та скорочення питомих витрат, а не набивати кишені топ-менеджерів «Нафтогазу»!

Щодо якості газу

«Нині ми й справді щодо обліку газу діємо не по-європейськи: в Європі вимірюють його калорійність, а у нас – обсяги, – зауважує міністр ЖКГ 2008-2010 років. – Тож нині ми масово встановлюємо лічильники (а в Україні – близько 14 мільйонів домогосподарств), які через 2-3 роки доведеться… замінювати тими, що й справді забезпечують енергоефективність, а не годують монополістів».

На його переконання, має бути створена незалежна система контролю якості газу. Наразі ж альтернативи немає: якщо ви бачите, що газ – неналежної якості, викликаєте працівників облгазу, які вам кажуть, що приїдуть… через 3-5 днів. Відтак виставляють вам рахунок на кілька тисяч гривень за висновок «Перевірено, мін немає».

«А якщо серйозно, то це – величезна системна проблема, пов’язана зі списанням зайвих обсягів газу, яких газовики на своєму жаргоні називають «водо-газо-повітряна суміш», – каже екс-міністр. – Це проблема, яка не вирішується упродовж десятків років. І так триватиме, поки 93% тарифи йтиме у кишеню НАК Нафтогаз України, і лише менше 7% – облгазам, попри усе наше негативне ставлення до олігархів – нинішніх їх власників. Для порівняння, в Європі аналоги останніх, себто газорозподільчі мережі, отримують 30%, зате відповідають як за якість газу, так і за його належний облік».             

Про пеню

Насправді не такий страшний чорт, як його малюють. Порахуймо. Пеня становить 0,01% на день. Отож, на рік це становить лише 3,65%. Та це ж просто чудовий споживчий кредит, за який можна лише подякувати: під такий відсоток ви не візьмете кредит у жодному банку! «Принаймні, я б із задоволенням сплатив їм цю пеню наприкінці року – за цей час удвічі більша інфляція зжере оцю пеню!» – резюмував екс-міністр.

Юрій Никорак, West News

Що робити, коли після хімчистки річ неякісно очищена чи зіпсована

В рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Головне територіальне управління юстиції у Львівській області роз`яснює як діяти, коли після хімчистки ваш одяг неякісно очищено або взагалі зіпсовано.

Відповідно до Закону «Про захист прав споживачів», виконавець робіт (послуг) зобов’язаний протягом місяця відшкодувати збитки, що виникли у зв’язку з утратою, псуванням чи пошкодженням речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт (надання послуг).

Якщо ви отримали неякісно очищені/зіпсовані речі і з вашими зауваженнями не погоджуються, першочергово необхідно звернутись до адміністрації закладу та виконати наступні дії:

- Коли забираєте річ з хімчистки, обов'язково необхідно оформити акт, який зафіксує конкретні дефекти.

- Ні в якому випадку не оплачуйте вартість послуги: у разі псування речі робота вважається невиконаною.

- Вимагайте відремонтувати річ. Це можна зробити 2-ма шляхами:

1) його проведе хімчистка. У цьому випадку оформіть акт про здачу речі на ремонт, із зазначенням наявних дефектів та термінів виконання ремонту.

2) звернутися в ремонтну майстерню. Майстер оцінить вартість ремонту речі, після чого ви маєте право вимагати від хімчистки відшкодування витраченої на ремонт суми.

Важливо: якщо у хімчистці відмовляються видавати акт, оплачувати ремонт або наполягають на тому, що ви винні гроші за роботу - напишіть заяву з детальним описом ситуації і поставте на ній підписи 2-х свідків. Ними можуть бути відвідувачі хімчистки.

Оригінал заяви відправте рекомендованим листом з повідомленням на адресу хімчистки, одну копію залишаєте собі, одну - направте в Держпродспоживслужбу.

Адреси територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті www.consumer.gov.ua.

Прес-служба Головного територіального управління юстиції у Львівській області

Як вберегтись від туберкульозу

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке виникає в результаті інфікування мікобактеріями туберкульозу (паличкою Коха). Зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхами.

Найбільшу загрозу становлять хворі на туберкульоз легень, які виділяють мікобактерії туберкульозу. Один невиявлений хворий може заразити від 10 до 12 людей. Для дітей велику небезпеку становлять хворі родичі.

Щоб не захворіти на туберкульоз важливо вести здоровий спосіб життя, бути фізично активним, повноцінно і раціонально харчуватися, дотримуватися правил особистої гігієни, належних умов праці та відпочинку, в робочому колективі своєчасно проходити профілактичні огляди, уникати стресів та ін.

Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя.

Ревакцинація проводиться дітям віком 7 років, у яких негативна проба Манту.

 Основні симптоми туберкульозу:

- кашель понад 2 тижні;

- зниження або відсутність апетиту;

- втрата ваги;

- підвищена пітливість, особливо вночі;

- загальна слабкість.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. В Україні використовуються загальноприйняті методи виявлення туберкульозу: туберкулінодіагностика (реакція Манту), флюорографічні обстеження, які необхідно проходити щорічно та лабораторні методи.

Туберкульоз виліковний – при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря. Отож, піклуйтесь про своє здоров'я, вчасно звертайтеся до лікаря і ніколи не займайтеся самолікуванням, адже туберкульоз одна із тих хвороб, які легше попередити, аніж потім тривалий час лікувати.

Л. В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України"Создан 21 мар 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником